Haarlem's Dagblad „Arendskerk" getorpedeerd in de Golf van Biscaje door Duitsche duikboot Twee Britsche duikbooten vernietigd Niet op grond van buitenlandsche informaties gehandeld. Modern schip Baardige toekomst. Het ijs wordt zeer onbetrouwbaar. o~o K E IP Het Belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Alle opvarenden door Italiaansch schip gered WEDEROM is een Nederlandschschip, het twaalfde sinds 1 Sept. j.l., het slachtoffer van den oorlog geworden. Thans is het het nog nieuwe Nederlandsche motorschip „Arendskerk" van de Hol land—Afrika Lijn, dat in de Golf van Biscaje door een Duitsche duik boot is getorpedeerd en tot zinken gebracht. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij ontving het be richt van de torpedeering Maandag om 5 uur in den namiddag van het bureau Zeeverkeer, Volgens een telegram uit Londen was de „Arendskerk" die op weg was van Antwerpen naar Zuid-Afrika, in de Golf van Biscaje op een afstand van ongeveer 100 mijl van Ouessant getorpedeerd en gezonken. Er waren geen passagiers aan boord. De bemanning, bestaande uit 65 koppen, van wie 37 Britsch-lndiërs, is gered door het Italiaansche stoomschip „Fedora". De mannen zullen vermoedelijk te Lissabon aan land worden gezet. De torpe deering is geschied, nadat het schip door leden van de bemanning der duik boot was onderzocht. Het m.s. „Arendskerk" was Maandag te 1 uur voormiddag Ouessant gepas seerd, zoodat de torpedeering Maandagochtend te circa 7 uur moet hebben plaats gehad. Het schip vervoerde ongeveer 4000 ton normale stukgoed- lading van Antwerpen naar Zuid-Afrika. Engeland antwoordt de Amerikaansche republieken. Recht van oorlogvoerende voorbehouden. LONDEN. 15 Jan. (Reuter). De Britsche regeering verklaart in haar antwoord op de nota der 21 Amerikaansche republieken, waarin deze pro testeeren tegen de oorlogsactiviteit, in het bij zonder den slag bij de monding van de Rio de La Plata, binnen de z.g. zone van de Ameri kaansche neutraliteit dat zij zich noodzakelij kerwijs haar volledige rechten van oorlogvoe rende voorbehoudt teneinde te strijden tegen de bedreiging, welke zich voordoet door de Duit sche actie en politiek en ter verdediging van die opvatting van recht en die levenswijze, welke naar zij gelooft, voor de volken en regeeringen van Amerika even dierbaar zijn als voor de volken en regeeringen van het Britsche ge- meenebest van naties. In de nota wordt er den nadruk op gelegd dat de erkenning van de neutraliteitszöne door Groot Brittannië afhankelijk moet worden gesteld van een haar te geven voldoening dat deze zóne aan Duitsche oorlogsschepen en proviandsche pen niet een uitgebreide wijkplaats moet ver schaffen, van waaruit zij zouden kunnen overgaan tot aanvallen op geallieerde en neu trale schepen en waar zij zouden kunnen terug- keeren, teneinde te voorkomen dat zij strijd zouden moeten leveren. De eenig doeltreffende methode ter voorkoming van oorlogsdaden binnen de neutraliteitszöne zou zijn: le. te verzekeren dat de Duitsche regeering er geen oorlogsschepen heenzende en 2e. daar zooveel Duitsche schepen reeds een toevlucht hebben gezocht in de Amerikaansche wateren lijkt het noodzakelijk dat deze schepen voor den duur van den oorlog onder een Pan- Amerikaansche controle zouden worden opgelegd. Chileensche candidate voor den Nobelprijs. SANTIAGO (Chili.) 16 Januari. