/liltvuur bedreigt onzen veestapel. Ruwe, pijnlijke lippen Fabrikant knoeide er lustig met zijn belastingbiljet op los. Ik ontdek Amerika. NIEUWS IN 'T KORT. 31 ONDERDAG 4 JANUARI 1940 HAARLEMS DAGBESD 3 Veeartsenijkundige diensten op hun hoede. aatregelen tot beperking i bestrijding. Hulp van iederen veehouder is noodig. Sedert eenige weken komen in Nederland je vallen van miltvuur onder het vee voor ,in aanzienlijk hoogere mate dan gewoonlijk in pns land het gevai is, zoodat in sommige pingen van veehouders groote ongerustheid Is ontstaan, aer.gezien de ziekte van zeer iwaadaardigen aard is en omdat zij in vroe- |er tijden vaak groote opruiming heeft ge houden onder het vee in gebieden, die er mee besmet waren. 1 Hoewel de grootste voorzichtigheid ge boden is en het noodzakelijk is, dat alle vee houders nauwgezet de aanwijzing van des kundigen als veeartsenijkundige diensten rolgen. zijn thans tal van maatregelen getrof fen, die, mits stipt uitgevoerd, de uitbrei- Jing van de ziekte tot een ramp kunnen roorkomen. 3e verontrustende gevallen deden zich aanvan- iijk voor in Zuid-Holland, vervolgens in Noord- llland en Utrecht, terwijl ock Limburg en Bra nt niet vrij zijn gebleven, doch in het Oosten p het land bleef men er tot nog toe voor ge- lard. Uiltvuurgevallen doen zich altijd in ons land rx en zijn op zichzelf geen reden tot onge- ttheid. Normaal komen in Nederland per jaar ischen de 100 en 150 gevallen van miltvuur jr. De inspecteur en districtshoofd van den vee- isenij kundige n dienst in Noord-Holland en ord-Westelijk-Utrecht, de heer H. J. Odé te emstede, deelde ons in een onderhoud, dat j hierover met hem hadden mede, dat zich Izijn district in normale tijden per jaar vijf- h a twintig gevallen van miltvuur voor- en. In de afgeloopen tien dagen bedroeg dit aantal ben in het onder hem essorteerende genoemde bied echter veertig, een stijging, die zich ook Iers voor deed, zoodat het miltvuur in ons ld op het oogenblik een omvang heeft als an- rs niet het geval is, zoodat ingrijpende maat- jelen noodzakelijk zijn. 3e ziekte, die door bacillen verspreid wordt, typisch het karakter van een infectieziekte eft, is zeer bemettelijk en de eerste voorzorgs- iatregel waartoe de veeartsenijkundige dienst jrgaat is te voorkomen, dat de ziekte van be- ette dieren op andere runderen wordt overge- icht. Daartoe wordt aan elke boerderij, waai itvuur heerscht. een kenteeken aangebracht, ■t is dien boer verboden vee te vervoeren of a niet aangetaste runderen in contact met der vee te brengen. Dok de cadavers van de aan ziekte gestorven [sten zijn hoogst besmettelijk en blijven dit c langen tijd, zoodat vaak weilanden, waarin i cadaver begraven werd, in hun geheel een [n van besmettingsgevaar blijven. Daarom moet ihet aan miltvuur gestorven vee in destructors [brand worden, opdat de besmettingshaard ge el vernietigd wordt. [ommige boeren plachten ziek vee, waarvan g niet vaststaat dat het aan miltvuur lijdt, klachten, in de hoop. dat het vleesch nog goed- keurd zal worden. Dit is hoogst gevaarlijk, idat daardoor bloed in de stallen komt en juist t bloed de smetstof in hoogste concentratie rat, waardoor bijna altijd ook ander vee wordt n getast. 