Sovjets op vijf punten gestuit, op vier buiten de grens gedreven Finland en Rusland. Rf RITDA'G 12 JANUARI 1940 HAARUEM'S DAGBEAD A ZES WEKEN STRIJD AN HET FINSCHE FRONT. Havas geeft het volgende overzicht van den jestand in Finland: lp 30 November 1939 bij het aanbreken van dag vielen de Sovjet-Russische troepen aan langs negen verschillende wegen, zij trachtten het kleine Finsche leger verpletteren onder de massa's van hun man- en hun materiaal. Aan het einde van 42sten dag van den oorlog is het Finsche er in geslaagd in onophoudelijke gevech- waarvan sommige den omvang aannamen an groote, hevige veldslagen, het Roode Le- pr te stuiten op vijf punten en het terug te buiten het Finsche gebied op vier an- bre punten. aan het eind van de eerste helft van De- jber de Russische troepen er in geslaagd waren jtë rukken tot ruim 100 kilometer op Finsch ge il, gaat hun maximale terreinwinst op 't oogen- t de 60 K.M. niet te boven op de plaats, waar toestand voor de Russische legers het gunstigst in de streek van Salla. |p minstens drie punten hebben Finsche pa rlies den oorlog op Sovjetgebied overgebracht a het licht van de berichten uit de meest ver- illende bronnen in Finland, kan men de vol de voorloopige balans opmaken, die in staat t te constateeren, dat het leger van Manner- definitief den slag aan de grenzen heeft ge De sterke Mannerheimlinie. de Karelische landengte zijn de Russische na een langen en kostbaren opmarsch door vooruitgeschoven stellingen van de Manner- gestuit op de eigenlijke weerstandslinie, hun aanvallen op dit geheel van zorgvuldig stellingen, zijn tevergeefs gebleven. Eerst zij getracht zich een weg te banen langs Iwater bij de Taipale. Vervolgens keerden zij pogingen naar het beboschte en heuvelachtige dat zich uitstrekt tusschen het meer Vuoksi oever van de Finsche golf. Zij werden spoe_ [ontmoedigd door den Finschen weerstand, die tterend geholpen wordt door den aard van het doorsneden terrein en zij trachtten toen aan illen in de streek, die gedekt wordt door het ie, smalle Suvanto-meer. langezien het terrein hier veel minder beboscht In betrekkelijk vlak, hoopte de bevelvoering van (Roode Leger klaarblijkelijk er in te slagen hier zijn massa's een doorboring tot stand te kuri- brengen. De Sovjet-Russische aanvalsgolven den onverbiddelijk tot staan 'gebracht op het ;an het meer door de automatische wapens der ïen, die zich genesteld hadden op den stijlen >r van het meer. Nadien bleef de Sovjet-Russi- bevelvoering in het defensief, zich bepalende jeschutvuur en tot het doen uitvoeren door troepen van defensieve grondwerken. Ge wordt dat in deze streek de Russen een origi- patrouillesysteem in het leven hebben geroe- Teneinde 4de hinderlagen te vermijden, waar- iun patrouilles regelmatig vielen, laten zij is hun gevechtswagens veiligheidstochten ma- tusschen de voorposten. Het gebruik van de met strikt defensief doel, terwijl deze oor machine uitgedacht en gewoonlijk gebruikt dt voor offensieve doeleinden, is nogal ver end. 'en Noorden van het Ladogameer. middellijk ten Noorden van het Ladoga-meer de Russen tot dusverre tegengehouden voor roomaamste weerstandsstelling der Finnen, begint bij het meer Janisjai*vi en ligt in zeer itige positie in heuvelachtig gebied langs de ir Janisjookki met het dorp Harllu als middel en de stad Sortavala als wapendepot op twin. kilometer achter de linie. Op het oogenblik dt gestreden op 15 K.M. ten Oosten van deze rstandslijn, die volkomen intact is, op een ts, waar de vlakte, die bijna zonder strijd door 'innen verlaten was, doorsneden begint te wor- door terreinoneffenheden. De Finnen hebben ivens voortdurend successen behaald in dit ge- tijdens gevechten bij Loimola, op eenige K.M. mds van Suistama en Kitela. Tijdens de ge iten van eenige dagen geleden voor de laatst- lemde plaats werd een Sovjet-Russisch batal- vernietigd. Het liet 200 dooden en 9 volledig roeste tanks op het