Menu van de week Uuy kleedutq, ut 't nieuwe iaat DONDERDAG 11 JANUARI 1940 HA ARE EM'S DAGBEAD De romantiek van geven Toen ik nog een kind was, trouwde een oudere zuster van een vriendinnetje, en zooals kinde ren dan doen: het vriendinnetje gaf hoog op van al de .jbloemstukken" die ter gelegenheid van de receptie waren gekomen, en niet minder van de cadeaux, waarbij maar liefst achttien zout vaatjes waren! Zoutvaatjes in dien tijd de schrik van ieder bruidspaar, omdat zij heel dikwijls in derge lijke onmogelijke hoeveelheden op een cadeau tafel verschenen, en het heel natuurlijke gevolg van deze overdaad aan den eenen kant en een pijnlijk tekort aan den anderen want het wa ren natuurlijk niet alleen zoutvaatjes die veel of heelemaal niet gegeven werden leidde tot de verlanglijst, die het bruidspaar opmaakte en die buiten hen om bij familieleden en vrienden circuleerde. Maar deze verlanglijsten ontaarden langzaam maar zeker in een opsomming van de cadeaux die het bruidspaar zelf al uitgezocht heeft, en dié de vrienden en familieleden nu wel voor ze mogen gaan koopen en betalen. Nog onlangs hoorde ik van een dergelijke lijst met de firma namen, waar de geschenken gekocht moesten worden, erbij vermeld, en bovendien nog de naam van de verkoopster: dus juffrouw Smit, als iemand hier een prullemand voor onze ver langlijst komt koopen, dan moet deze het zijn. En die „kleinigheid" kostte bovendien nog vijf tien gulden! Laten wij hopen, dat deze lijst tot de uitzon deringen behoort, en dat de meeste bruidsparen nog den goeden smaak hebben, om aan hen die hun een genoegen willen doen, de vrije keuze te laten. Maar dan krijg ik allerlei dat ik niet mooi vind, zal men misschien tegenwerpen. Ja natuurlijk dat zal wel eens gebeuren, maar is dat nu zóó erg: het zijn tenslotte toch maar doode dingen, die vergankelijk zijn (en hoè ver gankelijk dikwijls!) en van welker bezit nog nooit het geluk in een huwelijk afhankelijk is geweest. Bovendient valt 't met die „leelijkheid" meestal erg mee en daartegenover staat 't element van verrassing dat ieder nieuw geschenk met ge spannen verwachting begroet. Misschien klinkt het erg tegen-de-draad-in, maar persoonlijk maken zelfs de verlanglijsten met de beschrijving van het décor van het zil ver me al kriegel. Wat doet het er toe, een randje zus of een puntje zoo, als het maar bruikbaar is, goed van lijn en behoorlijk onderhouden, al die uniformi teit is meer vervelend dan mooi. Hoewel ik er aan toe moet voegen, dat deze opgave van het fabrieksnummer van het décor een algemeen er kende maatregel is op verlanglijsten. Waarom geven wij op zulke verlanglijsten niet enkel geld? Dan kan het bruidspaar, dat toch zoo precies weet, hoe het alles hebben wil, het zelf gaan koopen, en is er voor hen geen enkel risico aan verbonden. Bovendien zal het ons al lemaal wel hetzelfde te moede zijn: als we een cadeau gaan koopen, nummer zooveel, grootte die, zwaarte dat, zoodat wij alleen onze beurs nog maar hebben te trekken, zelfs misschien alleen met een telefoontje klaar zijn, en daarna een girobiljet, dan is de aardigheid er volledig af, en geven we even graag dadelijk een enveloppe met Inhoud. Daartoe zal het ook zeker binnen afzienbaren tijd komen: hoe meer de cadeaux op zulke lijs ten gepreciseerd worden, hoe minder de vrien den en familieleden, er voor zullen voelen, om er ook maar éénige moeite voor over te hebben want al. zijn velen het eens met die nauwkeu righeid en die angst voor, in hun oogen, leelijke cadeau, als het op geven aankomt, blijkt dat zij in hun hart toch nog meer gesteld zijn op de romantiek van het geschenk dan zij zelf dach ten. Dus gaan wij naar de enveloppen met inhoud toe, misschien ontstaat er zelfs wel een bruids collectebus, met oranjebloesem en linten ver sierd! Tot dat