Haarlem's Dagblad JioHlet oponthoud in £ngetsche havens? Te Helsinki verwacht men spoedig hernieuwde Russische aanvallen. Gedane vredesstappen hebben hun nut De Elfstedentocht. Elf-steden tocht. KEIP Zaterdag en Zondag Van koude qespiokon De vorst houdt aan Het Belangrijkste Regeling binnenkort te verwachten file Jaargang No. 17351 Jitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Jitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote loutstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- jienst 38810. Drukkerij: Zuider 8uiten Spaarne 12. 'elefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 0600, Drukkerij 10132, *12713. Administratie 10724, 4825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 12 Januari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. i BETREKKELIJKE RUST AAN HET FINSCHE FRONT. Eigenlijk moest hij elk jaar gehouden worden. )at is immers zoo met alle „klassieke" kracht- letingen op alle gebieden van sport. Maar ons rillige klimaat staat dit nu eenmaal niet toe. De [ederlandsche kampioenschappen schaatsenrij- en, waarvoor maar één goede ijsbaan en enkele lagen gelegenheid tot voorbereiding vereischt rorden, kunnen al lang niet ieder jaar worden erreden. Hoeveel minder moeten dan nog de ansen zijn van den Elfstedentocht, die vergt dat e wateren van een heele provincie, met inbegrip an de meren, een ijsvloer van voldoende sterkte Iragen. Dat is nu wel bereikt. Maar de moderne tech- liek. die niet alleen menschen en steden veel leter weet te vernietigen dan vroeger, maar ook js waarmee overigens het handelsbelang be- orderd wordt heeft de Elfstedenvereeniging oor nieuwe moeilijkheden geplaatst. Zoo krach- ig hebben de ijsbrekers zich op sommige Friesche analen geweerd, om het goederenvervoer te wa- er zoo lang mogelijk in stand te houden, dat die lu vol vastgevroren schotsen zitten en niet be- ijdbaar zijn. Zoodat Hepkema en de zijnen, laarbij gebonden aan de heilige traditie van hun lf steden, die in elk geval alle bezocht moeten rorden, genoodzaakt zijn geweest andere verbin- lingen te zoeken. Maar hun ervaring en volhar- ling hebben deze ijspadvinders-bij-uitnemend- ieid natuurlijk op het goede spoor geleid en zij lebben den Tocht nu voorloopig vastgesteld op ,s. Maandag. De Elfstedenvereeniging bestaat nu éénendertig aar maar de traditie der elf steden is, niet alleen lit schaatsenrijders-oogpunt bezien, veel ouder, in dus is het begrijpelijk dat de Friezen geen oute aanvaarden willen waarin ook maar één der lf zou ontbreken. In dat opzicht zijn zij even tra- litioneel als de Engelschen zich plegen te toonen. )ok in hun sport. Geen Engelschman zou de aogelijkheid aanvaarden dat de Derby niet op de laan te Epsom zou worden geloopen, ofschoon het «n vlakke baan-race heet te zijn en de baan liet vlak is maar vrij sterk helt. Evenmin ware iet denkbaar dat „the Boat Race", Oxford-Cam- iridge, ergens anders dan op de Theems tusschen •utney en Mortlake werd verroeid, ofschoon het raject bochtig is, vol ongelijkmatige stroomver- nellingen zit en soms zooveel nadeel van den find ondervindt dat de loting-voor-de-boeien bij -oorbaat over het resultaat van de race beslist. Bij klassieke wedstrijden moeten zulke dingen ip den koop toe genomen worden. En zoo weten Ie deelnemers aan den Elfstedentocht bij voor laat dat, als zij straks stukken ijs te verwerken uijgen, die meer tot een strompelpartij dan tot ichaatsenrijden aanleiding geven, dit eenvoudig liet anders kan. Dat moet men voor het classicLs- ne over hebben. Hepkema heeft natuurlijk de leste oplossing gevonden, die mogelijk was, maar lijn elf steden moest hij houden. Het moet voor de Friezen een trots en een ireugde zijn dat onze meest-traditioneele