HET IJS EEN VIJAND? OPRUIMING „Tajandoen" getorpedeerd? De bevroren inundatie heeft aan kracht niets ingeboet. JAARLIJKSCHE De a.s. benzine distributie WEK UW LEVER-GALOP Er rijden reeds auto's op het ijs IJ D A G 12 JANUARI 194Ö HASREËM'S DAGBE'AD 3 i .Januari.Nu de aanhouden- de Nederlandsche watervlakten bevroren reeds in eenige rivieren het ijs vast is gaan bekruipt sommigen de vrees, dat hiermede van de Nederlandsche defensie het een geboeide bondgenoot is geworden en waarde meer heeft. vrees wordt, naar ons bij informatie bleek, deskundigen niet gedeeld, dat den meesten onzer door het wanneer zij zich over de strenge Drgen maken, is de tocht van den Franschen Pichegru in 1794, die, trekkende over onze in rivieren, ons land zonder slag of stoot enkele dagen kon bezetten. De vaderland- schiedenis heeft ons bovendien geleerd hoe o-aal van Lodewijk den Veertiende Luxem- lijn bekende tocht over het ijs van Woerden lodegraven en Zwammerdam maakte. Deze ïlden uit de geschiedenis, welke iedere Ne- |er kent, schijnen op het eerste gezicht aan en, dat bevroren inundaties waardeloos zijn. nen vergeet daarbij, dat Pichegru het al heel telijk had. Hij vond de rivieren niet alleen m, maar vrijwel onverdedigd. Zijn Fransche werden door een deel der bevolking met begroet. Niet het ijs, maar de verdeeld- de natie was ooi-zaak van zijn snel succes, eze oorzaak is thans afwezig. Luxembourg vond geen gewapenden tegen- tegenover zich, toen hij zijn tocht over het Hij kwam slechts één gewapenden dat is een kleine met een kanonnetje boot op zijn expeditie tegen, en zag geen Nederlandschen soldaat. Toch was de riskant: de dooi viel in, en had Pain geen verraad gepleegd, dan zouden de Fran- him basis zijn afgesneden en een gemak prooi van de Staatsche troepen zijn ge ilet ijs een vijand van ons verdedigingsstelsel d, wordt door de beide historische voorbeel- d ook niet bewezen. tegenover echter bestaan er geschiedkundige welke in tegengestelde richting wijzen. Zij welsprekender, daar zij aan een jonger ver- jjjn ontleend. laatste hoekje Belgisch grondgebied werd in rlog 19141918 verdedigd achter een inun- van den User. Deze was van veel beperk- dan de inundaties, waarop Nederland ■van nood zou kunnen rekenen. De IJser- nu is meermalen dichtgevroren, en wel in den strengen winter 19161917. Toch ooit een aanval over gedaan. Een bewijs, dat 't i-isico daarvan beseffen. Wel zijn oorlog aanvallen over het ijs beproefd aan front. De Russen hebben zich meer- gewaagd op de bevroren meren en moerassen en West-Rusland, o.a. tijdens het van 1914. De pogingen liepen uil volslagen debacle. zaam is ook, dat ook nu weer, in den Finsch- jhen oorlog, het Ladoga-meer, ofschoon met kke ijslaag bedekt, volkomen ongeschikt is en als opex-atieterrein voor den aanvaller, i voorbeelden uit de jongste krijgsgeschiede- len zien, dat de moderne bewapening dengene, er het ijs een aanval tracht te ondernemen, nadeel stelt. De redenen zijn duidelijk. De lende troepen hebben op de gladde ijsvlakten i minste dekking. Elke soldaat heeft de weten dat hij, als hij gewond wordt, op het ijs zal liggen, omdat hij onbereikbaar zal zijn voor hulp. Gewond worden beteekent en dit vooruitzicht is fnuikend voor gezien de verdediger zich in stellingen ver zal hebben, vanwaar uit hij met zijn auto- wapenen eiken infanterie-aanval kan is een aanval over het ijs wel ondenkbaar grondige voorbereiding en ondersteuning e artillerie. Maar diezelfde artillerie vernielt waarlangs de eigen soldaten de stellin- Kden verdediger zullen moeten bereiken: zij het ijs en speelt daardoor in de kaart van tdediging, welker artillerie op haar beurt et zal nalaten tot vernieling van de ijsvelden dragen. tassende aanvallen onder bescherming van jchtelijk duister zouden, gezien de kracht der atische vuurwapenen tegen een zichtbaren de eenig overblijvende mogelijkheid op voor den aanvaller kunnen schijnen. Maar an waagt de aanvaller zich wat men noemt jd