AKKERTJES stegemah:sö(w<£ Frankrijk^ populaire minister van bewapening. K' Weer drie schepen door mijnen ten onder gegaan. Er komt een monument voor gevallener Van het Britsche rantsoeneeringsfront. VRIJDAG 19 JANUARI 1940 HA A RU ÉM'S DA'GBEAD RAOUL DAUTRY: Zijn zienswijze over het nieuwe Europa". (Van een Parijs, Januari bijzonderen medewerker.) ENT ge den heer Raoul Dautry al? Hij is bezig, na Daladier, een van de populair ste figuren in Frankrijk te worden. De heer Dautry, die oorspronkelijk in genieur is, werd indertijd belast met de reorgani satie van den Franschen Westerspoorweg. Dat was noodig. Vóór den grooten oorlog (wij bedoe len dien van '14), waren er in Frankrijk een tweetal „standaardgrappen" de eene gold de tal rijkheid der elementen, die men in sigaretten van de Fransche regie aantrof en die niets met tabak hadden uit te staan (wat is het tabaksmo nopolie met zijn eigen begrooting tegenwoor dig een prachtig bedrijf!) en de andere grap was over den Westerspoorweg, zijn bouwval, zijn gemoedelijkheid, zijn late treinen en om kort te gaan: zijn rommel Onder Dautry is deze spoorweg tot een bloeiend bedrijf geworden, dat de andere netten naar de kroon streeft, zijn personeel is voorbeeldig, de ontspanningsoorden, die aan deze lijnen liggen, herdenken den naam Dautry met dankbaarheid, want steeds grooter is de trek der toeristen ge worden. In één woord zijn beleid is een zeer groot succes. Toen in 1936 de sociale omwenteling in Frankrijk zich langzamerhand in alle geledin gen der samenleving voltrok, kwamen wolken over Dautry's gelaat. Hoewel een frumaan man, was hij niet gewend met zijn personeel te discu- teeren, iaat staan zich aan critiek te onder werpen. Er kwamen incidenten, Dautry voelde dat de hoogste instanties in den lande hem niet meer volledig dekten en hij besloot zich in het particuliere leven terug te trekken. De macht hebbers van toen, hebben hem zonder een woord laten gaan. Bescheiden man als hij is, heeft de publiciteit die hieraan is gegeven, hem zeer gehinderd. Doch het groote publiek was inderdaad ont steld: welk een verlies voor het land dat zulk een voortreffelijk burger „in ruste" ging. Maar nu is de heer Dautry teruggekeerd en wel in een van de belangrijkste functies, hij is mi nister van bewapening en munitie geworden, en zijn groote organisatorische talenten kan hij hier ten volle ontwikkelen. Zijn populariteit blijkt uit de steeds talrijker wordende anecdotes. Hij heeft met andere or ganisatoren de gewoonte gemeen om inspecties te ondernemen op de meest ongebruikelijke uren en op de plaatsen, waar men hem het minst ver wacht. Typisch is dan het verhaal van de ont vangst bij den eersten post van een groote kruitfabriek, waar een reusachtige Senegalee- sche neger hem dreigend den weg versperde, om dat hij niet was aangekondigd en het wacht woord niet kende: „Jij niet voorbijgaan, jij al leen over mijn lijf passeeren. Uit den aard der zaak werkt de heer Dautry geheel achter de schermen, in contact met de Kamer komt hij nooit en ook daarin heeft Frankrijk geluk, want wij weten niet of zijn ietwat autoritaire figuur zich geheel zou aan- passen in dat milieu van vijfhonderd min of meer praatgrage en soms ook wel stekelige hee- ren. Men heeft dat in den vorigen oorlog ge zien toen de groote Lyautey Marokko verliet om kortstondig minister van oorlog te worden. Men herinnert zich hier die oogenblikken niet gaarne ofschoon de ..standing" van de huidige kamer voorbeeldig is. Zoodat het eenige officieele