De vrouw, dis een keizer overwon. VRIJDAG 19 JANUARI 1940 HAAREEM'S DAGBEAÖ If Het wonderlijke leven van Matilde van Canossa. einig vrouwen zullen er geleefd hebben, wier voornaam zoo zeer toepasselijk was op haar persoonlijke eigenschappen, als dit 't geval geweest is met Matilde van Canossa, de door zooveele geschiedschrijvers ver guisde of doodgezwegene. Matilde ,.de sterke strijd' ster" is de beteekenis van den Germaanschen voornaam, dien deze Italiaansche vrouw ontvangen had. En een sterke strijdster jis zij inderdaad ook geweest, van haar vijftiende jjaar toen het verweesde, blonde gravinnetje jvan Canossa in volle wapenrusting met een kleinen troep dappere krijgers het leger van den Ipuitschen keizer versloeg tot aan haar levens einde op zeventigjarigen leeftijd. Zij, die drie eeuwen vóór Jeanne d'Arc, gelijk jen meer nog dan deze, met de wapenen voor een haar heilig doel streed, was. behalve gravin van Canossa, hertogin van Toscane, Lombardije en jvan de Marken Spoleto en Camerino, een lands vrouwe. die de vorsten, markiezen en andere [edelen harer gebieden zoo in toom wist te houden jcat deze allen in haar aanwezigheid slechts op de knieën gezonken de beraadslagingen omtrent het landsbestuur bijwoonden. In 1046 werd zij geboren; reeds als jong meisje kende zij Latijn, Duitsch en Fransch in de perfectie, want zij was intelligent en interes- feerde zich zoo voor de wetenschappen, dat bijv. jdoor haar toedoen de universiteit van Bologna later luister en roem verkreeg. Toen zij, reeds jong verweesd, haar vader als landsvrouwe opgevolgd was, keerde de keizerin- jweduwe van Duitschland, Agnes, zich als regen- itesse tegen paus Alexander II, door Cadalon, lisschop van Parma, tot tegen-paus te benoe nen en hem aan het hoofd van een machtig eger over de Alpen naar Italië te zenden, waar Jadaion het leger van paus Alexander versloeg, talïë was daardoor in handen van den tegen- bus. Maar toen geschiedde het wondere, dat een ijftienjarig meisje van zwakke gezondheid zich n een wapenrusting stak, in allerijl een troep etrouwen om zich verzamelde, daarmede over iet op de z.g. Weiden van Nero gelegerde Duitsche eger van Cadalon heenviel. het versloeg en ezen tegenpaus gevangen nam. Aldus was het begin van den vijftienjarigen trijd, die Matilde voor den Heliigen Stoel voeren cu, een strijd, die haar bijna geheel haar enorme ermogen zou kosten. Benige jaren had het gravinnetje rust, totdat aus Alexander II stierf en in 1073 opgevolgd rerd door kardinaal Hildebrandt, die den pause- ijken naamvan Gregorius VIII aanneemt. In Duitschland had het regentschap van Agnes ilaats gemaakt voor het keizerschap van Hen- Irik IV, die een wreed, schijnheilig en ruzie- oekend heerscher bleek te zijn; dermate zelfs lat paus Gregorius hem vermanen moest. Deze ermaningen en zelfs de pauselijke dreiging met xcommunicatie van den keizer, bleken tever- eefsch te zijn. Hendrik IV trok zich van den iaus niets aan, riep te Worms een concilie bijeen n liet dit Gregcrius VII tot tegenpaus verklaren Paarmee hij zich prompt den pauselijken ban- 'loek op den hals haalde. Op dat oogenblik was Matilde juist bezig, met le wapenen in de hand den Noormannen onder obert Guiscard, die grondgebied van den Heili- en Stoel binnengevallen waren, een lesje te even. Onmiddellijk ijlde ze met haar leger naar lome en stelde zich met haar krijgsmacht tér «chikking van den paus. De gang naar Canossa. IP n de Duitsche keizer moest inbinden. Hij kwam naar Italië om den paus om