w* „%)e onqeUukswxqdt' u utfZ etixm I Kou gevat AKKERTJE ONHERROEPELIJK! DONDERDAG 18 JANUARI 1940 A A" R- fE M'S D A G B E 'A D Spoorbrug over Oude Wetering blijft voor hel verkeer geopend. Hot oude spoorbruggetje over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder te Oude-Wetering was op den eersten van dezen maand plotseling voor alle verkeer gesloten. Deze spoorbrug heeft reeds jaren als spoorbrug afgedaan en is nadien voor ge woon verkeer geschikt gemaakt en in gebruik ge nomen tot groot genoegen van de bewoners van beide zijden van het Ringwater, die een levensge meenschap vormen. De Provinciale Staten van Noord-Holland, die de brug van de Spoorwegen overnamen, gaven haar aan de gemeente Alkemade in exploitatie. Met in gang van 1 Januari besloot de gemeente Alkemade de exploitatie stop te zetten tot groot ongenoegen van de bewoners. Op verzoek van de Prov. Staten, zoo vernemen we thans, heeft de gemeente Alkemade de exploita tie wederom ter hand genomen voor den tijd van veertien dagen. Om dit jaar de brug verder in ge bruik te houden, is een bedrag noodig van f 2500. Druk werd er vergaderd om de brug te behouden en niet tevergeefs. Vele burgers waren bereid tot fi- nancieele bijdragen, waardoor reeds een goot deel bijeen is. Intusschen heeft de Haarlemmermeerpolder toe gezegd de exploitatie over te nemen, zoodat het bruggetje dus niet zal verdwijnen en zeker dit jaar behouden is. Nog moet getracht worden de reeds toegezegde bijdrage aan te vullen. Daar dit waar schijnlijk het laatste jaar is, dat een dergelijk om slachtig werk noodig is voor het behoud van een verbinding van verkeerswegen, zal deze poging wel slagen. Zeer vermoedelijk staat hier over een jaar in plaats van een spoorbruggetje een zeer moderne breede brug als verbinding tusschen den provincialen weg LeidenOude Wetering en Haarlemmermeer- Nieuwe Rijksweg. ÏTALIAANSCHE OORLOGSMATERIEEL NOG IN DUITSCHLAND. ïn tegenstelling met andere berichten ver neemt de correspondent van de „Basler Nach richten" te Berlijn dat het Italiaansche oorlog-s materieel, dat naar Finland was gezonden, zich nog op Duitsch gebied bevindt. Voor de Kunst. Herdenking van het 15-jarig bestaan. Op Woensdag 3 April 1925 werd de vereenigiing „Voor de Kunst" te Haarlem opgericht. Dit feit zal met het concert op 10 April 1940 in den Stads schouwburg worden herdacht. Het nieuwe Hon- gaarsche strijkkwartet onder Zoltan Szekely zal dan optreden. Verder vermeldt het programma voor dit seizoen nog: Dinsdag 23 Januari, Stadsschouwburg, piano recital Monique Haass; Donderdag 8 Februari, Stadsschouwburg, dans- en zangavond Chaja Gold. stein. Donderdag 15 Februari Aula Teyler's mu seum: voordracht met lichtbeelden door drs. A. v. d. Boom over de kathedraal van Reims. Het bestuur schrijft in een circulaire: „Wanneer wij overzien, wat in de afgeloopen jaren werd bereikt op het gebied van tooneel- en voordrachtskunst, dans, muziek, en lezingen over beeldende kunst, mogen wij zeggen, dat wij naar de mate onzer krachten gedaan hebben, wat mo gelijk was. In de afgeloopen 15 jaren hebben wij voorspoed gekend en tegenslagen ondervonden. Het zou van onverantwoordelijk optimisme ge tuigen, door het zóó voor te stellen, of thans uit den algemeenen rampzaligen toestand geen moei lijkheden voor onze vereeniging zouden voort vloeien. Deze moeilijkheden zijn er inderdaad. Zij zijn bovendien niet