Weill Zoon Qpwimutg) Tentoonstelling van Oude Kunst Sandler waarschuwt „Victaiious" ~1üa£es „De Spaame&tad" van Confectie Het vroor dat 't kraakte. Sneeuw en zon. ZATERDAG 20 JANUARI 1940 HAARDE M'S DAGBEAD IIN/T IN UITEREN in het Frans Hals Museum. Fraaie collectie schilderijen uit particulier bezit. De burgemeester van Haarlem heeft Vrijdag middag deze tentoonstelling onder zeer groote be langstelling van autoriteiten, artisten, inzenders en verdere bekende belangstellenden geopend met een rede, waarin hij er op wees, dat tot zijn groote voldoening, en dank zij de bereidwillige medewer king van vele particuliere kunstbezitters, het Frans Hals-museum zijn poorten weer kon open zetten om de vrienden der kunst te doen genieten van een verzameling oude schilderijen en beeldhouw werken, waarvan een goed gedeelte zelfs, hier noch elders, ooit geëxposeerd werd. Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk deelde mede, dat naar hij hoop te, dezen zomer misschien weer een gedeelte van het thans opgeborgen, eigen bezit der gemeente zou kunnen worden geëxposeerd, doch dat voorshands deze zeer bijzondere tentoonstelling den gang naar ons gemeentelijk museum levendig kan houden. Juist in deze tijden mag de belangstelling voor de zaken der schoonheid niet verslappen. Voor den kunstkenner, den student, zoowel als voor den kunstminnenden leek, valt op deze expositie te ge nieten daar er zoowel werken worden aangetrof fen van meesters wier schilderijen uiterst schaarsch zijn, als andere van bekende grootmeesters, wier arbeid ook tot den leek spreekt en hem gemeen zaam is. Na den directeur van het Museum bedankt te hebben voor diens bemoeiingen om, vergemakke lijkt door zijn vele relaties, zooveel bijeen te bren gen dat van belang was, opende de burgemeester de expositie, met een woord van grooten dank aan de eigenaars der werken. Onder de zeer talrijke aanwezigen bevonden zich de wethouder, de heer W. J. B. van Liemt, de ge meente-secretaris Mr. Th. Wesstra en andere autoriteiten. Ook was aanwezig de hoogbejaarde oud-directeur van het Rijksmuseum Jhr. B. W. F. van Riemsdijk. De verzameling die een zeventigtal oude schil derijen bevat, zou zonder de bereidwilligheid van een drietal collectionneurs niet boven een goede veilingscollectie zijn uitgekomen; ze dankt, naast enkele later nog te bespreken afzonderlijke wer ken, haar belangrijkheid aan de reeksen schilde rijen, die de verzamelaars D. G. van Beuningen (Rotterdam) J. W. Nienhuys (Bloemendaal) en een tot nu weinig genoemd Amsterdamsch ver zamelaar, de heer Stöcker, hebben willen afstaan. De directeur van ons museum heeft het, geluk ge had uit de verzameling Van Beuningen, die juist in den Rotterdamschen Kunstkring te zien was, een aantal hier onbekende doeken te mogen leenen, terwijl de heer Nienhuys, die tijdelijk in het bui tenland vertoeft, daardoor bereid was eenige kost baarheden uit zijn bezit af te staan. En ook uit an dere bron is een aantal mooie en merkwaardige schilderijen voor den dag gekomen, zoodat er voor de minnaars der oude schilderkunst tot 14 Febr. in ons museum weer het een en ander te zien zal zijn. Reeds nu moge, behalve het reeds genoemde, de aandacht gevestigd worden op een tweetal zeer mooie Van Goyen's, die aan het Gereformeerd Weeshuis van Haarlem toebehooren, op een Stil leven van den zelden voorkomenden Barend Ver meer, 'eigendom van den heer Van Hees te Reëu- wijk, oD een, op naam van Hercules Seghers ge steld, landschapje (coll. Veltman, Bloemendaal) en nog een vrij groot aantal andere zaken, waarop wij in