jtddUic Zoowel moeder als baby BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 20 JANUARI 1940 HAARDE M'S DAGBEAD T2 Roemeenscli-Joego Slavische bespreking. Gafencoe naar Temisvar. BOEKAREST, 20 Januari. Gafencoe de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken is Vrijdagavond naar Temisvar, de hoofdstad van het bij de grens van Joego Slavië gelegen Roemeensche banaat vertrokken,. Het verluidt, dat vandaag aldaar een ont moeting is gearrangeerd tusschen Fafencoe en den Joego Slavischen minister van buitenlandsche zaken, Cincar Markovitsj. Ten aanzien van deze ontmoeting meldt de Italiaansche „Massagero" uit Boekarest dat beide staatslieden niet alleen het programma van de a.s. Balkan-conferentie zullen behan delen. doch ook alle vraagstukken, welke Zuid- Oost-Europa betreffen. De ..Messagero" verneemt verder, dat Gafencoe een officieele ontmoeting tusschen koning Carol en prins regent Paul voorbereidt. De jongste luchtbombardementen o]i Finland. Veel materieele schade. (Men zie ook pag. 1.) HELSINKI, 20 Januari (Havas). Gisteren hebben 450 Sovjet-Russische vliegtuigen boven het front gevlogen, waarvan 250 boven het front van Karelië. Ook hebben de vliegtuigen een bezoek gebracht aan Aabo, Hangö en de Ymenevailei. Hangö, Ekenas, Karjaa, Lor ja, Hyvinka en Riimaka werden heftig gebom bardeerd Evenwel werden slechts twee perso nen ernstig gekwetst. De materieele schade is aanzienlijk. In het noorden hebben 6 Russische vliegtui gen tusschen Telkosenniemi en Kemijarvi 150 bommen geworpen, doch geen van deze bommen is ontploft. Drie toestellen vlogen naar Kemi jarvi, doch zij konden deze plaats niet passee- ren. Van betrouwbare zijde verneemt Reuter uit Helsinki dat Finsche patrouilles een Sovjet-Russische divisie aan het front van Salla, ten noorden van de ..Wespentaille" van Finland van de achterwaarts gelegen bases hebben afgesneden. Een zon spatte uiteen. Catastrofe in de sterrenwereld. ERFURT, 20 Januari. (D.N.B.) Aan de hand van waarnemingen, welke zijn gedaan op de sterren wachten van Hamburg en Sonneberg is vastgesteld, dat zich een geweldige catastrofe in de sterrenwe reld heeft voorgedaan. In het Melkwegstelsel is een zon, gelijk aan de zon van ons eigen zonnestelsel, ontploft tengevolge van een plotselinge ontaarding van" de atomen, waaruit deze vuurbol was samen gesteld. Door het geweld van de ontploffing werd het omhulsel van de ster met een snelheid van en kele millinenen kilometer per uur naar alle zijden het wereldruim ingeslingerd. CONTACT-COMMISSIE VOOR FÏNANCIEELE BELANGEN IN HET BUITENLAND. 's-GRAVENHAGE, 20 Jan. Bij beschikking van den minister van financiën is ingesteld een con tact-commissie voor financieele belangen in het buitenland. Tot voorzitter, tevens lid der commis sie, is benoemd mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank. De regeeringspersdienst licht de instelling van deze commissie o.a. als volgt toe: De huidige oorlog heeft, evenals de wereldoor log. het aanzien gegeven aan moeilijkheden van velerlei aard, welke worden ondervonden bij de behartiging van de financieele belangen van Ne derland in het buitenland. De commissie zal aan de regeering in het alge meen advies moeten uitbrengen over alle zaken van financieelen aard. waarbij Nederlandsche be langen in het buitenland zijn betrokken. BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. De Onderafdeeling „Stad Haarlem" van den Ne- derlandschen Bond van Gemeente-Ambtenaren hield haar jaarvergadering in Hotel Lion d'Or, Kruisweg te Haarlem. Aangenomen werden 10 nieuwe leden, waardoor het aantal leden ruim de 100 is gepasseerd. Tot voorzitter werd met algemeene stemmen ge kozen de heer E. W. Goedhart. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: H. L. Baum, F. M. Aukes, A. Duitemeijer, P. van Rosmalen, K. Tijsterman, penningmeester en J. Egmond, secretaris. Deze verkiezing-geschiedde bij enkele candidaatstelling. Verschillende agendapunten o.m.: oprichting van bondscursussen voor de studie in de Ge meenteadministratie en Gemeentefinanciën, ga ven aanleiding tot uitvoerige besprekingen. Besloten werd voor de oprichting van genoemde bondscursussen, een enquête in-te stellen onder de leden en de overige gemeente-ambtenaren, teneinde te kunnen nagaan of er voldoende ani mo bestaat tot deze oprichting te kunnen over gaan. Eventueel zullen deze cursussen ook uit gestrekt kunnen worden voor opleiding voor de technische gemeentebedrijven. genieten een deskundige verpleging in onze inrichting. Rustige en prettige omgeving. Kraaminrichting „BEATRIX" ZIJLWEG 198 TELEFOON 17200 (Adv. ïngez. Med.) HAARLEM, 20 Januari 1940. Bevallen: 17 Jan, M. Meijer—van Beijeren, z., 18 Jan.. M. A. FeitsmaBrüx, z., 20 Jan., J. Kos terScheepsma, z. Overleden: 17 Jan.. E. C. M. Beek. 59 j., Wester- houtpark, 18 Jan., R. W. Brakel. 76 j., Ged. Oude Gracht, 19 Jan.. B. J. Korbeeck, 43 j., H. van Alphenstraat, G. van der Gaast, 69 j., Middenweg. Italië anti-bolsjewistisch en anti-democratisch. De „Relazioni Internazionali" over het Duitsch-Russische Verbond. ROME, 20 Januari. (Stefani). In een artikel over Rusland en de democratieën schrijft de „Relazioni Internazionali" na te hebben gewezen op het „fa beltje van de onweerstaanbare kracht van het Roode Leger, dat in Finland ineenstort", dat onder de vele vergissingen van de democratieën ook een overdreven voorstelling van de militaire macht van de Sovjet Unie bestond. Het enthousiaste oordeel over het Roode Leger is door Italië nooit gedeeld, hetgeen wordt bewezen door het aanhalen van een artikel van de „Popoio dTtalia*' van 1937 over de „zuivering" in het Roode Leger, waarin wordt ge zegd, dat het Roode Leger buiten de grenzen niets beteekent. Op het oogenblik beleedigen de democratische leiders het Roode Leger en veroordeelen zij het „monsterverbond" tusschen Moskou en Berlijn. Tusschen het fascisme en de democratieën bestaat het verschil, dat het fascisme steeds vijandig is ge weest aan het communisme en ook in deze dagen nog tegen het bolsjewisme strijdt. De democra tieën hebben steeds een nauwe vriendschap met het bolsjewisme onderhouden. Hetgeen sedert het najaar van het vorig jaar is geschied, is niets dan een veroordeeling van de groote fouten, welke door de democratieën zijn be gaan. De „Relazioni Internazionali" schrijft verder dat uit de gebeurtenissen in Finland duidelijk blijkt, waarom Moskou een overeenkomst met Duitsch- Iand verkoos boven een met Frankrijk en Enge land. De leiders van Moskou waren niet tevreden met de regeling van Versailles en zij wisten zeer wel dat het Roode Leger niets vermocht tegen het Duitsche. Daarom verkoos Moskou boven het schrikbeeld van een nieuwen oorlog legen Duitsch- land, dat door de democratieën werd geboden, het geringere risico van een expansie onder bescher ming van een bondgenootschap met Duitschland. In werkelijkheid veroordeelen de democratieën, wanneer zij over het „monsterverbond" spreken, niet het bolsjewisme, doch de keus, welke het Kremlin heeft gedaan tusschen de beide mogelijk heden van een verbond. Zij verbreken de betrek kingen met Moskou niet, omdat zij hopen, dat de Sovjet Unie haar houding nog zal wijzigen. Het fascisme, aldus besluit het blad zijn artikel, heeft dus gelijk, wanneer het niet alleen anti-bolsjewis tisch, doch ook anti-democratisch is. Paus antwoordt op Roosevelt's Kerstboodschap. President voldaan over den inhoud der nota. Het antwoord van den Paus op de Kerst- vredeboodschap van Roosevelt is door den apostolischen delegaat op het Witte Huis overhandigd. Na de overhandiging verklaar de de delegaat dat Roosevelt „zeer voldaan was over den inhoud der nota". Naar ver-' luidt zal de nota later gepubliceerd worden. Symposium voor electrowarmte en electrochemie. Te Arnhem is een symposium voor electro warmte en electrochemie gehouden. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen heeft een openingsrede ge houden, waarin hij o.m. zeide. dat. bij 't. welkom heeten van den president der Belgische zuster instelling, het Comité Beige de l'Electrothermie et FElectrochemie, dat wel vaak het woord eco nomische samenwerking tusschen Nederland en België in zijn algemeenheid wordt uitgespro ken, maar dat men niet concreet aangeeft op welk gebied men met deze samenwerking nu eens goed en ernstig kan beginnen. Als hiervoor ooit een goed begin gelegd kan worden, dat is dit wel op het gebied der toegepaste natuurwetenschap. Daardoor versterken wij zoowel de Nederland sche als ook de Belgische economische weerbaar heid en indien wij aldus handelen, dienen wij in hooge mate ons hoogste goed, de politieke zelf standigheid van onze beide landen. Laten wij ook iii dit opzicht kleinere eigen belangen op offeren om het grootere belang, een zoo effectief mogelijke samenwerking, zoo intens mogelijk te dienen. Spreker zeide verder, dat in verschillende Nederlandsche industrieën thans reeds ruim 800 electrische ovens zijn opgesteld met een ge zamenlijke aansluitwaarde van 30.000 kW. Jam mer genoeg hebben wij nog geen statistiek, zooals in andere landen omtrent het energieverbruik dezer ovens. Ware dit het geval, dat zouden wij tevens kunnen aangeven, welk gedeelte van het totale verbruik over 1939 (3.807 milliard kWh) voor rekening der industrieele electrowarmte en electrochemie is geweest. Intusschen kan spr. dit wel voor de provincie Limburg doen. Het totaal aantal kWh door de P.L.E.M. afgeleverd bedroeg in 1939 142.000.000 kWh. Hiervan kwamen voor rekening der in dustrieele electrowarmte- en electro-chemische bedrijven 17.0C'.000 kWh; dit is dus 12 pCt. van haar totalen omzet. Het Limburgsche percentage voor het ver bruik van electrische energie voor electro- chemische en electro-thermische doeleinden is reeds van dezelfde orde als dat vaai het we- reldverbruik. Spr. drong er op aan te bedenken dat de lichte metalen en hun alliages in de toekomst een even groote rol gaan spelen als thans aan 't ijzer en zijn alliages is toebedeeld; uit dien hoofde mogen wij ook uit nationaal economisch oog punt niet meer onverschillig staan tegenover oprichting van deze verbindingen produceerende industrieën m eigen land. Van de industrieele electrowarmte een vluch- tigen blik werpend op de huishoudelijke toe passingen, constateert spr. met vreugde, dat het electrisch koken steeds meer toeneemt, dank zij het practisch overal doorgevoerde vastrechtta rief en de lage prijzen der fornuizen. Per 1 Januari 1939 werd in Nederland in 44000 gezinnen eleotrisch gekookt en werden hiervoor rond 38 miilioen kWh gebruikt; voor 1 Januari 1940 schat spr. dit cijfer op 56000 gezinnen met een stroom verbruik van 48 miilioen kWh. terwijl op 1 Januari 1939 in Nederland 82.354 heetwater- reservoirs in gebruik waren met een totaal stroomverbruik van 100 miilioen kWh. Het totale electriciteitsverbruik van fornuizen, komforen en heetwaterreservoirs, alle bestemd voor huishoudelijk gebruik, schat spr. per 1 Janu ari 1940 op 158 miilioen kWh. Daarna is het woord gevoerd door prof. dr. L. S. Omstein te Utrecht, onderwerp: De effectieve temueratuur bij verschillende verschijnselen; drs. M. Hagedoom te Utrecht, onderwerp: Het meten van temperaturen boven 800 gr. C.; ir. H. J. Meerkamp van Embden, te Eindhoven, on derwerp: Hoogfrequent-verhitting; dr. H. J. Ha maker, te Arnhem, onderwerp: De warmteverlie zen van electrische ovens bij intermitteerend bedrijf en dr. ir. J. Hoogland te Boekelo, onder werp: Electrochemie en chemische industrie. Ernstige ontploffing