3ij het uitbreken van de huidige miltvuur- Idemie heeft de veeartsenijkundige dienst een uwgezet onderzoek ingesteld en hoewel men tn bewijzen hiervoor heeft gevonden, meent in toch te mogen vermoeden, dat de ziekte verschillende deelen van ons land is verspreid or besmet beendermeel, dat in het veevoer is [nengd. In het algemeen moet geïmporteerd Bndermeel aan bepaalde eischen voldoen en i. tot een bepaalde temperatuur verhit zijn [veest, juist om besmetting te voorkomen. Ook br bemestingsdoeleinden wordt echter been- rmeel geïmporteerd, dat uiteraard aan minder loge eischen behoeft te voldoen en de mogelij k- ad is niet uitgesloten, dat in strijd met de voor nrif ten een mengbedrijf dit beendermeel door [voeder heeft gemengd. Dezer dagen heeft de minister van economische ken tot wederopzegging verboden het ver eren of doen vervoeren van dierlijk beender- iel en bloedmeel en van producten, die dit meel vatten, uit de perceelen van den Utrechtschen I.chtvoerhandel ,.De Adelaar" te De Bilt. De; nsters, die men uit de voorraden aldaar heeft rokken, hebben echter nog niet het bewijs op- everd, dat dit meel besmet is. Wanneer onverhoopt ergens miltvuur on- fler het vee uitbreekt, kunnen, bij verstandig en onmiddellijk ingrijpen, de verliezen tot het uiterste beperkt blijven, om te beginnen poet elke boer, van wien een kce of ander rund ziek wordt, verstandig terstond reke ning te houden met de mogelijkheid van iniltvuur. In vele gevallen is het aangetaste pier door een seruminjectie dan nog te red den en wordt het zelfs geheel genezen. vaak blijkt de ziekte zonder voorafgaande larschuwing en sterft het beest zeer kort na- t men heeft gemerkt, dat het ziek was. Het is n zaak terstond alle maatregelen te treffen verdere verspreiding te voorkomen en even- eel reeds besmette dieren te redden. Daartoe iet in de eerste plaats het cadaver terstond or een destructiedienst worden weggehaald en Het m.s. „Flevo" vlotgebracht. •uiker stelt een onderzoek in naar de schade. (Bij de directie van de K.N.S.M., is bericht inge- imen, dat het m.s. „Flevo" van deze maatschappij Itwelk op 21 December op de Aves-eilanden nabij iragao is gestrand. Dinsdag door het bergings- [artuig „Rillerig" van de Amerikaansche ber- hgsonderneming Merritt Chapman vlot is ge- lacht. In beschut water is de „Flevo" ten anker (gaan voor een duikeronderzoek. Voor Finland reeds een ton bijeengebracht. rij vernemen dat de geldinzameling, uitgaande de Finsch-Nederlandsche vereeniging in sa- [nwerking met het, Nederlandsche Roode Kruis, behoeve van het Finsche Roode Kruis, thans totaal bedrag van f 100 000 heeft bereikt. De [dinzameling wordt met kracht voortgezet linnen enkele dagen zal onder auspiciën van Finsch-Nederlandsche vereeniging een ge- rift verschijnen, getiteld: Finland's Lot. moeten terreinen stallen, gereedschappen, ver voermiddelen en zelfs de personen die met het dier in contact zijn geweest, worden ontsmet. Teneinde het overige vee te redden moet dit regelmatig gecontroleerd worden, door eenige malen per dag de temperatuur op te nemen. Stijgt deze. dan mag men aannemen dat dit veroorzaakt wordt door de gevreesde ziekte. Een seruminjectie en de verdere be handeling, welke de veearts voorschrijft, be perken dan in de meeste gevallen het ver lies tot het eerste slachtoffer, dat gevallen is toen men nog niet op de ziekte verdacht was. Wij staan dus niet machteloos tegenover de ge vreesde ziekte, doch aller medewerking is noodig om haar tot stilstand te brengen. In de eerste plaats moeten de boeren zelf hun medewerking verleenen en inzicht toonen in de belangen, die voor ons heele volk. doch in de eerste plaats voor hen zelf, op het spel staan. Onze jaati. Otitu'muq. begint Maandag 15 Januari des morgens 10 uur. N.V. Wed. Oosten Zoon's Complete IVoniuqiwudUuiij) Barteljorisstraat 13—17 (Adv. ingez Medj ONGERUSTHEID OVER SCHAATSENRIJDER. Hoed en jas niet teruggehaald NONCHALANCE OF ONGELUK? Sedert enkele dagen heerscht te Loosdrecht ongerustheid aangaande het lot van een veertig jarigen man, vermoedelijk een