A MATIEK Stattandsche duinen molden Zwits&ische keuken. Wij passen ons aan! AGENDA. Echte WALES-Anthraciet WITTOP KONING Hef js om Haarlem gevaarlijk. Ochtenabeurs Amsterdam Explosies in Engelsche kruitfabrie VRIJDAG 19 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD HAARLEM'S WITTE SCHOONHEID. Buitenlanders noemen ons land vlak. i Wanneer we op onze duinen wijzen is een (medelijdend schouderophalen het eenige be scheid Ook de heuvels op de Veluwe en in den Achterhoek worden door de toeristen niet „au serieux" genomen. Neen, we moeten niet pro- beeren ons aan het noodlot te onttrekken. Wij zijn en blijven een vlak land. En toch wanneer de nood aan den man komt maken we van onze duinen bergen, niet alleen in onze fantasie, neen, in werkelijkheid. Velen konden dezen winter niet naar het buitenland om de „echte" wintersport in een heuse h berglandschap te beoefenen. Geen nood! De na tuur helpt ons ook een handje en heeft de dui nen in een sneeuwkleed gestoken. En we genieten van onze bergen van Nederlandsch fabrikaat: de duinen. In Bloemendaal en Zandvoort ziet men tafe reeltjes, die men in normale tijden op prent briefkaarten van familie en kennissen uit Cha- monix, Arosa of waar niet al meer pleegt te ont vangen. Skiërs dalen de duinen af en komen tot de conclusie dat het hier in het Zandvoortsche „berglandschap" ook wel gaat, en in Bloemen daal zeulen deze sportmenschen op hun lange latten ook langs de heuvels. De arrenslee met de romantisch-klingelende belletjes glijdt over de sneeuwvacht. Sleden sui zelen, en allerwegen hoort men de opgewekte lach van de jeugd. Auto's trekken sleden voort, en ook de sneeuw ploegen slepen in het „kielzog" rijen „bobs". Sneeuwballen vliegen door de lucht, en me nigeen wordt eens duchtig „gewasschen". Op Kijkduin in Bloemendaal was de drukte van gistermorgen, toen er reeds veel animo was voor bobsleden, kinderspel vergeleken bij de be langstelling voor wintersport des middags en des avonds. Velen verbonden aan den tocht een wandeling door het bosch en den onvergelijkelijk mooien Midden Duin en Daalscheweg. Een detachement militairen trok er met de schaats op uit. Maar dit was vergeefsche moeite. Caprera en de baan in Duin en Daal lagen dik onder de sneeuw en rijden was uitgesloten. Bij Kijkduin vonden we duizenden bijeen. De militairen hadden vrij af, sommigen had den sleetjes geleend en de anderen genoten in dichte hagen langs den kant van dit voor hen zoo ongewone schouwspel. Vele scholen hadden „sneeuwvrij" en zoo werd het een gezellige middag. Het publiek maakte de fout op den weg te gaan staan, zoodat voora' boven de baan te smal was. De een krijgt er een vleug van beet in auto of trein, den ander wordt deze gniepige kwaal als het ware thuis gebracht, omdat zijn woning, hoewel soms op zichzelf niet vochtig, op een van nature drassigen bodem staat; ook tochtige deu ren en ramen kunnen U parten spelen en oor zaak zijn van al Uw lijden aan Rheumatische pijnen. Maar de eigenlijke oorzaak, die zich doet gelden als -de eerste kiemen gelegd zijn, is onzuiver bloed: schadelijke zuren die zich vastzetten en ophoopen in spieren, spierweefsels en gewrichten. Toen de wetenschap zóó ver gevorderd was, dat die oorzaak vaststond, was het haar taak, uit te zien naar middelen, die Uw kwaal in haar oorzaak aantastten. En zoo ont stond de wondere samenstelling van Kruschen Salts. Dit unieke middel, dat sinds vele jaren in alle hoeken van de wereld met zooveel succes wordt toegepast bij de bestrijding van Rheu matische pijnen, dankt zijn weldadige werking uitsluitend aan de aansporende werking, die de 10 minerale zouten waaruit Kruschen Salts is samengesteld, uitoefenen op lever, nieren en in gewanden. Zoodra deze organen