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft uit Stockholm het advies gekregen de Chileensche dichteres Gabriela Mistral candidate te stellen voor den Nobelprijs voor litteratuur 1940. (United Press). Stijgend aantal verkeersongelukken in Engeland. In December 895 slachtoffers van de verduistering. Officieel wordt te Londen medegedeeld dat in December in Engeland 1155 personen bij verkeersongelukken zijn gedood, waarvan 895 tijdens de verduistering. Dit is het hoogste to taal, dat ooit in een enkele maand is gere gistreerd. Het aantal doodelijke ongevallen tij dens de verduistering bedroeg in de maanden October en November resp. 564 en 674. In 1939 bedroeg het totale aantal dooden tengevolge van verkeersongelukken 8270 tegen 6599 in 1938. Brand in de Japansclie stad Sjizoeoka gebluscht. Nieuwe Amerikaansche ambassa deur naar Brussel. Reuter meldt uit Londen: Cudahy, de gezant der Vereenigde Staten, die vier dagen geleden werd benoemd tot ambas sadeur in België is Maandagavond plotseling uit Dublin vertrokken om zijn functie te Brussel te aanvaarden. Hij zou pas over twee of drie weken vertrek ken. Men gelooft dat zijn overhaast vertrek rnoet worden toegeschreven aan den tegen- woordigen internationalen toestand. 35.01 i dakloozen TOKIO, 16 Januari (Domei). Volgens een bij het ministerie van binnenlandsche zaken ontvangen telefonisch bericht uit Sjizoeoka is de catastrofale brand aldaar, na 15 uren gewoed te hebben en 6500 huizen in de asch gelegd te heb ben. gebluscht. Het politierapport vermeldt dat 35.000 menschen dakloos geworden zijn. Twee bewoners zijn om het leven gekomen en 158 zijn gewond, van wie acht ernstig. Het betrekkelijk geringe aantal slachtoffers aanvankelijk was een groot cijfer gemeld wordt daaraan toege schreven, dat de brand overdag uitbrak. De omvang van de materieele schade is nog niet bekend, maar de verliezen van de brandverzeke ringsmaatschappijen alleen worden geraamd op 25 milioen yen. Kalmer stemming te Brussel. „De crisis verloopt." De algemeene toestand werd Maandag te Brus sel veel kalmer beoordeeld. Welingelichte krin gen zijn volgens Reuter van oordeel dat de zenuwachtigheid der bevolking door de militaire maatregelen, welke de regeering genomen heeft, verminderd is en dat thans gezegd kan worden, dat de crisis verloopt. Tabaksaanplant door bandjir verwoest. PREMBOEN. 16 Januari Aneta-A.N.P.) De tabaksaanplant onder Keboemen is door een bandjir geheel vernield. Beslag op alle communistische bladen in België. De gisteravond gehouden Belgische kabinets raad is besloten met inbeslagneming van de communistische bladen onder welken titel deze ook verschijnen. Ook is medegedeeld dat de gouverneurs dei- provincies besloten hebben rapporten uit te brengen over het besluit met betrekking tot de sluiting der openbare gelegenheden. De regeering heeft besloten een nieuw cen trum te vormen voor de opneming van vreemde lingen. Vliegtuig valt Engelschen trawler aan. LONDEN, 15 Januari (Reuter).De trawler „Ivery" is op de Noordzee door een Heinkel- bommenwerper aangevallen. De uit negen personen bestaande bemanning is in een Schotsche haven aan land gegaan. (Duitsch (eqei&eiicht meldt: BERLIJN, 16 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend: „Aan het westelijk front geen bijzondere gebeurtenissen. De Britsche onderzeebooten .Starfish" en .Undine" werden door Duitsche afweer- maatregelen in de Duitsche bocht vernie tigd. Een deel van de bemanningen werd gered. Verklaring van bevoegde Haagsche zijde. 57n Jaargang No. 17354 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groots j Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- i dienst 38810. Drukkerij: Zuidei Buiten Spaarne 12. i Telefooh: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie (10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, •14825 Soendaplein 12230. De Nederlandsche regeering- heeft haar hou ding ten aanzien van deze torpedeering nog niet bepaald. Zij kan dit, naar wij vernemen, eerst doen. wanneer zij op de hoogte is van alle hierbij betrokken feiten. Alle post verloren. Voor zoover bekend is alle aan boord van de iiArendskerk" aanwezige post verloren. Deze bestond uitsluitend uit briefpost dus geen pakkelpost voor de Unie van Zuid-Afrika en Mozambique. De post omvatte in het algemeen alle correspondentie voor deze bestemmingen, hier te lande ter post bezorgd tusschen 5 en 11 Januari. Twaalf Nederlandsche schepen. Mark (Houtvaart) 1515 ton op mijn geloopen. Binnendijk (Holl-Amer. Lijn) 6873 ton, op mijn geloopen. Tegri (eig. Eeftïng) 280 ton, vermist. Safe (eig. Salomons) 375 ton, vermist Simon Bolivar (K.N.S.M.) 8309 ton, op mijn ge loopen. Sliedrecht (Van Ommeren) 5133 ton, getorpe deerd. Spaarndam (Holl.