Engelschman, die verleden week Zaterdag, toen de dooi reeds was ingetreden, op de Loosdrechtsche plassen heeft schaats gereden. De man had zijn overjas en hoed in een restau rant te Loosdrecht achtergelaten, doch heeft deze tot op heden niet teruggehaald. Dientengevolge verkeert men in de veronderstelling, dat de man in een wak is terecht gekomen en verdronken. Anderzijds is het niet uitgesloten, dat de man onder Breukelen het ijs heeft verlaten, doch dan nog is het vreemd dat hij niet is teruggekeerd om zijn kleedingstukken op te halen. Het betreft hier een donkerblauwe overjas van het merk „Harold Lloyd", waarin de naam J. D. Cable voorkomt. In den zak werd een zakdoek gevonden, welke eveneens dezen naam bevat. In den bruinen gleufhoed ontbreekt zoowel de naam als de initialen. De burgemeester van Loosdrecht verzoekt hen, die inlichtingen over deze zaak kunnen verschaf fen, zich tot hem te willen wenden Bloembollen verduisterd? Kweeker staat in hooger beroep terecht. Een zeldzaam voorkomende zaak behandelde het Amsterdamsche gerechtshof Woensdag. Een bloembollenkweeker uit de streek tusschen Haarlem en Leiden stond nl. terecht, verdacht van twee feiten: diefstal en verduistering van partijen bloembollen. De rechtbank te Haardem, die deze strafzaak op 5 October j.l. behandelde, veroordeelde den man wegens verduistering tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Van den ten laste gelegden diefstal werd hij vrijgesproken. Begin Mei j.l. ontdekte een bollenkweeker op het land van verdachte een tulpensoort, die ook op het land van iemand an ders stonden. Hij waarschuwde deze en na een summier onderzoek mengde men de politie in de zaak en op het vermoeden, dat Van der M. tulpen had gestolen, werden hij en zijn twee zoons ge arresteerd. Deze arrestatie verwekte in de bollen streek veel opschudding en verschillende kwee kers, die bollen meenden te missen, kwamen op het, land van Van der M. kijken of er ook wat van hen stond. Een nader onderzoek had plaats en de kweeker. die reeds in vrijheid was gesteld, werd weer in arrest gesteld en moest terecht staan wegens diefstal en verduistering van twee partijen tulpen, welke laatste partijen hij had ontvangen in contractteelt. Een deel van die bol len zou hij zelf hebben gebruikt. In hooger beroep hield verd. vol, dat hij on schuldig was. Behalve eenige getuigen a charge hoorde het Hof niet minder dan zestien getuigen a décharge, opgeroepen door den verdediger mr. J. H. van Wijk uit Haarlem. De Advocaat-generaal requireerde een gevan genisstraf van acht maanden met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger mr. J. H. van Wijk hield een uitvoerig pleidooi waarin hij op vrijspraak aan drong. Zijn verzoek tot invrijheidstelling van verdachte werd afgewezen. Vervolgens stond nog een zoon van dezen kweeker terecht, verdacht van diefstal en heling van gestolen bloembollen. Tegen dezen man requireerde de advocaat-ge neraal zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De rechtbank te Haarlem had hem eenzelfde straf opgelegd. Ook in deze zaak trad mr. Van Wijk als verdediger op. C. W. H. BAARD OP 11 JANUARI ZEVENTIG JAAR. De oud-directeur der Gemeentelijke Musea van Amsterdam, de heer C. W. H. Baard, wordt op 11 Januari a.s. zeventig jaar. De heer Baard die thans in huize Duinrust te Overveen woont bezit nog een benijdenswaardige levenskracht naar geest en lichaam en zijn medewerking en advies worden dan ook nog voor vele zaken op prijs gesteld o.a. nog voor de tentoonstelling betreffende de Oude Kerk in het Waagbouw te Amsterdam. Geregeld werkt hij nog in de hoofdstad, waar hij o.a. con