uitvoeriger bespreking hopen terug te ko men. J. H. DE BOIS. 3 SCHEPEN IN HET IJS BEKNELD. Op een dezer schepen bevond zich toevallig een operateur van polygoon. Hoe werkt een ijsbreker? Hoe wordt een schip omhoog geperst? Wat is er eigenlijk gebeurd? Op al deze vragen vindt U het antwoord in ons steeds goed verzorgd journaal. FRANS HALS THEATER. (Adv. ingez. Med.) ALLIANCE FRANCAISE JACQUES COPEAU OSéxmice. Het was gisteren niet de eerste maal, dat Jacques Copeau hier Bérénice voordroeg. On geveer elf jaar geleden kwam hij ook in den Bering van de Alliance Frangaise met de zelfde tragedie, maar er was nu zooals de voorzitter, de heer J. H. Sauveur in zijn in leidend woord opmerkte, gereede aanleiding voor een herhaling, omdat wij in dit seizoen het derde eeuwfeest van Racine's geboorte her denken. En wie zou niet gaarne voor een twee de maal de „lecture" van Bérénice van Copeau hooren? Er is een opmerkelijk verschil in Copeau's voor dracht van een tragedie en die van bijvoorbeeld Charlotte Kohier of Eduard Verkade. De twee Hollandsche artisten acteer en het drama, waarbij zij Charlotte Kohier nog meer dan Verkade aan de verschillende personen ook door verandering van stem en houding, een eigen karakter trachten te geven. Copeau leest, aan de tafel zittend, het drama, alleen nu en dan het woord met een gebaar souligneerend, maar deze lezing is zoo suggestief en van een zoo sterke bewogenheid, dat hij het drama tot leven brengt. Copeau is wars van virtuoos gedoe. Hij tracht niet zijn hoorders te epateeren door herhaalde verandering van stem. Tifcus, Antiochus, Bérénice, zij spreken allen met de stem van Copeau, wat het volgen althans zonder boek wel eens moeilijk maakt, omdat men niet dadelijk hoort, wie er aan het woord is. Voor Copeau is niet het vers maar het drama hoofdzaak. Zijn voordracht wijkt wel sterk af van die der meeste Franschen. Klassiek, zoo als wij dat woord verstaan, is zij allerminst. In rhythme, woordenval, accent en toonhoogte staan wij bij Copeau telkens voor verrassingen. Maar daarom juist boeit hij ongemeen. Er is niets van de traditioneele, zangerige cadans, dwie wij van andere Franschen zoo dikwijls hooren, in zijn voordracht. Zij is van een sterke, dramatische bewogenheid, zoodat zijn lezen on danks de uiterst sobere middelen welke hij aan wendt. toch spelen wordt. Copeau geeft ons in Berenice voornamelijk het „drame d' amour". Hij coupeert zelfs althans in de laatste twee actes de scènes ffle op de politiek betrekking hebben. Als alle waarachtige kunstenaars speelt hij steeds naar de groote momenten toe. Zoo zette hij het werk met Antiochus in melancholischen. zelfs min of moer matten toon in om het eerst na de komst tan Titus in al sterker en sterker bewogenheid tot krachtige dramatische spanning op te voeren. Het meest heeft hij mij en dat is wel op merkelijk in een voordracht door een man ont roerd in de scènes van Bérénice. Prachtig bijv. gaf hij de illusie van Bérénice aan het slot van II, wanneer zij in de meening verkeert, dat Titus jaloersch is. Aangrijpend was de scène van Bérénice's smart in IV en van groote noblesse het slot. In een geestdriftige peraratie heeft de heer Sau veur Copeau na zijn „lecture" toegesproken. Ik vraag u. vroeg de voorzitter van de Alliance ons, of Racine waardiger gehuldigd had kunnen wor den dan door de voordracht van dit drama d'amour, geschreven inverzen, die in geen enkele taal te vertalen zijn? Copeau had het werk volgens hem niet gelezen maar gespeeld en het wonder was gebeurd, dat zonder decors en zonder historische