SANOSTOL „2)e oitgeCuksv L GROENTJE "AKKERTJES DINSDAG 9 JANUARI 194Ö HSAREEM'S DAGBEAB MAXIMUM AANTAL VERGUNNINGEN. Gemeenteraden hunnen voorstellen doen tot verlaging. Ook van verloven A. (Van een medewerker) Volgens de Drankwet 1931 kan in 1940 op voor stel van den gemeenteraad, Gedeputeerde Staten gehoord, door de Kroon voor een gemeente een verlaging van het maximum der vergunningen en verloven A worden vastgesteld. Ook kan thans op voorstel van den gemeente raad worden bepaald, dat in een gemeente ver gunningen niet meer mogen worden verleend en tevens, dat, hetzij in een geheele gemeente, hetzij in een deel van een gemeente alle na 1 Mei 1904 verleende vergunningen vervallen en nieuwe vergunningen niet meer mogen worden verleend. Eén der hoofdbeginselen waarop de Drankwet steunt is, dat het wettelijk geoorloofd aantal ver gunningen en verloven A in een gemeente ver band houdt met het getal inwoners. Daarnaast schept de wet de mogelijkheid het maximum der vergunningen en verloven A van tijd tot tijd n.l. om de vijf jaren te verlagen. De gemeenteraden zullen daartoe het voorstel moeten doen. Het spreekt vanzelf, dat aan den Raad verzoeken kunnen worden gedaan om ver laging voor te stellen. We denken hierbij in de eerste plaats aan de drankbestrijdersvereeni- gingen. De Raad zal allereerst de vraag moeten beant woorden of het aanbeveling verdient al dan niet van de bevoegdheid hier toegekend gebruik te maken. Dit is nog niet zoo heel eenvoudig. Nauwlettend moet worden onderzocht of en zoo ja hoe sterk het maximum kan worden terug gebracht, zonder dat het te verwachten is, dat sterke drank, die tot heden mèt vergunning ge tapt werd en waarbij dan die verkoop aan ver schillende beperkende bepalingen is onderworpen voortaan clandestien wordt verkocht. In gemeenten, waar weinig clandestiene ver koop is of sommige vergunningsinrichtingen een kwijnend bestaan lijden of de drankbestrijding meer en meer veld wint, kan zonder bezwaar tot verlaging van het maximum worden overgegaan. Voor gemeenten met een vrij omvangrijken clandestienen verkoop is verlaging van het maxi mum niet vrij van bedenking. Een Drankwetinspecteur heeft het idee geop perd het vast te stellen maximum te doen aan sluiten aan hetgeen hij betitelt als het „behoef- te"-maximum. Niet uitsluitend het zielental eener gemeente moet, volgens dezen deskundige, be slissend zijn bij de beantwoording van de vraag: „wat is het gewenschte aantal vergunningen waar een bepaalde gemeente mede volstaan kan?" Hij noemt b.v. als eenige der factoren: het al of niet vooruitgaan van het bevolkingscijfer: het al of niet zijn van marktplaats voor een wijden om trek; de nabijheid van een grootere plaats met vele vergunningen en gemakkelijke verbindingen met die plaats enz. Per slot van rekening is aan de prudentie van den gemeenteraad overgelaten de beslissing of tot verlaging van het maximum kan worden overgegaan, en welke maatstaf daar bij moet gelden. De Regeering is geheel vrij een raadsvoorstel al of niet te aanvaarden, maar zij kan geen ander maximum-cijfer vaststellen. Verbod tot het verleenen van nieuwe vergunningen. In enkele gemeenten heeft men getracht het Jnaximum op nul te krijgen. Dergelijke voorstel len heeft de Regeering niet geaccepteerd. Er moet altijd een maximum zijn, al is dat ook nog zoo laag. Toch is algeheele