ijsvermaak in Haarlem en Omstreken. AGENDA. „Vicioüous"-^lüaies „2)e Spaamestad" Wagen op onbewaakte overweg gegrepen. KUNSTKRING HEEMSTEDE, PAUL HUF. DONDERDAG '11 JANUARI 194(5 H A S R BI M'S DA'GRCAD Gunstige barometerstand. Hel begint er nu wel op te lijken, dat men nog eenige dagen van het ijsvermaak kan blijven ge nieten; weliswaar vroor het Woensdagmiddag nog slechts twee graden Celsius, maar hedenmorgen wees de thermometer weer zeven graden aan en de barometer staat al een paar dagen muurvast op bestendig! Toch moeten zij, die gaarne een tochtje over het ijs in het IJselmeer willen maken, de noodige voor zichtigheid in acht nemen, want daar zijn in het ijs veel wakken, vooral op plaatsen waar pieren zijn en waar riviertjes in het meer stroomen. Daarom dur ven we aan hen, die over deze aangelegenheid onze Eedactie opbellen, niet te adviseeren, een tocht over het IJselmeer te maken. De baan te Spaarndam. De banen van „Nova Zembla" te Spaarndam *§Li Woensdagmiddag en ook 's avonds van 6 tot 10 Tair opnieuw opengesteld, Het ijs is na den dooi aanmer kelijk verbeterd, zoodat de schaatsenliefhebbers Weder kunnen genieten. Wedstrijden te Zandvoort. Woensdagmiddag werden door de IJsclub Zand voort wedstrijden uitgeschreven voor jongens en meisjes van 617 jaar op de ijsbaan in Plan-Noord. De heer J. A. B. van Pagee leidde ze. Een aardig nummer was het vlaggetjes steken, een combinatie van snelheid en behendigheid voor de kleinsten. Van de groep meisjes behaalde Joeke Joustra den eersten en Lorie Stoetzer den tweeden prijs. Van de kleinste jongens werd Henk van Eldik eerste en Martin Vleming tweede. eiscjes van 1113 jaar. len prijs Annelies Joustra, 2en prijs Lena Oskam. Jongens van 1113 jaar. Na een zeer spannenden strijd won Engel van Duivenbode den len prijs, Hans Scholten den 2en, Arnold Drayer den 3en en Jopie Drommel den 4en prijs. Meisjes van 1417 jaar. Sonja Trom le prijs, Nel Kranenburg 2e prijs. Ook tusschen de jongens van 1417 jaar werd een felle strijd geleverd. Met een kleinen voorsprong Werd Han van Rongen eerste en Arie Keur tweede. Indien de vorst blijft aanhouden zullen Zaterdag middag wedstrijden worden gehouden voor vol wassenen. Op het ondergespoten Zeemeeuwenterrein werd Woensdagmiddag en -avond ook druk gereden. Mooi was het ijs echter niet. Hedennacht is er evenwel hard aan gewerkt met het gevolg, dat thans de baan zeer goed is. Ijsbaan te Hoofddorp heropend. De ijsbaan te Hoofddorp verkeerde de vorige Week in een slechten toestand. De baan is echter opnieuw bespoten, zoodat thans een mooi glad ijsdek aanwezig is. Woensdagmiddag is de baan her opend. Heemstecdsche politie op de schaats. Woensdag had de Politie Sportvereeniging te Heemstede voor haar leden onderlinge wedstrijden georganiseerd op de baan van „De Volharding", daarvoor welwillend door het bestuur beschikbaar gesteld. Het waren heel interessante wedstrijden, waarbij goed partij werd gegeven. De uitslag was als volgt: 1. P. v. Duijn; 2. H. Dam; 3. H. Mulder; 4. W. Kranenburg (Bennebroek); 5. C. W. Schimmel; 6. J. Kroeze; 7. Ph. Stijsel; 8. G. A. de Boer; 9. H. Bakker; 10. A. Willemsen; 11. F. A. de Greef; 12. H J. te Marvelde; 13. Doorenbos; 14. F. v. Em merik. Na afloop reikte de voorzitter, inspecteur A. Be ren tsen, onder eenige toepasselijke woorden de prijzen uit, welke bestonden uit luxe voorwerpen. Hij wees op de prettige verhouding, die ook nu weer gebleken is, al was de strijd fel. Dank bracht hij aan den burgmeester, die door 2ijn aanwezigheid weer zijn belangstelling in het corps toonde. Hardrijden voor kinderen te Heemstede. Woensdagmiddag had een wedstrijd plaats op de baan