costuums, gezegd door één mensch, het werk grooteren indruk had gemaakt, dan door een opvoering mogelijk zou zijn ge weest. En van bijzondere beteekenis waren zijn slotwoorden, waarmee hij de beste wenschen uit sprak voor d-n kunstenaar en voor Frankrijk in dezen zwaren tijd. Met een warm en langdurig applaus onderstreepten de leden van de Alli ance deze woorden van hun voorzitter. J. B. SCHUIL. opnieuw tegen het bolsjewisme De vroegere Zweedsche minister van buiten- landsche zaken, Sandler, heeft het woord ge voerd op een bijeenkomst van de afdeeling Stockholm van de Zweedsche sociaal-democra tische partij, zoo meldt Havas uit Stockholm Hij zeide dat de regeering van de Sovjet-Unie tot zes keer verklaard heeft dat zij niet in staat van oorlog was met Finland, doch sedert de overeen komst, welke de Sovjet Russische regeering heeft gesloten met de zoogenaamde regeerïng Kuusi- nen, is zij een ware verovering van Finland be gonnen. Er is thans geen sprake van het zich mees ter maken van bases voor de luchtmacht of de vloot, doch van een bolsjewiseeren van het land in al zijn gelodingen. De dag, waar op Kuueinen de macht in Finland in han den zou krijgen, zou het Finsche volk in slavernij vervallen en zou het bolsjewisme de grenzen van Scandinavië naderen. Vervolgens nam de hoofdredacteur van het blad „Social-Demokraten", Höglund, het woord. Hij zeide, dat de Finsch-Russische oorlog de meest beschamende van den laatsten tijd is. Het bolsjewiseeren van Finland zou de veroordeeling van een democratisch land beteekenen en het overleveren aan den staat van barbarij. In Rusland is niets overgebleven van den geest van de revolutie, het Bolsjewisme brengt het Oostersche despotisme mee. Het tsaristische regime van Bobrikof in Finland was een idylle vergeleken bij wat Finland te wachten staat bij een ovex-win ning van het Roode Leger. In Finland speelt zich een vreeselijk treurspel af. Spreker bewees met den tekst in de hand dat Stalin handelt in tegenspraak met Lenin, die in 1901 heeft geschreven dat Rusland zoover in slavernij was gevallen dat het andere volken wilde onderwerpen. Stalin handelt ook in tegen spraak met Karl Marx, die heeft gezegd dat een volk dat andere volken onderdrukt, zelf niet vrij kan zijn. Het bolsjewisme, zoo zeide Höglund verder, zal tenslotte onder het gewicht van zijn eigen leugens ineenstorten. Sprekende over de uitwisseling van de nota's tusschen Zweden en de 'Sovjet Unie zeide Hög lund, dat de Sovjet Unie thans een volkomen moreele neutraliteit van Zweden kan eischgn.. De Russen leveren het bewijs van eën- buitenge-, wone naivieteit. Zij mèenen dat een vrij Zweden zou kunnen bestaan naast een gebolsjewiseerd Finland, met Russische bases op de Aaland eilan den en Russische onderzeeërs in de Bothnische Golf. Spreker verzocht dringend Finland moreel, ma terieel, financieel eri humanitair te helpen. Fin land heeft vrijwilligers noodig, zoowel strijders als arbeiders. Finland strijdt niet voor eigen zaak alleen, doch ook voor de Westersche beschaving. Zoowel Sandler als Höglilnd werden door de druk bezochte vergadering luide toegejuicht. Twee schepen getorpedeerd. Volgens een bij de Zweedsche reederij ont vangen telegram is het Zweedsche s.s. „Pa- jala" (6873 ton) door een duikboot zonder waarschuwing getorpedeerd en binnen 25 mi nuten gezonken. Het schip, dat een lading graan aan boord had, was op weg van Buenos Aires naar Zwe den. De geheele uit 35 koppen bestaande be manning is in een Schotsche haven aan wal gegaan. Het Deensche motorschip „Canadian Ree- fer" (1831 ton) is