gering. Een weerstandskas be zitten wij niet. Ons jaariijksch budget is geheel ge baseerd op de inkomsten, verkregen uit de lid maatschappen en abonnementen. Onze begrooting wordt steeds zeer nauwgezet opgemaakt; verplich tingen, die wij iniet kunnen nakomen, nemen wij niet op ons. Helaas denkt telkenjare een aantal leden daar anders over, doordat het eenvoudig weigert zijn verplichtingen to.v. de vereeniging na te komen. Dit jaar sturen ongeveer 50 wanbetalers onze financiën in de war. Neemt men daai'bij een groo teren terugslag in de aanmelding van nieuwe le- den-abonnés, onder invloed van de tijdsomstan digheden in aanmerking, dan zal men kunnen be grijpen, dat onze positie uiterst moeilijk is. Het gemeentebestuur ging voor, door ons een dotatie te doen uit het Gem. Fonds voor cultureele doeleinden. Moreel staan wij door dit bewijs van vertrouwen dus sterk. Zouden onze getrouwen daarin geen vingerwijzing kunnen zien hunnerzijds ook iets extra's voor onze vereeniging, voor haar jubileum, te doen?" KINDERVOEDING Door „Kindervoeding" te Haarlem werden ïn de week van 8—13 Januari 1940 vertrekt 5238 porties warm eten. rr Rijksstraatweg 1048; Weltevredenstraat 1214; Zoe- testraat 1113; Buitenrustlaan 946; Teylerplein 725; voormalig Spaarndam 192 PROGRAMMA VAN DE HAARLEM SCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 19 JAN. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 3: 8.Keulen 8.20 Engeland, 9.20 Keulen, 9.50 Deutschlandsender, 10.10 Pauze of diversen, 11.20 Keulen, 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Motala of di versen, 3.20 Deutschlandsender 5.20 Fr. Brussel, 6.20 Diversen of gramofoonmuziek, 7.20 Parijs Radio, 7.50 Ned. Brussel, 8.29 Deutschlandsender, 9.20 Keu len, 10.20 Ned. Brussel 11.20 Deutschlandsender. Progr. 4: 8.— Ned. Brussel 9.20 Engeland, 11.20 Danmarks Radio, 12.20 Engeland, 1.05 Fr. Brussel, 1.20 Engeland, 1.50 Parijs Radio, pl.m. 2.— Engeland 2.20 Danmarks Radio, 2.35 Pauze of Diversen, 3.05 Danmnrks Radio, 3.50 Keulen of Diversen, 4.20 En geland. 5.20 Motala of Diversen, pl.m. 6.05 Engeland 6.35 Fr. Brussel, 7.20 Keulen pl.m. 7.30 Danmarks Radio, pl.m. 7.50 Engeland 8.50 Beromunster, 9.20 Engeland, pl.m. 9.35 Fr. Brussel, 11.20 Parijs Radio. Progr. 5: 8.00—5.00 Diversen. 5.00—5.09 Scheve- ningen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.09—7,00 Diversen. 7,008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Bekende spreekwoorden in een muzikale omlijsting." I. Na regen I. If it rains who cares, Brian Lawrence; 2. Um brella Man, Organ, danceband, me. 3. Regendroppen, Bob Scholte; 4. Wat doe je met kapotte schoenen in den regen, Aug. de Laat; 5. Onder moeders para- pluie, Johnny and Jones, 6. Ich steh im Regen, Za- rah Leander. komt zonneschijn. 7. Breng eens een zonnetje, Kees Pruis. 8. Meïn Herz ist voller Sonnenschein, Jan Kiepura; 9. Strah- lende Sonne, Willy Fritsch. 10. On the sunny side of the street, Nat Gonella. II. Oost West, Thuist Best. 11. Home sweet home, Joe Petersen; 12. Home at Sundown, Organ, danceband, me. 13. Ik heb een huis met een tuintje gehuurd, A. de Laat: 14. Home on the range, Community Singing; 15. Ein Lied aus meiner Heimat, Richard Tauber; 16. Wir Ziehen durch die Heimat, Meistersextet; 17. Way back home Irving Aaronson; 18. Lulu's back in town, Mills Brothers; 19. Calling me home, Joe Petersen; 20. Going home, Boswell Sisters. 