Haarlem's Dagblad Finsche tegenaanval Moderne Heerenhuizen I. KAN Holland" en „IJssel" weer in veilige haven Amerika's Invloed. ten westen van Salla. fBesCissing) Nederlandsche ambulance naar Finland. Deze Vingerafdruk Boksen. Voor suiker bon 12 Eenige verandering Hef Belangrijkste 57e Jaargang No. 17358 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 20 Januari 1940 Abonnementen per week ƒ055, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per ^ost 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, eike regel meer ƒ0.35, Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Evenals in den vorigen oorlog, toen zij na jaren tenslotte aan de zijde der gealliëerden aan den strijd gingen deelnemen en een groot leger onder bevel van generaal Pershing naar Europa zonden hetgeen beslissende uitwerking had is de invloed van de Vereenigde Staten op de Europee sche gebeurtenissen weer zeer groot. Dat is ook voor iedereen begrijpelijk. Al zijn velen geneigd zich blind te staren op de vervaar lijke kracht der Europeesche groote mogendheden, die dichtbij zijn en van wier daden en bin- nenlandsche verhoudingen men zooveel meer weetwie even nadenkt over de Vereenigde Staten beseft dat niet alleen hun omvang, kracht en jonge energie maar oo}c hun onaantastbare 'positie van doorslaande beteekenis kunnen zijn. De strijdende Europeesche grootmachten dienen wel voortdurend rekening met de V.S. te houden. Het is duidelijk dat de sympathieën der demo cratische Yankees in groote meerderheid aan de zijde der gealliëerden zijn. Het is eveneens duïde- 'lijk dat zij niettemin weinig neiging hebben zich in den oorlog te mengen. Maar de Russische aan- op Finland heeft groote verontwaardiging in j Amerika gewekt en wie dat land der uiterste tegenstellingen alleen als belust-op-dollars ziet vergist zich. De kans dat de Vereenigde Staten wèl zouden gaan ingrijpen als andere kleine lan den in Europa werden aangevallen moet dan ook wel als een heel ernstige mogelijkheid worden beschouwd. De huidige toestand kenmerkt zich door presi dent Roosevelts streven om den vrede-door-over- te bevorderen. Hij heeft in den laatsten tijd daartoe contact gezocht met den Paus en zelfs een persoonlijken ambassadeur bij den Heiligen Stoel benoemd. Nu komt weer het bericht dat de apostolische delegaat in de Vereenigde Staten, Sicognani, op het Witte Huis een antwoord-nota van den Paus heeft overhandigd waarmee Roo sevelt zich zeer ingenomen heeft getoond. Die nota zal worden gepubliceerd. Inmiddels weten wij dat in Rome contact gevonden is tusschen het Vaticaan en het Quirinaal. Onze minister van Buitenlandsche Zaken heeft onlangs verklaard dat de regeering in bepaalde omstandigheden ervoor zou kunnen gevoelen, deel' te nemen aan vredes-initiatief ook buiten den kring der Oslo-staten. Onze minister-president heeft zich onlangs zeer duidelijk uitgesproken over het Ne- derlandsch belang bij een vrede-door-overleg, die Europa zooveel betere kansen geeft dan een over winning van een van beide partijen. Wij herin neren ons allen het aanbod van goede diensten, door onze Koningin en den Koning der Belgen gedaan. Wij behoeven geen van allen te twijfelen aan de geestdrift, waarmee Zweden, Noorwegen, Denemarken en Zwitserland vredespogingen in het Westen zouden steunen. En wij zien in de Amerikaansche berichten het diplomatiek over- zlch ontwikkelen met een kans op spoedige uitbreiding tot meer staten. Er zullen menschen zijn die terecht opmerken dat het eigenbelang ook in de Vereenigde Staten toch wel een zeer groote factor is. Zij zullen zeg gen dat de opheffing van het wapenembargo daardoor toch ook wel beïnvloed werd. En zij zullen opmerken dat