blijkens een bericht uit Ma drid ter hoogte van kaap Finisterre (Spanje) tot zinken gebracht. De bemanning van 26 koppen werd gered. De opvarenden zijn opgepikt door een Spaansche visschersboot, welke zich ter hoogte van Kaap Finisterre bevond, en te La Corunha aan land gezet. Het schip was op weg van Haifa naar Glasgow. Ook een vrouw behoort tot de geredden. In het Noorsche parlement is gisteravond ont huld dat de Noorsche regeering Duitschland ver zocht heeft de gevallen na te gaan van de tot zin ken brenging van drie buitenlandsche schepen ter hoogte van Noorwegen, o.m. het Britsche stoom schip „Thomas Walton", teneinde vast te stellen, of deze rampen het werk waren geweest van Duit- sche duikbooten. Minister van Buitenlandsche Zaken Koht deelde mede dat de Duitsche regeering geantwoord had, dat in geen der gevallen Duitsche duikbooten bin nen de Noorsche territoriale wateren waren ge weest. Koht voegde hieraan toe, dat in geen der geval len het bewijs was geleverd dat de schepen waren getorpedeerd en dat derhalve het vermoeden moest worden uitgesproken, dat zij op mijnen waren ge- loopen. Volkenbondscoirmiissies vergaderen in Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 20 Januari. In de laatste Volkenbondsvergadering is het besluit genomen tot instelling van een centraal comité tot coördi natie van de financieele,- economische en sociale werkzaamheden in de verschillende landen. Op 7 Februari zal het organisatiecomité tot uitvoering van dit besluit bijeenkomen. Dit zal geschieden niet te Genève, doch te 's-Gravenhage. in hel Vre despaleis, daar ook andere staten dan Volkenbonds leden in dat comité zitting kunnen hebben. Van genoemd comité zal dr. Colijn vrij zeker voorzitter worden. Op 9 Februari komt, eveneens in het Vredes paleis, het comité de supervision bijeen. Dit is het voormalige comité de controle van den Volken bond, waaraan enkele bevoegdheden van Volken bondsraad en -vergadering zijn overgedragen. Van dit comité, waarvan dr. Colijn en graaf Carton de Wiart deel uitmaken, zal de president van het Noorsche Storting, de heer Hambro, voorzitter zijn. Om den heer Hambro de lange en moeilijke reis naar Genève te besparen, zal dit comité eveneens in Den Haag bijeenkomen. De vergaderingen van beide comités zullen twee of drie dagen duren. Afm. Der H.L. is plm 75 K G 22/35 en 30/50 3.— 15/22 ƒ2.60 8/15 ƒ2.— 2.80 2.45 ƒ1.85 1 kit „Victorious" geeft evenveel' warmte als 1 Vz kit andereI BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6-10 - TEL 14164-13904 (Adv. ingez. Med.) Matige tot krachtigen Noord-Oostelijken tot Noordelijken wind. Zwaar bewolkt tot be trokken. Waarschijnlijk eenige sneeuw. Ma tige tot lichte vorst. Iti de Oostzee zijn de barometers weer dalende onder invloed van een depressie over Roemenië, welke zich in Noordelijke richting beweegt. Het hooge drukgebied van 1037 mbar over de Randstaten heeft zich in intensiteit toenemend naar Finland verplaatst en de uitlooper, welke gisteren tot België reikte trekt in Noord-Westelijke rich ting en ligt nu over de Noordzee. Tijdens den helderen nacht kwam in ons land plaatselijk zeer strenge vorst voor. De laagste tem peratuur werd in Schiphol waargenomen nl. .17 graden, de Bilt had als minimum 16.3 graden, hetgeen voor de maand Jan. een record beteekent in de waarnemingsreeks van de Bilt, die tot 1897 terug gaat. Tengevolge van den toenemenden wind, ging tegen den ochtend de temperatuur weer stijgen. Ons land komt thans onder invloed van een Noord-Ooste lijke luehtstrooming. Over de Oostzee, stormt het. De