Europeesche oorlog gaat ook Amerika aan. EUROPA IN DE TOEKOMST. DAM PO DONDERDAG 4 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBEA'D ROOSEVELT SPREEKT TOT HET CONGRES. Vredestaak voor de U.S. weggelegd President Roosevelt heeft naar Reuter meldt, in de derde zitting van het 76ste Congres een rede uitgesproken, waarin hij zeide: „De sociale en economische omstandigheden die in het bui- jtenland verkeerd geleid zijn, totdat zij uitliepen op revolutie en dictatuur, zijn hetzelfde als die, waarmede wij hier worstelen om ze vreedzaam in het binnenland te regelen. De dictaturen en de filosofie van het geweld hebben in bijna ieder geval haar oorsprong gevonden in de ■noodzakelijkheid van drastisch optreden ter ver betering van binnenlandsche toestanden, waar Biet democratische optreden om de een of an dere reden in gebreke bleef te beantwoorden aan de moderne behoeften en eischen". Franklin D. Roosevelt. Roosevelt herinnerde aan de waarschuwing, die vervat was in vroegere boodschappen aan het Congres en volgens welke de Amerikaansche burgers in hun dagelij ksche leven den schok touden voelen van gebeurtenissen op andere tontingenten en hij sprak een waarschuwing uit tegen degenen, die er op aandrongen dat de Ver- tenigde Staten daar zij in eigen behoeften gunnen voorzien gelukkig en welvarend kon den leven met een veilige toekomst binnen een hoogen muur van isolement, terwijl daarbuiten de rest der beschaving en de handel en cultuur der menschheid vernield werden, „ik kan de ge- roelens begrijpen van degenen, die de natie waar- rhuwen dat zij nooit weer toestemming zullen teven tot het zenden van Amerikaansche jon gelieden naar Europ'eeschen bodem. Maar nie mand heeft hun gevraagd die toestemming te lerleenen, want niemand verwacht een derge lijke onderneming". j „De overweldigende meerderheid van mijn medeburgers laten niet in het minst de hoop en de verwachting varen dat de Vereenigde Staten niet zullen worden verwikkeld in militaire deelneming aan den oorlog. Er is dus een groot verschil tusschen buiten de zen oorlog blijven en beweren, dat deze oorlog ons niet aangaat. Wij behoeven niet met andere naties ten oorlog te trekken, maar op zijn minst kunnen wij met andere naties er naar streven aanmoediging te geven aan de soort van vrede, die de'moeilijkheden der wereld zal verlichten en daardoor ook onze eigen natie zal helpen. 1 Wij moeten uitkijken en de mogelijkheden toor onze kinderen zien. wanneer de rest der teereld mocht worden overheerscht door gecon- tentreerd geweld alleen. Wij moeten uitkijken [m de gevolgen te zien voor onze eigen toekomst, vanneer alle kleine landen in de geheele wereld tich hun onafhankelijkheid zien ontnomen of buter aanhangsels worden van vrij omvang rijke machtige militaire systemen. Wij moeten hit kijken om te zien wat voor leven onze kinde- (en zouden moeten leiden, wanneer een groot Jeel van de rest van de wereld gedwongen werd [en god te aanbidden, die opgelegd werd door {en militairen heerscher of wel verboden werd, {en god te aanbidden". „Wij moeten de gevolgen zien voor onze toe- lomstige geslachten, wanneer de wereldhandel du worden gecontroleerd door een of andere latie of groep van naties, welke die controle loor militair geweld instelt. De volken van an- lere landen hebben het recht een eigen regee- inesvorm te kiezen, maar wij in dit land gelooven log steeds, dat een dergelijke keuze gebaseerd lehoord te zijn op zekere voorwaarden, welke rij overal essentieel achten. Wij weten dat wijzelf looit geheel veilig in ons land zullen zijn, tenzij Indere regeeringen die vrijheden erkennen". I Voortgaande sprak Roosevelt de hoop uit dat ietgeen in de beide Amerika's gedaan wordt, felker 21 republieken eensgezindheid van idealen ten toon hebben gespreid in haar practische be irekking, ook op andere vastelanden gedaan zal tunnen worden. De president drong er op aan at de