uitsterving wel mogelijk. In dien een gemeente zulks wenscht, kan zij voor stellen te bepalen, dat in een gemeente vergun ningen niet meer mogen worden verleend. De candidaat-vergunninghouders, wier namen zijn geplaatst op de lijst voor candidaat-vergun ninghouders (de lijst art. 17) hebben altijd nadeel van een verlaging van het maximum. Zij komen daardoor later aan de beurt voor een vergun ning of verlof A. Sinds het bestaan van de Drank wet 1931 vallen ook de societeits- en hotelvergun ningen onder het verbod tot het verleenen van nieuwe vergunningen. Een Koninklijk Besluit tot verlaging van het maximum kan niet raken aan bestaande rechten. Vergunningen voor lokaliteiten, waarin op 1 Mei 1881 sterke drank verkocht werd, kunnen niet ge weigerd worden op grond van verlaging van het maximum. Op dien grond kan evenmin geweigerd worden een overschrijving van den overleden houder op naam van een weduwe of kind. Ook niet een overschrijving op een inrichting voor maatschappelijk verkeer. Overschrijving eener vergunning is niet het verleenen van een nieuwe vergunning, omdat er reeds een vergunning be stond. De wet bepaalt voorts nog uitdrukkelijk, dat het verbod om in een gemeente nieuwe vergun ningen te verleenen niet geldt voor de toepassing van art. 8, 2e lid: één nieuwe vergunning tegen intrekking van twee vergunningen, zoolang het maximum is overschreden. Vervallen van alle na 1 Mei 1901 verleen de vergunningen, gecombineerd met een verbod tot het verleenen van nieuwe ver gunningen. Onder dc oude wet gold deze bepaling alleen voor door Burgemeester en Wethouders verleen de vergunningen. Volgens de Drankwet 1931 geldt zij ook voor vergunningen verleend door Ged. Staten, t.w.: societeits- en hotelvergun- mingen. De gemeenteraad kan voorstellen dezen maat regel toe te passen voor de geheele gemeente of voor een deel daarvan. In zulk een droog gelegd deel mogen ook geen vergunningen meer worden overgeplaatst door middel van overschrijving der lokaliteit in een ander gebouw. De vergunningen, verleend vóór 1 Mei 1904, kunnen door het Kon. Besluit niet getroffen wor den. Maximum verlaging van verloven A. In de Drankwet 1931 is voor de eerste maal ook voor de verloven voor den verkoop van zwak-alco- holischen drank (verloven A) het maximumstelsel ingevoerd. Het wettelijk maximum voor de ver loven A is gelijk aan het wettelijk maximum van de vergunningen, zooals dat door de wet naar verhouding van het aantal inwoners der gemeen te is vastgesteld. Op dezelfde wijze als voor de vergunningen is bepaald kan een verlaging van het maximum der verloven A worden vastgesteld. Dus ook hier: de Raad stelt voor; Ged. Staten worden gehoord; de Kroon beslist. In afwijking van de regeling voor de vergun ningen is voor de verloven A niet voorgeschreven een verbod nieuwe verloven A te verleenen of ver loven A vervallen te verklaren. Gedurende de eerste 10 jaar na de inwerkingtre ding der wet (1 April 1932) is de verlaging van het maximum voor verloven A nog aan grenzen gebonden. Was in een gemeente op 1 Mei 1931 het aantal verloven A kleiner dan het maximum, dan mag gedurende deze 10 jaar het maximum in geen geval lager worden gesteld dan het aantal verloven, dat er op 1 Mei 1931 was. Was het aan tal verloven A op dien datum gelijk aan het maxi mum of daarboven, dan mag de verlaging in deze 10 jaren