„^Duitschland niet teaqeetw op alacm&ecichten" Journaal van de Week Minister Coebbels Senator Borah overleden EEN TERUGBLIK ZATERDAG 20 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD KV De Duitsche minister van propaganda Goeb- bels. heelt te Posen in net voormalige Polen een rede gehouden voor meer dan 15.000 emi granten uit de randstaten van Wolhynië. Hij zeide volgens het D.N.B. o.a., dat Engeland er nooit ernstig aan gedacht heeft Polen te hulp te komen. Polen had slechts de taak Duitsch- land tot het uiterste te provoceeren, omdat En geland hoopte op deze wijze den oorlog te kunnen ontketenen. Deze oorlog aldus vervolgde Goebbels is in i-erkelijkheid een botsing tusschen de afgeleefde Autocratie en het nieuwe socialistische Duitsch- 5nd. De steriele plutocratie heeft ingezien dat het reen stand zou kunnen houden, als zich in het jart van Europa een volk van 80 millioen verheft, is opgebouwd naar de wetten van binnenland orde en sociale gerechtigheid. Eigenlijk had- Londen en Parijs uit dezen veldtocht moeten «ren dat het in militair en politiek opzicht on innig is te velde te trekken tegen het rijk, dat op nilitair en economisch gebied is voorbereid op elk •al van nood. Londen en Parijs hebben van den aanvang af het gehad Duitschland te verbrokkelen en het luitsche volle voor de politieke beslissingen in Juropa uit te schakelen. Zij hadden een tweede en iechter Versailles in den zin. De oorlog is dus voor eheel Duitschland een strijd voor het nationale estaan. Ook de pogingen der Fransch-Britsche ilutocratie de schuld aan den oorlog op Duïtsch- te schuiven, moeten op de stelligste wijze af- ewezen worden. Alle documenten over het uitbre- van den oorlog bewijzen het tegendeel en aneer documenten niet voldoende zijn, behoeft slechts de vraag te stellen: wie heeft den orlog verklaard?" Goebbels zeide, dat de Führer den Westelijken logendheden de hand der verzoening heeft toege- loken. Het Westen heeft steeds geantwoord met ijzig weigeren, een beleedigend zwijgend en hoon en verachting. Ben Engelsch minister heeft dezer dagen gezegd, Idus vervolgde Goebbels, dat het Engelsche en Fransche volk, anders dan het Duitsche, jong Doch men behoeft slechts de geboortensta- istieken te bezien, om aan te toonen, waar het ver ben en waar de toekomst ligt. In het afgeloopen zijn in Duitschland 300.000 kinderen meer ter rereld gekomen dan in Engeland en Frankrijk sa- Dit is ook de reden, waarom de Engelsche phitsers het Duitsche volk en in het bijzonder het ionaal socialistische regime met helschen haat •olgen. Het is geheel onjuist vergelijkingen te effen tusschen het Duitschland van 1914 en dat 1940. De militaire uitrusting van Duitschland, de eco- jmische en voedingsbronnen zijn meer dan vol lende om den oorlog zegevierend te doorstaan. vierjarig plan heeft een herhaling van de cgelsche blokkade van 19141918 reeds bij voor tot ondoelmatigheid gedoemd: De tegenstanders hebben over het Duitschland thans geheel verkeerde voorstellingen. De Duit hers daarentegen streven er naar den vijand enszins te onderschatten. Op het oogenblik houdt zich te Londen en Parijs bezig met het oplos van politieke raadsels. Dat raadsel is wat itler zal gaan doen. Nu eens beweert men, dat ïtler, daar hij geen uitweg meer zag, door mid- van den neutrale staten, het Vaticaan, Rome of ashington gepolst heeft, welke vredesmogelijk- sden er bestaan. Een paar dagen later wordt er zegd dat hij definitief tot het offensief heeft be- jten. Voor het Duitsche volk echter is er geen elfs 1 sat t aanleiding om op deze hysterische alarmbe- richten in te gaan. Het ziet daarin slechts een uiting van de angstneurose der wereldpara sieten. Het is ook niet de taak van Duitsche leiders te reageeren op elk alarmbericht, waar mede Londen en Parijs de wereld tot nervosi teit trachten te brengen. Men zal