college, waar mede Dautry nauw moet samenwerken, het ministerie van financiën is. Misschien zal de h«er Dautry toch nog voor de Kamer verschij nen, mochten de militaire uitgaven een onder werp van debat worden, maar dat zou dan waar schijnlijk in een geheime zitting zijn en uit niets blijkt dat dit tijdstip aanstaande is. Voor de vijanden van Frankrijk is de heer Dautry als een geducht en gevaarlijk tegen stander te bestempelen! Het is belangwekkend te hooren wat hij per soonlijk denkt van den afloop van den huidigen oorlog en het nieuwe Europa. Daartoe is Georges Suarez, de bekende biograaf van Cle- menceau, hem gaan interviewen. Wat hieronder volgt, is natuurlijk niet een re- geeringsverklaring „Als eenmaal de overwinning zal zijn be haald, dan is Frankrijk van zelf aangewezen om leiding te nemen bij het opleggen van e^n duur- Onder zeer wintersche omstandigheden heeft in de barre kou en dikke sneeuw de voorjaars- keuring van hengsten der Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" te Eist in Gelderland plaats gehad. zamen vrede; immers in de zeventiende eeuw was '(Frankrijk dat den gewenschten langdurigen vredestoestand heeft geschapen bij de vredes verdragen te Munster en Osnabrück in 1648. In drie verdragen zijn de groote denkbeelden van den kardinaal de Richelieu belichaamd Eens en voor altijd moeten de rustelooze bevol kingen, die met hunne aanvallen, dan naar het westen, dan naar het oosten, periodiek het leven van Europa en de wereld in gevaar brengen, ver ankerd worden. Het is de historische zending van Frankrijk de oplossing daartoe te vinden." Op zijn beurt heeft dus ook de heer Dautry het levenswerk van Richelieu het bevorderen van de interne verdeeldheid van Duitschland, opdat Frankrijk rustiger leve in herinnering ge bracht. „Van Richelieu naar Daladier". Steeds vaker verneemt men dezen slagzin, steeds machtiger wordt de roep. En de hoofdredacteur van de Petit Parisien, het zeer verspreide en dikwijls of ficieuze morgenblad, Elie Bois, schrijft een hoofdartikel onder dit motto. Met nadruk citeert Bois nog eens de instructies van Richelieu aan den ambassadeur Charnalé: „gij zult er steeds op bedacht zijn dat aan de ge welddaden van het Huis van Oostenrijk thans paal en perk moet worden gesteld". En el ders: „de duurzame vrede kan alleen bereikt worden door het bestaan van een Duitschland, dat nog meer verdeeld is en nog intern-twistzie ker dan voorheen". Aan het slot van zijn artikel bezweert Elie Bois zijn landgenooten om, als het uur van den vrede zal slaan, niet weer in dwalingen van edelmoe digheid te vervallen, „hetgeen opnieuw moorden de gevolgen zou hebben.". Het hoofd van de Fransche regeering echter blijft zeer gereserveerd in al zijn uitlatingen. Met uitzondering dan van het geëischte herstel van Oostenrijk, Polen en Tsjecho-Slowakije, alsmede den eisch van ..materieele en moreele garanties" hoort men weinig van hem. Weliswaar liet hij zich onlangs in de Kamer uit over het mogelijke beeld van een federaal Europa, waarvoor de Fransch-Engelsche economische alliantie een kern zou kunnen vormen, maar het blijft bij gewild-vage uitlatingen, hetgeen hem naar onze meening zoowel hier als in Engeland een enorm sterke positie geeft. Aanslag op minister van Irak. Wraakneming van ontslagen politie-inspecteur. De minister van financiën van Irak, Roestam Haidar, is Donderdag op zijn bureau neergescho ten door een oud-inspecteur van politie, die uit 's lands dienst was ontslagen en een onderhoud met den minister