De Kamer van Koophandel gaat het nieuwe jaar in. Akkertje tx WMKT EIKICITKN CIN/Ï IN HIKKEN, RACINE'S PHAEDRA. Volksmuziekschool van Haarlem en Omstreken. KERKCONCERT. DON Tl ER D A 'G 11 JSNUSRX 1940 H A" A" REE M'S DAGBESD 1 Voorzitter J. J. Swens „Er is geen reden zieh neer te leggen hij wat er nu eenmaal is, er is gelegenheid te over te zoeken en te werken opdat men gereed is, wanneer de toestand zich wijzigt De eerste vergadering in 1940 van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken werd geopend met een toespraak van den nestor der Kamer Ir. F. C. Dufour. Ir. F. C. Dufour. Het is met gemengde gevoelens, dat ik deze plaats inneem, aldus spr., ten eerste om het feit, dat ik den heer Ten Boom moet opvolgen, dien wij noode zien heengaan en die zooveel jaren met zoo groote opgewektheid en zulk een fijn gevoel,de Kamer bij haar eerste jaarzitting heeft toegesproken; maar ten tweede omdat het feit, dat men den nestor is van een verga dering als deze, medebrengt, dat men zoo sterk het gevoel krijgt, dat verreweg het grootste gedeelte van den levensweg is afgelegd en men zou wenschen een jaar of twintig jonger te zijn. Het ligt niet op mijn weg om een opsomming tc geven over de gebeurtenissen, die geleid heb ben tot de rampzalige oorlogen, waarin een groot deel van de wereld thans gewikkeld is, noch over de moeilijkheden, die zich als gevolg hiervan voor ons land voordoen. Tusschen alle zorgen, die deze ons brachten, komt echter één lichtpunt naar voren en dat is de geboorte van Prinses Irene. Keer ik terug tot onze oude Kamer, waar ik van 1912—1922 lid van was, dan valt in de eerste plaats op, dat zij geen verdeeling tusschen groot- en kleinbedrijf kende. Zij bestond uit negen leden benevens den secretaris. De kosten dezer Kamer werden bestreden uit de subsidie van de gemeente. Bij de oprichting in 1852 bedroeg deze f 200 per jaar, welk bedrag geleidelijk werd verhoagd tot f 1250 in 1921. Niettegenstaande dit geringe bedrag is het werk der Kamer toch belangrijk geweest. Het Gedenk boek, dat jhr. dr. Mollerus ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Haarlemsche Kamer heeft samengesteld, geeft hiervan een duidelijk beeld. Hoewel aan de oude Kamers dikwijls verweten werd, dat zij practisch niets tot stand brachten, blijkt het, dat zij op velerlei gebied, zoowel aan de Regeering als aan de Provinciale- en Gemeentebesturen belangrijke adviezen heb ben gegeven. De onderwerpen, die de oude Kamer behandeld heeft, omvatten o.a.: 1. De verkeersaangelegenheden waaronder de aanleg van het Noordzeekanaal en de belangen van het Spaarne als scheepvaartweg, een spoor en overlaadhaven voor Haarlem, haven- en kadegel den, spoor- en tramwegen. 2. Het Marktwezen. 3. Posterijen, Telegrafie en Telefonie, waaron der ook de Postchèqne- en Girodienst. 4. Adviezen op wetgevend gebied. Naast de totstandkoming van het Noordzee kanaal en de bouw van een nieuwe sluis te Spaarndam is verder de spoorweg- en overlaad haven steeds een belangrijk vraagstuk voor de Kamer geweest. Hoewel er in 1892 een zeer goed uitvoerbaar project werd gemaakt, waaraan ook de gemeente wel wilde medewerken, bleef het bij plannen. Toen de bouw van een nieuw personen- en goederenstation met de verhoogde banen bin nen de gemeente aan de orde kwam, leek het, dat ook het havenvraagstuk tot oplossing zou komen en een overslaginstallatie aan het Spaarne werkelijkheid zou worden. Helaas de plannen ontwikkelden zich in een andere rich ting en de sporthaven aan de leidschevaart werd geprojecteerd, tegen de adviezen van de Kamer van Koophandel in. Eerst nu zal door