Zout en zand brachten tenslotte uitkomst AGENDA. „2)e Spaawestad" Miltvuur in Haarlem en omgeving Feest bij de Haarlemsche Brandwee DINSDAG 9 JANUARI 1940 H A A R i: E M'S D A G B E A D SCawdems dieven &piegeCg£ad. Het regende en vroor gelijktijdig De straten in Haarlem en de wegen in de omgeving, en ook de pleinen vormden gisteren een spiegelglad ijsvlak. Thans zijn, dank zij de door de gemeente getroffen maatregelen, de hoofdwegen weer te berijden, en de burgerij heeft op lofwaardige wijze er toe bijgedragen dat weer op de trottoirs geloopen kan worden. Maar uitkijken blijft de boodschap I Ook in Haarlem en omgeving was Maandagmid dag waar te nemen dat de temperatuur daalde. Men begon te klagen over de gladheid van den weg. In de stad zelf was niet dadelijk te bemerken dat het weer ging vriezen, want de thermometers daar ondervonden toch steeds eenigen invloed van de warm ten itstraling der gebouwen, doch buiten kwam men spoedig tot de conclusie: het kwik was weer beneden nul! De merkwaardige omstandigheid deed zich voor dat het begon te vriezen en tegelijkertijd regende. De regen werd ook door de invallende koude ver oorzaakt. De toestand was namelijk zoo, dat de van waterdamp verzadigde bovenlucht vrij warm was. Doordat deze lucht plotseling sterk werd afgekoeld, ontstond regen. Het op den aardbodem vallende water bevroor onmiddel lijk en veroorzaakte overal gladde wegen. Ook wanneer deze regen niet zou zijn gevallen, zou men, zij het in mindere mate, last van gladheid hebben gehad, als gevolg van den neerslag van het laatste etmaal. Allengs drong het tot een ieder in Haarlem omgeving door dat door het gelijktijdig regenen en vriezen een zeer gevaarlijke gladheid ontstond. Menigeen was in staat zijn pessimisme aan de prak tijk te toetsen en slipte met de auto of de fiets of gleed met het been uit. Vele automobilisten zetten hun wagen aan den kant, en fietsers en wandelaars kozen het voertuig, dan dank zij de rails niet zoo'n groote hinder van de gladheid ondervindt: de tram. Anderen bleven thuis, wanneer hun verblijf op straat niet nood zakelijk was. De strooiploeg aan den slag. Om 2 uur trok de volledige ploeg van 12 strooi wagens, waarover de Haarlemsche gemeentereini ging beschikt, erop uit en voorzag de straten wegen van een laagje zout en zand. In den beginne had dit weinig resultaat, want het regende er over heen, het water bevroor en het wegdek werd weer even glad als tevoren. Het feit dat vele wegen Zondag en Maandagochtend bestrooid waren tegen gladheid, had allengs geen beteekenis meer; deze wegen werden even gevaarlijk als alle andere. De strooiwagens moesten van voren af aan beginnen. Sommige straat- en weggedeelten moesten wel tien of twaalf keer overnieuw met het mengsel van zand en zout worden bestrooid, en eigenlijk pas tegen 8 uur des avonds kon gezegd worden dat deze maatregelen tegen de gladheid resultaten begonnen af te werpen. De gladheid der wegen ontstond zoo onverwacht dat de Reinigingsdienst, alvorens het volledige per soneel van 30 man op de bestrijding der gladheid te kunnen concentreeren, beginnen moest met de man schappen, die in de buitenwijken bezig waren met het ophalen van vuilnis, uit hun „isolement" te verlossen. Onafgebroken bleven de 12 strooiwagens van 2 tot 11 uur hun werk verrichten. Eerst waren uiter aard de meest bereden routes aan de beurt, en de plaatsen, welke het grootste gevaar opleverden: bustrajecten, asfaltwegen, alle grachten, en andere waterkanten. Vier wagens bleven tot 1 uur door strooien, en twee wagens reden den geheelen nacht met zout en zand af en aan. Hedenmorgen was de situatie in het algemeen zoo, dat de hoofdwegen berijdbaar bleken. Vandaag worden nog „zwakke plekken" bijgewerkt, en men is er reeds toe overgegaan om ook de zijstraten en minder bereden wegen van een stroef laagje te voorzien. Busverkecr