8.0012.00 Diversen. Vergadering van Hoofdingelanden. Benoeming van een Ingenieur. Woensdag had ten Polderhuize te Hoofddorp een vergadering plaats van Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, onder leiding van den Dijkgraaf, den heer Reinders Folmer. Na afhandeling van enkele huishoudelijke za ken werd medegedeeld, dat zich voor de betrek king van ingenieur van den Haarlemmermeerpol der ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Ir. J. G. Bijl 35 sollicitanten hadden aangemeld en Dijkgraaf en Heemraden aan de hand van de gegevens en ingewonnen informaties 't volgend drietal hadden opgemaakt: 1. Ingenieur A. Meijers, oud-onderdirecteur van Publieke Werken te 's-Gravenhage en oud-direc teur der Amsterdamsche Ballastmij.; 2. Ir. H. C C. Cohen Stuart, Ingenieur bij den Provincialen Waterstaat der provincie Zeeland, standplaats Terneuzen; 3. Ir. B. Visser, tijdelijk Ingenieur bij den Provincialen Waterstaat van Zuid-Hol land. Hierna werd conform het voorstel van het dagelijks bestuur de heer A. Meijers be noemd. Daarop kwam aan de orde een voorstel van het dagelijksch bestuur om de voormalige brug wachterswoning aan den Hoofdweg te Nieuw- vennep welke door den Haarlemmermeerpolder in eigendom werd verkregen van de Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij in liquidatie te verkoopen aan den heer A van Damme te Nieuwvennep voor de som van f 3000.—. Na me- dedeeling dat de financieele commissie zich er mee vereenigen kon, werd behou dens goedkeuring van Gedeputeerde Staten dezer provincie aan Dijkgraaf en Heemraden voor dezen verkoop de noodige machtiging verleend. Voorts kwam in behandeling een voorstel om aan den heer B. van Groningen c.s. te Nieuwven nep te verkoopen: het v.m. stationsgebouw aldaar met de Spoorstraat, groot 17 a. 44 c.a.; de dubbele wachterswoning, groot 1 a. 12 c.a.: twee woningen staande aan den Venneperweg, gezamenlijk groot 1 a. 22 c.a.; een strook gronds ter grootte van pl.m. 1.30.00 h.a. en een strook gronds ter grootte van ongeveer 25 a. 78 c.a., een en ander voor de som van 13500.—. De financieele commissie had ook tegen dit voorstel geen bezwaar, zoodat het behoudens de vereischte sanctie van Gedeputeer de Staten werd goedgekeurd en het Dage- lijksch bestuur voor den verkoop van bovenge melde perceelen gronds met de daarop staande opstallen machtiging werd verleend. (Adv. Ingez. Med.) INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING Zondagmorgen 21 Januari a.s. organiseert het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing met als spreker Dr. Garmt Stuiveling, die behan delen zal het leven en werken van de bekende dichteres mevr. Hem-. RolandHolst. De bijeenkomst vindt plaats bij Brinkmann, Groote Markt. HET AMBTSJUBILEUM VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN, Het bezoek aan Amsterdam. In ons vorig nummer kon nog worden medege deeld, dat de Commissaris der Koningin in N.