tëVIG LUCHTGEVECHT boven de Noordzee. DAM PO Een aanval op de Moermansklijn. tngeCsche vliegtuigen deden aanvallen op iïieigolaud en Sjglt Vliegtuigaanvallen op Engelsche schepen. Finsch onderofficier beschrijft den arbeid van zijn patrouille. ÖNDERDA'G 11' JA'NU'A'KI 19'4Ö HSÏRCE M'S D X "G B C A' JITSCH TOESTEL iNDT OP •ENSCH CEBIED. Het Engelsche ministerie van luchtvaart {eelt medeEen formatie Britsche vliegtuigen leeft Woensdag tijdens een verkenningsvlucht ip de uitreis boven de Noordzee een aantal jfjandelijke gevechtsvliegtuigen ontmoet. Er mtspon zich een gevecht dat ongeveer een jaif uur duurde. Waargenomen werd, dat een desserschmidt 110 in zee stortte en voorts is lekend geworden dat een ander Duitsch vlieg- uig een noodlanding in Denemarken heeft iioeten maken. Een van de Engelsche vliegtui- <en ging verloren, doch de overige hebben, na len vijand te hebben verdreven, den tocht tot |e oostelijke grens van het te verkennen ge- lied voortgezet en zijn daarna behouden te ruggekeerd. Kort na middernacht meldde Reuter, t de aanval op de Britsche verkennings- Sgtuigen was ten uitvoer gelegd door eenige der dste Duitsche gevechtsvliegtuigen van een der dernste typen. Iet gevecht heeft zich voorgedaan op 200 mijl de Engelsche kust. De Britsche vliegtuigen heb- i de uitdaging van hun snellere tegenstanders ïgenomen en een geconcentreerd vuur gericht verscheidene vliegtuigen; zelfs de hevigste aan- len in gesloten formatie werden door de Brit- ie vliegtuigen met succes afgeslagen, zoo zegt uter. Bij den eersten aanval werd een Britsch igtuig .getroffen. Het toestel geraakte daar- (oor achter. Een tweede aanval werd direct op lit vliegtuig ingezet. Men heeft het in zee jen vallen. Enkele minuten later stortte een landelijk gevechtsvliegtuig met groote snel- ïeid te water. Groote zuilen van water en chuim spatten in het rond. Verscheidene Britsche schutters hadden vuur jeven op het vijandelijke gevechtsvliegtuig, dat li uit zijn duikvlucht herstelde aleer over te in tot een nieuwen aanval, toen de bestuurder axschijnlijk door het Britsche vuur werd getrof- I. Minstens twee andere Messerschmidts wer- 1 eveneens door de Britsche schutters getroffen !h er is niet gezien dat zij zijn te pletter ge- gen. Jen vermoedt, dat het een dezer beschadigde Igtuigen is geweest, dat later in Denemarken l noodlanding heeft moeten maken. De piloot dit toestel werd geintemeerd. De overige Brit- le vliegtuigen hebben de verkenningen nog 130 |1 verder weg voortgezet en zijn toen veilig op n basis teruggekeerd. Zij vertoonen sporen van nge gevechtsactie, waaraan zij hebben deel- iomen. Vijftig vliegtuigen in den strijd, )e correspondent van de Daily Telegraph te penhagen meldt dat waarnemers hebben ge jat dat vijftig Britsche en Duitsche vlieg- ien hebben deelgenomen aan het groote itgevecht van Woensdagmiddag. Zij zeggen, de Britsche vliegtuigen duidelijk bomaan- len op Helgoland en Sylt hebben uitgevoerd, i Duitsche luchtdoelschut was zeer krachtig actie, doch een Britsch vliegtuig heeft zoo- big gemanoeuvreerd, dat het onbeschadigd in ;staat was er door te vliegen. Andere Deensche ooggetuigen hebben ver- 5ard, dat zij zagen dat een Duitsch vliegtuig, tar het schijnt achtervolgd door twee Brit tle vliegtuigen, in Noordelijke richting langs 'Deensche kust heeft gevlogen. De vliegtui- n werden het laatst gezien ter hoogte van hgköbing, halverwege de kust van Jutland. Het is niet bekend