Erfenisjagers, of: De dorst naar het Goud Él 1528 met dan iu 1918 er. Ned. Scheepvaart Mij. schort afvaarten op. NIEUWS IN 'T KORT. WEK UW IEVER-GAI OP Voedingsdraad van bovenleiding gebroken. Emser-Pastilles Wintersche kwalen? Dan Mijnhardtjes halen! 6IJDSG 19 JANUARI 1940 H A" A R V. E M'S D A G B E A D 8 Redden van drenkelingen tijdens verduisteringsoefeningen. Moeilijkheid, welke opgelost moet worden. Het vraagstuk van de verduisteringsproeven heeft bij den Nederlandschen Bond tot het red den van drenkelingen belangstelling gewekt ten aanzien van het standpunt, dat ingenomen moet worden bij hulpverleening aan een bij een ver duisteringsproef te water geraakte auto, waarin zich personen bevinden Volgens voorschriften door den bond gegeven, is het noodzakelijk dat zoo mogelijk de bestuurder tijdig licht inschakelt, opdat eventueele redders den stand van den wa gen kunnen herkennen. Begrijpelijk is dat in normale gevallen bij reddingspogingen nog een flink gebruik zal worden gemaakt van eventueel beschikbare schijnwerpers. Deze situatie wordt geheel anders, indien een plaats of stad aan een verduisteringsproef is on derworpen, waarbij een algeheele duisternis over al intensief zal worden nagestreefd. De vraag is nu: wat staat den redders te doen onder zulke omstandigheden? Uit dien hoofde zal de Neder- landsche Bond tot het redden van Drenkelingen door autoriteiten gaarne worden ingelicht, hoe onder dergelijke omstandigheden gehandeld kan worden, zonder een bepaald verbod te overtreden. VERDUISTERINGSBEPALINGEN IN DEN HELDER OPGEHEVEN. De verduisteringsbepalingen in Den Helder zijn, volgens bekendmaking van den burgemees ter, wederom opgeheven. Wij dachten in 1939 de 50.000 Groentjes in Haarlem's Dagblad te zullen bereiken. De onrust van Augustus en September haalde een onvermijdelijke streep door deze rekening. Maar toch werden het er 48596, dat is weer In verband met torpedeering ..Arendskerk sar wij van de directie der Vereenigde Neder- Ische. Scheepvaart Mij. vernemen, zijn de af- rten van haar schepen opgeschort en is den iten aangezegd tot nader order geen ladingen te nemen. eze maatregel, welke als een voorloopige ls te ihouwen. dient om de directie gelegenheid te in de situatie, welke door de torpedeering van Arendskerk" is ontstaan, te bestudeeren. De Initieve beslissing zal afhangen van de even- e!e verdere behandeling van de affaire endskerk" tusschen de Nederlandsche en de tsche regeering. Twee dooden op onbewaakten overweg. )p den onbewaakten overweg bij de Haar tus- en Woudenberg en Veenendaal, is Donderdag militaire vrachtauto door een trein gegrepen, ke uit de richting Veenendaal kwam. )e sergeant Heeden uit Rotterdam, die naast den tuurder van den vrachtwagen was gezeten, werd de auto geslingerd en was op slag dood. >e chauffeur, de soldaat Roosendaal uit Wog- n, geraakte in de cabine bekneld. Nadat men n bevrijd had, bleek dat de man zware kwetsu- had opgeloopen. Geneeskundige hulp mocht meer baten. erboden verandering in terreinen. Algemeene bekendmaking van den opperbevelhebber, been algemeene bekendmaking (no. 18) deelt opperbevelhebber van land- en zeemacht dat hij een verordening heeft vastgesteld o.m. wordt bepaald: lien door den commandant van de lucht- liging ingevolge artikel 1 van de verorde- van den opperbevelhebber van land en zee- :ht van 28 November 1939 (algemeene be- imaking no. 14> terreinen worden aan ge we- welke van uitzonderlijk belang zijn voor de ïtverdediging, zal genoemde commandant die wijzing ter algemeene kennis kunnen bren- door plaatsing van een desbetreffende aan- "Iging in de Nederlandsche Staatscourant en aanplakking van die aankondiging aan het ceentehuis der gemeenten, waarin de be- pde terreinen zijn gelegen. P dat geval zal een schriftelijke kennisgeving [de rechthebbenden, als bedoeld in artikel 1, 12 van vorengenoemde verordening achter- te blijven Pdien een