Wollen Dekens UMATIEK Ochtendbeurs Amsterdam Friesche Schaatsen ALBERT DE VRIES belangrijke korting i. c. HAAN Vermijd knagende rugpijn Echte WALES-Anthraciet WITTOP KONING V R TT D X G 5 J X N X R T T9"4Ö HXXRL'ËM'S DXGHEXD 2 Ketelhuis van Aalsmeersche kweekerij in brand. Vele rozenstruikenbevroren. Donderdagmiddag om kwart over vijf is brand ontdekt in het ketelhuis van de kweekerij van den heer C. van Leeuwen te Aalsmeer-Oost. De motorspuiten van de gemeentelijke brand weer en van de veiling „Bloemenlust" rukten uit en bestreden het vuur krachtig, doch door het vriezende weer en het feit, dat het ketelhuis midden in een bloemenkas-complex is gelegen, en derhalve moeilijk te bereiken is. zag de brand weer zich voor een ondankbare taak geplaatst. De ketel van de verwarmingsinstallatie stond in een minimum van tijd rood gloeiend, tengevolge waarvan het gevaar voor explosie met de minuut toenam. Doordat een hoeveelheid naftaline in het ketelhuis lag opgeslagen, werd veel brandend gas verspreid, maar desondanks wist de brand weer het vuur, dat zich beperkt had tot het ketel huis en een deel van een aangrenzende kas, snel te bedwingen. De oorzaak van den brand is niet bekend. De eigenaar zag zich als gevolg van dezen brand voor de moeilijke opgave gesteld nog voor den nacht een nieuwe verwarmingsinstallatie in zijn vele bloemen kassen te plaatsen. Te 12 uur des nachts was men er in geslaagd eenige kassen te verwarmen. In de andere kassen was de temperatuur reeds tot het vriespunt ge daald, zoodat het vermoeden gewettigd is. dat een groote hoeveelheid rozenstruiken is bevroren, de sluipende, sloopende kwaal, die een mensch onder zijn leden heeft vóór hij het weet. Dat doen kou of tocht, maar ook vocht of een klam kil huis. Dat alles heeft U nooit gedeerd tot zich plotseling, zonder dat ge er op verdacht bent. met een scheut van pijn of een aanval van kramp in een van de ledematen, de rampspoed meldt, die al zoovele levens verwoest heeft. De eene krijgt deze bezoeking al jong, de ander pas op rijperen leeftijd, maar de oorzaak is in alle gevallen dezelfde: onzuiver bloed.. Zoodra de bloedzuiverende organen maar even te kort gaan schieten en er maar een spoor van schadelijk zuur zich gaat vastzetten in spieren of spier weefsels of in de gewrichten, dan is daarmede de kiem voor Uw kwaal gelegd. En dan rest U maar één weg: de oorzaak wegnemen om erger te voorkomen: een bloedzuiverende kuur doen. En liever vandaag dan morgen! Kruschen Salts is door zijn samenstelling het bloedzuive rende middel bij uitnemendheid. De 10 mine rale zouten waaruit Kruschen is samengesteld, oefenen een actieve aansporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen, komen deze organen tot krachtiger werking. Alle scha delijke zuren die zich in het bloed bevinden, wor den er uit gefilterd; volmaakt zuiver bloed stroomt dan weer door Uwe aderen, zuiver, maar óók met de noodigge kracht! Daardoor worden de onreinheden die zich reeds hadden vast gezet, weer in de circulatie opgenomen en afge voerd langs natuurlijken weg. Neem toch Kru schen Salts. Ge zult Uw pijnen weldra_ voelen verdwijnen. En al is dit wel het voornaamste, het is óók nog een wonderlijke sensatie, te bele ven. dat ge U heelemaal weer pittiger voelt, anders, opgewekter, gezonder, beter...! Door de wonderlijke werking van Kruschen Salts. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv. Ingez. Med.) Luchtbeschermingsdienst te Haarlem. Belangrijke wijziging in het alarmeerïngs- systeem. Overeenkomstig de desbetreffende voor-, schriften was tot dusverre vastgesteld, dat het sein „Luchtalarm geëindigd" na eventueele lucht aanvallen zou worden gegeven door middel van het luiden der kerkklokken. Nu echter in de praktijk gebleken is, dat in vele groote gemeenten het klokgelui niet in allé uithoeken te hooren is ien het luiden der klokken meer personeel en tijd in beslag neemt, dan wel wenschelijk is, zal deze wijze van waarschuwing komen te vervallen. In de gemeenten der eerste en tweede gevaren- klasse, waartoe ook de gemeente Haarlem be hoort, z^l voortaan het sein „luchtalarm ge ëindigd" gegeven worden door een langgerekten sirenetcon. Het sein „Luchtalarm" door middel van den reeds bekenden loeitoon van de sirenes blijft na tuurlijk gehandhaafd. Het is van belang, deze wijziging van het alarmeeringssysieem aan te brengen in het huis aan huis bezorgde boekje „Wenken op het ge bied van de luchtbescherming", bladzijde 24. REDDEN VAN DRENKELINGEN UIT AUTO'S. Op verzoek van de afdeeling Haarlem-Zuid der Ned. Vereenig in g voor Luchtbescherming zal de heer A. J. Meijerink, in het gebouw van den Haarl Kegelbond te Haarlem voor de bewoners van Wijk 7 en 8 Dinsdagavond 9 Januari een voordracht met lichtbeelden houden over het redden van drenkelingen uit auto's in verband met de verduisteringsvoorschriften. Het vakhoofd, de heer G. J. P. Verschoor, zal eerst een korte inleiding houden OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het Comité dat Donderdagsavonds in de Begijnhofkapel aan het Begijnehof de op wek- kingssamenkomsten organiseert, deelt mede, dat de wekelijksche diensten op 11 Januari weer zullen aanvangen, Het programma voor de eerste maand is als volgt vastgesteld: Donderdag 11 Januari: ds. W. Dubbeldam, Rot terdam; 18 Januari: de heer J. A. Bruyn, Evan gelist te Wassenaar, onderwerp: „Zie Hij komt met de wolken!"; 25 Januari: de heer J. Kits. jeider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist: Februari: Pred. Leon Rosenberg van de Bethel oden-Zending" uit Lodz (Polen). Pred. Rosen berg is na zeer veel wederwaardigheden (hij maakte de bombardementen van Lodz mede) naar Holland kunnen komen en hoopt van hier uit iets voor zijn zwaar beproefde broeders, de Joden-Christenen, te kunnen doen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 260y2—262 H.V.A. 401. AKU. 38. U.S. Steel 49 3/4 Republic Steel. 18 3/1618 1/4 WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 7.35 3/4 Berlijn 75.15 Parijs 4.17 Brussel 31.45 Zwitserland 42.05 New-York 1.8714 Amsterdam, 12.uur. Londen 7.3314 Berlijn 75.15 Parijs 4.15 1/2 Brussel 31.44 Zwitserland 42.05" Kopenhagen 36.15 Stockholm 44.60 Oslo 42.55 New-York 1.87 7/16 Italië: vrije lire 9.55 reislire 8.60 bankpapier 6.50 SCHAATSENRIJDEN WEDSTRIJD OP DE SCHAATS. Door het Plaatselijk Arbeids Secretariaat te Haarlem wordt voor haar leden een wedstrijd in schaatsenrijden gehouden op de ijsbaan van de Kloppersinigel, daarvoor welwillend afgestaan door de IJsvereeniging voor Haarlem en Om streken op a.s. Zaterdagmiddag twee uur. Door medewerking van de gemeentelijke auto riteiten, genoemde ijsvereeniging en de Haarlem se he -winkeliers zijn vele prijzen, bestaande ui! levensmiddelen en nuttige win/ter-artikelen, be schikbaar gesteld. VERTOONING VAN „JABONAH". Zondag 14 Januari a.s. draait in het Frans Hals Theater voor het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling de cultureel wetenschappelijke film „Jabonah". llux aan Sstie* LEVERANCIER VAN ALLE Z. FONDSEN GIERSTRAAT 27 - Tel. 16764 (Adv Ingez. Mea VRIJZ. DEM JONGEREN ORGANISATIE. Lezingen over „Ahasverus" en over Zweden. Gisteravond hield de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie haar twee-wekelijksche bijeenkomst. ALs sprekers traden op de heer H. Boon, die