in Fransche mijn. Acht slachtoffers. RIJSSEL, 20 Januari. (Havas) Bij een ont ploffing van gas in de Dourges mijnen te Noyelles Godault zijn 8 slachtoffers te betreuren. Vier lij ken zijn in een mijngang aangetroffen, terwijl vier andere arbeiders worden vermist. Bemanning van „Arendskerk" Dinsdag in het land terug. De Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maat schappij deelt mede, dat de kapitein en de beman ning van de „Arendskerk" heden uit Lissabon per trein naar ons land zou vertrekken. Dinsdag worden zij in ons land terugverwacht. Vacantie-beziglieden voor schoolkinderen. Verschenen is het jaarverslag van de Vereeni- ging Vacantiebezigheden voor Schoolkinderen 1938-1939. Deze vereeniging tracht een zoo groot mogelijk aantal volkskinderen in de groote vacantie samen te brengen op een terrein buiten de stad om hen, onder leiding, bezig te houden met spel en han denarbeid. In 1939 gaven zich 749 kinderen op. Evenals elk jaar bleef een zeker percentage weg, gemiddeld kwamen er 592 op. Gevormd werden 22 speelgroepen. Het gedrag der kinderen was o^er het algemeen voldoende; dit wordt elk jaar beter.. Er kwamen 2 ongelukjes voor, die geen gevolgen hadden. Hoofdleider Jonker, die wegens gezondheids redenen nog niet in staat is zijn functie waar te nemen, werd ook dit jaar vervangen door den heer A. Fielmich te Hoofddorp. Hij werd bijge staan door een staf van 13 leiders en 16 leidsters onder wie vele oude bekenden uit vorige jaren, benevens eenige nieuwelingen. Het sportterrein aan de Kleverlaan werd door het gemeentebestuur ter beschikking gesteld. Bij regenweer werd beschutting gevonden in tenten. Het ledental bleef constant. Het is noodig dat het in deze benarde tijdsomstandigheden nog toe neemt want er is een nadeelïg saldo. Het bestuur bestond uit: den heer E. van der Wall, voorzitter, mevr. L. Boerma-Boerma, le se cretaresse, mej. B. Hofland, 2de secretaresse, den heer W. Barneveld. 1ste penningmeester, mevr. S. Brandon-Grondel, 2de penningmeesteresse, Dr. Sorgdrager, mevr. Cramer-Kuipers, den heer C. G. Meier. Aan de beurt van aftreden zijn mej. B. Hofland en de heer C. G. Meier. Deze laatste stelt zich niet herkiesbaar. Mevr. Brandon heeft tot leedwezen van het bestuur om gezondheidsredenen voorloo- pig voor een bestuursfunctie moeten bedanken. Candidate vah het bestuur is mevr. E. C. Harke- maVerhaar, DE „ZAANDAM" THANS VERTROKKEN. ROTTERDAM, 20 Januari. Hedenmorgen in de vroegte is het s.s. „Zaandam" van de Hol- land-Amerika Lijn van Rotterdam naar New York vertrokken. Het schip heeft ongeveer 150 passagiers aan boord, waarvan de helft Duitsche emigranten. Het schip heeft, direct koers gezet naar New York en doet Southampton niet aan. „Het Noord-Hollandsch Landschap" wil „Wildrijk" aankoopen. Fraai bosch in de gemeente Zijpe wordt met onteigening bedreigd. De Stichting „Het Noord-Hollandsche Landschap" heeft het plan opgevat het fraaie bosch „Wildrijk" in de gemeente Zijpe aan te koopen. Daartoe is ech ter een bedrag van f 22.000 noodig. Uiterlijk 31 Maart moet dit geld bijeen zijn. De stichting wekt daarom op giften te sturen of deel te nemen in de 21/» pet. obligatieleening. Men kan van f 100 af obli gaties voor gemeld doel nemen. In een begeleidende circulaire schrijft de Stich ting o.m.: Onze provincie, waarin de hoofdstad des lands met haar 800.000 inwoners is gelegen, wier eigen hoofdstad ook reeds 140,000 inwoners heeft en die- verder verschillende gebieden kent met een groote en steeds grooter wordende bevolking, bezit desniet temin wijde, uitgestrekte polders met heerlijke ver gezichten, polders, die lang geleden of eerst onlangs aan het water zijn ontrukt. Behalve deze cultuurlandschappen treft men in onze provincie duinen, heiden, bosschen, plassen en moerassen aan. Reeds zijn groote gedeelten van die duinen