van Elburg uit. }ooltocht Zeer zware reis met ijsvlet naar de „Friesland". Nederland rookt nog. Lichtpunten in het zakenleven. BUITENLANDSCH SENSATIENIEUWS ATERDAG 20 JANUARI 1940 HA ARE EM'S DAGBEAD 3 side andere booten aren juist vertrokken. Vrijdagavond om half negen kwamen te jSburg zes doodelijk vermoeide mannen met een ijsvlet van het IJselmeer aan. 's Morgens cm acht uur waren zij uit Elburg vertrok ken om te trachten de ingesloten schepen öe ..IJssel" en „Holland" te bereiken en roedsel te brengen. Onder hen bevond zich Een expert van de verzekeringsmaatschappij pelke de lading van de „Friesland" 70 on blik. ter waarde van ongeveer f 23.000 -had verzekerd. Getracht zou worden deze ading te bergen of althans de mogelijkheid ot berging onder oogen te zien. Ook be- icorde tot het gezelschap een filmoperateur lie wilde trachten de terugreis van de cbepen naar Amsterdam mede te maken. [a een vermoeienden tocht kwamen om on teer twaalf uur de schepen in zicht. De man- b zagen ten Westen van de „Holland" twee ikpluimen. Later bleken dit de rookpluimen n 'de beide sleepbooten te zijn, die toen reeds t de twee schepen op weg naar Amsterdam xa. lanvankelijk begreep de bemaning van de tiet niet, wat er met de schepen in het ijs beurde. Ondanks het feit, dat men stevig door i, naderde men de schepen niet. Integendeel raakten steeds verder weg. Tenslotte drong tot de mannen door, dat de schepen den ugtocht reeds aanvaard hadden en dat was i zeer groote teleurstelling. In plaats, dat n nu een warme maaltijd in een behaag- e kajuit wachtte, vonden zij slechts het ide wrak van de „Friesland", die sinds Woens- steeds dieper gezakt was en nu met de gang- Kien op het ijs rust. Het water stond aan ird van het wrak tot over de dekken. Van ilg comfort was dus geen sprake en toen de tegenwoordiger van de verzekeringsmaat- appij zijn inspectie had beëindigd werd de ugtocht zoo spoedig mogelijk aanvaard, [et vroor hard, doch gelukkig was er slechts Inig v«nd. Aan boord van de „Friesland" d de mede genomen mondvoorraad verorberd een slok uit de cognacflesch genomen „tegen koude voeten" en om half twee begaven de mannen zich weer op het ijs om te trach- i zoo spoedig mogelijk Elburg te bereiken, 'coral de terugtocht is zeer zwaar geweest spraken Vrijdagavond na de behouden aan- nst met den verzekeringsexpert en hij typeer den tocht met de woorden: „het was ver- rikkelijk". lp de vlet was een groote hoevelheid vleesch. st, koffie, boter, brood en tabak, alsmede idérd kilo aardappelen geladen. Wel had men lichtste vlet, die te krijgen was, voor dezen it medegenomen, doch het was nog een heele cht, welke de mannen door de laag bevroren euw, welke sinds Donderdag het ijs bedekt, sten trekken. Oen de terugtocht een klein uur oud was werd der mannen onwel. Waarschijnlijk was hij r oververmoeidheid en koude bevangen. Be en werd de aardappelen op het ijs achter aten en op deze wijze was voldoende ruimte ie vlet ontstaan om den zieke een plaats te en. Met kranten en overjassen werd de man [edekt en gelukkig bleek hij spoedig weer in te zijn. geul in het ijs op ongeveer anderhalf uur is van Elburg, welke reeds Woensdag was ge- aleerd, bleek te zijn uitgedijd tot een breedte ongeveer dertig meter. Reeds op de heenreis de bemanning van de vlet hier met moeilijk- in te kampen gehad, doch toen men op den gtocht de spleet bereikte, bleek het water te bevroren, echter niet voldoende, om de vlet ragen. it stokken moest eerst een vaargeul worden aakt. voordat men met de vlet den overtocht maken. Dit oponthoud was voor een tweede ran de bemanning te machtig. De korte rust- ade deed zijn spieren verstijven. Ook