terrein achter. Nog 34 an- tanks hebben panne en staan tusschen de en weinig noordelijker, bij Suojarvi en Tolva- i, zijn de Russische troepen reeds tegen het e van December tot op de grens teruggewor den boven den 63sten breedtegraad Ilomantsi, de Russen tegengeghouden door de Finnen. weerstand ten zeerste vergemakkelijkt werd het uiterst moeilijke karakter van het terrein, te Sovjet-Russische aanvalscolonne ten noorden het Ladoga-meer, die de spoorbaan tusschen nu en Nurmes bestookte, is uiteengedreven en sche patrouilles met ontploffingsmiddelen zijn diep doorgedrongen op Russisch gebied, waar- zij achter de Russische linies vernielingen ver iaakten en desorganisatie deden ontstaan, er hoogte van den 64sten breedtegraad zou de de Russische colonne, die de omgeving van imonieni had bereikt, aan den oever van het t OntÖjarvi. op het oogenblik met omsingeling den bedreigd en gevaar loopen hetzelfde lot te ergaan als de beide divisies bij Suomussalmi Raate. die volledig vernietigd zijn door de Fin troepen, welke toch veel geringer in aantal en. De overwinnaar in die beide veldslagen is snel Siilas Vuo, de vroegere commandant van militaire district Ulo. veteraan uit den onafhan jkheidsoorlog van 1918. Zoo hebben de Finnen op alle fronten van et eigenlijke Finland, zoowel bij de versterk- linies op de Karelische landengte als in het hkke land den tegenstander gestuit of ver lagen. tonder dat me ndaarniede ook maar in het minst buitengewone krachtsinspanning van de weinig ijke Finsche troepen geringer wil voorstellen, ?t geconstateerd worden dat het Finsche leger itterend geholpen is door de weersomstandig- ien. In tegenstelling met Polen, welk land het thtoffer is geworden van de droogte, die den al der Duitsche gemotoriseerde divisies verge- kkelijkt heeft, heeft Finland geprofiteerd van. welwillenden winter, die drie weken eerder ezet is dan gewoonlijk. En deze vroege winter is ens bijzonder streng geworden. Sedert twintig was er niet zooveel sneeuw gevallen en was koude niet zoo fel geweest. ussen behielden deel der terreinwinst in het Noorden. a Lapland zijn de Russische troepen er in ge- agd een deel te behouden van de terreinwinst, a in den aanvang van den veldtocht was ver- rven. Al zijn de detachementen, die den weg Rovaniemi naar Petsamo in het uiterste noor den bedreigden, verslagen bij Savukovski en vooral bij Kemijarvi, de kern der Russische troepen hand haaft zich toch bij Salla. Zij worden begunstigd door het feit, dat hun bases, gevestigd in de streek van Kannalahti aan de golf van de Witte Zee, die denzelfden naam draagt, en de weg van Moermansk betrekkelijk dicht bij zijn. Zij beschikken over een weg, die weliswaar in vrij slechten staat verkeert en alleen eenrichtingsverkeer toelaat, maar die toch vrij kort is. Overigens is de positie van Salla, gelegen in het midden van een kleine vlakte, tusschen twee berg groepen, vrij sterk. De aanwezigheid op de beide flanken Van deze bergen, waarin troepen maar nauwelijks kunnen doordringen, dok al zijn zij zoo weinig talrijk en bewegelijk als de Finsche de tachementen, vormt een betrekkelijke beschutting van de Sovjettroepen voor omsingelende bewegin gen, zooals die elders ten opzichte van Sovjet-di visies ten uitvoer werden gelegd. Over den toestand in het gebied van Petsamo heeft men weinig bijzonderheden. Het staat echter vast, dat na een opmarsch, die op een gegeven oogenblik zich uitstrekte over bijna 100 K.M. de Sovjet-Russische bevelvoerders het gevaar van de zen opmarsch in een smalle strook hebben begre pen, er in geslaagd zijn zich los te maken en te rug te trekken naar de zeebasis Petsamo, waar zij het voordeel hebben van ravitailleering over zee. Drie schepen op mijnen geloopen. O.a. het 7267 ton metende Engelsche tankschip „Eloso". Het te Londen thuis behcorende tankschip „Eloso" (7.267 ton) is Donderdag aan de Westkust van Engeland in de lucht gevlogen, blijkbaar nadat