storing aan de kust van Spanje is verder oost waarts getrokken en heeft zich vereenigd met de depressie over Italië. Rome mèïdide nog zwaren regen. Aan de westzijde van het hóogè drukgebied van 1046 mbar over Groenland stroomen warme lucht- massa's noordwaarts. In den nacht was bij hel dere lucht de temperatuur van Julianahaven (zuidpunt Groenland) 3 graden boven nul. Tusschen IJsland en Noorwegen bevindt zich nog steeds een stationnair. minimum, dat verder op vult. Op den Oceaan is de depressie-activiteit nog zeer gering. De Bilt had als minimum 16.3 graden, hetgeen voor de maand Januari een record, beteekent in de waarnemingsreeks van de Bilt, die tot 1897 terug gaat. In den nacht was bij heldere lucht de tem- peratuur van Julianahaven (Zuidpunt van Groenland) 3 graden boven nul. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 764 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur: 765 m.M. Neiging: Vooruit. i Opgave van CAREL v.;HUIZEN, Opticien. KI. Houtstïaat 13 s. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS Politie: 11850. Ongevallendienst Brand we erkazemeGed. Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. Nogmaals sterk verlaagde prijzen BARTELJORISSTRAAT 26—28 (Adv. Ingez. Med.) In den afgeloopen nacht: 12 graden Celsius. Het begint er thans naar uit te zien dat de winter van 1939'40 in de eeuwenoude historie van koning Winter als een feit van beteekenis geboekstaafd zal worden. We tellen reeds 33 vorstdagen, en de vorst is relatief van een strenger karakter, dan in den bekenden strengen winter van 1928'29, die nog goed in-ons geheugen ligt, en hoewel het aantal vorstdagen toen 71 bedroeg, begint de winter van thans, wanneer we èn de vorstdagen en de strengheid van de vorst statistisch verwer ken, het karakter van dien strengen winter van '28'29 toch reeds nabij te komen. Al zal het nog lang en streng moeten vriezen voor we op gelijken voet komen. Onder de strenge winters sedert 1840 neemt onze winter echter thans reeds een zeer eervolle In den afgeloopen nacht heeft 't in Haarlem maximum bijna 12 gr. Celsius gevroren. Heden morgen stond het kwik nog 7 gr. onder nul. Van het filiaal van het Metereologisch Instituut te Amsterdam, dat aan het IJ gevestigd is, verne men wij dat daar in den afgeloopen nacht een tem peratuur van 13J4 gr. genoteerd is. We kunnen dus met recht zeggen: „Het vriest dat het kraakt!" In onze stad zijn hier en daar van gemeentewege vuurpotten geplaatst, bijvooi-beeld bij de stand plaatsen van taxi's en bij bushaltes, zoodat men zich eens warmen kan. De voedselvoorziening in Duitschland. Tekort aan groenten. United Press verneemt uit Berlijn: Het koude weer van de laatste weken heeft de Duitsche voedselsituatie in een zeer nijpenden toe stand gebracht, zóó nijpend als zij tot dusverre sinds het uitbreken van den oorlog nog niet is ge weest. Een felle koudegolf, zooals Berlijn de laat ste tien jaar niet gekend heeft, maakt dat de boeren de te velde staande aardappelen niet durven uit graven uit vrees dat zij zullen bevxuezen. De bevroren rivieren en kanalen hebben den druk, die het voedseltransport op de reeds overbelaste spoor wegen uitoefent, nog vergroot. Dit heeft tekorten tengevolge gehad, in het bij zonder van groente, die veelal in bevroren toestand op de kleinhandelmarkt aankomt. Nu is een Duit sche huishouding uitermate gevoelig voor seizoen tekorten zooals de Duitsche officieele instantie voor de voedselvoorziening dit tekort kwalificeert daar de Duitsche huisvrouw de gewoonte heeft etenswaren van dag tot dag in te koopen en