130» „2>e mgeCuksmqei" Directeur van Spaarkantoor te Haarlem verduisterde 183.000. Dreigt in Haarlem ontslag van taxi-chauffeurs? ■BMBUS&I Otop verkoudhei VÓÓRDAT zii begint Vicks Va-tro-m© V ertellini VRIJDAG 12 JANUARI 194(5 HAAREEM'S DAGBEAD Twee en een half jaar gevangenisstraf geëischt. Begin Juli van het vorige jaar werd te Zandvoort Öe 68-jarige directeur van de te Haarlem gevestig de maatschappij „Spaarhuis" gearresteerd. Hij werd verdacht van verduisteringen, die hij in het tijdvak 39331939 had gepleegd. Meende men aanvanke lijk, dat het verduisterde bedrag f 55.000 bedroeg, ter terechtzitting bleek Donderdagmiddag, dat dit bedrag veel hooger, namelijk f 183.000 was. De verdachte bekende de hem ten laste gelegde feiten. Door een referendaris van de Verzekeringskamer was, nadat de verduisteringen aan het licht waren gekomen, een onderzoek ingesteld. De N.V. Spaar huis was in liquidatie en stond onder toezicht van de Verzekeringskamer. Deze getuige verklaarde, Sloan's Liniment ctoocftpif**! (Adv. Ingez. Med.) De bevolking van Haarlem. Cijfers over 1939. In de Nieuwjaarsrede van den Burgemeester van Haarlem werden reeds eenige cijfers gegeven over de toeneming van de bevolking onzer stad in het afgeloopen jaar. Ter aanvulling daarvan kun nen wij nog mededeelen, dat in 1939 te Haarlem geboren werden 1204 jongens en 1170 meisjes, to taal 2374 (over 1938: 2364). Het aantal sterfgeval len was 1235 (630 mannen en 605 vrouwen) tegen 1144 in 1938. Het trekken der bevolking was ook in 1939 vrij groot, er vestigden zich hier niet minder dan 10621 personen, terwijl er 8882 vertrok ken. Het opmerkelijke is, dat vooral de vrouwen veel treklust toonden, er werden namelijk niet minder dan 11152 vrouwen ingeschreven of afgeboekt te gen slechts 8351 mannen. Dit moet vooral geweten worden aan het komen en gaan van dienstboden. Haarlem had op 1 Januari 1940 140454 inwoners, of 2878 meer dan een jaar geleden. De huwelijksmarkt. De burgemeester wees er ook reeds op, dat ten gevolge van de mobilisatie en het geven van kost winnersvergoeding ook aan jonggehuwden, het aantal huwelijken in 1939 steeg tot 1401, tegen slechts 1014 in 1938. In 1216 gevallen trouwde een ongehuwde man •met een ongehuwde vrouw. 24 ongehuwde mannen kozen een gescheiden vrouw tot levensgezel en 9 ongehuwde mannen waagden den stap voor het leven met een weduwe. 48 gescheiden mannen trouwden met een onge huwde vrouw, 55 weduwnaars werden door onge huwde vrouwen tot levensgezel aanvaard. 19 gescheiden mannen trouwden een gescheiden vrouw en 4 gescheiden mannen kozen een weduwe yoor hun nieuwe huwelijk. 8 gescheiden vrouwen sloten een' verbond voor het leven met weduwnaars. Tenslotte trouwden 18 weduwnaars met wedu wen. Tegenover deze 1401 huwelijken werden 88 echt. scheidingen ingeschreven. In 1314 van de 1401 gevallen huwden Nederlan ders met Nederlandsche vrouwen. 52 Nederlanders gaven de voorkeur aan Duitsche vrouwen. Het aan tal huwelijken van Haarlemsche jonge mannen met Duitsche meisjes is dus wel sterk verminderd. Er is een tijd geweest dat het bijna 10 pet. van het totaal aantal huwelijken beliep, nu is het ongeveer S 3/4 pet F STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL r PRINSENHOF. y (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). AANWINSTEN. 'Godsdienst. Leo XTTT (Paus). De encycliek Libertas van B0 Juni 1888 over de menschelijk vrijheid 1938. Persoonconferentie, Een. over vrijmetselarij en de orde van vrijmetselaren c. 1930. Pius X (Paus). De exhortatio ad clerum van 4 Augustus 1908. 