welke schade op Hel goland is aangericht. Doch aangezien de Britsche aanval onverwacht schijnt te zijn geweest, is het mogelijk, dat verscheidene bommen doel hebben getroffen. De cor respondent op Sylt deelt mede, dat de be- ilking van het Deensche eiland Römö 1 ;eft gezegd, dat men kon zien. dat Duit- ihe vliegtuigen van het noordelijk deel van 7lt opstegen om den strijd aan te binden ;en de aanvallers. Waarnemers aan de >t konden de luchtdoelkanomien op den indenburgdam in actie zien en hooren. De indenburgdam is 6 mijl lang en verbindt ylt met het vasteland. Van de richting van Bylt werden verschrikkelijke ontploffingen gehoord. De correspondent verklaarde, dat Bylt even belangrijk is als Helgoland. Het is een kostbare vloot- en luchtbasis. De haven van List, op de oostkust van Sylt, juitgediept, ten einde schepen tot 15.000 ton kunnen toelaten. Er zijn batterijen opge- 'it en twee groote ondergrondsche hangars iuwd. [aar aanleiding van de berichten over schade ft Deensch eigendom verklaart het Engelsche inisterie van Luchtvaart, dat indien de Brit- he luchtmacht daarvoor verantwoordelijk zou e= Sir John Reith, de nieuwe Engelsche minister voor de Voorlichting, in zijn departement, onmiddellijk na de ambts aanvaarding zijn, de Deensche regeering volledige schadever goeding zou ontvangen. Het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken bevestigt, dat bommen op Deensch gebied geworpen zijn. Het vliegtuig, aldus de mededee- ling van het ministerie, kwam -n -uit het Zuid westen en verdween, na de bommen te hebben laten vallen, over de Noordzee. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: „Vier Duitsche vliegtuigen van het nieuwste type hebben Woensdagmiddag om l uur boven de Duitsche Bocht een escadrille van 9 Britsche bommenwerpers van het type Bristol-Blenheim ontmoet. Bij het zien der Duitsche vliegtuigen veranderden de Engelschen hun koers ter stond in Westelijke richting en zochten hun heil in de vlucht. Bij de achtervolging hebben de Duitsche vliegers drie Britsche bommenwer pers neergeschoten. De Duitsche vliegers keer den alle behouden naar huis terug". Hindenburgdam ernstig beschadigd? LONDEN, 11 Januari (Reuter) De correspon dent van de Times te Kopenhagen bericht, dat gisteren op Sylt bijna den geheelen dag de si renes hebben geloeid. Omstreeks drie uur in den middag hoorde men drie bommen ontploffen •bij den Hindenburgdam. De. bewoners van het grensgebied gelooven, dat de Dam ernstig is be schadigd. Den geheelen dag is het spoorwegver keer op den Dam gestaakt geweest. Pan American Airways in 1939 ruim honderdmaal over den Oceaan Zeer groote regelmaat van den dienst Postvervoer sterk gestegen Uit New York wordt d.d. 23 December 1939 aan het A. N. P. geschreven: Wat een jaar geleden nog tot de toekomstdroomen gerekend werd, een commercieele luchtverbinding over den Atlantischen Oceaan, is thans reeds lang werkelijkheid. Deze week vloog voor de 100ste maal een vliegtuig van de Pan American Airways over den Oceaan. En terwijl deze vluchten in het begin der exploitatie nog voortdurend indruk maakten op het publiek, wordt deze honderdste vlucht (waarbij het toestel met vertraging aankwam daar het wegens een kleine averij op de Bermuda-eilan den moest blijven) als iets zeer gewoons beschouwd. De exploitatie van dezen dienst is, dank zij den oorlog, met rasse schreden vooruit gegaan. De eerste vlucht geschiedde op 20 Mei 1939, den twaalfden