Het heengaan van Hore Belisha Wat in Madrid geleden werd Chamberlain prijst de rustige houding van Nederland en België Uiteenzetting in het Lagerhuis Engeland erkent verlies van drie duikbooten. Vrees voor sabotage in Engeland tijdens den burgeroorlog VOENSDAG 17 JSNUSRI 1940 HA'ARL'EM'S DAGBE'AD ^anzienlpke hoeveelheden gar Finland Chamberlain heeft Dinsdag in het Lager- Ihuis zijn algemeen overzicht over den toe- istand gegeven. Nieuwe ongerustheid omtrent Duitsche plannen tegen België en Nederland ontstaan. De voorzorgsmaatregelen die in beide landen waren genomen, waren geen maatregelen van paniek geweest maar na tuurlijke, verstandige voorzorgen. Beide lan den hebben aldus de premier herhaal delijk uitdrukking gegeven aan hun besluit om bun gebied te verdedigen tegen eenigen actie ven aanval en ondanks hun duidelijk belang bij het handhaven van den vrede zien zij zich jgesteld aan hun eigen grenzen voor een enor me concentratie van militaire macht. Wij kunnen slechts bewondering hebben voor de kalme en moedige houding van beide regee ringen en van het Belgische en het Nederland- sche volk. Chamberlain gaf nogmaals uitdrukking aan zijn mpathïe en bewondering voor het dappere Fin- he'volk bij zijn voortgezetten heldhaftigen tegen- and De politiek van de Engelsche regeering was grondvest op het besluit van de Volkenbonds- rgadering op 14 December. Er waren beschik- ogen getroffen waarbij exportvergunningen wer- ui gegeven die de Finsche regeering noodig had. Het is niet in het openbaar belang bijzonderhe- n te geven omtrent het oorlogsmateriaal dat ge ilden zal worden, maar Chamberlain kon het lis de verzekering geven dat de hoeveelheden nzienlijk zijn. Chamberlain sprak woorden van medeleven at Turkije, dat door zulke vreeslijke natuurram- ii was getroffen en maakte melding van de hulp like de Engelsche regeering verleend had. Ten aanzien van de op 8 Januari te Parijs on- rteekende accoorden met de Turksche regee- ig, zei'de Chamberlain, dat de Britsche en Fran- ie regeering op grond dezer accoorden aan Tur- 5 millioen pond sterling leen en voor den aan- r van wapens in Engeland en Frankrijk, 15 lüoen in goud en 2 millioen voor het liquidee- i van den achterstand in de Britsche-Turksche aring en IA millioen voor het liquideeren van achterstand in de Fransch-Turksche clearing. De krijgsverrichtingen. Ia melding gemaakt te hebben van het succes de Fransch-Engelsche samenwerking, ging amberlain over tot een beschouwing van het jgstooneel. Er waren geen groote gevechten ge- erd, de Britsche troepen in de Maginotlinie had- Chaviberlain. e notawisseling tussclien Zweden en Rusland. STOCKHOLM. 16 Januari. (Zweedsch Tel. Ag.) uitwisseling van nola's tusschen Zweden en sland wordt door alle bladen van commentaar orzien en eenstemmig wordt door hen de hou- lg der Zweedsche regeering goedgekeurd. ,Social Demokraten" schrijft: Stellig heeft elke eed met groote voldoening het rustige, vastbe- len antwoord gelezen van onzen minister van. itenlandsche Zaken. De houding van Zweden is Ikomen in overeenstemming met het volkenrecht de regeering wenscht alle complicaties in de be kkingen tusschen beide landen te vermijden. Wij imen echter niet ons recht als natie en onze cht als mensch prijsgeven, om ons Finsche broe- volk met alle ons ter beschikking staande mid- en te helpen en te steunen in het kader van volkenrecht. Ons volk is zich bewust van de idariteit met hen die in Finland strijden voor vrijheid der landen van het noorden en van de ireld. Stockholms Tidningen" (liberaal) wijst er op, de Zweedsche hulp aan Finland spontaan ge- iedt. De Zweedsche pers is tolk