vergif lis te vragen, want volgens een der funda- nenteele artikelen van de toenmaals geldende Jiet zou de troon hem komen te ontvallen, in- jllen hij niet binnen een jaar tijd de pauselijke vergiffenis verkregen had. I Het strijdvaardige gravinnetje bezat de gaven Jan een groot politicus: zij voerde den paus naar sterke burcht van Canossa, om aldaar de din- die komen zouden, af te wachten. [Een ongewoon schouwspel was het, toen de trotsche vorst, heer van Duitschland en Italië. Be grillige verdeeler der hoogste kerkelijke en Wereldlijke waardigheden, ootmoedig voor hef Jonge meisje neerknielde om haar te smeeken can toorspraak bij den paus. Matilde voldeed aan sjn verzoek en de keizer kreeg vergiffenis. I Dit voorval stemde Matilde echter tot naden- Jen met betrekking tot. het uitgestrekte grond waarover zij als laatste van het geslacht gebood. Teneinde te voorkomen, dat de keizer zich na haar dood van al die pro meester maken en zoodoende vasten voet dat Italiaansche gebied krijgen zou, liet zij het jaar 1081 dat vermaarde testament op taliën, waarin zij den Heiligen Stoel de souve- reiniteit over al haar gebieden vermaakte. 1 Hoe rijk haar machtig geslacht wel was. tokt uit het feit dat haar vader Bonifacio van Canossa, toen hij met een groot gevolg zijn rcrloofde, Beatrice, die later Matilae's moeder zijn, aan de grens van zijn gebied ging af- aan de hoeven der paarden zilveren hoef ijzers door middel van niet omgebogen hoef liet bevestigen, opdat de armen in de ge die men doortrok, zilveren souvenirs zou- kunnen vinden van den rijkdom en de lief dadigheid van hun heer. i Ter gelegenheid van zijn huwelijk onthaalde Nj te Marengo de menigte, die de spijzen in puden vaatwerk opgediend kreeg, hetwelk ze afloop van het festijn mee naar huis mocht En toen Hendrik m. keizer van Duitschland, eens om toezending van een bepaalde azijnsoort verzocht had, ontving de het gevraagde in zilveren kruiken, die een massief zilveren praalwagen stonden! [Maar om weer tot Matilde terug te keeren: fendrik IV stak de ondergane vernedering fennate dat hij om zich te wreken Wiberto, den bisschop van Ravenna, tot tegen- pus benoemde en dezen met een voor dien tijd legermacht naar Italië zond om Matilde P les te lezen. De dappere vrouw had niet den voldoende strijdkrachten bijeen te roepen, zij een nederlaag leed en bij die gelegen zelfs zwaar gewond werd. Daarna ging in Maart 1081 Hendrik IV zelf Jog eens met versche troepen naar Italië om ten tegenstandster, die andermaal over weinig ïoepen beschikte, voor den tweeden keer te ver- I Matilde liet het hoofd echter niet hangen; zij haar strijdkrachten over haar berg- en liet ze van daaruit een verschrikke guerillastrijd voeren tegen de keizerlijke terwijl Hendrik TV den tegenpaus Ghi- op den Heiligen Stoel plaatste en de ge genomen paus Gregorius in zijn kerker töerf. IZoo zeker was de keizer er nu van dat dc tolige Stoel en Italië beide thans geheel in zijn pacht waren dat hij als triumfator naar Duitsch- 1 land terugkeerde. Nauwelijks had hij echter zijn hielen gelicht, of Matilde voerde den in Italië tot paus Victorius III gekozen abt van Montecas- sino onder militaire bescherming naar Rome, verjoeg er Ghiberto en plaatste Victorius op den Heiligen Stoel. Nog in hetzelfde jaar organiseerde zij een kruistocht van Pisanen en Genueezen tegen Afrikaansche Mohammedanen, die het Italiaan sche grondgebied bedreigd hadden. Opnieuw moest de gravin van Canossa met dwang van wapenen een rechtmatig verkozen