Wollen Dekens Aabo en Hangö opnieuw gebombardeerd. I. C. HAAN Wiborg en zijn kinderbibliotheek Hl Ongekende koude Scandinavië. in belangrijke korting Engelsch tankschip na brand vergaan. 's Winters een bezoek van 500 kinderen per dag. Ruwe handen PUROL Vlaamsch Nationalisten VRIJDAG 19 JANUARI 1940 HAA'REEM'S DAGBITAD 5 DE STRIJD IN FINLAND. Het Finsche legerbericht van Donderdag luidt: „Van de Karelische landengte niets nieuws te melden. Aan de oostelijke grenzen hebben de Fin sche troepen alle vijandelijke aanvallen ten noordoosten van het Ladogameer afgeslagen. In den sector van Hcttojoki en Kihma hebben Fin sche patrouilles verscheidene belangrijke afdee- lingen van het Russische leger vernietigd. In Lap land, in den sector van Salla, zijn de Finsche troe pen de laatste dagen 45 km. opgerukt. Jontsijarvi moest worden ontruimd door de Russische troe pen, die teruggedreven werden tot Markajarvi, waai' de strijd wordt voortgezet. Aan de andere deelen van het front is het betrekkelijk kalm. Ter zee: niets te melden. In de lucht: In den loop van den dag, op 17 Ja nuari heeft de vijandelijke luchtmacht nog Aabo en Hangö gebombardeerd, alsmede Lappeenranta en Koivisto. Volgens de tot dusver ontvangen inlichtingen werden in Lapland twee personen ge dood en vier gewond. In den loop van den dag hebben de Finnen elf Russische bommenwerpers neergehaald." Uit Wiborg wordt vernomen dat deze stad nog steeds door Russisch geschut, op ongeveer 40 kilo meter afstand opgesteld, beschoten wordt. Ook worden thans nadere bijzonderheden ver- nomen omtrent het bombardement -der stad Eke- nas op Zondag j.l. Meer dan 100 Russische vlieg- jtuigen deden een aanval op dit stadje, waar elk 'militair object ontbreekt, aldus Havas. Zij i wierpen bommen, doch schoten tevens op de brandweerlieden, die het vuur bestreden. Enkele [vliegtuigen bleven de brandweerlieden met hun mitrailleurs bestoken en het is een wonder dat jniemand werd gedood. Slechts vijf personen wer- loen gewond op de 3600 inwoners, die het stadje telt. Temperatuur blijft dalen. j Terwijl het in Helsinki dertig graden vriest en jde voorraden wollen goederen in de grootere za- jlcen reeds zijn uitverkocht of voor de troepen ge vorderd zijn. daalt de temperatuur in de voorste den, waar talrijke uit de hoofdstad geëvacueerden in lichte, niet voor winterverblijf gebouwde zo- jmervilla's wonen, tot 40 graden onder nul. Schade tengevolge van de vorst en ziekten door koude jen verkoudheden zijn den laatsten tijd zeer toe genomen. Woensdag en Donderdag heeft de be volking van Helsinki geen gebruik behoeven te baken van de schuilplaatsen en bomvrije kelders. Er vlogen geen Russische toestellen naar Helsinki. De Finsche bladen melden idiait ter ontlasting an de regeering een speciale hulpcentrale voor e geëvacueerden is opgericht. Deze centrale zal Ëch bezig houden met de verhuizing, onderbren- ing en ondersteuning van en werkverschaffing an de vrijwillig of gedwongen geëvacueerden, Kelker aantal méér dan een half millioen, d.w.z. mgeveer een zesde der totale bevolking van Fin and bedraagt. Het Russische legerbericht. Het legerbericht van het militaire district Le- taigmd va.n Doinderdiag zegt: „Op 18 Januari be tond de militaire actie aan het front hoofdza- :elijk uit bedrijvigheid van verkenningsafdeelin- ;en en artillerievuur in een aantal districten. De iovjet-Russische luchtmacht heeft verkennings- luchten ondernomen." Waarom de Finnen stand kunnen houden. Webb Miller, correspondent van United Press bij het Finsche leger, seint: In dezen oorlog van „mensch tegen machine" eeft de mensch het tot dusverre gewonnen. In Senator Borah doet een ernstigen val. Zijn toestand kritiek. Senator Borah. Senator Borah, de gewezen voorzitter van j de Amerikaansche senaatscommissie van bui- tenlandsche zaken, heeft tengevolge van een val in zijn woning een hersenbloeding opge- loopen. Zijn toestand is kritiek. Donderdagavond was hij volkomen buiten bewustzijn. De patiënt had hooge koorts. De hem behandelende geneesheer zeide, dat bin ten 24 uur de crisis kon worden verwacht. I President Roosevelt heeft zich telefonisch in verbinding gesteld met het huis van den «enator van Idaho om uiting te geven aan zijn I medeleven. Driemaster slachtoffer van kruiend ijs. Schipbreuk in de Deensche wateren. Aan de zuidkust van Laaland heeft men gezien ït een driemastschoener in de Fehmarn-belt oor kruiend ijs vernield is, aldus een D. N. B.