huidige methode der Amerikaansche handelsovereenkomsten zou worden uitgebreid [ls onontbeerlijk deel der fundeering van iederen itabielen. duurzamen vrede. „De oude voorwaar- len van den wereldhandel hebben geen duurza- pen vrede gegeven. Wanneer de tijd komt, moeten e Vereenigde Staten hun invloed gebruiken om e handelskanalen ln de wereld te openen, op lat geen enkele natie zich in latere dagen ge- Iwongen zal voelen met wapengeweld na te Breven, wat zij door vreedzaam overleg zeer wel ferkrijgen kan. Ik leg den nadruk op dit leiderschap dat dit land op zich kan nemen wanneer dc tijd komt voor een vernieuwing van den wereld vrede. Die invloed zal ten zeerste verzwakt worden, wanneer deze regeering zich schul dig zou maken aan handelsegoïsme. ■De eerste president der Vereenigde Staten heeft ewaarschuwd tegen de verwikkelingen van ondgenootschappen. de huidige president der 'ereenigde Staten heeft dat voorschrift onder- chreven en volgt het op. Handelssamenwerking iet de rest der wereld vormt echter op geener- 5i wijze een schending van dat voorschrift". De president zeide voorts met het oog op de nssekerheid in de wereld het Congres te vragen m uitbreiding van leger en vloot, niet gebaseerd ip paniek maar op gezond verstand. Verder roeg hij heffing van voldoende aanvullende be- astingen. Sprekende over de werkloosheid ver- rierp Roosevelt de „Europeesche oplossing, die er n bestaat werkloozen te gebruiken voor den pbouw van buitengewone bewapeningen, welke tenslotte uitloopen op dictaturen". De president is voorstander van de Amerikaansche manier door verhooging van het nationale inkomen. „Als een eensgezind volk moeten wij op dit vasteland de vlammen brandende houden van de mensche lijke vrijheid, rede, en democratie en eerlijkheid als levende zaken, die behouden moeten worden voor de betere wereld, welke zal komen. Mogen onze kinderen op het jaar 1940 wijzen als op een ander tijdperk, toen de democratie haar bestaan rechtvaardigde als het beste regeeringslnstru- ment, dat nog door de menschheid uitgedacht is". De redevoering van Roosevelt werd door de radio uitgezonden ln het Engelsch, Fransch, Duitsch, Portugeesch en Spaansch Terechtstellingen te Wilna. Acht executies voltrokken. Havas meld£ uit Kaunas: Negen misdadi gers uit Wilna die ter dood veroordeeld waren hebben president Smetona gratie gevraagd. De straf van een hunner is thans gewijzigd in levenslange dwangarbeidde acht anderen zijn gisterochtend gefusilleerd. De ontvoering van Stevens en Best. Amerikaansche ambassade te Berlijn kreeg geen nieuwe opdracht. Naar aanleiding van het in de Engelsche bladen verschenen bericht dat de ambassade der Vereenig de Staten te Berlijn op verzoek van de Britsche regeering stappen heeft ondernomen in verband met de ontvoering te Venlo van de beide Britsche officieren Stevens en Best, wordt bij informatie in welingelichte kringen te Londen medegedeeld dat terstond nadat de beide Britten door agenten van de Gestapo naar Duitschland ontvoerd waren, lot de Amerikaansche ambassade te Berlijn het ver zoek werd gericht het oog op hen te houden. Dit geschiedde in overeenstemming met de algemeene regeling, op grond waarvan de regeering der Ver eenigde Staten de Britsche belangen op Duitsch grondgebied behartigt. Van de Amerikaansche ambassade is tot dusver over dit onderwerp geen enkel rapport ontvangen, noch heeft de Britsche regeering nieuwe stappen ondernomen. Volmachten voor de Iersche regeering. Wetsontwerp door dc Dail aangenomen. Woensdagmiddag is de Dail, het Iersche par lement, in speciale zitting bijeengekomen. De Valera verzocht het Huis goedkeuring te hech ten aan maatregelen, welke de regeering crisis - volmachten verleenen ter verzekering van de openbare veiligheid en tot het behoud van den staat in tijde van oorlog. De minister van justitie. Boland, had een wets ontwerp ingediend, waarin gevraagd wordt om de