had verzocht. De minister werd in allerijl naar een zieken huis vervoerd. De dader van den aanslag werd gearresteerd. Roestam Haidar is door drie revolverkogels ge troffen. Hij is ernstig gewond. /riEEP/ TJtlNCIM HOLLAND—AMERIKA LIJN. Westemland 18 van Rotterdam naar New-York via Antwerpen. JAVA—NEW-YORK LIJN Kola Baroe, Batavia n New-York 17 van Sin gapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sitoebonido, (thuisreis) p. 16 Perim. Garoet 18 van Batavia naar Rotterdam. Voelt U zich zenuwachtig en gejaagd, overspannen, Uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n"AKKERTJE"engevoelteen weldadige rust overU komenl AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere samenstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelsel en Ge voelt U als na'nverkwikkendeslaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez. Med.) Van Grleksch schip vermoedelijk 12 opvarenden omgekomen. Duitsch vaartuig verging in Bothnische golf. Het Grieksche s.s. „Asteria" groot 3313 ton, is, naar Reuter meldt, op de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Elf overlevenden en het lijk van een lid der bemanning, die uit 24 koppen be stond, zijn in een haven aan de oostkust van En geland aan land gekomen. De overlevenden had den 15 uur rondgedobberd in een kleine boot. Men vreest dat de 10 andere opvarenden en een Engel- sche loods als verloren moeten worden beschouwd. In een haven aan de zuidwestkust van Enge land is de bemanning aan land gebracht van het te New-Castle thuis behoorende Britsche c.s. „Cairnross" (5.494 ton). Het schip is voor de west kust van Engeland op een mijn geloopen en bin nen een uur gezonken. Een der stokers verklaarde dat enkele seconden na de ontploffing het water 60 c.M. diep op de stookplaat stond. Het Duitsche schip „August Thyssen" is op een Zweedsche mijn geloopen toen het schip poogde ten oosten van den vuurtoren Understen in het zuiden van de Bothnische Golf te passeeren in plaats van ten westen. Het schip had verzuimd een mijnenloods aan boord te nemen. De bemanning is gered door een Zweedsch oor logsschip, dat inmiddels_in een Zweedsche haven is aangekomen. Noorsch schip getorpedeerd. De kapitein van het Noorsche s.s. „Enid" (1.140 ton) heeft aan zijn reederij te Dront- heim getelegrafeerd dat zijn schip ter hoogte van de Shetlands-eilanden door een torpedo getroffen en gezonken is. De bemanning is voor een deel aan boord geno men door een Britschen trawler, terwijl de ande ren er ina zijn geslaagd met een boot een eiland te bereiken. Raad Bloemendaal Voorloopige duurtetoeslag Installatie van den heer U. Hempenius. Donderdag-middag vergaderde de gemeente raad van Bloemendaal onder voorzitterschap van den Burgemeester Jhr. den Tex. Afwezig waren de heer mr. Enschedé en mevr. Dahneyer. De heer U. Hempenius (lib.) het nieuwe raads lid werd beëedigd en geïnstalleerd. De voorzitter wenschte den heer Hempenius ge luk. Het nieuwe raadslid heeft reeds een bewijs van werkelijkheidszin gegeven; hij was in deze gemeente de eerste, die een schuilkelder in zijn woning liet aanleggen. Moge de heer Hempius deze werkelijkheidszin ook t.a.v. de gemeente toonen. De voorzitter herinnerde aan het >25-jarig ambtsjubileum van den commissaris der Konin gin,- Mr. Dr. A. Baron Röell. De commissaris heeft belangstelling voer de gemeente Bloe mendaal en haar streven naar het behoud van na tuurschoon. Op de receptie Woensdagavond heeft de bur gemeester de beste wenschen van de gemeente aan den commissaris