Automobilisten HESMAT1EK AGENDA. Echte WALES-Anthraciet WITTOP KONING Aftreden van het Japansche kabinet Verantwoordelijkheic Ketelontploffing brengt 100 man zonder weri VRIJDAG '12 JANUARI TOÖ H XX Kt EM'S D'AGBEXD (UN/Ï INUTÏEKEN^ MUZIEK Christelijke Oratoriumvereeniging. BEETHOVEN'S MIS IN C, EN KOORFANTASIE. Bij al de uitvoeringen, die ik mij van Beetho ven's Mis in C. herinner, heeft mij altijd weer sterk geboeid het gedeelte, waarop de meeste componisten stranden, wanneer zij een nieuw werk ter keuring overleggen aan de commissie voor kerkmuziek. Dit gedeelte was het ook (uit gesprekken met zijn intiemste vrienden blijkt het meermalen) waarin Beethoven's inspiratie rechtstreeks kwam van „Der über den Sternen wohnt". Het is het Credo. Het is ook Beetho ven's credo. Om den zeer grooten eenvoud van het tonenmateriaal, waaruit straks de bouw meester een kathedraal van klanken schept, spreekt mij hier (evenals in de koorfantasie met zijn allersimpelst motief) Beethoven in al zijn grootheid. Geheele tekstdeelen worden be- heerscht door één enkele harmonie, soms in het midden met dominantwerking. Het inleidend „Credo in unum Deum" geeft al dadelijk hiervan een voorbeeld. Maar steeds volgt met behoud van het eenvoudig materiaal, een grootsche stijging, hier bij „per quem omnia facta sunt". Zoo is het geheele credo in groote deelen gedeeld, elk opgebouwd uit simpele mo tieven, doch de grootsche slotwerking ontbreekt nooit. Evenwel: de kunst van componeeren is slechts een tweede zaak en dit heeft Weber, wanneer hij Beethoven verwijt, een fugathema op te zetten dat even zoo snel weer wordt verla ten, over het hoofd gezien. Wanneer Beethoven grooter uitwerking verwacht van een totale fuga (zooals in zijn laatste sonaten), dan schept hij die. In deze Mis zijn het veelal al leen fugatische inzetten, die slechts den vorm zouden verbreken wanneer zij tot volledige fu ga's waren uitgewerkt. Het heeft mij getroffen in deze jongste uit voering door de C.O.V., dat de sfeer van dit Credo zoo zuiver naar voren kwam. Zelfs het mannenkoor, dat toch waarlijk al te zwak be zet was, werkte hieraan mee; innig en ook met overtuiging, klonk het qui propter nos homines". En tot een evocatie werd het „passus et sepultus est". Zeer schoon was de werking tusschen sopra nen en alten, waar op deze laatste woorden bij dominantharmonie de sopraan reeds anticipeert op het vredebrengend slotaccoord van dit schoone gedeelte. Welk een simpele middelen, maar welk een grootsche werking. Zoo is ook deze mis-partituur overrijk aan voorbeelden, hoe alles te juister plaatse is aangebracht. Bouw kunst in tonen. Zijn groote opvolger zou César Franck zijn. In het Benedictus bracht George Robert treffend het contrast aan tusschen koor en solostemmen, daaruit spreekt de organist, die weet kleuren te mengen. Alleeh 't .Pleni sunt coeli" klonk mij te weinig overtuigend, maar in 't Osanna" werd de geest weer vaardig over het koor en zijn leider. Het viel mij voorts op, dat in het „Dona nobis pacem" het tempo tamelijk langzaam werd ge- Wie weet wat Rheumatiek is, uit barre ervaring, die weet óók dat deze verschrikkelijke kwaal, met- zijn chagrijnige, steeds weerkeerende pij nen, een mensch zijn heele leven vergalt. Da gen en nachten pijn in lijf en leden en als de pijnen eens een oogenblik afnemen, dan is dat om straks zoo ongelegen mogelijk weer te rug te keeren in heviger kracht. Rheumatiek is een sloopende pijn, die ontstaat omdat schadelijke zuren zich ophoopen en vast zetten in spieren en spierweefsels, nu hier dan daar. Rheumatiek uit zich in vele vormen, maar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zooals de ge volgen altijd snerpende pijnen zijn. Die pijnen te verzachten, die oorzaak weg te nemen, dat is de taak van Kruschen Salts. De zes minerale zouten waaruit dit heilzaam preparaat is sa mengesteld. bestrijden uw kwaal