van „De Volharding" voor kinderen van leden der vereeniging. Er waren 30 deelnemers. De uitslag was als volgt: Meisjes van 1012 jaar. 3. Corrie Brouwers; 2. Carien Bijleveld; 3. Inike Bakker. Jongens: 1. Wim Huigens; 2. Jan de Groot; 3. Hein Winter. Na afloop reikte de voorzitter, de heer G. H. Onslein, de prijzen uit; hij spoorde de kinderen aan. in de toekomst nog meer hun best te doen om prij zen te winnen, maar vooral ook te leerengoede verliezers te zijn. De verliezers ontvingen ook een troostprijs. In plaats van heden, zooals gisteren abusievelijk gemeld was, zal Vrijdag op de baan van „De Volharding" gereden worden over 500 M. voor leden dezer vereeniging. Voor dezen wedstrijd zijn bekers en medailles be schikbaar gesteld. De wedstrijd begint te 12 uur. Ijsbaan St. Moritz. De ijsbaan St. Moritz aan de Amsterdamsche Vaart werd Woensdag den geheelen dag druk be zocht en niet ten onrechte, want het ijs was in een uitstekenden toestand. A.s. Zaterdagmiddag twee uur wordt daar een groote hardrijderij over 500 M. Heden: DONDERDAG 11 JANUARI Gem. Concertzaal: Christ. Oratoriumvereen. IBeethovenconcert. 8.15 uur. Sociëteit „Vereeniging": Vereen. „Hannonia": Psychometrische séance mevr. J. Remmers-v. d Lans. 8.15 uur. Begijnhofkapel. Spreker ds. W. Dubbeldam, 8 u. Remonstrantenhuis: Psycho-Synthese. Voor dracht B. van der Meer, 8.15 uur. Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat: Winterle- zing: Bestaat er een God? 8.15 uur. Luxor Theater: Jeannette Mac Donald en Nel- jon Eddy in „Sweethearts" (geprol.) 2.30, 7 en 6.15 uur.' Cinema Palace: „Vier mannen en een gelofte jn ..Kom ie ook achter de tralies?" 2 en 8.15 uur Frans Hals Theater: „Robert Koch" met Emil Jannings en Werner Krauss, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Moeder", 2.30, 7 en 9.15 u Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend, behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. VRIJDAG 12 JANUARI Gem. Concertzaal; Concert Erna Sack, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds fïieuw programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend, behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 pn van 7—9 uur. op de ronde baan georganiseerd. De prijzen be staan uit kunstvoorwerpen. De haan op Kloppersingel uitgezet. In en om Haarlem zijn de gevolgen van malen door „Rijnland" hoewel dit thans is stopgezet, nog merkbaar. Op den Kloppersingel is een baan uitgezet. Westeinderplas: goed. Brasemermeer: gced. Bij Oude Wetering af binden wegens vaargeul. Kaag: goed, oppassen voor vaargeul. Van Noordw,ijker hout tot Haarlem goed. Bij station Lisse afbinden wegens vaargeul. Amsterdamsche vaart: mooi tot Sloterdijk. Van Liebrug ook te rijden langs Ringvaart naar Halfweg en naar Cruquiuis. Mooie Hel blijft gevaarlijk. IJselmeer: veel wakken. Vrijdagmiddag: Markerbruiloft op Gouwizee, opbinden in Nieuwen Dam bij R.K. Kerk. Schaatswedstrijden Haarlemsclie Politie. Hedenmorgen hebben leden van het Haarlemsche Politiekorps op de banen van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken, die daartoe welwillend door 't bestuur beschikbaar gesteld, elkaar strijd geleverd op de schaats. Er werden goede tijden gemaakt, wat mogelijk was omdat het ijs in een uitstekenden toestand bleek te zijn en omdat het bijna windstil was. Wedstrijdleider was de hoofdagent B. Ten- broek. Eerst stond op het programma een wedstrijd op de korte baan voor de mannen onder de veertig jaar. Vooral de strijd tusschen de nummers 1 en 2, resp. de agenten S. Rode en D. Baas, was spannend, want zij kwamen precies gelijk aan. Daarom werd besloten, dat zij nog eens over moesten rijden, met het bovengenoemde resultaat. No. 3 werd T. Nijdam. Toen kwamen de mannen van boven de veertig jaar aan de beurt. Zij deden niet veel voor hun jongere collega's onder. De uitslag werd: 1. H. Hoffies, 2. hoofdagent P. Top en 3. K. de Vries. Tenslotte volgde het nummer op den langen af stand. Ook hier werd het een felle strijd, die den volgenden uitslag opleverde: 1. A. Zwart, 2. L. Brui nenberg en 3. Th. Nijdam. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. De waarnemend commissaris van politie, de heer M. Woud, woonde de wedstrijden bij. ONGELUKKEN OP HET IJS. Een 30-jarige dame is Woensdagmiddag bij het schaatsenrijden op het ijs van de Delft te Haarlem gevallen. Zij werd in de Jeugdherberg binnenge bracht, waar zij door een militair dokter voorloo- pig werd behandeld. Zij bleek een lichte hersen schudding gekregen te hebben. Zij werd per zie kenauto naar haar woning vervoerd. Woensdagavond heeft ook een 23-jarige jon geman het ongeluk gehad, bij het ijsvermaak op de baan van St. Moritz aan de Amsterdamsche Vaart te Haarlem te vallen. Hij was er leelijker aan toe, want een stuk glas van zijn bril drong bo ven zijn rechteroog in het hoofd. Ter plaatse werd hij door een paar hospitaalsoldaten voorloopig ver bonden, waarna hij per ziekenauto naar het Dia- conessenhuis is vervoerd, waar hij ter observatie werd opgenomen, omdat hij vermoedelijk ook een lichte hersenschudding had gekregen. Goede resultaten met Esperanto. Toenemende belangstelling voor de cursussen. Uit het jaarrapport van den administrateur der „Commissie voor Esperanto Kindercursussen in Scholen te Haarlem" ontleenen wij de navolgende bijzonderheden: Het respectabele aantal brieven welke de Com missie in het afgeloopen jaar, en speciaal gedu rende den Kersttijd en tijdens de jaarwisseling uit verscheidene landen in en buiten ons werelddeel ontvangen mocht, is een krachtig bewijs, dat de Esperanto-idee zelfs in dezen troosteloozen tijd zich nog in onverminderden bloei en vooruitgang verheugen mag. De arbeid der Commissie, hoe schijnbaar een voudig ook, was en is verre van gemakkelijk. In tegendeel: de Eperanto-Kindercursussen, die zich op gelukkige wijze hebben ontwikkeld tot een Esperanto-jeugdbeweging, vergen in steeds dringender mate aller krachten. Organisatoren zoowel als leerkrachten brengen echter met vreugde en toewijding de offers aan tijd en in spanning, welke dit cultureele werk onder de leerplichtige jeugd van Haariem dagelijks van hen vordert. In het afgeloopen jaar hebben B. en W. van Haarlem bij herhaling weer blijk gegeven van sympathie voor het werk der commissie. Met groo te erkentelijkheid worden gememoreerd de helaas vruchtelooze pogingen van het Gemeentebestuur de door den Raad gevoteerde subsidies voor de Kindercursussen te behouden. In opdracht van de commissie zullen de heeren A. van Hoek, administrateur en J. Taverne, film operateur te Heemstede, over enkele dagen een grooten Esperanto-propagandatocht ondernemen door Jutland en de Deensche eilanden. Zij zullen ginds een nieuwe, zeer interessante propagandafilm ensceneeren, welke binnenkort op een Eperanto-familieavond, voor cursisten en ouders, zal worden vertoond. Ook dit jaar heeft de Commissie wederom eeni ge plannen ontworpen voor een studiereis naar Denemarken en België, terwijl het bezoek der Deensche geestverwanten aan Haarlem reeds thans wordt voorbereid. De Commissie prijst zich gelukkig, in staat te zijn ook in deze moeilijke en sombere tijden met onwrikbaar vertrouwen op den beproefden grond slag te kunnen en mogen voortbouwen en in het vaak reeds zoo grauwe bestaan van menig kind wat blijheid en levensvreugde