bevoegdheid tot het interneeren van personen, die in verband met het Iersche republikeinsche leger stonden, groote geldsommen, wapens en ontplofbare middelen bezaten. Deze groote geld sommen zijn uit Amerika gekomen voor het Iersche republikeinsche ieger. Men heeft pakjes Amerikaansche dollars in beslag genomen. De leider der oppositie, Cosgrave, diende een amendement in. inhoudende dat de behandeling van het wetsontwerp verdaagd zal worden tot de regeering een wetsontwerp zal hebben inge diend, waarin de grondwet wordt gewijzigd. Het wetsontwerp wed in laatste lezing aan genomen met 82 tegen 9 stemmen. De senaat zal het Donderdagmiddag in be handeling nemen. Engelsch vliegtuig na achtervolging op Belgisch gebied neergestort. Bij noodlanding tegen hoogspanningsleiding gevlogen. Een Britsch verkenningsvliegtuig, dat boven Duitsch gebied door een Duitsche patrouille werd achtervolgd, is op Belgisch grondgebied, nabij de grensplaats Raeren, brandend neer gestort. Een der inzittenden sprong met een valscnerm uit het toestel. De beide andere leden der be manning heeft men op tijd uit de wrakstukken van het toestel kunnen redden. Zij hadden slechts lichte brandwonden opgeloopen. Naar Belga nader meldt is de inzittende, die met zijn valscherm uit het toestel was gesprongen, om het leven gekomen. Daar hij van te geringe hoogte was gesprongen, kon zijn parachute zich niet meer ontplooien. Het blijkt, dat de Britsche machine, die zwaar gehavend was, getracht heeft een noodlanding te maken op den weg van Eynatten naar Raeren. Bij deze manoeuvre is het toestel in aanraking geko men met een hoogspanningsleiding en dientenge volge in brand gevlogen. Gevecht met de „Graf Spee" duurde een vollen dag. Relaas van commandant Harwood. Reuter meldt uit Montevideo: Toen de Engelsche kruiser „Ajax" in de haven van Montevideo het anker uitwerp, werd hij door een enorme menschenmenigte met gejuich be groet. Schout-bij-nacht Harwood gaf In een interview een schildering van het gevecht met de „Graf Spee". Hij zeide dal hij begin December wist. dat zich een Duitsch „kaperschip", waarschijnlijk een vestzakslagschip in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan bevond. Hij meende, dat het wel eens de Britsche koopvaarders voor de Zuid- Amerikaansche kust zou kunnen aanvallen. „Daarom concentreerde ik de „Ajax", „Achilles" en „Exeter" op 12 December voor de monding van de La Plata. Om 6.10 uur den volgenden morgen werd een rookpluim waargenomen. Het bleek het vestzakslagschip te zijn. Om 6.18 open de het het vuur. Een toren vuurde op de „Exe ter" en de andere op de „Ajax" en „Achilles". Wij liepen alle volle kracht en vielen aan over eenkomstig een van te voren beraamd plan, de „Exeter" op den eenen vleugel en de „Ajax" en de „Achilles" op den ande: e. Na zestien minuten gevuurd te hebben, legde de „Graf Spee" een rookscherm en zette met volle vaart koers naar de La Plata-rivier. Wij trokken hieruit de conclusie dat wij haar ernstig gehavend hadden. Zij vervolgde haar koers naar de La Plata, nu en dan vurend wanneer wij haar te na kwamen. Het gevecht duurde den geheelen dag. De „Achilles" volgde de „Graf Spee" tot hij den Duitscher te Montevideo het anker zag uit werpen. De „Achilles" keerde daarop terug naar de monding van de La Plata. Met den kruiser „Cumberland" wachtten wij af of de „Graf Spee" weder naar buiten zou komen. In dat geval wa ren wij gereed voor het gevecht". De ontvangst van de „Ajax" in Montevideo. MONTEVIDEO, 3 Januari (Reuter) Onder enthousiast gejuich reden de matrozen van de „Ajax" in autobussen door de voornaamste straten van Montevideo naar een feestelijkheid in de Sayage Polo Club. Op de Plaza de la Independencia werden de wagens een kwartier lang opgehouden door een juichende menigte. Meisjes sprongen op de tree planken en boden den mannen bloemen aan en schudden hun de hand. Al dien tijd stond een groote