Haarlem's Dagblad IJSBAAN Eindenhout Gladheid ontwrichtte het verkeer Finnen vernietigen Russische divisie Geen ernstige ongelukken gebeurd. De vorst weer teruggekeerd- Als het glad is. Gladdigheid. IJSBAAN BREDERODE daatdaapend geopend KEIP nsr Het vroor 6° Celsius 44ste divisie der Sovjets bij Suomussalmi verslagen. 57e Jaargang No. 17348 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro* flenst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. ïaelefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie jjjoóOO, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, (4825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 9 Januari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. ,9 jl ei Sinds gistermiddag is vrijwel geheel Nederland (Zuid-Limburg en Zeeland e. in eenigszins mindere mate) één spiegelgladde ijsbaan geworden. Het auto- Ij verkeer was vrijwel volkomen ontwricht, fietsen is haast onmogelijk geweest e en het loopen ging uiterst moeilijk. Dank zij de door de Bilt verstrekte waar- i5t schuwingen en de groote voorzichtigheid, welke allerwegen is betracht, zijn i ongelukken, welke menschenlevens kostten, niet voorgekomen. Materiëele schade is echter wel zeer veel aangericht, want honderden auto's zijn geslipt w en tegen boomen, lantaarnpalen of huizen gebotst of over den kop gestegen. En natuurlijk zijn ook verscheidene fietsers en voetgangers uitgegleden en hebben verwondingen gekregen. Doch werkelijk zeer ernstige ongelukken zijn ;u niet gebeurd. Nabij Loenen gleed een auto van den weg op het ijs van den Angstel en zakte er door, maar een tuinbaas, die het ongeval zag gebeuren, snelde toe, sneed de kap, welke voor een klein gedeelte boven water stak, open en wist de twee inzittenden te redden, zoodat ook hier geen menschen levens te betreuren waren. Zooals het weerbericht van het Koninklijk %derlandsch Meteorologisch Instituut gister morgen had voorspeld, was de temperatuur in >9en groot gedeelte van ons land gedurende den lag belangrijk gedaald. Dit gold vooral voor het boorden en het midden van ons land. e' Gistermiddag tegen half twee was de tempera- '3uur te Groningen gedaald tot zes graden vorst. Twente vroor het eveneens zes graden. In Holland's Noorderkwartier daalde de tem- itjeratuur eveneens zeer sterk, zoodat het op ge- 'oioemd tijdstip in den Helder eveneens vier gra aien vroor. Naar het zuiden werd het iets warmer, i'loch ook op Schiphol bij Amsterdam daalde de uhermometer tot één graad onder het vriespunt, aj In het zuiden van ons land dooide het toen uiog steeds. Zoo meldde Maastricht nog vier ntraden boven het vriespunt. rj Amsterdam een ijsbaan. g. el Te Amsterdam glibberden de voetgangers in |e zonderlingste houdingen de brughoogten af (n hadden het allen met hun evenwicht te -twaad. 's Menschen waardigheid leed onder leze gladheid en daarbij ook 's menschen zeker heid. Want al waren er velen, die zich staande Visten te houden, velen ook maakten onschul- Uge buitelingen en een aantal kwam zoo on- .cht tegen den grond terecht, dat de gemeente- ke geneeskundige- en gezondheidsdienst as- tentie moest verleenen. Het rijdend verkeer had met groote moeilijk- leden te kampen. Niet alleen moesten de fietsers [fstappen, daar rijden onmogelijk werd, de be- Jtuurders van auto's dienden uiterst voorzichtig l"je zijn, om geen ongelukken te maken. De icpagens werden op sommige punten van de stad i|rijwel onbestuurbaar en daarbij kwam nog, dat ï^en ijslaag zich op de voorruiten vastzette en tyel dermate hardnekkig, dat zelfs ruitverwar- ..