door den ac- tiveerenden invloed van Kruschen weer op krachten komen en haar taak verrichten als vroeger, krijgen de schadelijke zuren geen kans meer. Ze worden radicaal verwijderd, uit het bloed gefilterd en afgevoerd langs na tuurlijken weg Scherpe zuren die zich al hebben vastgezet, worden weer in den bloedsom loop opgenomen en verlaten op dezelfde wijze het lichaam. Met het wegnemen van de oorzaak, verlost Kruschen U allengs van Uw pijnen, die met het doorwerken van Uw kuur spoedig tot het verleden gaan behooren. Wacht toch niet langer i Koop vandaag nog Kruschen Salts en begin morgen bij het opstaan-—- met de beroemde dagelijksche dosis zooveel als er op een cent gaat. Het zal U zoo goed doen! Kru schen Salts is verkrijigb. bij apoth. ■en drog. a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Pator.' E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). Opgericht 1756. (Adv. ingez Med.) Heden: VRIJDAG 19 JANUARI Gebouw Ned. Protestantenbond, Berkenstraat: Psychometrische séance „Harmonia", 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De Kat en de Kanarie 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye Mr. Chips 2.30, 7 en 9.15 uur. o Cinema Palace: Jesse James „de wreker l en 8.15 uur. Rembrandt Theater: Gloria Jean m „Pip met va- cantie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Charlie Chaplin m „De Winkel dief". 2.30 en verder van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. ZATERDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Fritz Hirsch Operette „Freut Euch des Lebens", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, ellten werkdag van 35 en van J9 uur. Snel was de baan 's middags ook niet. Daar voor was de sneeuw te rul. Menigmaal kwamen er botsingen onder on bedaarlijk gelach en ernstige gevolgen, hadden ze niet, nu er zooveel sneeuw was. Een soldaat verwekte hilariteit door op een soort schaatsen zonder ijzers naar beneden te prikken. Honderden natuurvrienden genieten van de schitterende tooneelen, door de sneeuw in Groe- nendaal geschapen. Voor sleeën was in Heemstede weinig gelegen heid daar de saieeuw te fijn was, en dus niet pakte. De schaatsenrijders kunnen weer naar harte lust genieten, daar het bestuur van de ijsbaan ,De Volharding" met veel personeel gearbeid heeft om de banen vrij van sneeuw te maken. Reeds gisteravond kon de baan weer openge steld worden. Het was een aardig gezicht de rijd sters en rijders te volgen tusschen de bergen van sneeuw, die liggen tusschen de verschillende ba nen. Door de felle verlichting stak de sneeuw scherp af tegen het ijs. Ook op de v. Merlenvaart langs de Vrijheids- dreef werd weer diank zij het werk van den daar geplaatsten baanveger, die een goede dubbele baan heeft gemaakt, druk gereden Het ijs is, dank zij de goede zorgen, daaraan be steed, zoowel op de ijsbaan als aan de Vrijheids- dreef heel goed Een bewoner van het Bosch en Vaartkwartier meent dat de Haarlemsche gemeentereiniging niet voldoende activiteit toont bij het sneeuw ruimen; in het bijzonder hebben de bewoners der buitenwijken te klagen. Hij betoogt dat er veel werkloozen zijn, zoodat er geen tekort be hoeft te zijn aan werkkrachten. Ook verwondert hij er zich over dat zoo weinig werkloozen trach ten wat te verdienen door hun diensten aan te- bieden voor het schoonmaken van trottoirs en stoepen. Wij hebben deze opmerking ter kennis gebracht van den directeur der Gemeentereiniging in Haarlem. Deze deelt ons in antwoord daarop mede, dat het aantal werkloozen, dat extra aangenomen kan worden beperkt is door twee redenen. 1ste aan het materiaal, waarmee ze moeten werken, komt een einde. 