servator is van het onder zijn leiding geheel ge restaureerde en gereorganiseerde museum Amstel- kring (Onse Lieve Heer op solder,) van welke stichting hij vroeger jaren langen tijd regent was. Aan hem is het mede voor een aanzienlijk deel te janken, dat dit monument voor geschiedenis en kunst behouden bleef en geheel hersteld is. Prinses Juliana ging le Loosdrecht schaatsenrijden. Woensdagmiddag is Prinses Juliana geheel on verwacht in Loosdrecht aangekomen, waar zij gedurende anderhalf uur op de schaats heeft ge reden. Omstreeks drie uur verscheen door slechts wei nigen opgemerkt, een groote hofauto aan de grens van Loosdrecht. De auto reed het parkeerterrein van „Het Piashuis" onder Oud-Loosdrecht op, waarna de drie inzittenden uit den wagen stap ten. Het bleken de Prinses en twee hofdames te zijn. Men begaf zich naar de baan der Loosdrechtsche IJsclub, waar Prinses Juliana voor zich en haar gevolg toegangskaarten kocht. Als een loopend vuurtje ging het weldra door het dorp dat Prinses Juliana zich op de Loos drechtsche plassen bevond, hetgeen velen naar het ijs lokte. De Prinses, die gekleed was in een rood fluweel mantelpak, gegarneerd met grijs bont, en een mutsje van dezelfde stof droeg, keek van tijd tot tijd met belangstelling naar wedstrijden voor de jeugd, welke op de Loosdrechtsche ijsbaan wer den gehouden. Na anderhalf uur verliet de vor stelijke bezoekster met haar gevolg de ijsbaan en keerde naar Paleis Soestdijk terug. Ook de kleine grondgebruikers krijgen een dmirtetoeslag. Vijf procent van de steunuitkeeringen. De ministers van sociale en economische zaken hebben aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin zij berichten, dat besloten is goed te keuren, dat aan de in de voor hen gel dende steunregeling opgenomen kleine boeren en tuinbouwers, evenals zulks voor de ondersteunde en bij de werkverschaffing geplaatste werklooze arbeiders is vastgesteld, over het tijdvak van 17 December 1939 tot 2 Maart 1940 een duurtebijslag wordt gegeven. Deze bijslag zal ten aanzien van de onder Groep B vallende boeren en tuinbouwers bedra gen 5% van het wekelijksche nettosteunuitkee- ringsbedrag (steun- in geld en in natura) met inbegrip van den brandstoffenbijslag, en voor wat betreft de tuinbouwers in de daarvoor in aanmerking komende gevallen eveneens met in begrip van den bijzonderen toeslag ingevolge art. 17 van het reglement voor hulpverleening aan kleine tuinbouwers. Het bedrag der Kerstgave telt in deze niet mede, zoodat daarover geen extra bedrag mag worden berekend. De duurtebijslag voor de onder groep C val lende boeren en tuinbouwers geldt voor eenzelfde aantal weken als voor de onder groep B vallende grondgebruikers en dient dus te worden vastge steld op 5van het naar rato van dit aantal weken berekend gedeelte der totale jaarvergoe ding. De consulenten zijn van deze regeling op de hoogte gebracht en zullen bij het verstrekken van den steun in natura aan de C-boeren en C-tuin- bouwers met de verhooging van 5% rekening houden. Met nadruk wijzen de ministers er op, dat toe kenning van den duurtebijslag het basisbedrag niet mag verhoogen. De bijslag dient bij de op de gebruikelijke wijze berekende nettosteunuitkee- ring te worden opgeteld. Personen, die zonder toekenning van den duurtebijslag niet voor op neming in de steunregeling voor kleine boeren en tuinbouwers in aanmerking komen, zullen ook thans niet op deze wijze kunnen worden ge steund. De duurtebijslag komt op gelijke wijze en in dezelfde percentageverhoudingen als de normale steunuitkeeringen zelve, hetzij gedeeltelijk ten laste van het departement van economische zaken en