Hevige luchtbombardementen der Russen VaotaC Aa(k> zuiaac qetcaföen- PETROLEUM" MAAND AG 22 JANUARI I94Ö HA A" RU EM'S DAGBEAD Havas meldt uit Helsinki dat Zaterdag in den loop van den dag honderden Rus sische vliegtuigen boven Finland vlogen. De seden Tampere, Aabo, Pon, Lahhi en Kou- vola werden gebombardeerd. De aangerichte schade kan nog niet precies worden opge geven. Een aantal Russische toestellen zou zijn neergehaald. Zondag werd te Helsinki eenige malen lucht alarm gemaakt en naar vernemen wordt, zijn ook dien dag verscheidene malen Russische vliegtuigen boven Finsch gebied verschenen. Volgens de laatste berichten was de Zater dag door de Russische luchtmacht ontplooide be drijvigheid en de grootste sedert 't begin van den oorlog. De Russische vliegers hebben allerlei objecten zonder eenig militair belang ge bombardeerd en met mitrailleurs beschoten. In het Zuiden, het Zuid-Westen, het centrum en in verscheidene gebieden in het Noorden hebben zij de bevolking aangevallen, en zelfs verschei dene ziekenhuizen o.a. het voornaamste zieken huis van Aabo, de tweede havenstad van Fin land, waar de schade aanzienlijk is. Het totaal aantal bommen, dat boven Fin land is uitgeworpen, wordt op 3000 geschat. De aangerichte schade is vrij aanzienlijk. Bijna 200 huizen, waar voor het grootste deel kleine bur- gelieden woonden, zijn verwoest. Ondanks de talrijke geworpen bommen zouden tot dusver slechts drie dooden en 35 gewonden gevallen zijn. Volgens Reuter zijn Zaterdag boven Aabo, de tweede havenstad van Finland, 150 bom men van groote explosieve kracht en 75 brandbommen uitgeworpen. De brandweer moest met al haar middelen optreden ter bestrijding van de gevolgen van dezen hevigsten luchtaanval, welke de stad tot nu toe te verduren heeft gehad. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft Aabo nu reeds 30 luchtaanvallen ondergaan. Het schijnt dat de Russen met deze aanvallen de verbindingen met de zee willen afsnijden. Elf vliegtuigen hebben boven de stad gevlogen. Van meer dan 5000 meter werden de bommen geworpen. Tal van huizen zijn tot den grond toe afgebrand. Een groot aantal personen is zonder onderdak bij een temperatuur van 48 gr. vorst. Verscheidene bommen zijn neergekomen op een kraaminrichting, waar zij zelfs door drongen tot de schuilkelders waar zich jonge moeders met haar pasgeboren kindertjes be vonden. Slechts door de trappen op te gaan, konden de moeders zich en haar babies red den. In de stad zijn 800 gebouwen onbewoonbaar Drie bommen hebben het verblijf van den Britschen vice-consul te Aabo getroffen tij dens den recenten luchtaanval. De bewoners, onder wie de vice-consul zelf be vonden zich in den schuilkelder. Niemand werd gewond. Een hedenmorgen door Havas uit Helsinki ontvangen telegram berichtte: Vierhonderd Russische vliegtuigen hebben deelgenomen aan de jongste luchtaanvallen op verschillende Finsche steden. Gedurende den nacht woedden nog felle branden, vooral in het zuiden en zuidwesten van het land. Men heeft opgemerkt, dat de Russen meer en meer ge bruik maken van bommen van 500 Kilogram. Gevangen genomen Russische vliegers vertelden dat de luchtbases zich in Estland bevinden. Zij zeiden dat het Sovjet-Russische leger steeds meer gebrek aan benzine krijgt. Uleaborg is door twintig vliegtuigen gebom bardeerd. Gedurende twee uur stond het trein verkeer stil. Telefoon- en telegraafverbindin gen leden veel schade. Slachtoffers zijn er niet te betreuren. De felle koude ten spijt hebben de Russen op drie belangrijke punten in de omge ving van Taipale aan het Karelische front aan vallen ondernomen. Na voorbereidend geschutvuur deden de Fin nen een tegen-aanval. waarbij de Russen, die aanzienlijke verliezen leden, werden teruggewor pen. Ten Noorden van het Ladogameer is hevig ge vochten. De Finnen