daar vroeg genoeg ervaren, wat de Führer zal doen. Het groot-Duitsche volk aldus besloot de mi nister moet en zal in dezen strijd overwin nen. Volgens Reuter heeft Goebbels nog gezegd: De meening van ons volk moge verdeeld zijn over deze of gene kwestie, maar wat de Engelschen betreft is er maar één meening, nl. vernietig ze. Ik waarschuw u dat wij het beslissende jaar zijn binnengetreden. Een dergelijk conflict eischt vele offers. Het is niet aangenaam om in een koude ka mer te zitten. Het is evenmin prettig om in de frontlinie te liggen en te moeten denken dat de zaken thuis slechter worden. Treinbotsing in bet voormalige Polen. Elfde ernstige spoorwegongeluk sinds 4 November. Donderdagmiddag is te Krakau een personentrein op een goederentrein ingereden. Vijf personen wer den gedood en tien ernstig gewond. Voorts werden nog verscheidene personen licht gewond. Dit is volgens Havas het elfde ernstige spoor wegongeluk in Duitschland of de bezette gebieden sedert 4 November. Noorsche koning vertrouwt op de solidariteit van zijn volk. Rede tot de parlementsleden. OSLO, 19 Januaii (Havas) Gisteravond is op het koninklijk paleis een diner aangeboden ter eere van de leden van het parlement. De koning heeft een tafelrede gehouden, waarin hij zeide: „Wij kunnen slechts met afschuw denken aan de toekomst, wanneer de oorlog werkelijk zal losbreken. De oorlog tusschen Finland en de Sovjet Unie is een nieuwe factor van gebaar en wij hopen dat beide landen spoedig vrede zullen sluiten. Gelukkig is Noorwegen tot nu toe buiten den oorlog gebleven, doch de moeilijkheden blij ven vele. Er is evenwel een lichtpunt en dat is de kameraadschap van het Noorsche volk. Ik ben overtuigd dat deze kameraadschap ons zal hel pen ons doel, een vrij en onafhankelijk Noor wegen, te bereiken". Ook de voorzitter van de Storting, Hambro. heeft gewezen op de solidariteit van het Noorsche volk en zeide: „Overal wanneer de mannen en vrouwen van Noorwegen bijeen zijn, gaan him gedachten en wenschen uit naar Finland. Zij verlangen een spoedige en eervollen vrede voor dit dappere buurvolk. Onze wil ons land te ver dedigen vindt geen betere uitdrukikng van zijn eensgezindheid, dan in den naam van onzen koning en den kroonprins". Italië ingenomen met aankondiging van nieuwe Ckineesclie regeering. Ciano zendt gelukwenschen aan Wang Tsjing Wei. Volgens den correspondent van het Japansche blad „Asahi Sjimboen" te Sjanghai heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken Ciano aan Wang Tsjing Wei een boodschap gezonden, waarin hij dezen gelukwenscht met het vooruitzicht op de spoedige totstandkoming van een nieuwe centrale regeering in China, met Wang als centrale figuur. In de boodschap wordt aan Wang Tsjing Wei de verzekering gegeven dat Italië hoopt op de spoedige totstandkoming van een anti-kominternregeering in China, terwijl Italië zich bereid verklaart de nieuwe centrale regeering in China te steunen bij het vesti gen van een nieuwe orde in Oost-Azië. Wang Tsjing Wei heeft de ontvangst van de bood schap bevestigd en uiting gegeven aan zijn hooge waardeering voor Mussolini's welwillendheid. Olof Melin overleden. Ontwerper van Zweedsch stenografie-systeem. De „Dagens Nyheter" meldt, dat te Stock holm op 78-jarigen leeftijd overleden is overste Olof Melin. Olof Melin heeft in zijn leven den stoot gegeven aan de ontwikkeling van de be oefening der stenografie in Zweden door het ontwerpen van een voor de Zweedsche taal goed bruikbaar kortschrift Zeer merkwaardig is de overeenkomst van zijn levensloop met dien van A. W. Groote, den bekenden Nederlandschen stenografie-ontwerper, die eenige weken geleden ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag te Amsterdam werd gehuldigd. Evenals Groote heeft Melin de militaire loopbaan gekozen In 1881 werd hij beëedigd als officier, in 1908 werd