gedeeltelijk ten laste van de gemeente (onder toekenning van de gebruikelijke subsidie uit het Werkloosheidssubsidiefonds)dan wel geheel ten laste van het departement van econo mische zaken. De bijslag In geld uitgekeerd, voor zoover hij ten laste van de gemeente en in natura voor zoover hij ten laste van het departement van economische zaken komt. Antoon van Duinkerken lioogjeèraar. Naar „De Maasbode" verneemt, is zeer binnen kort de benoeming te verwachten van dr. W. As- selbergs (Antooh van Duinkerken) tot buitenge woon hoogleeraar in de Vondel-wetenschap aan de Leidsche Universiteit. Dr. Antoon van Duinkerken, die 2 Januari 1903 te Bergen op Zoom geboren is, en als journalist en letterkundige in Amsterdam werkzaam is, heeft zeer veel gepubliceerd en is een zeer gezocht rede naar over litteraire onderwerpen. De universiteit van Leuven eerde hem in 1938 door hem te benoe men tot doctor honoris causa. De leerstoel, waarvoor dr. Antoon van Duinker ken benoemd zou. worden, is gesticht door de Von delstichting. Officieele bevestiging van de benoe ming, waarover reeds lang geruchten liepen, was niet te krijgen; ook dr. Van Duinkerken zelf had geen mededeelïng dienaangaande ontvangen. In korten tijd weer PUROL zacht en soepel door Toch eindelijk achterhaald. Zes maanden gevangenisstraf geëischt. Fiscus vordert nu f 132.000. Een groote belastingontduiking, waarbij de koopman, die thans terecht stond, tiendui zenden inkomen had verzwegen voor de in komstenbelasting, terwijl hij tonnen niet had opgegeven voor de vermogensbelasting, werd Woensdag door de Amsterdamsche rechtbank behandeld. De man, aldus is gebleken Ipj het onderzoek, knoeide reeds jaren. Van 19191924 deed hij zaken samen met anderen. Ook toen waren zijn aangiften al niet juist, naar later zou blijken. Van 1924 tot 1938 deed hij zaken voor eigen re kening. Hij zette in 1938 de zaak om in een N.V., later werd hij benoemd tot commissaris. Voor het belastingjaar 1934—1935 had verd. als inko men opgegeven „nihil". In werkelijkheid had hij echter niet minder dan f 40.000 verdiend. Het volgende jaar had hij een ander sprookje klaar om aan de belasting-inspectie te vertellen: „Ik heb f 12.000 verdiend, maar moest dat afschrijven om het verlies van f 15.000 van verleden jaar te dekken. De werkelijkheid was anders: verdachte had f 58.000 verdiend. Op het gebied van de vermogensbelasting was hij bijna nog brutaler opgetreden. Voor het jaar 19341935 gaf hij als vermogen op f 7820. Hij bezat echter f 320.000. Het volgende jaar was zijn vermogen volgens het biljet nog lager. Inderdaad lag in zijn safe een kapitaal van f 357.000. Maar verdachte wist, dat de belastinginspectie een hinderlijke nieuwsgierigheid kan toonen. Ook daarvoor had hij zijn maatregeolen genomen. Met een zwager in Amerika had hij een uitvoerige cocrrespondentie gevoerd, er was een prachtig, doch volkomen gefingeerd contract opgemaakt, waarin de afbetaling en renteregeling werd be schreven van een schuld, die deze koopman aan den Amerikaan „Sharp" zou hebben. Toen de in spectie een onderzoek instelde legde de man triomfantelijk het stuk over. Maar het mocht hem niet baten. Tenslotte kwam hij met een bekentenis voor den dag, hij zeide de onjuiste opgaven te heb ben gedaan om zijn zaak tot grooter bloei te brengen. De fiscus vorderde van hem f 132.000 en de justitie stelde een vervolging in. Verdachte hield zich bij het verhoor voor de rechtbank dom: „vart cijfers, van boekhouden, van belastingaangifte e.d. heb ik geen verstand, ik kan alleen maar zaken doen en een mijner em ployés vulde de papieren in." Officier: Wonderlijk, dat zoo'n domme