opeens een hardnekkige romanticus daaraan de brui geeft, naar een winkel stapt en zoutvaatjes cadeau c geeft. Waarna wij weer op ons punt van uitgang zouden zijn aange land, en er zelfs in verlanglijsten van bruidspa ren een cirkelgang zou blijken te schuilen. Maar dat ligt in het duister van de toekomst, voorloopig zien we nog de gepreciseerde lijsten, die geen enkele verrassingsmogelijkheid open laten, die met romantiek in vele gevallen niets meer te maken hebben, terwijl toch een witte bruid met sluier en Oranjebloesem tot het top punt van romantiek gerekend kan worden. En dat wil geen enkel bruidspaar loslaten, ten zij onder zeer bijzondere omstandigheden. Zou de verlanglijst niet eens een tijdje naast het bruidstoilet met de sluier, de schoentjes en de handschoenen mogen liggen. Om zich te koeste ren in hun romantische, gezonde warmte en zichzelf dan nog eens te herzien voordat zij de wereld wordt ingestuurd? Wie weet, misschien is dan de enveloppen-met-inhoud-lijst nog niet zoo'n groot gevaar als het nu lijkt. E. E. J.—P. Zondag: Ossetong Bruine saus Aardappelen Brusselsch lof Broodstruif. Maandag: Groentesoep van bouillon van de tong Gehakt Spruitjes Aardappelen Dinsdag: Zuurkoolschotel met ^aardappelpuree en gebraden saucijsjes Vanillevla met wuchten. Woensdag: Varkenskarbonaden, Koolraap Aardappelen Abrikozengruel. Donderdag: Stamppot van boerenkool met rookworst. Griesmeelpudding met bessensap. Vrijdag: Garnalenragofit in rand van aardappel puree, stoofperen en rijstebrij Zaterdag: Rijst met uien en kaas en tomatensaus. Wentelteefjes. JUcepten Broodstruif Benoodigdheden voor 3 a 4 personen: 6 niet te kleine boterhammen zonder korst, 3 eieren, yz l. melk, 70 gr. suiker, 50 gr. amandelen, schil van Vs citroen. Bereiding: Het brood in reepen snijden van lc.M. breedte. Op den bodem van een beboterde vuurvaste schotel een aantal reepen leggen. De melk met een citroenschil koken. De eierdooiers met de suiker uitroeren en de warme melk er bij gieten. Het stijf geklopte eiwit luchtig met de saus vermengen. Een gedeelte van het vocht over de broodreepen gieten, een tweede laag reepen ruitsgewijze er op leggen en zoo doorgaan tot alles verwerkt is. De gepelde amandelen rechtop in de bovenste laag van het brood ste ken en het schoteltje in de oven zetten tot het gaar en lichtbruin Is Guur. Bij 't opdoen een verwarmd deksel erover houden, omdat het ge recht als het met koude lucht in aanraking komt ineens in elkaar kan zakken» Het wachtwoord is: Eenvoud en sportiviteit De invloed van de moeilijke tijden, die wij be leven, komt ook in de mode tot uiting. Maar dit beteekent geenszins, dat we onverschillig gekleed moeten gaan. Integendeel: de échte vrouw heeft het te allen tijde verstaan, door een smaakvol, harmonisch uiterlijk haar omgeving te verblijden en te bemoedigen. Wèl heel begrijpelijk en tevens verheugend is het dat de mode 1940 zeer eenvoudig is: er kan met weinig stof worden volstaan en een zeer so bere garneering ls voldoende, ja zelfs het meest effectvol. Onze teekening geeft u enkele voorbeelden van gracieuze, eenvoudige en sportieve winterklee- ding 1940. Van links naar rechts: een japonnetje van mat- crêpe, een zeer simpel, meisjesachtig jurkje van wollen stof met witte kraag en ceintuur, een na middagjapon van donkere crêpe met mooie knoo- pen en sjerp als versiering en een zeer fraai mo del in jersey-de-soie. Hoe we van oud nieuw maken Schattig regenkapje van een ouden mantel. De regenkapjes in iedere kleur en vorm vie ren tegenwoordig hoogtij. Bij hevige regenbuien ondervindt men echter nogal eens het bezwaar, dat hals en schouders onvoldoende beschermd zijn, of dat de das. die men omknoopt. nat wordt en met er dus spoedig verregend en onoogelijk uitziet. Iets dergelijks zal nooit het geval