£aatste> Bedekten De bloedtransfusie in oorlogstijd. Rugpijn BURGERLIJKE STAND Voor de gemeente Velsen zijn 600 donors noodig. VRIJDAG 19 JANUARI 1940 H A'ARCEM'S DAGBEXü 7 In nood verkeerenden schoener vergaan. KOPENHAGEN, 19 Januari. (Havas). National Tidende meldt dat het niet mogelijk geweest is de bemanning te redden van den schoener, die giste ren tusscjien de Aalands-eilanden en het eiland Fehmarn in het ijs bekneld is geraakt en vergaan. Visschers hebben van de kust af twee mannen ge zien, die van ijsschots op ijsschots sprongen en ten slotte verdronken. De nationaliteit van den schoe ner is niet bekend. Aanslag op rubberonderneming. Superintendent gedood. BATAVIA. 19 Januari (Aneta/A.N.P.) Van morgen om half negen drong een onbekende inlander, met een stuk hout bewapend, de wo ning binnen van den superintendent van de rub beronderneming Tjikandi Ilir, in het Serang- sche, den heer F. H. Eibers. Hij bedreigde een bediende, die daarop on middellijk den heer Eibers waarschuwde. De heer Eibers trof den binnendringer aan in blijkbaar door hem weggenomen kleeren. terwijl hij in het bezit was van een dubbelloopsgeweer. Hiermede schoot hij op den heer Eibers, die even eens een wapen wilde halen, doch onderweg ineenzakte Zijn zoon snelde toe met een revolver, die echter ketste, waarop de indringer een tweede schot loste. Enkele hagelkorrels van dit schot troffen, via een kozijn, den heer Eibers Jr. Hier mede was het geweer van den indringer leeg geschoten. De heer Eibers Jr. waarschuwde den wedana, die assistentie uit Serang aanvroeg, vanwaar spoedig de regent, de assistent-resident en de technische leider van de veldpolitie op de onder neming aankwamen. Toen de misdadiger op de voorgalerij werd aan getroffen, sommeerde de veldpolitie hem zich over te geven. Deze verdween hierop in 't huis. De com- singelende ambtenaren kwamen dichterbij en be merkten, dat hij een mauser had weten te be machtigen en bezig was dit wapen te laden. De assistent-resident loste hierop een schot, evenals de technisch leider der veldpolitie, die door een bosschage heen, den indringer in zijn linker schouder wist te raken. De heer Eibers Sr. bleek reeds overleden te zijn. De dader, een ongeveer 22-jarige niet bekende man, kan nog niet worden verhoord. Hij is naar het militaire hospitaal te Batavia overgebracht, waar hij zal worden geopereerd. Omtrent de ooi-zaak van dit drama zijn tot dus ver geen duidelijke aanwijzingen voorhanden. Hoover wil voedsel naar Finland zenden. NEW YORK, Herbert Hoover heeft verklaard dat het noodzakelijk is om onmiddellijk maat regelen te nemen om een hongersnood in Finland te vermijden omstreeks April, aldus de indruk van senatoren dat er geen haast bij was corri- geerend. Hij zeide dat Finland de voedselover- schotten van Scandinavië kan krijgen en dat Amerika met spoed voor het noodige geld zou zorgen. Het werkelijk voedseltekort in Finland begint begin April, wanneer de laatste Finsche oogst uitgeput zal zijn. Het zal noodzakelijk zijn dat de Amerikaansche leveranties einde Februari uit Amerikaansche havens zullen worden ver scheept zoodat het werk dadelijk ter hand moet worden genomen. (United Press). Berucht rijwieldief gegrepen. MAASTRICHT, 18 Januari. De politie alhier heeft in een logement aangehouden een zekeren H, S. uit Enschedé, verdacht van diefstal van een rijwiel, ten nadeele van G. De aangehoudene, een 31-jarige koopman, bij genaamd „Zoon van haar-in-de-war", werd reeds meermalen terzake rijwieldiefstallen