overgebracht. Aangezien dit de eerste Raadsvergadering in het nieuwe jaar was, memoreerde de burgemees ter den moeilijken tijd, waarin we leven. De militairen in deze gemeente maken, ofschoon ze een groote bewegingsvrijheid bezitten, het bur gerlijk leven door hun correcte optreden draag baar. Spr. is dankbaar jegens de burgers, die de evacuatie voorbereiden. De gemeenschapszin die in de afgeloopen maanden is getoond geeft hoop voor de toekomst. De heer Noorman (S.D.) beantwoordde als oudste lid de rede van den burgemeester en sprak zijn. goede wenschen voor de toekomst uit. In de financieele commissie werd in de vaca ture van Jhr. Quarles van Ufford Mr. Enschedé benoemd. woning liet aanleggen. Moge de heer Hempenius De heer Hempenius (lib. komt in de commissie (R.K.) in de commissie voor georganiserd overleg. De Raad keurde het voorstel goed om de Graaf Florrisschool, die minder dan 50 leerlin gen telt, door toepassing van Artikel 19 der Lager Onderwijswet in stand te houden. De 10de en 11de suppletoire begrooting van 1939 en.de 2de van het dienstjaar 1940 werden goedgekeurd. In deze 2de suppl. begrooting 1940 vragen B. en W. een crediet van f 12.400 voor het aan schaffen van stroozakken, dekens en brandstof fen. Er wordt in de gemeente namelijk rekening gehouden met de huisvesting van 2000 geëva- cueerden in leegstaande woningen. Duurtetoeslag van f 0.50. Vervolgens kwam het voorstel van B. en W. in gevolge advies van de commissie voor sociale zaken aan de orde om over de maanden Januari en Februari 'n duurtetoeslag van f 0.50 te geven aan werkloozen In een vorige vergadering is hier reeds over gediscussieerd. De heer S c h u 1 z (S.D.) bleef van meening dat een duurtetoeslag van 5 pet. toegestaan moet worden. Spr. vergeleek den toestand van de ge meente met dien van het rijk. De heer v. T i 11 (Chr.-Hist.) was het met deze vergelijking niet eens. De gemeente geeft in ve lerlei opzicht meer steun dan het Rijk. Wethouder C a s s e e zei, dat de commissie voor sociale zaken tot de conclusie kwam dat er een marge moet blijven tusschen de loonen in de werkverschaffing en in het vrije bedrijf. Men heeft besloten om in afwachting van te ver zamelen cijfermateriaal f 0.50 duurtetoeslag in de maanden Januari en Februari toe te staan. Dit impliceert nog niet dat straks 5 pet. duurte toeslag wordt gegeven. De heer Schulz (S.D.) vond dat deze ONS XOODJE IS. WAT ZOO'N LOODJE MOET ZIJN: EEN WAARMERK VOOR KWALITEIT DE ROOKWORST MET DE FIJNE, ZACHTE ROOKSMAAK (Adv. ingez. Med.) Meer licht' Onze Londensche correspondent schrijft: DAT moet Goethe hebben gezegd even voor zijn verscheiden. Er zijn door zijn nage slacht wijsgeerige en openbarende verkla ringen aan gegeven. Maar er zijn er ook geweest, die hebben gezegd dat de groote dichter van Duitschland het wat donker vond in zijn kamer en dat hij dit verholpen wilde hebben en daarom beduidde dat de gordijnen weggetrokken moesten worden. Goethe was nimmer een minnaar van de duis ternis geweest en kon het niet worden in zijn laatste levensuur. De uitroep wordt thans in Londen millioenen malen herhaald. Het oor- logsduister van den avond maakt zich vele vijanden. Hoe meer men het leert kennen hoe meer men het leert haten. En men haat het meer om de neerdrukkende uitwerking er van op den geest dan om het lichamelijk ongerief en het lijfsgevaar die het brengt. Als de oorlog voorbij is zullen er wel geen minnaars der duis ternis meer zijn. Het aantal maanzieken van deze stad moet in dezen tijd ook