menigte te juichen en legden filmopera teurs iedere bijzonderheid vast. Eigen brandweer voor het Vaticaan. Pauselijke paleizen onder permanente bewaking. In de Vaticaanstad zullen zoo spoedig mogelijk een brandweerkazerne en talrijke brandweerlieden worden ondergebracht, teneinde een doeltreffende beveiliging der Pauselijke paleizen bij eventueele branden te verzekeren. Dit besluit is genomen naar aanleiding van den brand, die de Pauselijke Kan- elsarij gedeeltelijk heeft verwoest. Verder is besloten, dat de Pauselijke paleizen, die het voorrecht van ex-territorialiteit genieten, voortaan onder permanente bewaking zullen staan van de Pauselijke gendarmerie Unity Mitford terug in Engeland. Geheimzinnigheid blijft het Engelsche meisje omgeven. United Press meldt uit Folkestone: Unity Mitford, de vijf-en-twintigjarige dochter van Lord Redesdale. aan wier vriendschap met Hitier op abrupte wijze een einde is gekomen, is Woensdag in Engeland teruggekeerd, om geven door een geheimzinnigheid als gold het Hitier zelf. Toen het s.s. .Antinea" van den gewonen Kanaaldienst te Folkestone arriveerde, begaven ambtenaren van het departement van binnen landsche zaken zich aan boord en liepen recht streeks naar de eerste klas-hut, waarin miss Mitford zich bevond. Zij droeg geen verband om haar hoofd. Miss Mitford zou te München door een schot gewond zijn doch wel een doek om haar hals. Haar vader wachtte op de kade bij de ambulance; haar moeder en zuster werden aan boord toegelaten. Het publiek werd op een eerbiedigen afstand gehouden; de kade was in verband met de oor logsmaatregelen niet toegankelijk en werd bo vendien door politie bewaakt. Den fotografen was niet toegestaan opnamen te maken. Het duurde een uur alvorens Unity verscheen Zij had moeten wachten tot alle passagiers aan land waren en de controle waren gepasseerd. Zij stapte met haar vader, moeder en zuster in een blauwe auto. die als ambulance was ingericht en reed naar het ouderlijk huis te Highwycombe in Buckinghamshire, op twintig km afstand noord-oostelijk van Londen, gevolgd door een karavaan van auto's met journalisten en foto grafen. Reuter meldt nader dat het gezelschap later wegens een defect aan de auto naar Folkestone heeft moeten terugkeeren, waar de nacht werd doorgebracht. Lord Redesdale heeft verklaard dat zijn dochter nog ernstig ziek is. De „Evening Standard" weet te vertellen dat Unity Mitford Duitschland heeft mogen verlaten ten gevolge van de stappen, welke via den Her tog van Aosta, neef van den Koning van Italië, door Duitsche vrienden bij Hitier werden onder nomen. Het blad voegt er aan toe dat Unity's familie niet weet hoe zij thans tegenover het nation aal-socialistische regime staat. Twee dagen voor het uitbreken van den oorlog scheef zij een brief aan haar broer en vertelde hem dat haar ideaal van een DuitschBritsche vriendschap vernietigd was. Zij hoopte ln Duitschland te kun nen blijven. Fransche belangstelling voor den vrede van 1648 Brandstof voor een warm bunker-vuurtje in de Duitsche linies aan bet Westfront. Een niet te versmaden zorg bij dagen van strenge koude (Van een bijzonderen correspondent.) Parijs, eind December. E wekelijksche noenmaaltijden van de Amerikaansche Club in Parijs waren reeds voor den oorlog zeer gezochte bijeenkomsten, waarop Fransche mi nisters, partijleiders, literatoren, chefs van groote industrieën uitgenoodigc werden met de kenne lijke bedoeling dat zij tegen het dessert „enkele woorden" zouden zeggen. Die enkele woorden werden dan veelal lange en interessante redevoe ringen. Sedert den oorlog is het belang van die maal tijden zij worden in een van de befaamdste Parijsche eethuizen gehouden steeds toege nomen. Uit propagandistisch oogpunt bezit Frankrijk daar een instrument van niet te onder schatten grootte. Niet alleen vereenigt de club op zulk een dag alle belangrijke zjikenelementen van de Engelsche