sport- [ebeurtenis onafscheidelijk aan hun provincie rerbonden is. En dat komt hun toe ook, want zij lijn onze beste schaatsenrijders. Uit andere stre len des lands mogen soms snelheidskampioenen 3p de officiëele wedstrijdbanen voorkomen, zooals tiet phenomeen Jaap Eden, C. C. J. de Koning en fan der Scheer, maar als de meeste goede rijders per provincie gezocht worden spant Friesland ferre de kroon. Dat hebben we in deze weken n-eer eens in Haarlem en omgeving kunnen waar nemen want de vele Friesche soldaden, hier ge legerd, onderscheiden zich op iedere ijsbaan, op eiken singel, op elk kanaal. Dat herinner ik mij ook uit de vorige mobilisatie, toen wij in den strengen winter van 1916 wekenlang ijsdienst hadden en de Friezen altijd aan den kop reden bij „onze opleiding" en op den duur niet waren in te halen. Hepkema is een geboren en getogen Fries, zoo- ils zijn naam ook al aanduidt. Een veelzijdig man, die twee beroepen uitoefent, namelijk die van dagbladdirecteur en van advocaat, en desondanks lijd weet te vinden om zich 's zomers met geest drift aan het zeilen en 's winters met evenveel geestdrift aan het ijs te wijden. Hij is een werker, een enthousiast en een hartelijk mensch: als het ware voorbestemd om ook de leiding van zulk een onderneming als de Elfstedentocht, die steeds met groote haast en niettemin met grondigheid voor bereid moet worden en zooveler vriendschappe lijke samenwerking eischt, met succes te voeren. Dat wensch ik hem ook ditmaal. Moge zijn Elf stedentocht 1940 al zijn voorgangers overtreffen! In de elf steden: Leeuwarden, Dokkum, Harlin- gen, Franeker, Bolsward, Sneek, IJlst, Sloten, Workum, Hindeloopen en Stavoren zijn iedereen en alles gespitst op de komende groote gebeurte nis: den wedstrijd en den tocht over 200 K.M. En er schijnt nu nauwelijks meer mogelijkheid te bestaan dat dooi het doorgaan nog zou kunnen verhinderen. R. P. Uniformen volgens het nieuwste model voor de nieuwe lichtingen Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling dat de nieuiwe lichtingen, die in den loop van dit jaar zullen opkomen, van uniformen volgens het nieuwe model zullen worden voorzien. De maatkleedingmakerij zal dan ingeschakeld worden om een vlotte afleve ring der uniformen te verzekeren. Deze maatregel houdt verband met het feit dat de gewone, dus de niet-militaire maatkleer- makerijen gemakkelijker de nieuwe model len dan de oude uniformen kunnen maken. Ze gaan dus weer langs de elf steden rijden, Als het blijft vriezen, gaat het Maandag door, Een heelen dag lamg zonder uit te scheiden. Nou. ik beken, daar heb ik eerbied voor. Ik slaag erin, om op de been te blijven En min of meer voorzichtig uit te slaan. Maar verder zal ik er niets over schrijven, Dan dat die tocht boven mijn kracht zou gaan. Dat zal in Friesland weer een vreugde geven, Die enthousiasten voor de schaatsensport, Kunnen geen grooter ijsfestijn beleven, Dan als die tocht weer eens gereden wordt. Er zullen er weer zeker velen falen, Het is ook waarlijk lang geen kleinigheid, Om op die lange reis het eind te halen, Zelfs als je zeer behoorlijk schaatsenrijdt. Maar velen zullen ook het doel bereiken En later als ze weer naar huis toe gaan Wat zelfbewuster uit de oogen kijken. Met trotsch besef: dat heb ik toch gedaan. De groote rit langs de elf Friesche steden Is in ons land een sportgebeurtenis, Op echte Nederlandsche wijs bestreden, In eenvoud en in vreugd sportief en frisch. P. GASUS. tLiiettmaketó- GR. HOUTSTRAAT naasl Luxor (Adv. Ingez. Med.) geen voetbal, korfbal en hockeywedstrijden. Het lijkt ons overbodig, maar formeel deelen we mede, dat alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden van den K.N.V.B., H. V. B., Kon. Ned. en Haarlemschen