- ericht. Volgens ooggetuigen werd de achterste- in plotseling opgeheven, waarna het schip bin- «n enkele oogenblikken verdween. Het marine- tation te Nyborg heeft onverwijld hulpmaatre- ilen getroffen. Nader verneemt United Press uit Kopenhagen: De Deensche kustpatrouille heeft den geheelen p'ond geprobeerd de bemanning van den driemast- pchoener van naar schatting vijfhonderd ton te Wdderi. De bemanning geeft van het ijs af signa ls. Het is niet mogelijk te zien, maar men vreest pt de bemanning op de ijsschotsen door den stroom fear de mijnvelden gedreven zal worden. Men «dooft dat de bemanning tien koppen sterk is. een wanhopigen strijd van zeven weken lang in een barre vrieskou, die Donderdag zelfs daal de tot 54 graden Fahrenheit onder nul, heeft het kleine Finsche leger met zijn veel mindere mechanischen kracht het gepresteerd den Russi- schen kolossus tot staan te brengen en thans Ls de strategische positie der Finnen beter dan ooit sedert het uitbreken van den oorlog. Neutrale militaire waarnemers zijn er van overtuigd, dat, mits de Finnen slechts in het buitenland zich van voldoende crediet en vol doenden voorraad kunnen voorzien, hoofdza kelijk zijn noodig gevechtsvliegtuigen, machine geweren en antitankgeschut. benevens benzine zij in staat zaïllen zijn het Roode Leger voor onbepaald en tijd tegen te houden. Op vijf verschillende plaatsen hebben de Fin nen hun tegenstanders over de grens terugge slagen, zij hebben drie Sovjet-divisies totaal ver nietigd en het grootste deel van hun materiaal buit gemaakt of vernietigd. Ik meen thans genoeg gevechten te hebben bijgewoond, genoeg op de hoogte te zijn van de natuurlijke gesteldheid en voldoende te hebben gepraat met en geluisterd naar officieren en manschappen dat ik thans in staat ben een duidelijk idee te hebben van de oorzaken, waar door de Finnen deze opmerkelijke militaire prestatie hebben kunnen leveren tot vergassing van de geheele wereld. Ik moge thans een op somming geven van eenige redenen, die de zege van mensch op machine hier mede hebben ver oorzaakt. Ten eerste hebben de Finnen de overtuiging dat zij vechten voor hun leven, hun huis en hun godsdienstvrijheid. Ten tweede is de Finsche soldaat veel beter geoefend in de speciale vechtwijze, dje hier ge- eischt wordt, terwijl de ontwikkeling der Finsche soldaten individueel veel hooger staat. Zij heb ben meer persoonlijk initiatief terwijl ook man voor man de lichamelijke conditie beter is, waardoor zij tevens beter tegen koude en ontbe ring zijn opgewassen. In de derde plaats is Finland met driekwart van zijn oppervlak door dichte wouden bedekt., die door naar verhouding slechts weinig wegen worden doorsneden en waar bovendien zeventig duizend meren zijn een welhaast ideaal gebied om tegen gemechaniseerde oorlogvoering ver dedigd te worden. Hierbij komt ten vierde dat veldmaarschalk Mannerheim en vele der hoogere Finsche offi cieren in ditzelfde gebied reeds tegen de Russen gevochten hebben in den Finschen vrijheidsoorlog van 1918, waardoor zij zoowel hun methoden als hun mentaliteit kennen, terwijl het verbindings- en transportwegennet der Finnen aan dat der Russen te eenen male superieur is. Voorts zijn vrijwel alle Finnen geoefende skiloopers, terwijl slechts weinig Russen deze kunst machtig zijn, hetgeen den Finnen dus ook een voorsprong verschaft. Ten zesde dient niet te worden vergeten dat de Finsche officieren beter zijn