en Amerikaansche kolonies in Parijs, maar in gesloten gelederen komen ook de journalisten en hoofden van persagentschappen opzetten, die een groot deel van de publieke opi nie in de Vereenigde Staten beheerschen. Al het interessante, dat daar aan het dessert gezegd wordt, vindt de Amerikaansche lezer, hij moge in New-York. San Francisco of Vancouver ze telen. den volgenden morgen aan zijn ontbijt, gegoten in een vorm daarvan kan men zeker zijn die den heeren van de Fransche propa ganda niet anders dan aangenaam kan zijn. Want de stemming aan die maaltijden is verre van neutraal, zij is van aanvang tot slot sterk pro-geallieerd, men heeft het onlangs wel heel treffend gezien toen als sprekers optraden ge zanten en ministers van het ongelukkige Polen, reeds bij de korte inleiding van den tafelpresi dent brak stormachtig applaus los en tijdens de rede was warm medegevoel waar te nemen. Dezer dagen heeft de club een van haar groot ste opkomsten beleefd toen bekend werd dat als spreker zou optreden de befaamde journalist André Géraud, meer bekend onder den naam van „Pertin ax". Het was spoedig na den vorigen oorlog dat Pertinax zijn naam maakte: elk po liticus greep 's morgens naar de Echo de Paris om te zien wat hij met zijn uitgebreide re laties van den dagelij kschen toestand te zeg gen had. En sedert enkele jaren is Pertinax ook medewerker van de Londensche Daily Telegraph. In Angelsaksische kringen is zijn prestige groot geworden. In zijn rede voor de club zeide Pertinax scherpe dingen over wat hy noemde „den professoralen geest". „De professorale geest is weer vaardig ge worden over vele politici, weliswaar sterker in Londen dan in Parijs. Men voert, verhitte debat ten over de vraag hoe Europa er zal moeten uit zien na den huidigen oorlog. „Mijne heeren, ik ben bang voor den professo ralen geest in de buitenlandsche politiek. Die methode om voor alle tijden en voor alle volken vaste algemeene regelen te ontwerpen en dan te hopen dat zij alle internationale geschillen auto matisch zullen beslechten, zij is een verkeerde methode, want zij schakelt één groot ding uit en dat is staatsmanskunst. Er bestaat geen recept waardoor men op voortdurenden vrede rekenen kan. Om vrede te behouden moeten de staats lieden onafgebroken arbeiden en scheppen. Dat heeft men na 1918 vergeten". Pertinax vervolgde toen met een voorbeeld: het verdrag van Versailles had natuurlijk zijn gebreken, zeide hij, maar het heeft den staats lieden, die zich van dat instrument moesten be dienen, aan moed en beleid ontbroken. Indien op 7 Maart 1936 duidelijk was te kennen gegeven dat op de Duitsche militaire bezetting van het Rijnland daden zouden volgen, dan waren wij nu nog in vrede. Hij besloot: „Na den oorlog zal er natuurlijk weer een in ternationale organisatie zijn en dat is goed. Maar laten naast die organisatie Frankrijk en Enge land hun vaste bondgenootschap bewaren, laten zij nooit weer de fout begaan om zooals na 1918 dit bondgenootschap, dat tot de over winning had geleid, te verwateren en op te los sen in die internationale organisatie. Samenwer ken daarmede, ja, maar erin wegsmelten, zoodat men de alliantie niet terugvindt als gehandeld moet worden, neen!" Op een der volgende Donderdagen was de hee: Jean Giraudoux spreker. De heer Giraudoux, be kend literator, is, zooals men weet, chef van den Franschen informatiedienst en wellicht spoedig minister van het Departement voor pro paganda, over welker vorming gesproken wordt. De conclusie van zijn rede was dat Polen, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije hersteld moeten worden, het huidige Duitsche regime gebroken en de Fransche relaties met Duitschland eens en voor altijd geregeld. „Wij zullen ons daarbij niet alleen doen leiden door de raadgevingen der geëmigreerden. hoezeer wij hen achten en hoe veel vertrouwen wij ook in hen hebben". Het zijn waarlijk niet alleen