voor hem it een plaatsje in de vlet worden ingeruimd it was voor de zoo zwaar beproefde mannen verademing toen zij ongeveer half acht op het rijf inwoners van Elburg tegenkwamen, die tegemoet waren gegaan. Deze namen het ;van de vlet over en nu was het grootste leed den. In het café van den heer De Vries in El- had men alles klaar gezet om de mannen goed mogelijk te ontvangen. Groote teilen met a zout water stonden gereed om de vermoeide in nieuwe kracht te schenken en een groote erwtensoep stond op het vuur. en om half negen de mannen van de vlet ral bereikten, was het eerste wat zij deden hun door en door verkleumde voeten in de ate gaan zitten. Nadat men op deze wijze een ie bekomen was van de erbarmelijke koude ■ton.se vermoeienis, viel men aan op de soep. verloop van tijd waren zij weer zoo opgekik- idat de verzekeringsexpert en de filmopera- besloten den terugtocht naar huis te aan- tden. vlet, welke Woensdag uit Urk naar de „Hol- en de „IJssel" was vertrokken is Vrijdag- d om zes uur, nadat de sleepbooten de sche pen uit 't ijs hadden verlost, op Urk teruggekeerd De bemanning van deze vlet wist te vertellen dat aan boord van de schepen de stemming uit stekend was. Het kruien van het ijs in den nach' van Woensdag op Donderdag had den schepen weinig schade berokkend. De situatie was, nadat de passagiers Woensdag de „Holland" hadden ver laten, vrijwel niet gewijzigd. Er was. dank zij de goede zorgen van den wal en den aanvoer per vliegtuig, voldoende voedsel aan boord. Het ijs was klam en er was slechts weinig wind. Het vriesweer was gunstig voor de beschadigde schepen, daar het de kans op kruiend ijs sterk verminderde. Om elf uur verliet de bemanning van deze vlet de schepen. Deze aanvaardden op dat tijdstip den terugtocht. Voorop voeren de „Wilhelmina" en de „Daniël", die een breede geul in het ijs maakten dan volgde de „IJssel" op eigen kracht en dit schip sleepte weer de „Holland", welke zijn ma chinevermogen moest benutten om te pompen Toen de schepen nl. eenmaal los waren gekomen bleek, dat de schade aan de „Holland" ernstigei was, dan aanvankelijk gedacht werd. Men achtte het aan boord daarom raadzaam dit schip te la ten sleepen om geen enkel risico te loopen. van de „Reiger" te Johannes burg bij. De aankomst van het K. L. M. vliegtuig „Reiger" heeft in Johaiïliesburg levendige belangstelling ont moet. Honderden Nederlanders bevonden zich op het vliegveld, toen de K. L. M.-vogel er neerstreek Onder degenen, die passagiers en bemanning van de „Reiger" verwelkomden, bevonden zich de ge zantschapssecretaris le klasse van het Nederlandsche gezantschap mr. E. Star Busman, de Consul der Ne derlanden te Johannesburg, J. M. Donker en de bur gemeesters van Johannesburg en Germiston. De Nederlandsche Kamer van Koophandel heeft de* luchtreizigers een lunch aangeboden. Maandag zullen zij door het gemeentebestuur van Germiston worden ontvangen. In 1939 heeft Nederland voor pl.m. f 14.000.000 meer aan rookartikelen uitgegeven dan in 1938. Vervlogen is de rookVervlogen zijn millioenen verbrand is 't geurig blad, en er rest niets dan asch Ik zou mij stellig, als ik een niet-rooker was, bezwaarlijk met het feit van dit verlies verzoenen. We teelden ijverig de blaren in het Oosten, en offerden ons loon voor 't smaak- en reuk-genot waarmee we ons bij vreugd en slagen van het lot, verheugen in den kring, of eenzaam-peinzend troosten. Wat hebt gij, Nederland, gedacht bij al dat rooken? Wat dampen stiet ge uit, gelijk een soort vulcaan waarvan men rook en smook ten hemel uit ziet slaan, terwijl men binnenin de spanningen hoort koken We hebben iji een jaar van spanning en sensatie