-Hol- land, Mr. Dr. A. baron Röell, ter gelegenheid van zijn zilveren, ambtsjubileum vergezeld van de andere Commissarissen der: Koningin in ons land, Woens dagmorgen een bezoek heeft gebracht aan de dia mantslijperij van Asscher's Diamantmaatschappij N.V. te Amsterdam. Vervolgens bracht het gezelschap een bezoek aan het gerestaureerde museum Amstelkring, waar het voltallige college van regenten en het bestuur ter ontvangst aanwezig waren. De voorzitter, de heer W. J. R. Dreesmann, sprak een kort woord van begroeting; hij bood aan baro nesse Röell bloemen aan. De conservator, de heer C. W. H. Baard, gaf een uiteenzetting van de ge schiedenis en de inrichting van het gebouw. Een rondgang werd gemaakt. In het op de boven verdieping gelegen voormalige R.K. schuilkerkje ,Ons' Liev' Heer op Solder" bespeelde de organist Hubert Cuypers het oude orgel, dat in 1793 is ge bouwd. Toen gingen de Commissarissen naar het Waagge bouw ter bezichtiging van de tentoonstelling, welke gewijd is aan de oude kerk. Ter ontvangst waren aanwezig jhr. D. C. Röell, directeur der stedelijke musea, alsmede de nieuwe voorzitter van het co mité van vrienden der oude kerk, mr. Chr. P. van Eeghen en de secretaris ir. H. Voorham. Na deze bezichtiging vereenigden de Commissaris sen zich aan een lunch. De oud-Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, Dr. J. P.,Fockema Andreae,'maakte eveneens deel uit van het ge zelschap. Aeem Ous dierbaar plekje grond. Werd voor eiken Nederlander wat kleiner De bevolking van Nederland breidt zich vrij sterk uit. 1 Januari 1830 waren er 2.613.487 inwo ners, welk aantal op 1 Januari 1939 gestegen was tot 8.728.569. De toeneming was in den laatsten tijd ruim 80.000 per jaar. Hoewel het juiste cijfer van 1 Januari 1940 nog niet bekend is, kan toch wel aangenomen worden dat er nu al iets meer dan 8.800.000 zijn. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgerekend dat elke inwoner in 1830 gemiddeld 12470 M2. grond had om te leven. Dit aantal M2. is in den loop der jaren heel wat verminderd. In 1938 was het nog slechts 3810. Voor 1939 en 1940 moeten de cijfers nog berekend worden, maar nu zijn wij vermoedelijk al iets onder de 38 Are per hoofd. De berekening is niet gemakkelijk, want er moet namelijk ook in aanmerking genomen worden de toeneming van het aantal M2. grond tengevolge van inpoldering. In 1830 had Nederland een op pervlakte van 32.389 K.M.2, maar in 1938 was dit gestegen tot 38.889 K.M.2 Een toeneming dus van 6500 K.M.2, niettegenstaande na 1830 groote watervlakten die bij verschillende gemeenten be- hooren niet meer bij de oppervlakte aan land gerekend worden. Alleen dit maakt 'n verschil van 425 K.M.2, zoodat de totale toeneming aan land wel op een kleine 7000 K.M.2 geschat kan worden. De bevolkingsdichtheid der verschillende pro vincies loopt sterk uiteen. Per K.M.2 wonen nu in Zuid-Hollamd 723.2 inwoners, in Noord-Holland 559.2 en in Drente slechts 91.3. - Het gemiddelde voor ons geheele land is 254 inwoners per K.M2. Voor eenige andere landen is dit: België 179, Duitschland 135, Finland 9, Frankrijk 76, Groot-Brittannië 194, Italië 131, Zwitserland 102, Rusland 23 en IJsland1. Op België na heeft Nederland in Europa de grootste bevolkingsdichtheid. Het Centraal Bureau heeft ook berekend hoe ver de inwoners van Nederland van elkaar af zouden staan als zij regelmatig over de geheele opper vlakte van het land verspreid zouden worden. In 1830 was deze afstand 120, maar in 1938 slechts 66 Meter. Zullen wij elkaar nog eens de hand kunnen ge ven? De oppervlakte van de gemeente Haarlem is 2579.25 H.A. Haarlem telt nu 140.454 inwoners zoo dat per Haarlemmer gemiddeld 1835 M2. grond ter beschikking is. De Haarlemmers zouden dus niet verder dan 14 Meter va nelkaar staan bij zoo'n statistische opstelling. Reeds 1200 Jubileum Schemerlampjes