openbare aankondiging, als bedoeld ptikel 1 heeft plaats gevonden, is het ieder boden eenige verandering te brengen in de telnen, aangeduid in de openbare aankondi gen is iedere rechthebbende op deze terreinen picht te zorgen, dat veranderingen als vo- pedoeld door derden niet worden aange- Eht' Pi de openbare aankondiging kan dit verbod [bepaalde, daarin aan te geven, veranderingen teen beperkt. te commandant van de luchtverdediging is fwgd, om namens den opperbevelhebber van K- en zeemacht van een verbod, als boven teod, geheel of gedeeltelijk ontheffing te verlee ft verleenen van zoodanige ontheffing kunnen te hem voorwaarden worden gesteld Worden [voorwaarden niet nagekomen, dan kan de lende ontheffing door den commandant Ne luchtverdediging worden ingetrokken, te rechthebbende op een terrein als bedoeld [artikel 1, aangeduid bij openbare aankondi- R wien bekend is, dat derden zijns ondanks P?e verboden verandering in dit terrein tegen of voornemens zijn te brengen is ge Men daarvan onverwijld aan den commar, tó van de luchtverdediging kennis te geven. In de laatste week van Januari en in de eerste helft van Februari zullen in de meeste gemeenten van de provincie Gelderland verduis teringsoefeningen worden gehouden. De 77-jarige melkhandelaar J. Kleyne uit Maarsen is te Breukelen door een auto aan gereden en Op slag gedood. VEERDIENST ECK EN WIEL—AMERONGEN. Bij het veer te Eek en Wiel heeft men thans een breede vaargeul in het ijs van den Rijn gemaakt, zoodat de veerboot*weer normaal kan overzetten De diensten vangen aan des morgens om 6 uur en duren tot 20 uur des avonds. Deze overzetgelegen- heid is de eenige, welke er op Rijn en Lek bestaat buiten de vaste bruggen te Arnhem en Vianen Het ijs op Rijn en Lek is van dien aard, dat over tochten over het ijs niet kunnen plaats hebben. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Treinverkeer bij Utrecht sterk gestoord. Een ernstige storing aan het electrische bo vennet vlak bij het Centraal Station in Utrecht is er oorzaak van geweest, dat het forensenver keer tusschen Utrecht, Het Gooi en de hoofdstad hedenmorgen onder zeer moeilijke omstandig heden heeft plaats gehad. Om zeven uur bleek, dat de electrische boven leiding ten noorden van het Centraal Station in Utrecht zonder stroom stond. Onmiddellijk trok een herstelploeg uit. teneinde de oorzaak op te sporen en de storing op te heffen. Het bleek dat een voedingsdraad van de bovenleiding eerst was doorgezakt waarschijnlijk doordat sneeuw op de leiding was bevroren en daarna gebroken. Uiteraard lag op hetzelfde oogenblik het geheele treinverkeer, dat uit het noorden het Centraal Station in Utrecht binnenkomt, stil. Alle treinen uit de richting Amsterdam moesten door een stoomlocomotief naar het station worden op getrokken, vanwaar zij aanvankelijk weer nor maal konden vertrekken. Toen men evenwel met de herstelwerkzaamheden wilde beginnen, moest het geheele net ook naar de richting Arnhem stroomloos worden gemaakt. Er ontstond zoo doende een groote opstopping van treinen op het station c. s. Utrecht, welke werd opgeheven om negen uur, toen de breuk was hersteld. Op 't Centraal Station in Amsterdam nam men oogenblikkelijk maatregelen om den treinenloop zoo normaal mogelijk te doen zijn. Daartoe wer den de treinen naar Utrecht over Hilversum ge leid en het gevolg hiervan was, dat deze lijn verre overbezet was. Het kon dan ook niet anders, dat de treinen met vertraging vertrokken en binnen kwamen. hetgeen het forensenverkeer ernstig be lemmerde. Na negen uur werd het treinverkeer langzamer- aand weer normaal, doch er zullen vele reizigers •:ijn geweest, die in den vroegen morgen, uit Utrecht of Amsterdam komend, hun aansluitingen in andere plaatsen hebben gemist. IR R is een bekende erfenis-geschiedenis waai een Nederlandsche naam bij is betrokken. D; Trinity Church te New-York bezit midden in de stad een stukje