ons opgekropt gemoed in asch en rook gelucht Temidden van geweld en woedend krijgs-gerucht bleef Holland bij zijn pijv en sigaret-tractatie. En wat in rook vergingder menschen hoop op mede en wélvaart op het land, en veiligheid op zee We rookten onderwijlen de tabak ging mee als nationaal bewijs van offervaardigheden Was dit een rookgordijn, waarachter wij gedoken de schrikkelijkheden van den oorlog gadeslaan? Of staken wij alvast de vredespijpen aan, gevleid door zoete hoop dat ieder mee zou rooken Zwaar hangt het rookgordijn van bommen en granaten rondom den wereldbrand der landen om ons heen O wei-gelukkig volk, dat in het algemeen nog vrédzaam rooken kangeduldig en gelaten We hebben de millioenen in tabak gestoken en blij geofferd op het altaar van de rust, die hare gunstelingen op het voorhoofd kust, en vreedzaam aan hun eigen haard een pijp laat rooken. En wat nu 't feit betreft dat ons zoo op doet hoor en 't reusachtig rook-bedrag dat hierbij werd 'vermeld Heeft de niet-rooker soms zijn opgespaarde geld niet smadelijk aan de beurs in asch en rook verloren MELIS STOKE. Weer stagnatie op de lijn Amsterdam—Utrecht. Voedingsdraad brak, AMSTERDAM, 20 Januari. De strenge vorst doet op verschillende manieren zijn invloed gelden op 't spoorwegverkeer. Hoewel steeds alle krachten worden ingespannen om de onvermij delijke vertragingen wegens het slecht- functi- onneeren van wissels te voorkomen, kan men deze stagnatie niet geheel overwinnen. In de meeste gevallen kan het verkeer echter nor maal voortgang vinden. Op enkele uitzonderingen na, wanneer de vorst ernstige defecten veroorzaakt. Zoo was het gistermorgen, toen een electrische voedings draad bij het Centraal Station in Utrecht brak. Vanmorgen deed zich eenzelfde euvel voor in de buurt van Breukelen. Het was 7 uur toen de electrische treinen tusschen Amster dam en Utrecht niet verder konden, om dat zij geen stroom kregen. Dadelijk nam men op de stations in Utrecht en in Amsterdam alle maatregelen om het ver keer over Hilversum te leiden. Dit ging natuur lijk niet zonder stagnatie. De treinen vertrokken met ruime vertraging en kwamen ook te laat binnen, omdat de lijn naar Hilversum de groo- tere verkeersintensiteit niet kon verwerken. Om ongeveer 8 uur was de breuk weer her steld, zoodat om 8.34 de electrische trein van Amsterdam C.S. naar Utrecht over Breukelen en Maarssen vertrok. Uiteraard duurde het nog eenigen tijd voor dat het reizigersverkeer, dat op deze uren van en naar de hoofdstad zoo druk is, weer geheel normaal kon doorgaan Deensche vischauto tegen boom gebotst. Nabij Voorthuizen is een uit Denemarken ko mende vrachtauto, geladen met visch en bestemd voor IJmuiden, geslipt en tegen de boomen gere den. De wagen werd zwaar beschadigd. De beide inzittenden, het echtpaar F. Nielsen van Deensche nationaliteit liep bij de botsing een hersenschudding en verwondingen aan het gelaat op. De man bleek er vrij ernstig aan toe te zijn. Na voorloopig verbonden te zijn, werden zij naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd Door se tti ngs ve rm oge tl en initiatief-juist nu! WIST u dat u iemand kende, die schier onoverkomelijke moeilijkheden heeft opgelost alleen door zijn initiatief en doorzettingsvermogen? Iemand, die in narigheid kwam, zich daaruit wist te redden en na eenigen tijd weer voor dezelfde moeilijkheid stond zonder zich te laten ontmoedigen. Die, in tegendeel, den moed vond weer iets nieuws te ver zinnen en zelfs toen dat nieuwe middel faalde tóch niet opgaf maar doorzette net zoolang tot hij een lichtpuntje zag, waar hij natuurlijk op af stevende Daarna werd zijn toestand echter nóg