DUITSCHE BERGTROEPEN IN ACTIE. KOOPVAARDIJ-MATROZEN IN OPLEIDING. Strijd om Atlantis door Willy Reese HOOFDSTUK, in. Mevrouw Frundsberg bad plotseling het plan opgevat naar Weenen te gaan om voor haar ge zondheid een kuur te maken. Dat was heel onver wachts opgekomen. In groote haaat moest ze de •voorbereidingen voor de reis treffen. Dat alleen reeds had haar nerveus gemaakt. Ze bevond zich in een zeer geprikkelde stemming, die tenslotte hoofdpijn tengevolge had, toen Frundsberg voor de vierde en laatste maal verklaarde, dat het hem niet mogelijk was, haar naar Weenen te vergezel len. Om echter al te noodlottige gevolgen voor het wel zijn van zyn vrouw te voorkomen, deed hij Verschillende beloften, en daaronder ook deze, dat hij, zoodra zijn zaken het hem toelieten, haar na zou reizen. Daarmee was zij tenslotte tevreden. Daarom mocht zijn vrouw van haar kant het met h$ar grillen en luimen ook met zoover laten ko men, dat het hem te veel werd. En zoo werd Frundsberg door zijn vrouw tot zijn groote ver rassing in een bijna vroolijke stemming ontvangen, toen hij haar afhaalde voor een bezoek aan „Salon de Paris". Zij was zelfs heel vriendelijk tegen hem en dulde, dat hy herhaaldelijk alle vyf de vinger toppen van haar rechterhand kuste. Dat was zoo een van zyn liefhebberijen. Vrouwen met mooie harrden kuste hij graag de vingertoppen. Alleen klaagde zij nog een beetje over migraine dat hoorde er zoo by. Alice Bernauer kwam de bezoekster van den „Salon de Paris" steeds met groote minzaamheid tegemoet. Daar het nu eenmaal in haar aard lag, jegens iedereen vriendelijk te zijn, had haar optre den niets gedwongens of gewilds, en maakte het integendeel een prettigen indruk, Frundsberg had al dikwijls het genoegen gehad zijn vrouw bij haar inltoopen in Salon de Paris te vergezellen. Hij deed dit steeds uiterst bereidwillig, zij het ook minder om mee te beslissen bij de keuze der toi letten van zyn vrouw, dan wel om den aanblik te gemeten van de knappe meisjes, die deze kost bare toiletten demonstreerden. Zoo had hy groo- tere belangstelling voor deze in zijde, brokaat, fluweel, en kant en pelzen gehulde vrouwen, dan zijn eigen vrouw lief zou zijn geweest, als zij het had geweten. Maar wanneer deze overigens zeer verstandige vrouw kleeren en pelzen voor zich zag wandelen, werd zij aangegrepen door een wilde hartstocht voor al deze composities van stof, kleur, en glans. Uren dagen lang had zy kun nen besteden aan het bekyken en uitkiezen van kleeren. Het verging haar als den speler bij de roulette, wanneer hy ziet, hoe menschen fices en bankpapier voor zich opstapelen. En zoo had Frundsberg tijd en gelegenheid genoeg, om te kijken en te vergelyken. Wanneer echter een man begint vergelijkingen te trekken tusschen zijn vrouw en een vreemd vrouwelijk wezen, dan wordt het hoog tijd, dat ook de vrouw deze vergelijking onbarmhartig jegens zichzelf maakt, en daaruit de consequenties trekt voor het te laat is. En zoo kwam het, dat Mevrouw Frundsberg in haar roes en haar zelfingenomenheid niets zag van het gevaar, waarin zy zichzelf had gebracht door Frundsberg steeds weer te verzoeken, met haar mee te gaan naar den „Salon de Paris". De ge dachte kwam niet by haar op, dat in den kring, die haar met stof, glans en kleur omgaf, in het glim lachen van twintig verrukkelijke mooie gezichtjes, het gfc'aar op de loer lag. Een mannequin een verkoopstertje uit een modehuis wat kon zoo'n schepsel voor een Frundsberg beteekenen Zij vergat echter, dat zij zelf een even onbeteeke- nend meisje was geweest, voordat Frundsberg zich om haar bekommerde.. Zij meende het gevaar slechts daar te zien, waar het inderdaad niet was. Zes maanden lang, ideren morgen om acht uur