den aanleg van de nieuwe haven in den Waarderpolder met haar spoor- qanslultingen het vraagstuk definitief worden opgelost. De vraag is menigmaal gesteld: hoe het moge lijk was, dat een betrekkelijk eenvoudig vraag stuk eerst na zooveel jaren tot een einde ge bracht kon worden. Ik meen, dat hiervoor twee antwoorden zijn: 1. Dat noch de spoorwegen, noch het locale beurtvaartverkeer voor een samenwerking veel voelden, men bleef liever elk baas op eigen terrein en trachtte een zoo groot mogelijk gedeelte van het verkeer tot zich te trekken en te behouden. Eerst in de latere jaren werd in gezien, dat samenwerking ook vordeelen kon op leveren. 2. In het laatst der Vettige en het begin dezer eeuw waren er hier ter stede groepen, die meen den, dat Haarlem niet moest trachten een industriestad te zijn, maar bovenal aantrekke lijk als woonstad moest worden gemaakt. Er be stond een zekere tegenwerking tegen alles wat de nijverheid betrof. Hoewel zulk een houding verklaarbaar is, kan zij toch niet standhouden, want elke gemeenschap heeft voor haar dage lij ksche behoeften een zekere nijverheid noodig, die zich wanneer haar leiders voldoende energie hebben, zal trachten, ook een markt buiten de kleine gemeenschap te vinden. De grondslagen voor de grootindustrie worden aldus gelegd en het komt mij voor, dat de goede oplossing voor gen gemeente zoowel naar den eenen als naar den anderen kant gezocht moet. worden, dus zoo wel industrie- als woonstad. Men ziet een der gelijke ontwikkeling o.a. ook in Den Haag, in Arnhem en zelfs in een plaats als Velp. Naast de bovengenoemde onderwerpen was het vooral het marktwezen, dat de aandacht dei- Kamer vroeg. Vergelijkt men nu den toestand van vóór 1922 met den oogemblikkelijkendan is wel het grootste verschil ontstaan door de invoering der Wet op het Handelsregister. Hierdoor kreeg de Kamer de beschikking over de noodige geld middelen, teneinde een eigen Bureau te stich ten en haar secretariaat en haar beambten be hoorlijk te bezoldigen, terwijl het haar ook mogelijk is om instellingen van nut voor handel en nijverheid te subsidieeren. Gaat men aan de hand der uitvoerige jaar verslagen van de laatste jaren het verdere werk der Kamer na, dan vindt men evenals voor heen belangrijke adviezen inzake Wetsontwerpen en vraagstukken van verkeer, marktwezen, be lastingen enz., uitgebracht aan de Regeering en aan provinciale- en gemeentebesturen. Belangrijk is ook, dat sedert de nieuwe or ganisatie der Kamers een Vereeniging der Ka mers is tot stand gekomen, zoodat veel meer dan vroeger een samenwerking mogelijk is en daardoor haar invloed werd vergroot. Tenslotte is het werk der Kamers echter be langrijk uitgebreid doordien haar de uitvoering van een aantal economische wetten is opgedra gen. Niemand onzer weet hoe de toestanden zich in 1940 ontwikkelen zullen, maar van één ding kunnen we zeker zijn, n.l. dat zij niet gemakke lijker zullen worden. Een vast vertrouwen in de toekomst is daarom noodig. Moge ook het vertrouwen in onze Kamer behouden blijven opdat zij in het beiang van onzen handel en nijverheid haar taak kan blijven verrichten. Voorzittersverkiezing. De heer J. J. Swens werd met op één na algemeene stemmen als voorzitter herkozen. Ir. F. C. Dufour wenscht hem met zijn be noeming geluk en hoopte, dat hij de Kamer even succesvol zou leiden als de voorgaande jaren. Tot voorzitter van de af deeling Grootbedrijf werd gekozen de heer Joan H. A. Kruimel en tot voorzitter der af deeling Kleinbedrijf de heer H. J. L. Klein Schiphorst. Tot plaatsvervangende voorzitters werden resp gekozen de heeren