1939. Spaan. Eenige beschouwingen betreffende vrij metselarij. 1938. Exacte wetenschappen. Mazure. De berekening van getijden en storm vloeden op benedenrivieren. 1937. Prins. Grondbeginselen van de hedendaagsche natuurkunde. 1939. Rptgers. Beknopte analytische metkunde. 1938 Sengers. Scheikunde voor het hoofdacte- fcxamen; verbrandingsverschijnselen. 1930. Trattner. Bouwers van ons wereldbeeld. 1939. Geneeskunde, gezondheidszorg, sport. Schaap. Wat moeten de lijders aan ziekten van maag. darm en galwegen van htm aandoe ning weten? 1939. Schagen, Van. Historisch overzicht van de Mchamelijke opvoeding in het geheel van de op voeding. 2 dln. 1939. Taalkunde. Brouwer. Hedendaags Spaans. 1939. Kurso, Centra esperanto. 19321933. jiardrijks-, Land- en Volkenkunde. Gescher en Duynhouwer. Tropisch Nederland. J939. Roosevelt. Afrikanische Wanderungen elnes Naturforschers und Jagers. 1910. Wessels. Gouda. 1939. Engelsche Romans. Golding. Store of ladies. 1937. Smith. For us in the dark. 1939. Italiaansche romans. t Milanesi. L'ancora divelta. 1923. dat de knoeierijen waarschijnlijk reeds in Juni 1932 waren begonnen. Doordat bij den postchèque en girodienst niet alle bescheiden meer aanwezig wa ren, was dit echter niet precies na te gaan. De eerste controleerbare verduistering vond in April 1934 plaats. De verdachte schreef chèques uit aan zich zelf als directeur der N.V. en droeg het geld dan niet aan de N.V. af. Als hij dan de afrekeningen van de giro ontving, die met potlood worden ge schreven, veranderde hij die bedragen zoodat ze met de saldi in zijn boeken overeenkwamen. Zoo wist hij f 55.000 te innen. Hij knoeide bovendien met hypotheken door net te doen of die nog be stonden als ze reeds lang afgelost waren. Op die manier wist hij zich een bedrag van f 71.000 toe te eigenen. Ook effecten verkocht hij terwijl hij ze in zijn boeken niet afschreef. Verder deed hij het voor komen alsof polissen beleend waren en stak het geld in zijn eigen zak. Pres.: Als men slechts eenmaal naar het saldo bij den girodienst in Den Haag geïnformeerd had, was alles uitgekomen. Get.: Dat is zoo,'maar dat is nu eenmaal geen gewoonte. Pres.: Komt het verlies ten laste van de spaarders? Get.: De reserve zal bestemd worden om het even- tueele verlies der spaarders te verminderen. Pres.: Hoeveel is het totale tekort? Get.: Ongeveer 183.000 gulden. Een vroegere president-commissaris van „Spaar huis" verklaarde, dat de verdachte geen machti ging had gekregen de gelden ten eigen bate aan te wenden. Pres. tot verd.: Weet u nog waar u al dat geld aan besteed hebt? Verd.: Ik ben te op om het me nog te herinneren. De president gaat dan de carrière van verdachte bij zijn maatschappij na. Ik 1914 werd hij onder directeur, in 1918 mede-directeur en sinds 1925 was hij alleen directeur. Het bleek, dat de ver dachte zijn vroegere echtgenoote een flinke jaar- lijksche uitkeering gaf. Een oud-commissaris van het „Spaarhuis" had den directeur meer dan 25 jaar gekend. Hij had in moeilijke tijden dikwijls voor de belangen van de spaarders op de bres gestaan en persoonlijk had getuige steeds veel hartelijkheid van hem onder vonden. Een Haarlemsche psychiater meende, dat de ver dachte niet verminderd toerekeningsvatbaar was. Ook van de gevolgen van een auto-ongeluk, dat de directeur in 1931 had gehad, had de zenuwarts niets kunnen merken. Dat een gevangenisstraf nadeelige gevolgen zou kunnen hebben, geloofde deze deskundige niet. Een psychiater uit Amster dam, die den verdachte twintig jaar had gekend, was van meening dat hij een pathologische neiging tot charmeeren had. Op dien