was tijdelijk opgeheven. Gisteren was het busverkeer tijdelijk opgeheven. De Brockwaybussen reden nog wel van den Vergier- deweg tot de Turfmarkt. In het Leidsche Kwartier w, ij besteden gaarne zoo groot mogelijke zorg aan de annonces. Het spreekt echter vanzelf dat dit ln het gedrang moet komen, als plaatsingsopdrachten ons op het laatste oogenblik bereiken. L-' aarom, In het belang van de adverteerders zelf, verzoeken wij vriendelijk doch dringend plaat singsorders tijdig in te zenden. Dat wil zeggen voor Zaterdag uiterlijk 9 uur in den ochtend, op andere dagen uiterlijk 10 uur in ons bezit. Dan kan het nog net met zorg ge beuren, maar beter is natuurlijk ze nog aanmerkelijk vroeger te zenden. en in de Amsterdamsche buurt ondervonden de wa gens echter dermate hinder van de gladheid dat het verkeer hier tijdelijk werd gestaakt. Om 10 uur gisteravond was de toestand der stra ten zoover verbeterd dat de bussen in dit stadsge deelte, zij het natuurlijk langzamer dan normaal, weer konden gaan-rijden. Het busnet van de N. Z. H. T. M. werd met groote moeite in functie gehouden. Weliswaar werden eenige wagens genoodzaakt eenigen tijd aan den wegkant te gaan staan, doch dan kwamen auto': met zand te hulp en werden zij als schepen, die ingevroren waren, uit het ijs verlost. Want er was werkelijk sprake van een ijslaag, die straten en wegen bedekte. Twee bussen werden langeren tijd bij de Duven- voordestraat buiten dienst gesteld, en één wagen moest tegen wil en dank bij de Julianalaan een poos blijven wachten totdat hulp kwam opdagen. Doch in hoofdzaak slaagde het N. Z. H. T. M. personeel er in de lijnen, zij het met de onvermijdelijke ver traging, in stand te houden. De passagiers begrepen natuurlijk dat de dienstregeling niet meer gevolgd kon worden, en richtte zich daar dan ook naar zonder gemopper. Het verkeer naar Heemstede en Bloemendaa] functionneerde, de omstandigheden in aanmerking genomen, behoorlijk. Het ziet ernaar uit dat vandaag de geheele bus dienst van de N. Z. H. T. M., behoudens vertra gingen, normaal zal functioneeren. Ook de Brock waybussen rijden weer van den Vergierdeweg tot de Groote Markt en van den Zijlweg tot de Klever- laan en de Marnixstraat. De trams overvol. Van de gladheid van den weg hadden de trams het minst te lijden, zoodat een ieder zijn toevlucht zocht tot dit vervoermiddel. Maar hier kwam de ingevallen koude op een andere manier het den menschen lastig maken. Op de voorruiten van de trams bevroor het regenwater dadelijk en op deze wijze werd het uitzicht der wagenbestuurders vooral bij den aanvang van de nieuwe vorstperiode zoodanig belemmerd dat de trams niet vooruit konden. Later, toen maatregelen konden worden genomen om het ijs op de ruiten te smelten en het zicht van de bestuurders te herstellen, kon het tramverkeer vrij normaal voortgang vinden. Met man en macht werd eraan gewerkt om de grooteren toeloop te verwerken. Waar versterking moest worden aangebracht ge beurde zulks voor zoover mogelijk. Het gebeurde wel eens dat één conducteur in twee wagens tege lijk de kaartjes moest knippen, maar dit behoorde tot de uitzonderingen. In het algemeen hield het tramverkeer zich kranig. Na 8 uur des avonds liep ook de tram op het traject AmsterdamZandvoort weer practisch normaal. De brief bestelling werd behoeft het eigenlijk nog gezegd te worden? nadeelig door de gladheid beïnvloed. Dank zij de medewerking van het be- stellerspersoneel en dat verdient zeker een ver melding dat meerendeels zelf voor schoeisel gezorgd had, dat op gladheid berekend was, bleef deze nadeelige invloed beperkt tot eenige vertraging. De postauto's hadden zooals alle auto's vooral gistermiddag te kampen met de speling der natuur, die tegelijk voor regen en vriesweer zorgde. Heden: DINSDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Het avontuur van Ambrose Applejohn" door het Leidsch Stu denten Tooneel, 8.30 uur. Hotel „De Leeuwerik": Vergadering leveran ciers van tuinspecie, 8 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Ledenconcert. 