-Am. Lijn) 8850 ton, op mijn geloopen. Tajandoen (Nederland) 8159 ton, na ontploffing gezonken. Silvain, IJM 116, trawler, vermist Immingham (Int. Kustvaart Mij). 398 ton, op mijn geloopen. Truida )eig. Heidema) 176 ton, op mijn geloo pen. Arendskerk (Ver. Ned. Scheepv. Mij.) 8000 ton getorpedeerd. De „Arendskerk" werd in Danzig gebouwd. Er was accomodatie aan boord voor 12 passagiers. De waterverplaatsing bedroeg 17600 ton, het draag vermogen 11000 ton, de bruto registertonnage 7889 ton; de netto registertonnage 4753 ton. De tewater lating geschiedde 2 Juni 1938. De twee hoofdmachi nes waren direct omkeerbare 10-cylinder compres- sorlooze tweetact Dieselmotoren met een gezamen lijk maximaal vermogen van 11.000 A.P.K. bij 129 omwentelingen per minuut. UITBREIDING DER AMERIKAAN- SCHE HULP AAN FINLAND. Spoedig een mededeeling van Roosevelt aan het Congres EERSTE AMERIKAANSCHE VRIJWILLIGERS IN FINLAND. Roosevelt heeft de Congresleiders er van in kennis gesteld dat hij spoedig een mededeeling zou zenden aan het Congres over uitbreiding van de hulp aan Finland. De Fransche editie van de „New York Herald Tribune" bericht dat de eerste groep Amerikaan sche vrijwilligers in Finland is aangekomen. Zij worden door Finsche officieren opgeleid in schieten en skiloopen. Duitsche duikboot tot zinken gebracht Door Engelsch vliegtuig aangevallen. Maandag is op de Noordzee een vijandelijke duikboot door een Britsch vliegtuig gebom bardeerd. Nadat een bom zeer dicht bij de onderzeeboot was terecht gekomen, spatte hei water zeer hoog op. Van de duikboot is verder niets meer gezien. In verband met de door België en Nederland ge nomen veiligheidsmaatregelen meldt het Duitsche Nieuwsbureau het volgende: Naar overeenstemmend uit welingelichte kringen in Amsterdam en Brussel vernomen wordt, hebben de Engelsche en de Fransche regeering in Amster dam en Brussel informaties ingefluisterd, die de Ne derlandsche en Belgische regeering aanleiding moes ten geven tot de door haar uitgevoerde maatregelen. Men heeft den indruk, dat aan Fransche zijde ten gevolge van den druk uit bepaalde kringen een ster kere neiging tot een levendiger oorlogsbedrijvigheid is opgetreden. Met het oog op de mogelijkheid aan de Maginot-linie actief te worden, zou men derhalve thans Duitschland in België en Nederland willen provoceeren. Naar aanleiding van het bovenstaande kan krachtens informatie te bevoegder plaatse wor den medegedeeld, dat van de verspreiding van berichten als hier bedoeld door de Engelsche en Fransche regeeringen hier te lande niets be kend is. Overigens, zoo werd opgemerkt, pleegt de Ne derlandsche regeering haar inzicht in de inter nationale situatie te vormen op grond van be richten, waarvan herkomst en betrouwbaarheid door haarzelve gecontroleerd kunnen worden. Uit Brussel meldt Belga omtrent de verklaring van D. N. B., dat in de Belgische hoofdstad geen en kele pers-instantie van bevoegde autoriteiten ver klaringen heeft kunnen krijgen in den geest van die. welke door het D. N. B. worden vermeld. Het zelfde geldt, voor zoover wij weten, aldus voegt Belga hieraan, toe, voor Amsterdam. Volgens Havas maakt de Duitsche pers geen mel ding van de officieele tegenspraak, welke door onze regeering is gegeven van de mededeeling in het Duitsche legerbericht, dat een Nederlandsch vlieg tuig Duitsch souverein gebied zou hebben ge schonden. De Fransche Iegerberichten. Maandagavond: „Bedrijvigheid van patrouil les en artillerie. Plaatselijke ontmoetingen tus schen verkenningsafdeelingen". Dinsdagmorgen: „Niets te melden". De brand te Soerabaja. SOERABAJA. 