hachelijker doch hij versaagde niet en zoowaar: de belooning bleef niet uit Wist u, wie dat was? Dat was Klein-Duimpje. Oh. een sprookjes-figuur zult u zeggen. Maar dan vergeet u iets. Een sprookjesfiguur, ontleend aan en geteekend naar het werkelijk leven. Klein Duimpje vond door kiezelsteentjes den weg naar huis terug toen zijn ouders hem met zijn broertjes in het donkere bosch achterlieten omdat ze geen eten meer hadden. Den tweeden keer strooide hij broodkruimels. Die werden door de vogels opgege ten Bleef hij toen, evenals zijn broertjes, jamme rend en weeklagend in het bosch staan? Nee. hij klom In een boom en keek of hij nergens een lichtje kon zien Dat zag-ie inderdaad. Maar het was het licht van het huis van den boozen reus. En het had weinig gescheeld of hij en zijn broer tjes hadden tot souper van het monster gediend. Zijn broertjes kropen angstig weg. Door een list van Klein Duimpje ontsnapte ze aan een gruwelijk lot. Nog niet tevreden, slaagde hij er ook nog in de zevenmijlslaarzen te bemachtigen en daardoor de zorgen van zijn ouders te laten verdwijnen. Dapper Klein Duimpje zeggen we altijd. Dat is niet juist. Niet de dapperheid is de eigenschap die Klein Duimpje het meest karakteriseert. Doorzettings vermogen en vindingrijkheid. Dat zijn de eigen schappen die hem de moeilijkheden in zijn sprookjesleven deden overwinnen. Klein Duimpje is maar een sprookjesfiguur. Jawel, maar er zijn duizenden menschen. die niet in een sprookje maar in het harde leven staan en wier moeilijkheden minstens even zwaar zijn als die van den kleinen sprookjes held. Tot die menschen behooren ook vele zaken lieden van dezen tijd. Soms slagen zij er in even de zorgen te verdrijven. Vaak komen ze echter voor nieuwe problemen te staan. Vinden ze dan "weer de kracht een nieuw middel te pro- beeren? En als dat middel faalt, is hun door zettingsvermogen dan groot genoeg net zoolang te zoeken tot ze weer een lichtpuntje hebben gevonden? Of blijven ze staan jammeren en zien zij geen uitweg uit het donkere bosch van hun moeilijk heden? Zullen de lianen, die aan alle kanten op schieten. symbolen van de vele zakenbelemme- ringen. hun leven en óók hun levenswerk ver nietigen Gelukkig niet. In dat opzicht doen de meeste zakenlieden voor Klein Duimpje niet onder. Ook zij zetten door. ook al dreigen de moeilijkheden hun soms boven het hoofd te groeien Nieuwe wegen worden ingeslagen. Alles wat hij aan energie, levenskracht en initiatief bezit, zet de zakenman op het spel. En menigmaal niet te ver geefs. Voor velen zijn de omstandigheden slecht, anderen hebben misschien minder te kla gen doch er zijn er ook wien het zeer voor den wind gaat. Dat wisselt echter zeer snel. Het geheele zaken- aspect kan eiken dag veranderen. Zij, die het tot nu slecht hebben kunnen het dan goed krij gen en omgekeerd. De zakenlieden zelf echter veranderen niet. En op hen rust de verantwoor ding van het Nederlandsche economische leven. Wat dat beteekent is iedereen wel duidelijk, die ziet hoe krampachtig de oorlogvoerende landen trachten hun handel op peil te houden. Dat is een levenskwestie. Ook voor het Neder landsche volk. Elke zakepman vecht derhalve niet alleen voor zijn eigen bestaan maar ook voor de gemeenschap, net als Klein Duimpje voor zijn broertjes. Dat is nooit sterker gebleken dan juist in dezen tijd. De zakenman, en daaronder te verstaan ieder een die zaken doet; van den kleine winkelier tot den groot-industrieel en van den marktkoopman tot den bankdirecteur, komt telkens en telkens weer voor nieuwe situaties te staan. Dat be hoeven nog niet allemaal ongunstige omstandig heden te zijn maar wel eischt iedere ver