paus op zijn troon plaatsen, toen Victorius m reeds in September 1087 overleden was en de nieuw gekozen paus Urbanus n. een Franschman, een tegenpaus tegenover zich zag. Haar booze geest. Hendrik IV, liet haar niet met rust en kwam in de lente van het jaar 1090 naar Italië met een legermacht, die het door Matilde gevestigde en gewapende Mantua een geheel jaar lang belegerde, onderwijl in den rug voortdurend verontrust door een heftigen guerilla-oorlog, dien Matilde gaande hield. Hendrik IV besloot nu eens en voor altijd met de strijdbare vrouw af te rekenen; vereenigd met de troepen van den tegenpaus Ghiberto liet hij zijn legermacht den burcht Montebello belege ren, waar Matilde rich bevond. Vruchtelooze belegering. In plaats van dagen, gelijk de keizer verwacht had, duurde het beleg maanden, maanden van vruchteloozen strijd, waarin een van Hen driks zonen sneuvelde en de oorlogswerktuigen der belegeraars doc-r Ma tilde's mannen verbrand werden. Tenslotte stelde Hendrik voor vrede te sluiten, maar daar heeft zijn tegenstandster nu geen ooren naar. Op een mistigen dag deed zij met haar geheele troepenmacht, onverwachts een uitval, liep den vijand overhoop en joeg hem over de rivier de Po, bij welke gelegenheid haar een rijke buit, met name de geheele legertrein van Hendrik, in handen viel. Haar politieke begaafdheid uitte zich in 1093 opnieuw, teen zij de kroon van Duitschland van die van Italië scheidde, door deze laatste aan Koenraad. den zoon van Hendrik IV aan te bieden, óm dan kort daarop paus Urbanus te be wegen het vermaarde concilie van Clermont bij een te roepen, alwaar mede door haar toedoen de grondslag gelegd wordt voor den eersten werkelijken kruistocht, waarmee men velen adellijken werkloozen in den vreemde bezigheid verschafte. Reeds naderde Matilde den leeftijd van zestig jaar, toen zij vernam dat Hendrik IV nogmaals een veldtocht in Italië wilde gaan houden. On middellijk bewapende de thans bejaarde vrouw de noodige troepen en toog aan het hoofd daar van naar de landsgrenzen. Hendriks schrik bij het vernemen van deze tijding was zoo groot, dat hij niet alleen ervan afzag, zijn oude vijandin slag te leveren, doch bovendien voorgoed rechts omkeert maakt. Voorgoed, want in hetzelfde jaar stierf hij, om opgevolgd te worden door zijn twee den zoon, Hendrik V. Ook paus Urbanus overleed in dat jaar, doch toen voor hem in de plaats Pasquale II tot paus verkozen werd, verscheen opeens de tegen paus Ghibero werd met 'n troepenmacht ten tooneele. Matilde was er echter ook nog en in den laatsten veldslag van haar leven verpletterde zij de legermacht van Ghiberto. Ziehier eenige der belangrijkste daden uit het leven van Matilde, die echter in het- geheel niet het „manwijf" was dat men bij oppervlakkige beschouwing geneigd is in haar te zien. Integen deel, zij was een beeldschoone, tengere vrouw met een delicate gezondheid, vroom, beminne lijk en voor haar tijd zeer ontwikkeld. Tweemaal is zij gehuwd geweest en zelfs in deze beide huwelijken heeft zij zich voor den Heiligen Stoel opgeofferd. Drie en twintig jaar was zij oud, toen zij op aandringen van paus Alexander een huwelijk met den handschoen aanging met den hertog van Lotharingen, Godfried, bijgenaamd „de Bochel" en ook „de Krop". Een schoonheid moet deze eerste echtgenoot dus wel niet geweest zijn, doch zij zag hem eerst drie jaar na hun huwe lijk toen hij eindelijk zijn vrouw eens' in Italië ging opzoeken voor het eerst, en al dien tijd lang had het krijgsgewoel