jCaatsU "B BURGERLIJKE STAND Ochtendbeurs Amsterdam MAANDAG 22 JANUARI 1940 H A AR r EM'S DAGBE'AD VERLOVEN IN DUITSCHLAND BEPERKT. ijd Volgens een officieel Duitsch radiobericht zijn er alle verloven voor de Duitsche troepen aan het it- front beperkt, zoo meldt Reuter. Deze beperking, zoo verklaart de omroeper, is veroorzaakt door transportmoeilijkheden tengevolge van de felle koude. De verloven voor troepen in binnenland- sche garnizoenen zullen eveneens beperkt wor den. De brand op bet Italiaansche schip „Orazio". Nederlanders onder de passagiers. 's-GRAVENHAGE, 22 Januari. Naar aan leiding van een bericht over den brand van het Italiaansche m.s. „Orazio", waarin werd ge- gemeld dat zich slechts één Nederlandsche pas sagier aan boord zou bevinden, deelen Lissone- Lindeman, agenten der scheepvaartmaatschappij „Italia" ons mede. dat verscheidene Nederlanders met dit schip onderweg waren, o.a. naar Bogota. Arica, La Guaira en Valparaiso. Dadelijk na het bekend worden der ramp is telegrafisch om inlichtingen betreffende de getroffen Nederlanders verzocht, zoodat men hoopt de namen der geredden spoedig te ver nemen. Een sloep vermist. MARSEILLE, 22 Januari. (Reuter) Men verneemt, dat een der sloepen van de „Orazio" vermist wordt. Aan boord bevon den zich zeven personen, onder wie een Italiaansch gezant in een der Zuid-Ameri- kaansche republieken. Het mailschip staat nog in brand. Het wordt verloren geacht. Naar de reedery „Italia", de eigenaresse van de „Orazio" hedenmiddag mededeelde schi.jnen eenige reddingbooten bij de buiten gewoon woelige zee te zijn gekapseisd, zoodat 109 personen, passagiers en leden der be manning worden vermist. SaJIa blijft het terrein van verbitterde gevechten. LONDEN, 22 Januari (Reuter)) Volgens de laatste berichten der Reuter-correspondenten dringen de Finnen in den grooten slag bij Salla de Russische troepen gestadig naar de grens terug. Er bestaat in dit gebied geen bepaald front, behalve op één plaats, waar verschansingen zijn aangelegd. Elders opereeren Finsche pa trouilles en Russische detachementen in dichte wouden en, wanneer zij elkander ontmoeten, komt het tot verbitterde gevechten. Na een periode van betrekkelijke rust, die haar oorzaak vond in de felle koude, wordt bij de Mannerheimliilie weer verwoed gevochten. NOORSCH COMMENTAAR OP CHURCHILL'S REDE. BERGEN, 22 Jan. Het orgaan van de Noor- sche conservatieve partij „Morgenbladet" commen- teert, in een hoofdartikel de rede van Churchill als volgt: „Churchill's rede werd door alle neutrale landen met de grootste belangstelling ontvangen en zal uitgelegd worden als een directe invitatie aan de neutralen om aan den oorlog aan de zijde van de geallieerden deel te nemen. Churchill en zijn land hebben vele bewonde raars, maar hij riskeert het velen te verliezen als hij den oorlog naar het noorden en zuiden uit wil breiden. Noorwegen volgt een politiek van strikte neu traliteit". (United Press) VISUM VOOR IN NEDERLAND WONENDE VREEMDELINGEN. 's-GRAVENHAGE, 22 Januari. De regeerings- persdienst meldt: Ter kennis wordt gebracht dat met ingang van een nader te bepalen datum, welke binnen zeer afzienbaren tijd zal zijn, de verleende verblijfsver gunningen aan visumplichtige vreemdelingen niet meer het recht zullen geven voor doorlating naar Nederland. Van dien datum af zullen dus ook de hier te lande gevestigde vreemdelingen, onderdanen van een voor Nederland visumplichtige mogendheid, die tijdelijk naar het buitenland vertrekken, voor tergukeer naar Nederland een visum behoeven. Commodore Scliott als piloot. Minister Haidar aan zijn verwondingen bezweken. BAGDAD, 22 Januari (Reuter) Dé minister van Financiën van Irak, Roestam Haidar, op