het op een Duitsche mijn was geloopen. Drie van de 36 leden der bemanning zijn naar men gelooft verdronken, terwijl acht andere schepelingen ernstig werden gewond. De „Eloso" had een lading petroleum aan boord Het schip had in convooi een reis van zes weken naar Zuid-Amerika gemaakt. De overlevenden zijn door een oorlogsschip opgepikt en in een haven gebracht, vanwaar de gewonden met spoed naar e/en ziekenhuis werden vervoerd. Als gevolg van de ontploffing stroomde de petro leum weg. De zee werd met een dikke laag olie bedekt. Vier man werden in het water ge slingerd. Slechts een man kon worden opgepikt. Van de andere mannen is niets meer gezien. Voorts is Donderdag aan de Oostkust van Engeland een Italiaansch schip op een mijn ge loopen. De reddingboot, welke dertig overleven den heeft opgepikt, heeft ook een trawler, welke cp een mijl afstand van de plaats waar het stoomschip was gezonken, werd gebombardeerd, 'n eindweegs gesleept. Later is de trawler op eigen kracht verder gevaren. Met de Italiaansche bemanning heeft de red dingboot nog een Engelschen loods aan wal ge bracht en daarmede sinds het begin van den oorlog in het geheel 187 menschenlevens gered. De reddingboot maakte zijn 3den tocht in drie dagen en is 40 uur op zee geweest. De schipper van de trawler werd door een schot uit een machinegeweer licht gewond. Een Duitcsh vliegtuig heeft volgens een der geredden later boven de reddingboot gevlogen, doch heeft toen geen bommen uitgegooid of machinegeweervuur gegeven. Uit Oslo verneemt het D.N.B. dat zes op varenden van het s.s. „Manx", dat met een lading steenkool op weg van West Hartle pool naar Drammen in Noorwegen op een mijn is geloopen, gered zijn. Dertien op varenden warden nog vermist. Duitsche luchtmacht opereert weer aan de Britsche kust. Aanvallen op koopvaardijschepen en trawlers. Donderdag heeft de Duitsche luchtmacht haar activiteit aan de Britsche kust hervat, meldt Reuter. Voor het middaguur zag men in de steden aan de Z. O. kust van Schotland drie groote zwarte ma chines, waarschijnlijk Duitsche. Zij werden door Britsche gevechtsvliegtuigen in de richting der zee verdreven. Een projectiel kwam in de straten van Southfields terecht toen een hoog vliegend vijandelijk vliegtuig door luchtafweergeschut werd verdreven. Het luchtafweergeschut op de kust van Essex heeft onlstreeks 1 uur des middags eveneens ge vuurd op een niet-geïdentificeerd vliegtuig, dat op groote hoogte in oostelijke richting over het gebied dei Theemsmonding vloog. De sirenes werden niet in werking gesteld en er vielen geen bommen. Inwoners van een stad in het graafschap Kent hebben eveneens schieten van luchtafweergeschut gehoord, doch een vliegtuig kon men niet zien. Ook het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat Donderdagochtend in de lucht aan zienlijke bedrijvigheid heeft geheerscht aan de oost kust van Engeland en Schotland. O.a. zijn vijan delijke vliegtuigen verschenen boven de Firth of Forth en de mondingen van de Humber en de Theems. Zij werden verdreven door luchtafweer geschut en patrouilles van gevechtsvliegtuigen. Voor de kust van Norfolk heeft de vijand ge tracht, een koopvaardijschip te bombardeeren. Hij werd echter opgevangen door onze gevechtsvlieg tuigen, die den strijd met hem aanbonden. Reuter meldt nader dat drie Britsche koopvaar dijschepen, die gisteren voor de kust van Norfolk door een Heinkel-bombardementsvliegtuig werden aangevallen, door drie Britsche gevechtsvliegtui gen, Spitfire-machines, ontzet zijn. Het Duitsche toestel cirkelde op 20 Meter boven de schepen en liet een aantal bommen vallen. De projectielen misten echter hun doel, waarna het vliegtuig zich in oostelijke richting verwijderde, over een .afstand van 40 mijl door de Spitfires achtervolgd. Op het oogenblik, dat men het Duitsche vliegtuig uit het oog verloor, steeg van den linkervleugel rook op, terwijl de linkermotor defect was. De