de redenaars van de American Club, die het vraagstuk van het Europa van morgen aanroeren. Die kwestie is een lavastroom geworden en dat bezorgt vele onge- noegelijke oogenblikken aan de censuur. Toch kan zij onmogelijk alle historische herinneringen schrappen, die journalisten en politici van aller lei richting te berde brengen als Inleiding voor Koning George en President Lebrun wisselen telegrammen. Beide staatshoofden vertrouwen in een overwinning. Ter gelegenheid van het nieuwe jaar heeft de president der Fransche republiek van den Koning van Engeland een telegram ontvangen, waarin Ko ning George zijn beste wenschen uitspreekt voor het welzijn van den president en van het Fransche volk. „Met het grootste vertrouwen", zegt de Koning o.a. in zijn telegram, verwacht ik het bereiken van een gemeenschappelijke overwinning, die onze respectieve landen in staat zal stellen, te genieten van de zegeningen van een vrede, die niet meer verstoord zal worden door herhaalde bedreigingen met geweld van de zijde van hen, die hun buren zoo duidelijk blijk hebben gegeven van hun afkeer van iederen anderen vrede dan dien van onder werping en verdrukking". President Lebrun heeft geantwoord met een te legram, waarin hij aan zijn nieuwjaarswenschen o.a. het volgende toevoegt: „Tot den strijd geroepen door hun gelijke opvat ting van eer en menschelijke waardigheid, hun ge lijken eerbied voor het gegeven woord en hun gelijke liefde voor de vrijheid zijn Frankrijk en Engeland met zijn Dominions van eenzelfde vast beslotenheid, een einde te maken aan de misda dige agressies, die zooveel onschuldige volken in rouw en slavernij gedompeld hebben en ik heb de vaste overtuiging dat hun pogingen, onvermoeid voortgezet tot öe gemeenschappelijke overwinning, Europa een vreedzame en vrije toekomst zullen verzekeren". wat z ij zouden willen (de regeerlngskringen blij ven natuurlijk uit den aard der zaak zeer gere serveerd, en indien zij iets zeggen beper ken zij zich tot algemeenheden). Er is nog nooit zooveel te doen geweest over den vrede van Munster in 1648 als thans! Dacht gij dat men daarmede het einde herdenkt van den strijd tusschen onze Provinciën en Spanje? Weineen. men bespreekt dc bepalingen, die bij datzelfde verdrag aan de Duitsche vorsten werden opgelegd, bepalingen, die volgens oude, gezag hebbende geschiedschrijvers „voor de Duitschers een groot nationaal ongeluk be teekenden; een lang tijdvak van onderlinge verdeeldheid en twist was daarmede ingeluid". De Fransche journalisten laten dan hier on middellijk op volgen dat het aan dit verdrag te danken is dat Frankrijk gedurende 150 jaren geen invasie heeft gekend, en dat. zoodra men van die politiek is afgeweken (Napoleon I, Napo leon III, President Wilson), het ongeluk voor Frankrijk begonnen is.Men moet dus terugkeeren tot de politiek van 1648, alleen een Duitschland in den vorm van een agglomeratie der voormalige autonome staten, kan Frankrijk rust geven. Maar hoewel die speculaties over een toekomstig Europa de pers wel heel druk bezig houden, toch wordt ook de vraag behandeldHoe is het eigen lijk mogelijk dat men zoo spoedig na de vorige catastrofe tot deze nieuwe ramp is gekomen? Er is veel zelfinkeer, ja ook zelfkastijding. Voor heden laten wij het bij den uitroep van een jour nalist, lid van de bekende en begaafde familie Henri Simon: ..Wij waren te verheugd aan de hel te zijn ont komen. wij hebben te veel gedanst, wij hebben te veel genoten SLAAP UW VERKOUDHEID WEG |f rug en borsl in mei Dempo Dan U den volgenden morgen beier fl 50 cl. Tube 40 cl Dooi 30 cl. (Adv. Ingez. Med.) TfflHJ mP. PROGRAMMA VRIJDAG 5 JANUARI HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. 8.00 VARA 10— VPRO 10.20 VARA 12— AVRO 4— VARA 7.30 VPRO. 9— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8— Berichten ANP, hierna: Gramofoonmuziek 9.30 Keukenpraatje 10.Morgenwijding 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven 12.De Vagebonden en zang. 12.45 Berichten ANP., Gra mofoonmuziek. 