werden gratis door mij verstrekt. Dagelijks komen echter nog tientallen menschen dat fraaie Lampje vragen. Er is echter een grens. Niet tegenstaande heb ik opdracht gegeven nog een 300-tal aan te maken. Dit is dan onherroepelijk de laatste uitgave. Laat dus Uw kans niet voorbij gaan en koopt nog heden een klein of groot artikel uit onze enorme collectie. (HEDEN OPRUIMING.) D. S. LEEFLANG, Lange Veerstraat, Haarlem. GROOTSTE LAMPENZAAK IN NEDERLAND. (Geen filialen.) (Adv. Ingez. Med.) NED BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De aangesloten Reddingsbrigades in Noord- Holland zullen op Vrijdag 2 Februari in alge- meene districtsvergadering bijeenkomen in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat te Haarlem De agenda bevat o.a. bespreking van de voor- loopige agenda voor de a.s. Bondsvergadering; mededeelingen van het bestuur, bespreking samenwerking van T. C.-bestuur en districts- bestuur; voorts, bespreking districtswedsrijden (Adv. Ingez. Med.) DE NIEUWE INGENIEUR VAN DEN HAARLEM MERMEERPOLDER. In verband met de Woensdag in de Polderver gadering te Hoofddorp plaats gehad hebbende benoeming van den heer Ir. A. Meijers tot Ingenieur van den Haarlemmermeerpolder ver nemen we dat de heer Meijers 49 jaar oud en te Bentveld woonachtig is. Hij werd in 1912 civiel- ingenieur, (diploma Delft) en was van 1912 1913 in dienst bij de Ned. Indische Spoorweg maatschappij door het Dep. gedetacheerd bij de S. S. bij den aanleg van de lijn Eindhoven- Weert; 19131916 op het hoofdbureau voor ontwerpwerk; in 1916 te Magelang bij de afd. weg en werken en lid van den Gewestelijken Raad van Kedoe (verving tijdelijk den direc teur); 1919 met verlof naar Nederland; 1920- 1930 Ingenieur bij den dienst der gemeente werken te 's-Gravenhage; 10301933 onderdi recteur der Amsterdamsche Ballast Mij; 1933 1939 mede-directeur van deze maatschappij en 1939 raadgevend ingenieur en zelfstandig aannemer. Prof. Casimir over de Sociale en ethische beteekenis van den Middenstand. Lezing voor de Haarlemsche Handcls- vereeniging. In een betoog voor de leden der Haarlemsche Handelsvereeniging in het Middenstandshuis in de Wilhelmimastraat, heeft prof. R. Casimir Woensdag avond -de sociale en ethische beteekenis van den Middenstand belicht. De hoogleeraar, die werd in geleid door den voorzitter den heer B. W. Lasschuit, begon met de Haarlemmers te feliciteeren, dat zij het mogen beleven, dat de Commissaris van hun gewest zijn 25-jarig ambtsjubileum had mogen vie ren. Vooral in deze tijden vain tweedracht is het schoon, de eenheid te zien, die door een nobele figuur wordt verbeeld. Door redelijk overleg beproefde men in de vo rige eeuw nieuwe gebieden: staatkunde, opvoed kunde, psychologie onder enkele natuurwetten te brengen. Daarna zag men in de 19de en 20ste eeuw de mechanische nationalisatie steeds verder voort schrijden. De mensch werd ingeschakeld als een bepaald element. Hij had een bepaalde taak te ver vullen en als ihij dat gedaan had was zijn werk volbracht. De Berlijnsche hoogleeraar Sombardt heeft dezen tijd zeer kenmerkend beschreven als die van de „de-personalisatie". Men gaat lamgs elkaar heen en het contact tusschen de menschen wordt beperkt. Deze ontwikkeling scheen te leiden tot grootere beheersching en welvaart. Intusschen kan de mensch bij een dergelijk Je- ven niet blijven staan. Er zou alleen plaats zijn voor groote