F. C. Breitenstein en G. Deddens. Rede van den voorzitter Hierna sprak de heer J. J. Swens een Nieuw jaarsrede uit. De voorzitter wees er allereerst op, dat het weinig zin heeft een overzicht te geven van han del en industrie over de eerste 8 maanden van 1939. Na het uitbreken van den oorlog is de toe stand volkomen veranderd. Voor dien tijd was de situatie, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, vrij bevredigend. De Nederlandsche mobilisatie schiep geheel ge wijzigde toestanden De export werd zeer bemoeilijkt en naar ver schillende landen en voor verscheidene soorten van goederen totaal onmogelijk. De scheepvaart kreeg het zeer zwaar te verantwoorden. In één woord, op elk gebied van handel en industrie was alles anders. J. J. Swens. Overgaand tot een beschouwing van de vier maanden die verloopen zijn sinds het uitbreken van den oorlog, bracht de heer Swens den grootcn invloed, dien de overheid is gaan uitoefenen op alles wat met handel en industrie in verband staat, naar voren. De regeeringsbemoeienis strekt zich tot vrijwel elk onderdeel uit. Dat dit een ge weldigen administratieven arbeid, zoowel voor de departementen als voor het bedrijfsleven met zich mede brengt is duidelijk. Echter moge men niet vergeten, dat een Ingrij pen van hoogerhand onder deze, alles ontwrich tende omstandigheden noodzakelijk was en in het algemeen belang zonder twijfel zeer nuttig heeft gewerkt. Dat in 't algemeen de prijzen der artikelen hoo- ger zullen worden is aan geen twijfel onderhevig, maar wanneer wij zien hoe betrekkelijk weinig deze gestegen zijn gedurende de vier maanden dat de oorlog nu reeds duurt en wij bedenken ons hoe anders dit gegaan is in een vorigen oor log, dien wij hebben medegemaakt, dan kunnen wij niet anders zeggen dan dat het algemeen be lang door deze regeeringsmaatregelen ten zeerste is gebaat. Mogen zij echter van niefc te langen duur behoeven te zijn. In alle zaken, hetzij industrieele bedrijven, het zij handelszaken, zijn de werkzaamheden grondig gewijzigd. Zij, die z.g. distributiegoederen produ- ceeren of verhandelen, worden, tengevolge der Regeeringsmaatregelen, geleefd. Hun activiteit is geschoven op een geheel ander terrein dan waar het voorheen lag en gedeeltelijk overbodig ge worden: hun werkzaamheden zijn ganschelijk veranderd. Ligt het voor deze soort zaken niet voor de hand tc denken aan de toekomst en er zich op voor te bereiden dat zij gereed zijn wan neer de tijd komt dat zij weer hun zaken zelf naar eigen inzicht drijven. Is het voor anderen, die hun normale we gen afgesneden zien en ik denk hierbij aan exporteerende industrieën en handelszaken niet zaak vol energie te zoeken naar andere afzetgebieden? Zoo is er voor produccerend en handeldrijvend Nederland geen reden zich neer te leggen bij wat er nu eenmaal is, maar er is gelegenheid te over te zoeken en te wer ken, opdat men gereed zij, wanneer de toe standen zich weer wijzigen. Ook voor de Kamer zijn de werkzaamheden ver anderd. Zij moet trachten een vraagbaak te zijn voor velen, die met hun moeilijkheden om raad komen. Laten zij vooral ook trachten daar van advies te dienen, waar haar kennis dor plaatse lijke toestanden haa? dat mogelijk maakt. Zenuwachtig (Adv. Ingez. Med.) Het is niet mijn bedoeling u te vermoeien met cijfers over de werkzaamheden der Kamer. Maar toch wil ik niet nalaten u één cijfer te noemen en dat is het cijfer der certificaten van oorsprong en legalisaties. Waar dit in 3,938 bedroeg 8489 is dat in 1939 teruggeloopen tot 6016 of 2473 minder. Dit spreekt ten aanzien van den export uit ons dis trict een duidelijke maar