de legende „Ahasverus" behandelde en de heer W. Blazer, die 't woord voerde over „Zweden". „Een legende over het algemeen, zoo zeide de heer Boon. is een belangwekkende dochter der menschelijke verbeeldingskracht. Er schuilt dik wijls een historische waarheid in. Er zijn sagen waarin aan bepaalde menschen het lot bescho ren is op aarde rond te zwerven. Spr. noemde Kaïn, Samiri, den vervaardiger van 't gouden kalf. Malchus, de ongehoorzame zoon te Frei burg, den Eeuwigen Jager en den Vliegenden Hol lander. Volgens 't volksgeloof zou aan het lot van deze ongelukkïgen ééns een einde komen. Aan de ellende van de Wandelenden Jood, een schoenmaker te Jeruzalem, die niet duldde dat de kruistorsende Jezus tegen zijn woning uit rustte en daarom gedoemd was eeuwig rond te zwerven zou nooit een einde komen. Hij zal moe ten voortwandelen tot dat de zoon der menschen zal wederkeeren met zijn vele duizenden enge len. De Joden in de middeleeuwen meenden dat Elia niet gestorven was. doch dat hij zou weder komen als voorbereider van den Messias. De Christenen hebben dit geloof overgenomen en het is door de kruistochten uit het Oosten overgekomen naar Europa als de legende van den Wandelenden Jood. De oudste vorm van dit verhaal, vervaardigd door Mattheüs Parisiensis in zijn „Historia Major" verhaalt van Cartafilus. De naam Ahasverus komt 't eerst voor in een geschriftje, dat in de 16de eeuw verschenen is. Sinds dit verhaal verscheen hij overal op het wereldtooneel, te Weenen, Dantzig. in Polen en in Rusland, in Picardië en in Bretagne. Ook in Engeland verscheen hij als officier bij den Hoo- gen Raad te Jeruzalem. Een onzer landgenoo- ten Jan Aertz van Mechelen gaf in 1484 reeds een beschrijving van den Wandelenden Jood, dien hij in Jeruzalem in een gevangenis gezien zou hebben. In 1615 verscheen hij in Antwer pen en in 1640 in 't bosch van Soignes. Een Mor- moonsch dagblad beweert dat hij in 1868 nog in Amerika een bezoek gebracht heeft. Vele literatoren hebben den Wandelenden Jood tot onderwerp hunner fantasie gekozen. Een genie heeft deze sage echter niet bewerkt. In de literatuur heeft hij aanleiding gegeven tot scheppingen, waarin getracht wordt de levens problemen die de menschheid bezig houdt, op te lossen. Ten slotte gaf spr. de Joodsche meening over deze sage. die vindt dat de sage 't Christendom compromitteert. Na de pauze voerde de heer W. Blazer het woord over Zweden. Nadat spr. de historische ontwikkeling van Zweden besproken had. wees hii op het belang van de periode, die omstreeks 1880 ingegaan is- Na 1880 is sprake van een bloeiende industrie van een actief sociaal leven. Alle lagen der be volking hebben van den vooruitgang geprofiteerd- De vooruitgang in de industrie is toe te schrijven aan het gebruik van de waterwerken. De bevolking bestaat uit landbouwers, visschers en arbeiders. De arbeidersbeweging is belang rijk; er bestaat een nauw contact tusschen de werkgevers en werknemers. Sedert vele eeuwen is in Zweden een parlemen tair stelsel, hoewel zij haar revolutie ook heeft moeten doqrmaken. De Rijksdag heeft grootere macht dan bij ons de Staten-Generaal. Op de diverse departementen assisteeren drie seretaris- sen zonder portefeuille den politieken minister. Veel wordt in Zweden voor het onderwijs ge daan. Er zijn twee Staatsuniversiteiten, be nevens een Hoogeschool voor geneeskunde. Veel aandacht wordt geschonken aan het technisch onderwijs, zulks in verband met de industrie. In de 12de eeuw was er reeds sprake van een bodem industrie. Het ijzer in Lapland is sterk magnetisch. Het Zweedsch staal behoort tot 't beste. Dit komt door de reductie met houtskool. Is 't voor Zweden een levensbelang tegenover Finland te intervenieeeren. Het antwoord moet negatief zijn. Het eigen leger is net groot, ge noeg om de grenzen te bewaken. Het nationale kabinet stelt zich ten doel, zweden te behoeden voor het kwaad van den oorlog. Schaatsen^ voor slaagt U het best bij een Fries 158 Groote Houtstraat 158 (Adv. Ingez. Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond onoevèer 19 uur Nevelig tot helder of lichtbewolkt, droog weer. meest zwakke oostelijke wind, iets minder vorst des nachts. In het noorden en midden des namiddags om het vriespunt. In het zuiden: des namiddags boven het vriespunt. THER MO METERSTAND Hoogste gisteren F 30 Laagste hedennacht F 21 Hoogste heden F 21 De veranderingen in den algemeenen weerstoe- stand zijn gedurende de laatste paar dagen aan zienlijk kleiner geworden en vertappen daarbij minder snel. Het gebied van hoogen luchtdruk over den Balkan handhaafde zich met luchtdruk waarden boven 1020 mbar. De uitlooper hiervan, die tot over het Noordzeegebied reikt, nam in be- teekenis toe. Daar de luchtdruk ten zuiden van ons land sterker steeg dan ten noorden, is de oostelijke wind in kracht afgenomen, en wordt de temperatuur thans voornamelijk beheerscht door de straling. Daardoor waren de minimum temperaturen in de afgeloopen nacht weer laag, Groningen en vliegveld Twente meldden 14, de Bilt 12 graden vorst. Uit vliegtuigopstijgingen bleek gisteren, dat deze koude laag maar zeer dun is. Op 400 meter hoogte was de temperatuur ongeveer 2 graden boven het vriespunt. Tenge volge hiervan kan dé temperatuur overdag dooi de zonnestralen flink stijgen, en kwam zij in het zuiden van ons land, waar de koude onder laag het dunst is, gisteren boven het nulpunt. Maastricht had een maximum van 3 graden. De depressie over de Golf van Biscaye is flink opgevuld. In Portugal is nog zware regen geval len. Lissabon meldt 38 mm. De Oceaandepressie, die gisteren bij de zuidpunt van Groenland lag, is in beteekenis afgenomen. Zij bracht te Vest- manoer aan de zuidkust van IJsland 11 mm. re gen. Het minimum, dat gisteren bij Janmayen ge legen was, is in zuidoostelijke richting getrokken en heeft aan de Noorsche kust nogal wat neer slag veroorzaakt, voornamelijk in den vorm van regen. Thans stijgt in vrijwel geheel Scandinavië de luchtdruk. In de randstaten is de vorst in het binnenland tet streng toegenomen, terwijl aan de kust de dooi inviel. In Italië nam de vorst af. in de Povlakte dooide het vanmorgen bijna overal. Vooral langs de Apenijnen viel veel regen. In den Balkan is weer veel sneeuw gevallen, waarbij de vorst afnam. In Hongarije blijft de vorst streng, uit Alsove- recke in de Karpaten wordt een temperatuur van -28 graden gemeld. BAROMETERSTAND: Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 760 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. C. v. HUIZEN, Opticien. Kl. Houtstraat 13. Tel. 14112. Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141 Brandweer 15333 LEDEREN KAPHANDSCHOENEN WOL GEVOERD. r« vanaf t2» 1 500 SOORTEN. OOK MET BONT HET AMERIKAANSCHE HUIS BARTELJORIS STRAAT 20. JACK MORRIS, TELEF. 