veroordeeld. Hij wordt verdacht van vele, in den achterhoek van Overijsel, Gelderland en Noord-Brabant ge pleegde rijwieldiefstallen. Was de ontploffing te Londen aangekondigd LONDEN, 19 Jan. (Reuter). De bladen berich ten dat meer dan een week geleden politie-offi- cieren een bezoek hebben gebracht aan de muni tiefabriek Waltham Abbey met een drieledig doel, n.l. een onderzoek in te stellen naar de bestaande organisatie tot het voorkomen van uitlekken van fabrieksgeheimen, het voorstellen van nieuwe vei ligheidsmaatregelen en te ontdekken of er eenige Waarheid schuilde in de anoniem ontvangen me- dedeeling dat „ongelukken zouden kunnen ge beuren" Veel meer gas verbruikers te Haarlem. O.a. door de petroleum-distributie. Het is bekend dat hier te lande de petroleum- distributie is voorbereid. In verband daarmede en omdat bekend gemaakt is dat er voorloopig nog geen sprake is van rantsoeneering van het gasver bruik, zijn te Haarlem zeer vele gebruikers van petroleum naar het gas overgegaan. Na het uitbreken van den oorlog, in begin Sep tember, zijn uit dien hoofde ongeveer 300 nieuwe gasverbruikers te Haarlem gekomen. Het jaar 1939 is in het algemeen voor de Haarlemsche gasfabriek zeer gunstig geweest, want er zijn in totaal ongeveer 2800 nieuwe aansluitingen tot stand gebracht, waardoor het aantal gasverbruikers met een kleine 10 pet. vooruitgegaan is. Daaronder behooren ook de 300 die wij hierbo ven noemden die daartoe gekomen zijn door de petroleumdistrïbutie. In 't begin van het jaar zijn er ook aansluitingen aangevraagd door personen die in vorige jaren wel gas verbruikt hebben, maar dit hadden laten afsnijden omdat zij indertijd meenden dat gebruik van petroleum toen goedkoo- per was. Die bezuinigingsoverweging was wel gedeeltelijk komen te vervallen toen de prijs van de olie steeg, maar die oude klanten der gasfa briek kwamen er niet toe omdat voor het verkrij gen van een nieuwe aansluiting op de gasleiding een waarborgsom van f 2.50 moest worden gestort. Toen de gemeente met 1 Januari 1939 de verplich ting van die waarborgsom liet vervallen, stroom den de vroegere klanten naar de gasfabriek terug. Door die vele nieuwe aansluitingen is de omzet dei gasfabriek in het afgeloopen jaar vrij belang rijk naar boven gegaan. En dat niettegenstaande het feit, dat er ook verscheidene gebruikers zijn die nu minder gas opmaken dan voorheen, omdat de man gemobiliseerd is en de vrouw in vele geval len geregeld of althans veel afwezig is. De invoering van de maandelijksche inning van de kwitanties voor gebruik van gas, electriciteit en water (voorheen liepen de quïtanties over twee maanden) heeft ook stimuleerend gewerkt op het verbruik van gas en electriciteit. De ervaring heeft bewezen dat vele inwoners gemakkelijker per maand betalen en daardoor ook minder tot bezui niging komen. Vele gebruikers betalen gemakke lijker elke maand (om een voorbeeld te nemen) 8 gulden, dan eens in de twee maanden 12 of 14 gulden. Cursussen voor E. H. B. O. Voor onderwijzers te Haarlem. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft aan de hoofden van scholen een circulaire gezon den om het onderwijzend personeel op te wekken zich op te geven als deelnemer aan cursussen die van gemeente wege georganiseerd zullen wor den voor het verleenen van eerste hulp bij onge lukken. in het algemeen wordt het van belang geacht, dat onder de onderwijzers (essen) perso nen gevonden worden die in het bezit zijn van zoo'n diploma. ZWERFLUST WERD HEM TE MACHTIG. Clemente straf werd opgelegd. AMSTERDAM, 19 Januari. De rechtbank veroordeelde vandaag een 20-jarigen jongen, die zijn vader bestolen had en er vandoor was gegaan met 300 tot een jaar gevangenistraf, waarvan zeven maanden voorwaardelijk, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De jongen was reeds veertien maal van huis weggeloopen en zijn zwerflust bracht hem al jong met den kinderrechter in aanraking, zoo dat hij onder toezicht van een gezinsvoogd werd geplaatst. Een tijdlang ging alles goed: hij werkte bij zijn vader in de zaak en kon het met zijn broers en zusters goed vinden. Plotseling kwam de zwerflust weer over hem; hij stal een portefeuille met geld en trok naar België, waar hij de 300 verbraste. Zware straf voor huwelijkszwendelaar. AMSTERDAM, 19 Januari. De rechtbank veroordeelde vandaag een huwelijkszwendë- laar tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Het O. M. had drie jaar gevangenisstraf gerequireerd. De verdachte, die gehuwd was, had een jonge vrouw wijs gemaakt, dat hij met haar wilde trou wen. Het meisje moest in een ziekenhuis worden opgenomen en in dien tijd vertrouwde zij den man het beheer over haar geld toe. Voordien had zij hem reeds herhaaldelijk geld geleend. Tijdens haar ziekte haalde hij uit haar safe eenige obligaties, ter waarde van 2.000.— die hij te gelde maakte. Van de opbrengst zag het meisje nooit een cent terug en tenslotte deed zij aangifte bij de politie. Wil Rusland olievelden aan Duitschland afstaan? LONDEN. 19 Jan, (Havas). De correspondent van de „Times" te Belgrado bericht dat men in den Balkan en de Donaulanden eenigszins onge rust is over de geruchten, volgens welke de Sovjet Unie en Duitschland een overeenkomst zouden hebben gesloten, waarbij de Sovjet Unie het pe- troleumgebied ten zuidoosten van Lwow (Lem- berg), nabij de Roemeensche grens, zou hebben afgestaan aan Duitschland. Als tegenprestatie zou Duitschland dan Rusland helpen tegen Fin land. hetzij door raad van deskundigen, hetzij door op meer doeltreffende wijze tegengaan, dat Finland van oorlogsmaterieel wordt voorzien. HUISHOUDSTER BESTAL PASTOOR. AMSTERDAM. 19 Januari. De rechtbank veroordeelde een bejaarde huishoudster, die in dienst was bij een pastoor in een kleine ge meente, wegens diefstal meermalen gepleegd, tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden, met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de R.K. reclasseering. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avond1 betaald te zijn. daar de bezorgers or Donderdag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Gemeente Leiden benadeeld. Kassier ten kantore van den gemeente ontvanger geschorst. LEIDEN, 19 Januari. Naar wij vernemen heeft zich ten kantore van den gemeente-ont vanger van Leiden een geval van fraude voor gedaan tot een bedrag van ongeveer zeventien honderd gulden. De onregelmatigheden hebben betrekking op de couponverantwoording. De kassier K. is door B. en W. in zijn functie geschorst. De zaak is in handen gesteld van de justitie. De gemeente is tegen fraude verzekerd. HAARLEM 19 Januari. Gehuwd: 19 Januari: J. J. F. Kramer en G. J. Kerkhoven. Bevallen; 16 Januari: G. M. Dorgelo-Spoel, z. 17 Januari: M. M. F. Freïwald-Wijnands, d. 18 Januari: M. L. Stekelenburg-Uithoven, z, E. Wijsman-van Duïjn, z. S. J. Noijons-van de Laar, z. E. Roest-Nijssen, d. C. M. Vlugt- Kruijd, d. E. Vernout-Hermeling, z. 19 Jan. R. J. Brink-Nieuwenhuis, z. Overleden: 17 Januari: H. M. Beer-Hendriksen, 72 j., Zijlweg. P. Haagen-Bijlmaekers, 87 j., van Twiskplein. D. van der Velden, 64 j., Klever parkweg. 