De Amerikaansche politie. Merkwaardig gebrek aan eenheid. Centrale Verwarming „mtstet tel. 15597 AGENDA. ZATERDAG 20 JANUARI 1940 HAARLEM'S.DAGBLAD (Van onzen Amerikaanschen correspondent.) ER zijn in Amerika vele typisoh-Ameri- kaansche verschijnselen. Eén van de meest typische en meest boeiende is de Amerikaansche politie. Een cor respondent is gast in de Vereenigde Staten en gasten moeten beleefd zijn. Een gast zou bijvoorbeeld niet beleefd zijn, wanneer hij zei wat de Amerikaansche schrijver Henry Morton Robinson gezegd heeft: „het gekste en minst ge coördineerde ding in de Vereenigde Staten is ons politiesysteem". Ik ben te beleefd om dezen bekenden schrijver over Amerikaansche misdaad en politie tegen te spreken. Integendeel: ik ben het met hem eens: iedere Amerikaansche ge meenschap: staat, stad, dorp en gehucht heeft zijn geheel aparte politie, verdraagt geen in menging of hulp van andere politiecorpsen en werkt maar hoogst zelden met anderen samen, Het resultaat is dat er in de Vereenigde Staten niet minder dan39000 geheel op zichzelf staande politie-instanties bestaan, hetgeen niet alleen heel onpractisch is voor de politie, doch te vens heel practisch voor hen die de wet overtre den. En zulke wetsovertreders zijn er in groote hoe veelheid, al is de misdadigheid sinds de afschaf fing van het drankverbod en de hoogtijdagen van Al Capone en zijn grimmige vriendjes heel wat afgenomen. Hebt u er eenig denkbeeld van hoe groot het verlies door diefstal j aarlij,ks in de Vereenig de Staten is? Niet minder dan 150.000.000 dol lar. En diefstal plegen schijnt hier aanlokkelijk omdat de dief op z'n hoogst de gevangenis in gaat. Dat het gestolene naar den bestolene terug zou keeren daar heeft men hier nog nooit van gehoord. En in één groote stad, zoo vertelt bovengenoemde Henry Morton Robin son, wordt er per week op ondeugdelijke chèques 300.000 uitbetaald. Wanneer een meneer in Connecticut iets stouts heeft uitgehaald en die meneer vertrekt daarna met pak en zak naar New-York, dan vergezelt hem niets anders dan een oprechte zucht van verlichting. Er gaat geen waarschuwing van de politie van Connecticut naar de politie in New-York: „die en die me neer, die hier als een deugniet bekend staat, woont nu bij jullie", laat staan dat er gezegd wordt welke methoden die deugniet pleegt toe te passen. Neen, de politie van Connecticut denkt: „laten ze het in New-York maar zelf uit vinden". En zoo gaat dat hier altijd. Maar dit is nog niet het ergste gevolg van dit gebrek aan eenheid bij de Amerikaansche poli tie. Er zijn wel de politiecorpsen in de groo te steden, die uitstekend zijn uitgerust met de nieuwste politieele wetenschappelijke hulp middelen en die derhalve doorkneed zijn in de nieuwste politieele methoden. Dat zijn de corpsen in de groote steden. Maar die bewaren hun ge- helmen voor zichzelf en andere corpsen krijgen daar geen deel van. Zoodat van 39.000 Ameri kaansche politie-instanties er op zijn minst 33.000 zijn, die allen nog maar werken met knots, gummistok en handboeien. In het ééne jaar 1933 zijn er in de Vereenigde Staten niet minder dan 1.300.000 vrij ernstige misdaden be gaan. waarvan 12.000 moorden en 90.000 over vallen. Driekwart van deze zijn niet eens voor den rechter gekomen. U herinnert zich natuurlijk nog het geval- Lindbergh. Hier kwaan de Amerikaansche knuppel- en gummistokpolitie op haar slechtst te voorschijn. Om maar weer eens Robinson aan het woord te laten: het was een volkomen zinlooze uit storting van politiemannen over het huis van de Lindbergh's en de omgeving daarvan, zij spek takelden in hun auto's en met hun motors de wegen op en af en drukten alle sporen zoo diep mogelijk weg in de Maartsche modder, systema tisch ieder voetspoor, iederen vingerafdruk uit- wisschende." Misstanden. DE gewone gemiddelde Amerikaansche poli tieman is een eerlijke plichtsgetrouwe ke rel, wat wij zouden noemen „een gezelllige aardige vent", maar volgens de mannen die het kunnen weten heeft hij voor zijn verant woordelijke baantje een slechte opleiding gehad. Het is alleen weer in de groote steden dat dit anders is en dat candidaten een politieschool moeten bezoeken, maar dan nog duurt zoo'n cui'sus nauwelijks di"ie maanden. Zoodra de po litietaak ook maar eenïgszins naar de weten schappelijke gaat neigen is de gemiddelde New- Yorksche politieman een volslagen leek. Er zijn van die echt „Amerikaansche" cijfers, die u in Nederland een rilling over den on-crïmineelen rug zullen doen loopennegentig procent van de lijfmisdaden in de Vereenigde Staten geschie den met een schietwapen, en: ieder uur van iederen werkdag wordt gemiddeld één Ameri kaan door een verraderlijken kogel gewond of ge dood. En toch zijn er maar 70 politiebureaux in dit heele land, die een wapendeskundige tot hun directe beschikking hebben. Het „Bureau of Investigation" te Washington beroemt er zich op dat het meer dan 4.00.000 vingerafdrukken bezit en dat er van alle kanten van de wereld nog ongeveer 2200 per dag bij komen. Maar een van de inspecteurs van dit bureau, die op een Inspectiereis was, rapporteer de dat er op honderden commissariaten vinger afdruk-kaarten rondslingerden, die nooit naar Washington waren gezonden. De vingerafdruk is één van de nuttigste politie-„wapenen" in den strijd tegen de misdaad, maar op vele Ameri kaansche politiebureaux wordt er niet de ge ringste aandacht aan besteed. Wanneer de poli tie een verdachte heeft opgepikt is het haar taak zijn crimineelen staat van ondienst vast te stel len en alle feiten, die tegen hem zijn, te ver zamelen. Dezelfde Henry Morton Robinson schrijft letterlijk:maar daarvoor zijn her sens noodig, wilskracht, vasthoudendheid, oefe ning en geduld en daar de meeste van deze eigenschappen op vele Amerikaansche politie bureaux ten eenenmale ontbreken is er een schandelijk „derde-graad-verhoor" voor in de plaats gekomen. Rubber knuppels, halve uit hongering en wreede kunstmatige slapeloos heid5' worden gebruikt om bekentenissen te pro- duceeren. In dit verband mogen ook wel de of liever: sommige gevangenissen worden ge noemd. Op het oogenblik dat ik dit schrijf staan alle Califomische kranten vol van een onder zoek, dat staats-gouverneur Olsen in de gevan genis Saint Quentin heeft Ingesteld. Daarbij zijn feiten tegen gevangenbewaarders aan het licht, gekomen, die de haren ten berge doen rijzen. Afranselpartijen zijn daar nog de minst erge van. Hoopvolle geluiden. 'niet alle politiemannen zijn van zulke nuttige zaken overtuigd. Ik vroeg een politieman wat hij dacht van den „leugen-ontdekker". Hij haalde zijn schouders op en hield zijn gebalde vuist voor mijn gezicht. „Dat is de beste leugen- ontdekker" zei hij. Maar wij moeten niet al te critisch tegenover sommige Amerikaansche polltie-toestanden staan: Er is in de Vereenigde Staten zooveel goeds en moois en verheffends te zien en altijd wanneer en- iets is. dat critiek rechtvaardigt, ls er een verontschuldiging bij de hand, die overal op past: „Dit land is nog zoo jong". Inderdaad: het is eigenlijk nauwelijks één menschenleeftijd geleden, dat dit groote land pas met iets wat op een politiemacht geleek ls begonnen En de misdadigers die men hier tot voor slechts eenige tientallen jaren moest pakken en straffen waren uit zulk soort hout gesneden dat „lijfstraffelijke" methoden de eenige waren die een klein beetje indruk op hen konden ma ken. Bij alles wart; ge in Amerika ziet bedenkt ge: dit land heeft in decenniën bereikt, waai- Europa eeuwen voor heeft noodig gehad. In heel veel opzichten is het de oude wereld met vlag en wimpel voorbij gestreefd; mag het dan in enikele andere opzichten niet te achter zijn? Het zal dien ach tea-stand trouwens spoedig genoeg in halen. Ook op het gebied dat het onderwerp van dezen brief is, want er zijn vele teekenen van