vliegers heb ben gezien, dat hun kogels den Duitscher troffen. Voorts meldt Reuter dat twee te Aberdeen thuis- behoorende trawlers, de „Burnbank" en de „Dan- dolo". Donderdag ter hoogte van de noordoostkust gedurende een half uur door twee Duitsche vlieg tuigen gebombardeerd en uit machinegeweren be schoten zijn. Beide schepen zagen kans te ontsnap pen zonder getroffen te worden. De bemanningen zijr ongedeerd. Duitsche tegenspraak. Van welingelichte zijde wordt te Berlijn volgens hct D. N. B. verklaard, dat de berichten uit vijande lijke bron, volgens welke de Duitsche vliegtuigen op 9 Januari het vuur zouden hebben geopend op vreedzame koopvaarders en zelfs op reddingsboo ten, verzonnen zijn. Men verklaart dat - juist de gewapende koopvaardijschepen het eerst op de Duitsche vliegtuigen geschoten hebben. De wereld en de Sovjet Unie. De „Osservatore Romano" dringt aan op verbreking der diplomatieke betrekkingen. In ,een beschouwing over de toeneming van de gevoelens van vijandigheid in de internatio nale openbare meening tegen de Sovjet Unie na den aanval op Finland, spreekt de „Osser vatore Romano" de verwachting uit dat de meeste continentale en Amerikaansche landen tenslotte practisch de betrekkingen met Rus land zullen opschorten. Het blad van het Vaticaan merkt op, dat na de uitsluiting der Sovjet Unie uit den Volkenbond de juridische redenen tot rechtvaardiging van een der- gelijken maatregel niet ontbreken. Het blad wijst erop dat Italië en Groot Brittannië juist voor onbe- paalden tijd hun ambassadeurs uit Moskou hebben ontboden en het maakt melding van de perscam pagnes, die zoo schrijft het dagelijks in om vang toenemen in Frankrijk en in de Vereenigde Staten ten gunste van een gelijken maatregel van den kant der regeeringen dier landen. „Men ziet niet in", aldus het orgaan van de H. Stoel „welk nut voor de Vereenigde Staten voortvloeit uit een handhaven van den ambassa deur in Moskou, aangezien immers de Amerikaan sche regeering en het Amerikaansche volk solidair zijn met Finland. De balans van zeven jaren diplo matieke betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Rusland met een nadeelig saldo voor Amerika. Geen enkele regeling is verkregen van de Russische schulden aan de Ver. Staten, de penetratie van het communisme is niet vertraagd nadat Moskou zich verplicht had betreffende de binnenlandsche zaken van Amerika. Voorts zijn blijvende en stelselma tige verschillen van opvatting aan den dag getreden in den loop van de laatste jaren tusschen de beide landen ten opzichte van talrijke politieke en econo mische problemen. Het Vaticaansche orgaan is dan ook van meening dat dit voldoende redenen zijn om het geduld van de Ver. Staten uit te putten en zoo al niet een verbreking der betrekkingen, dan toch een terugroepen van den vertegenwoordiger van het Witte Huis uit de Sovjet hoofdstad met zich mede te brengen." „Dit zal een natuurlijke consequentie zijn van de agressiviteit der Sovjet-politiek, die iedere betrek king van het Kremlin met beschaafde staten moei lijker, ja onmogelijk maakt." Duitsche stoomschip „Bahia Blanca" vergaan. Na botsing met ijsberg? De Uslandsche trawler „Hafstein" heeft Donderdag 62 leden gered van de beman ning van het Duitsche stoomschip „Bahia Blanca" (8558 ton) dat, naar men gelooft, na een botsing met een ijsberg ten Noord westen van IJsland is gezonken. De „Bahia Blanca" is vóór Kerstmis met een lading koffie en mineralen uit Rio de Janeiro vertrokken in de hoop door de blokkade te bre ken. Uit Aabenraa in Deensch Sleeswijk wordt ge meld, 'dat in het kanaal van Kiel het Duitsche stoomschip „Axel", dat een lading van 400 var kens aan boord had na een aanvaring met een Duitsch oorlogsschip gezonken is. De beman ning werd gered, de varkens kwamen om. De aardbevingsramp in Turkije. Naar de Turksche minister van binnenland sche zaken officieel in het parlement heeft me degedeeld, bedraagt het