en heidevelden in vaste en veilige handen overgegaan» terwijl ook enkele bosschen als defini tief beschermd mogen worden beschouwd. En dan denkt men aan de terreinen van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, aan het Naardermeer, het bosch van Heiloo, de vogel broedplaatsen op Texel en enkele andere, aan de Gooische bosschen en heiden, sedert welhaast 10 jaren voor een belangrijk deel eigendom van de Stichting „Het Gooisch Natuurreservaat", aan de uitgestrekte duinterreinen van het Staatboschbeheer en van de Provincie Noord-Holland zelve, tenslotte ook aan de bosschen in het Gooi en elders, toebehoo- rend aan verschillende Gemeenten. Er zijn in onze dichtbevolkte provincie echter nog tal van terreinen, zoowel plassen, als moerassen, bos schen» duinen enz., wier duurzaam behoud zoowel uit een oogpunt van wetenschap als om redenen van schoonheid en recreatie van het grootste gewicht is. Wanneer men zich rekenschap geeft van de nog steeds sterk toenemende bevolking eenerzijds en van de thans aan de orde van den dag zijnde, zoo diep in het landschap ingrijpende ontginningen, her ontginningen en ruilverkavelingen anderzijds, dan mag men inderdaad zeggen dat het behoud van die zoojuist genoemde terreinen voor ons volk van groote beteekenis is. De Stichting is er in mogen slagen een zeer aan trekkelijk bosch, groot ruim 17 ha., gelegen in de Gemeente Zijpe, „Wildrijk" genaamd, in handen te krijgen. Op uiterlijk 31 Maart a.s. dient vast te staan of de voor dit doel benoodigde f 22.000 bij een zijn en wij tot aankoop van dit bosch, dat met ontginning tot weiland wordt bedreigd, kunnen overgaan, Wie de op zich zelf nipt onaantrekkelijke doch ge heel vlakke noordpunt van Noord-Holland kent, wordt wanneer hij de Gemeente Zijpe bezoekt, ver rast door de groote bekoring van dit loofhoutbosch waarvan zich het zuidelijk deel waarschijnlijk be vindt op een complex uiterst lage duintjes in de voormalige strandvlakte. Het bosch bestaat voor namelijk uit eik en berk» esch en els, terwijl men er ook de kurk-iep, beuk, linde, eschdoorn, abeel, wilg en lijsterbes aantreft. De bodemflora vertoont e enovervloed van wilde hyacinten (overheerschend blauw maar ook rose bloemig) terwijl men ook plekken aantreft waar de bodem 'n weelderige begroeiing van varens laat zien. Men ziet er voorts hondsdraf, speenkruid, honds viooltjes, lelietjes van Dalen, kleefkruid en eikva ren, kamperfoelie enz. enz. Het bosch heeft ook een belangwekkende vogel bevolking. Talrijk is er de houtduif, men treft er de fitis aan, de tuinfluïter» grasmusch, nachtegaal, ge klaagde roodstaart en winterkoning en men ziet er talvan andere vogels. Over Koffie. Voor de afd. Haarlem der Ned. Ver. van Huis vrouwen heeft gistermiddag de heer M. W. Fleury, verbonden aan het Propaganda Bureau voor Ned. Ind. koffie een causerie gehouden over koffie. Er is koffie en koffie. Dat weet iedere huis vrouw. Wat niet iedere huisvrouw weet is, dat er drie hoofdsoorten koffie zijn: de Arabica, de Liberia en de Robusta-koffie. Wellicht is het haar ook onbekend, dat Amerika en Scandinavië vooraanstaan in de rij der koffiedrinkende lan den en dat Finland ook als koffiedrinkend land veel meer als Scandinavisch land dan als Rus sisch mag worden aangemerkt. Spr. ging na, wat de goede koffie van de min dere soort onderscheidt, gaf inzichten op het moeilijke gebied van melanges ten beste en ver telde, dat wij in Nederland 35 miilioen K.G. koffie per jaar opdrinken, wat een belangwek kend cijfer is. Jammer, dat daar niet meer dan 12.000.000 K.G. uit Indië bij is, hetgeen bewijst dat wij uit Brazilië, Guatemala en Columbia betrekken wat wij gevoeglijk, bij onze bruine broeders aan den evenaar konden halen. Spr. wekt dan ook op, het eigen product de voor keur te geven, omdat uit de Indische koffie- soorten