zijn. indien u nog een oude regenjas hebt hangen, die u kunt gebruiken voor het maken van het aardige kapje op onze teekening. Een lezeres, die in dit geval verkeerde, vroeg ons onlangs om raad. Hier volgt dan het model van het eigenge maakte regenkapje, waarmee wij hopen, tevens nog anderen van dienst te zijn. De twee stukken, hierbij afgebeeld, vormen samen de helft van het patroon, ab links is de voorkant, waar men een flinke zoom aan moet knippen. Men stikt den zoom er in en rimpelt het kapje in met een stevige band of elastiek. Men legt vervolgens punt a van beide teekeningen op elkaar en naait de twee stukken volgens de stip pellijn samen. De andere helft natuurlijk precies 't zelfde, c—d rechts is de achternaad. Van voren sluit het kapje met knoop en knoopsgat. Dit patroon is zóó eenvoudig, dat het onmoge lijk mislukken kan. Probeert u het maar eens. Vooral van geruite waterdichte stof zal zoo'n kapje bizonder flatteus staan l Vijftien jaar geleden Mevrouw Jeanette Staverees maakt haar ge wone morgenwandeling door de wintersche stra ten. Vlug en lenig stapt ze voort: een vrouw, die prijs stelt op een vlot, jeugdig uiterlijk en er ook keurig in geslaagd is, dit te behouden, al is ze bijna veertig 't Is druk in de stad. Telkens moet Jeanette stilstaan om menschen te laten passeeren, telkens wordt haar oog getroffen door eerbiedig groe tende kennissen. Ze koestert zich half-onbewust in de warme vereering, die zij als de vrouw van den grooten schrijver Hugo Staverees geniet. Haar gezicht straalt van stille vreugde Even blijft ze staan voor een antiquariaat. Grappige dingen staan daar vandaag weer. Ook een heele rij boeken. Half droomend bekijkt ze de titels en zegt onwillekeurig hardop: „Och. kijk" Dat kleine boekje is het eerste bescheiden bun deltje van haar man. „Eerste verzen" staat erop. Hoe goed herinnert ze zich hun beider zonnige vreugde toen het verscheen. Wat een heerlijke tijd is dat geweest! Snel besloten stapt mevrouw Jeannette den winkel binnen en koopt het kleine boekje voor enkele dubbeltjes. In dc tram, die haar naar huis brengt, bladert ze in de oude. bekende gedichten: Heele stukken kent ze er nog van uit haax hoofd. Maar opeens ontdekt ze met groote verbazing, dat voor in 't boekje een opdracht staat: ..Aan mijn allerliefste Vera, van Huug". Ze herkent duidelijk het wiide handschrift van haar man. toen nog een tikje wilder dan nu „Hm" zegt Janette. Zal ze het boekje maar wegstoppen en vergeten". Neen. een klein inci dentje werkt altijd verhelderend! Ze legt „Eers-e verzen" op het bureau van haar man. Hugo is blij verrast, maar de lach besterft op z'n gézicht, als hij 't boekje opslaat en de op dracht leest. Hij kijkt zijn vrouw schuldbewust aan, als een schooljongen, die een pracht-proef- werk heeft gemaakt en nu blijkt te hebben ge spiekt. Jeanette vraagt: „Wel. Huug?" En hij. haastig-bezorgd: .Ben je boos? Vind je 't ontzettend? Heb ik je verdriet gedaan? Jeannette kijkt hem rustig aan en zegt: ..Geluk kig, gelukkig, dat ik dit boekje n u pas heb ont dekt! Was 't vijftien jaar eerder gebeurd, dan zou ik woedend zijn geweest. Ik zou een hevige scène hebben gemaakt en misschien wel van je zijn weggeloopen! Was 't tien jaar geleden ge beurd, dan zou ik niet de kracht meer hebben go- had. met- je te breken, maar ik zou vreeselijk ge leden hebben Maar nuoch, ik kan er alleen nog maar om glimlachen. Hugo zegt: „Wat een geluk, als je zoo'n ver standige vrouw hebt!" Hij wijst op het boekje, en voegt eraan toe: „Vind je de meeste vrouwen niet gruwelijk onverstandig? Ik begrijp die Vera niet! Hoe kon ze dat boek verkoopen? Vreeselijk oneerbiedig cn trouweloos!" „Tragisch" zegt Janette. incident gesloten. En hiermede is het Behoud Uw aantrekkelijkheid in 1940! Ieder jaar wordt op den Oudejaarsavond