te brengen. Uitspraken van de Rechtbank. Oplichting van Haarlemschen notaris Anderhalf jaar gevangenisstraf eischte de Officier 14 dagen geleden tegen een 53-jarigen koopman uit Amsterdam, die een Haarlemschen notaris en eenige Zandvoortsche kooplieden had opgelicht door hun te vertellen, dat hij het restaurant „Welgelegen" te Zandvoort wilde gaan exploiteeren en daarvoor ver schillende benoodigdheden moest aanschaffen. De Rechtbank veroordeelde hem conform den eisch van den Officier. De oplichting van de winkeliers werd niet, die van den notaris wèl bewezen geacht. Mr. Baron, de verdediger had op een mildere straf aangedrongen. Huisknecht stal cheque Een huisknecht in een pension te Haarlem had eer» brief met een chèque groot f 225, die voor een per pensiongasten was bestemd achtergehouden. De Rechtbank veroordeelde hem tot 1 jaar en drie maanden; de Officier had dezelfde straf geëischt. Groentenliandclaar van portcmonnaie beroofd. Op 13 November wist een stoker uit Haarlem op listige wijze een groentenhandelaar van zijn porte- monnaie te berooven. Twee jaar luidde de eisch van den Officier (de stoker was al 24 maal veroordeeld) De Rechtbank veroordeelde hem conform. U kunt blijven rijden. Geen last van slippen en ij zei op Uw voorruit. Laat Uw wagen behandelen a ƒ5.—. SHELL SERVICE STATION, AMSTERDAMSCHE VAART 322 - Telef. 16773 (Adv ingez. t/led.i Verwachting, geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwakke tot matige meest oostelijke wind. Helder tot lichtbewolkt. Droog weer. Des nachts strenge, overdag matige tot lichte vorst. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 27 Laagste hedennacht F 21 Hoogste heden F 21 Het maximum van den luchtdruk wordt thans gevonden in het oosten van Roemenië waar lucht drukwaarden van omstreeks 1054 mbar (790 mm.) voorkomen. De as van het gebied van hoogen luchtdruk loopt dwars over Centraal-Europa. naar Schotland en strekt zich waarschijnlijk nog over Ierland uit. De diepe depressie, die gisteren IJs land passeerde, werd gevolgd door krachtige ba rometerstij gingen en daling van temperatuur. Zij ligt thans in de Poolzee, de warme luchtmassa's aan haar zuidzijde deden de temperatuur stijgen langs de Noorsche kust, en brachten tijdelijk dooi tot in het oostelijk Oostzeegebied. Het vorsbgebied overdekt thans het geheele vasteland en vermoedelijk ook het zuidelijke deel der Britsche eilanden. Naar het zuiden reikt het tot over de Alpen en de Pyreneeën. De continentale koude luchtmassa's storten zich over het geheel westelijk Middellatndsche Zeege bied uit en zijn reeds tot den 40sten breedtegraad voortgeschreden. In het zuidelijk deel der Adriati- sche Zee vielen zeer zware regens en langs de kusten heerschen zware stormen. Vermoedelijk waait in Zuid-Frankrijk een zware mistral. De randstoringen der Oceaandepressie, die langs de Azoren trekken, zijn van weinig beteekenis. De geheele Oceaandepressie schijnt geleidelijk op te vullen. Over het oostelijk deel der Oceaan ligt een krachtig gebied van hoogen luchtdruk. BAROMETERSTAND Vorige stand; 780 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 778 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Gcd. Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en wandelaars. Vrijdag v.m. 4.32 uur; n.m. 16.55 uur. Strand berijdbaar van 9.30—15.00 uur. Afm. per H.L is plm 75 K G 22/35 en 30/50 3.— 15/22 2.60 8/15 ƒ2.