in zijn oor zaak: ze zuiveren het bloed. Dat wordt vrijge maakt van die pij-nverwekkende schadelijke zu ren.... op volmaakt natuurlijke wijze. De won derlijk weldadige -uitwerking van Kruschen Salts, regelmatig gebruikt, is een gevolg van de verhoogde actie die daardoor uitgaat van Uw lever, nieren en ingewanden. Naarmate die weer tot verjongde actie komen en dat kan niet uitblijven met Kruschen Salts! zuiveren en filteren ze weer net als vroeger, alle schade lijke zuren uit Uw bloed, Tot nu toe zetten die zich vast en veroorzaakten Uw pijn maar dan worden ze afgevoerd langs natuurlijken weg, zooals dat hoort in ieder normaal gezond gestel. Volg toch het voorbeeld van die dui zenden en duizenden dankbare gebruikers van Kruschen Salts. Begin er óók mee! lederen mor gen bij het opstaan de beroemde kleine dosis, zoovéél als er op een cent gaat. Kruschen zal U goed doen en weer de oude maken; vrij van pijn. vrij in Uw bewegingen. En ge zult zoo dankbaar zijn! Voor Uwe wondere redding van de onmetelijke ellende die Uw kwaal anders nog ten gevolge zal hebben. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd.. Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv. Ingez. Med.) VRIJDAG 12 JANUARI Heden: Gem. Concertzaal: Concert Erna Sack, 3.15 uur. Luxor Theater: Huckleberry Finn. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Vier moedige meisjes. 2.30, en 9.15 uur. Cinema Palace: De moordkamer. 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: Bel Ami. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 13 JANUARI Stadsschouwburg: Het Nederlandsch Tooneel: Phaedra", 8.15 uur. Ijsbaan St. Moritz: Groote Hardrijderij. 2 uur. Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotcrsingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van R—0 uur, nomen; bij de kleine hoornsolo viel dit sterk op. Hoe schoon overigens werden deze korte obligaatpartijen uitgevoerd, en in hoe rijke mate droeg Strikkers' klarinetsolo bij, aan dit slotdeel de wijding te geven, die uit dit zuiver Beethovensch werk tot ons komt. Eenvoud van tonenmateriaal. Dit geldt in nog veel sterkere mate voor de Koorfanatsie. Maar niet minder dan in het slotkoor der Negende Symphonie komt. aanvankelijk langs den weg van interessante verwikkelingen, het bewustzijn over ons dat wij luisteren naar den Lionardo der toonkunst waarbij wij ons klein gevoelen doch met een groot en warm kloppend hart, dat in geestdrift kan geraken. Op zulke momenten kan men altijd weeraan benijden wie dit muzikaal gebeuren mogelijk maakt: dirigent, koor, solisten, orkest en onder die solisten zeer zeker den vertolker der hoogst belangrijke klavierpartij, Karei de Jong. Naast het nobele geluid van Licien Louman viel Han Lefèvre op door intelligenter!, maar ook fraai klinkenden zang. Dat in de kwartetgedeelten de polyfonie zoo goed tot haar recht kwam, dankte men mede aan de stem- en zangkwaliteiten van de dames Corry Bijster en Annie Hermes, die reeds de erkenning erlangden waarop zij recht hebben. G. J. KALT. HET TOONEEL. CENTRAAL TOONEEL. 'n Familie in Nazareth. Wij weten slechts weinig van het gezin, waar in Jezus ls opgegroeid en leefde, voordat Hij uit trok ter prediking. In Marcus 6 14 lezen wij er van, van Jezus' terugkeer in Nazareth, van Zijn broeders Jacobus en Jozes, Judas en Si mon, jran Zijn zusters ook en hoe zij „aan Hem werden géërgerd", waarop Jezus de bekende woorden tot hen sprak: „Een Profeet is niet on geëerd dan in zijn vaderland en onder zijn ma gen en in zijn huis". De Amerikaansche schrijvers Leonore Coffe en William Joyce Cowen trachten deze „Fa milie in Nazareth" tot leven te brengen in hun „Family Portrait", de broeders en hun vrouwen en als centrale figuur van het gezin Moeder Maria. Van Jezus hooren wij alleen spreken. Hij beheerscht dit stuk,vormt er den achtergrond van, zonder dat Hij ten tooneel ve^chijnt. De