Korfbalbond, en ook de hockey- en dameshockeywedstrijden wegens de vorst zijn afgelast. Met voldoening, zoo verklaart de Minister verder, heeft hij kennis genomen van de warme instemming, welke verscheiden leden hebben betuigd met het aanbod van goede diensten, in Augustus j.l. door Hare Majesteit de Koningin en den Koning van Bel gië gedaan en in November herhaald. Alhoewel hij betreurt, dat geen van beide stappen tot het ge- wenschtc resultaat mocht leiden, meent de minister erop te mogen wijzen, dat de bedoelde pogingen tot herstel van den vrede daarom nog niet noodzakelijk ook voor de toekomst geheel steriel zullen blijken. Handhaving onzer neutraliteit. De buitenlandsche politiek, welke de regeering te midden van den om ons heen woedenden oorlog volgt blijft wat zij van den aanvang af was: eerlijk, zelf standig, waakzaam, de Nederlandsche onzijdigheid grondend op de objectieve, voor allen gelijkelijk gel dende normen van het volkenrecht De besprekingen omtrent regelingen met Groot- Brittannië en Frankrijk, waardoor 'n eind zou wor den gemaakt aan het langdurig oponthoud van onze schepen en het willekeurig lossen van zoogenaamde verdachte lading in havens van die landen, vergen inderdaad geruimen tijd. Men verlieze echter niet uit het oog, dat het hier zeer ingewikkelde vraag- Het officieele Finsche legerbericht van Donder dag luidt: „Te land: Op de landengte van Karelië en aan de oostgrens niets nieuws. De vijand heeft een aan val ondernomen in de richting van Salla en Pet- samo, doch hij werd teruggeworpen. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: In den loop van Woensdag heeft de vijandelijke luchtmacht getracht twee weinig be langrijke bombardementen ten uitvoer te brengen in het gebied van Ekenas en Strömfors en in laatst genoemd gebied werden zes meisjes gewond. Men heeft nog geen volledige gegevens over de slacht offers en de materieele schade". De kalmte, welke op het oogenblik aan het front op de landengte van Karelie heerscht, zoo meldt Havas uit Helsinki, is waarschijnlijk slechts een kalmte aan de oppervlakte. Bovendien, wanneer men spreekt van kalmte aan het front, dan moet men zich niet voorstellen dat in het geheel niets gebeurt aan de 100 K.M. front op de landengte van Karelië of aan de 800 K.M. van het Ladoga-meer tot de IJszee. In het noorden opereeren de pa trouilles, op vier plaatsen zelfs op Russisch gebied, om te verhinderen, dat de Russen van voorraden worden voorzien. Bovendien is de artillerie van de Russen voortdurend actief, tallooze granaten worden op de Finsche linies afgevuurd. Ook blijkt uit den Russischen radio-omroep, dat de Russen geenszins hun aanvalsplannen hebben opgegeven en men kan binnenkort een nieuwen aanval ver wachten. De Russische verliezen. Een Zweedsch oorlogscorrespondent in Fin land meldt dat de Russen sedert het uitbreken van de vijandelijkheden 50.000 man aan ge sneuvelden hebben verloren, terwijl ook 50.000 gewond zouden zijn. Hij voegt hieraan toe dat de Russen wel degelijk hun elitetroepen in het vuur hebben gebracht. De 44ste divisie, welke bij Suomussalmi is vernietigd, werd als een model-divisie beschouwd en nam een eerste plaats in bij de parade op het Roode Plein te Moskou bij de herdenking van de October-revolutie. „Svenka Dagbladet" schrijft de zwakheid van de Sovjet Russische luchtmacht toe aan de onkunde van de Russische vliegers, die snel demoraliseeren, alsmede aan de slechte kwaliteit van de brandstof, welke de Russen gebruiken. Bovendien zijn de stukken geldt en dat het een slechte politiek zou zijn, zich te laten leiden door de gedachte, dat in deze materie een snel bereikt resultaat ook een gunstig resultaat zou kunnen zijn. Neutraliteitsverklaring. Terwijl in 1914 