voorbereid dan de Russische, die herhaaldelijk blijk geven van ondoelmatigen stafarbeid; dit is misschien een van de gevolgen van de „schoonmaak", die destijds, in het Roode Leger is gehouden na de executie van maarschalk Toechatsjefski eenige jaren geleden en die, naar wordt aangenomen, geleid heeft tot de verdwijning van tachtig pro cent der hoofd- en opperofficieren. Tenslotte dient gewezen op de groote repu tatie der Finnen als scherpschutters, zoowel met het geweer als met het machinegeweer, waarbij de Russen niet in hun schaduw kunnen staan, ook al zijn volgens deskundigen, waar onder Finsche officieren, de technische hulpmid delen der Sovjets buitengewoon. Evenmin heeft de numerieke meerderheid der Russische artillerie het door hen verwachte succes opgeleverd. De Finnen zijn ware kunste naars in het bouwen van doelmatige schuil plaatsen tegen artillerievuur in hun dichte bos- schen terwijl ook veel Russische munitie is verspild door onnauwkeurig en in het wilde weg vuren. Weliswaar zijn de Russische patronen en kogels niet van eerste kwaliteit maar dit wordt door de enorme hoeveelheden wel weer gecom penseerd. Ook heeft deze oorlog bewezen dat een nume riek overwicht in de lucht nog volstrekt niet snel ter overwinning voert. Ofschoon de Russen wellicht dertienhonderd tot veertienhonderd vliegtuigen gebrujikt hebben en op sommige dagen 500 vliegtuigen tegelijk over Finland vlogen is de door hen aangerichte schade in militair opzicht naar verhouding opmerkelijk gering. .En zacht weer in de Poolstreken. De koude in Scandinavië is sinds menschen- heugenis niet zoo hevig geweest als thans. In de noordelijkste deelen van Noorwegen en Zwe den is de thermometer tot 48 graden onder nul gedaald, zoo meldt het D. N. B. In Denemarken is de koude zoo groot, dat een groot deel der Fjorden en kleine haveningangen toegevroren is en men er rekening mee moet houden, dat bij het aanhouden der vorst binnenkort ook de vaar geul in de belten en sonten dichtvriest. Ver scheidene eilanden aan de Deensche kusten heeft men reeds met sleden over het ijs kunnen bereiken. Merkwaardig is, dat in de Poolstreken het weer op het oogenblik zeer zacht is. Zelfs in het Noordoosten van Groenland, het koud ste gedeelte van het bewoonde Groenland, bedraagt de temperatuur slechts enkele graden onder nul. Ook in Zwitserland is de temperatuur aan zienlijk gedaald. Behalve te Locarno en Luga no, waar het kwik drie en vier graden boven het vriespunt bleef, heerscht overal een felle koude. Te Neuchatel vriest het 13 graden, te Bern 17 en te La Chaux de Fonds 19 graden. Verder wordt gemeld dat het treinverkeer met Duitschland niet is verbeterd. De treinen uit Duitschland komen met groote vertraging aan. De sneltrein uit Berlijn, welke Woensdagmid dag 14 uur te Bazel moest aankomen, is eerst des nachts een uur aangekomen. Uit Madrid verneemt Havas dat Navarra door een hevigen sneeuwstorm getroffen is. Op den weg van Irun naar Madrid ligt 70 c.M. sneeuw. De Alsasua-pas in onbegaanbaar. Restanten met Barteljorisstraat 39-41 HAARLEM - Telefoon 10250 (Adv. Ingez. Med.) Alle 46 opvarenden vermoedelijk omgekomen. Uit Londen wordt vernomen dat het petro- leumtankschip, dat Dinsdag na een ontplof fing aan de zuidwestkust van Engeland in brand geraakt en gezonken is, de 9456 ton metende „Inverdargie" was. De familieleden van de 46 opvarenidien van het tankschip hebben bericht ontvangen, dat het schip wordt vermist en dat vermoedelijk de geheele bemanning is omgekomen. Besprekingen over de voorraden der geallieerden. Er is te Londen een officieel communiqué gepu bliceerd over de besprekingen, die de Fransche minister van bewapening, Dautry, met den Brit- schen minister voor de voorraden, Burgin, en andere leden van 't Engelsche kabinet heeft gehad. In dit communiqué wordt gezegd, dat Dautry en Burgin de vorderingen, door de permanente uitvoe rende commissie voor wapening en grondstoffen gemaakt, hebben