„%)e OHyeCuksooget" OntlasNnqP1 RHEUMATIEK'n fög^-bjad werkt heilzaam! W erkloosheidspercentage gelijk aan dat over zelfde tijdvak in 1939. Minder Verkoudheden! VlCKS Va-tro-nol H.D.* V ertellïo) H! V R TJ D A C 19 JANUARI 1940 SA" AR GEM'S CAGBEAD ARROND. RECHTBANK. Acht maanden tegen winkel dieveggen geëischt. Moeder en dochter voor de Rechtbank. Een moeder en haar getrouwde dochter, bei den uit Krommenie, hadden uit een bekend warenhuis in Zaandam, vele artikelen gestolen Ze waren op 23 November naar Zaandam gegaan en hadden in het warenhuis drie paar hand schoenen, drie worsten, een shawl, een fleschje eau de cologne, een mes en een stuk speelgoed buit gemaakt. Een der andere klanten had ech ter de directie gewaarschuwd en die had de dames laten „schaduwen". Zoo was uitgekomen, dat ze na het warenhuis te hebben verlaten, nog op de markt andere „inkoopen" hadden gedaan. De beide vrouwen bekenden. Hun echtgenooten hadden van deze diefstallen niets geweten. Een filiaalchef van het warenhuis deelde mede, dat de verdachten geregeld Donderdags boodschap pen kwamen doen. Daar het tegen Sinterklaas liep, was het dien bewusten Donderdag druk ker dan gewoonlijk geweest. De officier meende, dat de vrouwen samen op tournee waren. De een stal niet los van den ander, integendeel, er was volledige samen werking. De buit werd ook in één tasch gestopt Winkeldiefstallen zijn moeilijk te achterhalen en te constateeren, daarom is een strenge straf, die preventief werkt op zijn plaats. De vrouwen zijn met groote geraffineerdheid en koelbloedigheid te werk gegaan. Tegen beide verdachten eischte de officier acht maanden gevangenisstraf. De verdediger van de dochter mr. L. G. van Dam meende, dat van raffinement moeilijk kan worden gesproken. Reeds een der bezoekers van het warenhuis had de vrouwen betrapt. Als ze geraffineerd te werk waren gegaan was dat niet gebeurd. Bovendien stalen ze slechts kleine en weinig waardevolle artikelen. Pres. Daar staat tegenover dat ze voor de heele familie Sinterklaascadeaux hadden! Verdediger: Maar dan toch wel zeer beschei den cadeaux. Mr. van Dam drong tenslotte aan op een straf gelijk aan de preventieve hechtenis en verder een voorwaardelijke veroordeeling. Ook mr. ten Bokkel, de verdediger van de moeder vond de geëischte straf veel te hoog. De vrouwen zijn nog nooit met de politie in aanraking ge weest. Met klem drong pleiter daarom op cle mentie aan. tegen cnmAtpiUg vet cte Bloedzuiverende Bloedzuiverende ,11-- 40 dt.p docsjp van 40p. "tagaam ofe stoeügong en VekfruMc/wn V hot •Cicfaactrn. (Adv. ingez. Med.) Twee jeugdige dieven. Uit stelen omdat het zakgeld niet genoeg was. Twee arbeiders van 19 en 20 jaar hadden op 5 November in een huis aan de Cederstraat te IJmui- den ingebroken. Twee portemonnaies, eenige si garetten, tabak, chocola en vruchten was hun buit. Door 't tuimelraam van de keuken waren ze de woning, de bewoners waren tijdelijk afwezig, bin nengedrongen. Pres.: Waarom deden jullie dat? Oudste verdachte: II? kreeg maar twee kwartjes zakgeld van thuis. Pres.: Kon je vader niet meer geven? Verd.: Nee. Pres.: En dan ga je maar stelen, 't is fraai. Jij zal nog moeten leeren, dat je de tering naar de nering moet zetten. Pres. tot den anderen verdachte: Wat heb jij voor excuus? Verd.: Niets Zijn dit nu doortrapte, gemeene inbrekers, vroeg de Officier in zijn requisitoir, of bestaat er nog hoop, dat te zich in de toekomst zullen beteren. Om op deze vragen een nader antwoord te kun nen geven stelde hij voor de