al is de president der Ver eenigde Staten met groote macht bekleed, zijn wil alleen niet den doorslag kan geven. Dat is Immers na den vorigen oorlog nog zoo duidelijk gebleken toen president Wilson er niet in slaagde, zijn eigen volk tot deelneming aan zijn Volken bond te bewegen. Natuurlijk moet men bij iederen staat en zeker ook bij Amerika den factor van het materiëele eigenbelang zwaar doen tellen. Juist in dit ver band is het zoo belangwekkend, te lezen wat onze financiëele medewerker vandaag in zijn kroniek schrijft over den loop van zaken in de Vereenigde Staten. De oorlogsorders vallen de industrie tegen, de voorraden stijgen, de koersen stijgen niet. De slotsom is dat „zelfs de Amerika nen aan dezen oorlog niet verdienen zullen". Dat ls belangrijk, temeer omdat de Amerikaansche staatsfinanciën bij den vorigen oorlog slecht ge varen zijn en het heele Amerikaansche volk de economische naweeën ervan tenslotte ook zwaar ondervonden heeft. Dus rijst de groote vraag: zou ïerika bij een vrede door overleg wellicht nu wel bereid zijn. deel te nemen in Europeesche waarborgen? Begint langzamerhand een stem ming daarvoor te rijpen? Zal men zich de vraag laan stellen: bij een keuze tusschen de kans op deelneming aan den oorlog en deelneming in Europeesche garanties verkiezen wij, ook in eco- üomischen zin. verreweg het laatste? Dat is een keel belangwekkende vraag. Vooral waar het een wik geldt, dat veel sneller evolueert in zijn opvat- togen en daden dan het oude Europa. R. P. EEN PAAR OUDE WAGENS. STUKKEN HOUT EN ANDERE ROMMEL. Onder normale omstandigheden zouden we deze dingen niet eens zien liggen. Maar de winter kent geen onderscheid tusschen een kostbaar huisgeveltje en wat afgedankte rommel, en bedeelt beiden met zijn witten rijkdom. aan dU (cont aoq uUg-e^Ceven Besluit van het Nederlandsche Roode Kruis thans gevallen. 's-GRAVENHAGE, 20 Januari. Naar wjj vernemen, heeft het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in zün ver gadering van 19 Januari besloten een ambu lance ten behoeve van Finland uit te rusten. Uit het dagelijksch bestuur is een commissie aan gewezen, welke dit plan nader zal voorbereiden. Voorzitter dezer commissie is generaal-majoor N. A. A. de Roemer, leden zijn de secretaris-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis mr. dr. F. W. Donker Curtius, de hoofdcommissaris voor het zie kenhuiswezen dr. H. K. Offerhaus, de directeur van bet Academisch Ziekenhuis te Leiden dr. H. H. Maas en dr. Ch. W. F. Winckel uit Amsterdam. Naar Reuter uit Helsinki meldt wordt er bitter gevochten rondom Markijarvi, op on geveer 30 K.M. ten westen van Salla. De Russen staan thans, nu hun offensief gebro ken is, nadat zij ernstig het kopstation Kemijarvi hadden bedreigd, voor een tegenaan val, die hen reeds veie mijlen heeft terugge dreven. Het resultaat van den strijd is ech ter nog onzeker. De Russen verzamelen hun strijdkrachten en werpen, naar gemeld wordt, geïmproviseerde versterkingen op in een halfcirkelvormige opstelling. Beter ge voed en uitgerust dan de troepen, die aan andere fronten werden verslagen, zullen de Roode troepen waarschijnlijk een hardnek- kigen weerstand bieden en men denkt dat een nieuwe veldslag met onzekeren uitslag maar van vitaal belang ophanden kan zijn. Militaire kringen hier ramen, dat de Russen twee divisies hebben in den sector van Salla. Of schoon zij door hun terugtocht een belangrijk miltair voordeel hebben verloren, hebben de Russen thans veel bétere verbindingen met hun achterland en krijgen zij voedsel en wapens langs wegen, die zij zelf hebben aangelegd en die loopen tot aan den spoorweg naar Moermansk Luchtaanvallen. Vrijdagmiddag was