8.15 uur. Luxor Theater: Jeannette Mac Donald en Nel son Eddy in „Sweethearts" (geprol.) 2.30, 7 en 9.15 uur.' Cinema Palace: „Vier mannen en een gelofte en „Kom ie ook achter de tralies?" 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Robert Koch" met Emil Jannings en Werner Krauss, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Moeder", 2.30, 7 en 9.15 u. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend, behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 7—9 uur. WOENSDAG 10 JANUARI Prinsenhof: Gemeenteraad van Haarlem, 2 u. Kamer van Koophandel: Vergadering, 8 u-ur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend, behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 7—9 uur. Drukte op het Stationsplein. De taxi's reden sporadisch. Vooral op het Stations plein ontstond, doordat zoowel de bussen als de trams gestagneerd waren, en de taxi's ook niet op volle kracht hun plicht konden doen, een groote opeenhooping van menschen. Talrijk waren de auto's die kleine ongelukken kregen. Hier en daar stonden wagens met een kapot spatbord of met een inge deukte lantaarn aan den kant van den weg. Zoo ge beurde het bijvoorbeeld in de Westerlaan in Aerden- hout in den afgeloopen nacht dat een viertal auto's bij elkaar stond; allen poogden weg te komen, maar ze gleden steeds weg. Een reeks ongevallen. In Haarlem en omgeving is tot nog toe gelukkig geen ongeluk gebeurd van zeer ernstigen aard, doch het was te voorzien dat een reeks ongevallen zou plaats vinden welke min of meer ernstige gevolgen zou hebben. Om kwart voor één Maandagmiddag slipte op de Fonteinlaan een personen-auto uit Aalsmeer botste zoo hevig tegen een gaslantaarn op dat deze geheel werd vernield. De wagen werd zwaar be schadigd en moest worden weggesleept. Maandagmiddag omstreeks half drie botsten in de Leidschestraat op den hoek van de Gasthuislaan een vrachtauto en een Brockwaybus tegen elkaar, doordat wegens de gladheid het remmen geen tijdig resultaat had. De vrachtauto duwde de bus op hef. trottoir, waar het gevaarte de winkelpui van het perceel Leidschestraat 106 binnendrong en geheel vernielde. Beide wagens moesten worden wegge sleept. Een auto uit Assendelft slipte op den Rijksstraat weg, reed door een heg en ramde de leuning van de Jan Gijzenbrug. De wagen bleef met één wiel boven het ijs hangen totdat de sleepwagen arriveerde. In Haarlem Noord gleed een autobus zoodanig weg dat zij dwars over den weg kwam te staan Twee wielrijders konden niet tijdig genoeg stoppen en kwamen vlak bij den wagen te vallen. Beiden kregen licht letsel. Om zes uur slipte een melkhandelaar met zijn motorbakfiets op de Richard Holkade. Hij raakte van den weg af en kwam op het ijs van de Oude Wetering terecht. Door omstanders werd hij op den wal gebracht. Omstreeks 5 uur Maandagmiddag viel in de Groote Houtstraat een 30-jarige wielrijdster. Zij kreeg een hersenschudding. Een 22-jarige jongen gleed in de Kokstraat uit en liep een wond boven zijn linkeroog op. Een sergeant die met verlof te Haarlem vertoef- kwam op de Oude Groenmarkt onzacht met den grond in aanraking en brak zijn sleutelbeen. Een 21-jarige wielrijdster uit IJmuiden slipte in de Generaal Cronjéstraat en liep een wond aan het achterhoofd op. Een 52-jarige dame gleed in de Duinoordstraat uit en kwam zoo onfortuinlijk te vallen dat zij haar linkerpols brak. In de Dr. Leydsstraat kneusde een 15-jarig meisje haar linkerbeen tengevolge van een val van haar fiets. Een 70-jarige dame brak door een val op den hoek van de Kleverlaan hoek Marnixstraat haar rechter bovenbeen. Een heer, die langs het Spaarne fietste, slipte en beschadigde