hij bevorderd tot majoor. Van 1908 tot 1912 was hij chef van de infanterie-schietschool en van 1915 tot hij in 1921 gepensionneerd werd, was hij comman dant van het Bohuslanregiment. Evenals Groote beoefende Melin de stenografie als liefhebberij. Hij kon zich evenmin tevreden stel len met de bestaande vertaalde stelsels. In 1892, ze ven jaar voor Groote zijn systeem publiceerde, ver scheen van de hand van Olof Melin een vereenvou digd snelschrift, dat door zijn eenvoud en oorspron kelijkheid de andere in Zweden gebruikte stelsels verdiong, zoowel op de kantoren als in den Rijksdag Heden len dage gebruiken honderdduizenden dage lijks zijn schrift in hun beroep of bedrijf. Ook cp internationaal gebied heeft de heer Melin zich in zijn leven bewogen. Hij woonde talrijke in ternationale stenografiecongressen bij. Door zijn groote populariteit, verdraagzaamheid en tact was het hem mogelijk om toenadering te brengen tus schen de Fransche en Duitsche afgevaardigden op deze congressen. De bekende Fransche stenograaf J. B. Estoup bracht hem op zijn 75en verjaardag openlijk hier voor hulde en drukte dit uit met de woorden: „Over al zeer hoog geacht om zijn rechtschapenheid en loyaliteit". Zijn standaardwerk „Sienografins historia", dat in 1927 verscheen, heeft in de vakwereld der steno grafie internationale bekendheid verkregen. Melin correspondeerde geregeld met A. W. Groote te Amsterdam en ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van den heer Groote verscheen nog een stukje van de hand van Melin in het gedenkboek „Leven en Werken van A. W. Groote" te zijner hul diging. Prinses Allee, gravin van Atblone, inspecteerde dezer dagen te Londen de Roode Kruis ambulance, welke naar Finland vertrekt. De verpleegsters stonden bij de ambulance-wagens opgesteld, terwijl de prinses haar rondgang deed Belangrijke figuur in de Amerikaansche buitenlandsche politiek William Edgar Borah. In den afgeloopen nacht is de bekende Ame rikaansche senator Borah, die verscheidene jaren voorzitter van de Amerikaansche Senaatscom missie voor buitenlandsche zaken is geweest, overleden. William Edgar Borah werd op 29 Juni 1865 te Fairfield in Illinois geboren, en is dus 74 jaren oud geworden. Hij heeft gestudeerd aan de uni versiteiten van Enfield (illinois) en Kansas. In 1889 begon hij een advocatenpractijk te Lyons -Kansas). Van 1890 tot 1901 heeft hij te Boise (Iaa'no) gepractiseerd, waar hij ook later tot de balie behoorde. In 1906 werd hij gekozen tot senator van Idaho en sindsdien werd zijn mandaat steeds hernieuwd. In 1912, toen er een scheuring was in de Repu- blikeinsche partij, bestreed Borah wel is waar de candidatuur Taft, doch, hoewel hij sympathiek stond tegenover de politiek van Roosevelt, volgde hij dezen niet. Borah was voorstander van vrou wenkiesrecht en bepleitte de onafhankelijkheid der Philippijnen. doch hij was fel gekant tegen verscheiden maatregelen der regeering van pre sident Wilson, terwijl hij steeds een verklaard te genstander is geweest van den Volkenbond. Hij heeft altijd vurig voor ontwapening gepleit en wenschte onderhandelingen met Groot Brittannië en Japan met het doel te onderhandelen over een wederzijdsche vermindering van de vlootbouwpro- gramma's dezer drie landen. In 1921 heeft het Congres de desbetreffende resolutie tenslotte aan genomen. In datzelfde jaar heeft Borah een economische wereldconferentie voorgesteld, welke zich bezig moest houden met de kwestie der ontwapening. In November 1921 werd toen te Washington een conferentie gehouden tot beperking der bewa pening. Hij is er echter niet in geslaagd den se naat te overtuigen, over te gaan tot erkenning van de Sovjet-regeering. In 1922, tijdens de sta king in de steenkolenmijnen, was hij voorstander van een exploitatie vanwege de federale regee ring. Aangezien het internationale gerechtshof