in sterke mate afnemen te oordeelen naar de gezonde bewon dering en liefde waarmee dat hemellichaam hier wordt begroeit als de aan den avondhemel ver schijnt. Ze brengt meer licht; en het is boven dien een licht dat zelfs aan de goorste buurten van de stad echte en onaardsche schoonheid verleent. De oorlog heeft ons een gansch nieuw stel seizoenen gegeven, die worden aangeduid door den gang van die maan door het firmament. Het is zomer als ze bij ons is en winter als ze ons heeft verlaten. Ze is ons liever geworden dan de zon, die haar trouwen dienst beloond vindt met onverschilligheid. De kunstmatige sterren, die een bedachtzame overheid nu allerwege in de stad aan haar hooge palen heeft gehangen, zijn gebleken een kren terig antwoord te zijn op den roep om meer licht. Ze stellen het karigst rantsoen van openbaar avondlicht voor, dat men zich kan denken. Een van de belangrijkste beweegredenen voor zijn verschaffing schijnt te zijn geweest een einde te maken aan het druk gewemel van de lichtjes der electrische toortsen. Maar het publiek heel't al uitgemaakt dat het in zijn gangen onvol doende wordt bijgelicht door dat geometrisch sterrenheir van menschelijke schepping boven de straten. De meeste menschen gaan niet zoo ver als de Daily Express die, moedig met den mond of met de pen, luid verlangt dat Londen in den avond weer de oude lichtstad zal worden. Zij vol harden echter in hun verlangen naar meer licht en dragen hun eigen lichtbronnen, als tevoren, mee op hun weg. De opzet van de overheid is mislukt. Het wordt echter met den dag moeilijker in eigen licht voor de verduistering buiten te voorzien. Bat terijen zijn niet gerantsoeneerd, maar het is vaak moeilijk ze machtig te worden. Dat laat zich ook wel begrijpen als men van officieele zijde te hooren krijgt dat de fabrieken, die de batterijen voor electrische toortsen maken, haar productie niet meer dan verdubbeld hebben se dert de oorlog is begonnen. Voor den oorlog had den de meeste menschen geen aanleiding zich electrische zaklantaarns aan te schaffen. Nu wil iedereen, die op lichamelijke gaafheid bedacht is, er een hebben. Als de fabrieken haar productie verduizendvoudigd in plaats van verdubbeld hadden, zou men nog batterijen tekort komen. En zoo blijft de roep om meer licht feitelijk onbeantwoord. De directies der spoorwegen heb ben ons al maanden geleden beloofd dat ze ons genoeg licht in de coupé's zouden geven om de kranten te kunnen lezen. De belofte is nog niet in vervulling gegaan. London Transport, die de omnibussen laat rijden, ziet de stad nog steeds, althans in den avond, als een necropool met een bevolking van geesten, die alleen een spookachtig donkerblauw schijnsel kunnen verdragen. Men heeft echter in het vooruitzicht gesteld dat de zomertijd in Februari in zal gaan en dat beteekent in elk geval dat het licht van de groote kaars ons een uur langer zal beschijnen Couponvrij eten. |pj\ E „CORNER HOUSES" van Londen beloven nog drukker bezoek te krijgen dan ze reeds hebben. Men zal er couponvrij kunnen eten als men de zaak niet overdrijft of, om het offi cieele woord aan te halen, geen misbruik maakt van de concessie. Het huisgezin krijgt per lid per week 112j/2 gram spek, ham en boter; de leve rancier knipt er de noodige bonnetjes voor. Maar in de restaurants, van The Ritz af tot het kof- fiestalletje toe, kan men ham en spek en boter krijgen zonder de verplichting bonnetjes af te geven. Men kan er dus boter bij de visch of bij iets anders krijgen, niet naar