schrijvers hebben beproefd deze .Familie uit Nazareth" te teekenen zooals zij die zich hebben gedacht, eenvoudige menschen, allen timmerlieden, evenals hun vader Joseph was. maar die vreemd staan tegenover de leer, welke Jezus verkondigt. Zij zijn trotsch op hun broe der wanneer zij hooren, hoe Hij wonderen ver richt en duizenden zich in Capernaum om Hem verdringen, wanneer Hij spreekt, maar diep teleurgesteld en geërgerd, als Jezus' in Nazareth gekomen, slechts enkele zieken er geneest en niemand der buren en vrienden in Hem gelooft. Alleen deMoeder blijft in haar oudsten en liefsten zoon gelooven en in Zijn leer die toch zoo mooi en eenvoudig is. Maria volgt haar Zoon naar Jeruzalem en ont moet er Maria van Magdala in het huis, waar Jezus en Zijn discipelen hebben aangezeten aan het Heilig Avondmaal. Maria van Magdala vertelt haar in extatische woorden van de parabel van het teruggekeerde verloren schaap en Maria luis tert ontroerd, omdat het haar Zoon is, die dat heeft gesproken. Dan klinkt buiten woest gétier; het is de volksmenigte, die met de Romeinsche soldaten Jezus naar Pilatus voert. In het laatste tafereel zijn wij weer in den kring van de familie van Nazareth, eenige jaren na de kruisiging van Jezus. Esther, de dochter van Jo seph, zal trouwen met Jozua, den zoon van Laban van Damascus. De „Broeder" schijnt in dit gezin vergeten te zijn en Zijn naam wordt niet meer genoemd. Maar dan is het de Moeder, die meent, dat zij aan Laban moet vertellen, wat er in de familie is gebeurd, opdat hij niet onwetend zal zijn, en het blijkt, dat Laban nooit van Jezus heeft gehoord. Het is alleen de Moeder, die nog altijd aan Hem denkt, en als zij alleen is met haar jongsten zoon Judah, vraagt zij hem zijn pasge boren kind naar Jezus te noemen. Dit stuk had ook De Moeder kunnen heeten, want de schrijvers geven ons in deze „Familie van Nazareth" de moeder in al haar noblesse, de moe der, die gelooft in haar geliefden Zoon en Hem trouw blijft tegen alles in. Maar er zijn vele zulke moeders geweest en er zullen nog vele zoo zijn. Er is echter slechts één Moeder Gods, de Moeder wier leed grooter was dan van één andere moeder en deze Moeder Gods kon ik onmogelijk in deze Maria zien. De schrijvers hebben hun gegeven met een soort simpelen eenvoud en ook met eerbied be handeld, zij hebben getracht om dit gezin, waarin men zich „ergerde over den Broeder" te teekenen, zooals 't volgens hen heeft kunnen zijn, maar 't le ven en lijden van Jezus, dat toch de achtergrond vormt van dit stuk, was te groot, om deze min of meer huiselijke manier van dramatiseeren bij een zoo grootsch gegeven geheel te kunnen aanvaar den. Althans in de figuur van de Moeder. .Wij zien te weinig of eigenlijk niets van het onnoe melijke leed, dat zij heeft moeten dragen. Zij staat in dit stuk op het niveau van de moeder o zeker in al haar liefheid en zachtheid en mild heid, maar voor Maria is dat niet genoeg. Werke lijke ontroering heeft dit stuk ons slechts één oogenblik gegeven en wel in het gesprek tusschen Maria en Maria van Magdala in het zesde tafereel. Hier kwam iets van het grootsche van het gegeven tot ons, dank zij ook het volmaakte spel van Tilly Lus en Rie van Gilhuys in dat tooneel, Men had moeilijk een actrice kunnen vinden, die deze moederrol met een zoo groote innigheid en diepe menschelijkheid zou kunnen spelen als Tilly Lus. Dat zij de eenvoudige moeder gaf, was de wil van de schrijvers, maar als zoodanig gaf zijn dan ook de incarnatie van het moederschap. In haar zorg, haar angst, haar trots, aldoor was zij subliem. Hoe ontroerend klonk dat: „Hij is mijn zoon" in het tweede tafereel, van welke een nobele waardigheid was zij, toen zij den Romein de deur wees in haar huis te Nazareth. Een prachtige rol is dit van Tilly Lus. En na Tilly Lus noem ik onmiddellijk Rie Gil huys als Maria van Magdala. Het is slechts een