geallieerd is met den Volkenbond, was hij er tegen. In 1924 werd Borah, die steeds groote belang stelling heeft gehad voor de internationale aange legenheden. voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandsche zaken. In 1928 heeft, hij mi nister Kellog krachtig ter zijde gestaan bij diens bemoeiingen voor het Pact van Parijs. In den laatsten tijd heeft Borah, die den bij naam „de leeuw van Idaho" droeg, nog veel cri- tiek geleverd op de neutraliteitswetgeving. Gelijk gemeld deed Borah dezer dagen In zijn woning een emstigen val, tengevolge waarvan hij een hex-sen bloeding opliep. 5NDAG 14 JANUARI. Voor de vierde maal dooit het op Zondag. En ink ook. Er hangt een druilerige mist en door It natte nevelgordijn dringen onaangename richten. De Belgen hebben de militaire ver ren ingetrokken en nieuwe reservetroepen geroepen. „Phase D" van hun mobilisatie is gegaan En de Nederlandsche ministerraad t te vergaderen. Wat zal hij besluiten? Fs leg het journalistieke oor te luisteren, ver- nogal geruststellende inida-ukken en be- nxij dat we vandaag een ijstocht zouden iken. Driemaal is die al in Zondagschen dooi irsmolten. Dat zal niet nog eens gebeuren. Dus den wij met ons achten door mist en natfcig- ■i naar Zaandam, kiezen daar zooal niet zee, n toch ijsplassen en snellen koppig voort. Het niet schoon en bezielend als op een heuschen dag. De „wijde verten" zijn weg: heelemaal ifloersd. En de pittige, prikkelende kou is weg. de ijzers knai-sen niet, maar plenzen en zui- i. Toch valt het mee. Zet een Nederlander op iiaatsen en het valt hem altijd mee. Het is nu te druk op vaarten, tochten en kanalen van Jterland, het ijs is wel nat maar overigens ichtig barstvrij en er zit wat extra-spanning de noodzaak, in urenlang rijden geen enkele sal te vallen. Want wie dat doet zal doorweekt Het lukt ons bijna allen neen, lacht u niet, het lukt ook mij en we eten ergeixs rtensoep-met-kluif, verbeelden ons later dat opvriest, raken in winterstemming ondanks en gelooven niet veel van intrekking der derlandsche verloven, al verzekeren de man n het koek-en-zoopje en later de kellner het li nog zooveel overtuiging. Ze blijken dan ook st ingetrokken te zijn. Alleen maar stopgezet. ze regeering is lang niet zoo ver in haar satregelën gegaan als de Belgische. Maar dat hoor ik pas na een inspannenden lorit, door den nu zwaren mist en in het don- f. Anderhalf uur van Zaandam naar Haar- s! Ons klimaat biedt toch wel veel natuurlijke tiedigingsmiddelen. Ook dat is een geruststel- Me gedachte BANDAG 15 JANUARI. t komen perscommentaren over de Bel- the en Nederlandsche militaire maatregelen. Brussel schijnt de kalmte al weer zoowat te J weei-gekeerd. Wij zelf zijn bedaard gebleven, tens de meesten onzer. Berlijn geeft te ken- dat Parijs en Londen. Brussel en Amster-| s iets ingefluisterd zouden hebben, waardoor onrustig zouden zijn geworden. Waarop Brus- ;n den Haag antwoorden, dat zij zich niets in Influisteren. Wat Amsterdam ermee te ten heeft wordt niet duidelijk. Onze regeering 'ilaart dat zij haar eigen inlichtingsbronnen Eft en die controieeren kan. En de Engelsche toten praten zoowat om de zaak heen, zonder (lelijk te maken waarom de kloven bij het Engelsche expeditieleger in Frankrijk ook zijn stopgezet. De Amexikaansche pers geeft ook nog wat wijsheid ten beste en daar worden we heele maal niets wijzer van. Wij zijn er opnieuw aan herinnerd dat de oorlog' ixx het Westen kan los barsten, in velerlei richtingen en ook in de onze. dat de onzekerheid blijft en dat wij dus waak zaam moeten blijven. Toegespitste waakzaam heid is de uitwerking van achterdocht-wekken de symptomen op den Nederlander. Veel meer dan onrust. Wij wennen gauw aan nieuwe toe standen. daai-bij geholpen door den bedaarden volksaard. Misschien zal men dat in het buiten land op den duur beter gaan