had Frundsberg twee filmsterren rozen laten brengen, aan de eene twee en veertig, aan de an dere acht en dertig. Had zij geweten, waarom deze beiden respectievelijke acht-en-dertig en twee-en-veertig rozen kregen, dan zou zij ze die zeker hebben gegund en er niet jaloersch om zijn geweest. Ze hadden hem heel onvoorzichtig in een vroolijke bui eens een oude heer genoemd en Frundsberg had toen zijn vijftigsten verjaardag nog niet gevierd. Ze3 maanden lang hadden ze haar rozen gekregen, px-ecies zes maanden, om dat ze toerx eindelyk begrepen hadden, waarom hij acht en dertig en twee en veertig rozen zond. Frundsberg had zich willen wreken en had ze iederen morgen aan haar eigen leeftijd willen herinneren. Van dien dag af werden de rozen niet meer geaccepteerd, en de beide zeer bevriende kunstenaressen kenden elkaar voortaan niet meer. Degene, die dagelijks twee en veertig rozen kreeg, had pas haar acht-en-dertigstenverjaardag ge vierd. Maar dat was de fout van den bloemist ge weest. Toen Frundsberg ervan hoorde, onderzocht hij welke loopjongen deze verwisseling had ver- ooi-zaakt en liet hem een., extra belooning van honderd mark zenden, omdat hij de zaak nog be ter gedaan had dan de bedoeling was. Zijn vrouw wist echter niet precies, hoe de feiten zich had den toegedragen. Zij had slechts gehoord van de ruzie tusschen de vriendinnen en dat de rozen van Frundsberg de aanleiding daartoe waren ge weest. Ze had hem toen een scène gemaakt met migraine hartkloppingen en zoo meer, waarover hij zich zoo vroolijk maakte dat hij ervan afzag, zijn vrouw de juiste toedracht van de zaak te ver tellen. Langzamerhand kreeg Frundsberg echter ge noeg van haar jaloezie. En het was dus geen won der. dat hy vergelijkingen begon te maken. En juist zoo'n klein, onbeteekenend schepseltje, dat alleen maar vrouw was, niets meer, dat geen lui men bezat, dat klein wilde blijven, dat dat juist zoo'n vrouwtje, dat In Frundsberg gedachten kreeg het schepseltje eerst nog geen vaste gestalte, totdat het uit de schare meisjes naar voren kwam, die Madama Launais daar in haar salon heen en weer deed zweven Alice Bernauer. Zijn eerste poging tot toenadering in den vorm van een uitnoodiging tot een thee was een absolu te nederlaag geweest. Maar hij had dat niet als zoodanig ervaren. Integendeel, het was iets heel nieuws. Er was geen man, die het wagen zou, een invitatie van hem af te slaan. En er was ook geen dame van de uitgaande wereld, die een Frunds berg afwees; velen zouden er alles voor over ge had hebben, een uitnoodiging van hem te krygen. Maar dit kleine, onbeteekenende verkoopstertje in een Berlijnsch modehuis kon het wagen, hem, Frundsberg, af te wijzen. Zij was volkomen onaf hankelijk van hem, en wat hem nog het meest in haar aantrok, zij wilde niets van hem want alle menschen, die met hem in aanraking kwamen, mannen zoowel als vrouwen, die zich om hem ver drongen, wilden iets van hem. Wanneer hij een vluchtige kus drukte op de hand van de vrouw, van een man, wiens effecten op de beurs daalden, dan voorkwam deze vluchtige aanraking van zijn lippen met een onverschillige, dikwijls niet eens mooie vrouwenhand, de catastrofale ineenstorting. En wanneer deze hand mooi, de huid, die haar omgaf, nog jong, glad en zacht was en zyn lippen er misschien een of twee seconden op bleven rus ten, dan Er waren mannen, die wisten, dat de kleine zwakke handjes van hun vrouwen meer konden bereiken, dan een door hen, de mannen, hoe knap ook uitgevoerde transactie. De kleine, onbeteeke nende verkoopster in de modesalon echter waagde het, een Frundsberg haar hand te weigeren en hy vond het altijd opnieuw heerlijk, wanneer zij dat deed Vandaag echter viel Frundsberg iets op. Alice