om haar been haar alle gelegenheid gelaten den gebochelde te ver geten. Godfried bleek in het geheim den Duit- schen keizer te steunen en pleegde verraad aan de zaak, waarvoor zijn vrouw haar leven lang zou strijden. Na eenigen tijd keerde Godfried naar Lotharingen terug, waar hij later door sluipmoord zijn leven liet, zoodat Matilde in 1076 voor de eerste maal weduwe was. Twaalf jaar lang zou zij weduwe blijven, van haar een en dertigste tot haar vier en veertig ste levensjaar. Twaalf jaren van oorlog, diplo matieke handelingen en hoogere politiek, met tusschenpoozen van nu eens weelderig hofleven, dan weer strenge boetedoening. Haar tweede verbintenis, thans met Guelfo Lloyd George is 77 jaar geworden. De oude staatsman heelt nog steeds de leiding over rijn 'arm in Churt. waar de veestapel zijn onverdeelde de-esse heeft en de verzorging hem blijkbaar nog zeer ter harte gaat van Beieren duurde in feite slechts vijf jaar. waarna de echtelieden uiteen gingen. De tweede gemaal moet een dermate onbeduidend man ge weest zijn, dat van Matilde's kant de verwijde ring tusschen de beide echtelieden begonnen is. Later erfde de versmade gemaal nog den troon van Beieren Den 24sten Juli 1115 ontsliep de merkwaardige vrouw op nagenoeg zeventig-jarigen leeftijd, nadat zij reeds sedert het begin van dat jaar nauwkeurig de maand en den dag voorspeld had, waarop zij sterven zou, een doofi, waarop zij zich zorgvuldig had voorbereid. Nadat haar lichaam eerst in het klooster van San Benedetto te Polirone was bijgezet, liet paus Urbanus VIII, vele eeuwen later, haar asch naar Rome overbrengen, om die daar verder in den St. Pieter te laten rusten. (Nadruk verboden). H. H. „Samson et Dalila". Dinsdagavond 23 Januari a.s. zal de Haarlemsche Orkestvereeniging oJ.v. Marinus Adam een uitvoering geven van Saint-Saens meesterwerk de opera „Samson et Dalila". Als solisten werken daaraan mede: Jeanne van de Rosière (mezzo sopraan), Getramd van den Berk (tenor) en Otto Couperus (Bariton). De kleine solopartijen worden gezongen door: Piet Boogaard (tenor). G. Drog- trop (tenor). H. F. Jansse (bariton) en Piet Korthout (bariton). Het H.O.V. koor zal met welwillende medewer king van het mannenkoor „Haarlemsch Zang genot" de koorgedeelten vertolken. „Samson et Dalila" is één van de weinige opera's die in concertvorm uitgevoerd kunnen worden. Juist de uitvoering in de Concertzaal van dit prachtige werk biedt den hoorder zooveel schoons, dat de ensceneering niet gemist wordt. Bovendien is het libretto zoo beleend, zelfs over bekend, dat het volgen van de handeling niet veel bezwaren oplevert. Een uitvoering van een opera in concertvorm heeft ongetwijfeld veel tegen, doch ook vóór, dat de hoorder niet wordt afgeleid door het spel en dus zijn aandacht op de muziek kan concentreeren. Jeanne v. d. Rosière, die de Dalilapartij zal zingen is voor Haarlem geen onbekende, doch zeker één van onze beste mezzo-sopranen. Ook Gerard v. d. Berk (Samson) heeft zich den laatsten tijd een goede plaats op het concert podium weten te veroveren. Otto Couperus (de Hoogepriester van Dagon) is reeds verschillende malen in Haarlem opgetreden en heeft steeds een gunstigen indruk gevestigd Tachtig jaar op dezelfde plek gewoond Zaterdag 20 Januari hoopt mevrouw de wed. A. M. Klerk, Bakkerstraat 8 te Haarlem, haar 80sten verjaardag te vieren. Een bijzondere be teekenis heeft dit, behalve voor haar zelf en voor haar familie, natuurlijk niet, maar wèl het feit, dat zij deze tachtig jaar