voortreffelijke melanges te maken zijn. Ten bewijze hiervan werd na dit koffie praatje een kopje zuiver Indische koffie geser veerd. TWEE JEUGDCONCERTEN VAN DE H. O. V. Evenals vorige jaren heeft de Afdeeling Haar lem van ,De Vereeniging voor Muzikale Ontwikke ling der Schooljeugd" het plan twee Jeugdconcer- ten door de H. O. V. te laten geven en wel op 7 en 21 Februari a.s. Wederom zijn de programma's met zorg samen gesteld, zoodat de jeugdige toehoorders de gele genheid krijgen, het orkest in werken van ver scheiden aard en bezetting te hooren. Het eerste concert staat onder leiding van A. Verhey; zijn kennismaking met de Haarlemsche jeugd zal stellig tot blijvende wederzijdsche waar deering leiden. Op zijn programma is een plaats ingeruimd voor den jongen pianist Hans Ocieck, die eigen werk met het orkest speelt. Het tweede concert is aan Marinus Adam toe vertrouwd; het vorige jaar heeft hij de jonge harten stormenderhand veroverd. Bij hem krijgen enkele orkestleden de gelegenheid, hun solistische bekwaamheid te toonen, Totnogtoe mochten deze concerten een zeer verheugende belangstelling genieten, dank zij de medewerking van het Gemeentebestuur, de scho len, de musici en niet het minst van de leerlingen zelf. Moge het dit jaar weer zoo zijn! Voor alle bioscoopvoorstellingen vergunning noodig. Regeering wenscht strengere controle te oefenen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bioscoopwet. Ter toelichting schrijven de ministers van bin- nenlandsche zaken en van justitie o.a.: De behoefte heeft zich doen gevoelen om ont duiking van het preventief toezicht, neergelegd in art. 16 van de wet, tegen te gaan. Gebleken is nl., dat getracht wordt films, welke niet voor openbare vertooning zijn toegelaten, te vertoonen in publieke bijeenkomsten, waaraan slechts naar den uiterlijken vorm het karakter van besloten gezelschap wordt gegeven. Men geeft dan op groote schaal aan een ieder, die zich meldt, lid maatschapskaarten uit of verschaft introductie, hetzij om niet, hetzij tegen een bedrag, dat naai den omvang veeleer entree voor eenmaal, dan contributie is Gelijk bekend, is het volgens het stelsel van de bioscoopwet niet verboden niet-gekeurde of niet- toegelaten films in besloten kring te vertoonen. Weliswaar is het besloten karakter der hiervoren bedoelde bijeenkomsten slechts schijn, maar bij gebrek aan positief bewijs kan hiertegen niet steeds voldoende worden opgetreden; aldus wordt het voor aanhangers van stroomingen, gericht op verstoring van openbare orde en rust, mogelijk om door het vormen van zoogenaamde besloten gezelschappen films, welke geschikt zijn om de openbare orde te ondermijnen, wel degelijk voor het publiek te vertoonen. Dat zulks bepaaldelijk in de tegenwoordige tijdsomstandigheden in hoo ge mate ongewenscht is, nu beroering onder de bevolking zooveel mogelijk dient te worden ver meden, behoeft geen betoog. Wel mag de regeering hier met waardeering gewag maken van het besluit van den Ned. Bios coopbond, waarbij het den bij dien bond aange sloten leden verboden is, hun theaters voor het vertoonen van door de centrale commissie niet toegelaten films af te staan. Hierdoor wordt het euvel ingeperkt Anderzijds dient echter niet uit het oog te worden verloren, dat het voortschrij dende gebruik van smalle films, voor de vertoo ning waarvan men geen bioscooptheater noodig heeft, de mogelijkheid van vertooningen als bo venbedoeld zeer in de hand werkt, terwijl de be doelde bijeenkomsten ook veelal plaats vinden in zalen, welke wel een bioscoopinstallatie bezitten, doch welker exploitanten niet bij den Bioscoop bond zijn aangesloten. Na afweging van de voor- en nadeelen, ver bonden aan de verschillende mogelijkheden, is de regeering tot de overtuiging gekomen, dat de thans voorgedragen oplossing het meest aanbe veling