öers geen of weinig succes hadden. J, Geen wonder dus, dat het verkeer tegen den [vond totaal in den knoop geraakte. Daar waren jllereerst de trams, die wel normaal reden, doch •oot oponthoud kregen door vastgevroren wis- ils en bevroren contacten. Vijftien pekelwagens •okken uit om de rails ijsvrij te maken, doch lertraging kon niet worden voorkomen. Bij het ddscheboschje reed een tram uit de rails, het- |een extra stagnatie veroorzaakte. De buslijnen Noord, alsmede de andere busdiensten moes in tijdelijk worden stopgezet, doch nu en dan ^aagde een chauffeur er in zijn wagen op de tormale wijze over den weg te krijgen. Ook *,jner werd veel oponthoud gemeld, dj De Noord- en Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij meldde eveneens vertragingen, ürelke tegen zes uur mede door het veel druk kere reizigersverkeer een toppunt bereikten. De treinverbindingen van het Centraal Station idervonden eveneens moeilijkheden, zoowel ar Oost als West, doch de vertraging werd niet •ooter dan vijftien minuten. Dat dit weer ab- ïormale reizigersdrukte op de perrons gaf, >reekt van zelf. Maar het is toch vooral de gemeentelijke jeneeskundige- en gezondheidsdienst geweest, elke den geheelen dag en avond met meldingen ï5an ongevallen is overstroomd. Tusschen één en lfoegen uur rukten de ambulanceauto's 46 maai It voor ongevallen, die in de meeste gevallen lfelukkig niet van emstigen aard bleken te zijn. och moesten verschillende gladheidsslacht- iffers in de ziekenhuizen worden opgenomen. )e meesten van hen liepen bij valpartijen her- ben slachtoffer van de gladheid. Maandagmiddag kwam een autobus op den hoek tan de Leidschestraal en Gasthuislaan in botsing Biet een vrachtauto, die door de gladheid niet Vlug genoeg kon stoppen. De autobus werd in ten blocmenzaak gedrukt. De vernielde pui. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. (Voor uitvoerige bijzonderheden over de gladheid te Haarlem zie men pag. 2.) senschuddingen of beenbreuken op, doch daar bij bleef het zoodat niettegenstaande het groote aantal meldingen slechts een gering percentage van de slachtoffers in een ziekenhuis moest wor den opgenomen Te Rotterdam, Den Haag en Utrecht had men met dezelfde moeilijkheden te kampen als in de hoofdstad. Ook hier lag het verkeer vrijwel stil en zijn een groot aantal kleine ongelukken ge beurd. Omstreeks 6 uur is nabij Den Deyl te Wasse naar een groote vrachtauto met oplegger van de firma Van der Schuyt van den weg naar be neden gegleden. Het gevaarte kwam terecht te gen de voorpui van een steenen bollenpakhuis van de firma Overdevest. De botsing was zoo he vig, dat de geheele pui werd stukgereden, zoodat men overhaast den gevel moest stutten. Twee personenauto's die juist passeerden, konden niet meer stoppen en botsten tegen den autotractor aan, waardoor de vernieling nog grooter werd. Behalve het huis werden ook de auto's zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Automobilisten gewond. Kort na elkaar zijn 'smiddags omstreeks twee uur nabij de brug over het Balgzandkanaal te Anna Paulowna, twee ongelukken gebeurd. Even over de brug, in de bocht van de Lelystraat, reed een personen auto door de gladheid tegen een verkeersbord. Het voertuig maakte vervolgens een slag-om en botste met het achterste gedeelte tegen een hek, dat vernield werd. Daarna stortte ae wagen van den "berm en bleef beneden naast het Balgkanaal liggen. In de auto werd nie mand gewond, Eenige oogenblikken daarna wilde de bestuur der van een auto uit Wieringen enkele meters voor de brug remmen. De auto reed evenwel het trottoir op en sloeg tegen een muurtje, waarvan een klein gedeelte voor in de auto drong. Pe eenige inzittende, mevrouw Scholts uit den Oever, geraakte bekneld tusschen stuur en ze tel. Zij liep een hoofdwonde op en brak een been en enkele ribben. Zij werd naar het Mari ne-hospitaal in Den Helder vervoerd. De West-Friesche Autocar Onderneming (Waco) heeft later op den middag haar dien sten geheel stop gezet. Dit besluit was niet te verwonderen, want alle groote verkeerswegen in het land leken op sommige oogenblikken par keerplaatsen geworden. Zooveel auto's stonden langs den kant En als men eindelijk weer ver der kon of durfde rijden, geschiedde het uiterst langzaam. Het verkeer van de A.T.O. over den afsluitdijk is gistermiddag eveneens