niet meer bedragen dan 10 pCt. van het maximum. Het is zaak een voorstel tot verlaging van het maximum der vergunningen en verloven A tijdig bij den Raad in behandeling te brengen, daar nóg verschillende hoogere instanties hierover hun oordeel moeten uitspreken, alvorens de Kroon een beslissing kan nemen. De werkloosheid te Haarlem. Een kleine stijging. In de afgeloopen week steeg het aantal werk- loozen te Haarlem met 27. Dezelfde week van 1939 gaf een vermindering van 21. Het ongunstige verschil is dus 48. De reden van die verslechte ring wordt gezocht in de vorst. Er zijn nu 5163 werkloozen te Haarlem.. Dit zijn er minder dan in 1939: 1155, 1938: 1414, 1937: 1517, 1936: 1721, 1935: 762, 1933: 388. Er zijn nu 68 werkloozen meer dan in 1934 en 1104 meer dan in 1932. 1932 gaf een zeer sterke stijging van het werk- loozencijfer te Haarlem, omdat er in het voor jaar geen seizoen-opleving kwam. Er is aan te nemen, dat als de toestand op de arbeidsmarkt niet verslechtert, het aantal in het as.s. voorjaar ook beneden dat van 1932 zal komen. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Hier volgt weer het jaaroverzicht 1939. Als een gevolg van een sterk gevoerde actie door velen is de verdrinkingsdood verminderd. Over de jaren 1903 tot 1910 bedroeg dit aantal gemiddeld 939 per jaar; over de jaren 1920 1937 gedaald tot 648 per jaar. Onze bevolking neemt toe met ongeveer 100.060 zielen per jaar. Er verdronken in het le kwartaal 20 jongens, 11 meisjes, 45 mannen, 8 vrouwen, 12 in auto's. 2e kwartaal 66 jongens, 23 meisjes, 49 mannen, 8 vrouwen; 3 in auto's. 3e kwartaal 64 jongens, 24 meisjes, 79 man nen, 11 vrouwen, 4 in auto's. 4e kwartaal. 18 jongens, 9 meisjes, 65 mannen, 10 vrouwen, 15 in auto's. Totaal 168 jongens, 67 meisjes, 238 mannen, 37 vrouwen, 34 in auto's. In totaal: 544 dooden. (In 1938 461 verdron ken) Gered werden of wisten zich te redden: le kwartaal 31 jongens, 9 meisjes, 40 mannen, 9 vrouwen, 64 uit auto's. 2e kwartaal 74 jongens, 19 meisjes, 52 mannen, 11 vrouwen, 58 in auto's. 3e kwartaal 96 jongens, 41 meisjes, 67 mannen, 27 vrouwen, 124 uit auto's. 4e kwartaal 40 jongens, 11 meisjes, 60 mannen, 10 vrouwen, 90 uit auto's. Totaal 241 jongens, 80 meisjes, 219 mannen, 57 vrouwen, 336 uit auto's. In totaal: 933 gered. (In 1938 749 geredden). Het aantal auto's bussen en vrachtauto's die te water reden, was: le kwartaal 37, 2e kwartaal 32, 3e kwartaal 37 en 4e kwartaal 58. In totaal: 164. (In 1938: 148 wagens). KINDERVOEDING. Door .Kindervoeding" te Haarlem werden in de week van 27/12—30/12 1939 verstrekt 2925 porties warm eten, n.l. in school: Rijksstraatweg 679, Weltevredenstraat 727, Zoetestraat 706, Buitenrustlaan 472, Haarl.liedestraat 341. Neerlands zout èn tafelgebruik! JOZO: het gejodeerde keuken zout, dat door 'n niet te proeven spoortje jodium een goede waarborg tegen struma is. Per pondspak: 8 ct. NEZO: het zuivere, fijne keuken zout, buitengewoon zuinig in het gebruik. Per kilopak 1 3 ct. BOEKELO's TAFELZOUT: her fijnste zout dat U kent! Groote bus van 340 gr.: 15ct. Mooie glazen strooier gevuld 10 ct. De nieuwe bus van 200gram: 1 O ct. n.v. kon. ned. zout industrie boei (Adv. Ingez. Med.) Vraag mijn merk!" Vraag 't lékkere levertraanproduct Sanostol in de flesch met hèar foto er op! Want dè.t is het levertraan product, dat smakelijk gemaakt werd