hartelust maar een schijfje, dait volgens een schrijver in een der bladen, die zin voor plastiek aan benijdenswaar dige rekenkunst paart, overeenkomt in grootte met drie op elkaar gelegde pennies. Alle rant soeneering ten spijt kan een klant van een koffiestalletje of van The Ritz of van de paleis achtige établissementen van Mi'. Lyons zijn bon boekje thuis laten als hij ham en eieren, brood en boter en thee met suiker komt consumeeren Als echter alle bi-oodwinners met een leege maag van huis gaan en hun ontbijt in een open bare eetgelegenheid gaan gebruiken, om zoo doende wat meer substantie te geven aan het huishoudelijk rantsoen, dan moet men vreezen dat „de experimenteeele concessie" (zooals het heet in de officieele aankondiging) zal worden ingetrokken. De margarine blijft vrij. Maar het ziet er naar uit, op dit oogenblik, alsof die vrijheid zui ver theoretisch zal zijn. Het mag waar zijn dat een mensch genoeg heeft aan 112y2 gram boter per week, het is niet de opvatting van de meer derheid van de Biltten, die tot heden drie of vier maal die hoeveelheid hebben verbruikt in bakken, braden en als smeersel. De margarine moet die veelvouden vervangen. De noxmale margarine- consumptie zal zeker meer dan verdubbeld wor den. En de fabrieken zullen, volgens een gezag hebbend man in het bedrijf, voorloopig de nieuwe vraag niet heelemaal kunnen bevredigen. A. K. V. R. 1 kwestie niet geheel tot de laatste cent uitgere kend dient te worden. De gezinnen in kwestj lijden armoede. Het is te betreuren dat men dezen moeilijken tijd niet eens een ruim g; baar maakt en 5 pet, toeslag toestaat. De heer R o h 1 i n g (RK.) zou zich niet gen den tijdelijken maatregenl verzetten, hoopte dat haast gemaakt zou worden met h: verzamelen van het cijfermateriaal, opdat e definitieve beslissing genomen wordt. De heer Prinsen berg (R.K.) drong er aan dat vooral in deze moeilijke maanden 5 p duurtetoeslag zal worden gegeven. Wethouder Ir. Ouwehand zei dat de h( Schulz het op de overheid wil laten aankomt Spr. komt zelf uit een gezin waarin het schraj hals keukenmeester was. Dat is heelemaal erg, wanneer er nood is moeten wij allen da: deelen. Het voorstel van den heer Schulz (SJ)j om 5 pet. duurtetoeslag voor Januari en bruari toe te staan, in afwachting van een der onderzoek, werd verworpen met 7 stemmt tegen en 6 stemmen voor. Het voorstel van B. en W. om een duurte! van 0.50 in Januari en Februari te werd zonder hoofd, stemming aangenomen. De Raad nam een ontwerp-besluit aan, wai de burgemeester wordt gemachtigd met Haail een overeenkomst aan te gaan tot wijziging de bestaande overeenkomst betreffende de lating van leerlingen op het Gymnasium en scholen dier gemeente. Voor den aard dezer w ziging zie men de krant van 16 dezer. Een monume! In de voi-ige vergadering stelde mr. Ensche voor om 1000 ter beschikking te stellen vo opdrachten aan beeldende kunstenaars. B. en stelden den Raad voor om hier gevolg aan geven met dien verstande dat een beeld wo; vervaardigd om de plichtsbetrachting uit drukken van de slachtoffers der mobilisatie. De voorzitter noemde in dit verband namen van de Bloem^ndaalsche ingezetene luit. ter zee Donker, die bij de ramp van de mi nenveger „Jan van Gelder" is omgekomen, den gezagvoerder van de „Simon Bolivar". Wij zouden, aldus spr., onze bewondering vi willen leggen in steen voor deze menschen, steeds weer het zeegat uit moeten en steeds varen trotseeren. In het algemeen zou het bet j de plichtsbetrachting uit moeten drukken v