wisten hier hun stellingen te verbeteren door een zeker aantal steunpunten te bezetten. Men gelooft dat de Russen in dezen sector geen groote offensieven zullen beginnen vóór de lente. Het Finsche legerbericht. Aan het laatste Finsche legerbericht is nog het volgende ontleend: „Te land: „Op 20 Januari heerschte op de Ka- Engelsche verkenningsvluchten leverden veel fotografisch materiaal op. Elk vliegtuig van twee camera's voorzien. Het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft foto's uitgegeven, die genomen zijn door de Britse he luchtstrijdkrachten boven Duitschland, aldus meldt Reuter. Deze opnemingen toonen een verwonderlijke hoeveelheid détails van vlieg velden en landingsterreinen, havens, vlootbases, spoorwegen, kanalen, rivieren militaire en ver keerswegen. Alle bewegingen zijn spoedig be kend bij de geallieerden, die zoo vervolgt dit Reuterbericht wat inlichtingen betreft, be slist in het voordeel zijn. Veel belangrijk werk wordt verricht door vergelijking met vroegere opnemingen van dezelfde plaatsen. Ieder vliegtuig is voorzien van twee camera's. Een der twee is verticaal bevestigd in de fuse lage en bevat een vervangbaar magazijn voor 125 opnemingen. Het tweede toestel houdt de waarnemer in de hand, voor schuin genomen foto's. Tijdens de verkenningsvluchten vermijden de Engelsche toestellen het in contact te komen met den vijand, aangezien zij inlichtingen komen halen, die waardevoller zijn voor de ge allieerden dan de mogelijke vernieling van een Duitsch vliegtuig. De toestellen vliegen in rechte lijn op een hoogte over hun doelen, zij gebruiken de verticale camera op een hoogte van 600 M. en de schuine voor „close ups" van een hoogte van 300 M. of minder, wanneer dat noodig mocht zijn. Binnen drie uur na den terugkeer der toestellen worden de foto's bestudeerd door deskundigen, voor wie stereoscopisch en door vergrootingen veel onthuld wordt, dat door ge oefende waarnemers uit de lucht niet gezien Werd. relische landengte meer bedrijvigheid dan den laatsten tijd het geval was. Eerst was onze en daarna de vijandelijke artillerie actief. Te Taipale viel de vijand in den laten namid dag aan na een krachtige voorbereiding door de artillerie. Op een punt strandde de vijandelijke aanval op ons eigen artillerievuur. Op het tweede punt werd de vijand door een tegen aanval teruggedreven. Den vijand werden zware verliezen toegebracht. Ten noordoosten van het Ladogameer hebben onze troepen hun positie verder verbeterd door een paar steunpunten van den vijand te ver overen. Niets te melden van de andere punten van het front. Ter zee: niets te melden. In de lucht: Verscheidene honderden vijan delijke vliegtuigen hebben Zaterdag boven Fin land geopereerd. Zoowel 't binnenland als de oor logszone werd gebombardeerd. In het binnenland werden Pori, Rauma, Ma- riehamn, Turku. Tamissaari, Kotka, Lapeerenta, Pamperi en het Kemidal. in het zuiden en zuid westen van Finland gebombardeerd. In Noord- Finland werden Ivalo en Murmes gebombar deerd en voor de tweede maal een duidelijk door een rood kruis aan gegeven hospitaal. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn bij de bombardementen op het binnenland twee burgers gedood en 22 gewond. Het Russische legerbericht. Het communiqué van het militaire hoofdkwar tier te Leningrad meldde Zaterdag: Zaterdag heeft zich aan het front niets van beteekenis voorgedaan. In eenige gebieden heeft de Russische luchtmacht met succes bombarde menten uitgevoerd. Bij luchtgevechten zijn 15 vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. Zondag werd medegedeeld: Op 21 Januari heeft zich niets van belang aan het front voorgedaan. Verkenningsactiviteit in alle richtingen, op sommige plaatsen weder zij dsch artillerievuur. Sovjet-Russische vliegtui gen hebben verkennings- en