er geen „Weck"voorx-aad of iets dergelijks op na houdt en gewoonlijk ook geen blikken in voorraad heeft. Aan tekorten, die, indien de oorlog voortduurt, ook voor den volgenden winter te verwachten zijn, tracht men het hoofd te bieden door het propagee- ren van het verbouwen van groenten op eigen grond door particulieren. Eveneens worden pogin gen in het werk gesteld om voldoende opslagruimte voor levensmiddelen te krijgen in de onmiddellijke omgeving van de verkoopmarkt, ter vereenvoudi ging van de distributie wanneer het vriest. Thans is Duitschland reeds van koffie en thee verstoken en binnenkort zal vermoedelijk ook de vooraad chocolade en specerijen uitgeput zijn. Daar dit niet de eerste levensbehoeften betreft zal men deze situatie het hoofd hebben te bieden door eenvoudig de riem wat nauwer aan te halen, aldus onze zegs man. Voorts wordt het gebruik van sommige, onder drang der omstandigheden ontstane, nieuwe dranken gepropageerd, waarvan wij noemen „Malzkaffee" koffie gemaakt van gex-st en „Hag Cola" een brouw sel dat ongeveer smaakt als thee met citroen. Officieele instanties zeggen dat het rantsoenee- ringsstelsel Duitschland volkomen onafhankelijk heeft gemaakt van het buitenland voor de voedsel voorziening en dat bijvoorbeeld de reserves aan graan voor een jaar toereikend zijn. Degenen, die belast zijn met de rijksproviandee- ring, beweren dat zij optimistisch de toekomst tege moet zien optimistischer dan de gemiddelde Duitscher schijnt te zijn, te oordeelen naar de op merkingen, die men kan opvangen in de groente winkels. Weer een ontploffing in een Engel sche fabriek. Aan opzet wordt voorloopig echter nog niet gedacht. In een timmerfabx'iek te Ctroydon heeft zich gistermiddag de derde ontploffing in 24 uur tijds voorgedaan, doch ditmaal schijxxit aan opzet niet te worden gedacht, zoo meldt Reuter uit Londen. Een groote ketel van een centrale vex*warming is uit elkaar gesprongen, - tengevolge waarvan een muur om de fa briek gedeeltelijk is ingestort. De oxytplof- fing, die op een kilometer afstand werd ge- hoox-d, heeft evenwel geen slachtoffers ge- 'eischt. Ook geen sabotage te Waltham Abbey? Ten aanzien vaxi die ontploffing in de kruit fabriek te Waltham Abbey wordt volgens Reuter officieel medegedeeld dat er op grond van de op het oogeniblik beschikbare gegegevens geen reden is om te vermoeden dat deze ont ploffing het gevolg is van sabotage. De zaak wordt onderzocht door een officieele commissie van onderzoek Meestal is de sneeuwpracht hier vlug geweken en in plaats van schoonheid en de diepe rust van de ingeslapen natuur vindt men spoedig wat bruin drab, dat kil om de schoenen spat. Nu is dat anders. Wel heeft de wind eenige ravage aangericht en de sneeuw als poeier omlaag gejaagd, flonkerend als kristal in de zonneschijn, maar het meeste is er nog, roerloos wachtend om bewonderd te worden. Vrijdag bracht de zon en hiermede kwam de ideale winterpracht. Door het boseh in Bloemendaal, waar de takken der coniferen neerbuigen onder den donzen last, waar ze blanke bonten gelijken, of dreigende roof- diervormen, bereiken wij door park Duin en Daal den Midden Duin en Daalschen Weg. En hier, bij de Karmel, blijven wij een oogenblik staan. Dit is Zwitserland, zij het in miniatuur! Beneden ons de stille tuinen met de witte vacht: met sneeuwpaleizen van heestergroepen, velden in smetteloos wit, als scherpe silhouetten de villa's, alles badend in het zonnelicht, en boven ons, de helling op, het zware geboomte, elke tak, elk twijgje met de witte omkleeding. Zacht gaan onze schreden, Hier