stukken in handen van den Rechter-Commissaris te stellen. De verdedigers mej. mr. Deknatel en mr. Nieu- wenhuys hadden daartegen geen bezwaar en de Rechtbank besloot overeenkomstig. Landbouwer verdacht van meineed. Negen maanden gevangenisstraf geëischt. In een burgerlijke procedure had een 61-jarige landbouwer uit Aalsmeer onder eede gezworen, dat hij nooit f 200 van een zijner schoonzusters had geleend. Daar er echter vele getuigen waren ge weest, die verklaarden, dat zijn vrouw wel een dergelijk bedrag had ontvangen moest de land bouwer zich Donderdagmiddag wegens meineed voor de Rechtbank verantwoorden De schoonzuster, van den verdachte die het geld geleend had verklaarde, dat haar zuster, die inmid dels was overleden, in November 1931 bij haar was gekomen en haar f 200 te leen had gevraagd. Ze had dit geld van de Boerenleenbank gehaald en het daarna aan het dochtertje van den verdachte ge geven. De verdachte had haar zelf iVz pet. rente van het geld betaald. Op het laatst betaalde hij echter niet meer. Toen ze hem op den verjaardag van haar broer, het vorig jaar, nog eens gevraagd had of hij het bedrag wilde teruggeven had hij ge zegd: Als ik je niet betaal, dat maak je me niets want je hebt geen schuldbekentenis. De verdachte beweerde hierop, dat deze verkla ring in het geheel niet met de feiten klopte, want juis in '31 had hij een stuk land verkocht en toen had hij dus over voldoende contant geld de be schikking. Integendeel zei de verdachte, juist de familie van mijn vrouw heeft van mij geleend. Een broer van de vorige getuige, een 50-jarige wagenmaker had echter ook gehoord, dat de ver dachte tegen zijn zuster had beweerd, dat ze hem niets zou maken, als hij haar niet betaalde. Pres.: Hebben jullie wel eens geld van hem ge leend? Getuige: Nooit. De verdachte hield vol dat hij op den verjaardag van zijn zwager met ruzie was weggegaan omdat men het niet eens Icon worden over een boedel scheiding. Twee zusters van de hoofdgetuige waarvan de eene den verdaohte ook nog eens f 100 had geleend onderstreepten nog eens de vorige getuigenverkla ringen. De zuster, die den verdachte f 100 had ge leend, had haar geld wel teruggekregen. Zij was echter ook in het bezit van een schuldbekentenis geweest. De officier wees er in zijn requisitoir op, dat de verdachte tegen familieleden heeft erkend, dat hij nog een schuld van f 200 aan zijn schoonzuster had. Hij achtte den meineed dan ook bewezen en vroeg een gevangenisstraf voor den tijd van 9 maanden Pres.: Blijft u nog bij uw verklaring? Verd.: Ik heb nooit geweten, dat mijn vrouw geld yan haar zuster zou hebben geleend. Uitspraak Donderdag 1 Februari Per pak van 1 Kg '20 et- - Per pak van 3 Kg 45 ct. (Adv. Ingez. Med.) De tekorten der groote gemeenten. Een andere regeling voor Armenzorg? Een groot deel van de gemeenten ook Haar- em heeft in den loop der crisisjaren de fi- nancieele zelfstandigheid verloren. Als immers de begrootingen niet sluitend gemaakt kunnen worden zonder extra uitkeeringen uit het Werk- loosheidssubsidiefonds, heeft de regeering de be voegdheid voorschriften te geven om het tekort zooveel mogelijk te beperken. Er is een interde partementale commissie benoemd, die (naast de colleges van Gedeputeerde Staten) controle op de financiën der betrokken gemeenten uitoefent. De regeering heeft bij de voorbereiding van de Staatsbegrooting voor 1940 medegedeeld, dat er door haar naar gestreefd wordt aan de gemeen ten de financieele zelfstandigheid terug te geven. Dat wil zeggen dat een