begrijpen. De Elfstedentocht, die vandaag gehouden zou worden, is afgezwaaid. Het dooit nu krachtig, maar de profeten in de Bilt voorspellen nieuwe vorst. Wie telkens over Finland leest kan zich daar in denken. Vandaag komt er nog een won derlijk Russisch bericht bij, om ons met ijs ge meenzaam te maken. De ijsbreker Stalin heeft den dito Sedof, die al twee jaar vastzit in de ijsmassaas van de Poolzee, er eindelijk uit be vrijd. Er wordt niet bij gemeld of de bemanning van de Sedof erg blij was over de bevrijding In de Poolzee bestaat immers geen oorlogsge vaar. En als deze ex-ingevrorenen bijgeval naar Finland moeten om te vechten, zullen zij wenschen dat ze nog maar een jaartje langer tusschen de schotsen waren blijven zitten. Overigens hebben de Russen nu een soort van ovei-winning behaald in Finland.Uit hondei-den vliegtuigen hebben zij vele kleine stadjes met bommen bestookt. Van vijfduizend meter hoogte hebben zij vele vrouwen, kinderen en oude mannen vastberaden gedood. En waar zulke menschen vluchtten en de Finsche kanon nen niet nabij waren zijn zij gedaald en hebben hen met mitrailleurkogels doorzeefd. De dagen van den Ridder Bayart liggen wel zeer ver achter ons. Intusschen roepen de Fin nen om meer jachtvliegtuigen om de Russische luchtmacht te kunnen verdrijven. Het is niet duidelijk waarom Engeland, Frankrijk, de Ver- eenigde Staten en Italië, die ze allemaal zoo snel en in groote aantallen bouwen, hen daarvan niet vlugger voorzien. DINSDAG 16 JANUARI. Nu is de Arendskerk getorpedeerd. Alleen maar omdat-ie naar Zuid-Amerika veer. De beman ning blijkt toevalligerwijs door een IJaliaansch schip te zijn gered. En vergeefs probeeren wij Hollanders te begrijpen, waarom dit mooie schip van ons vernietigd Is. Zuid-Afrika zal er geen schade door hebben. Alleen wij. En de Heems kerk en nog een -kerk van dezelfde maatschappij die net zouden uitvaren, zijn nu wel binnen gehouden, maar ze zullen later toch vertrekken De Duitschei-s meenen toch niet dat zij er op deze wijze de Hollaixders van zullen weei-houden de zeeën te bevaren? Als ze dat dachten zouden zij hen wel heel slecht kennen. Maar wat is dan toch de bedoeling? Er is eenig geschrijf tusschen Den Haag en Berlijn omdat de Duitschers zeggen dat een van onze vliegtuigen boven hun grondgebied heeft gevlogen. Den Haag heeft geantwoord dat on- omstootelijk vast staat dat het niet waar kan zijn. En de Duitschers antwoorden weer van weiles. Want hun luchtwacht in Nordhorn heeft het gezien. Intusschen ligt de Arendskei-k, in stukken gereten? op den bodem der zee. En als het een Italiaansch of Amerikaansch schip was geweest, van een gróóte neutrale mogendheid dus, lag zij er niet. Het blijkt vandaag dat wij in 1939 drie-en- veertig millioen meer aan de staatskas hebben geoffei-d, dan er geraamd was. „De Rijksmid delen over 1939 vallen mee", heet zooiets. Nu. ik heb uitgerekend dat wij met dezen meevaller 25 dagen mobilisatie kunnen betalen, ad 1.7 mil lioen per dag En er zijn nu al 140 mobilisatie- dagen verstreken, waarvan 125 in datzelfde jaar 1939. Waarmee ik maar wil zeggen dat de rest niet meevalt en dat het ïxiet veel helpt dat we in dat jaar weer zooveel meer aan den fiscus ge offerd hebben. Hij slooft zich trouwens alweer uit om nieuwe heffingen voor ons te bedenken en komt vandaag voor het front met zijn nieuwe bruto-winstbelasting op Naamlooze Vennoot schappen. De tiende penning van alle bruto winsten moet-ie hebben en eigenlijk nog wat meer ook. Vijftig millioen per jaar moet er uit komen inplaats van de dertig, die de oude divi dend- en tantième-belasting opbracht. En ik vrees dat deze nieuwe vondst, komend vlak voor den balanstijd, waarin men zorgelijk de cijfers bezien zal en met het oog op de duistere toe komst toch al erg tot extra-reserveeren geneigd zijn, de dividend-uitkeeringen nog verder