op dezelfde plek gewoond heeft! Wijlen haar vader heeft daar het huisje gebouwd, waarin de a.s. jubilaresse geboren werd. Ongeveer zestig jaar geleden is dit huisje afge broken en door een ander vervangen. Ook dit werd door dezelfde familie betrokken. LEZING OVER SPEELTUINWERK Woensdagavond sprak Mevrouw W. Blomberg- Zeeman voor het Verbond van Haarlemsche peeltutnvereenigingen over het onderwerp: „Om gang met kinderen". Mevrouw Blomberg werd ingeleid door den heer A. v. Viersen, voorzitter van het Verbond van Speeltuinverenigingen. De liefde voor de jeugd moet bij het speeltuinwerk bovenaan staan. Ver antwoordelijkheidsbesef bij de leiders zal voor het opvoedingswerk van het'grootste belang zijn. Trachten we wel voldoende de bedoelingen, de vragen en de moeilijkheden van de ons toever trouwde kinderen te begrijpen, te doorvoelen, te doorgronden? Zijn we er wel voldoende van door drongen, dat iedere kinderziel open staat voor be tere, hoogere gedachten, en zoo deze er niet inge legd worden, ze deze leegte aanvullen met veel onbeteekenends, ja misschien met nog veel erger dingen? Kinderen zijn ontvankelijk. Wat vader of moe der, meester of juffrouw zeggen, gelooft het kind en later beroept het zich daarop. De sfeer waarin we onze kinderen brengen moet zuiver zijn. Oprechtheid van ons grooten is voor kinderen die veel fijner gevoelen en opmerken dan wij van zeer veel gewicht. Spreekster besloot haar onderwerp met er op te wijzen, dat het werk voor de geestelijke en licha melijke ontwikkeling van de jeugd, wel zoo hecht en sterk is, dat het alle stormen des tijds zal kun nen weerstaan De voorzitter bedankte Mevr. Blomberg-Zeeman voor haar leerzame voordracht AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het onderhoud van de Rijkshavenwerken op Terschelling gedurende 1940. Het laagst werd ingeschreven door S C Kooyman te Harlïngen voor f 7935. Verder werd aanbesteed het onderhoud dui nen en zanddijken onder Callantsoog en Petten tusschen de strandpalen 9.800 en 17.900 ingevol ge de wet van 15 Juli 1898 (Staatsblad no~ 187'. gedurende 1940. De laagste inschrijving was van P. Broeken te Bergum (Fr.) voor f 2940. STADS-BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). AANWINSTEN. Huishoudkunde: Binnenhuisspelen. Davidson. Caro-Kann-opening: de soliede verde diging tegen den koningspion. 1939. Ironing-Manuel. Koude en warme voorgerechten. Koning-Manuel. Groenten. 1939. Schaap, De. Pracüsche damlessen. 1939. Landbouw: Visscherij. Anson. De visscherman en zijn werk. 1934. Gedenkboek ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Staatsboschbeheer. 1939. Pannekoek en Schipper. Ontwerpen, aanleggen en beplanten van tuinen. 1 Ontwerp en aanleg 1939. Kunst. Alizarine. Aquarellecren. 1939. Raffael: acht Kupfertiefdrucke mit einleitendem Text (von Leporinï). c. 1925. Rubens, idem 1925. Tizian. idem 1925. Geschiedenis. Cortï. Elisabeth die seltsame Frau. c. 1938. Leeuw, De. Aelius Aristides als bron voor de kennis van zijn tijd. 1939. Oordt, Van. Napoleon III en Bismarck. 1936. Romein. Het vergruisde beeld. 1939. Stadsgemeente Malang. 19141939. Nedcrl. en I. h. Ncderl. verf. romans. Baum. Shanghai-hotel. Kelk. Een kind van Uncle Sam. 1936. Lauesen. Schipper Theobald. Renes-Boldingh. Het stille front. 