grond zou men wel kunnen spreken van verminderde toerekeningsvat baarheid. De eerste psychiater bestreed dit echter. Requisitoir. Hoe het mogelijk is, dat de verdachte tot deze verduisteringen is overgegaa.n, is een raadsel, aldus merkte de Officier van Justitie in zijn requi sitoir op. Men staat er versteld van, dat hij dit bedrog zoo lang .heeft kunnen volhouden. Alles is uitgekomen toen hij een paar dagen ziek was. Hij moet voortdurend in óngst voor ontdekking hebben geleefd. Men begrijpt niet waar al dit geld gebleven is. De verdachte is de dupe geworden van zijn pogingen tot charmeeren. Hij had een zwakke na tuur voor het zwakke geslacht. Dat is de belang rijkste factor waardoor hij zóó diep is gevallen. De conclusie van den Haarlemschen psychiater wordt wel bevestigd door de geraffineerde wijze waarop de verduisteringen zijn gepleegd. De Officier requireerde tenslotte twee jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, door te brengen in de Bijzondere Strafgevangenis te Scheveningen. Eervole loopbaan. De verdediger mr. F. J. D. Theysse hield hierna een uitvoerig pleidooi waarin hij allereerst de loopbaan van verdachte schetste, die tot zijn 58ste jaar zeer eervol is geweest. In 1894 werd hij luite nant ter zee bij de marine en in 1901 kreeg hij een speciale tevredenheidsbetuiging van den militairen commandant voor de uitstekende hulp, die hij aan een wetenschappelijke expeditie had verleend. In 1901 kreeg hij eervol ontslag en werd leeraar in de wiskunde aan een H. B. S. te Semarang. De directeur van deze H. B. S. had verklaard, dat hij zoo te vreden over hem was, dat hij hem geschikt achtte zelf als directeur op te treden. In 1909 keerde de verdachte naar Nederland terug en studeerde eenige jaren boekhouden. In 1914 volgde tenslotte zijn be noeming bij het Spaarhuis. Wat de strafmaat be treft verzocht pleiter de Rechtbank met den slechten gezondheidstoestand van den verdachte rekening tehouden. In dit verband wees hij op een brief van den dokter uit het Huis van Bewaring. Ook verzocht mr. Theysse de leeftijd van den verdachte en zijn eervolle loopbaan tot de verduisteringen waren be gonnen, als verzachtende omstandigheden in aan merking te willen nemen. Met klem drong hij ten slotte op clementie aan. De uitspraak werd door den president bepaald op 25 Januari. Het a.s. Bacli-concert. Uitvoering van een werk van den Fin Sibelius. Het vierde concert voor de Haarlemsche Bach- vereeniging wordt Dinsdag 16 Januari a.s. te 8.15 uur uitgevoerd in de Gemeentelijke Concertzaal door het orkest van het Concertgebouw te Am sterdam onder leiding van Eduard van Beinum. Solist is George van Renesse, (piano). Het programma luidt: Symphonie Es gr. t., K.V. No. 543, van W. A. Mozart. Adagio, Allegro, Andante con moto, Me- nuetto: Allegretto, Finale: Allegro; Derde Concert c kl. t., op 37 (voor piano en orkest) van L. van Beethoven, (Allegro con brio, Largo, Rondo: Al legro), solLst George van Renesse; Printemps (Suite symphonique) Claude Debussy, en tot slot Finlandia, op. 26 No. 7 (Symphonisch gedicht) van Jean Sibelius. Een collecte voor het Finsche Roode Kruis Het Bestuur van de afd. Haarlem en omstreken van het Ned. Roode Kruis opent, met instemming van het Bestuur der Haarl. Bachvereeniging, de gelegenheid, na afloop van dit concert bij den uitgang een bijdrage af te zonderen ten bate van het Finsche Roode Kruis. HAARLEMSCHE JONGEMANNEN VEREENIGING Morgen geven de Haarlemsche Jongemannen'Ver- eeniging en de Christelijke Jongens \£ereeniging „Obadja" een filmavond in hun gebouw, Lange Mar- garethastraat 