18 Januari: S. T. Glas, 61 j„ Oranje plein. F. H. 18 m., z. van J. W. A. Huiskens, Ko- ningsteinstraat. A. J. W. Dijkhoff, 59 j., Gen. Joubertstraat. j» f Vit de Omstreken j ^llllliiiiiiiii«iiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiüiiiiüiiiiiiiiiiinii[Miiumyiiiio|i^ui|iiiii||iiiiiiii|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilll^ HAARLEMMERMEER rijkspremiekeuring. Donderdag hadden in de Manége te Hoofd dorp de Rijkspremiekeuringen plaats van koud- bloed-hengsten. De jury bestond uit de heeren Ch. M. Rein- ders Folmer, Heemstede; A. Pruissen, Haar lemmermeer, C. J. Geense, Texel; J. de Schut ter. Wieringerwerf, K. J. Kaan, Anna Paulowna; J C. Gehrels, Vijfhuizen. De uitdagen luiden: 1. „Elegant van Willy", eig. Hengstenvereeni- ging Hollandsch Noorderkwartier, Anna Pau lowna, f 60 met medaille; 2. .Danseur", eig. J. C. de Witter te Eierland, goed voor 4 jaar, f 50 met medaille; 3. „Jaap van Luntershoek", hengstenvereeniging „Hoofddorp", f 40; 4. „Hautain van Wieringermeer", eig. J. P. Diele- man, Middenmeer f 30; 5. „Hercules van de Louisa", eig. Gebr. Kerckhaert te Nieuw-Ven- nep f 20. Alle zijn groote maat. Uitslag kleine maat: 1. „Clalron, eig. Joh. de Graaf. Hoofddorp, goed voor 4 jaar f 30. 2. „Piccolo van Absdale", eig. Hengstenvereeniging „Hoofddorp" f 20. Verder werden nog goedgekeurd: ,3ram van de Lente", van M. Immink, Nieuw-Vennep; „Floor van Amsterdam", eig. Jac. de Jong, Amsterdam; Marquis van Jan Gerardshof". eig. Hengstenver. Hoofddorp. Afgekeurd wer den vier hengsten. burgerlijke stand. Geboren: Philippine, d. van G. J. P. Hubert en C. Bruins. Adrïaan, z. van W. Stange en A. van Dongen. Antonius Adrianus Hendricus, z. van G. C. van Egmond en C. A. van den Broek. De- siderius Josephus, z. van J. T. Baars en A. J. Vol kers. Harry, z. van C. P. Rus en Ch. Doekes. Alma Amanda d. van L. F. Kop en J. H. R. Bont jes. Thea Johanna, d .van Th. Dasia en M. J. van Hout. Guurtje Elisabeth, d. van J Dubbeld en G. Kruger. Maartje, d. van R. W. Boom en J. Bras. Hendrika Cornelia, d. van R. W. Boom en J. Bras. Petrus Maria, z. van Th. J. Spierings en M. A. Schuyt. Stij'ntje, d. van S. Wijnhout en M. de Vreede. Veronica Imelda. d. van A. J. van Schie en M. G. Wiering. Sientje Margje Roelof je d. van J. Bazuin en A. C. Ipema. Petronella Tanna, d. van L. J. de Wolff en M. P. Hogenstijn. Levenl. geb. zoon van B. W. van Honk en H. Waidijk. Levenl. geb. zoon van N. W Roubos en E. van Andel. Levenl. geb. dochter van W. Tates en W. M. van Grootveld. Ondertrouwd: Peter Johan Eliza van den Berg, 27 jaar en Sara Catharina Haartsen, 24 jaar. Getrouwd: Harmen Klaas Dijkstra, 27 jaar en Wietske Veenstra, 28 jaar. Cornelis Buijs, 30 jaar, en Johanna Cornelia Sandifort, 26 jaar. Overleden: Pietertje Klein, 91 jaar ongeh. Johannes van Oosten, 43 jaar, geh. met E. van Alkmaar. Arie Fïlippus de Haan, 58 jaar, geh. met A. de Boer, wonende te Amsterdam. Wil- lempje Maria Quartel, 30 jaar, geh. met J. G. Klungel. gevonden voorwerpen. In deze gemeente werd gevonden: Een belastingplaatje, een lederen heeren handschoen, een portemonnaie, een zwarte cein tuur; een pakje met inhoud, een paar dames handschoenen; een gebreide Oranjekleurige cein tuur; een rijwiel, een kindershawl, een ring met sleutels, een ijzeren ketting; een dameshoed; een horloge, twee honden, waaronder een fox-terrier. HEEMSKERK veiling. Ten overstaan van Notaris Boerlage vond, in het café