en kleine leiders en verder voor de werkers. De wereld zou er ongeveer gaan uitzien als een ministerie. Organisatie ligt in de mensche- lijke bestemming. Vele menschen hebben dan ook in een dergelijk systeem geloofd. De menschelijke persoonlijkheid werd daardoor echter onderdrukt. De reactie hierop is het voortbestaan en de we deropbloei van den middenstand. Onder midden stand zou men kunnen verstaan zakenlieden, die weinig arbeiders in dienst hebben, wier inkomen ongeveer gelijk zou zijn aan dat van het gemid delde Nederlandsche volksinkomen en die meestal geen universitaire opleiding hebben genoten. In het algemeen zou men kunnen zeggen: een mid denstander is een zelfstandige ondernemer, die voor eigen rekening een niet te groote zaak drijft die hij nog kan overzien en die zijn personeel nog bij name kent. De middenstander vormt een over gang vain de eene groep (arbeiders) naar de an dere groep (leiders van het grootbedrijf). De middenstander is een kleine ondernemer wien de ondernemingslust nog niet gedoofd is en die op eigen kracht steunt. De groep middenstanders vormt dus een reactie op de houding, overigens een te begrijpen houding, van de werkloozen. De mid denstander heeft de verantwoordelijkheid voor het eigen gezin en het eigen leven op zich genomen; hij stelt er een eer in zelfstandig te bestaan en zijn ver plichtingen na te komen. In den middenstand zit natuurlijk de mogelijkheid tot groei. Hij vormt een stabiele groep, die maatschappelijke vooruitgang in zich sluit. De middenstand keert het proces van de „per sonalisatie". Het persoonlijk contact blijft meer be houden. De persoonlijke verbinding tusschen win kelier en klant blijft behouden, Dat brengt mee, dat de klant of de afnemer ook vertrouwen moet hebben in den middenstander bij wien hij koopt. Dit ver trouwen moet berusten op vakbekwaamheid van den middenstander. De sociale kenmerken van den middenstander zijn dus: persoonlijk verantwoordelijkheidsbesef, individueele instelling, behoud van het persoonlijk contact, dat vertrouwen inboezemt. Ook de sociale beteekenis van den middenstand is echter begrensd. Leden van deze groep zijn vaak ten onrechte blind voor het algemeen belang, spe ciaal ook voor de wetenschap, dat groote bedrijven aan den eer.en en een bloeiende arbeidersbeweging aan den anderen kant voor de gemeenschap hebben. Het hebben en dragen van verantwoordelijkheid is een zeer karaktervormend element. Juist door die verantwoordelijkheid. Dat is een van de factoren, die de ethische be teekenis van den middenstand vormt. Deze ethi sche beteekenis openbaart zich ook in een levens houding, die gekeerd is tegen extra-vagances. Dat kan aan het leven iets beperkts geven maar het geeft ook de ei-kenning van de zedelijke wet van regel en orde. Men vergeet wel eens, dat dit laatste belangrijker is dan het eerste. De middenstander ziet elk oogenblilt het gevolg van zijn daden. Het resultaat van zijn werken heeft hij direct voor oogen. De middenstand kan de sociale en ethische beteekenis alleen maar hebben als iedere middenstander van die beteekenis door drongen is. Daarom is het zoo van belang dat er middenstandsonderwijs is. Dit leidt er toe dat de middenstander beter ontwikkeld wordt en daardoor beter zijn functie kan vervullen. Het is dan ook de plicht van eiken middenstan der dit onderwijs zoo veel mogelijk te steunen. Daardoor zal deze belangrijke