door den val zijn houten been. Een 20-jarige juffrouw gleed nit en viel achter over. Zij kreeg een wond aan het achterhoofd en werd door militairen naar huis gebracht. In Haarlem-Noord kwam de arbeider K. op den Spaarndammerdijk zoo leelijk te vallen dat hij vrij ernstig aan het hoofd gewond werd en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Oproepen van den burge meester. De burgemeester van Haarlem heeft in den loop van Maandag eenige malen gebruik gemaakt van de radiodistributielijn om het artikel van de politieverordening te doen omroepen, waarbij verplicht is gesteld om zand, afsch of turfmolm voor de woningen te strooien ter breedte van 2 Meter. Allerwegen werd aan deze oproepen ge hoor gegeven. Vele menschen hadden op eigen initiatief reeds het trottoir voor hun huis be strooid. tchte Jietq. Antfixacief dus niei z g Belg. kwaliteit. Afm. 22/35 30/50 15/22 8/15 pe/ H.L f 2.60 f 2.40 f 2.25 f 1.80 BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6-10 TEL 14164-13904 (Adv. ingez, MedJ Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Meest matige oostelijke tot noordooste lijke wind. Helder tot licht bewolkt, droog weer. Des nachts strenge tot matige, over dag matige tot lichte vorst. THERMOMETERSTAND: Hbogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 34 F F De groei van het gebied van hoogen luchtdruk in de Baltische staten heeft nog geen einde ge nomen. De luchtdruk is er thans tot zeer hooge waarden gestegen en de temperatuur tot beneden -30 graden gedaald. In Roemenië is de luchtdruk slechts weinig lager dan in de Baltische staten en komen temperaturen nabij -20 graden voor. Het geheele oosten maakt thans deel uit van den continentalen Russischen en Siberischen winter- anticycloon, die zich over het geheele westen tot waarschijnlijk reeds over de Britsohe eilanden, althans over Engeland en Schotland, uitstrekt. Vermoedelijk zal de westelijke uitbreiding in zuidwestelijke richting doorgaan tot de Pyre neeën en het westelijk Middellandsche Zeegebied. Een scherpe tegenstelling met dit gebied van koude over het vasteland vormen de hooge tem peraturen op den Oceaan. De strooming van warme lucht langs den zuidoost- en oostrand van de Oceaandepressie brengt tot hoog in het noorden en tot diep in de Poolzee temperaturen boven het vriespunt. Beereneiland en Spitsbergen melden temperaturen +3 en +2 graden en in het zuidwesten van IJsland en op de Faroër kan men spreken van rivier temperaturen. De randstorin- gen blijven ver in het westen en brengen zoowel op de Azoren als op IJsland zware regens en kort durende stormen. BAROMETERSTAND: Vorige stand 764 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 775 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. C. v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. Belangrijke Telefoonnummers t Politie: 11850 Ongevallendlenst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer- 15333 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Woensdag v.m. 3.22 uur; n.m. 15.44 uur. Strand berijdbaar van 8.3014.00 uur. De ijzel van gisteren. Een lezer schrijft ons: Omtrent het ontstaan van den ijzel heerscht veelal de meening' dat die wordt veroorzaakt doordat de regen uit een hoogere luchtlaag op den grond en op voorwerpen valt, die nog een tempe ratuur beneden 0 graden C. hebben en daardoor den regen doen bevriezen. Dit is de ijzel, die wel eens na een vorstperiode optreedt, maar dan moet de grond een flinke temperatuur onder 0 graden C hebben. Een en ander laat zich als volgt een voudig verklaren. De hoeveelheid warmte, die af gevoerd moet worden om een bepaalde hoeveel heid water van 4 graden C. te doen veranderen in ijs van 0 graden C. is 80 x zoo groot, als de hoe veelheid warmte, die afgevoerd moet worden om dezelfde hoeveelheid water 1 graad C. in tempe ratuur te doen dalen. Men