— 2.80 ƒ2.45 ƒ1.85 1 kit „Victorious" geeft evenveel warmte als IV2 kit andere! BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6-10 TEL. 14164-15904 (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Prijsopdrijving. In de maand October had een Haarlemsche winkelier in huishoudelijke artikelen zijn winkel juffrouw opdracht gegeven kolenzeven, die an ders 39 ct. kostten en die hij had ingekocht voor 2.6 ct. voor 49 ct. te prijzen. De winkeljuffrouw deelde ter terechtzitting mede, dat zij die op- drachtpas had gekregen nadat haar patroon bezoek van een reiziger had ontvangen, die had verklaard dat de-ze goederen 25 a 30 pet. in prijs zouden worden verhoogd. Pres.: B.ij de politie hebt u daarover niets verklaard. Get.: Toch wel Pres.: Het staat niet in het verbaal. Zijn de prijzen dus na het bezoek van den reiziger ver hoogd? Get.: Dat weet ik zeker. Ook de verdachte hield dat vol. De officier vond het vreemd dat de verdachte dit verhaal niet aan de politie verteld heeft. Hij was van meening, dat er hier zeker van prijs opdrijving sprake is. Eisch f 25 subs. 10 dagen. Groene zeep gehamsterd. Vervolgens stond een koopman uit de Haar lemmermeer terecht, die 15 K.G. groene zeep van zijn kruidenier had gekocht. De kruidenier verklaarde, dat hij te voren nooit groene zeep aan den koopman had verkocht. Wel wist hij dat de koopman in zeep handelde. De verdachte verklaarde dat njj wel in zeeip handelde doch nog nooit zachte zeep had ver kocht. De officier achtte de overtreding van de Hamstenvet dan ook bewezen en eischte 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak beide zaken 25 Januari. JUBILEUM IN HET PROV, ZIEKENHUIS. Heden, Donderdag, herdenkt de heer A. Molen kamp den dag, waarop hij 25 jaar geleden als tuin knecht in dienst trad van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort. Bij deze gelegenheid sprak de directeur, dr. G. Kraus, den jubilaris hartelijk toe. Van de Commis sie van Bestuur ontving de heer Molenkamp een geschenk onder couvert, een zilveren horloge en een bloemstuk. Hij had verder den dag vrij. SCHAATSENRIJDEN KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND SCHOONRÏJDEN. Op Vrijdag 12 Januari zullen op het gemeente lijk sportterrein te Hoofddorp onder auspiciën van den K.N.S.B. de kampioenschappen schoonrijden voor de provincie Noord-Holland worden verreden. De organisatie is in handen van de ijsclub „Haar lemmermeer". OUDE BEKENDE DER JUSTITIE IN HOOGER BEROEP. Weer vijf jaar gevangenisstraf geëischt. NOG AAN DE ZAAK-BEGEER MEEGEWERKT. Een 53-jarige Amsterdammer, die vroeger in de hoofdstedelijke onderwereld een zeker aan zien genoot van wege zijn aandeel in de zaak- Begeer, bij welke inbraak in 1918 voor duizen den aan sieraden werd gestolen, stond Woens dag terecht voor het Amsterdamsche gerechts hof. Diamanten, gouden sieraden en al wat des ju weliers is, hadden blijkbaar nog groote aan trekkingskracht voor verd., die een paar jaar ge leden was gedegradeerd tot een dood-gewonen fietsendief en ook voor dat feit straf onderging. In den nacht vqn 9 op 10 Mei van het vorige jaar werd een inbraak gepleegd in een juwe lierszaak in de Eerste Constantijn Huygens- straat te Amsterdam, een inbraak echter, waar bij alle romantiek en fantasie ontbrak. Het be trof hier een ingeslagen winkelruit en de roof van een groot aantal ringen en andere sieraden ter waarde van eenige honderden guldens. Vol gens alle regelen der kunst drukte de dader, die waarschijnlijk in gezelschap van een tweeden man is geweest, de ruit in. Met behulp van grauw papier en groene zeep werd voorkomen dat de scherven rinkelend op den grond vielen en met een z.g.n. pikhaak werd de étalage in de buurt van het gat leeggehaald. Laat in den nacht zag een agent de ingedrukte ruit. Hij belde den juwelier uit zijn bed en deze kwam tot de minder prettige ontdekking, dat zijn kostbaarste sieraden verdwenen