der gevoelens i het Zweedsche volk, welke niet kunnen en imogen worden ontveinsd. SANDLER IN AABO. STOCKHOLM, 16 Januari (Havas). De vroe- e Zweedsche minister van Buitenlandsche Za- van Zweden, Sandler, die op het oogenblik te nen met zijn echtgenoote in Finland een onder- k instelt naar de organisatie van hulp aan Fin- e kinderen, bevond zich te Aabo, toen dit door Sovjet-Russische luchtmacht werd gebombar- rd. Sandler heeft uiting gegeven aan zijn groote be- fidering voor de Finnen, die hun kalmte bewa- in de verschrikkelijke beproevingen, welke zij urm aken. Oliver Stanley, de nieuwe tngelsche t»ii»ijter van Oorlog, in zijn depar tement den thans hun volle aandeel genomen aan de ac tiviteit. Hoewel het korte daglicht, wind, vorst, nevel en sneeuw de actie in de lucht beperkten, was de Britsche luchtmacht toch voortdurend in de weer geweest, in het bijzonder boven de Noord zee. Iedere week kwamen aanzienlijke luchtstrijd krachten van bommenwerrpers naar de Bocht van Helgoland, op zoek naar de eenheden van de Duit sche vloot die zich op zee zouden wagen. De ver kenningsvluchten werden regelmatig diep in Duitsch gebied uitgevoerd. Deze vluchten over lan gen afstand waren thans ook uitgebreid naar Oost- Duitschland, Oostenrijk en Bohemen. Met betrekking tot het verlies van drie duifcboo- ten gaf Chamberlain uitdrukking aan zijn bewon dering voor den moed van de bemanningen dezer vaartuigen. Het weinige succes van de Duitsche duikbootcampagne was gevolgd door een methode van mijnenleggen zonder waarschuwing en in strijd met de overeenkomsten van oorlogvoering. Het zou niet in het publiek belang zijn op het oogenblik hieromtrent meer te zeggen dan dat men deze laatste bedreiging reeds onder den knie be gint te krijgen. Wij hebben goede hoop, dat deze bedreiging geheel onderdrukt zal kunnen worden. Wat betreft de veilïgheidspatrouilles boven de vijandelijke luchtbases zeide Chamberlain dat deze ook gedurende het donker volgehouden werden, iederen nacht wanneer het weer toestond dat der gelijke vluchten gemaakt werden. Bommen werden uitgeworpen wanneer men licht gewaar werd, dat de vijand noodig had om de vliegtuigen van het water te laten opstijgen en een strenge verduiste ring van 'de vijandelijke luchtbases was noodzake lijk geworden. Gedurende den dag waagde de vijandelijke luchtmacht zich slechts zelden binnen het bereik van de Engelsche luchtstrijdkrachten en de Brit sche patrouilles begaven zich herhaaldelijk naar boven om de vijandelijke vliegtuigen te ontmoeten, die dan terugkeerden om aan de gevolgen te ont komen. De Britsche verkenningspatrouilles hadden herhaaldelijk ontmoetingen met de Duitsche vlieg tuigen boven de Noordzee en hoewel de Britsche vliegtuigen zelf niet ingericht waren als jachtvlieg tuigen, hadden zij toch herhaaldelijk het offensief genomen en den vijand teruggedreven. Chamber lain gaf tenslotte nog zijn afschuw te kennen over de luchtaanvallen op de ongewapende niet geës corteerde trawlers en op lichtschepen. Ook de Seahorseverloren. De Britsche Admiraliteit deelt mede: „De duikbooten Seahorse, Undine en Starfish zijn niet op haar bases teruggekeerd en hebben evenmin bericht gezonden. Deze drie vaartui gen zijn gebezigd voor bijzonder gevaarlijke diensten en de Admiraliteit vreest dat zjj thans als verloren moeten worden beschouwd. Aan de verklaring wordt toegevoegd: „De Duitsche radio heeft medegedeeld dat de be manningen van de „Undine" en de „Starfish" gedeeltelijk zün gered". (Van de drie verloren gegane duikbooten was de „Undine" voltooid in 1938. De bemanning bestond uit 27 koppen. De „Starfish" was een betrekkelijk