bij den aanvang van den wereld oorlog, toen de neutraliteitsproclamatie van dat jaar werd uitgevaardigd, bewapening van belligerente koopvaardijschepen minder gebruikelijk was, is deze toestand reeds in den loop van den wereldoorlog in dien zin veranderd, dat de bewapening van belli gerente koopvaardijschepen thans veelvuldig voor komt. Met dien veranderden feitelijken toestand moest rekening worden gehouden. In dit verband zij vermeld, dat Nederland in den oorlog van 19*on der alle neutralen alleen was blijven staan in haar weigering, gewapende koopvaardijschepen van bel- iigerenten toe te laten. Evenals andere landen heeft Nederland waarborgen tegen misbruik van zijn ge wijzigde houding verkregen in beperking van toe gelaten bewapening en bemanning en in voorwaar den, door de plaatselijke overheden in het belang van 's lands veiligheid te stellen. Samenwerking met andere mogendheden. Het is geenszins uitgesloten, dat de Nederland sche regeering in een bepaald geval, waarin haar dit nuttig zou voorkomen, deel zou nemen aan eenige gemeenschappelijke actie van een kring van neutrale staten, die zich niet zou beperken tot Nederland en België of de Oslo-staten. Veel, too niet alles, zal afhangen van de vraag, waarop die actie zou zijn gericht. Deelneming aan poli tieke groepvorming tegen een bepaalden staat of groep van staten acht de minister op het voet spoor zijner voorgangers met onze zelfstandig- heldspolitiek niet te rijmen. 'Sovjet Russische mecaniciens niet handig in het aanpassen van de toestellen aan de weersomstandig heden. Verder wordt gemeld, dat generaal Vinogradof. de commandant van de 44ste divisie, tijdens den slag bij Suomussalmi is verdwenen. De waarde van het materieel, dat door de Finnen is buitgemaakt wordt op een half milliard franc geraamd. De Finsche radio heeft gezegd dat het Finsche leger alleen den strijd kan voortzetten, wanneer het goed is uitgerust. Reeds heeft men in het geheele land groote hoeveelheden kleeren en gereedschap pen voor het leger verzameld en deze actie wordt voortgezet. Thans is bepaald, dat alle staatinstel- lir.gen, hierbij inbegrepen de scholen, alle materieel, dat zij niet strikt noodig hebben en wat het leger kan gebruiken, moeten afstaan. Ook wordt een be roep gedaan op de particulieren om klee- dingstukken, dekens, gereedschap als bijlen, hou- weelen, zagen e. d. ter beschikking van het leger te stellen. Zij die deze artikelen niet kosteloos kunnen afstaan, zooals handelaars, zullen van den staat ver goeding krijgen. De speciale correspondent van de „Nya Dagligl Allehanda" in Finland bevestigt de reeds gegeven berichten over den toestand, waarin de Sovjet Rus sische luchtmacht zich zou bevinden. In den aan vang van het conflict hadden de Sovjets 1000 vlieg tuigen tegen Finland in den strijd gebracht en zij hadden groote opslagplaatsen voor benzine en munitie ingericht. Van deze 1000 toestellen waren 450, die overigens van buitenlandsche herkomst waren, geschikt om met succes te worden gebruikt. Van deze 450 machiftes zijn 170 neergeschoten. Er zijn thans nog 250 vliegtuigen in den strijd. De voornaamste fout van de Russische bevelvoe ring schijnt te zijn geweest, dat zij terstond de beste vliegtuigen heeft gebruikt, zoodat het Roode leger op het oogenblik voor groote moeilijkheden staa* tengevolge van de vermindering van zijn reserves De piloten hebben overigens een opmerkelijk ge brek aan ervaring getoond. 