verjaardag van Lindbergh's 1ste tocht en sindsdien werden door de Clipper-booten meer dan 1900 passagiers en ruim 40 ton post tusschen Europa en Amerika vervoerd. Bij het bereiken van het cijfer 100 hebben de 40 ton wegende enorme vligtuigen (vier in getal) bijna 650.000 K.M. af gelegd. Zooals wij zoo even reeds aanduidden, heeft de internationale toestand grooten invloed uitgeoefend op de ontwikkeling van de lijn. De verwachtingen waren, dat na de eerste drukte, veroorzaakt door passagiers die tot de eersten wilden behooren, die per vliegtuig den Oceaan hadden overgestoken, en nadat enorme hoeveelheden brieven voor philate- listen over de golven waren gevlogen, de hoeveel heid post tot ongeveer 400 pond per vlucht zou dalen. Dit cijfer steeg reeds spoedig van 400 tot 500 pond, terwijl ongeveer 60 procent van de passa- giers-accomodatie gebruikt werd. Onmiddellijk echter na het uitbreken van den oorlog kwam hier verandering in en kwam er een enorme aanvraag om passagiersruimte zoowel uit Amerika als uit Europa, aan den eenen kant Euro peanen die naar hun vaderland terug wilden en van Europa uit van Amerikanen, die de oorlogvoe rende landen wilden ontvluchten. Ook de post begon bijna direct hoogere cijfer^ te toon en. Toen de Amerikaansche regeering besloot alleen dan Amerikanen naar Europa te laten gaan indien er inderdaad geldige redenen voor bestonden, waar door dus alle paspoorten vernieuwd moesten wor den, nam het passagiersvervoer van den een op den anderen dag weer af, waarbij het zelfs is voorge komen dat een Clipper met slechts een enkelen passagier naar Lissabon vertrok. Zoodra echter ook deze regeling weer normaal werkte, werd een veel grooter aantal passagiers geboekt en vertrokken de vliegtuigen veelal met bijna maximum aantallen passagiers naar Europa. Tegelijkertijd door vermindering van de geregel de diensten over den Oceaan per schip, werd het postverkeer op enorme wijze vermeerderd. Gedu rende de eerste weken van den oorlog werd gemid deld 1000 pond post per vlucht meegenomen, welk cijfer echter voortdurend grooter werd; op het oogenblik is een gemiddelde van ruim 2500 pond bereikt. Was tot voor enkele weken geleden het maximum-cijfer 4.108 pond in de richting naar Europa, de Kerstzending van deze week bereikte hei enorme gewicht van ruim 6000 K.M. Met een gemiddelde van 43 brieven per pond geeft dit een totaal aan van 2.500.000 brieven in Oostelijke en 1.500.000 brieven in Westelijke richting. Ook is het aantal passagiers met reuzenschreden vooruit gegaan, ook al weer door de ongeregelde (en dikwijls gevaarlijke) vaarten der schepen. Daar de Pan American Airways geen enkel risico wil nemen en vooral gedurende den winter gedwongen is een maximum gewicht aan benzine mee te ne men, is het op het oogenblik onmogelijk een even groot aantal passagiers mee te nemen als bij de eerste vluchten. Toch is het aantal nog steeds onge veer 20 per tocht, voor het grootste deel bestaande uit staatslieden en zakenmenschen. Ook diverse Fransche mode-dictators (o.a. Schiaparelli) maak ten van de Clippers gebruik, om nog voor Kerstmis „even" zaken in Amerika te regelen en te zorgen dat de Fransche mode ook gedurende den oorlog in Amerika den toon zal blijven aangeven. Over het geheel zijn de honderd vluchten zeer geregeld volbracht, hetgeen wel direct duidelijk werd door de verklaring van de P. A. A., dat 94.3 procent der tochten precies op tijd werden gemaakt. Slechts