ziet: de grond, waarop die regen valt, moet in staat zijn een betrekkelijk groote hoeveelheid warmte op te nemen. En dan nog moet, nadat deze warmte opgenomen is, de temperatuur beneden 0 graden C. blijven, wil er zich ijzel vormen. Nu had de grond gisteren zeker niet een der gelijk lage temperatuur, want dan moest de ijzel direct bij den eersten regen opgetreden zijn. Dit verschijnsel deed zich dan ook maar op sommige ilaatsen in ons land voor. Bovendien kan men iet verschijnsel van gisteren moeilijk verklaren door te zeggen dat de regen en de grond werden bevroren door de lucht die een temperatuur van onder 0 graden C. had. Hiervoor zou de lucht een veel lagere temperatuur dan -1 graad C. tot -3 graden C. moeten hebben (zooals zich gisteren voordeed) aangezien de lucht dan zoowel de be trekkelijk groote hoeveelheid warmte voor het stollen van het water, als nog de warmte, die aan den grond zou moeten worden onttrokken, om die beneden het vriespunt te krijgen, zou moeten op nemen. Dit is onmogelijk, gezien de geringe soor telijke warmte van lucht en bovendien omdat er geen wind was, zoodat alleen de onderste laag met de straat in aanraking kwam. De verklaring is m.i. de volgende: Het is een bekend verschijnsel dat men zuiver water tot een temperatuur van -8 graden C. kan afkoelen voordat het gaat bevriezen. Dit is de toestand van zoogenaamd ondergekoeld zijn. Tikt men nu tegen het glas waarin de vloeistof zich bevindt of werpt men er een kristalletje ijs in, dan stolt het water plotseling tot ijs, waarbij de temperatuur op o graden komt. Dit kan ook ge deeltelijk geschieden, m.a.w.: niet alles hoeft te stollen. Er kan een gedeelte water overblijven. Nu zullen de regendruppels, die gisteren vielen, druppels „ondergekoeld" water geweest zijn welke zoodra ze op den grond vielen in ijs veranderden door den schok, of omdat er reeds ijs lag. Zoo kwam die plotselinge bevriezing. Dat de lage tem peratuur van de lucht hiervoor toch noodig is, is duidelijk. Deze dient ten eerste om wegdooien te voorkomen, ten tweede om den grond af te koe len. De regendruppels komen uit hoogere lagen, welke kouder zijn. vallen met een temperatuur die reeds ver onder 0 graden C. Is op den grond en stollen dan onmiddellijk tot ijs. F. DE JONG Verontrustende berichten over de uitbreiding der ziekte Een bericht elders in dit nummer meldt, dat men de oorzaak van de verspreiding van het miltvuur onder het. vee ,die de laatste weken ab normale afmetingen is gaan aannemen, op het spoor meent te zijn gekomen. Het is gebleken dat veevoeder afkomstig uit een veevoederfabriek te De Bildt van ondeugdelijke kwaliteit is en van regeeringswege is dan ook, nadat verleden week reeds maatregelen waren getroffen, de bestrijding met kracht ter hand gevat, waartoe natuurlijk in de eerste plaats bedoelde fabriek onder toe zicht werd gesteld. Al is hiermede naar men vertrouwt de bron van het kwaad opgespoord het zal niettemin alle inspanning vergen, de ziekte naar den eisch te beteugelen.' Immers het miltvuur is een der allergevaarlijkste infectieziekten onder het vee, omdat de bacil zich zeer gemakkelijk ver spreidt en alleen door onmiddellijke verbranding der cadavers kan worden bestreden. Zooals men weet heeft de bacteriologie in het laatst van de vorige eeuw een sex-um tegen het miltvuur ont dekt. Tot dien tijd waren miltvuur-epidemieën, die vaak duizenden stuks vee, runderen, varkens en schapen eischten, allerminst zeldzaam. Miltvuur komt ook bij den mensch voor. Het is echter onnoodig, zich overdreven bezorgd te maken daar men aanneemt, dat de melk de miltvuur-bacil practisch niet verspreid. Dat voor het overige een verstandig' mensch de melk kookt onder alle omstandigheden is bekend genoeg. Hedenmorgen hebben we een onderhoud ge had met den heer H. J. Odé, Inspecteur van den Veerartsenijkimdigen Dienst voor