kleine duikboot van 640 ton, die in 1933 te water werd gelaten. Aan boord bevonden zich 40 man. De bemanning van de „Seahorse", die ook in 1933 werd voltooid en waarvan de waterverplaatsing 640 ton bedroeg, bestond eveneens uit 40 officieren en manschappen). Naar aanleiding van het verloren gaan van de drie duikbooten, hebben de Brit sche marine-autoriteiten verklaard, dat deze onderzeeërs opdracht hadden door de Bocht van Helgoland de zwaar met mijnen beschermde toegangen naar de Duitsche vlootbases binnen te dringen,"zoo meldtUnited Press. Volgens Britsche marine-deskundigen zou het optreden der Britsche onderzeeërs de Duit sche marine aanleiding hebben gegeven tot zeer omvangrijke voorzorgsmaatregelen. De activiteit der onderzeeërs in de Bocht van Helgoland door de Duitschers de „waterves- tingdriehoek" genoemd vormt steeds een gevaarlijke onderneming, maar aangezien er voor deze ondernemingen altijd een groot aantal vrij willigers was, kon men er mee voortgaan. Britsche onderzeeërs» plegen alleen daar op te treden, waar een redelijke kans bestaat op een ontmoeting met Duitsche oorlogsbodems, hoe wel deze schepen, van welke klasse zij ook mo gen zijn nooit worden aangetroffen zonder een geleide van torpedojagers, kleine patrouille vaartuigen en vliegtuigen die een aanval zeer moeilijk maken. duikboot- Waarschuwing aan spoorwegpersoneel het De Engelsche bladen melden volgens Reuter, dat de 600.000 man personeel van de spoorweg maatschappijen in Groot Brittannië de waar schuwing hebben gekregen voortdurend uit te zien naar verdachte personen, die vermomde nationaal-socialistische agenten zouden kun- Dinsdagavond werd verklaard dat geheime in structies waren gezonden door de spoorwegmaat schappijen aan de stationschefs, besteldiensten en leiders van opslagplaatsen. Daarin wordt gezegd dat inlichtingen zijn verkregen, waarin wordt geopperd dat de Duitsche geheime dienst, voornemens zou zijn in het Vereenigd Koninkrijk sabotage te plegen. In een dergelijk geval zullen de verkeersverbin dingen het eerste doelwit zijn van een vijandelijke actie. Er wordt aangeraden direct voorzorgsmaat- legelen te nemen. VeMaiinyen in het £aqeihuis weipen geen nieuw Cicht op de <zaak In de zitting van het Engelsche Lagerhuis van Dinsdag, de eerste na het Kerstrecès, heeft de Britsche oudminister van oorlog, Hore Belisha, zijn „persoonlijke verklaring" afgelegd. Er zijn, zoo deelde hij mede, geen meeningsver- schillen geweest van grooteren omvang dan die, welke uiteraard voorkomen bij elke samenwer king tusschen mannen, die bezig zijn met het verrichten van taken van meer dan voorbijgaand belang. Over de democratiseering van het leger zeide hij vervolgens: „Ik heb mij altijd als ideaal voor oogen gesteld, dat het leger een deel van het volk moet zijn. Er is voor zoover ik weet geen botsing van op vattingen of nopens de te voeren politiek geweest met wien ook van mijn collega's in de regeering, over welk punt ook, dat betrekking had op mijn departement of anderszins." „Dat ik de portefeuille van Handel van de hand wees was omdat ik niet de zekerheid had, dat de overweging, welke er den premier toe bracht, de door hem beoogde wijziging aan te brengen, het mo gelijk zou maken, dat de andere functie (die van Oorlog) op energieke wijze in het landsbelang zou worden behartigd." Nadat Hore Belisha zijn rede had beëindigd, nam minister Chamberlain het woord. Het ligt in den menschelijken aard. dat persoon lijkheden, energiek en bekend als Hore Belisha, in bijzondere mate de sympathie en de belangstelling tot zich trekken. In net geval van den minister van Oorlog heeft dit aanleiding