ijs. Het ijs biedt mogelijkheden tot verra- le hinderlagen. Van ouds bekend zijn de ijs- j, ijsvrije sleuven, welke vooral bij nacht irukkende troepen gevaarlijke valkuilen vor- leestal zijn ijscunettes versterkt door ver- jen, welke men uit ijsblokken, uit de sleu- ramstïg opbouwt. Reeds in 1672 werden deze op ruime schaal tegen de Fransche ge- op andere wijze kan het ijs tot hindernis gemaakt. Wanneer de verdediger den wa- verandert, door het water onder het ijs h wegloopen, zal boven de slooten en vooral |öe kanalen het ijs breken en zullen de schuin de kanaalwanden omhoog stekende schotsen gaan vormen, welke, zoo niet voor 's vijands irie, dan toch in ieder geval voor zijn tanks komelijk zijn, terwijl het ijs buiten de sloo- kanalen al die onaangename eigenschappen ertoonen, welke in het woord bomijs begre- Sgen. onze rivieren zijn in den winter gevaarlijk ien aanvallend leger. Een tijdsverloop van dagen kan hoog water brengen, dat alle ieplannen in de war stuurt. Heeft men, zoo ms het geval is, drijfijs op de rivieren, dan overgang onmogelijk. Indien wij in vredes- öze zware schipbruggen en veerponten moe- ignemen, wanneer het drijfijs zich op de ri- ertoont, dan kan een vijand met zijn licht imateriaal er zeker niets beginnen. Maar esteld, dat de rivieren geheel zouden dicht en een zoo sterk ijsdek zouden vormen, dat «collecte in de bioscopen bracht ruim 76.000 op. De helft ervan voor het Nationaal Steuncomité 1939. lerst-collecte ten bate van de stichting Bio- Öe-oord. welke in alle bioscopen gehouden ft het formidabele bedrag van ruim f 76000 acht (vorige jaar ruim f 42.000). als men weet is, daixk zij de bemiddeling van ed. Bioscoopbond, met het oog op de bijzon- ijdsomstandigheden de helft van deze op at bestemd voor het Nationaal Steuncomité l het Nationaal Steuncomité 1939 zal der een bedrag van c.a. f 38.000 worden uitge- 10EDER DOODDE HAAR KINDEREN. 32-jarige ongehuwde vrouw uit Ridderkerk Maart 1935 en in December 1938 haar pas en kinderen om het leven gebracht. Sotterdamsche rechtbank veroordeelde haar oor tot één jaar en vier maanden gevange- af met aftrek van de preventieve hechtenis. het aanvallende leger er met gemak met trein en al over zou kunnen oprukken, dan blijft nog steeds 't gevaar bestaan, dat eens Luxembourg bedreig de: de dooi, en het daarop volgende kruien van het ijs. Dooi beteekent, dat de opgerukte vijand afge sneden wordt van zijn basis, dat zijn aan- en af voer wordt afgesneden, gedurende langen tijd, wel licht voor eenige weken. Zoolang de weersvoor spellingen niet verder dan eenige dagen reiken en ook daarvoor nog slechts zeer beperkte zekerheid bieden, zal een verantwoordelijke legeraanvoerder zich wel driemaal bedenken eer hij zijn troepen in dit wisselvallige klimaat laat trekken over een zoo onbetrouwbare brug als het ijs. Want hoe onaan genaam de positie is van een aanvaller die achter zich een kruiende rivier en vóór zich de dooiende inundaties van den verdediger heeft, laat zich ge makkelijk denken. Het winterseizoen op zichzelf brengt ook reeds groote nadeelen voor den aanvaller met zich mee. Weliswaar kennen wij geen Finschen winter, doch ook bij ons zou de aanvaller te lijden hebben van gladde wegen, van korte dagen, van koude, welke de geïmproviseerde legerplaatsen van zijn troepen zou teisteren en van de onmogelijkheid iets met den harden grond te beginnen. Wanneer de bodem flink bevroren is, stuit de infanterieschop als op rots. Terwijl de verdediger zich in te voren klaar gemaakte stellingen heeSt ingericht, weigert de bodem den aanvaller een schuilplaats. De deskundigen concludeeren dan ook, dat onze weermacht, gebruik makende van oude beproefde middelen en van de mogelijkheden der moderne techniek, opgewassen is tegen de moeilijkheden van vorst. De winter zou een zeker zoo groote vijand voor den aanvaller blijken te zijn, hetgeen de ervaring in 19141918 en in Finland heeft ge leerd. Onze bzqinfr MAANDAG 15 JANUARI A.S., des