Noord-Hol land en hem gevraagd naar den omvang van het miltvuur in de laatste weken. „In de laatste vier weken" aldus de heer Odé, zullen er in mijn inspectie een zestig gevallen zijn voorgekomen. Normaal is, dat in een jaar een 15 a 20 gevallen voorkomen. Ofschoon men nu nog niet dadelijk van een epidemie behoeft te spreken blijkt hier wel uit, dat we hier met een sterk verontrustende toeneming te doen hebben. Vooral, omdat deze over geheel Neder land voorkomt, in Zuid-Holland en Friesland zelfs nog erger dan hier, terwijl ook in het Zui den de uitbreiding van belang is. Inderdaad schijnt het wel, dat het ondeugde lijke beendermeel de oorzaak van de ziekte is. Geheel positief kan men dit weliswaar niet zeg gen, omdat voor zoover mij bekend, in het ver dachte. veevoeder de bacil nog niet is aangetrof fen. Toch is de waarschijnlij>kheid groot, dat de oorzaak daarin gezocht moet worden. De ver klaring zou dan d*ze kunnen zijn: het beender meel komt van alle hoeken der wereld, ook wel uit gebieden, waar men het miltvuur allerminst nog onder de knie heeft. Is in zulk een besmet gebied nu een partijbotten verbrand, dan is dit beendermeel besmet een kan alleen door sterke verhitting bacterievrij worden gemaakt. En dat schijnt men nu juist in die Utrechtsche fabriek te hebben nagelaten. „Welke maatregelen zijn er nu vanwege uw dienst genomen?" ,,In diverse meetbedrijven is dit meel terecht gekomen om te worden gemengd tot veevoeder. Wij hebben dus deze fabrieken bezocht en de nog aanwezige voorraden, belangrijke par tijen zijn geblokkeerd. Het verdachte voedsel wordt dus niet verder afgeleverd. Maar waar zit het veevoeder, dat de laatste maanden door deze fabrieken aan haar afnemers is geleverd? Waarschijnlijk voor het grootste deel bij de boe ren, die er van gevoerd hebben of er nog van voeren. En nu is het aan de hand van de fa- brieksadimanistratie wel mogelijk, na te gaan, waarheen het is verzonden, maar het is te be grijpen, dat het heel wat werk en moeite kost, al die kleine hoeveelheden nog te achterhalen. En in dien tijd wordt het opgevoerd". „Zijn het alleen runderen, die door de ziekte zijn aangetast?" „Practisch wel. Er was onder de sterfgevallen één paard en één hond. Wat den laatste betreft, verondersteld wordt dat deze in een stal is ge weest, waar een besmet stuk vee geslacht is. En hier dient op een groot gevaar gewezen. Wanneer een boer een ziek rund heeft, is hij al spoedig jeneigd tot een z.g. noodslachting, d.w.z. hij laat het dier in den stal slachten en het vleesch daar na aan het abattoir keuren. Is nu miltvuur de oorzaak van de ziekte, dan is zulk een stal hevif besmet en levert het grootste gevaar op voor mensch en dier, zoodat stal en omgeving aller zorgvuldigst ontsmet moeten worden. Maar in dien tijd kan de rest van het vee besmet zijn niet alleen, maar, als in bovenstaand geval, een hond kan er rondgesnuffeld hebben en de ziekte heb ben opgeloopen, om er niet van te spreken dat ook een mensch die een klein wondje heeft, het grootste gevaar loopt. Daarom kan den boeren niet genoeg cp het hart worden gedrukt, zoodra ze een rund op stal hebben, dat ziekteverschijnselen vertoont, in het bijzonder dat verhoogde temperatuur heeft, voor al niet tot slachting over te gaan, maar den vee arts te raadplegen". „Acht U de reeds aangerichte schade groot?" „Ja, vooral in^öeze buurt. "Vooreerst zijn de slachtoffers vooiu.1 melkkoeien, omdat die in de eerste plaats voor krachtvoer in aanmerking komen het jongvee kan het met wat slapper voedsel stellen en voorts omdat er in Noord- Holland van veeverzekering over het algemeen weinig terecht komt, althans veel minder dan elders, waar men bijvoorbeeld verzekering tegen miltvuur-schade op coöperatieven grondslag organiseert. Een tegenvaller is ook, dat men .gezien het be trekkelijk gering aantal gevallen in