voorloopige aantal doo den als gevolg van de aardbeving 25.000, dat der gewonden 8000 en dat der verwoeste gebouwen 30.000. Nog kans op redding der ingesloten mijnwerkers Redders naderen de plaats van het ongeluk. Specialisten, die hebben medegewerkt aan de redding der arbeiders, die sedert Woens dagavond .zijn opgesloten in een mijngang te Pont Creek (West Virginia) na een ontplof fing, welke zich op 200 meter ondergronds heeft voorgedaan, zetten hun pogingen voort om de overlevenden naar boven te brengen. Vier lijken zijn reeds uit het puin te voorschijn gehaald, doch de taak der redders wordt be moeilijkt door de aanwezigheid van mijngas. De mijndirectie heeft bekend gemaakt, dat zich op het oogenblik van de ontploffing 138 man in de mijn aan het werk bevonden doch dat 47 erin waren geslaagd te ontsnappen. De redders naderen thans de plaats, waar men meent dat de mijnwerkers bedolven zijn. De directeur van de mijn heeft verklaard, dat hij hoopte, dat vijftig tot zestig mijn werkers levend aangetroffen zullen worden. Oude mijnwerkers die tal van ongelukken van dit soort hebben meegemaakt, vreezen, dat alle mannen zijn omgekomen. De ooi-zaken van de ontploffing zijn nog niet bekend. Deskundigen stellen een onder- zoek in. De Leidsche Vondel-kwestie. Dr. Sterck zegt„Ik sta er buiten." Wij knippen uit „De Maasbode" het volgende: „In het interview met het „Vaderland" heeft, zooals we hebben gemeld, de Leidsche hoogleeraar prof. Van Eyck ten aanzien van de kwestie van de vestiging van een bijzonderen leerstoel voor de Von delstudie aan de rijksuniversiteit te Leiden, o.a. het volgende verklaard: „Het eerste, dat ik over het plan van een bijzon deren leerstoel te Leiden hoorde, kwam van mijn voorganger Albert Verwey. Na mijn eigen benoe ming, maar vóór dat De Klerk zijn werk aan de groote Vondel-uitgave der Wereldbibliotheek vol tooid had, zond de nestor van onze Vondel-kenners, dr. Sterck, Verwey een brief, waarin hij de wen- schelijkheid van een eervollen post voor dr. De Klerk na voltooiing van de Vondel-uitgave uitsprak, en waarin hij Verwey polste of deze aan de stichting van een bijzonderen Vondel-leerstoel te Leiden voor dr. De Klerk zijn steun zou kunnen verleenen. Ver wey, zoo hoorde ik van mijn voorganger, had daarop in besliste bewoordingen ontkennend geantwoord". In verband met deze uitlating ontvingen wij thans van dr. J. F. M. Sterck het volgende schrijven: „De mededeeling in uw avondblad van 9 dezer over het interview van prof .dr. P. v. Eyck betref fende den Vondel-leerstoel te Leiden, geeft mij aan leiding te verklaren, dat ik daarover niet met prof. Verwey heb gecorrespondeerd, en dus ook geen mo gelijke benoeming van dr. C. de Klerk heb aanbe volen. Ik heb mij verder ook niet met deze zaak be moeid, waar ik volkomen buiten sta." De Finsche Vrijheidsoorlog in 1918. Het voorspel van den tegen- woordigen strijd- TOEN de Russen hun aanvallen op de Finnen in November begonnen, werd algemeen verwacht dat Finland een zelfde lot ais het ongelukkige Polen zou ondergaan. Drie en een half millioen Finnen tegen een volk van 170 millioen, die strijd scheen te ongelijk om aan eenig succes voor de Finnen te kunnen gelooven. Ik heb toen dadelijk tegen velen mijn twijfel uitgesproken aan een gemakkelijke overwinning der Russen, ja zelfs de mogelijkheid van een althans voorloopige nederlaag der bolsjewie ken aangenomen. Op mijn reis door Finland in 1925 met andere Nederlandsche journalisten heb ik het voorrecht gehad langdurige gesprekken te mogen voeren met zeer vooraanstaande Finnen, zooals Svinhuvfud, den vrijheidsheld van Fin land, die de onafhankelijkheid van zijn land in 1917 heeft uitgeroepen en voor en na onze reis president van de Finsche republiek is geweest, en Saastomoinen, de groote figuur der „jagersbe weging", die den stoot heeft gegeven aan den vrijheidsoorlog van 1918 en gezant van Finland in Amerika was in de eerste jaren na