episodische rol, maar Rie Gilhuys wist aan deze figuur volkomen het verhevene en toch mensche- lijke te geven, zooals wij ons deze bekeerde zon dares denken. Het stuk heeft een zeer groote bezetting. Niet alle rollen kwamen tot haar recht, maar er waren vooral onder de mannen velen, die kleur en relief aan deze Bijbelsche figuren gaven. Cees La- seur wist van twee kleine rollen -- een Romein en Laban iets zeer bijzonders te maken prachtig was hij in beide rollen van houding en grime Cor Hermus was een levendige en markante rabbi, Peronne Hosang een door haar natuurlijkheid weer treffende Maria Cleopas, Jan van Ees, Arend Hauer, Joan Remmelts en Gerard Schild waren de broeders, Mies Hagens, Tine Medema de vrou wen. Chris Baay maakte iets aardigs van een Oos- tersch koopman, Sam de Vrjes gaf kleür en leven aan een huwelijksmakelaar. Het publiek heeft met stille aandacht het spel gevolgd en was aan het slot zeer gul en enthousiast in het applaus. I J. B. SCHUIL Uuy lUUt MET ZEISSCLAZEN GIERSTRAAT 27 - Tel. 16764 (Adv. Ingez. Med.) Verxoachtinggeldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijke wind. Helder tot licht of half bewolkt. Droog weer. Des nachts strenge, overdag matige tot lichte vorst. THERMO METERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 26 F 19 F 20 Het zwaartepunt van het continentale gebied van hoogen luchtdruk verplaatst zich geleidelijk naar het zuiden, waardoor de as meer z.o.-n.w. ge richt wordt. De depressies, die dloor het noorden trekken, houden boven den 60sten breedte graad de temperatuur hoog en brengen dooi aan de oos telijke kusten van de Oostzee. De depressie in het Middellanidsche Zeegebied ligt thans over het zui delijke gedeelte en vult aan alle zijden snel op. De zware Borastormen aan de kusten van de Adriatische Zee zijn nog niet bedaard en waar schijnlijk waait in Zuid-Frankrijk de mistral. De koude is thans tot in Spanje en Portugal doorge drongen. Op den Oceaan ligt een langgerekte voor van lagen luchtdruk van de oostkust van Groenland tot ten westen van de Azoren. Op de westkust van Groenland is de luchtdruk zeer snel gestegen en het westelijke gedeelte van den Oceaan is bedekt met een gebied van lnoogen luchtdruk van gelijke beteekenis als dat over de Britsche eilanden en 't oostelijk gedeelte. De stations uit het Poolge bied ontbreken hedenmorgen. BAROMETERSTAND Vorige Stand 778 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 776 m.M, Neiging: Achteruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS' Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en wandelaars. Zaterdag v.m. 5.05 uur; n.m. 17.30 uur. Strand berijdbaar van 10.00—15.30 uur. °a 1.85, afm. 8-15 m.m. 2.45, afm. 15-22 mm. 2.80, afm 22-35 m.m FRANCO HlllS - PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Ds. Oldeman weer naar Santpoort? De voorganger der Ver. van Vrijz. Herv. te Haarlem, ds. R. H. Oldeman staat, naar men weet, op het drietal, dat is opgemaakt in verband met de bestaande predikantsvacature bij de Ned. Herv Gemeente te Santpoort, op welk drietal voorts de namen voorkomen van Ds. J. van Wijk, predikani te 's Gravenhage en Ds. P. Jonges, predikant te Borger. Zooals men weet heeft ds. Oldeman op 1 October j.l. te Santpoort zijn afscheidspreek gehou den waarna hij den volgenden Zondag te Haarlem zijn intrede heeft gedaan. Aan ds Oldeman is toezegging van beroep ge daan en dit houdt in, dat het Kiescollege der Ned Herv. Gem. te Santpoort binnenkort een officieel beroep op Ds. Oldeman zal uitbrengen en dat deze voor dat beroep wel wat voelt. Uit goede bron vernamen we, dat door een interne kwestie in de Vereeniging van Vrijz. Her vormden te Haarlem Ds Oldeman teleurgesteld was inzake de medewerking, welke hij van een deel dei- leden ondervond, hoewel de persoon van Ds. Olde man geheel buiten deze kwestie staat. Het kiescollege te Santpoort vernam