sombere taal. Een Fransch schrijver heeft eens gezegd, dat de te genspoed den menschen hun goede eigenschap pen teruggeeft, die de voorspoed hun had doen verliezen. Laten wij dit als iets goeds willen zien in deze zoo sombere tijden. Tenslotte bedankte de voorzitter allen, die hem in het afgeloopen jaar zijn taak hebben helpen verrichten, in het bijzonder den ijverlgen secre taris, Jhr. dr. J. C. Mollerus. Hij sprak verder de hoop uit, dat dit jaar een vrede gesloten moge worden, die de mogelijkheid in zich sluit tot een samengaan der volken tot meerdere welvaart en verhoogde cultuur. Hierna werden vaste commissies samengesteld. Aan de Nederlandsche Kanier van Koophandel te Buenos Aires werd een subsidie van 25 toe- de Kamer tot de besloten zitting Hierna over. De boeken van de Stadsbibliotheek. Nieuwe rekken in het Prinsenhof aangebracht. In de lange gang op het Prinsenhof te Haar lem, die langs de Statenzaal loopt, waar de raadsvergaderingen worden gehouden, is een groot aantal hoogere rekken aangebracht. Wij vernemen dat die moeten dienen om de berg ruimte voor boeken van de Stadsbibliotheek te vergrooten. De boeken, die heel weinig uitgaan, worden overeenkomstig een raadsbesluit in Juni van het vorig jaar in de kelders van de Vleesch- hal opgeborgen; de boekwerken, die slechts heel weinig in bruikleen worden gevraagd, krijgen een plaatsje in de nieuwe rekken, die daarmede allemaal gevuld zullen worden. VEREEN. „GELOOF EN WETENSCHAP" Muziekavond. De elfde bijeenkomst van de Vereen. „Geloof en Wetenschap" zal plaats hebben Vrijdag 19 Januari a.s. in den Stadsschouwburg te Haarlem. Er zal dan een Concert van Engelsche muziek uil de 16e en 17e eeuw gegeven worden, met medewer king van Het Utrechtsch Madrigaalkoor, onder lei ding van Jan Smit. Voorts werkt mede het strijkor kest van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. Solis ten: Iza Maas Geesteranus, sopraan, Ded Hüsken- Renderink, mezzo-sopraan, Marie Lansdorp, mezzo- spraan, Roos Boelsma, alt, Laurens Bogtman, bariton. Cembalo: Hans Philips. Voor de pauze worden opgevoerd o.a. muziek uit de opera „The Fairy Queen" van Henry Pur cell (16581695) en vier stukken uit het „Fitzwilliam Virginal Book"; na de pauze: „Dido and Aeneas'" opera in 3 bedrijven van Henry Purcell. DE PREDIKANTSVACATURE BIJ DE NED. HERV. GEMEENTE TE SANTPOORT. Toezegging van beroep aan Ds. Oldeman. Het kiescollege der Ned, Herv. Gemeente te Santpoort maakte in verband met de bestaande predikantsvacature het volgende drietal op: Ds. R. H. Oldeman, voorganger der Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden te Haarlem, voor dien predi kant te Santpoort. Ds. J. van Wijk, predikant -te 's Gravenlande, Ds. P. Jongès, predikant te Borger. Van dit drietal is aan Ds. R. H. Oldeman toezeg ging van beroep gedaan. Zoo men weet hield Ds. R. H. Oldeman te Sant poort op 1 October j.l. zijn afscheidspreek en deed den Zondag daarop zijn intrede te Haarlem. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 4 uur Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.01 uur, Werdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Tal moed Torah worden verricht in het Gemeentege bouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synagoge. Lange Begijnestraat 11. HAARLEMSCHE WEER- EN STERREN KUNDIGE KRING. In een bijeenkomst van den Haarlemschen Weer- en Sterrenkundigen Kring (afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging voor Weer- en Sterren kunde), Vrijdag 19 Januari a.s. te houden In Hotel Lion d'Or, zal dr. S. "W. Visser uit De Bilt spreken over het onderwerp „De Golfstroom" PURMERENDER MARKTBERICHT. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 9 partijen, wegende 180.000 K.G. Handel stug. Hoogste prijs f 25,—. Boter 230 170—172 per K.G.. Runderen, totaal 223 stuks. Vette koeien 150 7090 per K.G. Gelde koeien en Melk koeien 73 110180 per stuk, matig. Stieren 6. Paarden 1 140 perstuk, matig. Vette kalveren én Gras kalveren 51 80100 per stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de slacht en Nuchtere kalveren voor de fokkerij 146 1317 per stuk, goed. Vette varkens voor de slecht 65 7075 per K.G., vlug. Biggen 30. Schapen 579 2032 per stuk, goed. Kipeieren 44,50 per 100 st. Eondeneieren 2,70 per 100 st. Noord Hol- landsche Blauwen (kuikens) 400 6570 per K.G. Oude kippen en hanen (wit en rood) en oude kip pen en hanen (blauw) 3600 45521/» per K.G. Ko nijnen 0,502,per stuk. Eenden 300 0,400,60 per stuk. Duiven 0,40 per paar. Ganzen 15 3,per stuk. Aanvoer 75.000 Eendeneieren f2,85f2,90. 80.000 Kippeneieren f 3,40f 4,50. Weinig aanvoer door gladde wegen, waardoo1 hooge prijzen. AARDAPPELMARKT ROTTERDAM. Aardappelen: Brielsche Eigenheimers f 2,40— f2,60 per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers £2,25- £2,40 per H.L. Zeeuwsche Blauwe f2,90f3,10 per H.L. Brielsche drielingen f 2,08f 2,10 per H.L. Bevelanders f 2,10f 2,25 per H.L. Bontjes C 2 f 2,25 per H.L. Zandaardappelen f 3,50f 3,75 per H.L. Geringe aanvoer, trage handel. Vlas-aanvoer: 4100 K.G. blauw, schoon; 8100 K.G Hollandsch Geel; 1900 K.G. Dauwroot. Door de zeer verhoogde monopolieheffing was er zoo goed als geen handel. Het is moeilijk notee ringen te geven. Enkele partijtjes werden tegen verlaagde prijzen verkocht. Het meeerndeel onver kocht, HET TOONEEL. Een inleiding voor de opvoering van Zaterdag. Zaterdag 13 Januari zal Racine's treurspel Phaedra, dat Het Nederlandsch Tooneel ter her denking van het derde eeuwfeest van den grooten Franschen dichter op het repertoire heeft genomen, in onzen Stadsschouwburg worden gespeeld. Het is voor het eerst na 75 jaar, dat een van Racine's werken in het Hollandsch wordt gespeeld en wel zeer verheugend is het feit, dat de belangstelling voor de opvoering van Phaedra te Amsterdam zoo onverwacht groot is geweest. Voor een deel is dit te danken aan het machtige spel van Charlotte Kohier in de titelrol, maar toch zeker niet minder aan de groote dramatische kracht, die nog steeds in dit treurspel schuilt. Zooals Elektra en Medea voor het publiek, dat het klassiek tooneel zoo lang zamerhand ontwend was, openbaringen bleken te zijn, zoo is ook het treurspel van Racine, die zoo sterk den invloed der Grieken van Euripi des vooral heeft ondergaan. Ik vermoed, dat slechts weinigen mijner lezers den inhoud van Phaedra zullen kennen, of voor zoo ver zij deze tragedie in hun studietijd hebben gelezen zich nog zullen herinneren en ik wil daarom trachten nu het werk hier zal worden gespeeld een kort résumé van dit treurspel te geven. Phaedra getrouwd met koning Theseus wordt verteerd door een hartstochtelijke liefde voor haar stiefzoon Hippolytus en al heeft zij haar liefde verborgen weten te houden, zij lijdt er daarom niet minder onder, vooral, omdat zij zich het zondige van deze liefde volkomen bewust is. Alleen slechts aan Oenone, haar voedster, bekent zij haar hartstocht, waaraan zij geen weerstand kan bieden en ten gronde dreigt te gaan. Wanneer dan 't bericht komt, dat koning Theseus op zijn zwerftochten is omgekomen, is het Oenone, die de hartstocht van Phaedra voor Hippolytus aan wakkert, omdat zij vreest, dat Phaedra het slacht offer van haar liefde zal worden. Voor Phaedra