het van half drie tot tien minuten voor half vier luchtalarm te Helsinki. Er werd gemeld dat twee eskadrilles Russische bom vliegtuigen de stad uit noordelijke richting naderden. De toestellen vlogen bij helder weer op groote hoogte en veranderden hun koers toen het lucht doelgeschut in actie kwam. Er werden geen bommen uitgegooid. Van Finsche officieele zijde wordt gemeld, dat Hangö, Ekenas, Karis, Lolija en Hyvinge door de Russische vliegtuigen zijn gebombardeerd. Russische steunpunten genomen. Het gistermiddag om 12 uur uitgegeven leger- bericht luidt volgens Havas als volgt: Te Land: Op de Karelische landengte heeft zich niets nieuws voorgedaan. De vijand gaat voort verstel kingen aan te leggen. Aan het ooste lijk front, ten noordoosten van het Ladoga- meer, hebben de Finnen eenige Russische steunpunten genomen. Tijdens de gevechten ver nielden zij vijf tanks en maakten zij vier mi trailleurs en vijf automatische geweren op de Russen buit. Verscheidene patrouilles van den vijand werden vernietigd. In de richting van Ilomantsi hebben de Finsche troepen een Sov jet-Russisch detachement, bestaande uit vijf officieren en vijfenveertig man gedecimeerd. In de richting van Kuhmo zijn eveneens twee Sovjet-Russische tanks vernield. In Lapland niets noeuws. Te Markijarvi zijn de gevech ten den geheelen dag voortgezet. Ter zee: In het oostelijk deel van de Finsche Golf was de bedrijvigheid in de lucht van den vijand zeer levendig, gericht op zekere kustfor- ten. De batterijen van het Ladogameer hebben herhaalde malen hun aanvallen hervat op doelen te land, gelegen aan de noordelijke en noordoos telijke oevers van het meer. Van de andere zee fronten niets te melden. In de lucht: In het zuiden van Finland heeft de vijandelijke luchtmacht gisteren een zeker aantal districten in den archipel van Aabo, in het gebied van Hangö en in het dal van Kymmene gebombardeerd. In het noorden van Finland heeft de vijandelijke luchtmacht de gebieden van Nautsi en Kajani bestookt. In de zóne der operaties telde men bijna 250 Sovjet-Russische vliegtuigen boven de Karelische landengte en voor het geheele land een totaal van 450 toe stellen. Volgens de Vrijdag ontvangen berich ten hebben de Russische bommen den dood ver oorzaakt van één persoon en verwondden zij vier personen, in het geheele land. In den loop van den dag hebben de Finnen drie Russische toestellen neergehaald. In de afgeloopen week hebben Zweedsche vrijwilligers met succes de vijandelijke troepen gebombardeerd. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede: „Op 19 Januari bedrijvig heid van verkenners in alle districten. In eenige sectoren botsingen tusschen kleine eenheden. In het district Petrazavodsk heeft een verkennings- froep van ons in het gebied van Kitela een vij andelijke bataljon, dat 26 machinegeweren ter plaatse achterliet, vernietigd. Op de landengte Karelië botsingen tusschen vooruitgeschoven eenheden, waarbij de vijand tal van dooden, en gewonden te betreuren heeft In eenige streken heeft de luchtmacht verkennings vluchten gemaakt en militaire doelen gebom bardeerd". is uitsluitend bedoeld, uw aandacht te vestigen op ons waterdicht en schokvrij ANKERHORLO GE, waarvan wij nog 'n kleine voorraad kunnen aanbieden voor den OUDEN PRIJS 9.75 HAARLEM 2 Bartelj.str. DEN HAAG Spuistr. 12a (Adv. ingez Med.j CENTRALE RADIO-ONTVANGST. BELANGRIJKE MEDEDEELING. De abonné's welke belang stellen in de buiten landsche nieuws-berichtgeving, wijzen wij er nogmaals op, dat RADIO-STATION BRUSSEL hierin het meest volledig is. De Radio-Centrales geven dit station dagelijks door op de navolgende uren v.m. 8.45, n.m. 1.20 7.50 10.20. Zij die nog niet zijn aangesloten, vragen inlichtingen aan de Centrale. HAARLEM TELEFOON 10010. (Adv. Ingez. Med.) BEVROREN WATERLEIDINGEN ELECTRISCH ONTDOOIEN door vakman. J. SCHOLTE. Loodgieter. LANGE HEERENSTRAAT 28 Telef. 