bestudeerd en op den grondslag van haar rapporten de noodige besluiten hebben ge nomen voor elk gebied, waarop de beide verbonden landen samenwerken met het doel, de wapenpro ductie te doen toenemen en Engeland en Frank rijk den aanvoer van de grondstoffen, welke daar voor noodig zijn, te verzekeren. Weer geschutvuur op Sylt gehoord. Activiteit van vliegtuigen. Uit Töndèr wordt gemeld, dat Donder dagmorgen vroeg een hevig vuren der lucht doelartillerie van het Zuidelijk deel van Sylt het Duitsclie eiland, dat tot lucht vaartbasis is ingericht werd gehoord, dat een half uur heeft geduurd. Tien groote Duitsche vliegtuigen zijn om zes uur opgestegen van het vliegveld van List, op het noordelijk deel van het eiland gelegen. Zij vlogen rechtstreeks naar het Zuiden. Even later stegen vijf Messerschmidts van Sleeswijk op. Deze toestellen begaven zich in Westelijke richting. Korten tijd later werd een hevig geschutvuur gehoord dat waarschijnlijk afkomstig was -van oorlogsschepen. Twee uur later passeerden vijf vliegtuigen, die uit het Noord-Westen kwamen boven List. Onmiddellijk hierna werden vijf ont ploffingen gehoord. Men gelooft, dat deze ontploffingen zich hebben voorgedaan in de op Sylt gelegen steden Rantum en Keitun. Den geheelen tijd was er een hevig vuur van luchtdoel geschut. Er komen nog steeds berichten binnen over groote activiteit in de lucht bovén Sylt. Geen Britsche vliegtuigen boven Sylt. LONDEN 19 Januari (Havas). Ten aanzien van de activiteit in de lucht, welke gisteren boven het Duitsche eiland Sylt werd waargenomen, werd he denochtend in officieele Britsche kringen meege deeld, dat gisteren geen enkel Britsch vliegtuig boven Sylt heeft gevlogen. Ontwikkeling van het imperium. Mussolini verdeelt haar in vier tijdvakken. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt dat Mussolini Donderdagmiddag de eerste verga dering gepresideerd heeft van den algemeenen raad der consultatieve organen van Italiaansch Afrika, in tegenwoordigheid van alle leden der regeering en 260 leden dier organen. Na een rede van den minister voor Italiaansch-Afrika, sprak Mussolini een korte rede uit, waarin hij zeide: „De geschiedenis der volken, die in staat zijn leven te geven aan een imperium, leert ons dat in den eersten tijd het imperium een geestelijke politieke en militaire schepping is van het moederland. In het tweede leeft en ontwikkelt het imperium zich dank zij de middelen, die voor het grootste deel geleverd moeten worden door het moederland. In het derde tijdvak be vredigt het imperium zichzelf geheel, d.w.z. be reikt het zijn volledige economische en mili taire zelfgenoegzaamheid. In het vierde tijd perk is het imperium in staat grondstoffen te leveren en in zijn landen steeds talrijker mas sa's menschen uit het moederland op te nemen. Om Imperia zeker te behouden moet men ze bevolken. Van deze vier tijdperken kunnen wij het eerste als voltooid beschouwen. Thans is de taak van de nieuwe consultatieve organen, die van af heden hun werk beginnet*, met zoo min mogelijk papier en inkt de nieuwe tijden te bespoedigen. Ik ben er zeker van dat ieder uwer voor het bereiken van dit gi-oote doel zijn krachten, zijn talenten en zijn wil in het werk zal stellen". JEUGDIGF. NATIONAAL-SOCIALIST IN BELGIc GEARRESTEERD Donderdag is volgens Havas in België een jon geman gearresteerd, die zich op verdachte wijze ophield bij de plaats, waar eenige dagen geleden het verdwaalde Duitsche vliegtuig was gedaald, aan boordi waarvan men zekere documenten had gevonden. Uit een onderzoek is gebleken dat de jongeman lid is van een Duitsche nationaal so cialistische organisatie. Veerboot tijdens storm omgeslagen. Uit Vardö (Noord-Noorwegen) wordt gemeld dat een veerboot, waarop zich 13 personen bevon den, tengevolge van den storm is omgeslagen in de Siltefjord. 