blijkt de strijd te groot en in een ontroerende scène bekent zij Hippolytus haar liefde. Maar onmiddellijk volgt de bittere ontgoocheling, als het haar blijkt, dat haar liefde niet beantwoord wordt. Hippolytus heeft al zwijgt hij hier dan ook over tegen Phaedra een ander lief, Aricia, maar hij voelt deze liefde ,hoe zuiver die ook is even zeer als zondig, omdat zijn vader in onmin leefde met Aricia's geslacht. Dan komt plotseling de tijding, dat koning The seus niet is gestorven, doch is weergekeerd. Aan de houding van Phaedra en Hippolytus voelt hij, dat er iets is, maar zij verzwijgen beiden, wat er tusschen hen is gebeurd. Het is de voedster Oenone, die bij Theseus het gif der jalouzie uitstrooit, als zij den koning uit vrees, dat Hippolytus spreken zal op een dwaalspoor brengt door zijn zoon te beschul digen de eer van Phaedra te hebben aangerand. In woede ontstoken spreekt Theseus den vloek uit over zijn zoon en roept hij de hulp in van Neptunus om zich op Hippolytus te wreken. Over allen voltrekt zich dan het Noodlot. Hippo lytus komt om in een vuurzee, waarin hij door Nep tunus is gelokt, Oenone verdrinkt zich, wanneer z)j hoort, hoe haar daad de oorzaak was van Hippoly tus' dood en Phaedra niet heeft gered. Phaedra neemt vergif en bekent Theseus voor haar dood, dat niet Hippolytus maar zij schuldig- was en Theseus blijft alleen achter in vertwijfe ling over de vervloeking, die hij ten onrechte over zijn zoon -heeft uitgesproken. In veel heeft Racine in zijn Phaedra Euripides gevolgd, al zijn er ook verschillen zoo laat Ra cine Oenone Hippolytus bij Theseus beschuldigen, omdat hij terecht begreep het karakter van Phaedra omlaag te halen, wanneer zij de ko ningin toch dit zou doen maar zijn Phaedra is veel meer, zouden wij kunnen zeggen, Christelijk georienteerd. Phaedra, die in al haar daden gedre ven wordt door de zondige liefde voor haar stief zoon Hippolytus denkt en handelt meer als een Christin dan als een Helleensche. Het is vooral het psychologisch meesterschap in de uitbeelding van dit vrouwenkarakter, waardoor Racine onze bewondering wekt. Ik schreef reeds, dat hij hierin verwantschap toont met de moderne schrijvers. Een geniale vondst bijvoorbeeld is het van Racine om Phaedra, wanneer zij bij koning Theseus voor Hippolytus pleit, plotseling tot felle wraakgevoelens op te zetten, als zij hoort van Hip polytus' liefde voor Aricia en zij daardoor plotse ling beheerscht wordt door jalouzie. Ik schreef reeds in mijn kritiek over de opvoe ring te Amsterdam, dat Charlotte Kohier de rol van Phaedra diep menschelijlc speelt en ik sprak er mijn vertrouwen over uit, dat te Haarlem be langstelling zou zijn voor een opvoering van Ra cine's meesterwerk in een zoo voortreffelijke ver tooning. Moge de Stadsschouwburg Zaterdag stamp vol zijn; want de opvoering van Phaedra is een evenement in dit van goed tooneel reeds zoo rijke seizoen. J. B. SCHUIL. MUZIEK Een groot aantal belangstellenden had gister avond gevolg gegeven aan de uitnoodïging om de eerste demonstratie der onlangs opgerichte Volksmuziekschool te Haarlem bij te wonen. Mr. M van Toulon v. d. Koog, gedelegeerde der Mij. tot bev. der Toonkunst en als zoodanig deel uitmakend van het bestuur der school, opende den avond, om dat Mr. A. Beets, die gemobiliseerd is, niet aan wezig kon zijn. Wil de school kunnen bloeien, aldus spreker, dan moet er, zooals b.v. te Amsterdam, een zeer groot aantal leerlingen kunnen worden inge schreven. Na de aanwezige jongens en meisjes te hebben opgewekt dezen avond eens extra hun best te doen, gaf hij de leiding van den avond over aan