regeling in voorbereiding is om het aan die gemeenten mogelijk te maken in de toekomst weer een sluitende begrooting sa men te stellen. Geen wonder dat de besturen van de betrok ken gemeenten groote belangstelling hebben voor de regeling die in de parlementaire keuken op het vuur is gezet. Als evenwel één der stadsbestuur ders zijn nieuwsgierigheid niet .kan bedwingen en naar den Haag trekt om te trachten iets te we ten te komen, krijgt hij alleen te hooren: „de zaak is in voorbereiding, het komt in orde". Maar hoe men zich daarbij de oplossing heeft ge dacht, hoort hij niet. Onder de besturen der groote gemeenten die met begrotingstekorten zitten bestaat de over tuiging dat de financieele moeilijkheden in hoofdzaak een gevolg zijn van de Armenzorg. De regeering heeft wel voor een zeer groot gedeelte de zorg voor de werkloozen die in de rijkssteun regeling vallen op zich genomen, maar het is een feit, dat de groote gemeenten enorme sommen moeten opbrengen voor Armenzorg. Alleen als voor Armenzorg een regeling ge troffen wordt In den geest van de thans be staande Werkloozenzorg, zal het mogelijk zijn dat de door de crisis het zwaarst getrof fen gemeenten weer een sluitende begrooting kunnen krijgen. Zooals men weet is de Werkloozenzorg thans als volgt geregeld: Alle gemeenten moeten een deel van hun belastingopbrengsten storten in het Werkloosheidssubsidiefonds, waaruit het rijk dan aan de gemeenten subsidies geeft voor den steun van werkloozen. Het gevolg van die regeling is, dat de gemeenten die zelf weinig werkloozen heb ben bijdragen om de last van de gemeenten die daardoor extra zwaar belast zijn te helpen dra gen. Als zoo wordt opgemerkt de regeering op ongeveer dezelfde basis ook een Armenzorgfonds instelde zou het gevolg daarvan zijn, dat de druk op de gemeenten meer genivelleerd zou worden. Haarlem, dat thans ongeveer 1.400.000 voor Armenzorg moet opbrengen zou door zoo'n rege ling ook gebaat zijn, want het tekort op de be grooting, waarvoor nu extra uitkeeringen uit het Werkloosheidssubsidiefonds moeten worden aan gevraagd, beloopt ook ongeveer dit bedrag. Op onze informatie in den Haag vernamen wij dat meermalen stemmen zijn vernomen die ge pleit hebben voor een regeling in dezen geest, maar het is ons niet gebleken dat de regeering inderdaad een oplossing in de bedoelde richting zoekt; „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Sophiastraat 2 d. „Weldadigheid naar Vermogen" Is 't ware woord van dezen tijd, Wanneer wij allen dit goed begrijpen Dan raken we vlug onze armen kwijt. Telefoon 12255 Postgiro 212793 PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 20 JANUARI 1940. Progr. I. Hilversum II. Progr. II. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III. Keulen 8.00: Engeland 8.20; Keulen 9.20; Deutschlandsender 9.50; Pauze of Diversen 10.10 Keulen 11.20; Ned. Brussel 12.20; Keulen 2.15; Pauze of Diversen 2.35; Keulen 2.45; Deutsch landsender 4.30; Motala of Diversen 5.20; Ned. Brussel 6.05; Keulen (8.358.50 Deutschlandsen der) 7.20 Engeland 9.20; Beromunster pl.m. 9.35. Boedapest 9.50; Ned. Brussel 10.20; Boedapest pl.m. 10.50; Deutschlandsender 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00; Engeland 9.20; Fransch Brussel 1.30; Parijs Radio 1.50; Engeland 2.05; Pauze 2.50; Fransch Brussel 2.55; Engeland 4.20; Fransch Brussel 5.20; Engeland 6.20; Fransch Brussel 6.35; Beromunster pl.m. 7.05; Pauze 7.45; Ned. Brussel 7.50; Fransch Brussel 8.20. Progr. V. 8.00300 Diversen. 