normale tijden, aan de Rijksseruminrichtïng slechts een beperkte hoeveelheid serum aanhoudt, die thans natuurlijk verbruikt is. En het maken van een belangrijke hoeveelheid nieuw serum eischt tijd Hoewel dus door het stopzetten van de levering van het verdachte veevoeder de oorzaak van het miltvuur waarschijnlijk is weggenomen, blijft de bestrijding der ziekte nog alle aandacht vragen. En tot deze bestrijding kan in de eerste plaats «de boer zelf het best medewerken, door het voor radige voer zoo mogelijk niet aan de beesten te geven, vooral geen noodslachtïngen te laten ver richten en zoodra een rund ziekteverschijnselen vertoont, den veearts te raadplegen. NED. INSTITUUT VAN ARCHITECTEN. De kring Haarlem en omstreken van het Ned. Instituut van Architecten (N.I.VA.) heeft een lezingavond georganiseerd te houden op Vrijdag 19 Januari a.s. in café-restaurant Lido, Plein, te Haarlem. De heer J. de Boer, architect N. I. V. A. te Halfweg, zal een lezing houden over „Mystiek in de Bouwkunst" en drs. A. v, d. Boom te Haarlem zal spreken over „Problemen in de Glas schilderkunst". Italiaanscli wapentransport door de Duitscliers vastgehouden. Russische ^legatie te Stockholm stelde zich met Berlijn in verbinding. KOPENHAGEN, 9 Januari. Goedinge- lichte kringen vernemen uit Trelleborg dat verscheidene wagenladingen wapens, uit Italië afkomstig en bestemd voor Finland, in de Baltische haven Sassnitz worden vastgehou den. In de Zweedsche bladen was van dit transport melding gemaakt, waarop de Russi sche legatie te Stockholm zich met Berlijn in verbinding stelde. Als gevolg hiervan werd het transport vastgehouden, (United Press), Gouden jubileum G. Spaar, Groen- en vlaggenversierinj in de kazerne Koninklijke onderschei ding voor den jubilaris. Vandaag vieren de mannen van de Haarlem sche Brandweer een mooi feest: het gouda jubileum van hun secretaris, den heer G. Spaai voor wien deze nuttige instelling een groet stuk van zijn leven is geworden. De Brandwej zonder den heer Spaan (u kunt het oc| andersom nemen) is in Haarlem schier ondenj baar geworden, maar nu gaat hij dan to« rusten. Het is dan ook niet te verwonderen, dat al) leden dit zeldzame jubileum meevieren. Vari morgen vroeg reeds was een commissie ïjverj bezig, in de groote garage aan de Ged. Oua Gracht een keurige groen- en tapijtversieriij aan te brengen en uit de gevels van administra tiegebouw en garage vlaggen uit te steken. Vanmorgen half elf is het voltallige colled naar de woning van den heer Spaan aan hl Zuider Buitenspaarne 142 gegaan, om hem da? te complimenteeren. Dit ging gepaard met ea prachtig bloemstuk. Ook van particuliere zijde] ontving hij een groot aantal bloemstukken. Vej der een groot aantal brieven, telegrammen a kaartjes. Vanmiddag één uur werden de jubilaris a zijn familie per auto van hun woning naar Brandweerkazerne gebracht, waar de hef Spaan door het voltallige college en alle ledd ontvangen werd, waar hij op een hartelijke wija gehuldigd werd. Hierbij waren ook tegenwoordig de Bur ga meester van Haarlem, Dr. J. E. baron De Vos va Steenwijk de gemeente-secretaris, Mr. Th. Wesstra; de wethouders W. J. B. van Liemt, D. A. Westerveld en Mr. Dr. F. A. Bijvoet (wethoi der Reinalda was verhinderd). Toen de jubilaris en zijn familieleden op hm zetels hadden plaats genomen, nam de B u r g a meester het woord. „Ik heb geen oogenblik geaarzeL om namen het gemeentebestuur en uit mijn eigen naam td u een woord te spreken", aldus de burgemeestx' „Ik heb er echter de voorwaarde aan verbond: dat ik alleen zou spreken voor het heele front vl de brandweer. Want dit mooie jubileum moe] immers worden ingezet op de plaats van uw werl zaamheïd. Vijftig jaren hebt gij uw beste dienste aan de brandweer en daardoor aan de gemeent Haarlem bewezen. Vijftig jaren van vrijwillige dienst. Want dit blijft het kenmerkende