4000 bommen werden sedert het begin van de vijandelijkheden neerge worpen op 100 verschillende plaatsjes, zonder dat eigenlijke militaire doelen zijn getroffen. Wrijving in het Russische leger. Belangrijke documenten zijn volgens United Press gevonden op gesneuvelde Russen, rapporten, welke erop wijzen, dat er inderdaad wrijving bestaal tusschen de politieke commissarissen der commu nistische partij, die toegevoegd zijn aan de Russische eenheden, en de officieren en manschappen. Er werd o.a. op het lijk van een ondercommissaris een aan- teekenboekje gevonden, waarin de namen stonden opgeteekend der soldaten, die over het voedsel klaagden en het eten op den grond hadden gewor pen. Van de legerleiders werd geëischt dat derge lijke incidenten in het vervolg zouden worden voor komen. Ook namen van deserteurs en van hen, die ageer den onder de soldaten, stonden genoteerd Havas meldt nog dat de Russische legerberichten. die steeds meer terughoudend zijn, naarmate de tijd voortschrijdt, in Rusland vrij ernstige ongerustheid teweeg brengen Men had namelijk herhaaldelijk verklaard, dat slechts enkele dagen noodig zouden zijn om het Finsche leger te overwinnen. In verband hiermede merkt het Finsche blad „Uusi Suomi" op dat sommige Russische organen een arti kel weergeven uit het blad van het Roode Leger, waarin verklaard wordt, dat de Mannerheim-linie even sterk is als de Maginot-linie of de Siegfried- linie. De „Achilles" opnieuw in strijd gewikkeld? Geruchten over slag in de Amerikaansche wateren. LONDEN. 12 Januari. (Havas). De „Daily Telegraph" maakt melding van geruchten volgens welke een nieuwe zeeslag zou zijn ge leverd voor de kust van Zuid-Amerika. De Britsche kruiser „Achilles" die het 14.000 ton metende mailschip „Highland Patriot" escor teerde, zou gisteravond slaags zijn geraakt met een Duitsch schip in de nabijheid van de Bra- ziliaansche haven Santos. De „Achilles" is een der drie oorlogsbodems, welke den „Admiral Graf Spee" dwongen naar Montevideo te vluchten. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Rio de Janeiro bericht dat de „Highland Patriot" in het begin van deze week uit Rio de Janeiro is vertrokken en nog niet te Montevideo waar het schip gisterochtend werd verwacht, is aangeko men. De correspondent van de „Daily Mail" te New- York bericht dat het mogelijk is dat binnenkort een nieuwe slag wordt geleverd voor de Zuid- Amerikaansche kust, want eenheden van de Duit- sche vloot ontvingen het bevel Duitsche koopvaar dijschepen te convoyeeren, welke opdracht hebben gekregen zoo spoedig mogelijk de Zuid-Amerikaan- sche havens, waar zij zich op het oogenblik bevin den, te verlaten. JUBILEUM OP DE CENTRALE WERKPLAATS. De heer P. de Boer hoopt op 18 Januari den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad op de Centrale Werkplaats van de Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem BUENOS AIRES 12 Januari (Reuter). Gisteren zijn te Buenos Aires twaalf perso nen omgekomen en acht ernstig ziek ge worden tengevolge van een hittegolf, zoo hevig als men in dertig jaar niet heeft gekend Het land heeft ernstig van de droogte te lijden en aan de oogst wordt ernstige schade toegebracht. Het woord is aan Cuslave Ie Bon: Een maatschappij in naam der rede te willen herbouwen, is rekening honden met slechts één der drijfkrachten die de volken bewegen cn deze drijfkracht is juist de minst invloedrijke. Door den op bouw van ideëele maatschappijen na te streven, dochters der rede, bereiden de theoretici het verval voor der maatschap pijen waarin zij leven. Proudhon: Er moet een wetenschap bestaan van de maatschappij: absoluut, streng, ge grond op de natuur van den mensch en zijn vermogens en op de onderlinge be trekkingen der menschen, een weten schap die men niet moet uitvinden, maar ontdekken Nieuwe burgemeesters van Hilversum en Tilburg. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Januari 1940, benoemd tot burgemeester der gemeente Tilburg: Mr. J. C. A. M. van de Mor- tel. Mr. J. C. A. M. van de Mortel, thans wet houder van Tilburg, werd 19 Juli 1880 te Tilburg geboren. Hij bezocht het Gymnasium te Breda en studeerde daarna in de rechten aan de universiteit te Amsterdam. Na zijn promotie in 1907 vestigde Mr. v. d. Mor tel zich te Tilburg als advocaat en procureur. In 1910 werd hij benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Tilburg, welk ambt hij bekleedde tot 1919. In dat jaar werd hij benoemd tot wethouder van Tilburg. Ook werd hij gekozen tot Eerste- Kamerlid voor de R.-K. Staatspartij. Bij Kon. besluit van 11 Januari 1940, Is, met in gang van 1 Februari 1940, benoemd tot burge meester der gemeente Hilversum: Mr. Dr. K. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn. De nieuwe burgemeester van Hilversum is ge boren te Utrecht 25 Juli 1901. Hij oefent de functie uit van advocaat en procureur en is plaatsvervan gend kantonrechter te Utrecht, lid van de Provin ciale Staten van Utrecht en Hoogheemraad van het Hoogheemraadschap Lekdijk Bovendams. Vannacht zal het weer stevig vriezen. De lucht blijft helder tot lichtbewolkt en de wind zit voorloopig nog in het Oosten, maar.heeft neiging naar het Zuiden te loopen. HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. Een werk van den Fin Sibelius wordt op het a.s. Bacheoncert uitgevoerd. Na het concert wordt een collecte voor het Finsche Roode Kruis ge houden. Een beschouwing over de bevolkingsstatistiek van Haarlem. 4 Ijsvermaak in Haarlem en omgeving. 8 BINNENLAND Er beslaat een mogelijkheid dat Nederlandsche schepen binnenkort minder lang in Engelsche havens zullen w orden opgehouden. 1 Is de „Tajadoen" getorpedeerd? Machinisten meenen een duikboot te hebben gezien. 3 Het ijs is geen vijand van onze inundatie. 3 Op vertoon van de motorrjjtuigenkaart zullen binnenkort zegels voor benzine- en smeerolie distributie beschikbaar worden gesteld. 3 De regeering wil een Economisch Verdedigings fonds instellen. Tegen een directeur van een Spaarkantoor te Haarlem, die f 183.000 verduisterde, is Vit jaar gevangenisstraf geëischt. 4 BUITENLAND Te Helsinki verw acht men spoedig nieuwe Rus sische aanvallen. 1 De Engelsche kruiser „Achilles" zou opnieuw in strijd zijn gewikkeld. 1 Het Kabinet-Abe zal vermoedelijk Zondag af treden. 2 De stand aan het Finsche front na zes weken strijd. 5 De Duitsche luchtmacht opereerde ook Donder dag weer aan de Engelsche kust. 5 Het Duitsche stoomschip „Bahia Blanca" is na een botsing met een ijsberg vergaan. 5 Wederom zijn eenige schepen nabij de Engelsche kust op mijnen geloopen. 5 SPORT. De Friesche Elfstedentocht. g ARTIKELEN, enz. R. P.: De Elfstedentocht. y H. D. Vertelling: De volgende morgen. 4 J. B. Schuil: Finland en Rusland. 5 J. B. Schuil: 'n Familie in Nazareth. 3 G. J. Kalt: Chr. Oratoriumvcreeniging. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op y LAATSTE BERICHTEN 9 MINISTER Van Kleffens acht het niet uitgesloten, dat, voor wat Neder land betreft, binnenkort zoodanige voorzieningen kunnen worden ge troffen, dat de moeilijkheden, ontstaan door het lange oponthoud van Neder landsche schepen in Engelsche havens, zooal niet uit den weg geruimd, dan toch althans aanzienlijk zullen worden verminderd. Deze mededeeling doet de minister in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. In deze Memorie deelt hij tevens mede, dat het voor zichzelf spreekt, dat de regeering zich er niet bij zou neerleggen, indien Groot-Brit- tannië in verband met den „order in council" van 27 November 1939 inzake den uitvoer met neutrale schepen van goederen van Duitsche herkomst, aan andere neutrale mogendheden zekere voordeelen mocht toestaan, die niet voor Nederland zouden gelden. Mr. v. d. Mortel.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1