een en ander, hoorde ook, dat Ds. Oldeman zich in het algemeen weer beroepbaar wilde stellen en achtte het in 't belang der eigen gemeente te trachten den vroe- geren predikant weer in haar midden te krijgen. AANBESTEDINGEN. Door den Rijkswaterstaat werd hedenmorgen te Haarlem aanbesteed het onderhouden van werken van het Noordzeekanaal gedurende 1940 (in twee perceelen en in massa). Laagste in schrijver voor beide perceelen en voor de massa was J. van der Vlies te Sliedrecht, namelijk perceel 1 voor 74.700, perceel 2 voor 23.800 en de massa voor 98.400. Verder werd aanbesteed het onderhoud van de buitenduinen op Terschelling. De laagste in schrijving was van M. Koojjman te Midsland op Terschelling voor 5240. Wijziging van Pensioenwetten. Ingediend is een wetsontwerp, houdende wij ziging en aanvulling van de pensioenwetten voor de zee- en landmacht, van de militaire we- duwenwet 1922, van de pensioenwet voor het personeel der koninklijke marinereserve, van de Pensioenwet voor het reserve-personeel der land macht, alsmede van de wetten van 31 December 1935 WIELRIJDER DOOR AlITO AANGEREDEN. De 20-jarige wielrijder V. uit Haarlem wilde Donderdagavond kwart over zes, uit de Keizer straat te Haarle mkomend, de Wilhelminastraat oversteken. Hij werd aangereden door een zes- wielige vrachtauto, die in de richting van de Zijl-, vest reed. De jongen werd tegen de straat gewor pen; hij kreeg een hersenschudding en een wond aan het hoofd. Leden van den Öngevallendienst verbonden hem en brachten hem per ziekenauto naar het St, Elisabeths Gasthuis. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Toen de bestuurder van de vrachtauto den wielrijder bemerkte, heeft hij sterk geremd en toen hij zag, dat een aanrijding onver mijdelijk was, heeft hij het stuur omgegooid. Dit alles kon de aanrijding niet voorkomen. Volgens getuigenverklaringen had de wielrijder getracht, nog vóór langs de auto te passeeren, door sneller te gaan rijden. Do remmen van de auto bleken in orde te zijn. De politie heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Abe c.s. dienen vermoedelijk Zondag hun ontslag in Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de minister-president Abe na den ka binetsraad van hedenmorgen zijn amibtge- nooten in kennis heeft gesteld van liet voor nemen den Keizer Zondagmorgen het ont slag van het kabinet aan te bieden. Ver klaard wordt dat alle leden van het kabinet den minister-president de vrije hand in de zaak laten. De „Asahi Sjimboen" schrijft: dat thans de oogen van het geheele Japansche volk gericht zijn op de vooraanstaande politieke personen, die verantwoordelijk zijn vor de vorming van een krachtig nationaal kabinet in den waren zin des woords, zooals eenstemmig door alle lagen der bevolking verlangd wordt, inclusief door de kringen van het leger, de politiek, de financiën en het onderwijs. Het blad acht Prins Konoye den candidaat met de beide kansen, maar meent dt hij een aanbod om een kabinet te vormen van de hand zal wijzen. Het blad noemt voorts den vroegeren minister van financiën, Ikoda, baron Araki, admiraal Soezoeki, baron Hiranoema, den vroegeren minister-president Hirota en in het bijzonder Oegaki, den vroegeren gouverneur van Korea. Ruim 1000 K.M. snelheid in duikvlucht. Prestatie van een Engelsch jachtvliegtuig. LONDEN, 12 Januari. (Reuter). Een vlieger van de Britsche luchtmacht hoeft met zijn Spitfire jachtvliegtuig bij een onvrijwillige duikvlucht een snelheid van 650 mijl per uur bereikt. Hij was tot een hoogte van 23.000 voet (ruim 7000 Meter) ge stegen toen hij tijdelijk het bewustzijn verloor door gebrek aan zuurstof. Het volgende wat hij bemerkte was, -dat zijn toestel een zeer snelle duikvlucht maakte. Hij slaagde er in zijn vliegtuig uit de duikvlucht te krijgen en "bemerkte dat hij een snelheid van 400 mijl per uur (640 K.M.) bereikte. Deskundigen verklaren