gevechtsvluchten ondernomen. De Finsche generale staf heeft uitdrukking gegeven aan zijn erkentelijkheid jegens de Zweedsche vrijwillige vliegers. Er bestaat een nauwe samenwerking tusschen de Zweedsche en Finsche vliegers. De Zweedsche luchtstrijd krachten hebben talrijke verkenningsvluchten ten uitvoer gelegd en Sovjet Russische colon nes gebombardeerd. Vooral is belangrijk dat zij erin geslaagd zijn in een week tijd zes Russische vliegtuigen te vernielen. De Zweedsche vliegers hebben den vijand spoedig groot respect ingeboezemd. Herhaalde malen heb ben Russsische bombardementsvliegtuigen wanneer de Zweedsche jachttoestellen verschenen rechts omkeer gemaakt, al konden zij uit den aard niet raden, dat zij tegenover Zweedsche vrijwilligers stonden. De Zweden beschikken over prachtig inge richte kampen. Zij lijden geen ontberingen, zij krij gen uitstekende voeding en goed logies. Sommigen hebben in den eersten tijd te lijden gehad van het strenge klimaat, maar allen zijn er snel in geslaagd zich aan te passen. In een officieele Zweedsche mededeeling wordt gezegd dat twee vliegtuigen van het Zweedsche vrijwilligerscorps in Finland met elkander in bot sing zijn gekomen. Drie der inzittenden van de vliegtuigen zijn bij de botsing gedood, de vierde kon zich redden na een avontuurlijken skitocht. Het vliegtuig van den Zweed Sundsten werd on langs door Russisch machinegeweervuur getroffen. Op 50 M. boven den grond zag Sundsten toen nog kans zijn toestel in bedwang te houden. Hij kon ver volgens op tamelijk normale wijze dalen, docb achter de Russische linies. Sovjet-officieren wacht de doodstraf. Volgens in Tallinn ontvangen berichten züllen de officieren van. de 44ste Russische divisie, die bij Suomussalmi gedecimeerd werd, voor zoo ver zij de nederlaag overleefd hebben, door de Sovjets worden gefusilleerd omdat zij den Fin nen kostbaar oorlogsmateriaal achtergelaten hebben. Voorts meldt men dat de Russische autoriteiten Finsche krijgsgevangenen met uiterste gestrengheid behandelen. Zij worden niet beschouwd als krijgs gevangenen maar als „vijanden des volks, witgar- disten en contra-revolutionnairen". Vreemdelingenlegioen gereed. Het vreemdelingenlegioen, dat te Helsinki ge vormd werd, is thans gereed om naar het front ge zonden te worden. Voor het oogenblik bestaat het slechts uit een bataljon, maar men hoopt er spoedig nog drie te kunnen vormen. Onder de legioensol- do ten bevinden zich Letten, Litauers, Estlanders, Italianen, Hongaren, Roemenen, Franschen en En- gelschen. Zaterdag zijn nog dertig nieuwe vrijwil ligers uit Estland aangekomen. Zij waren met een kleine boot, terwijl het 40 graden vroor, de Finsche Golf overgestoken. Weer een treinbotsing in Duitschland. Vijf personen licht gewond. BERLIJN, 22 Januari. Een lokaal trein is te Rangsdorf bij Berlijn in botsing gekomien met een passagiers trein. Vijl personen waren licht gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. (United Press). Italiaansche démarche te Berlijn? Italië wenscht de meening van Duitschland te weten nopens verdere Sovjet-expansie. Een der diplomatieke correspondenten van de „Sundy Times" verklaart van uiterst be voegde zijde te vernemen, dat de Italiaan sche regeering zich zeer onlangs tot de Duit- sche regeering heeft gewend met de vraag hoe de houding van Berlijn zou zijn nopens een mogelijke expansie van Rusland op den Balkan. De correspondent voegt hier aan toe, dat Italië, volgens zijn inlichtingen, duidelijk heeft gemaakt dat het een dergelijke Rus sische penetratie niet zou kunnen dulden en zich zijn volledige vrijheid van handelen zou moeten voorbehouden in geval van be- "-'g Russische bewegingen. Poging tot lichting van Spaansche galjoenen. Nederlandsche deelneming. MADRID, 22 Januari. Het miniscteie van industrie en handel heeft concessie