den oorlog. Deze mannen en ook vele andere Finnen hebben mij toen reeds voorspeld dat een oorlog met Rusland op den duur onvermijdelijk was, maar zij voegden er onmiddellijk met verbeten ge zichten aan toe dat Finland gereed was en zij hun huid duur zouden verkoopen. „Liever dood dan Russisch" was het parool. „Het Russisch gevaar", zoo zei mij indertijd de heer Saastomoinen, „dat is het groote pro bleem voor Finland, want een nationalistisch of bolsjewistisch Rusland blijft steeds een bedreiging voor zijn naaste buren, omdat het die op den duur voor zijn expansie-zucht naar het Westen of Oosten noodig heeft. Wij, Finnen, zijn de voor posten tegen het Russisch bolsfewistisch gevaar. Finland is het uiterste West Europeesche bol werk tegen Rusland en als zoodanig hebben wij een groote verantwoordelijke taak. Wij hebben ons daartegen gewapend en Rusland zal na de opgedane ervaring in 1918 zich wel twee maa! bedenken voor het ons land aanvalt". Van dezen vrijheidsoorlog en wat daaraan voor af ging heeft de heer Saastomoinen mij op een avond toen wij samen zaten te Kuopio veel ver teld en dat is thans weer hoogst actueel, omdat dit alles als een preludium van den tegenwoor- digen strijd kan worden beschouwd. De ligging van Finland, geheel in het Noorden tusschen Zweden en Rusland heeft den Finnen de gansche geschiedenis door bloed en tranen gekost. In de vele oorlogen tusschen Zweden en Rusland was het telkens weer Finland dat de slagen opving. Door dat de Russen door alle eeuwen heen de Finnen bestreden of onderdruk ten zien de Finnen in de Russen hun natuurlijke vijanden. Vooral in de laatste eeuw, sinds 1809, nadat Alexander I op raad van Napoleon zijn oog naar het Westen had gericht en Finland het gelag moest betalen. De jaren, waarin de Russen getracht hebben de Finnen te „russificeeren" zijn een lijdenstijd voor Finland geweest, vooral de jaren van het schrikbewind van den dictator Bobrikoff, het willige werktuig van de Russische nationalisten, die het Finsche volk met ijzeren hand onderdrukte. Zelfs het cultuur-adres van 1000 Europeesche intellectueelen aan den tsaar vermocht geen verlichting te brengen evenmin als de reis der 6 afgevaardigden onder wie de Nederlandsche professor Dr. W. van der Vlugt. de Franschman Trarieux en de Noor Nordens- kjöld naar Petersburg, waar zij te vergeefs trachtten tot den tsaar door te dringen. Het was voor ons, Hollanders, treffend om te hooren mei welk een eerbied en ontzag zelfs in 1925 nog steeds in Finland over professor Van der Vlugt, in wien zij een der voornaamste figuren van deze missie zagen, werd gesproken. Zelfs nadat Bobrikoff door den Finschen stu dent Eugen Schaumann was doodgeschoten, en een liberaler bewind was beloofd, hield de on derdrukking aan en toen ook in de Doema tot de vernietiging van Finland als zelfstandig rijk was besloten en één der Doema-leden had uitge roepen Finis Finlandiae!" begrepen de Finnen dat, wanneer zij vrij wilden worden, zij zich zelf moesten helpen. Het verzet was toen echter nog louter passief. De Finnen weigerden allen 15000 man in to taal in het Russische leger dienst te doen, zij weigerden ook belasting te betalen en er waren slechts 8000 Finnen, die Russisch kenden, niet tegenstaande de Russische taal tot de verplichte leervakken op de middelbare scholen behoorde. De Finnen mochten niet openlijk over de vrij heid spreken, maar en dat was wel heel op merkelijk en vleiend voor ons. Nederlanders op de scholen leerde men de kinderen van den vrijheidsoorlog, dien het kleine Nederland eens tegen het groote Spanje had gevoerd. De namen van Willem de Zwijger, Maurits en Frederik Hen drik kregen in Finland een symbolischen klank. Het kleine Nederland werd de Finsche jeugd als een lichtend voorbeeld voor oogen gesteld. Al werd het niet uitgesproken, de bedoeling was f duidelijk: wat het kleine Nederland eenmaal tegen het groote Spanje had gekund, dat zou wanneer