2e. De geld middelen, die aan sneeuwopruimïng besteed kunnen worden, zijn gelimiteerd. De buitenwij ken komen uiteraard later aan de „sneeuw- schoononaakbeurt" dan het stadscentrum. Tot zoover deze kwestie. Op het tramnet doen zich in het algemeen nog slechts de niet te voorkomen 5 minuten-vertra gingen voor. Van overbelasting der centrale en van het dichtraken van wissels is geen sprake meer. Het oponthoud wordt grootendeels door het andere wegverkeer veroorzaakt. Fietsers, die op de trambaan rijden, kunnen niet zoo vlug uit den weg komen, en auto's blijven gelukkig nog steeds voorzichtig rijden. Al het beschikbare materieel en personeel blijft ook vandaag in functie. In Heemstede zijn 150 werklieden bezig met schoppen de sneeuw aan de wegkanten te gooien. Twaalf met paarden bespannen wagens halen deze sneeuw op. In den afgeloopen nacht hebben twee sneeuwploegen doorgewerkt. De Heeren- en de Binnenweg worden gepe keld. De toestand van de wegen wordt hier in het algemeen ook beter Dankzij de vorst blijft het sneeuwkleed, waarin de boomen van den Haarlemmerhout gestoken zijn, behouden. Velen ondernemen wandelingen door Haarlem's thans zoo schoone dreven. De boomen staan langen tijd in bloei, doch de dagen dat zij een sneeuwkleed torsen, zijn te tellen! Ook het stadsbeeld is zeer fraai, de daken blijven wit, de pleinen en plantsoenen be houden de wintersche ongereptheid. Maar ook de medaille van Koning' Winter heeft een keerzijde! Het verkeer ondervindt de lasten van de sneeuw, hoewel vandaag lang niet in zoo groote mate als gisteren. Het verkeer functicnneert beter. Gisteren heeft het personeel van de Gemeente- reiniging in Haarlem, versterkt met 250 losse sneeuwruimers doorgewerkt tot half zes des avonds. Vanmorgen zijn wederom 250 losse sneeuw ruimers met handkarren en paarden en wagens aangenomen. De 8 motorsneeuwploegen zijn steeds in de weer om de hoofdwegen en asfalt straten sneeuwvrij te maken. Het verkeer, zoowel de trams als de bussen, funetionneert veel beter dan Donderdag. De auto's en fietsen kunnen zich op de hoofdwegen goed bewegen. In de buitenwijken blijft het rijden nog steeds moei lijk. Geïmproviseerde sleetjes in Zandvoort. In Zandvoort is al wat min of meer recht heeft op den naam van slede voor den dag ge haald en de jeugd vermaakt er zich mee. Mis schien zijn zij, die hun speelgoed zelf in elkaar spijkerden, er nog gelukkiger mee, dan degenen die kunnen bogen op het bezit van een keurir afgewerkt fabrieksproduct. Overal waar mear een behoorlijke helling is te vinden, is ook de jeugd, zoowel op straat als in de duinen. Zoolang de sneeuw versch was vermaakte de jeugd en ook oudieren zich kostelijk met sneeuwballen gooien en ook het z.g. „inzeepen" werd niet vergeten. Als de jongens het publiek op straat maar niet lastig vielen, deden de agen ten wel een oogje dicht. We zagen zelfs hoe een extra-sportieve agent zijn prestige onder de jeugd voorgoed vestigde door een sneeuwballen gevecht aan te gaan met een groep jongens en als overwinnaar uit den strijd trad. We zijn er van overtuigd dat die jongens een blijvend respect voor dezen dienaar van het gezag zui len bewaren. Naast veel vreugde brengt de sneeuw ook ont zettend veel last. Wel zijn de straten zoo spoe dig mogelijk gebaand, doch dat neemt niet weg. dat de wegen zeer moelijk begaanbaar blijven. Met rollend materiaal is het verkeer nog zeer moeilijk. Melkboeren bakkers, slagers, kruide niers en andere handelaren bedienen hun klan ten bijna uitsluitend met behulp van de slede De weinige paarden, die anders in Zandvoort worden gebruikt, blijven thans op stal, omdat de beesten in de sneeuw zeer moeilijk vooruit kun nen komen. De grootste ellende maken thans de vogels mede. Nergens vinden ze eenig voedsel, tenzij de menschen hen helpen. Gelukkig zijn er velen, die juist