Bernauer was als steeds op en top verkoopster. Zeer vriendelijk en rustig beantwoordde zij alle vragen, die Mevrouw Frundsberg haar bij het er- schijnen van een nieuw model telkens vroeg slechts de vraag naar den prijs stelde zy nooit. En toch Frundsberg meende op te merken, dat Alice Bernauer vandaag niet zoo geheel bij de zaak was als anders. Hij had het gevoel, dat het haar irriteerde en in verlegenheid bracht, wanneer hy naar haar keek. Herhaaldelijk meende hij te bemerken of verbeeldde hy zich dat slechts? dat haar groote oogen hem zochten. In ieder geval toonde zij zich vandaag niet zoo gereserveerd, als hij het van haar gewend was. Ook dat was nieuw en vol aantrekkingskracht. Alice Bernauer begon, zonder dat zij het zelf wist of wilde, Frundsberg belangstelling zeer onverwachts te vergrooten. Hij had het gevoel, dat in deze vrouw twee tegen stellingen met elkaar vochten. Iets hield haar van hem verwyderd - dat was de afweer, die altijd al in haar geweest was en die haar zijn uitnoodi- gingen had doen afwijzen. Vandaag stond tegen over deze houding iets anders, iets dat eigenlijk heelemaal niet by haar paste, iets, dat ze zich zelf had moeten opdringen. En dit nieuwe, dit on bekende, bracht haar in zijn richting Reeds bij de korte begroeting, toen hij met zyn vrouw den salon had betreden was het hem opge vallen, de lichte, nauwelijks merkbare beweging van haar hoofd, die slechts voor hem bestemd kon zijn, had hem verrast. Er lag iets tegemoetko mends in en toch ook weer niet. Ze dwong zich zelf ergens toe. Frundsberg besloot, te trachten het raadsel van Alice Bernauer op te lossen. Op een geschikt oogenblik, toen zijn vrouw bezig was met een in wijn rood velours gehulde mannequin, wendde hij zich tot haar. „Wel, juffrouw, zoudt U myn dertiende uitnoo diging voor een tea weer afslaan Het zou me niet verwonderen, al was het alleen maar omdat het een ongeluksgetal is al ben ik overigens heele maal niet bijgeloovig." (Wordt vervolgd). Door de hevige koude der laatste dagen is de toren van de voormalige Ulrechtsche bakkerij .De Korenschoof' kromgetrokken, hetgeen voor de naaste omgeving gevaar oplevert. Eenige arbeiders hebben zich beschikbaar gesteld voor het riskante sloopingswerk Een werk van barmhartigheid. Een der constables van Stockholm ontfermt zich over een Finsche kleine, die met een kindertransport in de Zweedsche hoofd stad arriveerde Koning George bracht een bezoek aan een marktplaatsje .ergens in Engeland waar hij de aldaar in garnizoen liggende troepen inspecteerde Het Belgische Roode Kruis heeft een belang rijke hoeveelheid geneesmiddelen, kleeding en voedsel naar Warschau gezonden ten dienste van de burgerbevolking, welke het slachtolfer werd van den strijd in haar land. De zending wordt ingepakt .We gaan van dit jaar niet naar Zwitserland". Gedachtig aan dit lied bonden eenige ondernemende Hage naars de ski's aan en profiteerden van den jongsten sneeuwval, die menige herinnering aaninteressantebergtochten opwekte Oefening met de reddmgbooten is een der voornaamste onderdeelen van de opleiding der ionge Engelsche koopvaardij-matrozen te Gravesend De adspirant zeelui bij hun taak aan boord van het trainingschip .Vindicatrix" onder het waakzaam oog van den instructeur De Duitsche berg troepen ondergaan den laatsten tijd vooral een inten sieve training voor hun moeilijk werk, Gewondentrans port langs onbe gaanbare steile hellingen Van de winkels in de nabijheid der kruitfabriek in Waltham Abbey te Londen, waar een ernstige ontp'ofling verschillende slachtoffers eischte, werden de ruiten vernield. Een der gehavende etalages wordt met planken afgedekt I 1 1

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 12