13439 (Adv. Ingez. Med.) Politie ontdekt een „Bijenkorf" in liet klein. Geheel gezin ingerekend. AMSTERDAM, 5 Januari. Gisteren heeft een controleur van De Beijenkorf een vrouw en haar dochtertje op heeterdaad betrapt bij het weg nemen van goederen van de toonbank. Beiden werden overgeleverd aan de politie van het bu reau Warmoesstraat, die een onderzoek instelde ten huize van de vrouw in de Jordaan. Hier vond men een ware opslagplaats van goederen, een „Bijenkorf" in het klein, vertegenwoordigende een waarde van honderden guldens. Het juiste bedrag is nog niet te schatten. De directie van het warenhuis zal een en ander in de opslag plaats van het politiebureau moeten doen inven tariseeren alvorens de totale waarde van het ge- stolene zal kunnen worden bepaald. De hoofddader is de echtgenoot van de vrouw, die evenals zijn vrouw en him kind in het bureau is opgesloten. Het echtpaar „winkelde" bijna dagelijks in de zaak en zette zijn achterlijk doch tertje aan winkelwaar weg te nemen. Felle koude heerscht in Zuid-Finland. Russisch slagschip ernstig beschadigd. HELSINKI, 5 Januari (Reuter). Vanochtend heeft een plotselinge felle koude het Zuiden van Finland overvallen. De thermometer is tot 38 graden Fahrenheit onder het vriespunt ge daald. Vanochtend is weinig nieuws van het front bekend. Abo is gisteren wederom gebombardeerd doch weinig schade werd aangericht. Uit Tallinn wordt gemeld, dat drie Russische sleepbooten het Russische slagschip „Kirof" de Estlandsche haven Libau hebben binnengesleept Het schip is ernstig beschadigd en vermoedelijk zullen vier maanden noodig zijn om het weer zeewaardig te maken. Het grensincident bij Venlo. Omtrent het lot der slachtoffers nog steeds niets met zekerheid bekend. 'sGRAVENHAGE 5 Januari. Herhaaldelijk wordt de vraag gesteld of er nog steeds niets met volstrekte zekerheid bekend werd omtrent 't lot der slachtoffers van het grens-incident bij Venlo. Inderdaad moet ook thans deze vraag nog ont kennend worden beantwoord. Zooals bekend, heeft de Nederlandsche regeering aan de Duitsche aanstonds na het gebeurde op het verstrekken van inlichtingen aangedrongen. Een onderzoek werd inderdaad toegezegd, doch hoewei van de zijde onzer regeering bij herhaling gevraagd is om de verstrekking van inlichtingen te bespoe digen, is dit telkens weer uitgesteld en laat ook thans nog op zich wachten. Tot zoover het A. N. P. Onze parlementaire correspondent teekent hier bij aan: In verband met het bovenstaande kunnen wij nog in herinnering brengen dat onze regeering zich niet bepaald heeft tot het vragen van inlichtingen omtrent het lot van de slachtoffers van het inci dent bij Venlo. Toen n.l. uit de Duitsche berichtgeving bleek dat oiganen van den Duitschen Staat aansprakelijk waren voor wat er op Nederlandsch grondgebied ten eenenmale in strijd met wat volkenrechtelijk toelaatbaar is door of vanwege een dier organen van den Duitschen Staat is geschied, heeft de Ne derlandsche regeering hiertegen geprotesteerd. Ook op dit protest is, aldus wist men ons van bevoegde zijde mede te deelen, tot dusverre geen enkel ant woord van de Duitsche regeering ingekomen. HULPSPAARBANK N. O. G. Auto rijdt door spoorweg afsluiting. Vijf dooden bij Malang. MALANG, 5 Jan. (Aneta)-A.N.P.) Van daag is een personenauto door de gesloten spoorwegafsluiting bij het spoorwachthuis Karanglo, nabij Malang, gereden en ver morzeld door den sneltrein van Socrabaja. De vijf inzittenden werden allen gedood. Vier hunner waren op slag dood, terwijl de vijfde tijdens het overbrengen naar het hos pitaal overleed. De oorzaak van het ongeval ligt vermoedelijk in roekeloosheid van den bestuurder. Nader wordt gemeld, dat de slachtoffers van dit ongeluk zijn mevrouw Bos van de Cassave- onderneming Benndoredjo van de H.VA, te Kediri, haar negenjarig dochtertje, het echtpaar Juch en de inlandsche chauffeur. De „Jac. van Kempen'Mjank. Onthulling waarschijnlijk in het voorjaar. Naar wij vernemen zijn thans voldoende gelden bijeengekomen voor de oprichting van een „Jac. van Kempen" bank ter nagedachtenis van den bekenden zanger. Reeds is aan een beeldhouwer opdracht gege ven een teekening voor het monument, dat