en onmisbare groep nog beter in staat zijn haar sociale en ethische rol te vervullen. Dinges genoot volop van de wandeling naar 't kasteel, want z'n metgezel leidde hem langs heel mooie boschpaden. Na een kwartiertje bereikten zij een pracht'.; landgoed met een hóektoren. Boven de toegangspoort prijkte een schild met een wapen, waarvan de gids van Dinges één en ander begon te vertellen. „En nu gaan we eerst het museum van den baron eens bekijken", zei de bosch wachter. „Dat staat vol met dingen, die in vroegere oorlogen veroverd zijn." Hij ging z'n gast voor, ontsloot een zware deur. waardoor zg een zaal betraden, welke YOl met oorlogswerktuigen, vlaggen, vaandels en wapens, stond en hing. Nieuwsgierig en op z'n teenen loopend, bekeek de heer Dinges met volle aan dacht de verschillende voorwerpen, waar bij hij zich alles door den boschwachter liet uitleggen. Neen, hij had nooit gedacht, dat er zich op een landgoed een dergelijk interessant museum zou kunnen be vinden. Woonstad-U door JAN MENS. EEN vervelende relatie hield me git zóó lang vast, dat ik op het nippert; trein miste naar mijn woonplaats. li moede zocht ik mijn heil en troost in een n rant pal bij het station, om aldaar met sigaretten en kranten té trachten het ve uur stuk te breken. Ik zocht een plek ai leestafel, vouwde de Sterrendamsche Niem open en trachtte mij te verdiepen in het van mijn ongezochte pleisterplaats. Maar nu lag aan mij óf aan het nieuws de St damsche -berichtgeving kon mij maar matj koren. Ik bestelde nóg een kleintje koff bijna was ik besloten op te stappen, toen vallig keek naar een meneer aan een hoe) tje. Hij droeg een zwart-omrande uilebril grijze demi, maar desondanks herkende ii toch. Was hij niet m'n oude vriend Boot Jaap Boormans, die na twaalf ambacht dertien ongelukken op een schoen en ee: naar Amerika was getogen?Nieuwsgierig ben, bedacht ik me geen oogenblik en ging h op hem toe. „Jaap", zei ik, en trok hem aan zijn „ben je 't of ben jt 't niet?" Boormans keek me door z'n brilleglazen zoekend aan. „Hé, ben jij 't ouwe knaaj We drukten mekaar de hand, klopte mek-, den schouder en Jaar bestelde nieuwe kc De tongen kwamen spoedig los, zooals oelijk is. Jaap vertelde honderd uit, en ik niet achter. En het bleek, dat Jaap Boor tegen alle verwachtingen in, tóch nog een lid in de samenleving was geworden. Hij h Amerika wat met de filmerij uitstaande was toen in de reclame gegaan, en vei warempel thans een belangrijke functie in rendam. Propaganda-chef was-ie van de Ve: ging „Sterrendam Vooruit", en zijn succes formidabel! Sinds zijn leiderschap was 't he lukt het inwonertal van Sterrendam me! procent de hoogte in te schroeven! Jaap mans begon op zijn oude, suggestieve manl voordeelen van het wonen in Sterrendam lepelen, 'n Prachtplaats, met een sterftecijfi miniem, dat je niet kon snappen hoe de fenis-ondernemers er nog een boterham ki verdienen. En de belasting was er zóó het een genot was die paar grijpstuivers aai fiscus te overhandigenBoormans praal praatte, raakte in vuur, en liet zijn koffie worden. „Ben je getrouwd? Ja? Kinderen! Dan moet je hier in Sterrendam komen w Scholen, zoo vind je ze nergens! Prima leerk ten, H.B.S.