van Gebr. Dam, een verkooping plaats van een woonhuis, tuingrond, bloembollenschuur, bloembollengrond en eenige perceelen weiland. Perceel 1: Tuingrond te Uitgeest, gelegen aan de Weeg, groot 20.20 are. Opgeboden door P. Lief- ting voor f 350, niet gemijnd. Perceel 2. Woonhuis met bloembollenschuur, erf en tuingrond, groot 62.43 are. Opgeboden door J. Duin voor f 2025, afgemijnd op f 275 door N. Tuin man. Combinatie van perceel 1 en 2 staande op f 2550, werd bij afslag op een som van f 1200 opgehouden. Perceel 3. Weiland, groot 44.90 are, opgeboden door P. Lieftiing voor 400. Door denzelfde afgemijnd op een som van f 100. Perceel 4. Weiland, groot 19.80 are. Opgeboden door J. Duin voor f 150, niet gemijnd. Perceel 5. Weiland, groot 2.23.30 H.A. Opgebo den door P. Liefting voor f 1860. De combinatie van de perceelen 3, 4 en 5 werd op een som van f 200 afgemijnd door den heer D. Wen tink. ZANDVOORT JEUGDGEMEENSCHAP. De Jeugdgemeenschap Zandvoort heeft besloten aan de bestaande groepen een nieuwe toe te voe gen nl. een groep van 1214 jarigen. Deze groep zal apart bijeenkomen. De leiding er van zal be rusten bij den heer J. Goorhuis. De bedoeling is, dat deze jongens zelf een clubhuis zullen inrichten en tezamen min of meer een werkgemeenschap vormen. BEVERWIJK De sneeuw won het van het ijs. Ijsbanen bleven gesloten. Ten gevolge van den hevigen sneeuwval zijn gis teren de beide Beverwijksche Ijsbanen gesloten gebleven. In een korte spanne tijds konden de ondernemers de banen niet meer sneeuwvrij krijgen, zoodat zij besloten de banen dan maar ge sloten te houden. Voor vele schaatsenrijders, die 's middags en 's avonds voor de gesloten hekken kwamen, was dit een groote teleurstelling. Heden zullen de banen echter weer opengesteld worden. CURSUSVERGADERING BEVERWIJKSCHE BESTUURDERSBOND. De Beverwijksche Bestuurdersbond hield een cursusvergadering in gebouw „Adrichem" welke gezien haar belangrijkheid beter bezocht had kunnen zijn. Na de aanwezigen te hebben verwelkomd wees de voorzitter, de heer Meijer op de belang rijkheid voor de arbeiders van het onderwerp dat Mr. Drilsma uit Haarlem zou behandelen n.l. „De Ziektewet". Hierna was het woord aan Mr. Drilsma. die ip populaire wijze de beteekenis van de Ziekte wet voor de arbeidersklasse uiteenzette en voora' den nadruk er op legde, dat men de ver plichting die de wet den verzekerde oplegt om binnen den hiervoor gestelden termijn aan gifte te doen van een ziektegeval moet nakomen VELSEN Vrijdag „Sanguine sanguinem sanans". staat op het reclame-biljetje dat door Het Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve van den Bloedtrans- fusiedient wordt uitgegeven. „Door bloed ge nezen", beteekent dat en aan dezen slogan kent men het werk van dezen dienst. Het is de therapie van het genezen van de genen die veel bloed hebben verloren, door aanvulling van dit verloren bloed of een ge deelte daarvan met bloed van gezonden, die hun bloed daarvoor willen geven en daarom „donor" worden genoemd. Degene, wiens ken nis van het Latijn tekort schiet om de betee kenis van het woord donor te begrijpen kent allicht zooveel Fransch om te weten dat „donner" geven beteekent. Deze week is, zooals men in ons blad heeft kunnen lezen, ten raadbuize een commissie ge ïnstalleerd voor den Bloedtransfusiedienst van Het Roode Kruis in oorlogstijd, welke commis sie zich zal bezig houden met het werven van donors en het inzamelen van de gelden, noodig voor dit doel. De voorzitter van deze commissie dr. L. S. Limborgh