1939. OUDERAVOND U.L.O. SCHOOL B JUNOPLANTSOEN. Ondanks de minder gunstige weersomstandig heden heeft de in de gymnastiekzaal der school gehouden ouderavond, onder leiding van het hoofd, den heer J. B. J. van der Haar, zich in een druk bezoek mogen verheugen. De door den heer Van der Haar gehouden in leiding onder het motto „Orde en tucht op school" werd met groote aandacht gevolgd en met dankbaar applaus beloond. Door den voorzitter der Oudercommissie, den heer Wiggers. werden voorts nog eenige mede- deelingen gedaan met betrekking tot het school fonds, terwijl van de gelegenheid tot het spreken met de onderwijzers over hun kinderen door de ouders een druk gebruik werd gemaakt. NAAR 8-UURSLUITING OP ZATERDAG EN 7-UURSLUITING OP ANDERE WERKDAGEN. Van werknemers zijde meldt men ons, dat door de hoofdbesturen van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en de Nederlandse he Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden be sloten is gemeenschappelijk actie te voeren ten behoeve van de winkelbedieneden ter verwezen lijking van het tweeledig verlangen: a. 8 uursluiting op Zaterdag; b. 7 uursluit.ing op andere werkdagen. Genoemde besturen zijn er van overtuigd, dat de verwezenlijking van dit verlangen niet alleen vurig wordt begeerd door de winkelbedienden, maar gelijk in den laatsten tijd steeds duidelijker is gebleken, tevens door vele winkeliers. ONGELUKKEN DOOR DE GLADHEID. Donderdag hebben te Haarlem weer een paar ongelukken door de gladheid plaats gehad, 's Morgens half negen slipte een 30-jarige wiel- rijdster in de Jansstraat. Zij kreg een diepe wond in de linkerknie, die in de woning van een al daar wonend lid van den Ongevallendienst voor- locpig werd verbonden. Daarna werd zij per auto naar het Diaconessenhuis vervoerd voor verdere behandeling. Op de Raaksbrug~ is Donderdagavond helf zes een 65-jarige dame gevallen. Zij heeft vermoe delijk haar rechter enkel gebroken. Na door leden van den Ongevallendienst behandeld te zijn, werd zij per taxi voor verder onderzoek naar het Diaconessenhuis vevoerd. VEERTIG JARIG BESTAAN AFDEELING HAARLEM VAN DEN NEDERLANDSCHEN KAPPERSBOND. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Kappersbond wordt Donderdagavond 25 Januari in het gebouw van de H.M.J.V. Lange Marga- rethastraat 13 een herdenkings-bijeenkomst ge houden. Octrooi van Bell Telephone vervallen verklaard. De hooge raad heeft arrest gewezen in een procedure tusschen Bell Telephone Manufactu ring Company te Antwerpen en de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Bij inleidende dagvaarding heeft Philips de nietigverklaring gevorderd van het aan Bell Telephone toebehoorende Nederlandsche octrooi no. 15252, betreffende een electrischen trillings filter. In deze zaak heeft het gerechtshof te 's Gra- venhage vastgesteld, dat dit octrooi ten onrechte is verleend omdat een deel van den gecon- strueerden filter bij de indiening van de octrooi-aanvrage reeds bekend was uit een artikel van prof. K. W. Wagner. Het ging er nu om, of gezien deze publicatie, aan het overige deel der constructie inventief karakter mocht worden toegekend. De Haagsche rechtbank heeft deze vraag ontkennend beantwoord om dat, naar haar oordeel, voor een vakman, die- bekend was met de publicatie van Wagner, de schakelingen voor de verdere constructie voor de hand lagen. Bell Telephone kwam van deze uitspraak in hooger beroep, doch het Haagsche Gerechtshof bekrachtigde het vonnis. Van deze uitspraak toekende Bell Telephone cassatie aan. De Hooge Raad heeft nu dit cassatieberoep verworpen. Voetbal- en korfbalwedstrijden afgelast. Alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden van den Haarl. Voetbal- en Korfbal- bond zijn