in deze dagen aan de vogels denken en zoo mede werken om hen door dezen zeer moei lijken tijd heen te helpen. In Bloemendaal wordt vandaag op de wegen zand gestrooid. Honderd werklieden zijn gelijke lijk tusschen Bloemendaal en Vogelenzang ver deeld om voet- en fietspaden van sneeuw te ontdoen. Een zestal auto's is in de weer om deze sneeuw op te laden en naar elders te transpor teeren. Verwachting, geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Des nachts en des ochtends plaatselijk zeer strenge vorst. Overigens strenge tot matige vorst, nevelig tot helder of halfbewolkt, droog weer, zwakke tot matige zuidooste lijke tot oostelijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 32 F 21 F 21 De stroom van koude continentale lucht over Oost-Europa, die door de ontwikkeling van het minimum voor de zuidkust van Noorwegen en over de Noordzee was onderbroken, herstelt zich weer. Het hoogedrukgebied over de Baltische sta ten bouwde zich op tot 1030 mbar en de lucht- drukstijging is nog niet ten einde. In het Mid- dellandsche Zeegebied is de luchtdruk laag. De pressies van 1000 mbar liggen over Italië en den Balkan. In de Adriatische Zee stak de bora weer op. Zware sneeuw viel in het binnenland van Yougo Slavië en zelfs een station aan de zuidpunt van Sardinië meldde gisteren op het midden van den dag matige sneeuw met een temperatuur nabij het vriespunt. Ten westen van Portugal ontwikkelde zich een nieuwe storing, welke oost-noord-oostwaarts door dringt. Zij bracht zware regens aan de kust van het Iberische schiereiland en sneeuw op de hoog vlakten bij lichte tot matige vorst. Het arctische maximum over Groenland van 1040 mbar neemt langzaam verder af. Het vlakke minimum over d,e Noordzee vult ver der op. Een kern van 1010 mbar ligt nog nabij Zuid-Noorwegen. Zijn storingsfront is verder naar het oosten ge trokken en gaf gisteren aanleiding tot zware sneeuw over het midden van ons land en heden morgen aan de zuidkust van Noorwegen. Tijdens de nachtelijke'opklaringen daalde de temperatuur bij ons boven het dikke sneeuwdek zeer snel. In den Helder was de temperatuur gisteravond 0 graden en hedenmorgen -12 graden. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 760 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur 764 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS: Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. ee*t waahfttyuj vwt JUvalifalt Een halve eeuw geleden (Adv. ingez Med.) °"a a 1.85, afm 8-15 nun. f 2.45, afm 15-22 m.rn f 2.80, aïm 22-35 mm FRANCO HllIS - PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv. ingez. Med.) A.s. Zondag dorpentocht. De heer R. D. Baart de la Faille, voorzitter der IJsvereeniging voor Haarlem en Omstreken, af- deeling IJsbond Holland's Noorderkwartier deelt ons mede, dat het ijs om Haarlem door het malen van Rijnland gevaarlijk is gebleven. De baan van deze vereeniging op den Klopper singel te Haarlem is weer uitgezet. Het voornemen bestaat om voor a.s. Zondag een dorpentocht te organiseeren, die bij Enk huizen begint. Tot zoover deze mededeelingen, De banen van St. Moritz aan de Amsterdam- sche Vaart, van de tennisparken Eindenhout aan den Wagenweg te Haarlem-en-Brederode te Sant poort en van de IJsclub voor Haarlem en Om streken aan de Kleverlaan zijn tót vanavond laat toe, opengesteld. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.44 3,4 Berlijn 75.40. Parijs 4.22)4 Brussel 31,62. Zwitserland 42.13. New York 1.87 7/8 12.— uur Londen 7.45Vz Berlijn 75.40. Parijs 4.22 Vfe Brussel 31.64 Zwitserland 42.15. Kopenhagen 36.27 Vj Stockholm 44.75 Oslo 42.70 New York 1.88 Italië: Vrije lire 9.55 Reislire 8.60 Bankpapier 6.25. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 253—255. Amst. Rubber 1.96!