Meijer, directeur van den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst heeft ons gisteren het een en ander omtrent de organisatie van de bloedtransfusie in oorlogstijd verteld en wij hopen, dat alle ingezetenen van Velsen dit met aandacht zullen lezen, want het is een zaak van groot be lang, vooral in een gemeente als de onze. Ongeveer zes jaar geleden, vertelde dr. Limborgh Meijer, is hier.een bloedtransfusiedienst ingesteld en wel door de paaltselijke afdeeling van Het Roode Kruis. Het doel van dezen bloedtransfusie dienst is, hulp te verleenen aan zieken en gewon den, voor wier genezing de toediening van een hoeveelheid gezond bloed noodig is. Het zijn dus in de eerste plaats gewonden slachtoffers van een ongeval die veel bloed hebben verloren en ook lijders aan eenige ziekten, die door bloed transfusie genezen kunnen worden. Reeds vele menschenlevens heeft men met bloedtransfusie kunnen redden. In de zes jaar van het bestaan van den bloedtransfusiedienst in onze gemeente werden ruim vijftig bloedtransfusies gegeven. Al leen het bloed van gezonde menschen mag ge bruikt worden, zoodat men gekeurd moet worden alvorens als donor te kunnen worden ingeschre ven. Bovendien moet worden bepaald, tot welke der vier bloedgroepen de candidaat-donor be hoort. Aan een patient van een bepaalde bloed groep mag alleen bloed van een donor van de zelfde bloedgroep worden toegevoegd. Wanneer in het Antonius Ziekenhuis iemand een bloedtrans fusie noodig heeft wordt bij den patiënt vlug be paald, tot welke bloedgroep hij behoort. De direc teur raadpleegt dan de lijst van donors en roept een donor van dezelfde bloedgroep op, wien op c-en eenvoudige wijze een hoeveelheid van ongeveer 3 d.L. bloed wordt afgetapt, welke hoeveelheid ieder gezond mensch van zijn 5 Liter best missen kan. Maar thans, nu het land zich geheel moet voor bereiden op den oorlogstoestand, is de bestaande dienst onvoldoende; vooral in een gemeente als de onze, met haar vele militairen en haar hooge ge- varenklasse zou men. wanneer ons land onverhoopt in den oorlog mocht worden betrokken, op vele gewondem kunnen rekenen. De bloedtransfusie dienst moet dus over een zeer groot aantal donors kunnen beschikken. Het hoofdbestuur van Het Nederlandsche Roede Kruis heeft den stoot gegeven aan de oprichting van een bloedtransfusiedienst voor het geheele land m oorlogstijd. Het land is daartoe verdeeld in 56 rayons. Velsen is ingedeeld bij het rayon Be verwijk. Het hoofdbestuur is van meening, dat ons land 100.000 donors of 1 op de 80 inwoners noodig heeft. In Velsen zouden dus ruim 600 donors noo dig zijn. En die moeten we hebben, aldus dr. Limborgh Meijer. En daarvoor hebben we de pers noodig om de ingezetenen op te wekken, zich voor den dienst beschikbaar te stellen. Het is een zaak van menschenliefde en velen zullen zeer zeker willen helpen. De oorspronkelijke commissie van het Roode Kruis bestaande uit de heeren dr. L. S. Limborgh Meijer, W. van Haselen arts en R. P. v. d. Veld, directeur van het Antonius Ziekenhuis is uitge breid met mevr. A. C. Groosmuller-Voet, J. van Leeuwe, J. M. Jimmink en M. W. Hellemons, se- omdat anders de uitkeering wel eens achterwege kan blijven. Ook wees spr. er op, dat sommige vakgroepen buiten de wet vallen. Doch hieraan wordt ge werkt, aldus spr en dat komt waarschijnlijk wel in orde. Nadat een aantal vragen door den spreker waren beantwoord, sloot de heer Meijer met een woord van dank aan den heer Drilsma, de ver gadering. Naar een betere