te Bloemendaal zal worden geplaatst, te ontwerpen. Men hoopt de bank in het voorjaar te kunnen onthullen. Inspecteur P. M. Adriaanse. Verlaat 1 Februari den politiedienst te Haarlem. Naar wij vernemen zal de heer P. M. Adriaanse, inspecteur van politie Ie klasse te Haarlem, met 1 Februari a.s. den dienst verlaten. De gezond heid van den heer Adriaanse liet reeds eenïgen tijd te wenschen over, nu is hij afgekeurd, zoodat hij aanspraak maakt op pensioen. De heer Adriaanse die in 1893 geboren is, werd aanvankelijk opgeleid voor het onderwijs. 1 Juni 1920 werd hij tot inspecteur van politie te Schoten benoemd. Daar heeft hij belangrijk werk verricht; hij stond toen aan het hoofd der politie in een zich snel uitbreidende gemeente. Bij de annexa tie in 1927 ging de heer Adriaanse over in dienst der gemeente Haarlem, waar hij in het bijzonder belast werd met het toezicht op de naleving der Drankwet, Winkelsluitingswet en de Arbeidswet. E. FENGER f. Op 78-jarigen leeftijd is Donderdag in de Mariastichting te Haarlem overleden de heer E. Fenger, gepensionneerd rechercheur van po litie aldaar. De heer Fenger was gedurende 28 jaren bij de Haarlemsche politie werkzaam (van 10 Januari 1894 tot 21 October 1922, toen hij met pensioen ging)Hij was o.a. belast met de controle van de naleving der bepalingen van de Drankwet. De begrafenis zal plaats hebben Maandag 8 Januari a.s. op het R.K. Kerkhof St. Barbara na de gezongen H. Requiemmis van 9.30 uur uit de Parochiekerk St. Jan (Amsterdamstraat). Het Duitsche legerbericht Activiteit der artillerie. BERLIJN, 5 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan het westelijke front geringe, op sommige plaatsen iets levendiger activiteit van de artillerie. De luchtmacht zette haar verkenningsvluchten tegen Groot-Brittannië en Frankrijk stelselmatig voort" BLOEMENDAAL M. Kokkelkoren 80 jaar. De gepensionneerd beambte der Posterijen de heer M. Kokkelkoren te Overveen viert heden zijn tachtigsten verjaardag. In zijn woning aan den Btoemendaalscheweg 85 heeft hij den ganschen morgen blijken van belangstelling mogen ontvangen Onder hen, die den krassen grijsaard persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden, was ook de Commissaris van Politie, de heer A. Hiemstra, die hem op hartelijke wijze toesprak, hij hoopte den heer Kokkelkoren, die van het geheele politiekorps het volste vertrouwen geniet, nog vaak in het Politie bureau te mogen begroeten. Ook de administrateur en een hoofdagent der politie, resp. de heeren eVenstra en De Vries, kwamen feliciteeren. Verder Dr. en mevrouw Bornwater ,de heer A. L. Dyse- rinck, Pastoor G. van Niekerk, de heer J. S. Knip- horst, oud-directeur van het Postkantoor te Bioemendaal en vele particulieren. Ook ontving de jubilaris vele geschenken, bloe men, manden met fruit en schriftelijke en telegra fische gelukwenschen. HOCKEY. De wedstrijden afgelast. Naar wij vernemen heeft de heer H. Brunink wegens hoogen leeftijd bedankt voor de functie van directeur der Hulpspaarbank Haarlem van Ook de wedstrijden van den Kon Ned. Hockey- het Ned. Onderwijzers Genootschap. Ibond voor a.s. Zondag zijn afgelast. Restanten met Barteljorisstraat 39-41 HAARLEM - Telefoon 10250 (Adv. Ingez. MedJ Poolsehe troepen naar het front. Opleiding voltooid. Een zeer belangrijk aantal Poolsehe troe pen, welker opleiding door de geallieerden ter hand is genomen, zal binnenkort gereed zijn om te velde te trekken, aldus heeft de Pool sehe ambassadeur in Londen, graaf Raczynski,, verklaard tijdens een déjeuner, dat gisteren j te zijner eere werd aangeboden Raczynski zeide verder dat de geheele bevolkin) uit het westelijk deel