man zooveel geld kan verdienen. Tenslotte gaf verdachte wel toe, dat hij wist dat de aangifte niet in orde was. De Officier van Justitie vorderde een gevan genisstraf voor den tijd van zes maanden (het maximum voor belastingontduiking). Daarna stond de procuratiehouder van den vorigen verdachte terecht, omdat hij de aangifte biljetten onjuist had ingevuld, wetende, dat de cijfers verre afweken van de werkelijkheid. De verdachte legde een gedeeltelijke beken tenis af. De Officier van Justitie vorderde tegen dezen verdachte een gevangenisstraf van vier maanden. (Adv. Ingez. Med.) NIEUWJAARSRECEPTIE VAN DR. DE VLUGT. Woensdagavond hebben de burgemeester van Amsterdam en mevrouw Dé Vlugt de gebruike lijke Nieuwjaarsreceptie gehouden, doch in te genstelling met de gewoonte van de laatste jaren, hebben zij ditmaal de gasten niet ontvangen in de fraaie ambtswoning in het oude Amsterdam sche patriciërshuis aan de Heerengracht, maar in de zalen van het Stedelijk Museum, waar in het bijzonder de zalen van de benedenverdieping, die bekend zijn als de zalen van de Sophie Augusta- stichting, eveneens volkomen het milieu van de oude Amsterdamsche patriciërswoning herschep pen. Bijna duizend personen uit alle kringen der Amsterdamsche samenleving hebben bij den heer en mevrouw De Vlugt hun opwachting gemaakt. ftet gebouw „Ons Huis" van de zangvereeniging „Zanglust" te Schoonerwoerd is door brand ver nield. Op een onbewaakten overweg te Drunen is de 69-jarige A. Krol uit Elshout door een trein ge grepen en gedood. „JW- ««I Verschillende Amstei damscne grachten waren door de vorst in een ijsbaan herschapen en velen profiteerden van de gelegenheid, om de ijzers onder te pinden Het hart, het oog en de droefgeestigheid. ER is over Amerika zooveel goeds en pret tigs en interessants te schrijven, er is zooveel te zien dat den bezoeker tot een vreugde is en tot blijdschap stemt en er is zooveel in deze heele menschenwereld van van- daag-den-dag dat niet tot vreugde en blijdschap stemt, dat ik er in deze stukjes altijd naar ge streefd heb om het goede, het mooie, het blijde en het eigenaardige te zien zonder daarom de waarheid geweld aan te doen. Het ligt voor een belangrijk deel aan het menschelijke hart wat zijn oogen opmerken. Op dezen schoonen Decembermorgen over San Francisco heb ik weer op mijn bank onder de breede palmen gezeten en van de hoogte van het park op den heuvel over den blauw-en-gouden baai zitten kijken. Ik was blij met de zon en de warmte, een colibri speelde om de bloemen, vlin ders deden een dans in de trillende lucht: het was mooi en vredig en van een diepe innigheid. Maar 's middags toen plotseling het weer was omgeslagen en ik voor den eersten keer een druilerigen regen over deze stad zag dalen, toen de duisternis sneller dan anders scheen te vallen en het een beetje rillerig werd op dezen Za terdagmiddag liep ik door de volkswijken, ver van de mooie lichte winkels op hun Kerstbest en van de groote hotels met hun weelderige breede lobby's, waar ge vergeten kunt dat er een andere wereld dan die van makkelijke, breede straten, zijden lampen en cocktails bestaat. Ver van de groote bioscopen met hun verlichte gevels: van de villa's in hun weidsche tuinen; van de Chineezen- stad, waar het altijd behagelijk, gezellig en druk is. Ik liep in den motregen door grauwe Zaterdag middag-straten. En zag een ander San Francis co. Een ander Amerika. Een andere wereld. Een wereld van vreemde dranklokalen, zoo droef geestig als iedere smakeloosheid is: lange duis tere smalle bars, waar mannen en vrouwen op krukken zitten en met hun ellebogen op den toog steunen. Zij