5 schoolkinderen zijn verdronken. (United Press). ET moet erg prettig zijn voor een kind in Wiborg. Wiborg of Viipuri zooals de Finsche naam eigenlijk luidt is een stad aan het oostelijk einde van de Fin sche Golf. Het is een van Finland's groote hout- exporthavens en ligt aan de spoorlijn, die Hel- singfors, de hoofdstad, met Leningrad verbindt. Als u iets voor antiquiteiten voelt, dan zult u in Wiborg wel een prachtige stad vinden, want het was gedurende vele generaties een Russische stad vol van oude kasteelen, smalle straatjes en een ouden Toren met restaurant. Maar aan den anderen kant, als u meer voor het strakke mo derne voelt, zult u er evenveel vinden, dat u in teresseert. En een van Wiborg's attracties is de werkelijk schitterende nieuwe bibliotheek, die ge bouwd is voor de kleine 50.000 inwoners, die in deze kleine, maar aardige stad wonen. En speciaal merkwaardig is de kinderbibliotheek van Wiborg. De nieuwe Wiborgsche bibliotheek bevindt zich in een groot plantsoen, omgeven door boomen, struiken en gazons. Het gebouw is erg simpel van uiterlijk en werd ontworpen door den architect Al var Aalto, die ook de Finsche paviljoens op de Parijsche en New Yorksche tentoonstellingen ont wierp. Hij is een der bekwaamste architecten, die Finland heeft voortgebracht, mét den nog be roemder Eliel Saarinen, die het station in Hel- singfors bouwde en sedert dien in Amerika werkt. De bibliotheek is weliswaar al een jaar of wat oud, en niet het allernieuwste in het land, maar dat. neemt niet weg, dat het heden net zoo frisch en nieuw is als bij de officieele opening. Want de Finnen hebben een sterk gevoel voor zindelijk heid en als ze eenmaal iets moois maken, dan laten ze het niet verroesten. Ook de kinderafdeeling ziet er altijd keurig uit, hoewel kinderen toch heel gauw kans zien lokalen te verontreinigen of te beschadigen. Maar ook de heele leiding is op zindelijkheid berekend. Ieder kleintje, dat de kinderafdeeling binnenkomt ziet genezen vlug met ,30-60ctBij Apolh.en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) interpelleeren de Belgische regeering. De samenstelling der regeering en het verbod van Volk en Staat" in discussie. Rumoerige zitting van den Senaat Met 100 stemmen tegen 16 en 1 stem blanco heeft de Belgische senaat een urgent interpellatie- verzoek van senator van Dieren verworpen. De interpellatie zou betrekking hebben op de reorga nisatie der regeering, die slechts 4 Vlaamsche mi nisters omvat op de 14 zetels, zoodat geen enkel Vlaamsch katholiek democraat meer zitting heeft in de regeering, en op de versterking van de voor zorgsmaatregelen aan slechts een der landsgrenzen, benevens op de beteekenis van de instelling van het groote hoofdkwartier en de volmachten, die aan dit hoofdkwartier zullen worden gegeven. Vervolgens hield senator Borg in on een interpel latie over het verbod van het Vlaamsch Nationa listische blad „Volk en staat" en andere bladen en over „de systematisch op de onder de wapenen zijnde Vlaamsche soldaten geworpen verdenking". De minister van Binnenlandsche Zaken, Van der Poorten, verklaarde dat de verboden tegen de ge noemde bladen eveneens zouden worden uitge vaardigd tegen welke publicatie ook, die de solda ten zou kunnen demoraliseeren en de eenheid van het Belgische leger zou kunnen verbreken. Generaal Denis, de minister van Landsver dediging, sprak in gelijken zin De Vlaamsch Nationalistische senatoren begonnen echter zoo zeer te interrumpeeren dat de zitting moest worden geschorst. Na hervatting der zitting verklaarde generaal Denis dat alle Belgen, Walen zoowel als Vlamin gen, vastbesloten zijn hun plicht te doen, begrij pend, dat hun eenige devies thans is: salus patriae suprema lex (het heil des vaderlands is de hoog ste wet). Twee moties werden ingediend, waarvan de eene> eenvoudig overgaat tot de orde van den dag. Dins dag a.s. zal er over worden gestemd. In de Kamer, bij de behandeling van de begroo ting van justitie heeft minister Janson het optre den der communisten gebrandmerkt, zeggende: Op het