verandering. Daar is bijvoorbeeld de recente op richting van een politie-acadiemie op het stra mien van een militaire cadettenschool te Washington, die onder leiding en toezicht staat van het departement van justitie. De studenten daar zijn speciaal uitgekozen uit de veelbelovende elementen der politiecorpsende cursussen duren vier jaar en bevatten natuurlijk ook po litieele, technische en chemische leervakken. In het klein bestaat zoo'n academie reeds te Ber keley (Californië) waar August Vollmer, professor in de politiewetenschappen aan de Universiteit van Chicago, de leiding 'heeft. Op de credit-zijde van de Amerikaansche politie vindt ge ook de zoogenaamde „G-men", de onoverwinnelijke mannen van de beroemde „Division of Investigation" (de onderzoekings divisie), die even wetenschappelijk een bank rekening kunnen ontleden en een microscoop hanteeren, als zij met revolver en geweer kunnen omspringen. De „G" van „G-men" is dezelfde als die van „gun" geweer of revolver. Ei- is in de Vereenigde Staten gemakkelijk emplooi te vinden voor 50.000 van die veelzijdige kranige G-men, in plaats van500, die er in werkelijkheid zijn. Goed geoefende oogen zien de wetenschap reeds naar boven komen in de Amerikaansche po- litiewereld in anwoord op de welig tierende Amerikaansche misdadigheid. Voor den belas tingbetaler is dit een hoopvol geluid, want ér is geen nuttiger economische handeling dan de uitroeiing van de misdaad. Voor den gangster is het vooralsnog zwakke geluid niet prettig: het beduidt het naderende einde van zijn rijk van luiheid en wetteloosheid. De eenigen, dit dit ge luid nog niet hooren, zijnsommige politie autoriteiten. Het is welhaast een gemeenplaats te zeggen dat Amerika het land van de uiterste tegen stellingen is. En toch,'moet uw correspondent dat telkens weer constateer en. Nergens vindt geen groober idealisme, beschaving, tucht, netheid, eerbied voor den mensch en het menschelïjke leven dan hier nergens vindt ge ook het tegenovergestelde in zoo groote en hevige mate. Midden in dit boeiende tafereel staan een rechterlijke macht en een politie, waarvan de eerste nog meer dan de tweede dezelfde tegen stelling te zien geeft: volstrekte onkreukbaarheid naast totale corruptie. De oorzaak van deze cor- ruptivi'teit is het feit dat zoowel de rechtsprekende als de conbroleerende macht invloeden onder gaat van de wetgevende macht, die soms voor geen middelen terugschrikt om haar politieke doeleinden te bereiken en hen die haar helpen op haar beurt niet onbeloond laat. Maar ook hier worden met kracht en voort varendheid misstanden opgeruimd. De kracht en de voortvarendheid van de jeugd.... Mr. E. ELIAS. N.V. Mij. Automatische Stookinrichtingen N A ii STOOPLAAN 35 (Adv. Inge»Med.) Mystiek 111 de Bouwkunst. Beschouwing van architect J de Boer voor N. I. V. A. De kringvoorzitter van den Kring Haarlem van het Nederlandsch Instituut van Architecten, de heer J. de Boer heeft Donderdagavond in restaurant „Lido" voor leden van dien kring en genoodigden gesproken over „Mystiek in de bouwkunst". De heer De Boer, die werd ingeleid door den Kring secretaris, den heer A. V. Hartogh,. begon zijn lezing met erop te wijzen dat er op het oogenblik zoowel in de dagbladen als in de periodieken veel over architectuur wordt geschreven. Daardoor wordt de kennis van en het inzicht in de bouwkunst verdiept. Des te meer zal het daarom velen opvallen, dat er in onze dagen dikwijls bij het bouwen te veel op het economische wordt gelet. Kenmerk van het ware, is een sieraad, waarmee deschijn zich maar al te vaak siert. De tijd waarin wij leven schijnt geen plaats meer te bieden aan de diepe symbolische gedachte. Veeleer zoekt men zijn kracht in het realisme. De eischen van den princi paal spelen vaak een beslisende rol. Voor honderd procent probeert men daaraan te gemoet te komen. Sommigen gaan nog verder en zoeken hun heil in het surrealisme. Dit is