/2 Beth. Steel 54 U.S. Steel 4343 Republic Steel 15 5/8. Shell 9 1/8. De Russische vliegtuigen boven Scandinavië. Het volkscommissariaat voor Buitenlandsche Za ken van de Sovjet Unie heeft geantwoord op de nota, welke de Noorsche legatie te Moskou heeft overhandigd op 15 en. 16 Januari, waarin werd ge protesteerd tegen het feit, dat op 12 en 14 Januari Sovjet Russische vliegtuigen de Noorsche grens hadden geschonden. In het antwoord van de re geering der Sovjet Unie wordt toegegeven, dat ten gevolge van de slechte weersomstandigheden wer kelijk Sovjet Russische vliegers bij vergissing de Noorsche grens hebben geschonden. De regeering der Sovjet Unie biedt hiervoor haar verontschul digingen aan. Het Zweedsche .ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft van den zaakgelastigde in Moskou een celegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat na de Zweedsche démarche bij de Sovjet-regee. ring deze thans een antwoord-nota heeft overhan digd. Daarin verklaart de Sovjet-regeering, dat twee Russische vliegtuigen bij vergissing de Zweed sche grens gepasseerd zijn, tengevolge van oriën- teeringsmoeilijkheden door een sneeuwstorm. De Sovjet-regeering betuigt haar spijt over het inci dent. JUBILEUM BIJ DROSTE. Op 27 Januari hoopt de heer T. Luyten den dag te herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V in dienst trad. VOORBEÏIRSOVERZIC.HT. Het verloop van de wisselmarkt week heden morgen niet veel af, bij dat van de vorige dagen. De handel droeg het, langzamerhand gebruikelijk geworden, normale kalme karakter en de omzet ten waren van beperkte afmetingen. Waar geen groote transacties wei-den afgesloten, welke de locale markt sterk konden beïnvloeden, regelden de koersen zich vrijwel geheel in overeenstemming met de internationale stroomingen. De kleine ver andering in de verhouding tusschen het pond ster ling en den Amerikaanschen dollar „die reeds dezer dagen viel op te merken, bleef zich ook heden, op dezelfde wijze in voordeeligen zin ten opzichte van het pond sterling ontplooien. Het gevolg hiervan was, dat het Engelsche devies te onzent een kleine neiging tot naar boven gaan aan den dag legde, terwijl de Amerikaansche dollar iets gedrukter in de markt lag. Bij een officieele no teer ing van 7.43 3/4, zooals gisteren te Amsterdam tot stand kwam, werd het pond sterling hedenmorgen in hoofdzaak verhandeld tegen prijzen loopende van 7.45 a 7.46. Amerikaansche dollars die gisteren reeds een fractie waren ingezakt bewogen zich hedenmorgen gestadig in de omgeving van 1.88 Fransche francs werden door het pond sterling lichtelijk mee naar boven getrokken en golden 4,22 a 4.22 5/8. Belga's waren 31.62 a 31.66 Zwitsersche francs 42.13 a 42.17, Duitsche marken 75.35 a 75.45. Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld werd wat lager afgedaan en de prijzen, welke hiervoor werden vernomen waren resp. 17 1/4 en 19 1/4. De Scandinavische deviezen waren: Oslo 42.70, Kopen hagen 36.27)4, Stockholm 44.75. Op de termijnmarkt was het disagio voor ter mijnponden iets grooter geworden en dit werd thans vernomen tegen omstreeks 2 1/8 cents voor 1 mnd. en 7'/» cents voor 3 maanden. Parallel hier mede was het agio voor de Amerikaansche dollars wat kleiner geworden en dit bedroeg omstreeks 3/16 cents voor 1 maand en 9/16 cents voor 3 maanden. De omzetten in den niet-officieelem effectenhan del waren op de vroegbeurs hedenmorgen zeer klein. De koersen waren weinig veranderd. De stemming was eerder aan den gedrukten kant. De Amerikaansche shares golden meerendeels wat la ger. De ingevroren booten. (Men zie eerst pag. 1). Donderdag heeft de K.L.M.