morgens 10 uur. In verband met de voor bereiding der Opruiming is onze zaak ZATERDAG 15 JANUARI GESLOTEN, terwijl deze gedurende de OPRUIMING des mid dags tusschen 12 en 2 uur eveneens G E- S LOTEN is. N.V. M.6aslek COMPLETE WONINGINRICHTING. BARTELJORISSTRAAT 15—17, HAARLEM. bonnen worden ook gedurende de OPRUIMING verstrekt. (Adv. ingez. Med.) Konijnenfokkers exposeeren te Deventer. Ongekend groot aantal inzendingen. Te Deventer is Donderdag de keuring gehouden van konijnen, ingezonden voor de op Zaterdag en Zondag as. te Deventer te houden tentoon stelling van den Nederlandschen Konijnfokkers Bond. In totaal zijn ruim 1600 exemplaren inge zonden, hetgeen een record voor Nederland beteekent op het gebied der kleindierfokkerij. De hoofd-eereprijzen werden als volgt toege kend: Medaille van H.M. de Koningin voor het beste beest der tentoontselling, voor L. van de Kind te Gouda met konijn grijze Vlaamsche Reus voedster. Medaille van den minister van economische zaken voor het beste Poolkonijn, gewonnen door E. Noteboom te Rotterdam. Wisselbeker, uitgeloofd door den Nederland schen konijnenfokkersbond voor 't beste dier der groote rassen; gewonnen door L. van de Kind te Gouda met konijn Grijze Vlaamsche Reus. Wisselbeker uitgeloofd door den Ned. Konijnen fokkers Bond voor het beste dier der midden-, langhaar- of korthaarrassen, gewonnen door J. C. Bouwmeester te'Tilburg met Havanna, voed ster. Wisselbeker, uitgeloofd door den Ned. Konij nenfokkers Bond voor het beste dier der kleine of bergrassen, gewonnen door G. Lichtenberg te Haarlem met klein zilver ram. Reiger-,,vluchtelingen" naar Napels vertrokken. Donderdagmiddag zijn de leden der beman ning en de passagiers, die de extra-vlucht van de .Reiger" uit Napels naar Zuid-Afrika zullen meemaken uit ons land vertrokken. Te Amster dam stapten in den trein gezagvoerder Blaak, gezagvoerder Hulsebos, radiotelegrafist Siemers, werktuigkundige Buitenhuis en steward Vissers. Voorts de heer en mevr. Westerdijk en de heer J. Nunes Vaz. In Den Haag kwamen daar nog bij de heer van Laar, de heer Reyers, jhr. Repelaar en mej M. Pos, terwijl in Rotterdam als laatste pas- sagiere mej. van der Leeuw in den trein plaats nam. In Cairo komt de heer E. H. van Veen in 't vliegtuig waar hij overstapt uit de „Nandoe" welke Donderdag uit Indië naar Napels is ver trokken. De passagiers en de bemanning uit Neder land reisden gisteravond tot Brussel, heden gaan zij door naar Parijs en hedenavond wordt de reis naar'Napels voortgezet. De opmarsch der Groentjes in Haarlem's Dagblad is onweerstaanbaar In 1938 werden er 47068 geplaatst lu 1939 wateu het et [48596 Op vertoon van Motorrijtaigen-belastingkaart zullen zegels worden verstrekt In het Algemeen Politieblad is opgenomen een circulaire over de aanstaande distributie van mo torbrandstoffen en smeerolie, welke circulaire ge richt is tot de fungeerende directeuren van politie. Wij ontleenen aan die circulaire het volgende: Met ingang van een nader te bepalen datum zullen de distributie-kringbureaux aan houders van motor rijtuigen identiteitsbewijzen verstrekken, een derge lijk bewijs zal slechts worden verstrekt op vertoon van de motorrijtuigenbelastingkaart, welke geldig heid heeft op het oogenblik van de uitreiking van het identiteitsbewijs. Tengevolge hiervan zou het kunnen voorkomen, dat houders van motorrijtui gen, die over een groot wagenpark in het geheele land beschikken en aangifte doen voor de motorrij tuigenbelasting ter plaatse, waar het hoofdverblijf is gevestigd, gedurende enkele dagen met hun mo torrijtuigen niet zouden kunnen rijden, aangezien de motorrijtuigenbelastingkaarten naar het hoofdkan toor zouden moeten worden opgezonden voor het in ontvangst nemen van de identiteitsbewijzen. Ten einde aan dit bezwaar tegemoet te komen, is bepaald, dat hij, die bij het in werkingtreden van de distributie van motorbrandstoffen en smeerolie op nader te bepalen dagen zonder motorrijtuigenbelas