een enkel „ongelukje" kwam voor, toen ge durende September de neus van een der vliegtui gen eenigszins beschadigd werd (zonder dat et- ernstige gevolgen waren) bij een daling op ruwe zee bij Horta. Van de bijna 2000 personen die door de lucht tus schen Amerika en Europa vervoerd werden waren plus minus 1600 mannen, 250 vrouwen en bijna 50 kinderen, waarvan de jongste nog geen zes maan den oud was. Tot October j.l. werd elke week een retourvlucht volbracht zoowel over de noordelijke als zuidelijke ZIEK VAN VERKOUDHEID; Wrijf rug en borst in met Da mpo. Dar» onderdewol!Volgendemorgenbe- terl Pot 50ct.Tube40ct.Doos30ct (Adv. Ingez. Med.) route. 26 tochten gingen via New Found land en de rest via de Azoren en (den laatsten tijd op aan dringen van den Engelschen gouverneur der Ber muda-eilanden), via Bermuda, met Lissabon als Europeesch eindstation. Voordien werd (tot 1 Sep tember) Marseille als Europeesche landingsplaats ge bruikt. Volgens een recente verklaring van den presi dent der Pan American Airways zal er getracht worden, binnen afzienbaren tijd tot zes retourvluch ten per week te komen, hetgeen vooral het post verkeer met Europa ten goede zal komen. Duurde toch een antwoord op een brief voor den oorlog (per vliegtuig) minder dan een week tegen ongeveer drie weken per boot, op het oogenblik zijn deze ver schillen veel grooter geworden. De oorlog heeft de retourvlucht van een brief tusschen Amerika en Europa uitgebreid tot drie weken maar per schip moet, behoudens enkele uitzonderingen, zeker op twee maanden gerekend worden. Ook de yyUpminsteren de „Oakgrove" gebombardeerd. Het 1013 ton metende Britsche s.s. „Upminster" is Dinsdag naar Reuter meldt, voor de oostkust van Engeland door twee Duitsche vliegtuigen aange vallen. Na een machinegeweervuur geopend te heb ben lieten de vliegtuigen bommen vallen, waarvan er twee het schip troffen. De kapitein en twee leden der bemanning kwamen om het leven, de overige op varenden begaven zich in de sloepen, die door de machinegeweren der vliegtuigen bestookt werden. Vele uren later is het schip vergaan: de bemanning werd door een ander schip aan boord genomen. Van het aangevallen Engelsche schip „Oakgrove" is de geheele bemanning gered, uitgezonderd de ka pitein, die, toen het schip reeds zinkende was, het laatst gezien is op de brug, en waarschijnlijk ver dronken is. De tweede officier heeft verklaard dat een Duitsch vliegtuig het schip met machinegeweren had bescho ten, terwijl een ander bommen liet vallen, waarvan er een de bqpt midscheeps trof. Drie leden der be manning zijn in het ziekenhuis opgenomen. De „Oakgrove" was in Mei 1937, tijdens den Spaanschen burgeroorlog tweemaal te Bilbao ge bombardeerd. Het Britsche s.s. „Northwood" (1146 ton), dat gis teren is binnengekomen, heeft, volgens den kapitein, op de Noordzee met succes een aanval van twee Duitsche vliegtuigen afgeslagen. De Duitschers beschoten het schip met machine geweren en lieten 40 bommen vallen. Het schip be antwoordde den aanval met zijn machinegeweer. Van de opvarenden werd niemand gewond. Het Britsche ministerie van marine deelt mede dat de Deensche schepen „Ivan "Kondrupp" en „Feddy", waarvan werd gemeld, dat zij gezonken waren, drij vende gebleven zijn. De Fedy is een Engelsche haven binnengesleept. De brand aan boord van het schip is in de haven ge- bluscht, nadat het vuur in den loop van den nacht voor een groot deel vanzelf was gedoofd. Leden