-vlieger Tepas met een Fokker getracht de beide booten te vinden. Het vliegtuig had van allerlei bij zich. Voor 25 menschen was voor twee dagen leeftocht meege nomen. Er werd brood ingepakt en koffie en sui ker, billeken erwtensoep, blikken gecondenseerde melk, blikken met vleeschwaren; verder werd een groote hoeveelheid touw meegenomen. Alles was verpakt in jute zakken, zoodat het uit een laag vliegend vliegtuig het ijs kan bereiken, zonder be schadigd te worden. Om kwart voor drie vertrok de vliegmachine. Aan boord was ook een vertegenwoordiger van de reederij Goedkoop, de heer G. Munnik. Hij had een paar brieven voor de bemanning bij zich, een kaart en ook een sigaren doosje, waarin een code was geborgen. De code bestaat uit een tiental let ters, die elk een bepaald begrip voorstellen; bij voorbeeld A is: „Wij zitten vast in het ijs". B: „Wij hebben behoefte aan dit en aan dat" De bemanning zou nu gevraagd worden met kolen op het ijs te teekenen wat ze wilde zeggen. Zoo was dus met alles, wat mem zelf in de hand had, rekening gehouden. Alleen over het weer had men niets te zeggen en de mist en sneeuw hebben Tepas dan ook parten gespeeld Want toen hij om halfvijf op Schiphol terugkeerde moest de heer G Munnik, die voor de reederij Goedkoop was mee geweest, spijtig bekennen wel op Urk te zijn ge weest, maar de „Holland" en de „TJssel" had hij niet gezien. Het zicht bleek al te slecht Parmentier echter, die met de „Xema" naar Ameland en Schiermonnikoog was geweest, had de booten wel gezien en ook de beide ijsbrekers. Men schatte den afstand tusschen ijsbrekers en booten op circa 5 K.M., doch op Urk meende men, dat deze schatting te laag was. Op Urk bestond eenige ongerustheid over de ijsvlet van de reddingsvereeniging „Hulp en steun' welke Woensdagochtend van het eiland was ver trokken en welke sindsdien niet is teruggekeerd. Het was echter zeer waarschijnlijk, dat deze ijsvlet zich nog Donderdagochtend bij de schepen bevond, aangezien er door middel van letters op het ijs voedsel voor 35 man was gevraagd, uit welk aan tal men opmaakt, dat ook de tien Urkers, die met de ijsvlet waren uitgezonden, zich nog aan boord bevonden. Uit Elburg is vanochtend een ijsvlet vertrokken met eenige verzekeringsexperts, die de situatie, waarin de schepen verkeeren, zullen opnemen. Deze heeren hadden reeds gistermiddag getracht zonder ijsvlet wandelend over het Ijs naar de schepen te gaan, doch zij moesten (oen onverrich ter zake terugkeeren, omdat een scheur van on geveer tien meter breedte was ontstaan. Uit Haarlem's Dagblad van 1890. 19 Januari: Naar wij vernemen zal in de sociëteit „De Kroon" op Vrijdag 31 Januari een con cert gegeven worden door den Nederland- schen violist Theodore Werner, le profes sor der Kon. Iersche-Academie voor Muziek, te Dublin, met medewerking van Henryj Tibbe, pianist te Amsterdam. Volgens laatste opgave dooden en 30 gewonden Omwonenden dachten aan luchtaanval. Officieel wordt uit Londen over de explo« sies waarover in een deel onzer vorige op laag reeds werd bericht gemeld dat deze zich hebben voorgedaan in de koninklijke kruitfabriek in Waltham Abbey. Volgens de laatste niet-officieele berichten wordt het aantal gewonden geraamd op 30, Vijf personen werden gedood, aldus een ver klaring van het ministerie voor de voorraden, dat het toezicht heeft op de producten van wapens en munitie. Niet officieel wordt verder vernomen, dat de eijt plosies beperkt bleven tot één loods der fabrii en dat zij zoo sterk waren dat stalen balken 500 ver werden weggeslingerd. Onder normale arbeid fj omstandigheden werken niet meer dan zes arbj^ ders in elke loods der fabriek. De politie-afzettu houdt een ieder op een behoorlijken afstand. Vi^ een zekeren afstand gezien echter ziet de fabrii je er niet ernstig beschadigd