3.003.09 Sche- veningen, Ber. Dep. v. Justitie; 3.097.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoek programma; 8.0012.00 Diversen. Sluiting van kapperszaken op Zaterdagavond 9 uur. Adressen aan den Raad van Haarlem en omliggende gemeenten. De besturen van de afdeelingen Haarlem van den Nederlandsohen Kappersbond en den R.K. Bond van Kapperspatroons „St. Franciscus van Assisië hebben namens de overgroote meerder heid van de kappers in adressen aan den raad van Haarlem, Heemstede en Zandvoort gevraagd te willen bevorderen dat er in die gemeenten een verordening komt in afwijking met Artikel 2, tweede lid, onder c der Winkelsluitingswet 1930 waarbij wordt bepaald, dat kapperszaken in deze gemeenten gesloten moeten zijn op Zaterdag vóór 5 uur des voormiddags en na 9 uur des na middags, voor zoover het betreft het verrichten van kappers en barbierswerkzaamiheden. Eveneens verzoeken zij te bepalen, dat deze sluiting ook zal gelden op de met den Zaterdag gelijkgestelde dagen: a. op den dag, vooraf gaande aan Goeden Vrijdag; b. op den dag, voor af gaande aan Hemelvaartsdag; c. op 14 Augus tus; d. op 31 October; e. in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December; f. op 22, 23 en 24 December; g. op 31 December. De besturen deelen ter toelichting mede, dat het aantal klanten wat zich laat bedienen in de kapperszaken na des avonds 9 uur, zoc. weinig uitmaakt, dat het niet meer noodzakelijk is de zaken na dat uur geopend te houden. Tevens doet zich de moeilijkheid voor, dat jeugdig personeel precies 8 uur de zaak moet verlaten op grond van de bepalingen van het Winkelwei'ktijdenbesluit, waardoor de patroon óf alleen óf met onvoltallig personeel tot aan het sluitingsuur de klanten moet afhelpen. De besturen vestigen de aandacht op de resul taten van het onderzoek in deze gemeenten, ingesteld nar het oordeel van alle zelfstan dig gevestigde kappers, betreffende een Zater dagavondsluiting om 9 uur, waaruit is gebleken dat: het aantal kappers waarover het onderzoek zich heeft uitgestrekt te Haarlem 250 bedraagt; van dezen hebben zich uitgesproken: 190 vóór de sluiting. 40 tegen de sluiting en 20 blanco, waarvan de bestuurders veronderstellen dat zij geen tegenstanders zijn. Voor Heemstede waren de cijfers: 29 kappers, 25 vóór, 1 tegen en 3 blanco. Voor Zandvoort 14 kappers, 10 vóór, 2 tegen en 2 blanco. Waar een zoo groote meerderheid van be- drijfsgenooten zich heeft uitgesproken voor de gevraagde Verordening, verzoeken de besturen een verordening als bovenbedoeld te willen vast stellen. Een zelfde verzoek is gedaan aan de gemeente raden van Bloemendaal en Bennebroek, maar daarbij is tevens verzocht ook in die gemeente de sluiting op Donderdagmiddag in te voeren, zooals die al in Haarlem, Heemstede en Zand voort geldt. Te Bloemendaal namen 13 kappers aan de stemming deel. Daarvan waren er vóór sluiting op Donderdagmiddag 10, tegen 3. Vóór sluiting op Zaterdagavond 9 uur: voor 7, tegen 1, blanco 5. Voor Bennebroek waren de cijfers: 6 kappers, allen voor sluiting op Donderdagmiddag, 3 voor sluiting op Zaterdag, 1 tegen en 2 blanco. EXAMENS. Academische examens. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde (f) mej. H. L. Jibben. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het can didaatsexamen geneeskunde de dames J. A. Fa- bius, M. Mees, N. Smit, A. L. Schepper, M. J. Schatter, D. J. Veldstra en de heeren L. J. Dege- naar, A. H. Dekker, C. van Dorst, W. v. d. Dries, J. H. Druyff, J. van Hoolwerff, H. Hornïnge, G. W. M. Horsten, O. W. v. d. Ham, W. J. v. d. Kamp, P. J. D. Marcelis. Geslaagd voor het doct.