spreekt alleen de onvolprezen natuur. Wij zijn' nu op het plateau bij het Multerduin bij het Kopje. Een nieuw aspect van de duinen, golvend en deinend in zuiver wit, tot aan den horizont. We vangen glimpjes blauw op van de zee, die glinstert in de zon. Wanneer de zon daalt wisselt het aspect. Een schilder trekt met zijn penseel violet over de wazige vlakten. Ze gloeien mysterieus; de zon gaat onder en dan is alles weer blank en wordt nog blanker als de maan haar witte licht omlaag zendt. De mensch zoekt in gezonde levenslust ontspan ning op Kijkduin. Hier wijkt de natuur voor de sport. Hier laat de jeugd zich als eerste gelden. Hier klinkt de gulle lach, hier zijn de wangen rood. Risten jongelui gaan moeizaam naar boven. Hier worden de sleeden bemand. Afzetten! Daar gaat het! Tusschen opdringende nieuwsgierigen door, die maar weinig ruimte laten. Verderop wordt het beter. Neemt ook de snelheid toe. Wee liet primitieve vehikel, dat slechts lang zaam doorschiet. Ervaren sleeërs weten er om heen te zeilen; maar andeven lukt dit niet. En dan komt het groote mo ment, waarop het publiek loert: de botsing! Nieuwe aanstormende sleeën. Een verwarde kluwe. Haas tig opzij springende menschen en dan eindelijk het resultaat: een ineengedrukte slee; een bloed neus; een gezicht vol sneeuw. En boven dat alle; uit de lach van hen, die niet tot de slachtoffers be- hooren. Er wordt gekiekt, er wordt gefilmd. Skiërs pro- beeren tempo te houden met die venijnig snelle sleetjes en verliezen het; versche sneeuw wordt op de baan gegooid zonder veel resultaat, zware ko- lonne-sleetjes schieten voorbij. Armetierige kistjes op een stukje ijzer gaan moeizaam verder, militai ren schateren; pleisters ontsieren neuzen en kinnen: de kou maakt de gezichten paars. Zoo gaat de pret door 's middags en 's avonds en als dan de jeugd laat huiswaarts keert, klinken voorlijke liederen door de stilte. Dit is Bloemendaal, dit is Kijkduin in Januari 1940. Feest van schoonheid en jeugd. I Amerikaansche leeniug aan Finland? Weekeinde van drukke besprekingen te Washington verwacht. Reuter verneemt uit Washington dat de re geering der V. S. zoekt naar een compromis, dat het haar mogelijk zal maken de Fin nen te helpen, zonder dat er kans bestaat op schending der neutraliteit. In welingelichte kringen verwacht men een weekeinde van drukke besprekingen tusschen officieele per sonen, zooals Jesse Jones, en leden van het Congres. Senator Brown, de vader van het ontwerp tot het verstrekken van een leening van 60 millioen dollar aan Finland, betoogt, dat Finland eexi on beperkte regeeringsléening noodig heeft. Hij staat op het standpunt dat een dergelijke lee ning niet in strijd met het neutraliteitsstatuut kan zijn omdat in het Finsch-Russische con flict geen beroep op dat. statuut is gedaan. Later werd gemeld dat sen. Brown onthuld heeft dat de Reconstruction Finance Corporation een gewij zigd plan uitwerkt tot verstrekking vaxi een lee ning aan Finland en dat het wetsontwerp Maan- dag in concept gereed zal zijn. Egnige Senatoren voorspellen, dat de leening een bedrag van 30 millioen dollar niet te boven zal gaan. Volgens de „Washington Post" staan de lei ders van den Senaat zoowel tegenover het ont- werp van Browxx als tegenover het laatste denk beeld van Roosevelt een niet-militair bank- crediet koel of houden zij een slag om den arm. Men gelooft dat Senaatskringen meer ge voelen voor een particuliere inzameling, waar voor Finland wapens zou kunnen koopen. Brown is echter van meening, dat op die wijze niet ge noeg bijeengebracht