uit. De fabriek ligt het hartje van een tuinbouwdistrict en honderi duizenden glasruiten zijn versplinterd. Honderden personen in de omgeving renden hun huizen, denkende, dat de ontploffingen veroo zaakt waren door bommen of geschutvuur. Een bewoner zeide: „Er was een verschrikkelij onbeschrijfelijk geraas en het huis schudde, i dachten aan een luchtaanval en renden naar d-*'1 schuilkelder. Toen wij het huis verlieten zagi wij een geweldige zware rookwolk in de lucht i toen wij vijf minuten later uit den schuilkeld '1 kwamen, zagen wij boven de fabriek een groo k vuurzuil, die verscheidene minuten bleef". Vele personen werden de lucht ingeslingerd en vielen op den grond De zolderingen van vele huizen scheurden en schilderijen vielen van de muren. De ruiten van sommige nabijlig- gende huizen braken echter niet, ofschoon winkelruiten op 10 K.M. afstand vernield werden. .In het onbeschadigde deel van de fabriek woi J het werk normaal voortgezet. Alle arbeiders in I aangrenzende afdeelingen bleven op him post de ontploffing. Kort voor de arbeiders de fabrip zouden verlaten kwamen honderden personen de omliggende buurten bijeen voor den hooii ingang en toen de mannen naar buiten lcwame werden zij verwelkomd door de ongeruste vrouw en verwanten. Vermoedelijk sabotage. Reuter verneemt nader dat de verdenking*/ bestaat dat sabotage de oorzaak is van ontploffingen. Het verluidt dat er pogingen zijn ocm te saboteer en. Ambtenaren van Scotland Yard hebben F reeds een rapport aan de autoriteiten uit-!e gebracht in afwachting van een definitie! verslag. Meer dan een week geleden hadd! 11 rechercheurs een bezoek aan de fabriek ge-ie bracht, nadat Scotland Yard een wenk hadK' gekregen. GEEN ONGEREGELDHEDEN IN DE CHINEESCHE PROVINCIE SJANSI? TSJOENKING, 19 Januari. (Havas), In officii )a Chineesche kringen wordt ontkend dat hevige i Di vechten zouden zijn geleverd tusschen de verseft 4 lende afdeelingen van het leger van generaal-/ li Sji Sjan in de provincie Sjansi. Volgens Reuter verklaart men in zekere gezaifo hebbende Chineesche kringen dat er inderdaad g i vechten hebben plaats gehad, doch dat deze b perkt zijn gebleven tot eenige minder belangrij ifi botsingen tusschen 3000 nieuwe recruten, die i het punt stonden ontslagen te worden wegens c; ff gehoorzaamheid en andere afdeelingen. De sfc is inmiddels ten einde, SERGEANT SCHOOT OP OFFICIEREN, 'S HERTOGENBOSCH, 19 Januari. Op Januari j .1. heeft de krijgsraad de strafzaak b handeld tegen een dertigjarigen sergeant, d op den avond van 9 September onder de gemeen Gendringen vijf scherpe patronen heeft op twee reserve eerste luitenants. De auditeur-militair, mr. E. W. R. M. van 4 Kun, had tegem den sergeant, die zich z.i. scha dig had gemaakt aan poging tot feitelijke - subordinatie, een gevangenisstraf geëischt tl f acht jaar met ontslag uit den dienst. De krijgsraad heeft vanochtend in deze zü P beslist, dat, alvorens uitspraak te doen, een p: chiatrisch rapport over den beklaagde moet w( den uitgebracht. Militairen zullen van Urk naar Lemmer wandelen. Op Urk vertoefden Donderdag nog vijftig 15 taire verlofgangers, die nog geen kans hadö gezien naar hun garnizoen terug te keett Gistermorgen heeft een K. L. M.-toestel zet J leden van de militaire politie overgebracht, D( zouden met de militairen over den dijk naari Lemmer gaan. doch deze tocht is tot hedf ochtend uitgesteld. Men is vanmorgen om hl tien vertrokken. Gemakkelijk zal de reis n! zijn en men rekent zeker tien a twaalf uur vc|J; den afstand Urk—Lemmer noodig te hebben. DUITSCH LEG ERBF.RICHT BERLIJN, 19 Jan. 'D.N.B.) Het opperba van de weermacht maakt bekepd: „Geen bijzondere gebeurtenissen'*.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2