grond waarop de grootste kan toorgebouwen van de wereld liggen. De waarde van dezen grond wordt geschat op eenige hon derdtallen millioen dollars. Toen, in den tijd van New-York's eersten gouverneur den Nederlander Pieter Stuyvesant. de oude Anneke Jans Bogardus stierf, liet zij dat „stukje grond" van 62 are na. In de zeventiende eeuw hebben vijf van haar zes erf genamen den grond bij dading aan New-York overgedaan en in 1706 heeft de toenmalige gou verneur het aan Trinity Church gegeven. Een van de nakomelingen van den zesden erfgenaam, die indertijd had geweigerd aan de dading mee te doen, trachtte zijn titel van mede-erfgenaam te winnen in een verwoed wettelijk en rechtelijk ge vecht. Tenslotte delfde hij het onderspit. Doch sindsdien hebben zoowel in de 18de, 19de als 20ste eeuw „erfgenamen" him rechten tevergeefs „doen gelden". Maar wat bedenke lijk is: telkens kwamen er weer „promotors voor erfgenamen-Bogardus" op. De grootste van deze nobele heeren heeft er 1.300.000 dollar (van „erf genamen") aan verdiend. In 1917 heeft een New- Yorksche advocaat er zich voor gespannen. Hij is van de balie geschrapt. In 1930 en in 1935 zijn er weer een aantal menschen rijk door geworden en een heel wat grooter aantal ontgoocheld. Al naar gelang van hun fantasie en „zaken manschap" passen de erfenis-hyena's verschil lende methoden toe. Er zijn promotors, dikwijls zooveelste rangs advocaten (die in Amerika talrijk zijn) die met veel actetasschen en pape rassen in een slaperige provinciestad ver schijnen en een vergadering van „erfgenamen" DE BRAND IN DE BADINRICHTING „DE OTTER". Naar wij vernemen is de heer B_, exploitant van het restaurant van de badinrichting ,De Otter" te Loosdrecht in vrijheid gesteld. Naar men zich zal herinneren is de heer B. in verband met den brand, welke eersten Kerstdag in de badinrichting ,De Otter" te Loosdrecht heeft gewoed, op vermoeden van brandstichting, dienzelfden dag gearresteerd en ter beschikking van den Officier van Justitie te Utrecht ge steld. PROF. DR. H. H. KUYPER. Prof. Dr. H. H. Kuyper te 's Gravenhage. rus tend hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, die tot voor kort te Bloemendaal woonde en onlangs Den Haag als woonplaats koos, herdenkt 26 Januari a.s. den dag, waarop hij voor 40 jaar als professor optrad. AMBTENAAR EIGENDE ZICH 11 M7LLE TOE. Aan den 44-jarigen P. M. M. was ten laste gelegd dat hij zich als ambtenaar (hij was adjunct-com mies der directe belastingen te Leiden) tusschen 1 Januari 1936 en 25 October 1939 ongeveer f 11.000 zou hebben toegeëigend. Verdachte heeft dit toe gegeven. De Haagsche rechtbank heeft hem deswege tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan zes maanden voorwaardelijk. DE EXPOSITIE-ZAAL VAN „DE PANEELCLUB". In aanwezigheid van verschillende werkende leden, kunstlievende leden en het voltallige be stuur van het nieuw-opgerichte kunstenaars centrum „De Paneelclub" is Donderdagmiddag de expositiezaal, behoorend bij het complex, dat gelegen isv achter „Savoy" op het Leidscheplein te Amsterdam, door het bestuur aan de wer kende leden overgedragen. In de zaal zullen de werkende leden regelmatig tentoonstellingen van hun werken houden, welke overdag ook voor het publiek toegankelijk zijn. Huishoudster hielp berucht inbreker. Ook nog een derde persoon bij grooten diefstal betrokken. Zcioals wij Maandag hebben meegedeeld, heeft de centrale recherche te Amsterdam Zondag avond den beruchten inbreker P. de J. gearres teerd toen hij, beladen met een groote buit aan sieraden en juweelen, het terrein van zijn werk zaamheid, een villa aan de Oranje Nassaulaan te Amsterdam, wilde verlaten. In den loop van den volgenden dag werd de huishoudster van mevrouw Sch. aangehouden, verdacht van medeplichtigheid. Zij zou de J. de sleutel van het huis hebben gegeven. De centrale recherche heeft het onderzoek nog eenige dagen voortgezet, omdat men 