andering: aanpassing. Hoe past de Nederland sche zakenman zich aan? Welk'1 maatregelen en voorzieningen heeft hij getroffen? Zijn er lichtpunten in het Nederlandsche en speciaal ook in het Haarlemsche zakenleven? Dat zijn eenige vragen, die we aan vele zakenlieden ho pen voor te leggen. De antwoorden zullen niet allemaal optimistisch zijn. Niemand zal het an ders hebben verwacht. Het is misschien geen tijd voor optimisme maar ik kan geen tijd vinden voor pessimisme, heeft een bekend zakenman eens gezegd. Velen denken zooals hij. De Ne derlandsche zakenwereld telt vele Klein-Duimp- jes. Bent u er ook een? B. K. Schenking aan de Universiteits bibliotheek te Amsterdam. De vereeniging van vrienden van de universl- teits-bibliotheek van Amsterdam, die in October van het vorige jaar de bibliotheek verrijkte met een complete inrichting tot het vervaardigen van fotografische reproducties van boeken. kaarten, handschriften, enz. was andermaal in staat een niet minder waardevol geschenk aan te bieden. De vereeniging slaagde er in de hand te leggen op een monumentaal standaardwerk, waarvan het gemis reeds jaren lang was gevoeld. Dit werk is de „Patrologia" van J. P. Migne. bestaande uit 388 deelen, fraai gebonden en grootendeels in origi- neele exemplaren. Het is een verzamelwerk, ver schenen in het midden der vorige eeuw, dat zijn beteekenis ontleent aan het feit, dat hierin voor het eerst op een volledige wijze de Latijnsche en Grieksche kerkvaders en schrijvers zijn bijeenge bracht. Het heeft bijzondere waarde bij de studie der theologie, geschiedenis en klassieke letteren. Dezer dagen werd het aan het gemeentebestuur van Amsterdam aangeboden ter plaatsing in de Univer- siteits-biblotheek. „Reiger" te Johannesburg. Het K. L. M.-toestel de „Reiger", gezagvoerder de heer Blaak, is Vrijdagmorgen om 8.20 uur (A.T.) te Johannesburg aangekomen. Vrijdagmorgen vertrok het vliegtuig van Bula- wayo en heeft het laatste traject van 680 K.M. naar Johannesburg in zeer vlot tempo afgelegd. De be manning en de passagiers verkeerden allen in goeden welstand. De speciale vlucht van dit vliegtuig, van Napels naar Johannesburg, is op buitengewoon voor» spoedige wijze verloopen. De Nederlandsche Maagd: „Ik luister niet naar die kletspraatjes; ik weet zelf wel wat er omgaat". Eilanden krijgen het hard te verduren. f verkeer met de eilanden begint hoe langer reer moeilijkheden op te leveren. Vanmorgen raer een K.L.M.-toestel via Eelde naar Ame- en Schiermonnikoog gaan. Het vriest thans hard op Schiermonnikoog. oral de watervogels hebben daarvan veel last it aantal gevederde slachtoffers van de koude eds groot. pver het oog reikt, is de Noordzee met drijfijs it Vlieland. postboot „Vlieland" welke eergisteren het d niet kon bereiken, is gisteren omstreeks elf ïit Harlingen hier aangekomen, om twaalf uur men getracht naar Harlingen weg te varen, wegens zwaren ijsgang is dit mislukt. De ion dan ook niet naar den vasten wal worden icht. Hedenochtend om negen uur zal een ve poging om Harlingen te bereiken, in het worden gesteld. Overflakkee. veerboot der R.T.M., die den dienst van Mid- inis op Hellevoetsluis onderhoudt, heeft met ijs te kampen. Meters-hooge bergen ijs dru is het Haringvliet rond De ijsbreker „Siberië" h Smit en Co.'s internationale sleepdienst, twee kustvaarders, welke geladen waren met en die in de haven van Middelharnis waren *oren, naar Rotterdam gesleept, vanwaar zij ■eis konden vervolgen. De veerboot van Van Schuyt, welke van Ooltgensplaat naar Dintel- ;;art, onderhoudt dezen dienst nog vrij regel- l Honderden woonden de aankomst

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5