14451 (Adv. ingez. Med.) Terugreis vlotter verloopen dan heenreis Vanmorgen vroeg te Amsterdam aangekomen Vanmorgen om kwart voor drie kwam het kon vooi, bestaande uit de sleepbooten „Daniël Goed koop" en „Wilhelmina Goedkoop", en de beide schepen van de reederij Koppe, de „IJssel" en de „Holland", in zicht van de Oranjesluizen Reeds vroeg in den avond had men van Marken uit de schepen waargenomen en om half tien zag de vuur torenwachter van Durgerdam den schijnwerper van de „Daniël". Met spanning werd uitgezien naar de vordering van de schepen, want het was bekend, dat juist het laatste gedeelte van den terugtocht uiterst zwaar zou zijn, daar de vorst en de wind hadden samenge werkt om een koek van gemiddeld zestig centimeter dikte over het water te leggen. Omstreeks middernacht circuleerde het bericht, dat de schepen tusschen het ijs zouden overnachten en bij het opkomen van de zon de reis zouden voortzetten. Inderdaad lagen de schepen gedurende ruim een half uur stil, naar later bleek om gelegen heid te geven de vuren schoon te maken en.een intiem afscheidsfeestje te vieren. Om kwart voor drie zag men op de Oranjesluizen de schepen naderen en spoedig daarna hoorden wij het kraken van het brekende ijs. Voorop voeren de „Daniël" en de „Wilhelmina' gevolgd door de „IJssel" en de „Holland", die i tegenstelling met aanvankelijke berichten de reis óp eigen kracht volbracht en niet gesleept be hoefde te worden. Om half vier lagen de „Daniël" en de „Holland" in de kolk. De stemming aan boord was opperbest. Iedereen was blij weer thuis te zijn na de spannen de avonturen, welke beleefd waren. De sleepbooten hadden een zeer zware reis gehad naar de schepen toe. Om kwart over zes waren de „Daniël" en de „Wilhelmina" Woensdagochtend uit Amsterdam vertrokken. Op volle kracht was door gevaren tot des avonds kwart over tien. Toen woedde een felle sneeuwstorm. Het zicht bedroeg ten hoogste vijf meter, zoodat de bemanningen van beide sleepbooten elkaar niet meer zagen. Om half zes werd Donderdag de reis weer her vat. Het ijs was gemiddeld tot zestig centimeter dik, waardoor het uiterst moeilijk was te vorderen. Te gen half tien 's avonds werden de in het ijs be knelde schepen bereikt. Op enthousiaste wijze werd de bemanning der sleepbooten begroet. Een korte bespreking van de kapiteins, de chefs van den technischen dienst van de reederijen Koppe en Goedkoop en den heer Koppe Jr. had tot (Er gaan stemmen op om het denkbeeld te propageer en dat den gemobiliseerden systematisch les in het boksen zal worden ge geven.) Laat soldaten boksen leeren, Dat vergroot hun kracht en moed; Dat is men aan 't propageeren, En het denkbeeld lijkt me goed. Boksen wordt het best omschreven: Kunst der zelfverdediging. Dat is in 't soldatenleven, Zachtgezegd, een nuttig ding. Boksen is geen strijdmethode Waarin men de degens kruist, Of met een geweer mag dooden, 't Eenig wapen is de vuist. Maar men moet het zoo beschouwen: Het brengt kracht en vlugheid mee, Het versterkt het zelfvertrouwen, Daarom is 't een goed idee. 't Zit misschien den enkelingen Als talent wel in het bloed, Maar je doet, als vele dingen, Dit niet „voor de vuist weg" goed. Boksen vormt gespierde armen En een snel (en soms blauw) oog, 't Kan je in de kou verwarmen, Dat behoeft wel geen betoog. Laat soldaten boksen leeren, Dat verhoogt hun weerbaarheid. 