mevrouw C. KatBeylevelt. De leidster begon met de secretaresse, mevr. A. W. Berkelbach v. d SprenkelVan 't Hof, en mede het geheele bestuur, dat toonkunstenaren van naam telt, dankt te zeg gen, en den wethouder van onderwijs, den heer D. J. A. Westerveld, hartelijk welkom te heeten. Ook den Raad van Toezicht, waaronder vooraanstaande onderwijsmannen, dankte zij. Mevr. Kat—Beylevelt begon niet aanstonds met de demonstratie door haar leerlingen, maar zette kort uiteen waarom de Volks-muziekschool noodig is. Tot nu toe was altijd een zekere maatschappe lijke welstand noodig. Maar wie bijv. Beethoven's Negende symphonie heeft „ondergaan", kon weten dat hij zijn kunst wilde geven aan alle menschen, en zeker allerminst alléén aan welgestelden. Er is gelukkig een kentering, nu allerwege weer ge streefd wordt naar huismuziek, naar volksmuziek. Maar om tot het doel te geraken dient alle kwak-, zalverij op muziekgebied te worden uitgesloten,' zoodat aan de school uitsluitend onderwijs wc gegeven door bevoegde (gediplomeerde) leerkra ten. Echter is vak-opleiding geheel uitgesloten. Er zijn drie af deelingen. De eerste duurt tl jaar, zoodat wij dezen avond niet anders ontmi ten dan de kinderen van 911 jaar, die afd. vormen. Uiteindelijk zal echter, naast het voortg en instrumentaal onderwijs, ook evenals than: Amsterdam, een cursus voor ouderen, en voor ouders van de leerlingen worden ingesteld. A sterdam bloeit, Haarlem moge volgen. Ende eerste stap is gezet, want na minuten demonstratie zaten wij grooten. vers gevers incluis, een vierstemmig Canon te zini waarbij wij allen onwillig waren, er een slot te maken. Notenschrift? Geen denken aan! Mevr; KatBeylevelt, die zich al dadelijk ontpopte een onderwijskracht met een uitgesproken tal heeft haar leerlingen het treffen van de tonen alle toonladders (dus ook der oude kerktoonsi ten) zeer eenvoudig en practisch bijgebracht bepaalde handhoudingen. Naast al deze toonsoo: voerden de kinderen, als bekroning van het w een tweestemmig streng contrapunt uit, alleen 't gebaar der beide handen van de leidster, muzikaliteit, waarvan zij hierbij blijk gaf is mijn stellige overtuiging zal zich overplai op de kinderen, die muziek geheel anders zu leeren verstaan dan als een kunstje waarbij stand en techniek alléén spreken. Ook het zingen der intervallen (en het „denl dei tusschentrappen), geschiedde met het groc gemak, evenals de geheugen-oefeningen, a. notenschrift met verplaatsbare sleutel, b. handbeweging, c. door willekeurige gedeelten ei gekende melodie te onderbreken en alleen „in dachten" verder te zingen. De resultaten van het muzikaal dictée ware: evenzeer frappant. Vóóraf ging het rythm dictée, daarna moesten de kinderen (met gesli oogen) de aan de piano gespeelde melodie w geven met de bovengenoemde handh'oudin Ook met dit zeer gecompliceerde geestesproces den zij weinig moeite. Muziek en poëzie zijn één. Er werden dus „vers gemaakt, die weer op hun beurt werden voor van melodietjes. Dat ging vlot, en ik herinner van een aardig toepasselijk stukje de eerste str Wij zijn op de muziekschool, Dat vinden wij heel fijn. Wie zou er ook niet dolgraag Op de muziekschool zijn? en ziet het: versvoet, scandeering, gedachte, in een notedop. Al met al is het mijn vaststaande meening, Haarlem niet zal achterblijven bij Amsten noch bij Rotterdam, noch bij Den Haag. Leid Bestuur en Raad van Toezicht besturen de im ling doch het volk zelf wil deze school. Zij is er G. J. Ki sc De weinigen, die Woensdagavond in de Evang, thersche Kerk aanwezig waren, hebben nieC klagen gehad over gebrek aan afwisseling ir twaalf