min stens één zucht geslaakt over het feit, dat we al weer een jaartje ouder zijn geworden! En voor sommigen voegt zich hierbij dan altijd weer de meest onuitgesproken verzuchting: ik ben er ook niet knapper op geworden! Dit laatste is echter geen wet van Perzen en Meden. Ja, ik durf gerust zeggen, dat een v e r- standige vrouw tot op hoogen leeftijd haar aantrekkelijkheid kan behouden. Immers: pri mair is altijd de schoonheid van het karakter, dat in het gezicht tot uiting komt. Een lieve, ver standige, intelligente vrouw is nooit leelijk. En ten tweede: met een beetje goeden smaak kunnen we het te allen tijde zóó inrichten dat ons uiter lijk zich harmonisch bij ons innerlijk aanpast. In deze harmonie tusschen innerlijk en uiterlijk ligt reeds een kern van wat wij schoonheid noe men. Verder is de gezondheid een zeer voornaam ding. Doch hierover heb ik reeds zoo dikwijls ge praat, dat ik er vandaag niet dieper op in kan gaan. Een gulden regel bij de schoonheidsverzorging is deze: Iedere vrouw, die gezond is, een verstandig, so ber leven lijdt, en haar werk met toewijding ver richt, heeft verder alleen nog maar wat goeden smaak en tact noodig om aantrekkelijk te zijn. Mag ik u aan het begin van een nieuw levens jaar nu eens ter bemoediging een tiental gulden egels geven waardoor u ook in 1940 uw aantrek kelijkheid zult kunnen behouden Hier volgen ze dan: 1. Breng een beschaafden toon in uw gelaats verzorging Maak u weinig of in 't geheel niet op. Laat uw haar rustig grijs worden of indien u 't laat. bijkleuren, hetgeen tegenwoordig absoluut onzichtbaar geschiedt, houd het dan in een zach te, natuurlijke kleur, liefst precies uw eigen kleur. Vermijd zwartaangezette wenkbrauwen en oogharen en bijgewerkte oogen. Zulk een „harde" opmaak doet juist de eventueele rimpeltjes beter uitkomen. 2. Gebruik nooit te lichte poeder. Laat indien een kleurtje op de wangen u noodzakelijk lijkt de rouge roze en niet knalrood zijn. Beter is ech ter het borstelen der wangen, wisselbaden voor 't gezicht en veel frissche lucht om een gezonde blos te krijgen! 3. Forceer uw oogen niet: u krijgt daardoor veel te vlug rimpels in oogleden en voorhoofd. Hebt u een bril noodig, ga er dan direct toe over, en kies er een met groote glazen. Dit staat veel jeugdiger. 4. Denk dikwijls aan uw houding. Draag uw neus in den wind en daardoor vanzelf uw kin om hoog. Hierdoor blijft de hals vrij en zal deze langer jong blijven. Ook een goede houding be vordert het jeugdige uiterlijk. 5. Tracht altijd vriendelyk en opgeruimd te kijken. Een droefgeestig gezicht wijst op egoïsme en maakt erg oud. Zorg voor witte tanden. Nie mand behoeft tegenwoordig gele of onverzorgde tanden te hebben. 6. Verzorg uw handen. Zij verraden het aller eerst uw leeftijd. Masseer ze, crème ze goed in, verzorg uw nagels en kies een onopvallende na gellak. 7. Vermijd opvallende en excentrieke kapsels, ponny en krulletjes. Veel krullen zijn alleen ge schikt voor een volmaakt profiel, Heb u dat? Nu, dan is 't goed. 8. Let op uw kleeding. Laat het kleurenschema in orde zijn. Kies géén jongemeisjeshoeden als u boven de 30 bent. 9. Kweek uw gevoel voor humor aan. Een ge zonde lach verjongt en heeft een uitstekenden invloed op uw omgeving. 10. En dan tenslotte: Wees dankbaar. Tel de goede dingen in uw leven en vertel ervan aan an deren. Niets maakt zóó jong als een lang leven vol zegeningen dat men achter den rug heeft. En in ieder leven is véél om dankbaar voor te zijn. FELICITAS. We bereiden een smakelijk Zondagsmaal Bij het koken van ossetong U tong voce 6 a 8 personen) gaan we eerst de tong kernen op verschheid, vooral het keelstuk goed nakijken. Daarna in koud water leggen tot ze gekookt wordt. Dan stevig afwrijven met zout. dat heel goed het vuil wegneemt. De tong goed wasschen en opzetten met zooveel water dat ze heelemaal onderstaat. 