stilgelegd. Ijsbanen geopend. Groote voorzichtigheid blijft geboden. De winter van 1939-'40 onderscheidt zich in zooverre van andere winters,, dat we nu op heel korten termijn afwisselend vorst en dooi mee maken. Zaterdagmorgen vroor het nog stevig, 's middags begon het licht te dooien en reeds 24 uur later lagen er groote plassen water op de ijsvlakten. De dooi leek nu wel volkomen! Maar Maandagnamiddag draaide de wind weer. zoodat het niet lang duurde of de vorst behaalde weer de overwinning. Voor de liefhebbers van schaatsenrijden dus een buitenkansje, want de scheuren in het ijs waren nu voor een groot deel verdwenen De banen van de IJsclub voor Haarlem en Om streken aan de Kleverlaan te Haarlem en ook de banen van het Tennispark Eindenhout aan den Wagenweg werden hedenmorgen weer openge steld en hoewel er een felle Oostenwind staat, waren er weldra weer velen aan het zwieren. We herhalen onze waarschuwing in ons vorig nummer, om nog niet op het ijs van open water te gaan. Verplichting om zand en ascli te strooien. Burgemeester en Wethouders van Haarlem herinneren de inwoners aan de verplichting hun opgelegd bij artt. 55 en 56 der Algemeene Politie verordening om bij gladheid van den openbaren weg voor of langs de volle breedte van hun per- ceelen ter breedte van ten minste twee meter zand, asch of turfmolm te strooien. Voorts is het verboden, wanneer het vriest, den openbaren weg te schrobben of daarop water uit te storten. Dc heer G. Spaan, die heden door de Haarlemsche Brandweer is gehuldigd in verband met zijn gouden jubileum ,in zijn werkkamer. (Voor het verslag der huldiging zie men pag. 2.) De vorst vervormd' in kille speelschigheid, Het pad der menschen, zijn trottoir en rijbaan. Wel passend in het beeld van dezen tijd, In een gevaarlijk glibbergladde glijbaan. Het loopen gaat ons niet zoo glad meer ai. 't Zit ons niet glad, wanneer wij gladweg zitten. Doordat de haast ons aanzet tot een draf, Of ons verleidt tot al te gladde ritten. Het menschlijk evenwicht heeft ook zijn grens, Doe dus voorzichtig om het te bewaren. Zelfs voor een extra evenwichtig mensch, Vertoont het levenspad nu veel gevaren. De leuze „zand erover" komt van pas, Om samen voor het ergst „geval" te hoeden, Strooi niet uw hoofd maar strooi den weg met asch, Wat andren doen komt ook weer u ten goede. Want in de vraag: wat doen wij in de kou? Is weer opeens een nieuw probleem gerezen, Wij kunnen enkel hopen, dat maar gauw De' gladde weg weer gladweg weg zal wezen. P. GASUS. Toegangsprijs 20 ct. Fietsenstalling gratis (Adv. Ingez Med.j Betere zijn er niet dan 13rillen van tyCeip GP. HOUTSTRAAT naast Lu (Adv ingez. Mea Het Duijteche legerbericht. BERLIJN, 9 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Afgezien van plaatselijke activiteit van pa trouilles en verkenningsvluchten van het lucht- wapen in het noordelijke deel van de Noordzee waren er geen gebeurtenissen van beteekenis". HEDEN: 10 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pi Haarlem's dreven spiegelglad. BINNENLAND Gladheid ontwrichtte het verkeer. Groene erwten komen binnenkort weer in den vrijen handel. Op 19 Januari begint de distributie van boo- nen en grauwe erwten. De verbinding AmsterdamHet Gooi wordt verbeterd. De tooneelspeler Lau Ezerman is overleden. BUITENLAND De Finnen vernietigen een Russische divisie. Tusschen Italië en Hongarije zou een mili tair pact gesloten worden. Churchill en generaal Ironside vertoeven in Frankrijk. Minister Rurgin sprak voor de Fransche zen ders over het Engelsche expeditieleger. ARTIKELEN, cm C. C. K.-L-: Kerstmanden in de hitte. Van een medewerker: Maximum aantal ver gunningen. H. D. Vertelling: De Filmster en het hart. Van onzen Scandinavischen correspondent: Finsche vluchtelingen. Van onzen correspondent te Rome: Italiaan- sche sympathie voor Finland. K. de Jong: Het a.s. concert der C. O. V. J. B. Schuil over. F.en dokters dilemma. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op laatste berichten. Werk van saboteurs? Hotel te Helsinki door brand verwoest. STOCKHOLM 9 Januari (D. N. B.ï De Zweedsche bladen melden, dat het Bristol hotel te Helsinki vanmorgen door brand vernield is. Volgens onbevestigde geruchten zou de brand aan sabotage te wijten zijn. Het is nog niet bekend, of zich persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. DOORLOOPEND GEOPEND. TOEGANGSPRIJS 25 cent Fietsenstalling gratis. (Adv. Ingez. Med.) Hec woord is aan Augustinus: Het strekt tot grooter roemden oor log met het woord te dooden dan men schen met het zwaardU en den vrede door vrede te verwerven, niet door oorlog. SNELTREIN NIJMEGEN-DEN BOSCH ONTSPOORD. Locomotief uit de rails. geen persoonlijke ongelukken. 's HERTOGENBOSCH 9 Januari De snel trein, die om 9.02 uit Nijmegen naar 's Herto genbosch vertrekt, is vanochtend tusschen Oss en Berghem ontspoord. De trein had nog niet veel snelheid, zoodat slechts de locomotief uit de rails liep. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De reizigers zijn per extra- trein van Oss naar hun bestemming vervoerd. Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur bestaat 1 Juli 80 jaar. Op 1 Juli a.s. zal de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur 80 jaar bestaan. In verband met de tijdsomstandigheden zal er ech ter van een feestelijke viering naar alle waar schijnlijkheid niets komen. In Haarlem en omgeving heeft het in den afgeloopen nacht tot 6 gr. Celsius gevroren. De thermometerstand omstreeks het middag uur van heden was: 4 gr. Celsius. Meer dan 1000 krijgsgevangenen Groote buit valt den Finnen in handen. Het Maandag uitgegeven Finsche leger bericht meldt: „In dc afgeloopen dagen is het voornaam ste doel van den strijd geweest de 44ste Rus sische divisie terug te slaan, die oprukte uit de richting Raate naar Suomussalmi. Dat is thans bereikt: de vijandelijke strijdmacht is vernietigd. Ruim duizend krijgsgevangenen werden gemaakt en veel buit viel ons tot dus verre in handen, o.m. 102 stukken geschut. 43 tanks, 10 pantserwagens, 1 vliegtuig, 20 tractors, 278 motorrijtuigen van verschillende soorten, waarbij zich tien anti-tankwagens bevonden, gewapend met vicrloopsluchtaf- weergeschut. 1170 paarden, ontelbare andere wapens en 47 veldkeukens. De zuivering van het terrein en de verzameling van den buit gaat nog voort. Aan de andere fronten was het betrekkelijk rustig, behalve de gebruikelijke activiteit van pa trouilles en artillerie. Finsche patrouilles hebben verscheidene Russische patrouilles vernietigd, evenals verbindingsmiddelen. Ter zee: niets van belang. In de lucht: zeer rustig. Er waren nauwelijks vijandelijke vliegtuigen te zien". De 44ste Russische divisie is verslagen voor een groot deel met behulp van oorlogs materiaal dat buit gemaakt was op de 163e divisie, die een week geleden aan hetzelfde front werd vernietigd, zoo meldt Reuter uit Helsinki. De Russen rukten op van Raate, in een nieuwe poging om in westelijke richting vorderingen te maken naar de Bothnische golf. Na een korte campagne zagen de Russen zich afgesneden van hun voedselvoorraden en ver bindingsmiddelen. Hun zware materiaal bleef in de moerassen steken Havas meldt: De Finsche overwinning waarvan in het leger bericht van Maandag melding gemaakt wordt, is ongetwijfeld de grootste, tot dusverre door de Fin nen behaald. In drie weken tijds hebben zij drie Russische divisies vernietigd, een bij Tolvajarvi, een bij Suomussalmi en de derde tusschen Suomus salmi en Raate. Een Russische divisie is 15000 tot 18000 man sterk. De Finsche oorlogsbuit is. zooals gemeld, zeer aanzienlijk. Ook ditmaal hebben de Finnen de tactiek van patrouilles gevolgd. Deze patrouilles sneden de ravitailleeringsafdeelingen van den vijand af en verrastten de opmarcheeren:'o troepen of de verkenningsafdeelingen. De Finsche lucht macht heeft een vrij belangrijke rol gespeeld door de Russische kampementen