door toevoeging van sinaas appelsap. Maar ook het eenige levertraanproduct met de zoo waardevolle vitaminen A. B, C en DSanostol, noodzakelijk voor Üw kind, onontbeerlijk ook voor U! De „familieverpakking" van f. 2.75 is 2'/j X zoo groot als de bekende flacon van f. 1.40. Dus voordeeliger Het lékkere levertraan-product BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA (Adv. Ingez. Medj Een herinneringsdag voor Haarlemmermeer. Op 5 Mei 1840 werd met de droogmaking begonnen. Op 5 Mei a.s. zal het 100 jaren geleden zjjn, dat voor de droogmaking van de Haarlemmermeer de eerste spade in den grond werd gestoken. In de gemeente Hillegom kwam er op 5 Mei 1840 een ongewone groote volksmenigte bijeen, die zich begaf naar de zijde van het groote Meer. Eén onder hen was de Staatsraad mr. F. v. d. Poll, voorzitter van de door den Koning benoemde com missie van Beheer en Toezicht. Hem werd een sier lijk bewerkte spade nagedragen. Op eenigen afstand van den oever, achter de onder Hillegom gelegen hofstede „Treslong" hield men stand. Om hem heen vormde zich een wijde kring van belangstellenden, die in gespannen aandacht luisterden naar de door hem gesproken woorden. Hierop volgde een korte stilte, daarna een herhaald en jubelend hoezee en de plechtigheid, waartoe men bijeenkwam, was geëindigd. Mr. F. v. d. Poll had de eerste spade in den grond gestoken en daarmede de eerste der mil- lioenen steken gronds ter droogmaking van de Haarlemmermeer verwerkt. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 10 JANUARI 1940. Progr. i: Hilversum II. Progr. II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma III: 8.09 Keulen. 8.20 Engeland. 9.20 Keulen. 9.50 Deutschlandsender. 10.10 Pau ze of diversen. 1.20 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Deutschlandsender. 2.50 Engeland. 3.20 Keu len. 5.20 Boedapest. 6.05 Fransch Brussel. 7.20 Parijs Radio. 7.50 FranschBrussel-. 11.20 Parijs Radio. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 En geland. 11.20 Danmarks Radio. 12.20 Engeland. 1.50 Parijs Radio. 2.20 Danmarks Radio. 3.50 Engeland. 5.20 Motala of diversen. 6.20 Enge land. 6.35 Parijs. 7.05 Engeland. 7.20 Keulen, 7.30 Danmarks Radio. 8.05 Engeland of diversen. 8,15 Motala. 9.00 Danmarks Radio. 9.20 Enge land. 9.30 Beromunster, 9,50 Danmarks Radio, 1020 Ned. Brussel. 10.30 Deutschlandsender. Progr. V.: 8.005.00 Diversen. 500.5.09 ScheveningenBer. Dep. van Justitie. 5.09—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcer.t Dansmuziek. 1.. Georgia's got a moon, The Six Swingers; 2. Honey Chile, Nat Gonella; 3. Daydreaming, Bert Ambrose. 4. Blue skies are round the comer. Jay Wilbur; 5. My Own, Billy Cotton; 6. Chest-nut- tree; Jack Hylton; 7. Sweetest song in the world, Victor Silvester; 8. Two Sleepy people, Bert Ambrose. 9. Higland Swing, Henry Hall. 10. Swinging in the corn, Nat Gonella; 11. Rhythm in the alphabet, The Six Swingers; 12. I got love, Bert Ambrose: 13. I-Ieartt and soul, Jay Wilbur; 14. Swinging the fiddles, The Ramblers; 15. You're as pretty as a picture, Bil ly Cotton; 16. Love makes the world go round, Jack Hylton; 17. It's D'Lovely, Victor Silvester. 18. While a cigarette was burning, Bert Am brose; 19. Silver on the sage. Henry Hall; 20. Who stole the jam, Nat Gonella. 