13. VOORSTELLING VAN DE KENNEMER FILMLIGA. De voorstelling, welke op Zondag 14 Januari in de Spaarnebioscoop gehouden zal worden, is gewijd aan de film „De Nieuwe Gulliver". De be levenissen van den modernen Gulliver worden in deze film door 1500 marionetten in beeld ge bracht. BOND VAN GEMENGDE EN MANNEN- KWARTETTEN Woensdag 17 Januari a.s. geeft de Bond van Ge mengde en Mannenkwartetten voor Haarlem en omstreken een concert in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Baadt met VSO» Koolzuurhoudend badzout van Boekelo. Badzo toovett de zee in Uw badkamer èn haar gezonde uitwerking! Zoo'n zilt bad prikkelt de huid en activeert de bloedsomloop. Héérlijk, die dennengeur van zoo'n sterk koolzuurhoudend gezondheidsbad! Badzo-baden zijn een weldaad voor hen die verkouden zijn, last hebben van rheumatiek, of hinder ondervinden van koude voeten of wintervoeten. 1 K.G. pakken voor voetbaden: 20 ct. Voordeeliger en tevens voor kuipbaden: 3 K.G. pakken voor 45 ct. Verkrijgbaar bij Apothekers en erkende Drogisten N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO (Adv. IngezMed.) De werkgevers willen 20 pCt. ta ri efs ve rh ooging. Geen overeenstemming met de vakbonden bereikt. Donderdagavond belegde de Haarlemsche Vereeniging van Taxi Ondernemers (H. T. O.) een protestvergadering in één der zalen van res taurant „Spoorzicht" te Haarlem. Het bestuur, bestaande uit de heeren P. Oudhui zen, voorzitter, II. J. v. d. Berg, secretaris en M. v. Bruggen, penningmeester, bracht het volgende ter kennis van de leden. Door de verhooging van de exploitatiekosten van de taxibedrijven (in de huidige abnormale tijdsom standigheden zijn de prijzen van benzine, olie, ban den en andere onderdeelen voor auto's aanmerke- lijk verhoogd) acht de vereeniging het noodzakelijk de tarieven met 20 pet. te verhoogen, hetgeen de goedkeuring van B. en W. van Haarlem moet weg dragen. Er werd met de gemeente Haarlem in overleg ge treden, doch deze wilde dat de werkgeversorgani satie zich eerst met de vakbonden in verbinding stelde en met die tot een overeenstemming geraakte. De vakbonden waren namelijk van meening dat door een tariefsverhooging het aantal ritten zou da len en wilden derhalve loonsverhooging. De vakbonden eischen een loonsverhooging tot f 14 plus 20 procent boven f 35 en dan nog de fooien (het huidige loon bedraagt f 12 plus 35 pet. boven f 40 en de fooien) terwijl de H. T. O. niet hooger wil gaan dan f 14 plus een provisie van 10 pet. boven f 50 en de fooien. De werkgevers zijn dus niet met de vakbonden tot overeenstemming gekomen. De H. T. O. vestigt de aandacht erop dat in Amsterdam, Amersfoort, Nijmegen, Den Haag en andere steden de tariefsverhooging in verband met de stijging der exploitatiekosten wel reeds is toegepast, brengt naar voren dat het de ervaring is van een groote Amster- damsche taxionderneming dat het aantal ritten niet afneemt door de tariefsverhooging, en stelt boven dien vast, dat de huidige chauffeursloonen reeds zeer redelijk te noemen zijn. De vereeniging acht het onbillijk dat een eisch tot loonsverhooging gekoppeld wordt aan de ta riefsverhooging, want de tariefsverhooging houdt reeds- een loonsverhooging in. Desniettemin is ze aan de eischen van de vakbonden tegemoet gekomen. Mochten de vakbonden het voorstel om de loonen te verhoogen tot f 14 plus 10 pet. boven f 50 blijven verwerpen, en mocht derhalve met de gemeente inzake de tariefsverhooging van 20 pet. ook geen overeenstemming bereikt worden, dan zullen verscheidene leden van de H. T. O. hun bedrijf onder de huidige omstandigheden