tingkaart in verband met het afhalen van het iden titeitsbewijs naar het hoofdkantoor is gezonden, niet bekeurd zal dienen te worden Er is vanzelfsprekend geen bezwaar tegen, dat de opsporingsambtenaren zoo noodig eerst nog een nader onderzoek instellen alvorens zij van bekeu ren afzien. Na de uitreiking van de identiteitsbewijzen zullen aan houders-van motorrijtuigen zegels worden ver strekt aan de kantoren der posterijen, waar die hou ders zullen worden ingeschreven. Met behulp van deze zegels kunnen de houders gedurende een ze kere distributieperiode brandstoffen en smeerolie betrekken. Aangezien deze zegels slechts zullen wor den verstrekt op vertoon van geldige motorrijtuigen belastingkaart en de houders van wagenparken de zegels slechts kunnen verkrijgen op het postkantoor, waaronder hun hoofdbedrijf ressorteert, zouden deze houders bij het begin van elk distributietijdvak de motorrijtuigenbelastingkaarten moeten opvragen ter •erkrijging van de zegels. Om zulks te vooi'komen is bepaald, dat de ont vangers aan houders van motorrijtuigen, die aangifte voor de motorrijtuigenbelasting doen ter plaatse, waar het hoofdbedrijf is gevestigd, op verzoek een verzamelbewijs van alle aan hen afgegeven motor rijtuigenbelastingkaarten zullen verstrekken, het welk bij de uitreiking van de distributiezegels in de plaats treedt van de motorrijtuigenbelastingkaarten. Inval op oefenterrein der N. S. B. te Soest. Sportleeraar staat terecht. Voor den kantonrechter te Amersfoort, had zich Donderdag te verantwoorden een sportleeraar uit Amsterdam, onder wiens leiding een groep N. S. B.'ers te Soest kort geleden oefeningen hield. Men zal zich herinneren, dat de Soester-polxtie destijds een inval deed op een terrein aan den Nieuwenweg waar leden van de N.S.B. aan het oefenen waren Een proces-verbaal werd opgemaakt Verdachte werd verdedigd door mr. A. J. van Vessem uit Utrecht die vei-klaarde, dat de politie onmogelijk de gewraakte oefeningen had kunnen waarnemen, zooals in het proces-verbaal stond vermeld. De ambtenaar van het O.M. eischte vijf- en-twintig gulden boete, subs, tien dagen hechte nis. Uitspraak over acht dagen. Dwaze bewering over Nederlandsche voornemens. NEW YORK 11 Januari (Havas). Volgens den Amerikaanschen ontdekkingsreiziger William la Warre zou Nederland er over denken zijn bezittin gen in de Antillenzee onder protectoraat van de Vereenigde Staten te plaatsen in geval dat het slachtoffer zou worden van een Duitschen inval. De Amerikaansche vlootautox'iteiten zouden op het oogenblik de kwestie bestudeeren. PROF. GEIJL LID VAN DE VLAAMSCHE ACADEMIE. UTRECHT, 11 Januari. Prof. dr. P. C. A Geijl, hoogleeraar in de algemeene geschiede nis en de vaderlandsche geschiedenis van den nieuwen tijd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is benoemd tot lid van de Koninklijke Vlaamsche Academie voor Wetenschap, Letteren en Schoone Kunsten van België. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zUn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez Med.) SCHEEPSOFFICIEREN door den Raad voor de Scheepvaart gehoord. Machinisten meenen een duikboot te hebben gezien. OP dc uitreis naar de Oost is het motor- vrachtschip „Tajandoen" van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland". 8159 tojx groot, op 7 December 1939 in het Engelsche Kanaal 30 mijl ten Noorden van Ouessant door een ontploffing getroffen en in 25 minuten gezonken. De bemanning bestond uit 54 personen, ter wijl voorts 14 passagiers de reis meemaakten. Zes leden van de bemanning werden vermist, alle passagiers konden worden gered door een Belgisch en een Italiaansch schip, welke in de nabijheid waren. Men herinnert zich nog, dat de geredde passagiers en leden van de bemanning nog een tweede ongeval beleefden, toen het Belgische stoomschip „Louis Sheid", aan boord waarvan de schipbreukelingen naar Engeland werden gebracht, aan de Zuidkust aan den grond geraakte. De geredden kwamen toen