der bemanning der „Ivan Kondrupp" zijn vertrokken om zich te voegen bij de tien andere le den der bemanning, die aan boord waren gebleven. Men verwacht, dat dit schip later zal worden binnen gebracht. Noorsch schip op een mijn. De kapitein van een Noorsch schip heeft verklaard, dat hij een gedeelte van de bemanning van het Noorsche vrachtschip „Mansk" (11.343 ton), dat in de haven van Frederikstab is ingeschreven, heeft gered. Het s.s. was op de Noordzee op een mijn geloo- pen. Men denkt, dat zeven leden der bemanning op een stuk wrakhout in noordelijke richting afdrijven. Uit Londen wordt vernomen dat het 7500 ton me tende schip van de Union Castle Line" „Rothesay Castle" aan de westkust van Schotland op de rotsen is geloopen. Het schip werd beschadigd. Een reddingboot heeft zich bijna twee dagen bij het schip opgehouden, eer de bemanning kon wor den overgenomen. Twaalf leden, waaronder de ka pitein, zijn aan boord gebleven. Het schip zit nog steeds op de rotsen. Passagiers bevonden zich niet aan boord. Volgens te Tallinn ontvangen berichten is het Estlandsche schip „Aina" op de Noordzee in botsing gekomen met een Britsch schip. In hoeverre het Est landsche schip beschadigd is, is nog niet bekend. Omtrent het vermiste Estlandsche schip „Mina' wordt bekend, dat wrakstukken, afkomstig van dit schip aan de Britsche kust zijn aangespoeld. Ten aan zien van het lot van de 17 opvarenden is niets be kend. Fransche kolenboot gestrand. Het Fransche s.s. Montauban" (4191 ton), dat een lading kolen aan boord heeft, is aan de noordoost kust van Engeland gestrand en men vreest dat het middendoor is gebroken. De geheele bemanning is in veiligheid. De reddingboot heeft 39 opvarenden van boord gehaald, doch de kapitein is met drie anderen aan boord gebleven. De reddingboot bleef later nog in de buurt. Het Noorsche schip „Hertha" is Dinsdag met een Fransch schip in aanvaring geweest. De „Hertha". die ernstige averij had opgeloopen, moest aan den grond gezet worden, de vijftien opvarenden zijn door een sleepboot in een haven aan de kust van Wales aan land gebracht. Duitsch vliegtuig maakt een noodlanding in België. Inzittende Duitsche officieren geïnterneerd. Een verdwaald Duitsch vliegtuig heeft Woensdag een noodlanding moeten maken te Mechelen a. d. Maas. Het toestel was hiertoe door benzinegebrek ge dwongen. Het raakte enkele boomen, waardoor de vleugels afbraken en kwam tenslotte terecht temidden eener prikkeldraadversperring. De beide inzittende Duitsche officieren in uniform ver liet het toestel ongedeerd en verbrandden de papieren. Zij werden gearresteerd door de grenswacht, die hen ter beschikking stelde der gendarmerie van Mechelen a. d. Maas. De Belgische militaire autoriteiten hebben het toestel in beslag ge nomen. ROVANIEMI 10 Januari. Een veertigjarige 1 Finsche onderofficier, een van de eerste pa trouillecommandanten die doordrong tot den Moermansk-spoorweg, gaf mij aldus de United Press correspondent het volgende verslag van zijn avonturen aan de andere zijde van de grens. „Wij waren drie dagen en drie nachten onderweg, nadat wij bevel hadden gekregen te vertrekken in de richting van Kola Peninsula. Onze heele uit rusting was geladen op twee rendiersleden. Juist wilden wij ons kamp opslaan toen onze hond tee kenen vertoonde dat er vreemden in de buurt waren. Vreemden in deze woestenij dat konden in elk geval geen vrienden zijn! Wij maakten ons dus gereed en een