waren. Agenten hadden den man, die nu terecht stond in de buurt gezien, niet éénmaal, maar herhaal delijk. Gezien zijn verleden en zijn bekende liefde voor juweelen en sieraden werd hij gear resteerd. Aanvankelijk ontkende hij alles, hij hield vol dien nacht thuis te zijn geweest. An ders kwam de zaak er voor te staan toen een vriendin van een zijner vrienden verklaarde, dat verdachte dien volgenden ochtend vroeg in haar woning was geweest. Hij had haar gewekt en gezegd: „Kijk eens, we hebben een goeden slag geslagen". Bij die gelegenheid had hij haar gouden sieraden en ringen getoond. Maar ook dat ontkende verdachte: „Ik heb met geen woord over inbraak of sieraden met haar gesproken. Ook ben ik niet in de buurt van de Constantijn Huygensstraat geweest Het mocht hem niet baten, de rechtbank ver oordeelde hem tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Nu, in hooger beroep terecht staande, kwam hij met een gedeeltelijke bekentenis voor den dag, waardoor hij echter den dans hoopte te ontspringen. Hij schreef aan den president van het Hof dat hij inderdaad in de Const. Huygensstraat was geweest, zooals de agenten verklaarden. Maar zelf had hij niet ingebroken. Hij had op den uitkijk gestaan en later was hij als heler opgetreden. Een deel van de buit had hij-gekocht, maar toen het hem te „warm" werd, had hij de sieraden in een kartonnen doos in het Vondelpark begraven. Medeplichtigheid en heling waren niet tenlaste gelegd, zoodat hij op deze wijze hoopte te ont komen aan de gevangenis. De proc.-gen. vond de nieuwe lezing om ver schillende redenen erg onwaarschijnlijk en vroeg bevestiging van het vonnis. Luchtgevechten boven de Fransch- Duitsche grens. BHRlLIJtN, 11 Januari (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het grensgebied ten Zuiden van Saar- brüc.ken werd een vijandelijke uitval door een afdeeling ter sterkte van een compagnie in een terstond geopenden tegenuitval afgeslagen De tegenstander verloor dooden en gevange nen Bïj grensbewakings- en verkenningsvluchten aan het Westelijk front ontstonden verschei dene luchtgevechten. Hierbij werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Een Duitsch vliegtuig werd bij de achtervolging van een vijand in de buurt van Colmar vernield, doordat het in aanraking kwam met den grond. Bij een hernieuwde poging om vliegvelden aan de Duitsche kust met bommen aan te vallen werden negen Britsche bombardementstoestellen van het type Bristol-Blenheim in de Duitsche Bocht door vier Duitsche vliegtuigen tegenge houden. In het verloop van den strijd werden drie Britsche vliegtuigen neergeschoten en werd een ander zoo zwaar beschadigd, dat het vermoe delijk zijn basis niet meer bereikt heeft. De Duitsche vliegtuigen keerden uit dit ge vecht tegen een meer dan dubbel zoo sterken tegenstander zonder verliezen terug". (Men zie voor dit luchtgevecht ook pag. 5) PARIJS,, 11 Januari (Havas) Het Franschf legerbericht van hedenochtend luidt: „Gedurende den nacht niets te melden. Op 10 Januari zijn twee vijandelijke vliegtuigen binnen onze linies omlaag geschoten". Het avondlegerbericht van Woensdag luidt: „Optreden van de artillerie aan beide zijden en verkenningselementen o.a. ten Oosten en Westen van de Vogezen. Hervatting van de be drijvigheid in de lucht". Het luchtgevecht boven de Noordzee (Men zie ook pag 5.) LONDEN, 11 Januari (Havas).Vanochtend vroeg heeft de Press Association in officieele kringen vernomen dat de berichten, volgens welke de Britsche luchtmacht gisteren de Duit sche luchfcvaartbases op Sylt zou hebben ge bombardeerd en volgens welke Britsche bom menwerpers en Duitsche jachtvliegtuigen ge durende