-ex. in de geneeskunde: mevr. M. Roelofs-Frankel en de heeren E. Conijn, J. A. Philipszoon en A. Brandon. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het candidaatsexamen geneeskunde mej. C. M. Bruin, te Heemstede In de we,ek van 27 t/m. 30 December 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozen- kas aangesloten 592.406 personen, waaronder 75.395 landarbeiders. Van de 517.011 verzekerden buiten de land- ai beiders was het werkloosheidspercentarge 24.1 (in de vorige verslagweek van 4 t/m. 9 December 1939 was dit percentage 19.1). Voor de 592.406 ver zekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercentage 26.5 (vorige verslag week 18.2). In de overeenkomstige verslagweek van Decem ber was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten) 1932: 33.5 (32.4); 1933: 37.4 (32.7); 1934: 33.8 (32.4); 1935: 39.5 (36.7); 1936: 33.7 (32.3); 1937: 32.2 (29.9); 1938: 35.8 (32.5); 1939: 26.5 (24.1). Uit de bij den rijksdienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling bekende voorloo- pige cijfers kan worden opgemaakt, dat in 1939 de werkloozenkassen bij een gemiddeld aantal leden van 585.000 in het totaal aan bijdragen van de leden ontvingen 7.700.000 gld. Ten laste van het rijk en de gemeenten ontvingen de kassen in het totaal aan subsidie 10.200.000 gld. Aan haar werklooze leden keerden de kassen in het totaal uit 13.200.000 gld. De som der reserves der werkloozenkassen, die op het einde van 1938 14.800.000 gld bedroeg, steeg tot 20.000.000 gld. op het einde van 1939. Deze druppels voorkomen vele verkoudheden, omdat zij de natuurlijke be scherming in den neus, waar de meeste verkoud heden ontstaan, versterken. Zoodra gij niest— doe vlug een paar druppels in ieder neusgat. (Adv. Ingez. Med.) JAN P. STRIJBOS IN HET REMBRANDT- THEATER. Ondanks schaatsenijs met regen toe was verle den Zondag de belangstelling voor Jan P. Strijbos' voordracht met een reeks merkwaardige dieren films zoodanig, dat de directie van het Rembrandt- Theater er toe moest besluiten deze voorstelling óp Zondagochtend, 21 dezer, te herhalen. Ook dien ochtend zal er dus nog gelegenheid zijn te genieten van een reeks boeiende films, die ons in beeld en geluid natuurwonderen toonen, waarvan we ons nog veel te weinig bewust zijn. De wonderen van den vogeltrek, de levensroman der vleermuizen, allerlei vogels van zeer verschil lende pluimage, dassen en vossen, tallooze kleiine vrienden uit bosch en veld en strand trekken aan onze oogen voorbij en wij leeren veel van hun wondere levensgeheimen kennen AMBTSAANVAARDING PROF. KORN. Vanmiddag heeft prof. dr. V. E. Korn zijn ambt als buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het adatrecht, zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede over „de wetgeving der Indonesische volksgemeen schappen". VEREENIGING „VOOR DE KUNST". Piano-recital Monique Haass op Dinsdag 23 Jan. De zeer begaafde Fransche pianiste Monique Haass zal Dinsdagavond 23 Januari voor de ver- eeniging „Voor de Kunst" in den Stadsschouwburg optreden. De pianiste heeft een smaakvol program, ma samengesteld, bestaande o.a. uit werken van Rameau en Couperin, Preludes van Chopin, wer ken van Debussy, Ravel, e.a. (Adv. Ingez. Med.) Nadat hij alles gezien had, stelde zijn gids voor, nu ook eens naar de prachtige rozentuinen achter het kasteel te gaan. Zij verlieten daarop het gebouw, waarbij Dinges de zware deur achter zich dicht trok. Zijn