verleend aan een gecombineerde groep teneinde de schatten van de galjoenen, die in 1702 in de baai van Vigo tot zinken werden gebracht, te bergen. Deze groep bestaat uit de maatschappij Viuda Moxo, een Spaansche maatschappij, de „Sociedad Galeones Vigo" samengesteld door een finan- cieele groep, eveneens Spaansch, de Neder- landsche ingenieur Van Wïenen als vertegen woordiger van de Hollandsch-Engelsche duik en bergingsmaatschappij N.V. met domicilie te Amsterdam en de Hamburgsche ingenieur Johns. Deze galjoenen zouden met goud en zilver uit Amerika geladen zijn, toen de Engelsch- Nederlandsche vloten onder het commando van admiraal Rooke deze trachtten buit te maken. De Spaansche staat zal eventueel 50 procent, van de te bergen schat ontvangen. Bijzondere toestellen en instrumenten voor het bergen van deze schatten en waarvan het patent bij de ingenieurs van de groep, die de concessie hier voor heeft gekregen berust, zullen gebruikt wor den. De waarde van het goud en zilver wordt op duizenden millioewen pesetas geschat. (United Press). Koude eischt 150 slachtoffers in de Ver. Staten. De Hudson ligt dicht. NEW YORK, 22 Jan. (D.N.B.) Het aantal menschen, dat tijdens de koudegolf van de vorige week om het leven is gekomen, be draagt volgens de jongste berichten 150. De ongewoon scherpe vorst heeft aan de boom gaarden in de zuidelijke staten groote schade berokkend. Van overal komen berichten binnen over onge lukken en groote branden. In Albana zijn tempe raturen geregistreerd, die lager zijn dan in Alas ka. Het spoorwegverkeer is in vele plaatsen ge stagneerd. Het autobusver keer in het Midden Westen moest hier en daar geheel worden ge staakt. In Florida en Texas is vrijwel de geheele zuid- vruchtenoogst bevroren. De haveningangen aan de oostkust zijn wegens het ijs veelal niet be vaarbaar. Verscheiden kleine schepen zijn verlo ren gegaan. De Hudson is tot vlak bij New York bevroren. IJsschotsen drijven in de haven van New York en hinderen het verkeer. De Niagarawaterval is bijna geheel bevroren. Daarom moest dynamiet worden gebruikt ten einde de electrische centrale in bedrijf te kunnen houden. De kolenstaking te New York, die drie dagen geduurd heeft, is thans bijgelegd. Twee dagen hebben werkgevers en arbeiders onderhandeld. Verbindingen in Scandinavië verbroken Uit Stockholm meldt Havas: Sneeuw en zandstormen richten verwoestingen aan op de Deensche eilanden Laaland en Falster, waar een trein gedurende twaalf uren geblok keerd was. Nabij den vuurtoren op het eiland Falster heeft men twee mannen kunnen waarne men op eèn ijsschots, zonder dat het mogelijk was hun te hulp te komen. De verbindingen van het eiland Saltholm met het vasteland zijn verbro ken, per vliegtuigen worden levensmiddelen der waarts gebracht. Tweeduizend zwanen zijn in het ijs vastgevroren, waarschijnlijk zal men hen moe ten slachten. In Zuid Zweden leidde de sneeuwstorm tot ge deeltelijke stopzetting van het verkeer. Door de felle koude zijn ook groote belemmeringen voor de scheepvaart opgereden, het verkeer tusschen Malmö en Kopenhagen is stopgezet. Ook in de scheren van Stockholm zijn ernstige moeilijkhe den door ijs opgetreden. De koude begon Zondag iets af te nemen. De aardappelen weer duurder. Door de vorst wordt de aanvoer bemoeilijkt. Met ingang van heden is de prijs der aard appelen opnieuw verhoogd. Dit staat zoo werd ons medegedeeld in verband met de moeilijkheden die een gevolg zijn van de vorst. Als boeren nu een aardappelkuil moeten openen, kan dit alleen geschieden met een groot aan tal werkkrachten, terwijl het vervoer der aard appelen ook nog groote moeilijkheden oplevert, en extra kosten eischt. Wij profiteeren thans van het feit, dat de regeering in de steden ook te Haarlem groote voorraden aardappelen in pakhuizen had laten opslaan. Deze worden nu gebruikt om het be staande tekort aan aardappelen in den vrijen handel aan te vullen.. Als wij nu alleen aan gewezen waren op de aardappelen die uit de kuilen komen, dan zou er een groot tekort ge weest zijn, terwijl de prijs veel en veel hooger zou zijn geweest dan nu. De prijs van de aardappelen is thans niet meer dan ongeveer f 1.