10 gr. zout per liter water toevoegen. De tong zachtjes pl.m. 3 uur laten koken, totdat het vel van het dikke gedeelte en de beentjes gemakkelijk loslaten. Het vel er afnemen en het vel en het keelstuk er afsnijden. De tong in niet te dunne plakken snijden, op een verwarmde schotel leggen en de saus er gedeeltelijk over heen gieten. Het kookwater moet meestal ver dund worden eer men het voor soep of saus ge bruiken kan, omdat het te zout is. Behalve met bruine saus kan men de tong geven met zure saus en als groente witte boonen of flageolets. Kalfstong wordt op dezelfde manier klaarge maakt. Men rekent 1 tong voor 3 a 4 personen. Kooktijd V/2 a 2 uur afhankelijk van de grootte. Kalfstong geven met zure saus en witte boonen of flageolets of met zure eiersaus, of met witte ragoutsaus. Van het kookwater van de tong kan men den volgenden dag uitstekend soep maken. Van het keelstuk worden alle goede stukjes vleesch afge nomen en gebruikt als vulsel in de soep. De bouillon wordt gezeefd, op smaak verdund met wat kokend water en gemeten. Op 1 liter bouillon neemt men dan 40 gr. vermicelli of rijst en een portie soepgroente Na het schoonmaken en wasschen iaat men de kleingesneden groente 3 4 uur in de bouillon koken en de rijst of vermicelli uiir. De soep met peterselie afmaken. VERSCHILLEXDE SAUZEN. Witte ragoutsaus bij kalfstong (.4 personen): G bouillon van de tong (verdund met water). 40 gr bloem. 40 gr. boter. 1 eierdooier, '4 Dl. room, 1 eetlepel witte wijn. 1 uitje, peterselie. 1 worteltje (in plakjes gesneden), thijm. foeli. 1 blikje champignons. y2 ons kalfsgehakt. Bereiding: De kruiden in de bouillon laten trekken en daarna zeven, van boter, bloem en bouillon een gebonden saus maken. Deze goed roerende bij het gekilopte eidooier en de room gieten. De saus op smaak afmaken met de wijn. wat citroensap en het nat van de champignons Deze in de helft gesneden door de saus roeren evenals het gehakt, dat met kruiden, ei en beschuit is is aangemaakt, tot heele. kleine bal letjes gerold is die pl.m. 10 minuten in wat bouillon gaar gekookt zijn. Zure eierensaus. Benoodigdheden: (4 per sonen) 10 gr. bioem. 2 eieren. 2 dl. water, 1/2 dl azijn, 50 gr boter. Bereiding: De eieren kloppen. De bloem aan mengen met een paar legels geklopt ei, alle, kluitjes er uitroeren, dan de rest van de eieren, Gebreide wintermantel Voor de moedigen onder u, die niet tegen een beetje werk opzien, geven we hier het patroon voor een mantel. Gevoerd met gewatteerde zij, kan hy als wintermantel gebruikt worden, met gewone voering als voorjaarsmantel. Het model is voor maat 42 tot 44 en gebreid van donkerblauwe wol gen. feuille morte. Dit is een Fransche wol, waarin zijde-achtige stukken voorkomen. Gebruikt is 1300 gr. wol en pennen no. 3. Linker voorpand. We zetten 140 st. op en breien 3 c.M. ribbel en vervolgens 1 pen recht, 1 pen aver. Om de 4 c.M. minderen we op 2 plaatsen, ais volgt 2 te zamen, 43 recht, 2 te zamen, 94 recht. De volgende mindering (4 c.M. later), natuurlijk na 42 recht, zoodat de minderingen boven elkaar val len. Zoo doorgaan tot de lengte 43 c.M. is en er nog 120 st. over zijn. Nu minderen we om de 2 c.M. tot de totale lengte 61 c.M. is en er 100 st. over zijn. Dan meerderen we iedere 6 naalden aan het begin van het breiwerk (zijnaad), tot er weer 110 st. opstaan en de lengte 78 c.M. is. Voor het armsgat kanten we 4422111 af, en breien nu het werk nog 20 c.M. op. Nu worden voor den schouder 32 st. afgekant, bij het armsgat te beginnen eerst 8, dan weer 8 en nog 2 keer 8. De rest van de steken (de revers en het stuk, dat naar 'binnen omgeslagen wordt) breien we door tot de revers 25 c.M. lang is, van het armsgat af gemeten, en dan steken we de eerste 30 st. op een