't Helpt hen zelfs zich flink te weren Tegen zorgen van den tijd. Trouwens, nu w'erover praten, Dit geldt voor het algemeen, Allen, niet alleen soldaten. Boksen wij ons er doorheen. P. GASUS IS DIT EEN PLAATJE VAN DE WINTERSPORT IN ZWITSERLAND? Neen! Dit zün skiërs in de duinen bij Kraantje Lek. De internationale toestand maakt het ons moeilijk, zoo niet onmogelijk, naar Zwitserland te gaan om daar de winter sport te beoefenen. Maar wij passen ons aan! En dank zij de hulp van Koning Winter promoveeren wij onze duinen tot heusche bergen. resultaat, dat besloten werd naar Amsterdam terug te keeren. Het werd niet mogelijk geacht Kampen te bereiken, daar juist in die richting het ijs zeer dik en glashard is. Vrijdagochtend om zes uur werd begonnen met het uitbreken van de „Holland" en de „IJssel", waarmede men na twee uur klaar was en toen de totale kolenvoorraad over de vier schepen was ver deeld, werd om half twaalf de terugtocht aanvaard. Deze verliep zeer vlot, daar het mogelijk bleek van de geul, welke de sleepbooten op hun heenreis hadden gebroken, gebruik te maken. Het weer was intens koud. De terugreis, binnen een etmaal vol bracht, was een uitstekende prestatie. Het bleek ons thans, dat de schepen van het kruien van het ijs op Woensdag en Donderdag vrij wel geen schade hadden ondervonden. Het was mogelijk geweest de lekken te dichten, zoodat de schepen thans slechts zeer weinig water maken. Hoe groot de totale schade is, kan nu nog niet worden vastgesteld, al zeide de heer Koppe ons wel, dat zij in de tienduizenden guldens zal beloopen. Het woord is aan Hare: Weinig menschen hebben genoeg moed om even goed te schijnen als zij in wer kelijkheid zijn. Van heden af lot en met Donderdag 8 Fe bruari zal bon 12 van de rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van één kilogram suiker. zit in de lucht. De wind ruimt naar het Noorden en zal, naar De Bilt verwacht, af en toe krachtig blazen. De lucht blijft betrokken, zoodat eenige sneeuw nog waarschijnlijk is. Het blijft matig vriezen. TE KOOP nog enkele prachtige HEERENHUIZEN, voor zien van modern comfort, gelegen aan de Lod. van Deyssellaan. vlak bij station Bloemendaal. Ook aldaar nog eenige TE HUUR met centr. verw., ad 630.per jaar. Te bevr.: S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telef. 16373. (Adv. Ingez. Med.j HEDEN: 14 PAGINA'S. BINNENLAND Pag. Suiker is verkrijgbaar op bon no. 12. De ..Holland" en de „IJssel" zijn weer in veilige haven. 1 Er zal een Nederlandsche ambulance voor Fin land worden uitgerust. 1 De mannen, die van Elburg met een vlet naar de „Friesland" zün gegaan, hebben een zeer zware tocht gehad. 3 De regeering wcnscht voortaan voor alle bios coopvoorstellingen een vergunning verplich tend te stellen. 12 BUITENLAND De Finnen doen ten westen van Salla tegenaan vallen op de Russische troepen. 1 De Duitsche minister Goebbcls heeft te Posen over den oorlog gesproken. 5 De Amerikaansche Senator Borah is op 74 ja rigen leeftüd overleden 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Amerika's invloed. 1 R. P.: Journaal van de week. 5 B. K.: Lichtpunten in het zakenleven. 3 Melis Stoke: Nederland rookt nog.3 P. v. d. Hem: Buitcnlandsch Sensatienieuws. 3 Mr. E. Elias: De Amerikaansche politie. 4 A. J. D.: Erica Carnea. 4 Filmschouw Dr. P. H. Schröder: Boeken die bleven. 7 Gabriël Smit: Boeken uit het buitenland. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: Het nieu we Fonds voor Economische Verdediging 11 J. B. Schuil: Jacques Copeau voor de „Alliance Francaise". 3 J. H. de Bois: Tentoonstelling van Oude Kunst in het Frans Halsmuseum. 2 K. de Jong: Engelschc muziek uit de 16e en 17e eeuw. 3 De Burgerlüke Stand van Haarlem is opge nomen op 12 LAATSTE BERK 11 L.N 13

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1