8.0012.00 Diversen. De Filmster en het hart, door COR BANDT Szn. E had flink wat rouge aangebracht. En er bungelde een cigaret in haar mondhoek. En haar hoed zoo een met veel veeren en breede randen stond precies recht op haar bewonderd hoofd. Want ze speelde vamp hoofdrollen. En Straks Zouden Er Journalisten Komen! Niet om haar zoomaar te interviewen natuurlijkdat was iets voor gewone filmster ren. Niet echter'voor een Madge Cuscuscus! Zij liet zich niet zoomaar interviewen. Daar was ze vamp voor. De heeren zouden straks worden ver gast op eenglimp. U weet wel, zoo'n speciale, héél snelle filmsterren-glimp. In Amerika vullen ze er een front-pagina mee. Maar dat moest alle maal zoo. Vanwege de reclame. Madge Cuscuscus was zoo'n filmster, die alles heeft verzekerd. Ze kon, zoo zei men, zich gemak kelijk kleeden in haar polissen. Ze had een zoo veel duizend dollars oogopslag en een dertigdui zend dollars wiegel-tred! In elk gevalze zal wel veel premies hebben moeten betalen. Maar om kort te blijven. Het gerucht was ver spreid, dat Zij er was en dat Zij in het Grand Hotel logeerde. Madge Cuscuscus? In Holland? Het was voor de actieve redacties genoeg. De zes telefoonlijnen van het Grand Hotel waren van dat moment af voortdurend in gesprek. Men in formeerde. En de directie wist van niets. Want Madge Cuscuscus was in-cog-ni-to! Althans voor de reporters. „Maar" had de directie gezegd, „als de heeren misschien een dame met platina-kleu- rige haren en een heupwiegeltred en heel veel en heel dure toiletten bedoelen Toen waren de zes telefoonlijnen weer voor normaal gebruik vrij gekomen. De journalisten waren op komst. Men zou samendrommen in de hall en zij zou zeer snel, maar vooral heupwiege lend en elegant, van een vergeten èrgens in de lift „zweven". Dat was voorloopig genoeg voor een vette kop over twee kolommen. [PTET was zoo gegaan. Ze had geflitst. Ze had 1L-1L geheupwiegeld en er was een verrast ge mompel door de journalisten-rijen gegaan, daar in de hall. En nu glimlachte Madge Cuscuscus haar honderd-duizend-dollars-glimlach. Van haar reclame-manager had ze gehoord, dat de reporters zeer gedeprimeerd en onder protest uit de hall waren verdreven. „Want ze hadden haar toch zélf gezien!" En de filmster staarde voor zich uit met dien blik, die zoo- en zooveel waard was. Ze staarde zelfs, zonder er bij te denken, dat die blik zooveel waard was. Want ze dacht aan Jan. Niet dat die jongen haar iets kon schelenZe vroeg zich alleen maar af, of hij nu zou komen en of hij zijn excuses zou komen aanbieden. Men wist hier in Holland, dat zij een Hollandsche was. Dat ze zes jaar geleden heelemaal alleen, als een arm maar reeds schoon meisje naar Amerika was vertrokken. Dat ze daar aan die Gouden Poorten van Hollywood had aangeklopt, dat een beroemd maar snauwerig regisseur haar had bijgebracht uit een flauwte, die gespééld was. Dat ze toen had mogen „proefdraaien" en dat ze daarna een rolle tje had gekregen. En daarna een grootere en nóg een grootere en zelfs een hoofdrol en toen dat ze beroemd was. Holland wist ook, dat ze aanzoe ken van prinsen en zoo had ontvangen en afge wezen. Dat alle huwelijks-geruchten op niets wa ren uitgeloopen. En dat ze zeer bevriend was met Garbo en dat ze die heel familiair Greetje noem de. En haar secretaris had haar verzekerd, dat het allemaal indruk had gemaakt. Ieder in Hol land, vertelden ze haar, dwéépte met Madge