1.Het AVRO-Amusementsorkest en soliste 2.Voor de Vrouw 2.10 Haagsch Trio en gramofoonmuziek 3.Modepraatje 3.30 AVRO- dansorkest 4 Gramofoonmuziek met toelich ting 4.30 VARA-orkest 5.Voor de kinderen 5.30 VARA-orkest 5.50 Gramofoonmuziek 6.006.30 Rosian-orkest 6.35 Artistieke causerie 6.55 Gra mofoonmuziek 7.— Cyclus „Het beginselprogram ma der S. D. A. P." 7.18 Berichten ANP 7.30 Be richten 7.35 Voor de jeugd. 8.— Pianovoordracht 8.30 Cyclus „De nooden van de hedendaagsche kunst en hun geestelijken achtergrond". 9 Ra- diotooneel 9.20 VARA-Harmonie-orkest 9.55 VARA tweekamp. 10— Koorzang en orgel 10.20 Decla matie 10.30 Gramofoonmuziek 10.40 Avondwij ding 11— Berichten ANP. 11.10 VARA-Schaak tweekamp 11.15 Jazzmuziek (gr. pl.) 11.4012.00 Orgelspel. HILVERSUM n. 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8— Berichten ANP 8.059.15 en 10.00 Gramo foonmuziek 11.30 Bijbelsche causerie 12— Be richten 12.15 Gramofoonmuziek 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek 1.10 Paul Wijnappel's strijkensemble (1.301.40 Gramofoonmuziek) 2. Orgelconcert en zang 3.Gramofoonmuziek 3.15 KRO-orkest 4.Gramofoonmuziek 5.15 Musi- quette 6.Gramofoonmuziek 6.15 KRO-Melodis- ten, en solist 7.Berichten 7,15 Luchtvaartcau serie 7.35 Gramofoonmuziek 8.Berichten ANP 8.15 Declamatie 8.30 KRO-New Style Artists en Rococo-octet. 9.15 Schaak-interview 9.45 Gramo- foonmuz. 10— Paul Godwin's solisten-ensemble 10.30 Berichten ANP 10 4012.— Gramofoonmuz. ENGELAND, 391 en 449 M. 10.5011 20 Het Black Dyke MUls-orkest 11.40 Fred Hartley's Novelty-septet 12.20 Causerie ..Simple facts" 12.35 BBC-Northern-orkest. 1.20 Berichten 1.30 Causerie „Telling the weather" 1.45 de Entr'acte players. 2.05 Billy Cotton's Band 2.353.00 Pirani-trio 3.20 Populair concert 3.45 Gramofoonmuziek 4.20 Berichten 435 Boekbe spreking 4.50 Cabaret 5.20 Kinderhalfuur 5.50 Pianovoordracht 6.20 Berichten 6.35 Actueele causerie 7.05 Gevarieerd programma 7.20 Mede- deelingen 7.40 BBC-Theater-orkest 8.20 Cause rie „The inspiration of the New Democracy" 8.35 Radiotooneel 9.20 Berichten 9.35 Radiotooneel met muziek 11.05 BBC-orkest 11 50 Grosvenor- House dansorkest en solisten. 12.2012.35 Be richten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Solistenvoordracht 12.20 Lichte muziek I.05 Solistenvoordracht 2.— Gramofoonmuziek 2.05 Solistenvoordracht 3.20 Orgelconcert 3.50 Va riété 4.20 Radiotooneel 4.50 Sollstenvoordracht 5.20 Variété 5.35 en 6.35 Kamermuz. 7.20 Lichte muziek 7 50 Radiotooneel 9.05 L'Etoile", opera II.05 Solistenvoordracht 11.2012.50 Concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Herm. Hagestedt's orkest 7 40 Gramofoon muziek 9.30 Sopraan en gitaar 10 50 Gramofoon muziek 11.20 Populair concert 12.20 Gevarieerd programma 1.15 Muzikaal tusschenspel 1.35 Po pulair concert 2.20 Zang. 2.45 Muzikaal tusschen spel. 3 240 Winterhulp-programma. 4 30 Koor zang 5.20 Pianovoordracht 5.45 Gramofoonmuziek 6.20 Otto Dobrindt's orkest 8.05—12.20 Zie Deutsch landsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroep orkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Zang 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Voor de soldaten 8.50 Gra mofoonmuziek 8.53 He t Omroeporkest en het ge mengde Omroepkoor. 9.20 en 10.30 Het Belgische Nationale orkest 10.50—11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Radio orkest 1,502.20, 5.20, 5.50 en 6.35 Gramofoonmu ziek 8.20 Voor de soldaten 8.50 Het Oscardy-kwar- tet 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Folkloristisch programma 8.05 Het Ber- Hjnsch Philharmonisch orkest 9.20 Berichten 9.50 Het Walter Raatzke-kwintet 10.20 Politiek over zicht. hierna Avondconcert. 11.20 Berichten, hier na tot 12.20 Nachtconcert.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9