een wanhopige poging om diepte aan te kunnen geven waar de kennis reeds versleten was, om mystiek en- sensatie te wekken waar kunst niet kon worden gegeven. Men moet echter de kunst tot een „zinnebeeld" maken. In dit verband stond spreker uitvoerig stil bij de pyra- miden, die grootsche bouwwerken uit de oudheid. In het licht der moderne wetenschap is gebleken, dat de pyramïde een duizelingwekkende opeensta peling is van getallen en verhoudingen die betrek king hebben op de Aarde en het zonnestelsel. Over deze getallenmystiek wijdde spreker uitvoerig uit. In het bijzonder besprak hij hierbij de pyramiden van Gizeh en van Cheops. De deur die deze oude sj'mboliek voor ons moet ontsluiten staat nog pas op een kier. Ook in latere bouwstijlen vinden we veel zinnebeelden verwerkt. De symbolen van den stier, den Ram en de vïsschen treden in de bouwkunst achtereenvolgens op den voorgrond. Later ging men er bij den kerkbouw meer toe over den vorm van het Latijnsche Kruis te volgen. De verhoudingen werden willekeuriger én de utiliteitsfactor deed haar intrede. De Renaissance luidde 'n tijdperk in van het bouwen om de kunst van het bouwen. Wat stellen wij thans in de plaats van de drijf- veeren, die de bouwmeesters van vroeger tot bou wen inspireerden?, zoo Vroeg spreker zich tenslotte af. Verwoed wordt er naar een antwoord op deze vraag gezocht. De bekende Fransche architect Le Corbusier heeft daartoe een'krachtige poging in het werk gesteld. Zijn opvattingen kon de heer De Boer echter niet ten volle onderschrijven evenmin als die van den Nederlandsch en schilder-architect Theo van Doesburg. Volgens spreker moéten de bouwers meten met de maten waarmee te zelf gemeten zijn. Daartoe zal het echter allereerst noodig zijn, dat zij zich geeste lijk herbewapenen. De bouwmeester moet ook in jeest boven de materie staan. Hij moet de stem van den tijd stroomhelder en onbeïnvloed opvangen opdat hij vormen kan scheppen, die schoonheid ge ven en door de eeuwen heen schoon blijven. De lezing van den heer De Boer werd verduide lijkt met een serie lantaarnplaatjes, die door den heer Hartogh werden vertoond. Drs. A. v. d. Boom uit Haarlem sprak, na de pauze over „Problemen in de Glasschilderkunst". Er zijn vele problemen in de glasschilderkunst, zoo begon spreker, doch voor dén architect is voor al het probleem van den vorm of de vormgeving van belang. De glasschilderkunst dient echter nog tal van andere aspecten. Deze kunst bestaat onge veer 1000 jaar. Men kan haai" 't best verdeelen in drie tijdperken glasschilderingen uit de'13e eeuw, uit het Renaissance tijdperk en glasschilderingen van onzen tijd. Men zou ze ook kunnen noemen de tijdperken van het collectivisme, het individualisme en weer het collectivisme. Deze tijdperken werden door Drs. Boom uitvoérig belicht aan de hand van een serie interessante lantaarnplaatjes. Vooral van de plaatjes van de prachtige ramen in de kathedraal van Char tres (13e eeuw), waarvan prof. Roland Holst zoo'n treffende beschrijving heeft gegeven en die van de Goudsche Glazen bracht spreker op boeiende wijze menig interessant detail naar voren. JOODSCH NATIONAAL FONDS. Op Zondag 21 Januari zal het Joodsch Natio naal Fonds, dat zich ten doel stelt den grond van Palestina in onvervreemdbaar eigendom voor het Joodsche volk te verwerven, zijn traditioneele Amandel-Actie houden, ter gelegenheid van de beginnen lente in Palestina. NIEUWE UITGAVEN. Bij ,de N.V. Uitgevers Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam is verschenen de derde herziene druk van het boekje „Kamergymnastiek voor vrouwen", door Th. Heeg te Ter Apel. Het bevat 32 foto's. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 21 JANUARI 1940. Progr I. Hilversum II. Progr. II. Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III. Danmarks Radio 8.35; Fransch Brussel 9.20; Ned. Brussel 12.20; Motala 2.20; Danmarks Ra'dio pl.m. 2.45; Parijs Radio 4.20; Deutschlandsen- der 4.35 Parijs Radio pl.m. 5.50; Deutschlandsender 7.35; Beromunster 9.20; Ned. Brussel pl.m. 9.50; Deutschlandsender pl.m. 11.30. Progr. IV. Ned. Brussel 8.30; Keulen 1.20; Enge land 11.50; Pauze 12.30; Fransch Brussel 12.35; Engeland 1,30: Ned. Brussel 2,35; Engeland 5.05; Boedapest 5.35; Beromunster pl.m. 6.35; Engeland pl.m. 7.08; Ned. Brussel 7.20; Fransch Brussel 8.20; Boedapest pl.m. 10.50; Fransch Brussel 11.20. Progr. V. 8.301.00 Diversen. 1.001.09 Sche- veningen, Ber. Dep. v. Justitie. 1.0912.00 Diversen. Naar het Zonnige Zuiden. Voor de Haarlemsche af deeling van de Neder- landsche Reisvereeniging heeft de heer J. G. Beurs, Algemeen Secretaris der Vereeniging gis teravond een causerie gehouden over de schoon heid van de Joegoslavische kust, enkele eilanden van den Grielkschen Archipel en Athene. Nadat de voorzitter van de afdeeling, de heer J. G. Kraan den spreker met een welkomstwoord had ingeleid vertelde deze, hoe in Augustus een gezelschap leden van de Ned. Reisvereeniging met een voor dit doel gecharterd Joegoslavisch passagiersschip van Venetië uit een twaalf da gen lange reis door de Adriatische en de Ionische Zee had meegemaakt, gedurende welken tocht de heer B. gelegenheid had gevonden, een groot aantal kleurenfoto's te maken, die thans het ge sproken woord voortreffelijk toelichtten. Aldus zagen we op het doek het gezelschap de gondelstad verlaten en koers zetten naar Split of Spalato met haar herinneringen aan den Ro- meinschen tijd, waaraan trouwens de geheele Dalmatische kust zoo rijk is, passeerden de Bocche di Cattaro en wierpen een blik op de plek waar de beroemde pas van Lovcen begint. Van daar naar Santorini, het vulkaan-eiland met het interessante Pera. Op 8 Augustus vertoefde men daar en aanschouwde o.m. de in de buurt van San-tomi door vulcanisme gevormde z.g. doo- de eilanden. Den volgenden dag steeg de tempe ratuur van het water en op 12 Augustus had de zee een dezer „doode eilanden" verzwolgen, be wijs genoeg, dat de krater, die zich in de buurt van Santorni onder den zeespiegel bevindt, nog lang niet uitgewerkt is. Het eiland Rhodos, dat vervolgens aan de beurt kwam, verlevendigde de herinnering aan de ridders der Johanniter-orde, die van 1308 tot 1523 het eiland in bezit hadden, aan de Turken, die het vervolgens beheerschten, totdat zij op hun beurt het in 1923 aan Italië moesten af staan, hetgeen de aanwezigheid verklaart zoowel van vrij goed geconserveerde bouwwerken der kruisridders als van muzelmansche moskeeën met de sierlijke minarets, waarop nog dagelijks de muezzin verschijnt en klokketorens. die bij de Christelijke kerken behooren. Op Padmos diende natuurlijk een bezoek gebracht aan het klooster der Openbaring, gebouwd ter plaatse waar de Apocalyps geschreven moet zijn en van daar zette het schip koers naar het oude Athene. Een keur van foto's, alle even belangwekkend als fraai van kleur, waren hier gemaakt met de ge bouwen op den Acropolis natuurlijk als hoofd schotel. De eeuwige schoonheid van het Parthe non, het Erincheion. de beroemde hal der Carya- tiden e.a. levende op het doek een waardige ver luchting bij de talrijke bijzonderheden, die de spreker ten beste gaf, en waarbij hij overigens gelegenheid vond, iets van Eleusis, de baai van Salaanis en de beteekenis van Piraeus mede te deelen, natuurlijk aan de hand van keurige fo to's. Dan dient de terugreis aanvaard, waarbij Cor- foe wordt aangedaan en Ragusa of Dubrovniik met het schoone eiland Locrum er voor niet wondt vergeten en zoo gaat het weer naar het Noorden, waar in Venetië de trein naar Neder land gereed staat. De uiterst boeiende voordracht van den heer Beurs, die blijk gaf over een bewonderens waardige feitenkennis te beschikken vond waar deering in een hartelijk applaus aan het einde van zijn lezing, welke erkentelijkheid bovendien door den heer H. Schuurman met een welgeko zen woord van dank aan den spreker in het licht werd gesteld. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op Maandag 22 Januari 1940. Progr. T Hilversum II, Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. ITI 8.00 Keulen, pl.m. 8.25 Pauze, 8.35 Engeland. 9.20 Pauze, 9.30 Keulen, 9.50 Deutsch landsender, 10.10 Pauze of diversen, 11.20 Keulen, 11.50 Pauze, pl.m. 12.00 Keulen, pl.m. 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Deutschlandsender, 4.20 Oslo of di versen, 5.20 Parijs Radio, 6.20 Breslau of diversen, 6.50 Boedapest, 10.20 Ned. Brussel, 11.20 Pauze, pl.m. 11.30 Deutschlandsender; Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Engeland, 10.20 Pauze, 10.35 Engeland, 11.20 Danmarks Radio, 12.20 Parijs Radio. 12.50 Fransch Brussel, 2.20 Danmarks Radio, 3.50 Engeland, 4.20 Pauze, 4.35 Engeland, 5.20 Fransch Brussel, 5 50 Engeland, 6.20 Bero munster, 7.00 Fransch Brussel, 7.20 Ned. Brussel, 9.20 Danmarks Radio, Keulen, Beromunster, pl.m. 9.40 Fransch Brussel, 11.20 Engeland. (In verhand met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden). Progr. V 8.005.00 diversen. 5.005.09 Scheveningen, Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonpla ten concert. „Bekende en beroemde tweetallen". 1 The way you look tonight, B. Crosby en D. Lee 2 Luftcharmören, Duo Ja, 3 Oua Oua, Kanui en Lula, 4 Swing your song Violetta, Johnny and Jones, 5 Oud Indisch Lied no. 2, Twee Indische meisjes, 6 Hawaiian moon. Queenie en David Kaili. 7 Throw another log on the fire, Layton and John stone, 8 Potpourri uit Die Geisha, H. E. Groh en M. Hesters, 9 Barbiere di Siviglia, L. Fort en L. Piccioli, 10 Will you remember, J. MacDonald en N. Eddy, 11 A fine romance, B. Grosby en D. Lee, 12 Hör du flicka lilla, Duo Ja, 13 Tomi-Tomi, Erica Carnea, winferheide Wel een ieder zal de dophei kennen, hoort tot het geslacht Erica, die mees de vochtigste plekjes van een heideveld en iets eerder bloeit dan de gewone struikhe Calluna vulgaris. Maar niet iedereen zal weten, dat er van een soort bestaat, de Erica carnea, die veel ger bloeit, al in het voorjaar, wanneer de nog in onze tuinen ligt en die ondank sneeuw rustig door blijft bloeien. Erica carnea. Erica carnea stamt oorspronkelijk uit Alpengebied, waar ze al vóór den winter knopjes klaar heeft. Ze begint daar in de te bloeien zoodra de sneeuw smelt. Deze v hei of „Schneeheide", zooals ze in Zï land wordt genoemd, bleek nu ook zeer ge in onze Hollandsche tuinen te kunnen aangeplant. Vooral in den rotstuin doet zeer goed. Ze heeft behoefte aan veen boschgrond, moet matig vochtig worden houden en verlangt zeer zeker ook zon, Aan dit laatste moeten we wel degelijl! ken. Zoo vaak wordt gedacht, dat heidt veel noodig heeft en op den arms ten wel kan groeien, maar ook voor de gewone geldt die behoefte aan zon en licht. Let u eens op wanneer u over een heivlakte loopt, waar een sparreboom staat, is rondom stam, op heel het gebied, waar de schadui den spar valt, geen hei te bespeuren. Van deze Erica carnea zijn in den loo jaren vele variteiten gekweekt, waarva enkele reeds zeer vroeg bloeien. Erica hybr. Mrs. Sam. Doncaster bloeit van Decs tot Maart met vleeschkleurig rose blo Erica carnea Queen of Spain bloeit van Ja tot Maart met lichtrcse bloemen met j meeldraden. Buitengewoon mooi is ook carnea hybr. Winter Beauty, die groote, karmijnrose bloemen heeft en bloeit van ari tot Maart. Al deze soorten kunnen ook goed in bi langs een balkonrand worden gekweekt. Dc de bloemen meer op ooghoogte staan, zulk er vanuit de kamer al veel van kt genieten. Vooral met strenge kou zulle er niet zoo vaak toe komen om in onzen rond te loopen om verder weg staande bic te gaan bekijken. En de Erica-bloempjes snoezig en in verhouding tot den wilden stam ook vrij groot, maar zij zijn van dichtbij nog oneindig veel mooier. Er zijn nog vele andere variëteiten v« Erica carnea, die meest allemaal in Fel beginnen te bloeien. Er zijn er met roode, mïjnroode, lichtrcse en witte bloemen. Ot de grootte der bloemen is vrij veel versche held. Een der allermooiste is de Erica carnea King George. Deze heeft zeer groote blo van een eigenaardige karmijnroode tint me: purperen schaduw. De bloei hiervan begint ter pas in Februari. Maar zooals boven al is gemeld kunne: ook al in Januari bloeiende hei in den hebben. A. J. D, Kanui en Lula, 14 Mijnheer Dinges weet niet swing is, Johnny and Jones. 