met een reddingboot veilig aan land. Onder voorzitterschap van prof. r;.r. B. M. Taverne onderzocht de raad voor de scheepvaart in zijn zit ting van gisterenmiddag de oorzaak van deze scheepsramp. De raad was samengesteld uit de heeren A. L. Boeser, F. J. van Veen. P. A. Arriens en H. Ebel. Ter zitting werden als getuigen gehoord de kapi tein van de „Tajandoen" de heer J. B. Roeterink, de tweede stuurman, de heer G. Jonker en dé vijfde machinist, de heer J. F. Muiser. Volgens den kapitein was er geen enkele reden om bang te zijn voor ontploffing aan boord. Vóór de ramp lag hij op bed te slapen. Hij werd wakker door het loopen van den stuurman op de brug. Plotseling voelde hij een schok. Hij kwam op den grond terecht De gezagvoerder dacht aanvankelijk met aan een mijn of torpedo omdat dan de ont ploffing luider is. De kapitein zag een geweldig hooge steekvlam van ongeveer 100 M. uit den schoorsteen slaan, waardoor op het bovendek brand ontstond. Aan boord v aren alle veiligheidsmaatregelen getroffen. De s! >epen hingen niet buiten boord, omdat de kapitein bang was, dat zij bij een onge luk zouden stuk slaan. Sloepenrol was gehouden zoowel voor bemanning als passagiers. Zijn verhaal voortzettend, zeide de kapitein, dat hij onmiddellijk naar de brug was gegaan. Een sein voor sloepenrol kon niet gegeven worden, om dat de fluit niet werkte. De telegraaf werkte ook al niet meer. De president vroeg of er na de ontploffing paniek was ontstaan. „Paniek niet! Toen ik naar beneden ging om mijn papieren te halen, controleerde ik of alle pas sagiers weg waren. Beneden was alles leeg". De president vroeg of de kapitein een ontplof fing van binnen beord uitgesloten achtte. „Volkomen", was diens antwoord. „Als ik mijn nxeening moet zeggen, dan denk ik, dat een torpedo het schip heeft getroffen. Het mijnengevaar was voorbij. Het schip liep volle kracht, omdat op die wijze drijvende mijnen het best vermeden worden. Ik grond mijn mee ning op de plaats, waar het schip is getroffen, juist bij de machinekamer". De president vroeg of er nog andere rede nen waren om torpedeering aan te nemen. De gezagvoerder vertelde, dat hij een fel licht op ongeveer 5 meter boven water heeft gezien, toen de sloepen in het water waren. „Ik dacht eerst", aldus de kapitein, „dat het licht afkomstig was van een reddende boot De Italiaansche en Engelsche schepen waren nog zeer ver weg. Later heb ik getracht te veif-r. if komen waar hel licht vandaan kwam. evenwel zonder resultaat. Zoo kwam ik op de meening, dat het licht afkomstig moest zijn van een schip, dat zich niet bekend wilde ma ken". Prof. Taverne merkt op, dat andere opvarenden het licht ook vóór de ontploffing hebben gezien. De heer Roeterink beaamde dit. De tweede stuur man en de uitkijk hadden het schijnsel ook dwars van het schip opgemerkt van de brug af voor de ontploffing. Zij meenden, dat het een patrouillee rend oorlogsschip was, dat den naam van het schip wilde zien. Ook de tweede stuurman was van oordeel, dat het schip door een torpedo was getroffen. Ter zitting werd melding gemaakt van een Duitsch legerbericht van eenige dagen later dat over den dag van de ramp spreekt van torpedeering van twee Engelsche tankschepen, terwijl uit Enge land gemeld werd, dat dien dag één tankschip werd getroffen. De vijfde machinist, de heer Muiser, verklaarde, dat hij, toen hij in het water lag, den bovenbouw van een duikboot heeft gezien, slechts even boven water uitstekend, welke op 2 meter van hem pas seerde. De voorzitter: „Pas op, alleen vertellen wat je hebt gezien". De heer Muiser: „Het was zoo dichtbij, dat ik er naar toe wilde zwemmen". Kort daarop werd hij gered door de sloep van den kapitein. De inspecteur-generaal vroeg den getuige te tee kenen, wat hij had gezien. Op een vraag van den president, zeide getuige, dat ook de hoofdmachinist een dergelijk silhouet had waargenomen. Voorzitter: „Had het voorwerp vaart?" Getuige: „Ja zeker". Voorzitter: „Een stuk