't ver moeden koesterde dat nog merdere personen bij deze inbraak waren betrokken. Naar wij vernemen heeft de recherche thans nog een derde medeplichtige gearresteerd, die niet tot het personeel van mevrouw Sch. be hoorde. Nadere mededeelingen kon de politie ons in verband met het onderzoek nog niet doen. (Van onzen Amerikaanschen correspondent) WANNEER u 's morgens uw post open maakt en u zoudt plotseling ontdekken dat u een groot fortuin geërfd hebt dat zou een geweldige sensatie zijn, nietwaar? Deze sensatie ondervinden iederen morgen nog eenige duizenden Amerikanen al was hun aantal een jaar of wat geleden tien maal zoo groot. Maar wanneer u op dien sensationeelen brief- aan-het-ontbijt zoudt antwoorden en bij dat ant woord de gevraagde kleine chèque zoudt insluiten „voor de te maken wettelijke onkosten" aan bent u daarmede naar alle waarschijnlijkheid toegetreden tot het leger van erfenisjagers- slachtoffers, welk leger menig gemobiliseerd Euro- peesch leger in sterkte overtreft. Het loopt in de honderdduizenden. Wat de Spaansche schatgraver tot voor eenige jaren in Nederland was, dat Ls de erfenisbezorger voor goedgeloovige Amerikanen. Een heele dynastie van deze erfenis-bezorgers leefde en leeft onbezorgd van de „te maken wette lijke onkosten". Drie jaar geleden is zoo'n me neer in Engeland gepakt. Hij had een inkomen van f 10.000 per maand! Er is eenigen tijd geleden groot gedoe geweest over de Buchanan-erfenis. Het lijkt, maar dan in het gTOot, op onze Neeltje-Pater-geschiedenis, ofschoon deze laatste geen spoor van kwade trouw in zich had, zij het wel eenige sporen van de gouddorst, die aan al deze erfenis-jagerijen ten grondslag ligt. De Buchanan-geschiedenis is be gonnen met enkele onschuldige advertenties in Amerikaansche en Canadeesche dagbladen, die mededeelden dat een zekere meneer Buchanan, woonachtig in den staat Texas, pogingen wilde aanwenden om de erfenis van een in 1830 over leden William Buchanan uitgekeerd te krijgen. Deze erfenis zou maar eventjes 850.000.000 dollar bedragen en de meneer uit Texas riep nu allen, die meenden mede aanspraak te kunnen maken op dit fortuin op. Vele Buchanans werden door deze advertenties als het ware geëlectrificeerd. Al spoedig kreeg de man van Texas gemiddeld twee duizend brieven per aag. De tienduizenden Bucha nans in alle deelen van Amerika en Canada hiel den plaatselijke en streekvergaderingen en zon den hun afgevaardigden naar Texas. Hun aantal bedroeg wel eens 35 per dag. Toen de meneer van de advertentie niet minder dan 200.000 brieven had ontvangen, begon hij er een beetje genoeg van te krijgen en hij deelde wanhopig mede dat hij er maar mee wilde uitscheiden. Maar hebt u ooit gehoord van een Schot Buchanan is een echt-Schotsche naam die er mee ophield om 850.000.000 dollar te pakken te krijgen? Heel Bu- chanania stond op zijn achterste beenen en een dame uit Detroit schreef een „brief op pooten" naar Texas: dat zij binnen een maand be taling van 200.000 dollar verwachtte Er waren talrijke Buchanans die al vast hypo theken op hun huizen hadiden genomen om bont mantels en auto's bij voorbaat te koopen. Voor duizenden en duizenden was het een vertrouwd denkbeeld geworden dat zij spoedig rijk zouden zijn. Het werd zoo erg dat de regeering er zich mede ging bemoeien, de zaak grondig deed onder zoeken en officieel bekend maakte dat er geen sprake van een Buchanan-erfenis was. Maar een advocaat uit Cincinnati liet het er niet bij zitten Hij ging optreden namens zevenduizend Bucha nansNa drie jaar was eindelijk deze Bucha nan-geschiedenis verzand en doodgeloopen. De man uit Texas, die in eerste instantie één dollar per „erfgenaam" voor „voorloopige kosten" had gevraagd was er in ieder geval een kwart millioen rijker door geworden, al weet men nu nog niet of hij in argeloosheid dan wel met kwade bedoelin gen heeft gehandeld. De advocaat was een niet zeer gunstig