uitgezonden patrouille ontdekte al spoedig de Russen. Ik gaf bevel dat mijn man schappen terdege de wacht moesten houden en vertrok op mijn ski's om te zien wat er aan de hand was. Er zaten een dertigtal Russen rondom een vuur. Zij waren bezig den grond met dennetakken te bedekken teneinde daarop te slapen. Sir Andrew Duncan, de nieuwe pre sident van de .Board of Trade", heeft zijn functie aanvaard Belgisch generaal prijst den Finschen soldaat. De Russische troepen waar „menschenvee" De Belgische generaal Emile Badoux, die thans in België teruggekeerd is van een verblijf in Fin land, waar hij sedert April 1939 heeft medegewerkt aan de organisatie der verdediging van de Kareli- sche landengte, heeft tegenover den militairen me dewerker van de „Soir" enkele aspecten van het „Finsche wonder" uiteengezet. De generaal verklaarde o.a.: Ik heb Fran- schen en Engelschen zien vechten. Ik comman deerde aan de Yser de besten van de beroemde „mannen van de genie", doch toen ik het werk zag van den Finschen soldaat, stond ik ver baasd. Badoux zeide voorts dat in de hoogst moderne onderkomens, die in de Mannerheim-linie zijn ge bouwd, de waarnemer ontrefbaar is. Hij ziet en wordt niet gezien, hij schiet door een opening, die een granaat niet kan treffen. De Finsche mitrail- leurschutter laat de Russen naderen en pas wan neer deze op 300 of 200 meter zijn opent hij het vuur. Dan volgt een ware menschenslachting. Wat de waarde van de Sovjet-troepen betreft, moest de generaal bekennen dat zij op hem den indruk van waar „menschenvee" hadden gemaakt. Deze armoedig gekleede mannen komen uit veraf gelegen streken van Rusland, zonder te weten waarom en voor wie zij moeten vechten. Hun ma teriaal is zeer goed, doch zij weten er zich niet van te bedienen, aldus generaal Badoux. Kuim 166.000 inwoners van Bolzano trekken naar Duitschland. Het resultaat van de volksstemming in het Boven-Etschgebied. Inzake het overbrengen der bevolking van den Boven-Etsch hebben de bevoegde Duit sche en Italiaansche autoriteiten medegedeeld dat in de Italiaansche provincie Bolzano 229.500 Duitsch-sprekende inwoners van Duitsch ras, op een bevolking van 313.000 zielen, in de ge legenheid zijn gesteld het recht van optie uit te oefenen. Hiervan hebben 166.500 de Duitsche natio naliteit gekozen. Zij, die voor de Duitsche na tionaliteit hebben geopteerd, zullen uiterlijk 31 December 1941 uit den Boven-Etsch naar Duitschland moeten vertrekken. Behalve de 166.500 inwoners, die voor het Duit sche staatsburgerschap hebben gekozen, hebben van de 229.500 inwoners der provincie Bolzano, welke van Duitsch ras zijn, er 27.700 het Italiaan sche staatsburgerschap gekozen, terwijl 35.300, die geen biljet hadden ingevuld, overeenkomstig de getroffen regeling, eveneens Italiaansch staatsbur ger blijven. In het tweetalige gebied der provincie Trente kozen op een totaal van 24.453, 13.015 het Duitsche en 3802 het Italiaansche staatsburgerschap, teryvijl 7636, die geen biljet hadden ingevuld, Italiaansch staatsburger blijven. In de provincie Udine opteerden 4576 van de 5603 voor Duitschland, 337 voor Italië, terwijl 690 Italianen blijven. Voor de provincie Belluno zijn de cijfers op een totaal van 7429: Duitschland 1006, Italiaansch gebleven 6423. De Giomale d'Italia schrijft: Een politiek als de Duitsche, die ten doel heeft de ethnische grenzen met de geografische in overeenstemming te bren gen, vormt een element ter verzekering