niet. meer loonend kunnen exploiteeren en ge noodzaakt zijn chauffeurs te ontslaan totdat betere tijden aanbreken. VEERTIGJARIG JUBILEUM. De heer H. de Groot, Duinoordstraat 40 te Haarlem, zal a.s. Dinsdag, 16 Januari, zijn 40-jarig jubileum vieren als vertegenwoordiger van de firma W. Bernet en Co., ijzer- en staalhandel te Amsterdam. De heer De Groot zal dien dag receptie hou den in een der zalen van café-restaurant Brink- mann, Groote Markt. Vervoercijfers N. Z. H. Een goede maand December. De vervoersopbrengst der N.Z.H. gedurende De cember 1939 was 295.480, tegen 264.551 in December van het vorige jaar. AMUSEMENTS-AVOND „ACCORDEA". Het Eerste Haarlemsche Piano-Accordeon Orkest „Accordea", directeur Herman Teunissen, geeft op Dinsdag 23 Januari a.s. een amusements-avond in de groote gerestaureerde zaal van het H. K. B.- Gebouw in de Tempeliersstraat te Haarlem. Aan het programma werken nog mede de be kende cabarettière Pauline Hervé. Aan den vleugel Max. v. d. Waag. De dansmuziek wordt verzorgd door „The Rythm Collegians" onder leiding van J. de Korte. LEZING VOOR DE SOEFI-REWEGING. Maandagavond zal de heer L. Hoyack in het Nutsgebouw, Lange Veerstraat 16, voor de Soefi- Beweging te Haarlem een lezing houden over het onderwerp: „Naar een betere wereld". OUDERAVOND U. L. O. SCHOOL B Woensdag, 17 Januari a.s. des n.m. 7.30 uur zal een ouderavond worden gehouden in de gymnastiek zaal van de school voor U. L. O. B (Junoplantsoen). Geen woord werd er gesproken. Alle drie hadden maar één gedachte: den brand te stuiten en ln leder geval uibreiding te voorkomen. Teder werkte zoo hard mo gelijk en het tukte tenslotte om den brandenden top van den heuvel te scheiden .van het benedengedeelte, Het was een bovenmenscheljjk werk ge weest, want de rook omhulde hen voort durend. En zij moesten nu maar afwach ten of de geul breed genoeg was om het vuur te stuiten. Zij bleven aan 't werk zoo lang als het ging. Toen werd de hitte moesten m achteruit. maar zeker naderden de vurige tongen. Ingespannen keken de brandbestrjjders toe. Zou het vuur gestuit worden? Of zouden de vlammen over den geul heenspringen en het spel van ver nietiging voortzetten Het was een oogen- blils ygö adembeaerseade 11T Bij het eerste niezen vlug een paar van deze nieuwe druppels ER is een "gevaarzóne" in Uw neus en keel, bijna alle verkoudheden ontstaan. Dit is óól plaats om verkoudheden te voorkomen. U beh slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol is neusgaten te doen, zoodra U niest of snuift. Direct verdwijnt het verstopte gevoel. De telende geneeskracht verspreidt zich snel dooi aangedane neuskanalen en spoort de natuur verkoudheden tegen te gaan. Tijdig gebruikt Va-tro-nol menige verkoudheid geheel voorkon Verlicht het hoofd Zelfs als Uw hoofd reeds verstopt is en zv, aanvoelt, verwijdert Va-tro-nol snel het hinder! slijm, vermindert de zwelling der slijmvlieze maakt de neusholte schoon. U kunt weer ademen. Dl BONDGENOOT VAN VICKS VAPOI (Adv. Ingez. Ai De volgende Mo Precies om acht uur bracht Bctsy, het i meisje op Resthaven, de thee boven, voor m Henx-y Twinkelpin. Een half uur later kwam m'xiheer T\i pin tot het aardsche leven terug. Moeizaar hij eerst een oog open, toen, na een poos] beerde hij het ook met, zijn tweede. „Alweer regen", mopperde hij. „Wat een gen! Wat een hoofd". Zijn hoofd was zoo dat het wel leek of hij er twee had en hij we nu wel bijna dat hij gisteravond het jaarli feestmaal van zijn club maar niet had i maakt. Hij keek op de klok en sprong vers uit bed. „Daar heb je het al!", mopperde hij. negen! Maar