verdient. Zij bestaat hierin, dat de kring, waarbinnen geen andere dan door de „rijkscom missie filmkeuring" aldus wordt voorgesteld voortaan de centrale commissie voor de keuring van films te noemen toegelaten films mogen worden vertoond, in beginsel wordt verruimd door in art. 16, eerste lid, de woorden „in het openbaar" en „openbare" te doen vervallen. In een nieuw tweede lid wordt bepaald voor welke voorstellingen het verbod om andere dan door de rijkscommissie filmkeuring toegelaten films etc. vertoonen, niet zal gelden. Daarnevens schept de nieuwe bepaling, vervat in het zesde lid van art. 16, volgens welke de rijkscommissie filmkeuring de toelating van films kan beperken tot door haar aan te wijzen groepen van personen, de mogelijkheid, dat films, die voor een willekeu rig samengesteld bioscooppubliek in aanmerking mogen komen (medische films b.v.), voor een pu bliek van bepaalde bijzondere samenstelling wordt vertoond. De ministers denken hier o.a. aan gezel schappen. deskundig op het gebied, waarop de film betrekking heeft. Zij zien niet voorbij, dat het nieuwe stelsel tengevolge heeft, dat een bona fide vereeniging een volkomen onschuldige film voor haar leden niet kan vertoonen zonder dat deze voor vertooning is toegelaten, Doch de vol strekte onmogelijkheid om voor het onderscheid tusschen bona-fide vereenigingen en vereeni- gingen, welke de kiem van wetsontduiking In zich dragen, een afdoend objectief criterium vast te stellen, zoomede de onmogelijkheid een afdoende maatstaf te vinden, volgens welke bepaalde films zonder meer van het vereischte van voorafgaande keuring zullen zijn vrijgesteld, nopen over dit bezwaar heen te stappen. Overigens wordt de toe lating in de praktijk zeer gemakkelijk verkregen. In de tweede plaats strekt de wetsvoordracht om de werkingssfeer van de wet te verruimen, in dien zin, dat in het vervolg ook voor een niet beroeps matige vertooning van films in het openbaar ver gunning van B. en W zal zijn vereischt Een derde voornaam onderdeel van de wetswij ziging betreft de sancties op overtreding der bij de wet gestelde voorschriften. DAME BREEKT HAAR BEEN. Vrijdagmiddag liep mevr. v. B. uit Haarlem in de duinen van Kraantjelek te wandelen. Zij kwam in een kuil terecht, waardoor zij haar rechter been brak. Per ziekenauto werd zij naar de Maria Stichting te Haarlem overgebracht. Emigranten-tragiek in Roemenië. Achttien Joodsche vluchtelingen omgekomen. BOEKAREST, 20 Januari. Achttien Joodsche vluchtelingen zijn aan de monding van den Donau tengevolge van de koude, waarin zij met gebrek aan voedsel en kleeren aan hun lot waren overgelaten, bezweken. In de haven van Sulina aan de monding van den Donau in de Zwarte Zee lagen vier schepen met in totaal 2800 Joodsche vluchtelingen uit Centraal Europa aan boord. Zij waren daar reeds verscheidene weken. Slechts enkele van hen hadden toestemming om naar Palestina te gaan. De anderen kregen echter geen vergun ning de haven te verlaten. Onder hen zou zrich een oud-minister van Tsjecho Slowakije bevin den, wiens naam echter geheim gehouden wordt. De Joodsche gemeente van Boekarest heeft thans kleeding, voedsel en medicamenten gestuurd. Dezer dagen werden op de schepen twee kinderen geboren. (United Press). De bezittingen van Fritz Thyssen. Binnenkort rijksconcern. BERLIJN, 20 Januari. Volgens mededeelin- gen uit Duitsche banfckringen zou het vermogen van den uitgeweken groot-industrieel Fritz Thys- sen. hetwelk onlangs doca' den Duitschen staat werd geconfiskeerd, in totaal ongeveer 22 mii lioen rijksmauk bedragen hebben. Men neemt aan dat de fabrieken van Thyssen zullen wor den veranderd in een rijksconcern, evenals in het geval van de vroegere Joodsche wapenfa briek Suhle geschied is. Dit concern wordt thans onder den naam „Wilhelm Gustloff Stichting" door het Duitsche arbeidsfront beheerd. Verschillende leden van de familie Thyssen zouden nog getracht hebben de confiscatie uit gesteld te krijgen. (United Press.) WANDELSPORT PRINSES BEATRIX-MARSCHEN VAN „SPORTIEF". De nationale Prinses Beatrix-marschen, die ieder jaar op den eersten Zondag in Februari gehouden worden zullen dit jaar plaats hebben op Zaterdag 3 Februari en Zondag 4 Februari. Zaterdag 3 Fe bruari worden speciaal de militairen verwacht en zij, die niet op Zondag wandelen. Zondag 4 Fe bruari voor alle burgefgroepen enz. De tochten worden georganiseerd door de R.