— a f 1.25 per 100 K.G. hooger dan twee weken geleden. Duitsch vliegtuig boven Frankrijk verloren gegaan. Engelsche luchtmacht maakt nieuwe verkenningsvluchten. Zoowel de Fransche als de Duitsche leger- berichten hebben gedurende het afgeloopen weekeinde weinig gebeurtenissen van beteekenis gemeld. Zaterdag meldde het opperbevel vah het Duitsche leger o.a.: Tusschen Moezel en het Paltser woud is een verkenningsafdeeling slaags geraakt met een Fransche verkenningsafdeeling, waarbij eenige krijgsgevangenen werden gemaakt. De luchtmacht voerde verkenningsvluchten uit boven Groot Brittannië en Frankrijk. Bij het bewaken van de grens is het tot luchtgevechten gekomen, waarbij een Duitsch vliegtuig boven Fransch gebied verloren ging. Het Fransche avondlegerbericht van Zater dag luidde: „In het Westen van de Vogezen deed de vijand een poging tot een overval, die volkomen mislukte". Reuter meldt nog dat Engelsche vliegtuigen verkenningsvluchten op langen afstand maak ten over Noord-Duitschland, waarbij zij over vele steden vlogen. Twee trams liepen in de hoofdstad op elkaar. Zondagavond om kwart over elf zijn op het drukke kruispunt de ClercqstraatBilderdijk- straat te Amsterdam een motorwagen van de N.Z.H.T.M. en een bijwagen van lijn 3 met elkaar in botsing gekomen, waarbij vijf passagiers min of meer ernstige verwondingen hebben opgeloo- pen. De bijwagen van de tram, welke in de richting van het Frederik Hendrikplein reed, werd in het midden door den op weg naar Sloterdijk zijnden wagen van de N.Z.H.T.M. getroffen. Door den schok liep de bijwagen uit de rails. Bovendien werd een gedeelte van de tram ingedrukt en sprongen enkele ruiten. Van de passagiers, die door den schok hevig waren geschrokken, liepen er vier, alsmede de conducteur verwondingen op. Een hunner, die over pijn in de borst klaagde, is door den G. G. en G. D. naar het Wilhelmina- gasthuis vervoerd, alwaar men een ribbenfrac- tuur constateerde. Ook de conducteur die een knieblessuur had bekomen, moest in dit zieken huis ter verpleging worden opgenomen. Tenge volge van deze botsing ondervond het tramver keer geruimen tijd vertraging. De ontspoorde wagen is weer in de rails geplaatst en daarna weggesleept. De tram van de N.Z.H.T.M. kon de reis voortzettenDeze botsing is vermoedelijk toe te schrijven aan het feit, dat de remmen van de Sloterdijkertram door de gladheid niet goed functionneerden. CONTTNGENTEERING VAN GLAS. De heer S. de Leeuw te Amsterdam zendt ons een schrijven dat te uitvoerig is om te plaatsen, maar waaraan wij den hoofdinhoud ontleenen. Hij be toogt, dat contingenteering van goederen alleen te verdedigen is als die noodzakelijk is om de industrie te beschermen. Verkeerd acht hij het als contingen teering ook geschiedt om arbeidsbelangen te dienen, want daarvan is dan prijsopdrijving het gevolg. Zoo meent hij dat het noodig is de contingenteering van huishoudelijk glaswerk zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 1 Februari a.s., wordt opgeheven. JUFFROUW OP HET IJS GEVALLEN. Zondagavond kwart voor negen had een 21- Jarige juffrouw op het ijs in de Westergracht te Haarlem het ongeluk te vallen. Zij kreeg een lichte hersenschudding. Door leden van den Ongevallendienst werd zij behandeld, waarna zij per ziekenauto naar haar woning werd ver voerd. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. De hulp van den Ongevallendienst te Haarlem werd Zaterdag ingeroepen voor een 45-jarigen koetsier, die in een goederenloods aan de Wes tergracht door de koude bevangen werd. Hij werd per ziekenauto naar zijn woning ver voerd. MR. A. M. JOEKES VOOR DEN VRIJZ. DEM. BOND. Voor de afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van den Vrijz. Dem. Bond zal mr. A. M. Joekes, voorzitter van de Vrijz. Dem. Tweede Kamerfractie, Donderdagavond in Lion d'Or spreken over: „Vraagstukken van dezen tijd". DRENTSCHE VEREENIGING. De Drentsche Vereeniging hield haar eerste bijeenkomst in dat jaar in Hotel Lion d'Or. De opkomst was zeer goed, eenige Drentsche mili tairen waren als gasten aanwezig hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Het was een avond vol ge zellige afwisseling, dank zij „Neijoarsvesiet" ei. een vertelling van den heer B runs ting over zijn reis naar Amerika. Tot voorzitter werd bij acclamatie aangewezen de heer J. A. Bastiaans te Heemstede, die deze functie aanvaardde, onder voorwaarde, dat hij kon rekenen op medewerking van zeer velen. De aftredende voorzitter de heer J. B. Rodenbur, had, wegens vertrek, zijn functie neergelegd. Prins Bernhard bezoekt ÏJniuiden, Troepen defileerden. Prins Bernhard geeft zich door de felle wintei koude en de dikke laag sneeuw, die hedennad weer gevallen is, niet laten afschrikken, om zij niet-officieel bezoek aan de positie IJmuiden brengen. De Prins was vergezeld van zijn adjuda: in buitengewonen dienst luit-kol. Phaff. Vanmorgen half tien werd Z. K. H. in Hotel Ve! serbeek door den Commandant-Westfront en dt Commandant Positie IJmuiden ontvangen. I begroeting begaf het gezelschap zich in auto's nas het terrein nabij den binnenvuurtoren te IJmuide Hier stonden in ijzige winterkou en in een maai delijk sneeuwveld de troepen van de positie opgi steld, welke door den Prins geïnspecteerd werde Na de inspectie bezocht de Prins eenige verste: kingen. Vervolgens begaf de hooge bezoeker zii naar de Zuidoostzijde van de Visschershaven, wai hij van de troepen, die hij zoo juist geïnspectee: had, een défilé afnam. Vervolgens inspecteerde K H. de bemanningen van de in de Visschershavf liggende mijnenvegers. Na deze inspectie bi Z. K. H. zich naar het fort en vandaar naar batterijschip, waar de lunch gebruikt werd. Gedurende den middag werd het barakkenkan ten noorden van het Kanaal bezocht. Later op de middag staat nog een inspectie en een défilé op h Julianaplein te Wijk aan Zee op het programn) Door Beverwijk wordt weer naar Velserbeek reden, waar de Commandant-Westfront en de Con mandant-Positie IJmuiden afscheid zullen neme ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. De 23-jarige A. de Jong, deeluitmakend va: de vrijwillige luchtwacht te Kampen, is Zate: dagavond omstreeks middernacht van een twin tigmeter hoog gebouw gevallen en zóó ernst! gewond, dat hij aan de gevolgen is overledei Een passeerende agent zag het slachtoffer op dei grond liggen en trof onmiddellijk maatregels om den ongelukkige naar het stadsziekenhuis doen vervoeren. Medische hulp mocht echte niet meer baten. TEWATERLATING O 22. Van de werf der N. V. Kon. Maatschappij „D Schelde" te Vlissingen is Zaterdag met goed ge volg te water gelaten de onderzeeboot O 22: aanbouw voor de Kon. Nederl. Marine. BEPERKINGEN IN HET TELEFOONVERKEEi MET NOORWEGEN. Particuliere telefoongesprekken tusschen Ne derland en Noorwegen mogen thans alleen in d Fransche, Duitsche of Engelsche taal worden voerd. Gebruik van de Nederlandsche taal is halve niet meer toegelaten. LECTORAATSAANVAARDING AAN DE AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. Hedenmiddag heeft dr. P. Muntendam zijl lectoraat aan de medische faculteit der Amster damsche Universiteit aanvaard met het uit spreken van een rede over „Arbeidsbelangen li de geneeskunde". GEESTELIJKE BIJSTAND BIJ LUCHT AANVALLEN De minister van binnenlandsche zaken heeft to de