dat het toestel in de duik vlucht een snelheid van meer dan 650 mijl per uur (ruim 1000 K.M.) heeft behaald. Engeland komt met een nieuw gevechtsvliegtuig. LONDEN, 12 Januari. (Reuter). Van gezag hebbende zijde wordt medegedeeld dat een nieuw type gevechtsvliegtuig bestemd voor zeer snel op treden over groote afstanden, wordt gemaakt. Dit nieuwe type is nog niet in gebruik genomen, doch wanneer dit het geval zal zijn, dan zal men verbaasd staan vooral over het aantal, dat gereed zal zijn. De luchtvaart-medewerker van de Daily Tele graph verklaart, dat dit nieuwe type een grooten vooruitgang beteekent bij de toestellen, welke op het oogenblik in gebruik zijn, Sovjetvertegenwoordigers, die verdwenen. Functionarissen in het voormalige republikeinsche Spanje. NEW YORK, 12 Jan. Een artikel in het tijd schrift „The Nation" onthult dat alle Sovjet-auto riteiten, die in Spanje de republikleinen geholpen hebben, o.a. generaal Gorieve, die eenmaal Ma drid voor den ondergang wist te bewaren, thans uit het militaire of officieele leven verdwenen zijn. De volgende personen, omtrent wier lot niets bekend is, werden gearresteerd: Generaal Grishin, generaal Maximof, die het succesvolle Ebro-offen- sief leidde, Marcel Rosenberg, Sovjet ambassadeur in Spanje, Gaikis zijn opvolger, Stashevisky, ver tegenwoordiger van den Sovjet-handel, Antono Vavseyenko, consul generaal van Rusland in Ca- talonië, Michail Koltsof, Pravda-correspondent, generaal Uritzky van het defensie bureau te Mos kou, die de wapentransporten naar het „roode" Spanje leidde. De eenige uitzondering zou gene raal Grigorovich zijn, die Spanje in de eerste helft van 1938 verliet om een post in het Verre Oosten te aanvaarden. Hij zou thans, zoo wordt gemeld, aan het Finsche front staan onder zijn waren naam Stern. (United Press). Het Duitsche opperbevel meldt: Vier vijandelijke schepen tot zinken gebracht. BERLIJN, 12 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Aan het Westelijk front plaatselijke activiteit van artillerie en patrouilles. Het luc-htwapen zette de verkenningen aan de Engelsche en Schotsche Oostkust alsmede boven de Shetland-êilanden voort. Aan de Schotsche kust werden drie Britsche voorpost booten en een bewapend koopvaardijschip, dat het vuur op de Duitsche verkenners opende, aan gevallen en tot zinken gebracht. In het verloop van een luchtgevecht dat zich hierbij met Brit sche jachtvliegtuigen ontwikkelde, werd een vijandelijk toestel neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben een vliegveld op een Duitsch eiland aangevallen zonder schade aan te richten". Artillerie in actie aan het Westelijk front. Duitsch verkenningsvliegtuig neergeschoten. He Frantsche legerbericht van gisteravond luidt: „De dag werd gekenmerkt door groote activi teit der artillerie van beide partijen en door een vrij groote bedrijvigheid der luchtmacht aan beide kanten. Een vijandelijk verkennings vliegtuig is in onze linies neergeschoten". Hedenmorgen werd gemeld: „Een nacht zon der belangrijke incidenten. Aan weerszijden activiteit van patrouilles". Belga verneemt uit Luxemburg dat men tegen 10 uur Donderdagmorgen van Luxemburgsch gebied bij de drielandengrens een luchtgevecht heeft kunnen aanschouwen tusschen acht vlieg tuigen, die zeer hoog vlogen. Kort voor tweo uur des middags hoorde men in Luxemburg het geluid van een hevig kanon vuur. De schoten volgden elkaar vrijwel zonder tu&schenpoozen op. (Havas bericht uit Moskou, het in Rusland steeds fcoyl wordt, waardoor de moeilijkhd toenemen en meldt nog „in ij band hiermede"dat Stalin chef van den iueerkundt\ dienst heeft afgezet.) Wanneer ik mijn gedachten wijd Aan Rusland, moet ik altijd rillen, Zonder het nu bepaald te willen, En dan vooral in dezen tijd. De kou in Mos-kou is een kou Waaraan de Rus vanouds gewend is, Maar die in ons land onbekend is En die ik niet graag voelen