hen, die voor ons land vallen.. Er is echter me dan 1000 noodig. We steden ons voor te gat tot 2000 a 3000. De heer Prinsen berg (R.K.) vond het den beeld wel sympathiek. Doch de gedachte aan e oorlogsmonument staat hem tegen. Spr. gelooft niet dat wij in Nederland aan dt monumenten toe zijn. Sp. bepleitte het aa: brengen van beeldhouwwerk aan bruggen. B den van het formaat, waartoe de financiën gemeente reiken, verdwijnen in de wijdte vam natuur. Een ander voorbeeld om beeldende kunstena: opdracht te geven is het doen vervaardigen een glas-in-lood raam voor het gemeentehuis, de aankoop van schilderijen van de tentoonsti ling in Amsterdam. De heer Post humus Meyes (lib.) juice het vooi'stel van B. en W. zeer toe en hóóp dat het door andere gemeenten gevolgd worden. De heer Rohling (R.K.) vroeg zich af men thans reeds uitdrukking kan geven aan nagedachtenis van mobilisatie-slachtoffers, wijl de mobilisatie nog niet geëindigd is. De heer Noorman (S.D.) meende dat aan de tentoonstelling in Amsterda aandac besteed dient te worden. De heer v. Waveren (Chr. Hist.) sympat! seert met het voorstel van B. en W. doch va dat eerst de plaats moet vaststaan. Besloten werd diait B. en W. in de in het vo: stel aangegeven richting zullen voortgaan. Een crediet van f 413.20 voor brarudweercursi sen werd toegestaan. Zandafgravl Bij de nagekomen stukken was een voor? van B. en W. om de terreinen achter den kop U weg 89 en 90 te benutten voor het afgraven,) benoodigde hoeveelheden zand. Hierover ontsta een discussie. De heer Posthumus Meyes (lib.) w dit duin niet afgraven. Er komt een punt, waar men door het duin heen komt Wethouder Ir. O u w e h a n d zei dat 25 ren op deze plaats gegraven kan wordien zont dat dit van den Zeeweg af zichtbaar is. De heer Prinsenberg herinnerde aan indertijd door Dr. Thysse gedane voorstel om meer te graven in de duinen. Het waterpeil lee zich daar uitstekend voor. Wethouder Ir. Ouwehand voelde persoonf niets voor een meer. De heer Schulz (S. D.) stelde een excirn van raadsleden naar de betreffende plaats vo De burgemeester voelde voor dit den| beeld. De wethouder Ir. Ouwehand wees op urgentie van het zandgraven. Op de plaats waar men thans graaft, is men in het stadia gekomen dat verder graven bederf beteekent. Het voorstel werd aangehouden. Op Woensd 24 Januari zullen de raadsleden een excursie na het betreffende terrein ondernemen. Bestrijding der gladlu Tenslotte was de rondvraag aan de orde. De heer Posthumus Meyes (lib.) vrc zich af of met het oog op de gladheid in dei tijd niet met pekel gestrooid had kunnen words f De wethouder Ir. Ouwehand: „Wannéér éénmaal onze wegen met pekel besti-ooien dat f 1000. Dat wordt voor alle wegen dus veel duur. Voortaan zullen wel gedeelten van we# bijv. gevaarlijke hoeken, gepekeld worden. Bij de ingekomen stukken bevond zich o.m. a verzoek om die R.K. Vereeniging „St. Josefge? len" om een bijdrage voor een tentoonstelling, verzoek werd afgewezen. Op een verzoek van mevrouw J. Op de Coul-v Saner wordt geantwoord dat bij aanleg of v« breeding van wegen rekening zal worden gelic den met het aanleggen van ruiterpaden. De ondergang der Engelsche duikbooten. Vier officieren en 26 minderen gered. Van bevoegde zijde wordt vernomen, zo. meldt het D.N.B. uit Berlijn, dat volgens de gegevens, waarover men thans beschiö vier officieren en 26 minderen van de ver nietigde Britsche duikbooten „Seahorse"i „Undime" en „Starfish" gered zijn.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10