een half uur om mijn trei halen en ik ben nog nooit te laat op ki gekomen. Nadat hij zich geschoren had en de ge! de plekken met hechtpleister had geplak! hij op jacht naar een boord. Zeven laden de en ledigde hij, klemde zijn rechterwijsi uitte daarop eenige toepasselijke wooi'de wenschte daarna zijn club naar zekere ji streek. „Boorden!", schreeuwde hij zijn vrouw t( op het lawaai was komen toeloopen. „W mijn boord! Ik weet zeker, dat ik het.., „Op de kapstok in de hall, lieftste", ze vrouw. JVIaar waarom die haast vanmoi „Haast?", beet hij haar toe. „Die slag i Om half negen word ik pas geroepen. I maar een half- uur ,om mijn trein te halen! en regel, dat ontbreekt hier in huisVooruit zijn mijn manchetten. Iemand heeft ze weggelegd. Ik weet zeker, dat ik ze hier tafel heb gelegd". „Daar liggen ze!", glimlachte mevrouw" kelpin, terwijl ze op de manchetten wet onder het bed lagenJe moet ze h laten vallen". „Geen kwestie van! Ik weet absoluut zekc ikHoe staat het met het ontbijt? Kis niet?" „Ja, al twintig minuten". „Waarom zeg je dat dan niet eerder. Je dat ik er op sta te wachten. Nog maar twlnt nuten voor den trein. En een drukke di kantoor, ik kan niet te laat komen. „Maar heste manpi-obeerde méï Twinkelpin. „Praat toch niet altijd zoo!" schreeuwt heer Twinkelpin, „je ziet, dat ik haast h ik haat menschen, die tegen mij praten, haast heb!" De kat was in de ontbijtkamer en keek mij Twinkelpin met een oog aan. Geleid door gere ondervindingen op dergelijke ochtei begreep ze, dat ze elders belangrijke zaken „Katten!" schold mijnheer. „Wie ter v wil katten houden! Heerlijk, de koffie is koi wacht hier al den heelen morgen op mijn bijt en dan krijg je koude koffie!" „Ja maar man „Praat toch niet zoo Agnes, ik haat men.! die nog willen praten, als de ontbijtkoffie is. En noem je dit toast, het lijkt wel geb; ijzerdraadKijk me dien jongen toch aan, hij heeft nog niet eens zijn pet op! Vo jongen, zit niet te zeuren met je ontbijt. op; naar school!" „Maar vader „Spreek toch niet altijd tegen! Ik kan 't nie staan, onmiddellijk, je pet op en ren school!" Willy zet z'n pet op en gaat naar buiten, „Man, je schijnt niet te weten, dat het „En nu is het uit", schreeuwt mijnheer „Heb je nog niet genoeg gepraat. Die jongen gek, als ik hem niet gezegd had, naar s te gaan, dan zat hij hier nog. Zijn er geen ven?" „Ik denk niet. dat er vandaag zullen kon antwoordt mevrouw. „Weer wat nieuws van jou. Ik krijg eiker brieven, maar de besteller is laat, ik zal aar directeur schrijven, dan zal hij wel op plaats gezet wórden. Waar is nou weer hoed. Ik weet zeker, dat ik hem op de tafe! gelegdop de vensterbank,op de stok, wil ik zeggen! En mijn parapluie. Wr die nou weer!" „Je hebt hem in den tuin laten staan, lie legt mevrouw uit. „En wat geeft dat tenslotte. Kan ik mijn pluie niet eens een keer buiten laten, zonde jij er direct een heel drama van maakt. Wif daar?" „O, dat zal de jongen zijn met de .Zor ochtendkrant", zei mevrouw Twinkelpin bed „Zondagochtendkrant?" stootte mijnheer „Zondag! Waaropi heb je mij niet gezegd het Zondag is? Je weet drommels goed, d; 's Zondags niet naar kantoor ga en jij sta: maar bij en zegt niets enMaar mev Twinkelpin van Resthaven had de kame verlaten. M. M. ALLIANCE FRANc AI SE Vrijdag 19 Januari a.s. zal de Fransche a Jacques Copeau voor de leden der afdeeling 1 lem van de Alliance Frangaise in de bovenzaler „De Kroon" lezen uit „Bérénice" van Racine, aanleiding van de herdenking van den dag, wi Racine 300 jaar geleden geboren werd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6