verscheidene uren zouden hebben ge streden, geheel ongegrond zijn. De eenige actie van de Britsche luchtmacht bij Sylt werd. in den nacht gemeld in een com muniqué, waarin werd gezegd, dat vliegtuigen van de Britsche luchtmacht patrouillevluchten hadden gemaakt boven de bases van de Duitsche watervliegtuigen en bommen hadden geworpen bij het eiland Sylt. Deze aanval werd uitgevoerd Wbensdag ochtend vroeg. Tengevolge van de duisternis kon het resultaat van het optreden der Britsche bommenwerpers niet nauwkeurig wor den vastgesteld. Berichten volgens welke de Hindeqiburgdam, welke het eiland Sylt verbindt met het vaste land, gebombardeerd zou zijn, worden te Londen niet bevestigd. AANBESTEDING. Door de Provinciale Griffie van Noord-Holland werd hedenmorgen te Haarlem aanbesteed: Het onderhoud van de provinciale wegen: Haar lemSchipholOuderkerk, HeemstedeAals meerUithoorn, Ouderkerk WeespHilversum met zijtak naar Nederhorst den Berg, Hilversum Baarn en HilversumVreeland, gedurende het jaar 1940, in twee perceelen. Het laagst werd ingeschreven voor perceel 1 door de N.V. „De Geruischlooze Weg" te Heemstede voor f 39.750; voor perceel 2 door Gebr. Hogenbirk te Laren yoor 41.973. Voerman op slag gedood. Op den onbewaakten overweg in de spoor!iji AmersfoortBarneveld is tusschen Hoevela ken en Terschuur gisteravond een ongeluk ge beurd, waarbij de 23-jarige voerman H. v. <J Horst uit Nijkerk om het leven is gekomen. Trein 3741, die om 18. u. 40 uit Amsterdam Vi trekt met bestemming Arnhem, is op ongeveer meter van de voormalige halte Terschuur in bots; gekomen met den met twee paarden bespant wagen. Het ongeluk gebeurde op het punt waar Stoutenburgerlaan de spoorbaan kruist. De trein, een flinke snelheid had, heeft daar den wagen 1 grepen en een eind meegesleurd. Hoewel de wag( voerder uit alle macht remde, kon hij pas op oni veer 60 meter van de plaats van het ongeluk c trein, een kleine diesel, tot stilstand brengen, voerman was op slag dood. Zijn lichaam was de lijk verminkt. De wagen, die geladen was t zakken mais, werd geheel versplinterd. De be paarden werden als het ware door den trein 1 den wagen losgeslagen en bleven ongedeerd, wagenvoerder van den trein was door glassplint aan het hoofd gewond, doch deze wonden zijn ondergeschikte beteekenis. De diesel is aan voorkant zwaar beschadigd. Verscheidene rui zijn totaal versplinterd; de bestuurscabine lag I zaaid met glas en mais. Daar een zeil, dat op wagen moet hebben gelegen, in de wielen vaxi| diesel verward was geraakt, duurde het ongevj een uur voordat de trein weer verder kon. Russisch commissaris voor de vliegtuigindustrie ontslagen. Het Sovjet-Russische telegraaf agentschai meldt, dat M. M. Kaganowitsj van zijn func tie van volkscommissaris voor de vliegtuig industrie ontheven is en dat Sjakhoerin hen zal opvolgen. Dit feit komt geheel onverwacht en schijnt, v gens een bericht in de Tel., in verband te sta met het falen der Russische luchtmacht aan Finsche front. M. M. Kaganowitsj is een jongere broer Lazar Kaganowitsj, die een der leidende figui in de Sovpet-regeering is. De verjaardag van Prinses Beatri: 's-GRAVENHAGE, 11 Januari. In verba met den a.s. verjaardag van H.K.H. Prin Beatrix worde ons van officieele zij-de v-erzoi mede te deelen, dat het Prinselijk Paar het prijs zal stellen/indien een feestelijke herdi king van dezen dag, in verband met de tiji omstandigheden, dit jaar achterwege blijft. Paul Huf is van onze tooneelspelers missctt wel de meest intellectueele. Zijn deelamal avonden worden dan ook tot colleges in de lit ratuur. Het is een genot naar Huf's inleidinj van de verschillende verzen, die hij