en tj peerende van deze groote stedelijke organisati zoo gansch anders dan die wij kennen in de doi pen, waar men elkaar burendiensten bewijst. Het spreekwoord zegt: „Vrienden in den no: duizend in een lood". Maar bij de brandweer dat precies andersom. Daar staat men dag nacht klaar om te helpen. Bij uiw brandweer veel traditie; daar is een geleidelijke opkliu ming in rang. Men begint met een besoheidej plaatsje, maar kan tenslotte een positie van b< teekenis bij de brandweer krijgen. Ik heb t vroegere huisvesting van uw corps niet gek en; maar het zal U tot voldoening strekken dat i dit jubileum moogt vieren in zulk een moder. omgeving. Namens het gemeentebestuur huldig ik u voc uw trouw en voor het vuur. waarmede gij brandweer hebt bijgestaan. Het gemeentebestui is u daarvoor dankbaar, evenals de burgemeestt. als hoofd der politie, welk corps ook zoo vaak b| brandblussching behulpzaam moet zijn." Tenslotte deelde de heer de Vos van Steenwij mede dat de regeering op zijn voordracht heei willen besluiten de groote verdiensten van de heer Spaan te erkennen en hem te benoemen tc ridder in de orde van Oranje Nassau. Onder langdurig applaus spelde de burgemees ter den jubilaris het eereteeken op de borst. Vervolgens nam de commandant van de Brand weer, de heer C. J. van den Broek, namer. het college het woord. In een van groote waar deering en vriendschap getuigende rede wenscht hij den heer Spaan geluk met zijn gouden fees Spreker herinnerde aan de vele groote dingen, dl tijdens zijn commandantschap zijn tot stand ge komen, zooals bijvoorbeeld het afschaffen van d 275 betaalde manschappen bij de stadsspuiten bet afschaffen van de politiehulp aan de Brand weer; de belangrijke werkzaamheden van dei heer Spaan bij de volautomatiseering, waardoc de Haarlemsche Brandweer de beste sein-inrich ting in Nederland heeft gekregen. Tenslotte her innerde spreker aan den bouw van het modern gebouw aan de Gedempte Oude Gracht. Namens het college overhandigde de comman dant aan den heer Spaan een fraai gouden hor loge met inscriptie. (Vervolg op pag. 8). Vestiging van Wang Tsjing Wei's regeering wordt voorbereid. Japan bereid de laatste voorstellen van Wanj te aanvaarden. TOKIO, 9 Jan. De laatste voorbereidsele: voordat de onder Japansche voogdij staande een trale Chineesche regeering, met Wang Tsjing We aan het hoofd, haar werkzaamheden zal aanvan gen, zullen volgens personen, die nauw contac met den premier hebben, vermoedelijk deze wee! gemaakt worden. Men verklaart dat de Japansch vredesvoorwaarden de belofte insluiten dat zij ziel binnen twee jaar nadat de vrede gesloten werd ui Centraal en Zuid-China zullen terug trekken. Di punt is een beletsel geweest bij vroegere onder handelingen, hoewel Japan op het oogenblik be reid is Wang's laatste voorstellen te aanvaarden Deze behelzen: 1. Japan nationaliseert de Chineesche spoor wegen; 2. Er worden Japansche troepen in Noord-Chin en Binnen-Mongolië gestationneerd onder de de fensieve anti-komintern overeenkomst; 3. Wang erkent Mongolië. 5. Gezamenlijke economische ontwikkeling exploitatie van de natuurlijke Chineesche hulp bronnen. Naar verluidt zijn Wang Tsjing Wei en het Ja pansche hoofdkwartier bovenstaand programma dei twintigsten December overeengekomen Men ver wacht dat Wang Tsjing Wei den vijftienden met d> Nanking-leiders zal confereeren, vervolgens df Kwomintang-regeerLng zal vestigen en daarna di vredesonderhandelingen zal beginnen. (United Press). HET MODERNE GEBRUIK VAN GRASLAND. Door Lr G. Lienesch, Rijksland tuinbouw- consulent voor Noord-Holland zal Woensdag avond 10 Januari in rest. Brinkmann, Groot: Markt te Haarlem een lezing worden gehoudei over: „Het moderne gebruik van grasland" vooi de leden van de leden van de Holl. Mij. vooi Landbouw, L.T.B. en C.B.T3.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2