wien de vorige week een moordaanslag is ge pleegd, is aan zijn verwondingen overleden. Circusartiste verongelukt. Stalen mast brak. BERLIJN, 22 Januari. (D.N.B.) Zaterdag avond is de artiste Camilla Mayer tijdens een voorstelling in de Deutschland Halle verongelukt toen een twintig meter hooge stalen mast door midden brak en zij op den houten rand van de manége neerviel. Kort daarop is zij in het zie kenhuis overleden. De koude. Wat Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem deed. De strenge vorst, die nu al zoo lang aanhoudt, brengt natuurlijk in menige woning zorgen. In de laatste raadsvergadering te Haarlem is ge vraagd of Maatschappelijk Hulpbetoon niet extra maatregelen moest nemen om er voor te zorgen dat ook de gesteunden zoo goed mogelijk deze periode van koude kunnen doorkomen. De heer W. J. B. van Liemt, wethouder, deelde mede, dat extra maatregelen niet noodig werden ge acht, omdat reeds aan Maatschappelijk Hulpbetoon door het gemeentebestuur opdracht gegeven was bij aanvragen voor kleeding en dekking soepel te hande len en ook zooveel mogelijk spoed te betrachten. Bo vendien bestond er een regeling voor de verstrek king van brandstoffentoeslagen. Heden hadden wij een onderhoud met den direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer S. C. de Haas van Dorsser deelde ons mede, dat zijn dienst natuurlijk handelt overeenkomstig de toezegging van het gemeentebestuur. Er komen natuurlijk in dezen tijd van felle koude veel aanvragen bij ons binnen voor kleeding en dekking. Er wordt getracht met de behandeling daarvan zooveel mogelijk spoed te be trachten, maar natuurlijk moet een onderzoek wor den ingesteld. Als blijkt dat het noodig is de aanvraag in te willigen is er dan geld om daaraan te voldoen? Op deze vraag antwoordde de directeur: Wij heb ben er voor gezorgd, dat wij reeds in het begin van den winter een groote hoeveelheid wollen dekens en ook ondergoed in voorraad hadden. Aan elke ge motiveerde aanvraag kan dan ook voldaan worden. Uit het feit dat er vrijwel geen klachten binnenko men mag mijns inziens wel worden afgeleid, dat er te Haarlem voldoende geholpen wordt. En de brandstoffentoeslag? Daarover zei de directeur: Allen die te Haarlem in ondersteuning zijn krijgen in den winter een brandstoffentoeslag. In den voor- en den na-winter is die f 1 per week, maar nu voor de koudste maan den f 1.30. Bovendien is een regeling getroffen met de brandstoffenhandelaren die bepaalde brandstof fen tegen lagere prijzen aan werkloozen en andere gesteunden verkoopen, mits die afgehaald worden aan de pakhuizen. Er zijn gemeenten die het bedrag van den brand stoffentoeslag regelen naar het steunbedrag, maar te Haarlem krijgt elke gesteunde het volle bedrag van dezen toeslag. Het Noorder Spaarne weer open. Een ijsbreker aan het werk. Het Kaarseladeveer heeft hedenmorgen een ijs- breker uitgestuurd om het Spaarne open te breken tot den Waarderpolder. Zooals men weet zijn aan het Noorder Spaarne verschillende industrieën ge vestigd, waarom het van belang was het vaarwater dat een verbinding geeft met de binnenstad ijsvrij te maken. Om ook de verbinding met het Noord zeekanaal weer tot stand te brengen was op dit oogenblik in verband met de vracht die men heeft niet economisch verantwoord. Het werk van den ijsbreker werd van den kant af door vele belangstellenden gadegeslagen. Op ver schillende plaatsen was het ijs dik. Een normale dikte is niet aan te geven.omdat in het Spaarne veel schotsen waren die op elkaar gevroren waren In het algemeen viel de dikte van dit ijs op onge veer 15 c.M. te schatten. Om 10 uur begon de ijsbreker zijn werk, na onge veer IVï uur was hij na een volbrachten tocht weer thuis. 