wereld door levend geloof. Lezing voor de Yrijz. Hervormden. Donderdagavond werd voor de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden de tweede winterlezing gehouden in het kerkgebouw aan de Parklaan. waar Ds. Dorgelo uit Naarden sprak over „Levend geloof". Op deze wereld, aldus Ds. Dorgelo. heerscht een nachtelijke duisternis, niet alleen in natuurlijken, maar vooral in figuurlijken zin. Er zijn allerlei maatschappelijke nooden, terwijl ook naar ware trouw niet meer gevraagd wordt. Maar in deze wereld vol raadselen moeter wij zien naar Christus, die ons leiden wil naar een betere wereld, waar liefde en broederschap is. Christus is in staat alle menschen te veranderen, mits zij zich voor Hem openstellen. De ster van Christus is opgegaan en in die ster ligt het be houd van de wereld. Dat Christus geboren werd was het gevolg van de eeuwige liefde Gods. Wij kunnen ons verheugen, dat er een God bestaat, die liefde is en geen ander doel kent dan de vervulling hiervan. Wel rijst dan de vraag waar om is er dan nog oorlog? Doch we kunnen hierop antwoorden, dat juist door de kracht van de lief de het geweld overwonnen kan worden. De mensch is niet geboren om te vernietigen, maar om te behouden en eeuwig gelukkig te worden Doch liefde, vrede en recht zijn in de wereld niet mogelijk, wanneer zij niet hun kracht ontleenen aan God, die toch de laatste oorsprong hiervan is Wij moeten een keuze doen tusschen Mars en den Mammon en zoo de hoop op een nieuwe we reld opgeven of Christus anderzijds. Kiezen wij voor Christus, dan moeten wij in ons leven het geluk en het ongeluk, wat wij hebben, opheffen tot het licht van God en hierin trachten hetzij geluk hetzij ongeluk te verwerken tot heil van onze medemenschen. Dit zal alleen mogelijk zijn door ons in levend geloof aan Christus over te geven Die ons hierin helpen wii Dit levend ge loof is het opheffen van ons gansche leven naar het licht van God, dat gesymboliseerd wordt in de ster van Bethlehem, die ons den weg wijst naar een betere wereld. De heer H. Blom, die in zijn openingswoord den spreker had ingeleid, bracht Ds. Dorgelo dank voor zijn lezlng. cretaris-penningmeester (giro-no. 363850) en de eerste taak van deze commissie is het werven van donors. Propaganda voor den dienst zal worden gemaakt door voordrachten door de radio-distributie, door het uitreiken van reclameplaten, vertooning van een propagandafilm enz. Marktberichten en besommingen. Middel schol f 22 per 50 kg. Zetschol f 2823 per idem. Kleinschol f 22-507.60 per idem. Schar f 7.504.40 per idem. BESOMMINGEN Deensche kotters: E 115 f 440, E 350 f 400, E 93 f 700. toch nog een trawler vertrokken. Ondanks de strubbelingen langs den kant is he denmorgen toch nog een trawler r.aar de vissche- rij vertrokken Het is de Petten IJM 49, die gedeel telijk een nieuwe bemanning heeft aangemonsterd. OF EEN ANOERE RHEUMATISCHE STOORNIS Mn een waarschuwing zijn, waarvan de dokter u zeggen kan. dat zij bij verwaarioozlng kan leiden tot vreoseiljhe pijn en narigheid. Ais de afvoerkanalen niet goed werken, geschiedt de verwijdering van vloeibare afvalstoffen onvol doende en moeilijk. Do zuren en onzuiverheden blijven dan in het lichaam en hebben een vergiftige werking. Olt Is vaak de oorzaak van knagende rugpijn, pijn In de Oeenen. verlies vnn energie, opstaan s nachts spit, gezwollen voeten, blazen onder de oogen, rheumatlsche pijn en duizeligheid. Voorkom dergelijke verschijnselen. Haal eer» flacon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, waarvan duizenden menschen getuigen, dat zij hen zoo goed hielpen Als gij rugojln of eenig verschijnsel van een aan zuurglften te wijten stoornis hebt. probeer dan nog heden FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN. Olt modsro. weccnichappelijk middel is ver krijgbaar In drie verpakkingen i f f 1.75 en f 3.