gegeven tot een onver wachte speculatie. Er hebben geruchten de ronde ge daan, die volkomen ongegrond zijn. Er is geen sprake geweest, zoo zeide Chamberlain verder, van een verschil in politiek tusschen Hore Belisha en zijn collega's. Men had uit de gevoerde correspondentie kun nen concludeeren, dat de oorzaak niet was ge legen in de wijziging in het leger-systeem, om dat al deze veranderingen goedgekeurd waren door het kabinet, dat mede de verantwoordelijk heid droeg. Laat het Huis er van verzekerd zijn, dat als gevolg van dit aftreden geen wijziging zal in treden in de politiek. Het ontslag van Hore Belisha is geer. gevolg van een botsing tusschen den minister van Oorlog en de hoogere officieren. Geen enkel officier heeft ook maar een woord geuit over zijn ministerieelen chef. Indien ik alle redenen voor veranderingen bekend zou moeten maken, zou een verandering van minister in het geheel niet mogelijk zijn. Er zijn moeilijkheden ontstaan door de zeer groote kwaliteiten van Hore Belisha, aldus Chamberlain, die den toon en den geest van de rede van zijn oud minister prees. De leider der Labour oppositie, Attlee zeide dat het Huis uit de verklaringen van Chamberlain en Hore Belisha moest begrijpen dat er geen kwestie van een verschil van meening over de politiek was. Het parlement, aldus Attlee, heeft recht op een vol ledige opheldering, doch het voornaamste, vooral in oorlogstijd, is dat op de verantwoordelijke posten de beste ministers staan. De arbeiderspartij wenscht op zekere punten haar standpunt krachtig te hand haven. Dat geldt voor de controleerende bevoegd heid van het parlement en voor de zekerheid dat ei geen verandering van politiek zal komen ten aan zien van de democi-atiseering van het leger of ten aanzien van de verbetering der positie van den sol daat en zijn betrekkingen. Attlee oefende critïek op de benoeming van Stan ley aan het ministerie van oorlog. Hij zeide, dat aan dit departement een zeer sterk man noodig was. Voor de organisatie is nog veel noodig. Er wordt, al dus spreker, veel verspild en 't is twijfelachtig, of de manschappen wel zoo goed mogelijk opgeleid worden en of van de soldaten een voldoende gebruik wordt gemaakt. Sinclair zeide dat men zich zeer zou vergissen, als men zeide, dat Hore Belisha de eenige voorvechter der legerhervormïngen was. Die hervormingen, aldus de liberale afgevaardigde, welke den wil van het land vertolken, worden door vele staf- en regiments officieren goedgekeurd. De onafhankelijke afgevaardigde Wedgwood ver oordeelde het heengaan van Hore Belisha en zeide dat er tegen den afgetreden minister een vooroor deel bestond, omdat hij Jood is. Anderen drongen er op aan, dat Chamberlain deze bewering zou tegen spreken, waarop de minister-president zeide, dat de uitlating van Wedgwood nauwelijks een ontkenning waard was, doch dat hy haar toch beslist tegensprak. Er was honger zooals wellicht nooit tevoren in Europa. De zuiveringsactie vraagt nog tallooze slachtoffers. Nog steeds arrestaties en terecht stellingen. Een correspondent te Madrid schrijft ons dd dezer: Wat St.