zal drukken. Waardoot het inkomen van velen moet dalen en de fiscus weer minder uit de inkomsten belasting zal halen. Zoodat hij zich vei-plicht zal rekenen weer een nieuwe belasting te bedenken... Enzoovoorts. Hoeveel jaar is het nu geleden dat minister Oud zei, dat de belastinggrens bereikt was? Het gaat daar al net mee als met landsgren zen en trouwens nog veel meer grenzen. Alle maal worden ze overschreden. Op dezen dag blijkt de wintervorst terugge keerd te zijn in ons midden en wordt voor het eerst begeleid door den storm. Het is bar koud en op het Bachconcert speelt Van Beinurn met het Amsterdamsche orkest „Finlandia". Maar dit blijkt het auditorium te verwarmen en men tast weer in den buidel voor het moedige kleine volk in 't hooge Noorden. De Duitschers hebben twee Engelsche duik- booten vernietigd. Maginot en Siegfried beloeren elkaar als im mer. WOENSDAG 17 JANUARI. Zoxxder verwondering verneem ik dat de „zaak- Hore Belisha" in het Engelsche parlement als een nachtkaars is uitgegaan. De afgetreden mi nister en de premier hebben elkaar waard eerend toegesproken en de oppositie heeft zich bij de zeek neergelegd. De „rel" is afgeloopen. Toen hij begon heb ik in dit blad geschreven dat het er verder wel bij zou blijven. Ik ben wel geen profeet, maar er was ook geen profetische gave noodig om dat in te zien. Ais iemand een tijd lang al te hevig hervormt en daarbij vele heilige huisjes velt komt onvermij delijk het oogenblik, waarop hij teveel schenen geraakt heeft en zich voor langer of korter tijdje moet terugtrekken. De samenwerking wil niet meer vlotten. Wie het vereenigingsleven zoo'n beetje bij ervaring kent, weet dat heel goed. En aangezien ministers ook maar gewone menschen zijn en hun omgeving eveneens uit deze wezens bestaat gaat het hun niet anders. De ooi-zaken van zoo'n toestand zijn dan nooit nauwkeurig aan te geven. Als iemand ze aangaf zouden ze allemaal onvoldoende, schijnen. Ze hebben ge leid tot gevolgen en die voelt men wel. Chamber lain heeft gezegd dat het aftreden van Hore Belisha veroorzaakt was door zijn groote quaii- -teiten. En dat lijkt een paradox maar is onge twijfeld de verklaring. En tevens de „onthulling" waarop sommige kranten dwazelijk zaten te spe- culeeren en die zij nu meenen, niet te hebben gekregen. Wat het relletje in de Londensche pers be treftoch, dat was begrijpelijk. Er is in alle groote hoofdsteden, en ook in Londen, een groep bladen die leeft van spektakel en sensatie en het stelsel volgt van een dagelijkschen geweldi gen „kop" op pag. 1. Dat is de „thriller" de „scoop", de vervaarlijke gebeurtenis van den dag. Is ei geen werkelijk groote gebeurtenis, dan wordt een kleinere daartoe opgeblazen. Is er net een tijd van weinig nieuws, dan houdt die het soms zelfs een poosje vol. Welnu, Chamberlain trof het niet want toen hij Hore Belisha liet afti-eden was er net gebrek aan scoops. Het was stil in het nieuws. En daar hebt u nu de heele verklaring van de vervaarlijke pers-rol. Als ik de bewuste soort Londensche bladen niet zoo goed kende zou ik het niet met zoo'n overtuiging kunnen aanvoeren. In datzelfde Engeland heeft men vastgesteld dat er in de eerste vier oorlogsmaanden vrij- wat meer menschen gesneefd zijn in het verkeer dan in den ooi-log. Dat heeft evenwel een oor- logs-oorzaak: de verduistering, die alleen in de maand December 895 slachtoffers van het ver keer heeft geëischt. Een leelijk record In Duitschland blijkt, na de reeks groote spoorwegongelukken, de kolenvoorziening in de war te zijn geraakt ofschoon het land veel meer kolen oplevert dan het zelf gebruiken kan. Vele Berlijners hebben er kou geleden in hun huizen Natuurlijk heeft men maatregelen genomen om het euvel te bestrijden. Maar deze tweede blijk bare organisatie-fout in het Walhalla der organi satie wekt toch verwondering. Bij ons