het oogenblik daar was Finland mis schien tegen Rusland kunnen. Ook de Finnen hadden hun Alva Bobrikoff gehad en zij verwachtten in dien tijd 'n Wil lem de Zwijger, een prins Maurits en Frederik Hendrik, die zij kregen in Svinhufved, Saasto moinen en Mannerheim. De Finnen wisten zich behoudens den moord op Bobrikoff door Schaumann zelfs in den tijd der ergste onderdrukking te onthouden van revolutionnaire daden van geweld. De ge dachte van daadwerkelijk verzet is bij dit held haftige volk eerst opgekomen tijdens den wereld oorlog. Toen de oorlog uitbrak, scheen dat het einde van Finland te beteekenen. Aan Polen be loofde Nicolaas II autonomie, aan Finland ont nam hij zijn laatste rechten en hij lijfde het ge heel bij Rusland in, terwijl de voornaamste Fin sche patriotten o.a. Svinhufved naar Siberië werden verbannen. Toen begrepen mannen als Saastomoinen dat de oorlog Finland's totalen ondergang of de vrij heid zou brengen. Zij begrepen dat. wilden de Finnen eenmaal hun lot zelf in handen nemen, zij klaar moesten staan, als het beslissende oogen blik daar was. In dien tijd is in Finland een bewe ging begonnen die een prachtig voorbeeld gaf van de saamhoorigheid der Finnen, een beweging, welke het Finsche volk tot onvergankelijken roem zal strekken. Over deze beweging de jagersbe- ineging en over den vrijheidsoorlog tegen Rus land zal ik een slot-artikel schrijven. Herontginning van de gronden in het Geestmerambacht. Krachtens de machtiging, bij besluit van de pro vinciale staten van Noord-Holland van 29 No vember j.l. aan Gedeputeerde Staten verleend, heeft laatstgenoemd college een commissie van advies ingesteld voor de zaken betreffende de her ontginning van de gronden in het Geestmeram bacht. (Het westelij ksche der Westfriesche am- bracht. (Het westelijkste der Westfriesche am- waartoe de Heer Hugowaard, de Berkmeer en de Wogmeer behooren). In deze commissie, waarvan het voorzitterschap wordt bekleed door den gede puteerde, den heer mr. M. Slingenberg. zijn als leden benoemd de heeren J. Groen. D. Kooiman. W. van de Vall en J. Wagenaar Czn., leden van de Provinciale Staten, alsmede de heeren ir. F. P, Mesu. directeur van den cultuurtechnischen dienst, ir. A. W. van de Plassche, inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs. Meijer de Vries, regeeringscommissaris bij den rijksdienst voor de werkverruiming en ir. J. Th. Westhoff, directeur van genoemden dienst. De administra teur ter provinciale griffie van Noord-Holland, mr. A. J. Backer, is als secretaris van de commissie aangewezen. De commissie zal haar werkzaamhe den binnenkort aanvangen. Berichten uit oorlogvoerende landen. Beperkingen voor radiodistributie. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar het Hbld. verneemt, het verbod uitgevaar digd via radio distributie-bureaux het gesproker, woord in de Nederlandsche taal uit de oorlog voerende landen uit te zenden. Het motief van dit verbod ligt in de vele tendentieuze berichten, welke uit die landen worden uitgezonden. J. B. SCHUIL, Winterhanden Wintervoeten. Winteroorei» urol tegen jeuk en zwelling Doos 30 en 60 ct. Bi) Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) |A| J A PROGRAMMA ZATERDAG 13 JANUARI 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO 8.00 Berichten A. N. P., gramofóonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Berichten A. N. P.) 2.00 Esperanto-uitzending. 2.20 Orgelspel. 2.303.00 Muzikale causerie met illustraties door het VARA-orkest. 3.05 Reportage. 3.30 Zang en piano. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Vragenbus. 4.50 Residentie-orkest en soliste. 5.30 Filmland. 5.40 Schaaknieuws. 5.45 Orgelduetten. 6.15 Friesche uitzending. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?" 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A N. P. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orlcest, en solist. 9.10 Toespraak „Geallieerden en neutra ler". 