-Nicolaas beteekent voor de Neder- landsche jeugd is het feest van .Reyes" het Driekoningenfeest voor de Spaansche kleu ters. De Koningen komen immers dien dag niet alleen bij het Kribje hun groote gaven aan bieden, zij brengen ook manden vol cadeaux. zakken vol speelgoed om te verdeelen onder alle kinderkens in Spanje. In hun prachtige gewa den op sierlijk opgetuigde paarden, vergezeld van een schare zwarte pages en voorafgegaan door een groep vroolijk dansende herders, trokken de drie Koningen onder veel bekijks door de stad en bezochten weeshuizen en kinderkolonies, waar zij alom vreugde verspreidden. Men kan zich indenken welk een feest het heden was, na dat deze welkome. Hooge Bezoekers drie jaren lang weggebleven waren! Driemaal achter een was er op den 6en Januari geen speelgoed, geen lekkers, geen vroolijke verrassing mogelijk geweest; althans voor de Madrileensche kleinen zijn de jaren '37. '38. en '39 zonder vroolijke herinnering, vooral de laatste winter bracht al leen steeds meer koude, steeds meer honger en uitputting. Er is honger geleden in Madrid. Er is honger geleden in Madrid, zooals er waar schijnlijk zelden of nooit in de geschiedenis van Europa is geschied en wanneer men nu. na 9 maanden van geregelden voedselaanvoer, nog ziet naar de vele uitgemergelde gezichten, de griezelig dunne beentjes van de op straat rond springende kinderen, de uitputting die bij ve len zeer duidelijke sporen heeft achtergelaten, dan kan men zich een beeld vormen van de wanhoop, de ontzettende ellende die deze burge rij heeft moeten doorstaan. En heeft niet ieder onder familie of kennissen enkele te noemen, die ten onder gegaan zijn aan de ontberingen? Natuurlijk, want al degenen die een kwaal van welken aard ook hadden, konden op den duur geen weerstand bieden. Niet alleen voedsel, ook medicijn ontbrak. Er was niets, absoluut niets. Men kreeg enkele grammen brood per dag en een handje vol linzen, die in water gekookt werden, zonder zout, wat ook dat ontbrak en om het water aan den kook te brengen werd steeds meer binnenhoutwerk uit de huizen geplunderd, wer den meubelen verbrand en ook ontelbare boe ken een prooi der vlammen. Iemand die jaren had besteed aan het verzamelen van deelen eener speciale editie vertelde mij, hoe hij in twee ochtenden zijn complete serie had opgeofferd om, als eenig- voedsel voor die dagen, een beetje mout-koffie te kunnen verwarmen. Bij alle angst en verschrikking van bombar dementen en beschieting uit zoemende vlieg tuigen in den nacht, die vernieling en dood voor spelden en de menschen de haren te berge deden rijzen, is niets zoo vreeselijk geweest, wordt mij van alle kanten verzekerd als de honger die geleden werd. Zij vertelden hoe dat is: de uit putting die langzaam nadert, de ribbenkast die zich steeds duidelijker begint af te teekenen, het gevoel van algemeene slapte dat zich heel lang zaam van iemand begint meester te maken, het bed dat te hard begint te worden om nog op te kunnen liggen en de slaap die ontbreekt, omdat men geen rustpunt meer vinden kan. Hoe heel anders zijn. na alle doorstane ellen de, dit jaar de feestdagen ingeluid, hoe anders dan in vorige jaren zijn dezen winter het Kerst en Oudejaarsavondfeest door groot en klein, door arm en rijk, voor zoover de beurs het toe liet, gevierd! Het was één groot festijn. Hoewel het leven wel driemaal zoo duur geworden is als vóór den oorlog, heeft men toch overal een roya- len feestmaaltijd aangericht, waar de traditio- neele „turrones", marsepein, dadels en aman delen en andere zoete heerlijkheden in ruime mate vertegenwoordigd waren. De „Arixilio So cial" en andere liefdadige instellingen hebben voor de minst bedeelden gemeenschappelijke maaltijden georganiseerd en vele gaven uitge deeld in de arme gezinnen. En zulke zijn er nog al te veel in Spanje, werkelijk straatarme menschen. gedeeltelijk tengevolge van een jarenlange slechte sociale organisatie en voor een groot deel nu nog ten gevolge van de misères van den burgeroorlog. Woningen zijn vernield, het weinige bezit in de volkswijken is dikwijls verloren gegaan, de in komsten zijn bijna tot nihil gereduceerd en hel leven werd driemaal zoo