nummers van het muzikaal programma begon met 'n orgelimprovisatie; hierna volgden a voor alt en voor tenor, liederen voor tenorsolo koor en voor tenorsolo met begeleiding van org van orgel met drie strijkinstrumenten; zangen vrouwenkoor en voor gemengd kwartet, hetzij pella, hetzij met instrumentale begeleiding. De uitvoerenden waren het dameskoor „A en het gemengd kwartet „Zanglust", beide oj£ leiding van Jan Hensen; de dames Co Boeree J. Bron (celo), G. Spaan (viool), A. van Da (viool); de heeren Jan Hensen (tenor) en Jan E krans (orgel). Of de keuze der aria's uit Bach's Weihnachtsoi rium een gelukkige was, mocht betwijfeld wor De stem van mej. Boeree schijnt eer een mezzo een alt, en heeft nog verdere ontwikkeling no eer zij zich aan groot werk kan wagen. Jan Hen tenorstem en wijze van zingen zijn bij uitstek opls speciale lyrische voordracht ingesteld, die in rijk met coloratuur voorziene aria niet het I kan geven. Hensen zong echter ook eenige gei;o lijke liederen van kleinen omvang en deed da;0i het weeke timbre zijner stem waardeeren; wat iis verscheidenheid in de voordracht en vastheid i n toonaanzetten zouden zeker aan het gebodene i reliëf hebben kunnen geven. Het dameskoor „Arcis" zong over 't geheel verdienstelijk; het bleef ook in de a capella u voerde werkjes behoorlijk op toon en de klanld liteit en de onderlinge zuiverheid waren veel; prijzen. „Zanglust" interpreteerde drie zeer bekende ken: „Du Hirte Israëls" van Bortnianski, „Ave! rum" van Mozart en „Die Ehre Gottes" van I hoven (niet van Mich. Haydn, zooals in 't prograi stond!). Dit kwartet zingt op de manier, die bij gelijke combinaties zeer gebruikelijk is en die dan ook op zangconcoursen vaak hooren kan, met weeken klank en voortdurende wisseling" toonsterkte: kwaliteiten, die wel eens mooi kui zijn, maar die buiten insiderskringen geen algem bewondering kunnen vinden. Het behoeft nie^ verwonderen .dat een werk als „Die Ehre Gottes deze wijze van zingen alle kracht miste. Voor Hirte" bleek ze beter geschikt. In „Ave Verum" oorzaakte de beruchte modulatie slechts even si] nis; het kwartet vond spoedig de toonsoort terujr Het orgel bleek heel erg ontstemd te zijn e :C drie strijkinstrumenten leverden allerminst een j sterking der toonstabiliteit op; m.i. had men zet ter weg kunnen laten. Twee composities van Jan Hensen zelf, nl, „Sanctus" voor vrouwenkoor en een „Bede voor ic Vorstin" voor koor en orgel leverden het bewijs serieuze muzikale studie onder goede leiding en §en niet te miskennen aanleg voor melodische en stemmenbehandeling. K. DE JON 1 Vrouw kwam te dicht bij brandeiu J haard. Kleeren in brand gevlogen. Woensdag kwam de 46-jarige M. C. van Berg—van Daal in haar woning aan de V Kruiskade te Rotterdam met haar kleeren t< - een brandende haard, waardoor zij in bi i raakte. Zij vluchtte de straat op, waar een ger me+ zijn jas de brandende kleeren doof- De vrouw werd naar het ziekenhuis aan Coolsingel vervoerd, waar zij in den loop van middag aan de opgeloopen verwondingen o leed. Duurtetoeslag in de sigaren- industrie. De sigarenfabrikanten, aangesloten bij het bond te Amsterdam en de vereeniging te Eindhoi' hebben besloten 5 pet. toeslag op de loonen te talen in de tweede week, nadat het index-cijfei getal 146 heeft bereikt. De werkgevers hebben zich tevens verplicht u lectief de kosten te dragen van de pensioen-pr^ van de gemobiliseerde werknemers, zoodat doo9: mobilisatie geen pensioenrechten zullen verl V gaan. Aangenomen werd verder, dat de minimum voor senoritas 2 y2 cent zal bedragen,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10