9.15 Radiotooneel. 9.30 Schaaknieuws. 9.35 Oïgelspel. 9.55 VARA-Varia. 10.00 „En nu. Oké!" 11.00 Berichten A. N. P. 11.10 Schaaknieuws. 11.15 VARA-Harmonie-orkest. 11.4512.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM H, 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten A. N. P. 8.059.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten A. N. P. en gramofoonmuziek. 1.10 KRO-Melodisten. en solist. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramo foonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmu ziek. 4.45 Musiquette. 5.15 Internationale sport- revue. 5.30 Musiquette. 5.45 KRO-Nachtegaaltjcs. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek week overzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Economische causerie. 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Berichten A. N. P., mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramo- fconmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. (In de pauze: Gramofoonmuziek). 10.30 Berichten A. N. P. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND 391 en 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.00 Uit Zwitserland: Lichte muziek. 12.35 BBC- orkest. 1.20 Berichten. 1.30 Billy TernentV dans- orkest, 2.05 Causerie. 2.20 le acte van de opera „Madame Butterfly". 3.10 Radiotooneel. 3.50 Repor tage. 4.20 Berichten. 4.35 Cabaret. 5.20 Kinderhalf uur. 5.50 Het Luton-orkest. 6.20 Berichten. G.35 Populair progr. 7.05 Vragenbeantwoording. 7.20 Orkestconcert en soliste. 8.00 Vroolijke voordracht. 8.20 Voordracht. 8.30 Gevarieerd programma. 9.20 Berichten. 9.35 Nieuws uit Amerika. 9.50 Radio tooneel. 10.35 Kerkdienst. 10.50 Cabaret. 11.20 Het Grinke-trio. 11.50 Carroll Gibbons en zijn band. 12.2012.35 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 M. 12.05 Solistenvoordracht. 12.20 Jazzmuziek. 1.05 Solistenvoordracht. 1.35 Solistenvoordracht. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Solistenvoordrach ten. 3.20 Diverse solisten. 3.50 Variété. 4.50 Solisten voordracht. 5.45 Kamermuziek. 6.20 Opera-uitzen ding. 9.50 Solistenvoordracht. 10.05 Uitzending voor het buitenland. 10.20 Lichte muziek. 11.05 Variété. 11.20 Radiotooneel. 12.05 12.20 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Hermann - Hagestedt's orkest. 7.40 en 9.05 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Zang, luit en piano. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Leo Eysoldt's orkest. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Het Omroepkleinorkest. 5.30 Gramofoonmu ziek. 6.05 Folkloristisch programma. 6.50 Concert. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.51 en 1.30 Omroep orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Gramofoon- platen met toelichting. 2.553.35 Zang en accor deon. 4.20 De orkestvereeniging van het Koninklijk Vlaamsch Conservatorium te Antwerpen en solist 6 05 Omroeporkest, soliste en gramofoonmuziek. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Cabaretprogramma. 9.35 Folkloristisch programma. 9.55 Zang met toe lichting. 10.35 Het Pro Arte-kwartet. 11.05 Gramo foonmuziek. 11.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.) BRUSSEL. 484 !VL 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest 1.502.15 Gramofoonmuziek. 2.55 Marceau Burton's Musette-ensemble. 3.20 Symphonie-orkcst en solist, (met toelichting). 4.45 Radiotooneel. 5.35 Dansmuziek (gr.pl.). 6.00 Gramofoonmuziek. 6.35 Viool en piano. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Radio-orkest en solisten. 9.50 Het Pro Arte-kwartet. 10.30 Dansmuziek (gr. pl.). 11.20 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Willi Glahe's orkest, pianoduo en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Het Walter Raatzke-kwintet. 10.20 Politiek overzicht. Hierna. Avondconcert. 11.20 ^Berichten, hierna tot 12.20 Nachtconcert

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9