hulpnaald (de 30 st. van midden voor aan den rechten kant) en van de 37 st. die overblijven aan den kant waar de 30 st. op een hulpnaald zitten kanten we eerst 7 keer 5 st af en dan nog 2 st. De 30 st. van de hulpnaald wor den nu, aan den binnenkant te beginnen, in 6 keer 5 st. afgekant. De bovenkant ziet er dus als volgt uit: armsgat, oploopende lijn van den schouder, neerloopende lijn van den overslag en weer op loopende lijn van den binnenslag. Rechter voorpand. Het rechtervoorpand is ge lijk aan het linker, maar op 66 c.M. van den onder kant maken we een knoopsgat van 6 st. breedte en na 11 c.M. weer een knoopsgat en bovenaan, van het begin na 107 c.M. weer een knoopsgat. Deze knoopsgaten worden dubbel gemaakt, zoodat, wan neer het stuk, dat naar binnen geslagen wordt, vast zit, de knoopsgaten op elkaar vaLlen. We krijgen dit door, van den rechten kant af 20 st. te breien, 6 st. afkanten, 25 st. breien en weer 6 st. afkanten op de volgende pen worden die 6 st. er weer bij op gezet. Rug. We zetten 120 st. op en na de ribbels weer 1 pen recht, 1 pen aver. Nu minderen we weer om de 4 c.M. aan het begin en 2 keer in het midden op gelijke afstanden, en aan het eind van de pen. Na 43 c.M. doen we dit weer om de 2 c.M. en na 60 c.M. minderen we niet meer, maar meerderen voor en achter om de 6 naalden. Op gelijke hoogte als bij het voorpand, kanten we nu voor het arms gat voor en achter 4322—1 st. af en breien 25 c.M. van het armsgat af verder tot schouder hoogte. Nu kanten we 32 st. voor den schouder af (4x8) en het middelste gedeelte breien we nog 20 pennen op. Dit wordt later omgeslagen en staat dan achter hoog tegen den hals op. Mouw. Aan den kop te beginnen zetten we 50 su op en meerderen om de 3 pennen voor en achter een st. bij tot 76 st. Dan in een keer voor en achter 12 st. bij opzetten tot er dus 100 st. opstaan. Nu 10 pennen recht breien en dan af gaan schuinen door on> de 10 pennen voor en achter 1 st. te minderen tot 80 st. Als de mouw van den kop af 64 c.M. be draagt, breien we nog 4 c.M. ribbels, en dan kanten we af. Kraag of Sjaal. Voor den kraag beginnen we met 3 st. en meerderen elke pen voor en achter 1 st. (We breien elke pen recht) tot 45 st. Nu min deren we om de 4 pennen voor en achter 1 st. af, tot 25 st. Als de kraag, van de mindering af 45 ribbels telt, kanten we af en breien nog zoo'n helft. We breien nu een reepje van 6 st. en 30 ribbels lang, dat we tot een ring naaien en in het midden op den rechtersjaalkant zetten; de linker vleugel wordt daar door gehaald en de sjaal naar eigen smaak gedragen. Opmaak. Het behoeft geen betoog, dat de man tel als een stoffen mantel in elkaar gemaakt moet worden. (Als u er zelf geen verstand van heeft het liefst door een naaister). Er zitten donkerblauwe knoopen aan en de knoopen aan de mouw zijn er opgezet als bij een heeren manchet. SP.—TH. het water, de aslijn en iets zout toevoegen. De massa onder goed roeren dcor laten koken, zoo dat de bloem gaar is. De saus van het vuur nemen en afmaken met de boter, die bij kleine stukjes tegelijk toegevoegd wordt. Bruine saus. Benoodigdheden: (4 personen)a Vz 1. bouillon van de tong. (verdund met water) 50 gr. bloem 50 gr. boter. "2 ui. thijm, laurier blad. peperkorrel. 1 tomaat of wat puree, soya of madeira of Engelsche saus, wortel peterselie. Bereiding: De kruiden in de boter eenigen tijd fruiten, zonder dat de boter bruin wordt GO minuten i. Met een schuimspaan de kruiden uit de boter scheppen, goed uitdrukken zoodat er niet te veel boter verloren gaat Dan de bloem er bijdoen en deze lichtbruin bakken. Onder goed roeren, de gezeefde bouillon er bij gieten, de saus door laten koken en op smaak en kleur afmaken met Madeira en «cy.A oX Engelsche saus. -<

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7