zou worden. Niet-uitgekeerde Nobelprijzen voor Finland? Voorstel van Sven Hedin. STOCKHOLM, 29 Januari. De bekende ont dekkingsreiziger Sven Hedin heeft voorgesteld dat de Nobelprijzen voor den vrede over de jaren 1 1938 en 1939, die immers niet zijn uitgekeerd 1 zullen worden gegeven aan het Finsche ambu lance-corps. De prijzen bedragen totaal 56.005 dollar. (Uxxited Press). SCHAATSENRIJDEN ER KUNNEN WEER TOCHTEN GEMAAKT WORDEN. Het ijs om Haarlem is echter gevaarlijk. ttet bestuur der IJsvereeniging voor Haarlem en omstreken, afdeeling IJsbond Holland's Noorder kwartier, deelt ons mede, dat het ijs in de onmid dellijke omgeving van Haarlem helaas onbetrouw baar is. De baan van deze vereeniging op dén Klopper singel te Haarlem is echter weer uitgezet. Daar is het ijs goed. Hedenmorgen zou onder toezicht van de politie onderzocht worden, of nog meer banen in Haarlem uitgezet kunnen worden, zooals op de singels en de Leidschevaart. Zij, die dus niet op de banen van de ijsclubs of op die van de tennisparken kunnen rijden en die geen tocht willen maken, kunnen in Haarlem rij den op plaatsen, waar de politie het toelaat. Op andere plaatsen is het gevaarlijk. Er kunnen echter zonder gevaar de volgende tochten gemaakt worden: OuderkerkAbcoude. NieuwendamZunderdorpMonnikendam. RansdorpZuiderwouden. Monnikendam, Edam, Oost-huizen, Hoorn. Monnikendam, Ilpen-dam, Oostzaner, Overtoom, Op al deze trajecten is het ijs goed en geveegd. Ook de route op de Gouwzee naar Marken ii berijdbaar. Het ijs van de Westeinderplassen is onberijd baar; op den Kleinen Poel is echter geveegd. Daar kan goed worden gereden. Over de route HaarlemLei-den konden we geen betrouwbare inlichtingen verkrijgen, evenmin als over de route HaarlemAmsterdam. DE FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT Nog geen datum vastgesteld. Naar wij uit Leeuwarden vernemen heeft hel bestuur van de Elfstedentocht-vereeniging noi geen datum vastgesteld voor den tocht, omdat he ijs op verscheidene trajecten, Oost-West gelegen, niet goed is. Op die trajecten ligt een flink pak sneeuw; daardoor is de ondergrond niet meer. Het centraal bestuur stelt de veiligheid van de deelnemers boven alles, zoodat men nog niet kon overgaan tot het vaststellen van een nieuwen datum. Op verscheidene vaarten, gelegen in de richtinj Noord-Zuid, kon de sneeuw worden weggeruimd! hier is het ijs volkomen betrouwbaar gebleken, Men kan dus de conclusie trekken, dat er op hel oogenblik mooie tochten in Friesland te maken zijn, doch van den elfstedentocht is voorloopt nog geen spreke. ATHLETIEK Wereldrecordhouder Maeki gewond Uit Helsinki: De bekende Finsche hardloop# en wereldrecordhouder Taisto Maeki werd aan het front door een granaatscherf gewond. Nader wordt gemeld, dat de wond niet van ernstigen aard is; men is van meening, dat Maeki spoedig hersteld zal zijn. Of hij in de toe komst nog de athletiek zal kunnen beoefenen kan thans nog niet worden gezegd. Zooals men weet zou Maeki eerst, in gezelschap van Nurmi, naar de Vereenigde Staten gaan om door middel van wedstrijden te trachten gelden voor zijn land te verzamelen. Maeki gaf ei echter de voorkeur aan, naar het front te g Hij heeft verscheidene wereldrecords op naam, n.l. op de 5000 meter, de 2 EngelschJ mijlen, de 3 Engelsche mijlen, de 6 Engelsch» mijlen en de 10.000 Meter. Vooral het laatste wereldrecord, dat over de 10 K.M., heeft destijds veel opzien verwekt, omdat de Fin de eerste athleet was, die dezen afstand binnen het half uur aflegde.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2