is het nu weer glad op straat. De bus sen en de tram moeten duizend passagiei-s per dag meer verwerken dan in een gewone Januari maand en het materiaal van de tram schiet op spitsuren kennelijk in deze taak tekort. Stamp voetend ziet men volle wagens-zonder-volg- wagens aan zich voorbijglijden. Taxi's maken goede zaken. En er wordt alweer over den Elf stedentocht gepraat, die opnieuw vastgesteld zal worden DONDERDAG 18 JANUARI. Neen. Dat wordt hij niet. Want vannacht is er een geweldig pak sneeuw gevallen en 't sneeuwt verder alsof we in Scandinavië zijn. Zweed sche en Noorsche herinneringen doemen bij mij op. De Hout ls prachtig, de stad Is eigenlijk ook prachtig Eindeloos zijn de gaven der Natuur en wat doen de menschen met deze wereld? Als zij besneeuwd is noemen ze haar een sprookjes wereld die term schijnt alleen en tot vervelens toe bij sneeuw te hooren maar hoevelen mer ken dat het heelemaal een sprookjeswei-eld is? De kwade kaboutei-s en de wolven ontbreken er niet in. En die hebben geen gevoel voor sprook jes en geen tijd ervoor. Zij zijn nog erger dan die verschrikkelijke zakenman die zei: „Ik heb geen tijd om optimist te zijn". Maar verwant met hem zijn zij zeker. Lx Moskou vriest het nu vierenveertig graden C„ ergens in Noorwegen 48 graden en in New- York, waar het ook gruwelijk koud moet zijn, staken vijfduizend kolenhandelaren, zoodat „millioenen" menschen zonder verwarming heb ben gezeten. „Natuurlijk", zegt Europa bij zoo'n mededeeling, „moet Amerika weer laten zien dat het zooiets nog veel erger kan doen". Ja. Ber- lijn's kolennood verbleekt bij deze prestatie. VRIJDAG 19 JANUARI. Een kalme dag. De Belgen zullen him militaire verloven weer gauw gaan verleenen. Het blijkt dat er gisteravond vreemde vliegtuigen over N.O. Ne derland gevlogen zijn. Ze zaten heel hoog. „Wij" hebben ze prompt beschoten, maar niet geraakt. Het schijnen Engelschen te zijn geweest en de regeering heeft Londen om opheldering ge vraagd. Welnu: deze week heeft Chamberlain ons nog een pluimpje gegeven vanwege de hand having onzer neutralitèit. Heel aardig, maar dan moet hij daar zelf ook aan meewerken. Het blijft maar koud. En niet alleen bij ons en in Noord-Europa. De Spanjaarden melden nu ook al vijftien graden vorst in Sevilla en Avila. Dat is zelfs meer dan waar wij bij bibberen. Maar de vooi-spellers nabij Utrecht beloven ons nog nijpender kou. „Het is of de natuur aan de ver dwazing der menschen deelneemt", schrijft de Haagsche Post. die meer eerbied voor de Natuur hoorde te hebben Als de Haagsche Post schaat sen reed en eens naar de sneeuwpracht van het Haagsche Bosch ging kijken zou hij wel begrij pen dat het heel anders In elkaar zit. De Na tuur toont ons juist, in een van haar tallooze vormen, dat de wereld schoon is en dat de men schen ondankbaren zijn. En intusschen helpt zij hen toch nog door het oorlogvoeren te be moeilijken. De Russen trekken weer eens 45 K.M. bij Salla terug. Helaas kan de kou hen niet beletten, opnieuw Aboo en Hango te bombardeeren. Van die plaatsjes kan niet veel meer over zijn. Bestaan er nu heusch menschen. die zooiets flink en moedig en bewonderenswaardig vinden? Ik ken er gelukkig geen één. En ik ken er heel veel. In Finland vriest het nu 54 graden, maar ln de Poolstreken is het zacht weer. Tenminste wat men daar zacht noemt. In Groenland staat de thermometer maar enkele graden onder nuL Maar Groenland is dan ook niet aangevallen.... Ik blijf gelooven dat de Natuur met dit alles wel dadige bedoelingen heeft. En als ik dit tot mijn teckel zeg, rekt hij zich behagelijk en veelzeg gend uit. Nog nooit heeft hy zoo'n dikke winter jas gehad Nu dan! „Mijn verhaal is uit", zeg ik en hij verstaat dit laatste woord en blaft geestdriftig. Samen kuieren wij de wonderschoone Natuur in. R. P.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9