huidige oogenblik zijn verscheidene honderd duizenden mannen gemobiliseerd aan onze gren zen. Zij dragen ontberingen en wij hebben sympa thie voor hen. Stellig, er kunnen vergissingen wor den begaan. Op het huidige oogenblik verbittert gij die mannen, wanneer gij beweert dat zij het slachtoffer zijn van ik weet niet wel imperialis me. Dat zullen wij nooit toestaan. Wij zullen er zorg voor dragen dat het moreel van het leger be schermd wordt. (Applaus). De Fransche legerbericliten. Krijgsgevangenen gemaakt bij aanval van detachement. Donderdagavond „In de Vogezen heeft een onzer posten een aanval van een vijandelijk detachement afgesla gen. Dit liet eenige krijgsgevangenen in onze handen achter". Vrijdagmorgen: „Niets te melden". Een United Pressbericht uit Parijs meldt dat de Duitsche artillerie Donderdagmiddag in de Siegfriedlinie een krachtig vuur heeft geopend op de Fransche posities ten westen van de Saar. welk vuur door de Franschen krachtig beant woord werd Het vuren duurde den geheelen mid dag Ten gevolge van de hevige koude is geen vliegen mogelijk, slechts een enkel Duitsch ver kenningstoestel werd boven Oost-Frankrijk waar genomen. De Fransche patrouilles waren zeer actief maar ontmoette - geen enkele Duitsche patrouille, daar deze in de tegen den wind be schermde loopgraven en schuilplaatsen bleven. een heele rij lage waschtafeltjes voor zich, laag genoeg voor zelfs het allerkleinste kind. Hier moe ten de kleine, smerige handjes eerst grondig ge- wasschen worden. Hierna kan de kleine klant óf naar rechts de leeszaal ingaan, óf naar links naar de boekenuitleening. Finsch en Zweedsch lp INLAND kan met zijn V2 millioen inwoners natuurlijk niet al te veel kinderkranten uit geven, maar dat wat zij hebben ligt in deze lees zaal ter beschikking. Ook prentenboeken voor de kleintjes die nog niet lezen kunnen zijn er. De periodieken en boeken in de uitleeningsafdeeling zijn Finsch en Zweedsch, de twee officieele talen van het land, maar vreemde talen zijn er niet. Als de kinderen Engelsche, Duitsche of Fransche boeken willen hebben, moeten zij die via hun ouders uit de bibliotheek voor volwassenen be trekken. Er zijn vier dames om op te passen, raad te ge ven en boeken-uitleeningsadministratie te voeren. Maar op te passen valt er niet veel. De kinderen zijn blijkbaar buitengewoon ontvankelijk voor het hun gebodene en het staat officieel vast dat se dert de opening nog geen ruzie tusschen de kleine lezers is voorgekomen. Dit is wel iets ongehoords, als men bedenkt dat er 's zomers per dag gemid deld een 150 en 's winters een 500 kinderen ko men en al die kinderen komen en gaan binnen de drie uren waarop de bibliotheek geopend is. De openingsuren zijn van 4 tot 7 uur 's mid dags, maar men had de hoop zeer spoedig ook tusschen 12 en 2 uur te kunnen openen, zoodat de kinderen in de schoolpauze er naar toe kunnen komen. De stad en de voorsteden samen hebben een diameter van ongeveer 45 k.m. en zeer veel kinderen kunnen om 12 uur niet naar huls gaan omdat de afstand te groot is.Men wil ze dus een fatsoenlijk, en in de wintermaanden een warm lokaal geven, waar ze op gepaste en toch prettige wijze hun tijd kunnen doorbrengen. Ouders gaan niet met de kinderen mee naar binnen, het is zelfs verboden voor ouders om bin nen te komen. Maar dit is dan ook het eenige ver schil met de sectie voor volwassenen. Een stands verschil wordt er evenmin gemaakt en kleine rak kers met gescheurde kleeren en bloote voeten hebben evengoed toegang als goedgekleede kin deren. Broederlijk en zusterlijk staan en zitten zij door elkaar, lezen de tijdschriften, zoeken de boeken uit, bespreken elkaar's „literairen smaak", enz. En hier hebben wij dan een typisch voorbeeld van hoe Finland probeert een gezonde sociale samenleving te kweeken onder zijn volk. J. KIRCHNER PROGRAMMA ZATERDAG 20 JANUARI 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Be richten A. N. P.). 2.00 Filmpraatje. 