bekend staand man. Zijn 7000 cliën ten hebben hem 150.000 dollar betaald! ®De Echte Let op *Ün en blijven van ouds Het beste dit middel bij "merk" Hoest en Verkoudheid (Adv. Ingez. Med.) door middel van advertenties in de plaatselijke krant, bijeen roepen. Zij vertellen dan dat er een fonds zoo zoo-en-zooveel millioen dollar bij een welbekende New-Yorksche bank is ge deponeerd, „bewijzen" die met de (valsche) stukken en zeggen dat die som daar gedepo neerd blijft, totdat de erfgenamen hun rech ten hebben doen gelden. Na een vergadering stroomen de aanvragen om het „lidmaatschap van de erfgenamen-vereeniging" ad 25.— binnen en men hoort verder niets meer van de heeren-met-de-actetasschen. jptvE meeste van deze erfenisschema's werken •^echter door middel van brieven. Onlangs is een heele naamlooze vennootschap op dit gebied opgericht de „International Edwards heirs, inc.". De promotor was een verloopen advocaat, die zich genealoog noemde en die 10 dollars kreeg van elke „aandeelhouder" in de „rechten" op de Edwards-erfenis. De aandeelen kostten 26 dol lar en later is gebleken dat de advocaat 1200 aandeelen had geplaatst in drie maanden en daar dus 12.000 dollar mee „verdiend" had. De „genealoog" had de figuur van Robert Edwards die zoowat héél New-York had bezeten, uit zijn duim gezogen en ging derhalve voor twee- en-een-half jaar de gevangenis in. Inmiddels zijn er in de Vereenigde Staten nog steeds tientallen „erfenis-vennootschap pen". Vrijwel elke letter van het alphabet van de B. van Bogardus tot de W. van Weiss is er eenige malen in vertegenwoordigd. Er is een vereeniging waarvan de leden 10 dollar entree betalen en verder iedere maand een dollar teneinde de „eigendom" te herwinnen van een grondgebied dat George Washington aan zes Indianenstammen had geschonken en dat thans het eigendom is van de maatschappij, die de kracht van de Sint Laurens-rivier exploi teert Bij Griep, Koorts, Kou, Rheumatische pijnen, Spit, Pijnlijke ledematen, Ziek en hangerig gevoel. De echte zijn niet rond, maar hartvormig. 12 stuks 50 ct., 2 stuks 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Wintersch spel van wit en zwart op 'T SPAARNE. De Groote Kerk verheft zich boven de huizenrij. Koning Winter bezit een onuitputtelijke vreugde om de plantenwereld tot de kleinste blaadjes en takjes in een wonderlijk wit kleed te steken. Menigeen zal van een tafereeltje als dit, bij de KENNEMERBRUG, in stilte genieten. De „Emerich-erfgenamen" eischen het on metelijke fortuin van de Astor-familie voor zich op. De „Stransbury-erfgenamen" willen de heele stad Baltimore hebben. De „Springer- N.V." eischt de stad Welmington op. De „Baker N.V." de zakenwijk van Philadelphia. U behoeft voor uw lidmaatschap en aan deelhouderschap niet Emerich of Stransbury of Baker te heeten natuurlijk. Zelfs behoeft u zelf niet eens geweten te hebben dat u van een van deze heeren afstamt. De .genealoog" van de N.V. die» ook altijd de stichter en de promotor van het zaakje is, maakt een prachtige stamboom en de goedgeloovige, naar goud dorstende, adspirant-aandeelhouder klimt onmiddellijk in dien boom. U weet het: Amerika is het land van de geweldige tegenstellingen. Dat heeft aan de goede zijde zijn goede gevolgen en aan de slechte zijde zijn kwade consequenties. Van die kwade consequenties zijn goedgeloovige en domme evenals misdadige en slecht elemen ten de exponenten. Vandaar de op „zakelijke" basis geschoeide misdadigheid, die men „rackets" noemt En vandaar weer deze erfenisrackets, in goed geloo vigheid bloeiende Mr. E. ELIAS. Doodvonnis wegens spionnage. CHaLONS-SUR-MARNE, 18 Jan. Vanochtend Dij het aanbreken van den dag is de 26-jarige Ne derlander W. Z. van Z.. die op 18 November jJ. door den permanenten krijgsraad van het zesde district wegens spionnage ter dood was veroor deeld, gefusilleerd. (A.N.P.).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5