-en, Gymnasia, Lycea, Universit Kweekscholen, Land- en Tuinbouwonde Voorbereidend Onderwijs, Openbaar en Bij» Onderwijs alles eerste klas! En het Cul leven hóóg ontwikkeld, Schouwburgen, Coi gebouw, Schilderacademie, in één woord: un Boormans reikte me vouwbladen en folders, na een sigaar met-een-bandje, en hield ni den roem van Sterrendam te zingen. ,Ik weet hier vlak bij het nieuwe Cul tuin dat gewoon eenig in Europa is, 'n aardige W( voor je kerel", zei-ie nadat hij mijn si vuur had voorzien. „Net iets voor jou, 'n kunstenaarshome. Een woning die je inspii zal tot grootsche drama's! 'n Pracht-verbli met de City, met lijn 3, 8, 11, 17 en 21 bert in een kwartier een van onze vier stations, recht voor gas en electra, bijna voor niets, gebruik van de gemeentelijke vuilnisbakket Bellenpoetscerftrale, kosteloos advies van Gemeentelij-ken tuinarchitect en den inge van den Schuilkelderdienst. Warm en koud op alle kamers, parketvloeren, geluid-demp wanden en radio. Als je een jaar hier woont! je aanspraak op het Gemeentelijk stipendia kunstenaar en een gratis tramabonnement ,En de huurprijs?" onderbrak ik Boon angstig. ,Geen bezwaar. Als ik zeg: geen bezwaar, kan je me gelooven. Nergens kom je zóó goed terecht, beste kerel. Een ideale stad! Kom genochtend even op m'n bureau, dan kunne: het contract in orde maken" Boormans stond op. Klopte me op m'n der. „Je doet de verstandigste daad vs leven", zei-ie goedkeurend. „Hoe laat gas trein?" „Kwart voor zes". Prachtig, dan ga ik zoover met je mee mijne vertrekt vier minuten later". ,Moet je dan nog op reis?" ,Op reis?" zei Boormans verbaasd. „Neei moet naar huis". ,Naar huis? Met den trein?" ,Ja. Ik woon al een paar jaar in Silvei vertelde hij, mij zijn hand toestekend. „Als' Sterrendam woont, dan moet je me toch komen opzoeken (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden.) SYNAGOGEDIENSETN. Nederl. Israël. Gemeente. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 4 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagd lenst te 1 uur Avonddienst te 5.12 uur WERKDAGEN: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. TALMOED TORAH: Sabbath te 12 uur. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. De diensten op de Werkdagen, alsmede Tal' Torah, worden verricht in het Gemeentegeb Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Synaj Lange Begijnestraat 11. ONAFHANKELIJKE RELIGIEUSE GEMEENSCHAP. Maandagavond 22 Januari houdt ds. J. J. kes, Gereformeerd Predikant in H.V. te Rol dam. een lezing voor de Onafhankelijke gieuse gemeenschap in Hotel De Leeuw Kruisstraat Het onderwerp luidt: Begrenzing Ontgrenzing. De ondertitel: De beteekenis -Jezus Christus voor dezen tijd. Alle betalende abonnés van Haarlem's Da? blad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLE! VERZEKERD, op voorwaarden welke ki loos bij de administratie verkrijgbaar en welke op geregelde tijden in ons bla worden gepubliceerd. De uitkeeringen bij levenslange ongeschiktheid f 2000, ovei lijden f 400. verlies van een hand. voet fl oog f 200, beide leden van een duim f 1(M één lid van een duim f 50, alle leden val een wijsvinger f 60, één of twee leden val een wijsvinger 25, alle leden van een and* ren vinger f 15, één of twee leden van ee! anderen vinger 5, arm- of beenbreuk f SÊ enkelbreuk 15, polsbreuk 15. Alles indi«l het gevolg van een ongeval. Voor de abofl- nés van het Geïllustreerde Zondagsblad ba- staat nog een afzonderlijke verzekering Dl voorwaarden daarvan zijn eveneens bij dl administratie verkrijgbaar.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6