-. (Adv. Ingez. Meet.) De snelle groei van Velsen. In een eeuw van 2088 tot 48.730 inwoners. Velsen is een van de gemeenten die zeer snel gegroeid zjjn. 1 Jan. 1840 waren der slechts 2088 inwoners, verdeeld over eenige kleine dorpjes. Na de graving van het Noordzeekanaal is IJmuiden gesticht, terwijl ook de andere dorpen tot de ge meente behoorend in den groei gedeeld hebben. 1 Januari 1940 was het inwoner-aantal reeds tot 48730 geklommen. In een eeuw dus een stijging van ruim 2200 pet. Massa-ontslag bij Walsbedrijven. Van Leer's Tengevolge van aitvoer-moeilijkheden Naar wij vernemen is bü van Leer's Wals bedrijven N.V. alhier aan een 150-tal arbei ders ontslag aangezegd. Dit ontslag houdt, naar ons wordt medegedeeld, verband met de ex port-moeilijkheden. waardoor de directie er toe is overgegaan, de productie te beperken. Bij de ramp van de „Arcndskerk" zou een groote hoeveelheid U'zer (men spreekt van 1200 ton plaatüzcr) van dc fabriek te IJmui den afkomstig en bestemd voor een der Afri- kaansche bedrijven, verloren zün gegaan. SPAARNDAM SLECHT BEGAANBARE WEGEN. De hevige sneeuwval brengt ook voor Spaarn- dam groote moeilijkheden. Velen waren gedwon gen te voet naar Haarlem te gaan. De toegangs wegen naar ons dorp lagen dik besneeuwd, zoodat fietsen practisch niet mogelijk was. Later op den. dag werd dit iets beter, doordat het verkeer de sneeuw hier en daar wat vast reed, zoodat er een zij het dan erg hobbelig, toch goed berijdbaar pad ontstond. Vooral de leveranciers en de postbodes, die den polder in moeten, ondervinden op de on- Ijegaande wegen groote moeilijkheden. Alleen te voet kan men daar terecht. Ondanks de groote last, die men er van ondervindt, levert deze witte laag een prachtig gezicht op. Hier in de omgeving heeft men mooie vergezichten over de ongerepte sneeuwmassa's. De vogels lüden veel kou en honger door dit gure weer. Het is thans wel noodig de beesten in 't oog te houden. Ze blijven vaak in de sneeuw zitten en komen om van kou. Nu is het tijd voor voerbakjes. De vogels, die zomers zoo geheel passen in deze waterrijke omgeving, hebben thans hulp noodig. HEEMSTEDE DE BRANDWEER-SIRENE. Met ingang van heden zal de sirene op het ter rein van Openbare Werken tot nadere aankondi ging in geval van brand wederom in werking ge steld worden. Ook des Vrijdagsmiddags om 12.30, wordt deze sirene in werking gesteld. BLOEMENDAAL vergadering bellamy. De afd. Haarlem en omstreken van de Interna tionale Vereeniging ..Bellamy" houdt een bijeen komst op Maandag 22 Januari a s. in restaurant Rusthoek. Mr. Dr. P. IJssel de Schepper, algemeen voor- itter der I.V.B. zal spreken over: „Wat stellen wij 'egenover het bankroet dezer maatschappij. Er is gelegenheid tot het schriftelijk stellen van vragen. burgerlijke stand. Bevallen: C. A. MooijekindTomp z., G. j. stuurmanBothof z Ondertrouwd: J. P. Timmermans en A. Opdam Kuiper en A. J. Kroon. Ondertrouwd: E. Paap en J. van den Bos. H. Timmerman en M. M. J. Smit. Overleden: W. L. A. Warnier 64 j„ K. J. M. lalls (cjhtge. van L. C. Vervooren) 26 j. overl. te Haarlem. W. Thonnet, (echtge. van j. van Delft) 82 J.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11