Cus cuscus. Ze dacht, dat ze dat wel prettig vond. Daarom, zei ze altijd, lees ik zélf mijn Hollandsche „fan-mail". Maar nooit was er een brief van Hem bij geweest. Ze had er ook niet naar uitgekeken. Want dat was al lang voorbij. Misschien was hij wel getrouwd en had hij een paar kinderen. Of was hij den verkeerden weg opgegaan. Of was hij nog steeds chauffeur op zoo'n leelijke vrachtauto. Het hinderde ook allemaal niks. Hij had haar toen gezegd, dat hij haar geen dure flat kon geven en dat hij ook niet tooveren kon en dat hij heusch wel zijn best deed en dat de tij den nu eenmaal slecht waren. Zij had toen ge antwoord dat hij een nietsnut was en dat hij zich moest ontwikkelen en nog meer leelijke dingen. Zoomaar op straat. „Z ij zou dan wel toonen, clat er voor vooruitstrevende menschen geen slechte tijden bestonden. Maar als ze dan eenmaal rijk zou zijn, behoefde hij ook niet meer bij haar aan te kloppen". Toen was ze weggewandeld, koel en zelfbewust, en zonder om te kijken. Vooral dat laatste, dacht ze, herinnerde zij zich nog goed. Hij had haar achterna geschreeuwd „Tot van avond, Truus!" Want in werkelijkheid heette ze gewoon Truus Jansen, 's Avonds was ze al ver trokken en h o e. Dat kon ze vanavond weer in de kranten lezen. Zes jaren van roem lagen nu achter haar, dacht Madge, zes lange jaren ook van eenzaamheid, vond ze. Maar dat hinderde niks. Zij, Madge Cus cuscus, zou hèm en velen van haar vroegere ken nissen uitnoodigen een voorstelling in het mooiste en meest luxueuse theater van Nederland bij te wonen. Ze zou hem toonen dat hij toen ongelijk had. In dat theater, daar op het tooneel, zou zij hem eerst bekoren door haar spel, meende ze, en dan hem bedanken voor de gelegenheid, die hij haar had geboden beroemd en rijk te worden, MsT tilnnn/l/T tó^T(20j) nnnnn/iriiwinnflnl? Mijnheer Dinges was opgetogen toen zijn vrouw zich, gekleed voor den tocht, kwam aanmelden. Ze zag er echt sportief uit, uitstekend gekleed voor een reis per tandem door Nederland. Nu ging hij zijn spulletjes ook gauw in orde maken, dan konden ze den volgenden dag vertrekken. Den volgenden ochtend, in alle vroegte, stond het echtpaar, gepakt en gezakt, voor de woning. De buren, die al 't noodige gehoord hadden, stonden allemaal te kij ken. Bit) keken mevrouw en mijnheer Dinges naar de fonkelende tandem, waar- ea vele goede weaschen wegreden,. Met een flink gangetje reden ze hun woonplaats uit en den grooten straatweg op. Het begin was kostelijk, want het zonnetje scheen al 'ekker, ook al was het nog erg vroeg. In een uitstekende stem ming fietste 't tweetal dan ook doofi» Hot oCitï VE EC?(.ORE.r> plf\ATS liEM Hij zou dan zijn tegenwoordige armoede vcj en hij zou weten wat vernedering was. Tenzi hij hier naar het hotel kwam en haar zijn ses aanbood. Maar ze had reeds geïnformeerd theater het mooiste, het beste en het duurste j Ze wist het al „Light Palace" heette het. Di zou ze dien aap van een jongen vernederea zou wraak op hem nemen, omdat hij haar zoomaar had laten gaan, hoewel hij ook niet weten had dat zij het toen werkelijk meende De telefoon stoorde haar in de wreede ged ten gang. Het was haar reclame-manager. Cuscuscus, ik heb een klein plannetje voo opgezet. Overal in bet land hangen we gr. borden en plakkaten op. En daarop zetten „Zij komtMéér niet. Dat doen we veei dagen lang. Bovendien