's-GRAVENHAGE. 22 Januari. De heer J. J. Schott, de gezagvoerder van het vliegtuig dat na bij Bali verongelukt is, stond overal als een uit- i- nemend piloot bekend. Meermalen heeft hij zulks bewezen, doch wel het meest kenmerkende staal tje van zijn bekwaamheid als vlieger was een noodlanding in het oer-woud van Midden-Suma- - tra in 1929. Op een Zaterdag was Schott vertrokken uit Batavia als gezagvoerder van het K. N. I. L. M.- vliegtuig voor de verbinding Batavia-Medan. Bo ven Sumatra's onmetelijke oerbosschen kreeg de machine motorstoring en Schott liet de passa giers mededeelen dat hij genoodzaakt was een noodlanding te maken. Een dergelijke landing in de uitgestrekte oer wouden is wel één van de moeilijkste opgaven waarvoor een piloot kan worden gesteld. Schott wist echter een plekje te ontdekken, een kaal stukje grond naast een rivier waar maar juist vol- doende ruimte zou zijn om zijn machine „neer te zetten". Door zijn bekwaamheid gelukte dit hem zoo goed, dat de passagiers, die zich al op een hevi- gen schok hadden voorbereid, na de landing uit riepen: „is dat nu alles". Vliegers, die daarna de situatie bij het terrein van die noodlanding opnamen, verklaarden vol mondig dat deze landing een waar meesterstukje was geweest. VOORSTELLINGEN VOOR DE MILITAIREN Woensdagavond 24 Januari wordt een cabaret avond georganiseerd in het Kennemer Lyceum door het comité O. en O Wijk III. Medewerken den: mej. Huinen, tapdanseres, Gerrit Kijk in de Vegte, zang, Kroner, snelteekenaar en Lanoe, goo chelaar e. a. Conferencier is de heer H. Smits. De muziek wordt verzorgd door de H.B.S. B-band. Dienzelfden avond wordt ook in hotel „De Leeuwerik" een cabaretavond georganiseerd door het Comité O. en O., Leidsche Vaartkwartier. Me dewerkenden: prof. Antonini, goochelaar en buik spreker, Sclieltus humoristisch mannenkwartet .Molen Kruis", Huib de Ru, caricatuurteekenaar, mevr. G. Rouvenhorst, de Jazzband „The Jolly Jokers". Donderdagavond 20 Januari voert het Haar- lemsch Revue Gezelschap o. 1. v. Martien van Del den in gebouw St.. Bavo de revue „Amusante klan ken" op. Lou Marti en Jan van Tongeren, The footlight Girls en Johnnie Pims treden hierin op. FATHER COUGHLIN SYMPATHISEERT MET HET „CHRISTIAN FRONT". NEY-YORK, 22 Januari. (Havas.) In een radiorede heeft Father Coughlin verklaard een vriend te zijn van de leden van het „Christian Front", die gearresteerd zijn op beschuldi ging van handelingen tegen de veiligheid van den staat. Deze verklaring heeft eenige verbazing gewekt want verleden week Zondag had Father Coughlin nog elk verband met het „Christian Front" ontkend. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE HAARLEM, 22 Januari 1940. Bevallen. 18 Jan.: J. W. MolOtte, d. 19 Jan.: W. MartensOosterhout, d. J. J. BoeserSchou ten, d. T. StienstraSlijver, d. M. LageweijVan der Stelt, z. 20 Januari: S. W. NietzmanHollink. z. A. BaardAdema, z. F. van EeManten, z. E. H. de KruijffAupers, d. J. P. M. Tillemans— Christiaans, d. 21 Januari: Ch. de GraaffHoo- genstein, d. M. J. W. HeemskerkKooij. d. 22 Januari: G. van de GeerVan Santé, d. J. H. PetersVan der Aar, M. E. BaderVan Maris, - Overleden. 18 Januari: J. L. Mesman, 83 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. 20 Januari: M. ,5 m., z. v. M. Vellinga, Kamperlaan. H. Boersma, 76 j„ Dunklerstraat. M. J. Timmer— Eichhorn, 82 j., Ged. Raamgracht. J. A. A.. 2 d., z. van A. J. Noijons. Haarlemmerliedestraat. 