steeds in raam van een bepaalden tijd of een bepaa idee plaatst, te luisteren. Er is altijd eenheid vooral stijl in zijn programma's die een geh eigen karakter dragen. Zoo noemde hij de eerste groep verzen, we hij gisteren in het Gebouw van den Nederlai schen Protestantenbond voor den Kunstkrl Heemstede voordroeg, verzen van geesteli weerbaarheid, die voor dezen tijd een merkwaï dige actualiteit kregen. Hij begon met Wilhelmus volgens Huf het mooiste, maar het minst gekende volkslied, dat er bestond vervolgde daarna met De Waarheid van At Bijns, O, Nederland let op U Saek uit Valer Gedenckklanck, Aan de Spanjaarden van Da Heinsius en Vrijheid boven dwang van Jacob C verzen alle, die in dezen tijd wel weerklank ons volk moeten vinden. Welk een kracht en si ke overtuiging bijvoorbeeld in zoo'n vers als Waarheid van Anna Bijns, hoe karakteristiek v den Nederlandschen volksaard dat fragrn „Aan de Spanjaarden" van Heinsius. Als tweede groep droeg Huf kleine gedeel van Vondel voor, waarvan hij de keuze aan puibliek overliet. Uitverkoren werden „Bij uitvaart van mijn dochterke", Constantijn Het stokske van Oldenbarneveldt en Wiltzan Hoe prachtig leidde Huf Constantijntje in, 1 inleiding, die bijna tot een gedicht werd. De derde groep was aan de modernen gew Wel zeer actueel is het „Aan een Vriend, die 1 dat ik Vrede predik", waarin Albert Verwey r profetisehen blik de toekomst dat is het hec heeft gezien. Visionnair is het van zoo gri ten eerbied getuigende „Joffre is stervende" H, Marsman, een vers dat zich wel zeer voor clamatie leent. Voorts kregen wij het beker en innige gedicht De Möeder van Henriëtte 3 land Holst en het zich daarmee zoo mooi ai sluitende fceere „Toen ons kindje glimlach van Frederik van Eeden. Na de pauze d-roeg Huf nog de krachtige fc lade van Jan Glymes voor van Anton van Du kerken, waarop hij drie gedichten van Guido zelle liet volgen, om te eindigen met een hun reske Frederik van Zetterström. En wat nu nog te schrijven over de voordrac kunst van Paul Huf, waarover wij reeds dikwijls onze meening gaven. Huf blijft ook zijn voordrachten de vooral intellectu< 1 e kunstenaar. Alles is volkomen verantwoc hij heeft elk gedicht tot in de diepte gepeild hij weet het dank zij ook zijn volmaakte te< niek en zijn prachtige klankrijke stem, die eens vrouwelijk teer en dan weer als bazu geschal kan klinken tot ons te brengen volle schoonheid, helder, zuiver en ik kunnen zeggen vei-klaren-d. De voordracht van Huf spreekt waarschi lijk omdat zij tot in alle details zoo minuti is vastgelegd meer tot het verstand dan het gevoelhij ls een kunstenaar, die zich alt beheerscht en zich nooit „zal laten gaan", avond als gisteren is een les in voordrachtkui Vele gedichten worden, dank zij Huf's vc dracht, voor. ons openbaringen. Ik noem t speciaal als voorbeeld „Aan het stokske Johan van Oldenbarneveldt*, van een plastisi verbeelding, die werkelijk superieur mag wori genoemd. En hoe teer als op vleugelen, zoo Huf het zelf uitdrukte kwam „Constantijnt tot ons. De humoreske was waarschijnlijk vooraan lijk een toegeven aan het verlangen van het 1 bliek, om met iets vroolijks te eindigen, Zett ström is zeer geestig en zijn „Frederik" is ook, maar de humor ligt Huf toch minder go Zijn voordracht is voor zoo'n schets te precies niet eenvoudig genoeg. Maar als voordrager gedichten staat hij in Nederland zeker in voorste rij. De ijzige kou had velen blijkbaar gisteren geschrikt voor den tocht naar het gebouw v den Protestanten Bond. Zij, die waren gekom hebben een prachtigen avond gehad en van h dankbaarheid herhaaldelijk getuigd. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2