15 Jan. Omtrent den enormen brand op Tandjong Perak te Soerabaja kan nog worden gemeld, dat het vuur schijnt te zijn uitgebroken in een stapel katoen, waaruit een magazijnmeester plotseling een groote steek vlam zag schieten. Dit wijst in de richting van zelfontbranding. De verbrande goedang was verzekerd voor een bedrag van f 160.000. Het verloren gaan hiervan is een groote slag voor het havenbedrijf. De schade aan opgeslagen goederen kan nog niet worden vastgesteld. In de goedang, die 13.000 vierkante meter groot was, lagen o.a. op geslagen: 2000 ton katoen, 1000 ton oud-kranten papier, 100 ton nieuw krantenpapier, 9 auto's, 100 ton suiker. 600 kubieke meter hout. partijen bordpapier, gaplekmeel, goeniezakken, ledige conservenblikken en ongeveer 500 ton stukgoe deren, gelost uit Amerikaansche schepen. Dinsdag 16 Januari 194Ö Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het woord is aan Benjamin Franklin: De toekomst wordt voorbereid door de droomers. de utopistendoor hen, die 't oog durven te vestigen op betere din gen dan de ellendige werkelijkheid van heden. Professor Nyström van de Co lumbia Universiteit voorspelt, dat de mannen binnen twintig jaar weer allen volle lange baarden zullen willen dragen Zullen wij heusch baarden dragen, Binnen hoogstens twintig jaar. Als de man van vroeger dagen Met zijn aanschijn onder haar? Zal de overtuiging dein zijn Zooals oudtijds ook op aard, Mannen kunnen niet echt man zijn, Zonder langen vollen baard? Is het mooglijk dat ons zusje, Zich nog eens aan 't spreekwoord houdt, Dat het baardelooze kusje Als een ei is zonder zout? Of zou 't wezen dat de vrouwen. Zij het niet tot ons gemak, Toch den baard blijven beschouwen, Als een soort van kinnebak? 't Lijkt me nog niet zoo onaardig. Als 't er weer van komen zou. Baarden staan natuurlijk waardig En beschermen tegen kou. Er 's een einde aan het lijden Door dat eeuwige gescheer. Geen om zeep en geen snijder. Geen haarklooverijen meer. Maar toch kan ik niet verlangen Naar dat nieuwe baardbegin. Ik heb liever stoppel wan gen, Dan gordijntjes aan mijn kin. Neen. het kan me niet bekoren, 't Eenige dat ervoor pleit Is: wij zitten wel geschoren Zonder baard, in dezen tijd. P. GASUS. Schaatsenrijders opgepast Uit Monnikendam: Hedenochtend zeven uur zijn de gemalen van het Hoogheemraadschap Waterland in werking gesteld. Het ijs in Waterland zal hierdoor natuurlijk onbetrouwbaar worden. Dit is ook het geval met het ijs van de Loosdrechtsche Plassen en omgeving. We herhalen nog eens onze waarschuwing in ons vorig nummer, om in geen geval op het ijs op open water te gaan. Met zorg afgewerkt! Met zorg aangepast! Dat is een bril van GR. HOUTSTRAAT naasl Luxoi (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag Dc dalende werkloosheid te Haarlem komt niet aan de gemeentefinanciën ten goede. 4 Dc werkloosheid te Haarlem. 4 Huldiging van Mr. Dr. A. baron Röell die 25 jaar Commissaris der Koningin in Noord-Holland is. 7 BINNENLAND Het m.s. Arendskerk is in de Golf van Biscaje getorpedeerd. 1 De Nederlandsche regeering is niet op grond van buitenlandsche informaties tot het tijdelijk niet-verleenen van periodieke verloven over gegaan. 1 Jhr de Geer heeft een wetsontwerp tot hefffing van winstbelasting op N.V.'s enz. ingediend. 3 Een voorontwerp van wet inzake een wettelijke regeling van vacantic met behoud van loon is aanhangig gemaakt. 3 De eendenjacht wordt op 1 Februari gesloten. 3 BUITENLAND Volgens het Duitsche legerbcicht zijn twee En gelsche duikbooten vernietigd. 1 Zweden en Noorwegen protesteeren te Moskou tegen grensschending en bombardementen. 2 Sicilië is door een aardschok geteisterd. 2 De Russische luchtmacht voerde nieuwe bom bardementen uit. 5 SPORT. Euwe heeft de laatste partij tegen Keres ge wonnen 4 ARTIKELEN, enz. J. Kirchner: Porvoo. 5 Van onzen Londenschen correspondent. Een blik op den oorlog ter zee. 5 J. B. Schuil: Westerman en Zoon. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g LAATSTE BERICHTEN. 8

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1