15 Ich tanze mi] in den Himmel hinein, L. Harvey en W. Fri 16 Indiana skies, Queenie en David Kaili, 17 minute to one, Layton and Johnstone, 18 Fan to dreams, J. MacDonald en N. Eddy, 19 I Peso de Perle, L. Fort en L. Piccioli. 8.00—12.00 diversen. Mi I AAR op de beter voor hun taak berekende bureaux vervangt de wetenschap voor een belangrijk deel de derde-graadsche wreedheid. Het belangrijkste onder deze wetenschappelijke hulpmiddelen is de „Keeler Polygraph", in den volksmond genoemd de „leugen-ontdekker", die reeds in ongeveer 5000 gevallen met succes is geforuWflt door den uitvinder dr. Leonard JCeeler van de Northwestern Universiteit. Maar De boschwachter begon nu met een zakmes in het slot van de deur te peu teren. M r dat hielp niets. „Zal ik de slip van C w Jas er af snjjden?" stelde hij vervolgens voor. Maar dat was Dinges te bar. „Denkt U, dat ik met een halve jas ga loopen? Neen, dat kan niet, want ik heb geen andere by mei" Zoo verstreek de tijd. Ruim een half uur hing Dinges al tegen de deur en. hy werd er erg moe van. „Ga eens op Uw handen staan'raadde de boschwachter hem ein delijk aan. Dinges probeerde het, wrong zich in de gekste houdingen en zuchtte tenslotte: „Als ik maar niet de®, laeelen nacht hier moet blgyenV' Nadat er weer een kwartier verstreken was, begon Dinges opnieuw te mopperen „Was ik maar dood", wenschte hij ten slotte. ..Wat zal m'n vrouw wel zeggen? O, daar komt ze juist aan!" Inderdaad, de twee vrouwen waren hun mannen gaan zoeken, dio wel wat erg lang naar meaning sysg&tevea* Heden: ZATERDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg, Wïlsonsplein: Fritz H Operette „Freut Euch des Lebens", 8.15 uur. Dancing La Gaité, Raaks: Nachtfeest tot 3 uil Frans Hals Theater: „De Kat en de Kanarie" 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye Mr. Chips", 2.30 9.15 uur. Cinema Palace: Jesse James „De wreker", 8.15 uur. Rembrandt Theater: Gloria Jean in „Pip met cantie", 2.39, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Charlie Chaplin in „De Wis chef", 2.30 en verder van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geo; oehalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en 79 uur. Hoofddorp: Hax-diijderij voor mannenJ club „Haarlemmermeer", 1.30 uur. ZONDAG 21 JANUAR Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H. 0, 2.30 uur. Rembrandt Theater: „Met Jan P, Strijbos op 3' tuur", 11.30 uur. Luxor Theater: „Muiterij op de Bounty", 11.S Cinema Palace: „Sneeuwwitje", 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des MAANDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Nederlan Tooneel met „Mrs. Warren's Bedrijf", 8.15 uur, Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avo: Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. GeoP jehalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 er 7—9 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevrai hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags sluiten is door den Inspecteur der Volksgezond een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 20 Jan. 8 uur tot en met Vrije 26 Jan. zijn de volgende apotheken op Zow les avonds na 8 uur en des nachts geopend. C. G Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 1'el. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, Tel. 1171 Teyler Apotheek, Teylerplein 79, .Tel, 17940,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6