van vreed zame en opbouwende betrekkingen tusschen de volken, zooals juist in de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland te vinden is. Ik ging terug en vertelde wat ik had gezien. De besneeuwde wildernis werd alleen verbroken door het knetteren van het Russisch kampvuur en door het welhaast onhoorbaar glijden der ski's mijner manschappen. Wij kwamen zoo nabij dat ik het water in den ketel voor 't vuur kon hooren koken. Een van mijn mannen wees mij een schildwacht op nog geen twintig voet afstand. Hij had zijn muts diep over de oogen getrokken tegen de intense koude en hij nam zijn geweer telkens van de eene hand in de andere over. Hij stond op wacht en het was, alsof hij iets verdachts hoorde met een zesde zintuig. Ik keek naar mijn troepje en zag dat zij het er volkomen over eens waren wat er gedaan diende te worden. Ik hoorde hoe een van mijn man nen de veiligheidspin uit zijn handgranaat trok en dit was voor mij het bewijs dat mijn mannen wisten wat ik wilde. Ik vuurde, de schildwacht viel, hand granaten ontploften, het vuur vloog uit elkaar, de gewonde Russen schreeuwden. Van alle kanten na derden mijn mannen om het werk voort te zetten. Wij hadden bij het Russische vuur kunnen blijven, maar we besloten naar ons eigen kamp terug te gaan. Wij waren ervan overtuigd dat er geen Rus sen meer in de buurt waren. De sneeuw was tenminste twee dagen oud en de sporen van de Russen, die wij juist hadden over rompeld, tooonden aan dat zij er al tenminste twee dagen waren geweest. Drie van de Russen hadden ski's. Dicht bij het vuur bevonden zich sleden met voorraden. Vroeg vertrokken wij den volgenden morgen door de woestenij, die Russisch Karelië is. Wij waren geïnspireerd door ons succes en wij letten niet zooals anders op de schoonheid van de natuur. Toen we tenslotte onze bestemming bereikten stel den we voorzichtig een onderzoek in. Onder de beschutting der sneeuw en der duisternis wisten wij de zware bewaking te vermijden en deden ons werk, wij hoorden verschillende zware ontploffingen en wisten dat we erin geslaagd waren den Moermansk- spoorweg te beschadigen. Een Russische transport trein op weg naar het noorden werd opgehouden, een andere trein die uitgezonden was om den eersten te helpen kwam niet onbeschadigd aan. Zonder eenige moeilijkheden te hebben ondervonden keer den wij terug. Wij waren verheugd onzen plicht te hebben gedaan en hadden den tocht van 350 kilo meter in 12 dagen afgelegd. Wij zijn allen gezond teruggekomen en wachten op een nieuwe taak." (United Press). RACIt PROGRAMMA VRIJDAG 12 JANUARI HILVERSUM I, 1875 en 414,4 M. 8.00 VARA 10.— VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO. 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.30 Gra mofoonmuziek 10.— Morgenwijding 10.20 Gra- mofoonmuziek 10.40 Pianovoordracht 11.10 De clamatie. 11.30 VARA-orkest 12.De Palladians 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.— AVRO-Amusementsorkest en soliste. 2.— Voor de vrouw. 2.10 Lyra-trio. 3.Declamatie 3.30 AVRO- Dansorkest 4.— Gramofoonmuziek 4.30 Zang en piano 5 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuz. 6.00—6.30 Orgel en zang 6.35 Letterkundig over zicht. 6.55 Gramofoonmuziek 7.Causerie „So ciaal-democratie en middenstand". 7.18 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Voor de jeugd. 8.00 Trio- concert. 8.30 Cyclus „De nooden van de Kunst in dezen tijd en hun geestelijke achtergrond". 9.