afgelast. LAWNTENNIS VON CRAMM TE AMSTERDAM. Prins Bernhard onder de toeschouwers Donderdagmiddag heeft de bekende Duitsche tennisspeler Von Cramm in de Apollohal te Amsterdam eenige vriendschappelijke partijen gespeeld. Tegen Hughan heeft hij een single ge speeld, waarna een dubbelspel tusschen Von Cramm met Leembruggen tegen Hughan en Van Swol werd geformeerd. Laatstgenoemden wonnen met 64, 63, 61. Z.K.H. Prins Bernhard was des middags met Von Cramm medegekomen en heeft een uur lang het spel gadegeslagen. SCHAKEN KERES SPEELT SIMULTAAN TE ROTTERDAM. Donderdagavond heeft Paul Keres te Rotter dam een simultaanwedstrijd aan 40 borden ge speeld tegen leden van de Schaakvereeniging Kralingen en den Rotterdamschen Schaak bond. Na 41/. uur spelen werden de nog niet geëin digde partijen arbitraal beslist; toen had Ke res 17 partijen gewonnen. 19 remises gemaakt en 4 verloren. De heeren D. 't Hart. W. de Kwant. G. Koen- raads en J. Theeboom wonnen. CRICKET IN MEMORIAM C. J. POSTHUMA. Het orgaan „Cricket" van 17 Januari is bijna geheel gewijd aan de nagedachtenis van den cricketspeler C. J. Posthuma, die op 18 December j.l. is overleden. Het nummer bevat o.a. bijdragen van Jhr. Mr. C. Feith, Mr. C. L van Lennep, W. H R. van Manen, en Drs. B. Kleefstra. RANDBAL HA A RLEMSCHE HA NDBALCOMMIS SIE. In de vergadering der Haarl. Handbalcommissie werd genoemde commissie als volgt samengesteld voorzitter: A. H. Dietz (Cone.): secretavesse- mej. L Bakker (Rapiditas): penningmeesterresse: mej. F Berendes (B.V.G.); leden: A. v. Santen (Cone.), C. Mienis (Lijnden) en Waterdrinker (O.S.S.). WATERPOLO DE WINTERCOMPETITIE. De belangrijkste wedstrijden, die in dc afge- lcopen weck gespeeld werden, waren die voor de dames-klasse en voor de eerste afdeeling heeren. De dameswedstrijden Haarlem 1V.Z.V. en H.P.C.—D.W.R. 2. waren beide een teleur stelling, daar V.Z.V. en D.W.R. 2 beide met slechts vijf speelsters opkwamen. In het groote bassin van het Sportfondsenbad kwam er van goed spel weinig terecht. De uitslagen waren als volgt. Haarlem 1V.Z.V. 6—0. H.P.C.D.W.R. 2 2—3. De ranglijst voor de damesklasse is nu: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. Haarlem 1 4 4 0 0 8 13—1 D. W. R. 2 4 3 0 1 6 10—8 Nereus 2 1 1 0 3 81 H. P. C. 3 1 0 2 2 6—6 V. Z. V. 5 1 0 4 2 6—18 Haarlem 2 2 0 0 2 0 18 In de heeren-afdeeling leed H.Y.G.B. 1 Zondag avond een nederlaag tegen Haarlem 1. Beide zeventallen waren door het intrekken van ver loven en ziekte incompleet, maar toch was het een spannende wedstrijd, waarin Haarlem met 42 won. De grootste overwinning van de com petitie tot nu toe, behaalden de rood-witten op Nereus, dat, zij het gehandicapt, toch met- Boot en Timmers uitkwam. Verrassend combineerden de H.V.G.B.'ers, zoodat met rust de stand reeds 50 was. In de tweede helft ging het nog beter; de eindstand werd 120. De stand is thans: f Haarlem 1 4 3 0 1 6 149 V. Z. V. 1 3 2 0 1 4 14—10 H. V. G. B. 1 5 2 1 2 5 21—12 Nereus 1 3 1 0 2 2 5—17 H. P. C. 2 3 0 1 2 1 6—12 Zondagmiddag worden er na de zwemwed strijden te Velsen twee waierpolowedstrijden gespeeld. De V.Z.V.-dames spelen tegen Haar lem 2 en kunnen winnen. V. Z. V. 1 krijgt het moeilijker tegen Haar lem L Voor den stand in de eerste afdeeling is deze wedstrijd zeer belangrijk. Dinsdagavond krijgt H.V.G.B. 2 V.Z.V. 2 op be zoek. Beide zeventallen staan in het midden van de ranglijst. SCHAKEN SIMULTAANSéANCE VAN KERES. Woensdagavond heeft Paul Keres onder auspiciën van de Zaandamsche Schaakclub te Zaandam aan veertig borden simultaan gespeeld. Na 3 V2 uur was de strijd beslist. Keres behaalde een fraaT resultaat door 38 partijen te winnen. De heeren Veen en Van den Berg slaaagden er in, over den Estlander te zegevieren. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Een goede klank. Hooggeachte Redactie, Het is verheugend te ontwaren, dat het ver langen tot stichten van êen nieuwe rechtsorde blijkbaar grooter en grooter wordt. Had het lid van de Tweede Kamer, de tegen woordige minister van financiën jhr. ma' De Geer. daarop het oog, toen hij in 1937 in ge melde Kamer met luider stem verkondigde: dat tweeërlei weegsteen vanouds een gruwel is en dat de oud-gepensionrieerden onrecht, is aan gedaan? Daarbij een bekentenis doende die groo ten eerbied afdwingt, n.l. deze. dat hij er zelf aan heeft meegedaan pensioen verbetering af te wij zen. En had genoemde Excellentie daarop ook het oog, toen hij op een ander tijdstip als Kamer lid heeft gezegd: dat Inflatie van ons rechts besef minstens zoo ondeugdelijk is te achten als inflatie van de munt? En hebben de vele Kamerleden w.o. voorheen ook de heer K. ter Laan van de S.D.A.P. dit wel licht ook overwogen toen zij met élan op de bres stonden voor verbetering van de pensioenen der oud-gepensionneerden voornoemd, waarvan thans nog zijn uitgesloten die van Zee- en Landmacht? Hoe voorheen door ministers kon worden be weerd, dat in deze aan redelijke elschen is vol daan, is onbegrijpelijk. Ter opheldering slechts één der talrijke voorbeelden en wel dat der on waardige steunregeling, waardoor alle rangsver- schil is uitgeschakeld en een slag In 't gezicht ls gegeven aan alle hiërarchische en maatschap pelijke verhoudingen. Een bron van ergernis voor een minister van Defensie zal dit althans moe ten zijn. Blijkbaar is dit ook wel zoo, gelet op wat Zijne Exc. Dijxhoorn por saldo heeft beloofd, nadat, tijdens de behandeling van de Defensiebegrootmg 1940, door vele Kamerleden een lans was gebro ken voor de oud-gepensionneerden van Zee- en landmacht. De indruk is gevestigd dat de Minister wel tot de overtuiging is gekomen, dat volstrekt niet aan redelijke eischen is voldaan. U, mijnheer de Hoofdredacteur, hartelijk dank voor de opneming in uw veelgelezen blad. Hoogachtend, Een zeer karig bedeelde van zéér hoogen leeftijd. Muziek voor onze soldaten. In ons nummer van Zaterdag 9 December stond een ingezonden stuk van mevrouw J. Wie- ringa—van Pelt Lechner en mej. A. D. J. de Jos- selin de Jong, waarin zij onze lezers opwekten, radiotoestellen, gramofoons, gramofoonplaten, accordeons, enz. voor militairen, die op ver af gelegen plaatsen voor onze verdediging zorgen, te willen afstaan. Naar aanleiding van dezen oproep ontvingen wij het volgende ingezonden stuk: „Ondergeteekende, hospitaalsoldaat ergens In Nederland, betuigt hiermede dank aan mevr. J. Wieringavan Pelt Lechner en mej. A. D. J. ae Josselin de Jong, die door giften van particu lieren in staat werden gesteld, voor ons hospitaal een radiotoestel te zenden. Het streven van deze dames, om militairen van muziek te voorzien, is zeker het mooiste, wat men voor den soldaat kan doen. Ik hoop. dat ons dankwoord nog vele burgers er toe zal brengen, deze dames te helpen; zij kunnen er verzekerd van zijn dankbare soldaten te vinden, vooral in afgelegen hospitalen en ziekenzalen. Aan de milde geefsters en gevers nogmaals den hartelijken dank van den hospitaalsoldaat t>. W. VAN EBDEN.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3