burgemeesters der gemeenten, gerangschikt de eerste of tweede ge varenklasse voor de be scherming tegen luchtaanvallen een circulair gericht van den volgenden inhoud: Naar verwacht mag worden zullen de slacht offers van luchtaanvallen in vele gevallen het prijs stellen geestelijken bijstand te ontvanger Wil deze bijstand nog tijdig verleend kunnen wor den, dan is het noodig dat de kerkelijke bedie naars onmiddellijk bericht ontvangen van de ge vallen waarin hun bijstand gewenscht wordt. Om deze aangelegenheid tot haar recht te doer komen acht ik het van belang, dat reeds in vre destijd in overleg met de kerkbesturen ter plaat se een regeling wordt getroffen, welke in dit derwerp voorziet. Ik moge u verzoeken daartoe het noodige te wil len verrichten. HET TOONEEL DOOR INSPANNING UITSPANNING n De Hoogoven-Schaakclub te Bever ..Ijk nield een luurnoui, waaraan ook Dr. Max Euwe (In de eeregroep) deelnam. Hij speelt liier in de eerste ronde tegen A. J. Wijnans (Men zie het verslag op pag. 4,), Een Amerikaansch blijspel is eigenlijk pas „echt" wanneer het in het stuk om duizenden dollaii gaat. In „Petroleum", het blijspel, dat „Door In- spanning' Uitspanning" Zaterdagavond in de zaal van den H.K.B. heeft gespeeld, komen wij in dat opzicht niets te kort. Sam Crane heeft wel niet meer dat 6000 dollar en dat is feitelijk nog het van zijn moeder maar hij droomt van mïlli- oenen, als hij in het bezit is gekomen van land, waarin volgens de mannen, die het hens verkocht hebben petroleum is aangeboord. Petroleum of geen petroleum, dat is de kwesti! in dit blijspel. De zaal leefde heelemaal mee mei Sam en ik hoorde duidelijk zuchten van ver lichting om mij heen, toen Sam het contract van verkoop niet teeken.de, omdat allen op da! oogenblik van meening waren, dat er werkeliji olie in Sam's grond zat. Met olie-speculaties kun je echter niet voorzichtig genoeg wezen, zooals Larrie Johnson, de Aanerikaansche schrijver, ons heel duidelijk laat zien in zijn blijspel. Maar wanneer je zooals Sam met 6000 dollar 190.000 wint, mag je tevreden wezen en dat was het publiek met hem, vooral omdat Billy Cole man en Joel Barton, de twee oplichters, er zoo leelijk intippelden aan het slot. Spanning zit er zeker in dit Amerikaansche blijspel en ik kan mij dan ook wel begrijpen, D. I. U. het nog eens van zolder heeft vooral omdat het al jaren geleden is, dat. onze oudste Haarlemsche dilettanten-tooneelvereeni- ging het voor het eerst heeft gespeeld. Het was op een enkele inzinking na een over het geheel vlotte vertooning, welke D.I.Ü. onder Mourik's regie ervan heeft gegeven, Vooral de heer Schoon was in zijn element als Sam Crane, de fantast, die altijd en overal mil' lioenen ziet. Hij speelde hem met blijkbaar ge noegen en deed het ook aardig. De heeren Mou- rik, Wouda en Van Dam wisten ieder karakter te geven aan de fortuinzoekers in de Far West. Vooral Mourik was een pooteling en hij speelde Billy ook stevig en forsch. Aardig contrasteerde daartegen de wat verle gen maar brave Joe van den heer Van Dam. De heer Ruif rok is altijd een betrouwbare kracht van D. I. U. zooals hij ook weer bewees in de rol van Amos, den onfortuinlijken veearts. De dames hadden minder dankbare rollen dan de heeren. Gré Cornet en mevr. de Vos-Jacobs hadden eigenlijk niet veel te „spelen" en moeite hadden zij er don ook niet mee. Mevrouw Mars- van Westerhoven was de moedei- van Sam en al verdiende in alle opzichten het fortuüi, dat haai aan het slot in den schoot werd geworpen. Een gezellige avond zonder pretentie was het Zaterdag voor D. I. U- Wij vernamen, diat dit blij spel over eenige dagen ook voor de militairen hl Haarlem-Noord gespeeld zal worden. Wij wen- schen de vereeniging er ook dan veel succes mee, J, B. SCHUIL, i

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10