jas bleef echter tusschen de deur zitten, zoodat hij niet verder kon, ondanks zijn rukken. Dinges riep den boschwachter terug en deze wilde de deur openen. Helaas, hij had de sleutel binnen laten liggen. „Zal ik de punt van Uw jas er af schieten?" vroeg hij Dinges. Maar die bibberde al van angst toen hij 't geweer zag. „Ver beeld je, dat de schutter eens miste en z'n beenen raakte?" dacht hij De boschwachter lachte om de angst, die op Dinges' gezicht te lezen stond. Zij rukten beiden tegelijk aan de jas, maar deze schoot geen centimeter los. De heer Dinges werd moe, zoodat hij half op den grond zakte. DóAr hing nu de held, dis wel eens een inbreker eeoakt zou hebben Eerlijk, is eerli ADSCH OMAR IBN IBRAHIM was de: ste sheik van het geheele district. Hij zat de kostbaarste tapijten, de sch« vrouwen en de edelste kameelen. Ook hij een groot leider, Hij heerschte als een over zijn volk, en een ieder die ^ijn tent bin stapte moest den drempel driemaal kussen, Ali Hussein was de slimste koopman van district. Hij bezat een bankrekening bij de Ba Oriëntale de Durbat, had geen vrouwen en! terde uitsluitend den wensch eigenaar te wo van vele kameelen. In het bijzonder richtte wensch zich naar de „Witte Koningin der Du! nis', die nu in een der tenten van Omar op stond. Hij had den sheik vaak een zeer voordeeli? jedaan, doch de sheik had hem tot anti steeds uit zijn tent laten verwijderen, met kort handgebaar en zonder zich de moeite ti troosten zich van zijn zijden kussens te verhr Het waren echter niet alleen Ali Hussein'i dachten welke de Witte Koningin der Duist omcirkelden. Hij wist heel goed dat ook zijn currenten, Hadj, Saud, Abu Tan, de Griek 1 poulos en de Turk Kirizi met wien hij dag! in de dorpsherberg zijn nargileh placht te ro een oogje hadden op het prachtige dier. Op een dag dat Ali weer des sheiks tent bt om tabak te verkoopen, bemerkte hij tot zijn bazing, dat verschillende kostbare tapijten hun gewone plaatsen waren verwijderd. „Waar zijn de tapijten, Sidhi?" vroeg hij,, sheik verwaardigde zich zoowaar den laag rene te antwoorden. „Zij zijn verkocht", zei hij somber. „Oh,, Allah! En waarom verkocht u ze niet uw onwaardigen dienaar? Ik had nooit kn vermoeden dat u zoudt willen scheiden v dierbare herinneringen aan uws vaders Ali „Ik zit aan den grond", gromde de sheik. nog vele andere zaken moeten verkoopen, zc zelfs jij, aardwurm, in staat zult zijn iets te koopen". Ali Hussein's zakenneus rook een voordee handel. Hij bleef langer dan een uur in de en toen hij heenging was zijn geldbuidel, die vankelijk honderd goudstukken bevatte, leeg doch hij voerde den witten kameel i halster huiswaarts. Hij haastte zich het dii stal te zetten, want hij vreesde, dat Omar daad zou gaan berouwen. Omar echter bero: niets. „Ali Hussein, de slimste koopman van he! heele district, is voor Omar Ibn Ibrahim nog slim genoeg", dacht hij en grinnikte. Dan i hij in zijn handen en beval zijn slaven al dei ten, die hij tijdelijk had laten wegbergen on financieele moeilijkheden aan te toonen, binnen te brengen en op te hangen, Toen Ali Hussein dien avond van de lie thuiskwam en nog even op bezoek ging bij Koningin der Duisternis begon hij den she begrijpen.... De kameel wilde geen voedsr zich nemen en liet haar hoofd droef neerhal Bij nadere inspectie bleek hem dat het diet ochtendgloren niet meer zou beleven. Hij rs lang en hevig. Het was absoluut onmogelijk wijzen dat de sheik hem bedrogen had. Dezf namelijk drie getuigen aanwijzen en Ali een mond vol