en convooien tot vrij ver op Russisch gebied aan te vallen in een strijd van een tegen tien hebben de Finnen ten volle ge bruik gemaakt van hun patrouilletechniek en hun bewegingssnelheid. Mislukte doorbraakpogingen bij Salla. Wat den strijd rond Salla betreft, meldt United Press dat nu reeds vier dagen lang de pogingen der Russen, om door de Finsche linies te dringen, mis lukt zijn. De Russen, die over achtduizend man be schikken, trachten armslag te verkrijgen door aan vallen langs de hoofdwegen ten noordwesten en oosten van Salla. nadat de artillerie eerst de Fin sche stellingen gebombardeerd had. De ring rond Salla. dat nog steeds in handen der Russen is, kon door de Finnen nog steeds niet gesloten worden en in deze door de rooden bezette stad moeten den laatsten tijd nog versterkingen en voorraden aan gekomen zijn. Op hun patrouilletochten rond de stad vinden de Finsche patrouilles overal de lijken van doodgevroren Russen, dikwijls nog het geweer in de hand. Om zich tegen onverhoedsche aanvallen te be schermen, spannen de Russen op c.a. honderd me ters van hun loopgraven, prikkeldraad, soms op manshoogte, soms heel laag, in de hoop, dat de Finnen er met hun ski's in blijven steken. Doch prikkeldraad beschermt niet tegen honger en kou de, waartegen ook de houtvuren niet helpen: im mers, de Finnen vinden dikwijls posten van 20 Russen en meer, dood rond het kampvuur, omdat de schildwacht, die het vuur brandend moest hou den, in slaap gevallen was. Doordat de Finnen vooral de veldkeukens aanvallen, laat ook de voed selvoorziening veel te wenschen over. Russisch legerberichtNiets bijzonders. Het hoofdkwartier van het militaire district Le ningrad deelt mede: „Op 8 Januari heeft zich aan het front niets van belang voorgedaan. In de dis tricten Ukhta, Repola en Petrozavodsk activiteit van patrouilles verkenners. Op de landengte van Karelië activiteit van verkenners, geweer- en mafchinegeweervuur en optreden der artillerie van beide zijden. Wegens het ongunstige weer heeft de Russische luchtmacht, alleen verkenningsvluchten gemaakt'. Courantbczorging en de gladheid. Wanneer de wegen spiegelglad zijn, kunnen wielrijders en wandelaars minder snel voort dan anders. Dit geldt voor allen en dus ook voor cou- rantbezorgers. Met den besten wil is het hun niet mogelijk in zulke omstandigheden het nor male tempo van bezorging vol te houden. Daar door moet onvermijdelijk hier en daar eenige vertraging in de bezorging ook van ons blad op treden en wij vertrouwen, dat onze abonnés met deze moeilijkheden rekening willen houden. Nog een kranige reddingspoging. Naar wij van een ooggetuige vernemen was reeds vóórdat soldaat Schouten op zoo'n moedige wijze de Zaterdagmorgen door het ijs van de Delft te Haarlem gezakte kinderen had gered, door een onbekend gebleven ongeveer veertien jarige jongeman een kranige reddingspoging ondernomen. Deze redder zakte eveneens door het ijs en moest door omstanders op den kant worden getrokken Bij de politie was van deze eerste reddingspoging niets bekend. Sleclil gekleed en verkeerd voorgelicht. Russische soldaten dachten tegen Engeland te moeten vechten. KOPENHAGEN 9 Januari. „Berlingske Tiden- de" vermeldt een interview met Russische gevange nen aan het noordelijk front. Deze Russen bevestigden dat er moeilijkheden achter het Rus sische front zijn en verklaarden dat vele soldaten door hun eigen officieren gedood worden daar zij onwillig zijn te vechten en protesteeren tegen de slechte condities in het algemeen. Zij vertelden dat toen de soldaten zich over de slechte kwaliteit van het schoeisel beklaagden de officieren hun ant woordden dan maar barrevoets loopen. Zij vertelden dat zij 18 September gemobiliseerd werden en naar Moermansk werden gezonden. Zij dachten dat zij tegen Engeland moesten vechten. Aan het eind van November werden posities zuid waarts ingenomen. (United Press),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1