reserveeren we e avond in alle Nederlandsche kranten een n pagina met „Zij Komten in de bioscd draaien we reclame-films en lantaarn-plas met niets anders dan „Zij IkomtWe zo) ze stapel nieuwsgierig maken. Infcusschen zi Light Palace goedkoop zien te krijgen. Misse betaalt men mij een half millioen voor avondenO.K.?" „Swell!" zei de vamp en het leek net of oogen een beetje mat waren. Ze vertelden haar, dat men geen flauw had wie „Zij" was. Men giste, men vermoe maar altijd verkeerdhet was een doorsla succes geworden. Alleen zei men, wilde Light Palace zelfs niet voor één avond geven ook niet als men er geld bij legde. Onder voorwaarde. Ook het op één na het beste the kon men niet krijgen. Zelfs niet toen Light Pa hoorde, dat „Zij" Miss Madge Cuscuscus „Dan nooit" had men ten antwoord gekre „Dan ga ik er zélf heen!" zei Madge Cuscu woedend. En ze ging er heen. Met heel haar schoonl met al haar verzekerde ledematen en oogoi gen en zoo. Ze bleef lang weg. Héél lang. En haar reclame-manager eindelijk maar eens belde, kreeg hij meteen zijn congé. Het geld den terugtocht lag klaar. Want dat Jan nog theater-directeur en eigenaar zou worden daarop had Zij nooit gerekend en dat hij was geworden door haar filmstja, dat nu eenmaal zoo'n samenloop. En dat haar niet aan den buitenikant zat, maar op de g* plaats en dus ook niet verzekerd was.... was nóg zoo'n gelukkige omstandigheid. En dat Madge Cuscuscus' aanstaande man nog eigenaar van een tandpastafabriek was en daax-om kon profiteeren van de gemai reclame van „Zij Komthet is het las feit, dat deze geschiedenis zoo gelukkig ma Want hij ging voort met reclame maken. Komtde nieuwe Tandpasta Climsnel!" COR BANDT Sz (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbehouden Rheumotische pijnen "AKKERTJES" werken niet al leen pijnstillend maar ze ver wijderen ook de stoffen, die Uw rheumatische pijn veroorzaken. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Reda\ zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet J plaatst, wordt de kopij den inzender niet teri qegn~'°n. Slotwoord inzake Don Quichote Het is niet mijn bedoeling cip te komen tea het naschrift van Dr. Schroder bij mijn opij over de vraag: „Wie wordt door Don Quichote beeld gebracht?" Tot recht verstand moge dienen, dat Schröder nu gewaagt van: „een (ik spatie Don Quichote en niet meer van: „De groote I Quichote, die de wereld genezen zou". Had hij dit dadelijk gedaan, dan zou ik schouders hebben opgehaald en 't mijne hebl gedacht. Maar: „de groote D. Q." is geheel iets and< Wie hiermede en nog wel in een artikel vj na Kerstmis bedoeld werd, behoef ik niet zeggen. Hiertegen ging mdjn protest, want noemde ik en noem ik nog een profanatie. A. VAN DER FLIEEji In mijn artikel sprak ik over „den een» (en niet: den groot-en) Don Quichote; in m naschrift over „een Don Quichote". Is dit v schil groot genoeg een discussie te wettigen! Met het slot van mijn beschouwing heb niets anders bedoeld dan: het idealisme bli bestaan, ondanks alles. Laten we toch gen( idealist zijn om te vertrouwen dat eens idealisme over de wereld zal zegevieren. Met den mensch die naar het ideaal streii behoeft geenszins Jezus bedoeld te zijn en is ook in het gehel niet mijn bedoeling geweeji SOHjRoDER. .(Discussie gesloten, Red. HD.£

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6