tanden komen te staan. was niet de man een stervenden kameel te pen voor honderd zuur-verdiende goudstukb het daarbij te laten. Hij vermande zich en ki met een tevreden en triomphanteüjk gelaat de herberg terug. Zijn vijf collega's ontvi hem met luid geroep. „Je hebt den witten kameel voor honderd j stukken'gekocht!" riep de Griek toen Ali stapte en zich bij het groepje voegde. „Oh, jij geluksvogel, jij sluwe vos!" zuchttt Tan afgunstig. Aha! Ze hadden dus reeds van den hoord. Het nieuws was blijkbaar als een lóf vuurtje rondgegaan. Dat kwam Ali's plannen stekend van pas. Tevreden zoog hij aan zijn nargileh en de anderen den tijd hun bod te doen. De lieden wisten dat de Koningin der Duist stellig honderdvijftig goudstukken waard was „Ik zal jullie iets vertellen, mijn vrienden hij na lang over-en-weer-gepraat. „Ik zo: eenvoudig niet over mijn hart kunnen krijger van jullie te bevoorrechten. Daarom wil volgende voorstel doen. Ik kocht den kameel honderd-en-tien goudstukken „Honderd-en-tien!" riep Saud verbaasd. „Ik wil op dezen koop niet meer dan vij goudstukken verdienen. Ik wil jullie het pif dier voor honderdvijfentwintig goudstukken koopen.Maar daar ik geen jaloezie of wil verwekken, stel ik voor. dat ieder van mij vijfentwintig goudstukken betaalt en dal om den kameel wordt gedobbeld. Wie het Is gooit wordt de eigenaar. Zoo heeft ieder van! de kans om de beroemde Koningin der Dul nis voor het nietige bedrag van vijfent! goudstukken in zijn bezit te krijgen, en vriendschap zal dan niet verstoord kunnen den". Verscheidene nargilehs werden leeggerookt de heeren het met elkaar eens werden. Ten1 telden ze ieder hun vijfentwintig goudstij neer en Ali incasseerde het geheele bedrag. De Turk Kirizi werd winnaar. De vier ari keken bepaald zéér somber toen Ali met f heenging. Toen ze den stal betraden zagen ze den meel levenloos op den grond liggen. Kirizi's greep naar den dolk in zijn gordel. ,Wat is er, broeder?", vroeg Ali vriendelijk, „Ik wil mijn geld terug!" riep de Turk meti gende stem. ,Met alle plezier", zei Ali. „Hier zijn je vi twintig goudstukken. Aan een dooden kameel je nietsEerlijk is eerlijk. Vind je ook niel DOOR INSPANNING UITSPANNING. In verband met de bijzondere tijdsomsta heden heeft het bestuur van Door InspanninS spanning te Haarlem besloten dit jaar geen masqué te organiseeren. Inplaats daarvan gW vereeniging Zaterdag 20 Januari in het van den H.K.B. een reprise van het vroolijkei rïkaansche blijspel „Petroleum", een stuk is bedrijven van Larrie Johnson. Regie Arie Mo Na afloop is er bal onder leiding van Andree debelt op muziek van „The Margïans". Woensdag 31 Januari wordt deze opvoering militairen herhaald. THé-DANSANT VAN TIIE AMERICAN CU Zondagmiddag 21 Januari organiseert. The rican Club een thé-dansant in den H.K.B. mei dewerking van de „Swinging Stars". Op 4 Februari geeft The American Club groot Vastenavondfeest in het Gem. Concertgd JONG NEDERLAND VOOR CHRISTUS,, Uitgaande van de J.N.V.C.-beweging zal op- dagavond 21 Januari een openbare jeugdbi! komst worden gehouden in het gebouw vas Haarlemsche Jonge Mannen-Vereeniging Lange Margarethastraat te Haarlem. Als spreker zal optreden de leider dezer I* ging, de heer J. Kits te Zeist. Over het gd land' worden bijeenkomsten en week-ends gd den, niet met. het doel een nieuwe jeugdorgaó te stichten, maar om jonge menschen voor C tus te winnen. De bijeenkomst van Zondagaïfl toegankelijk voor jonge menschen van 16—30,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6