drijfhout?" Getuige: „Neen", Voorzitter: Hebt u nog iets gehoord?" Getuige: „Het was doodstil". Op voorstel van den inspecteur-generaal wordt het onderzoek geschorst. De raad zal overwegen een torpedo- of mijndeskundige te hooren. Honger t Ja, ja, je moet dat stel hooren, als ze van 'tijs thuiskomen. Ze rammelen letter lijk van den honger. Maar daar is op gerekend hoor. Er staat stevige kost op tafel. Stamppot met de echte, Geldersche rookworst van Stegeman. Wat zullen ze smullèn! Want die fijne ge kruide worst van Stegeman, met de pikante, zachte rook- smaak, wordt door jong en oud bijzonder gewaardeerd. Als U weer rookworst koopt, let dan op het loodje van Stegevian's echte Geldersche. In winkels met ons raambiljet. (Adv. Ingez. Med.) Spoedig over 't ijs naar Schiermonnikoog „Er rijden reeds auto's op het ijs". Dat is het groote nieuws, dat piloot Parmentier vertelde, die .Donderdagmidag tegen vieren op Schiphol met de ..Xema" terugkeerde van zijn tocht naar het Noorden van ons land. Tusschen Urk en de Friesche kust werd namelijk op de ijsvlakte een kleine auto waargeno men. De vliegtocht had een zeer vlot verloop. In beide richtingen werd een groote hoeveelheid post vervoerd. Op de heenreis stapten te Eelde eenige militairen in het toestel, die op Schiermonnikoog en Ameland moesten zijn. In omgekeerde richting vlogen zeven passagiers mede. Het ijs bij Schiei-monnikoog- ver keert ki uitstekende conditie en is al zoo sterk, dat het zeer binnenkort mogelijk zal zijn het eiland van de kust af met auto's te kunnen bereiken. In dat geval zou ook de post op deze wijze worden ge transporteerd. Het eiland Schiermonnikoog bereidt zich voor op een langdurig isolement. De Wadden zijn reeds ge heel toegevroren en vormen een onafzienbare ijs woestijn. De eilandbewoners verwachten spoedig de eerste overloopers over het Waddenijs. In 1929 re den zelfs autobussen en auto's geregeld van den vas ten wal naar het eiland heen en weer. Voortduring van den Staat van Beleg. „Voorshands geen censuur". De minister van Defensie heeft een wetsvoor stel ingediend tot het doen voortduren van den Staat van Beleg in gedeelten van het grondge bied des rijks, die krachtens de Koninklijke Be sluiten van 1 en 6 November 1939 in Staat van Beleg zijn verklaard. Volgens de toelichting op het wetsontwerp ligt het voorshands niet in het voornemen over te gaan tol het uitoefenen van censuur, behoudens de gevallen, waarin dit ook nu reeds geschiedt op grond van artikel 8 der Telegraaf- en Te- lefoonwet. De bevoegdheden Jen aanzien van het recht van vereeniging en vergadering zijn geheel aan de lagere commandanten overgela ten, met dien verstande dat door den opperbevel hebber opdracht is gegeven, dat deze vergun ningen op behoorlijke schaal dienen te worden verleend. Het ligt in de bedoeling van den opperbevel hebber van land- en zeemacht zich de uitoefening van het militair gezag, met uitsluiting van de overige militaire autoriteiten, voor te behou den, behoudens dri* met name genoemde ge vallen, waarin de uitoefening van het militaire gezag wordt overgelaten aan de overige militaire autoriteiten. WIHTERSCHE KWALIH? Mijnhardtjes verdrijven xe veilig en vlug. 1 2 stuks SOct. (Adv. Ingez. Med.) Instortende muur doodde twee werklieden. Vorderingen tegen de gemeente Leiden niet ontvankelijk verklaard. 's GRAVENHAGE, 11 Januari. Bij het sloopen van onbewoonbaar verklaarde woningen te Leiden in verband met het saneeringsplan van deze gemeente, is plotseling een muur inge stort. waardoor twee werklieden werden gedood. Hun weduwen stelden een actie tegen de ge meente Leiden in voor levensonderhoud. De ge meente Leiden riep de aannemersmaatschappij, die het sloopwerk verrichtte, in vrijwaring. De Haagsche rechtbank deed heden uitspraak en verklaarde eischeressen in haar vorderingen niet-ontvankelijk en ontzegde, wat de vrijwa ring betreft, de ingestelde vordering.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5