van Polen van haar haardl Steden verjaagd is en dat in Gdingen en Posen geel enkele Pool meer over is. Een groot aantal Poolj sche persoonlijkheden is in concentratiekampei opgesloten en duizenden zijn terechtgesteld. Dl Polen luisteren naar de Engelsche radio-uitzending gen, ofschoon de meeste ontvangtoestellen in be| slag zijn genomen. De berichten worden met verf rassende snelheid verspreid, zelfs in de meest ge isoleerde streken des lands. Ook in Italië wintert het. Milaan en Venetië onder een sneeuwkleed. MILAAN, 5 Januari (D.N.B.) In geheel Noord; Italië heeft het gisteren rijkelijk gesneeuwd. Mi laan vertoont een echt winterschen aanblik. D sneeuw ligt dik op straten en pleinen en het ver keer ondervindt veel stagnatie. Ook uit ander steden van Noord-Italië wordt melding gemaak van sneeuwval. Bijzonder schilderachtig is he wintergezicht, dat Venetië biedt, waar de gondel met besneeuwde huif door de kanalen der stal varen. Duitschers houden Finsche schepen vast. Houtpulp voor Amerika aan boord. NEW YORK, 5 Januari (Reuter). De „Nei York Times" bericht dat drie Finsche schepel met houtpulp door de Duitsche autoriteiten wor den vastgehouden. Het Prijzenhof zal een beslis sing nemen. Het blad voegt hieraan toe, dat vel van de 37 Finsche schepen, welke onlangs me houtpulp naar de Vereenigde Staten zijn vertrok ken, gedurende verscheidene weken in Duitsch land zijn vastgehouden. Opstaan 's nachts, rheumatische pijnen, verlies van energie, gezwollen voeten, blazen ondef de oogen, spit, pijn in de beenen. Zorg. dat da afvoerkanalen good werken. Ala vloeibare afvalstoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden, hoooen zuurglften zlon op. <fl» uw gezondheid benadcolcn Vermijd kwade kansen. Oe zuurglften moeten uit het gestel verwijderd worden. Haal nog heden een flacon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het middel dat speciaal op do betreffende organen werkt. Duizenden menschen. die aan dergelijke versohfjn- eelen leden, getuigen, dat hun goede baat geschonken werd door FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Dit modern, wetenschtppelljk middel is ver. krljgbur In drie verpakkingen If I.-, i I.7S en f 3vs (Adv. Ingez. Med.) °'a' 1«85, afm. 8-15 m.m. 2.45, afm. 15-22 m.m. 2.80, afm. 22-35 m.m. FRANCO HlliS PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Matrozen poogden van de „Tacoma" te ontvluchten. Achterhaald en teruggebracht. Vijf matrozen van de „Graf Spee", die zich aai boord van de „Tacoma" bevonden, hebben ge tracht te vluchten en Buenos Aires te bereiken Daar echter de motor van de boot, waarmede z\ hun ontvluchtingspoging ondernamen, defed geraakte, konden zij achterhaald en naar lanl teruggebracht worden, waar zij in arrest werdel gesteld- De kapitein van de „Tacoma" heeft volgen) United Press zelf alarm geslagen toen de ont vluchting bemerkt werd. OPVOLGER VAN KARDINAAL MÜNDELEIN AANGEWEZEN. Z.H. Paus Pius XII heeft den aartsbisschop va Milwaukee, mgr. Samuel Strich, benoemd tot op volger van kardinaal Mündelein als aartsbisscho van Chicago. Dit diocees telt meer dan een millioe geloovigen en wordt als een der rijkste ter we reld beschouwd. De ramp van de „Svartoe". Vermoedelijk twintig opvarenden omgekomen, STOCKHOLM, 5 Januari (D.N.B.) Van de ui dertig koppen bestaande bemanning van het Zweej sche s.s. „Svartoe". dat, zooals gemeld, twee da gel geleden aan de oostkust van Engeland na een onti ploffing is gezonken, worden 19 man vermist. Ooï wordt een Noorsche loods vermist, die zich aaJ boord bevond. Vermoedelijk zijn dus al deze twin* tig opvarenden omgekomen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2