2.15 De Stem des Volks (Rotterdam), solisten en het Utrechtsch Ste delijk orkest (opn.) 2.453.00 Gramofoonmuziek. 3.05 Reportage. 3.30 VARA-Harmonie-orkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Vragenbus. 4.50,Residentie orkest. 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VAR A-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radio-journaal. 7.30 Cyclus „Hoe werkt de Kerk?" 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.10 „Ook gij", toespraak. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Bravour en Charme. 9.55 VARA-Varia. 10.00 „En nu.Oké!". 11.00 Berichten A. N. P. 11.10 VARA- Strijkorkest. 11.30 Dubbelmannenkwartet „Excel sior". 11.4512.00 Orgel en trompet. HILVERSUM D, 301,5 RL KRO-Uitzcnding. 8.00 Berichten A. N. P. 8.05—9.15 en 10.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 „Musiquette". 12.45 Berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kin deruurtje. 4.00 KRO-orkest. 4.45 Rococo-octet 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Economische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P., me- dedeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijs ting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke rijk" (met muzikale omlijs ting). 11.1012.00 Gramofoonmuziek. ENGHjLAND 391 en 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 RI.) 12.20 n.m. Eddie Carroll en zijn dansorkest. 1.00 Declamatie. 1.20 Berichten. 1.30 Vocale duetten. 2.05 Orgelspel. 2.35 Jachtpraatje. 2.50 BBC-Schotsch orkest. 3.35 Reportage. 4.30 Berichten. 4.35 Victor Silvester en zijn dansorkest. 5.20 Kinderuur. 5.50 Nieuw-Engelsch strijkkwartet en soliste. 6.20 Be richten. 6.35 Gevarieerd progr. 7.05 Sportpraatje. 7.20 BBC-Harmonie-orkest. 7.50 Gevarieerd pro gramma. 8.20 Zang en piano. 8.30 Gevarieerd pro gramma. 9.20 Berichten. 9.35 Causerie 9.50 BBC- Theaterorkest en -koor. 10.35 Avondwijding. 10.50 Radiotooneel. 11.15 BBC-orkest. 11.50 Eddie Carroll en zijn dansorkest. 12.2012.35 Berichten. RADIO PARIJS, 1648 Rl. 12.05 Solistenvoordracht 12.20 Raymond Legrand en zijn jazzorkest. 12.35; 1.05 en 1.35 Solistenvoor drachten. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05: 2.30 en 3.20 Solistenvoordrachten. 4.20 Radiotooneel met mu ziek. 4.50 Solistenvoordracht. 5.45 Kamermuziek. 6.20 Opera-uitzending. 9.50 Solistenvoordracht. 10.20 Lichte muziek. 11.05 Chansons. 12.0512.20 Gra mofoonmuziek. KEULEN. 456 RL 5.50 Gramofoonmuziek. 7.40 „Die Drei Musikan- ten". 9.05 Gramofoonmuziek. 9.309.50 Zang, alt viool en piano. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Gevarieerd programma. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.45 Leo Eysoldt's orkest en solisten. 5.45 Folkloristisch programma. 6.05 Blaas muziek. 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 RL 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Muzikale cau serie. 3.25 Vioolvoordracht. 3.55 Gramofoonmuziek. 4.20 Jef van Hoof's Koperensemble en gramofoon muziek. 6.05 Omroeporkest en solist. 7.35 Gramo foonmuziek. 8.20 „Christophore Colom". opera. 10.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.20—12.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 484 RI. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest en solist. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.55 Oscardy's Musette-orkest. 3.20 Selectie „De barbier van Sevilla", opera (met toelichting). 4.20 Gramo foonmuziek. 4.35 Hei trio Blaimont. 5.35 Radio orkest. 6.35 Zang en piano. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Voor soldaten. 8.50 Brusselsch Symphonie- orkest en solist. 11.20—12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 Rl. 7.35 Omroepkleinorkest en Otto Dobrindt's orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Jaro Michalek's orkest. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Concert. 11.20 Berich ten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9