zitten en drinken zitten en drin ken en met gezelligheid of warmte of nu-eens-'n- avondje-uit heeft dit niets te maken. In ieder blok tusschen elke twee straten vindt ge een paar van die bars. Er moeten er duizenden zijn en overal hangen mannen en vrouwen en drinken veel en praten weinig. Er staan er een paar bij zoo'n vreemde electrische machine een glazen doos op vier pooten, waar ge voor vijf cent nik kelen kogels tegen electrische contacten kunt schieten. Het heeft met handigheid niets en met louter toeval alles te maken. Wanneer de kogels en het lot u welgezind zijn en ge schiet een hoog cijfer dan moogt ge een spelletje om niet spelen. En dat is alles. In iedere bar staan eenige van deze machines en by al deze machines staan menschen te spelen en te kijken. En er staan automatische grammofoons die voor een „nickel" in de gleuf een zoet liedje of een harde jazz spelen. Dan klinkt het zoet gezanik van BIng Crosby of het driftig jazzen van Duke Ellington door de donkere, naar goedkoopen drank ruikende, pijpela met allemaal liefde en maan en rozen en geluk en de heele sfeer is dan zoo valsch en zoo armoedig-in-de-menschelijk- heid, dat ge plotseling dat andere Amerika ziet en in uw hart omhoog voelt stijgen. Het Amerika van de mooi verpakte, glim lachend verkochte, opgepoetste en in cellophaan gewikkelde leegte. De leegte zonder ziel die uit Hollywood komt. Het nlets-met-spektakel dat uit honderden om- roepkamers in millioenen huizen gesmeten wordt. De harteloosheid met een glimlach, die uit de echtscheidingsgeschiedenissen, de verhalen van misdaad, de sadistische détails van ongeluk ken en rampen, zooals die in de krijschkranten uitgeplozen en -gemolken en -geperst worden, tot u komen. De opgepoetste levenloosheid met paarse lip pen. bloedroode nagels, gebleekte haren en aan geplakte wimpers, die zich op twee zijden bee- nen voortbeweegt en zich „vrouw" noemt: goed- koope copieën van goedkoope fllmjuffrouwen. Zielloos als de afgod Crawford. Dom als het droombeeld Lamarr. Al die meisjes zonder ziel. al die sensatie zon der zin, al die goedkoope drang naar het dure staan vanmiddag in den regen in een Zaterdag- sche straat van Amerika vóór me. In de bars hangen mannen en vrouwen. De nikkelen kogeltjes tikkeren onder het glas. Bing Crosby zingt- van de maan. Ik sla midden in een stroom van allemaal pre cies dezelfde mannetjes-mekamiekjes en meisjes- masjientjes. En in de krant staan vandaag zes bladzijden over schandalen, huwelijken, echtscheidingen, diners, verlovingen en testamenten ln het holle Hollywood en „the social set" van de stad. Alle straathoeken zyn gelijk. Alle bars zijn gelijk. Alle liedjes zijn hetzelfde. Glimlach in cellophaan. De maan ln zilver papier. Wreedheid in fluweel. Hebzucht opge poetst. Hollywood schijnlevend. De motregen treuzelt over Ellis-street. Ritselt op de palmen van Union-Square, op t asfalt van het Embarcadero. druipt van de driftige kabeltrammetjes. Wanneer het later wordt zie ik dronken man nen en dronken vrouwen. Zij zingen niet. Zij zijn niet luidruchtig. En niet vroolijk. Zwijgend schuifelen zij een bar verder. Krantenjongens venten dikke Zaterdagkranten met dikke schandalen en vette sensatie der „betere kringen". Het is onzegbaar triest, verschrikkelijk leeg en angstig^gelijkvormig. Het is allemaal geverfd, gelakt, gecellophaand en wezenloos-glimlachend. Dit is óók Amerika. Wanneer het hart droefgeestig Is, zien do oogen de droefgeestige dingen MR. E. ELIAS. SPOORWEGEN. Ir. H. de Boer is benoemd tot adsp. adj. ingenieur by de Centrale Werkplaats te Haarlem. 1

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5