zou. Maar het schijnt nu zelfs in die stad I De spuigaten toch uit te vriezen, Men gaat er het geduld verliezen, Dat men met dezen vorst nog had. Die toestand zit ook Stalin hoog, Hij maakt als altijd korte metten, Door den weerkund'ge af te zetten, Is 't dat die meteoro loog? Neen, het is daar klaarblijklijk zoo, Dat deze man het weer moest dwingen, En kan hij 't niet? geen beuzelingen. Eruit ontslagen nitsjewo! Ook hier kan 't vriezen dat je rilt, Maar desondanks, wil ik wel wedden, Zal warmer hart de functie redden. Van de directie van de Bilt. P. GAStl U kunt blijven rijden. Geen last van slippen Ij zei op Uw voorruit. Laat Uw wagen behandi SHELL SERVICE STATION,! AMSTERDAMSCHE VAART 322 - Telef. IJ (Adv. Ingez. Med In de textielfabriek „Bato" te Enschedl heeft zich Donderdagavond laat in he, ketelhuis een ernstige ontploffing voorge daan, welke vermoedelijk ontstond doordal zich explosieve gassen in het rookafvoerkaj naai hadden verzameld. Het ketelhuis wei) geheel verwoest en de groote fabriek» schoorsteen barstte. Persoonlijke ongelukken deden zich nil voor. Als gevolg van de ontploffing zal hi bedrijf, waar ruim honderd personen wer! zaam zijn, voorloopig moeten worden stl gelegd. De ontploffing geschiedde, toen de nac stoker de deur van een der beide stoomke opende. Rijwieldieven gepakt. In écn jaar vijftien rijwielen gestolen. Dezer dagen heeft de Haarlemsche politie 29-jarigen monteur uit Haarlem, verdacht rijwieldiefstal, aangehouden. Bij ibeke met een 33-jarigen kapper, die reeds in het 1 van Bewaring gedetineerd is, in 1939 te Haai vijftien rijwielen te hebben ontvreemd. De po heeft eenige van den fietsen in beslag genoi waarvan de herkomst nog niet is vastgest Dit wordt nader onderzocht. De monteur heden aan de Justitie voorgeleid. ONGELUKKEN OP HET IJS. Donderdagmiddag vier uur is op het ijs van Kloppersingel te Haarlem een 42-jarige dame het schaatsenrijden gevallen. Zij brak haar reet onderbeen. Op ongeveer hetzelfde tijdstip en eveneens dien singel is een 20-jarig meisje gevallen: zij b haar linker onderarm. Beide dames werden i leden van den Öngevallendienst voorloopig handeld, waarna ze gezamenlijk per zieken: naar het Diaconessenhuis werden vervoerd. BEDRIJFSLEIDER AANGEHOUDEN. Verdacht van verduistei De Bloemendaalsche politie heeft Woensdag t gehouden den bedrijfsleider H., in dienst bij brandstoffenhandelaar aan de Raaks te Haar! De aangehoudene wordt .er van verdacht, door bij klanten geïnde gelden verduisterd te hebbe De politie zet het onderzoek in deze zaak voort. BLOEMENDAAL BIVAKMUTSEN EN DASSEN VOOR DE MILITAIREN. Het Brei-comité heeft ook voor 1940 nog de h der inwoonsters van Bloemendaal noodig. lederen Zaterdagmorgen kunnen zij bij m Den Tex, Potgieterweg 3, Bloemendaal, barons van Dedem en mevr. van Schaeck Mathon een k wol halen voor het breien van een bivakmuts een das voor de militairen of haar gaven bren voor het inkoopen van wol. De militairen, die zeer dankbaar zijn, roepen steeds de hulp van het comité in! HEEMSTEDE TERAARDEBESTELLING W. SCHWAB-WELM Te Heemstede heeft Donderdagmiddag op de gemeene Begraafplaats de teraardebestelling pli gehad van het stoffelijk overschot van mevr. Schwab-Welman, de bekende tooneelspeelster. plechtigheid droeg een zeer eenvoudig karak Alleen de allernaaste familieleden en enkele tieme vrienden waren aanwezig, daar dag en van de teraardebestelling niet vooraf bekend ren gemaakt. Nadat de kist in de aula was binnengedra werd op het orgel het Largo van Handel gespi en „Es ist bestimmt in Gottes Rat". (Dit laatste verzoek der familie). Bij het uitdragen van stoffelijk overschot werd het slotkoor uit Matthaeus Passion gespeeld. Bij de groeve dankte ae heer Hermann Schv voor de laatste eer aan zijn vrouw bewezen voor de vele bewijzen van deelneming en bele; stelling,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2