-K. Haarlemsche Wandelsportvereeniging „Sportief". Zaterdag is de start te 2 uur en Zondag te 12 uur bij het café Hommels aan de Zomervaart te Haarlem. Dit jaar zal de herinnering bestaan uit een fraai uitgevoerd boomstammetje. Zij die voor de eerste maal deze match loopen, ontvangen de Prinses Beatrix-medaille. Het se cretariaat is gevestigd bij den heer G. A. Mol, Graaf Willemstraat 12 te Haarlem. J. ROOS WINT TE HEERENVEEN. Door de Kon. IJsvereeniging „Thialf" te Heeren veen werden Vrijdag wedstrijden in het hardrijden voor amateurs gehouden om den Willem van Rïsen- beker over 500, 1500 en 3000 Meter. De uitslagen luiden: 500 M.: 1. Roos (Amsterdam) 49,9 sec.; 2. De Vries (Amsterdam) 50 sec.; 3. Schouten (Warnsveld) 51.3 sec. 1500 M.: 1. Roos 2 min. 45.3 sec.; 2. De Vries 2 min. 48.3 sec.; 3. Kremer 2 min. 48.8 sec. 3000 M.: 1. Roos 5 min. 40.1 sec.; 2. Kremer 5 min. 43 sec.; 3. Schouten 5 min. 49 sec. Algemeene rangschikking: 1. Roos 161.667 punten; 2. De Vries 166.433 punten; 3, Schouten 166.532 punten; 4. Kremer 167.066 punten; 5. Bosson 168.166 punten. IJMUIDEN HEDEN GEEN TRAWLERS BINNEN Er was heden geen enkele trawler aan den af slag, vermoedelijk doordat de haven vannacht door le militaire autoriteiten gesloten is geweest. HEEMSTEDE Extra Brandstoffentoeslag. Wegens de felle koude. In verband met de bijzonder strenge vorst heb ben B. en W. van Heemstede besloten aan de werk- loozen een extra brandstoffentoeslag uit te keeren Ook aan de door Maatschappelijk Hulpbetoon on dersteunden zal deze week een extra bijslag worden verstrekt. Blijft de vorst aanhouden, dan zal voor de volgende week door het gemeentebestuur op nieuw onder het oog gezien worden, welke verdere maatregelen noodzakelijk zijn. ALGEMEEN STEUNCOMITé 1939. Met aandrang wordt de aandacht gevestigd op de straat- en, deurcollecte, die Zaterdag 27 Januari as. in onze gemeente zal worden gehouden voor het Algemeen Steuncomité 1939. Het doel is be kend: zooveel mogelijk hulp te verleenen aan die genen, welke door den druk der tijden dreigen onder te gaan. Burgerplicht en naastenliefde, ma ken het noodzakelijk, dat deze menschen afdoende worden geholpen. Zoo heeft ook H.K.H. Prinses Juliana het begrepen en is daarom als eere-presi- dente opgetreden. Met het voorbeeld van onze ge liefde Prinses voor oogen, zullen wij allen met blij moedigheid medewerken, deze inzameling te doen slagen. De dag van de collecte is Zaterdag 27 Januari. Girostorting: G. A. Breyer, 86487, Heemstede. Collectanten gelieve zich aan te melden bij: me vrouw A. W. E. Hetlema-van Verschuer, H. de Keijserlaan 10, mevrouw J. F. M. Thierry de Bije Dólleman-Everard, Lieven de Keijlaan 1. BLOEMENDAAL ONEERLIJKE WERKMEESTER. Wegens ziekte van den patroon was in de bak kerij van F. te Bloemendaal de werkmeester H. aan gesteld om tijdelijk het beheer op zich te nemen, ook over de financiën. Hij heeft misbruik van dit vertrouwen gemaakt. Eiken avond moest hij reke ning en verantwoording doen bij den heer G. Deze bemerkte, dat de werkmeester rekeningen, die aan den winkel betaald werden, niet verantwoordde, maar ten eigen bate aanwendde. Door de recherche werd hij verhoord en te Overveen voorloopig ia arrest gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 14