duur. Hierbij komt, dat vrijwel alle levensmiddelen voor zoover aan wezig! nog steeds op distributiekaarten ver strekt worden, dat er vele werkloozen zijn en de magen niet voldoende worden gevuld. De zuiveringsactie gaat nog steeds voort. De „epuración" officieele zuiveringsactie lat na. waarom en hoe degenen, die in het roode gebied waren, bij de republikeinsche leger - afdeelingen hebben dienst genomen. Was het gedwongen of vrijwillig? Welken post hebben zij er bekleed, hebben zij moorden op hun geweten? Tengevolge van deze onderzoekingen worden ook nu nog velen gevangen genomen (of in lichte gevallen wordt arbeidsmogelijk'neid gew'eigerd), er wordt veroordeeld en gedood en dit geldt voor mannen zoowel als voor vrouwen. De voor- loopige inhechtenisneming kan maandenlang duren, de gerechtshoven zijn overbelast met werk en het voftnis of zelfs het verhoor laat dikwijls heel lang op zich wachten, hetgeen onder de gevangenen en de familieleden, wier kostwinners zij vaak waren, meer en meer haat kweekt tegen het huidige regiem en bovenal tegen degenen, die hen aangeklaagd hebben. Want het komt hier inderdaad vaak voor. dat .bekenden" een zeker iemand, door hem te be schuldigen van al of niet bedreven kwaad tijdens den oorlog, gaan aanklagen en hierdoor de kans krijgen een gevaarlijk concurrent in zaken of voor een baantje te elimineeren door de gehate persoon achter tralies te laten zetten. Soms jarenlange ellende moet zoo iemand doorstaan, wanneer hij niet over invloedrijke vrienden beschikt, die hem behulpzaam zijn bij het bewijzen van zijn onschuld. Doch zoo zijn er ook nog die werkelijk een aantal moorden op het geweten hebben en vrij rondloopen, ook vrouwen, die als ware furies er op losgetrokken zijn. Natuurlijk geldt voor deze moordenaars de zwaarste straf. Het wraakgevoel, zoo sterk bij de Arabische broeders, zit de Spanjaarden nog in het bloed. Alle sporen van 7 eeuwen Moorsche overheersching zijn op het Iberische schiereiland nog niet uitgewischt. Thans worden nog vijftig personen per dag gefusilleerd. In een Madrileensche gevangenis zijn op hefc oogenblik ongeveer 4000 vrouwen ondergebracht en dikwijls zijn de zuigelingen bij de moeders, maar de sterfte bij deze stumpertjes, die tenge- gevolge van koude en ondervoeding omkomen is zeer groot. Kort geleden werden zes kinder lijkjes op één middag uitgedragen. Meestal komen familieleden, zoowel van mannelijke als van vrouwelijke gevangenen, enkele malen per week extra-voedsel brengen, ook brengt men hun de kens en een matras, indien het huisgezin het missen kan, om hen eenigszins te beschermen tegen den killen vloer, die anders als slaapplaats dienst moet doen. Het heet dat ongeveer 50 per sonen per dag in Spanje worden gefusilleerd en er over de honderdduizend menschen gevangen zitten. Hoe langer hoe meer worden groepen ge vangenen aan het werk gezet voor het aanleggen van wegen en herstellingswerken of het aan brengen van nieuwe verdedigingsstellingen. Want hoewel de vrede in het land is weergekeerd streeft de militaire geest, die eenmaal vasten voet gekregen heeft, verder naar de zekerheid van een sterk Spanje, dat paraat moet zijn: eventueel voor aanval of verdediging naar buiten, in verband met de onzekere ontwikkeling van den Europeeschen oorlog. Zoo schijnt men het noodig geacht te hebben enkele nieuwe vesting werken in de bergen bij San Sebastian en langs de Noordgrens te bouwen, om groepen soldaten, die onder „Rood" bewind gediend hebben, op nieuw hun militairen plicht te laten vervullen en om verscheidene andere ba-taillons op te roepen of voorloopig onder dienst te laten. Welke manoeuvres men bezig is voor te berei den, of dat men slechts met voorzorgsmaatregelen ter eigen bescherming te doen heeft, is niet te berekenen, daar het geheel ten nauwste samen hangt met de internationale onzekerheid. RAEIt PROGRAMMA DONDERDAG 18 JANUARI. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Twee violen en orgel (opn.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Omroeporkest en soliste. 12.15 Ensemble Spezialetti. 12.45 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 1.00 Ensemble Spezialet<ti. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Vioolvoordracht. 3.00 Brei- en borduurcursus. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 AVRO Weekkaleidoscoop. 5.30 AVRO-Amusementsor kest en solist. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. mededeelingen. 8.20 Con certgebouw-orkest en solist (ca. 9.25 Lezing over Jan Pieterszoon Coen). 10.35 Gramofoonmuziek. 10.40 „Een Nederlander bij de Karelische land engte". vraaggesprek. 11.00 Berichten ANP. hier na tot 12.00 AVRO-Dansorkest en gramofoon muziek. HILVERSUM II 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00 Berichten ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gramo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Berich ten ANP en gramofoonmuziek). 2.00—2.55 Hand- werkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbel lezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Lezing: Don kere wolken, maar met zilveren randen. 7.00 Be richten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoon muziek. 8.00 Berichten ANP. herhalirrgS.O-S.- berichten. 8.15 Reportage. 9.15 De Postillons. 10.00 Berichten ANP. actueel halfuur. 10.30 De Postillons. 11.10 Gramofoonmuziek. ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 Orgelspel. 12.40 BBC-Theaterorkest. 1.20 Berichten. 1.30. De Boulevard Players. 1.50—2.20 Gevarieerd programma. 3.20 BBC-Northern orkest 4.05 Causerie: Talking it over. 4.20 Berichten. 4.35 Eddie Carroll en zijn dansorkest. 5.20 Kin- derhalfuur 5.50 Populair concert. 6.20 Berichten 6.35 Voor de boeren. 6.50 Concert. 7.20 BBC-or- kest. 8.05 Radiotooneel. 8.50 Variété. 9.20 Berich ten. 9.35 Causerie: War Commentary. 9.50 Variété 10.35 Avondwijding. 10.55 Orgelconcert. 11.25 Ed die Carroll's dansorkest. 11.50 Tipica-orkest. 12.20 12.35 Berichten. RADIO-PARIS 1648 M. 12.05. 12.35, 1.05 en 1.35 Solistenvoordracht. 2 00 Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Solistenvoor drachten. 3.20 Orkestconcert. 5.20 Radiotooneel. 6.20 Opera-uitzending. 9.50 Solistenvoordracht. KEULEN 456 M. 5.50 Leo Eysoldt's orkest. 7.40—8.50 en 10.50 Gramofoonmuizek. 11.20 Omroepkoor en -orkest en solisten. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Po pulair concert. 2.45 Gevarieerd programma. 3.20 Omroeporkest en -orkest en solisten. 4.30 Fluit en harp. 4.50 Folkloristisch programma 5 20 Gramofoonmuziek. 6.30 Otto Dobrindt's orkest 3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 12.202.20 Omroepdansorkest en solisten. 5.50, .50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor soldaten 50 Omroeporkest en -koor, 10.30—11.20 Om roepdansorkest. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest 1.502.20, 5.35, 6.35 en 7.35 Gramofoon- L.8'20 Voor soldaten. 3.50 Radio-orkest. 3o Radio-orkest en soliste. 10.30 Brusselsch trio en solist. Hierna tot 11.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Omroepkoren en -orkest eü solisten. 9 20 Benchten. 9.50 Joe Bund's orkest. 10.20 Politiek overzicht, hierna: Concert. 11.20 Berichten, hier na tot 12.20 Nachtconcert,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9