— Radiotooneel 9.20 De Ramblers. 9.45 Esmeralda, 10.Radiotooneel met muziek. 10.40 Avondwij ding. 11 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr. pl.) 11.40—12.00 Orgelspel. HILVERSUM II. 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.— Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing en medi tatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.— Gramofoon muziek. 11.15 Zang. piano en gramofoonmuziek 12.Berichten 12.15 Gramofoonmuziek (Om 12.30 Berichten ANP) 12.45 „Een woord voor U", toespraak. 1.Amsterdamsch Salonorkest en gramofoonmuziek. 2.30 Christ, lectuur. 3. Haagsch trio. 4.15 Gramofoonmuziek 4.306.25 „Quintolia" en declamatie. 6.30 Tuinbouwpraatje 7.— Berichten 7.15 Letterkundig halfuur. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.Berichten ANP. herhaling SOS-berichten 8.15 NCRV-orkest en een vocaal kwartet. (8.40—9.00 Causerie „Nederland paraat") 9.30 Actueel halfuur 10.Berichten ANP 10.05 Causerie „Ons gezin in de crisis" 10.35 „Presto" 11.10 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schrift lezing. ENGELAND, 391 en 449 M. 12.20 Luigi Voselli's orkest en soliste 1.05 Cau serie „Wales through the eyes of a Frenchman". 1.20 Berichten. 1.302.20 Orkestconcert 3.20 Va riété. 3.50 Cello en piano. 4.20 Berichten 4.35 Cau serie 4.50 Bioscooporgelspel. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Variété 6.20 Berichten 6.35 Causerie „In Bri tain now". 7.05 Zang. 7.20 Mededeelingen. 7.40 Radiotooneel. 8.05 Causerie over Stalin. 8.20 De Kamermuziekspelers. 8.50 BBC-Theaterkoor en -orkest. 9.20 Berichten. 9.35 Radiotooneel. 10.35 Cabaret 11.10 BBC-orkest 11.50 Carroll Gibbons en zijn Band. 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 12.05 Solistenvoordracht 12.20 Lichte muziek. I.05 Solisten voordracht 2.Gramofoonmuziek 2.05 en 2.30 Solisten voordracht. 3.20 Orgelconcert 3.50 Variété 4.20 Radiotooneel 4.50 Solistenvoor dracht. 5.20 Variété. 5 35 en 6.35 Kamermuziek 7.20 Lichte muziek. 7.50 Radiotooneel. 9.05 Het Nationaal-orkest en het Felix Raugel-koor. 10.05 Uitzending voor het buitenland. 11.05 Solisten voordracht. 11.2012 50 Het Rhené-Baton-orkest. KEULEN. 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 7.40 Leo Eysoldt's or kest. 9.30 Viool en piano 9.50 Gramofoonmuziek. II.20 Concert 1.15 Muzikaal tusschenspel 1.35 Po pulair concert. 2.45 Muzikaal tusschenspel. 2.50 Omroeporkest en solist. 4.50 Folkloristisch pro gramma. 5.10 Gramofoonmuziek 5.45 Gevarieerd programma. 6.20 Erich Schneidewind's orkest. 7.35 Concert. 8.45 Gramofoonmuziek 9.50 tot sluiting: Zie Deutschlandsender. BRT'SSFL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep orkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Piano- voordracht- 5.50 Omroepdansorkest 6.20 Gramo foonmuziek. 6.50 en 7.20 Zang. 7.35 Gramofoon muziek 8.20 .De Bourgeois gentilhomme", opera. 9.50 Nadia Boulanger's ensemble. 10.3011.20 Omroepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Radio-or kest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Radio orkest, solist en gramofoonmuziek. 6.50 Gramo foonmuziek. 8.20 Voor soldaten. 8.50 en 9.35 Het Nationaal orkest van België en solist. Hierna: Gramofoonmuziek. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Concert. 8.30 Radiotooneel 9.20 Berichten 9.50 Operette-concert. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Concert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9