21 Januari: T. KraaijeveldSpaander, 76 jaar, Kleverlaan. Weer vreemde vliegtuigen boven ons land. De regeeringspersdienst meldt: Heden- (Maandag) middag hebben op groote hoogte vliegtuigen van onbekende nationaliteit van Oost naar West boven ons land gevlogen. Het laatst zijn zij tusschen Rotterdam en Den Haag gesignaleerd. Onze luchtdoelartillerie heeft ze onder vuur ge nomen, terwijl Nederlandsche vliegtuigpatrouilles zijn opgestegen. Koersen van de ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 245 Republic Steel 15 7/16 Anaconda 2120 7/8 WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 7.45% Berlijn 75.40 Parijs 4.22 1/4 Brussel 31.64% Zwitserland 42.18 New-York 1.88 1/8 Amsterdam, 12.— uur. Londen 7.45 7/8 Berlijn 75.40 Parijs 4.22 3/4 Zwitserland 42.18 Kopenhagen 36.32% Stockholm 44.85 Oslo 42.80 New-York 1.88 1/8 Italië: Vrije lire 9.55 reislire 8.60 bankpapier 6.10 VOORBEURSOVERZICHT. Het ontbreken van zakennieuws. dat een nieu wen kijk op de monetaire verhoudingen kon openen leidde ten opzichte van de wisselmarkt tot groote terughoudendheid en de handel was van zeer bescheiden omvang. Van een bepaalde stemming was geen sprake, de koersen van de toonaangevende deviezen waren zoo goed als on veranderd. Bij de opening verwachtte men, dat het weder toestaan van de periodieke verlo ven hier te lande den Nederlandschen gulden wellicht een stimulans zou geven, doch het marktverloop wees uit „dat deze aangelegen heid voor kennisgeving werd aangenomen. Het Britsche pond bewoog zich tusschen 7.45 en 7.46'/j waarbij de spanning tusschen bied- en laat/koersen geleidelijk aan kleiner werd. en la ter in den ochtend werd gehandeld tegen onge veer 7.45)4. Fransche francs waren 4.22% a 4.23 1/4, Belga's golden 31.62 a 31.66, Zwitser- sche francs 42.16 a 42.20, Duitsche marken 75.35 a 75.40. De Scandinavische deviezen werden als volgt geadviseerd: Oslo 42.80, Kopenhagen 36,32%, Stockholm 44.85. Op de termijnmarkt was het disagio voor het Britsche pond iets kleiner geworden en dit werd vernomen tegen 1 3/8 cents voor 1 maand en 6 7/8 cents voor 3 maanden. Het agio voor dol lars was iets grooter geworden en bedroeg 3/16 cents voor 1 maand en 7/16 cents voor 3 maanden. De effectenhandel op de niet-offlcieele och- tendmarkt was onbeteekenend. In hoofdzaak moest worden afgegaan op advieskoersen die vrijwel niet verschilden van de prijzen van Za terdag. De Amerikaaxlsche waarden waren wei nig veranderd maar eerder toch iets lager. EEN AFSCHEID De heer G. Welsing, die van de oprichting in 1923 af leider is geweest van het filiaal Haarlem der Cemsto, is overgeplaatst naar Rotterdam. Hij wist in dien tijd het filiaal flink vooruit te brengen. Aanvankelijk waren er 8 schoonmaak sters in dienst, nu is het aantal arbeidskrachten tot 120 gestegen. Het personeel heeft den scheidenden chef een boekenkast aangeboden als blijk van waardeering. HILLECOM SOLDATEN ALS SNEEUWRUIMERS. Militairen hebben zich verdienstelijk gemaakt als sneeuwruimers. Allereerst hebben ruim 60 man de ijsbaan geheel in orde gemaakt, waardoor zij voor de rest van 't seizoen vrij entree hebben, om ver volgens de Lange Sloot voor de schaatsenliefhebbers sneeuwvrij te maken. Maar daarbij is het niet ge bleven. Ook de hoofdwegen hebben zij geheel vrij van sneeuw gemaakt.. ZANDVOORT LUCHTBESCHERMING. Bij de eerstvolgende oefening van den Luchtbe schermingsdienst zullen waarschijnlijk brand bommen en ander materiaal gebruikt worden om een vliegeraanval in oorlogstijd zooveel mogelijk te benaderen. BURGERLIJKE STAND van 13 tot en met 18 Januari 1940. Geboren: Hendrik Adolph Oscar, zoon van O. A. Brink en B. E. Ansing, Groote Krocht 28. Gerar- dus, zoon van B. Duivenvoorden en A. v. d. Mije, Haltestraat 49. Wilma Irene Astrid, dochter van D. Schaap en M. C. v. d. Mije, Zeestraat 13. Jo hanna Francina, dochter van F. Halderman en J. F. Zieck, v. Lennepweg 15. Ondertrouwd: P. Zwemmer en C. E. Veldmeyer, Dr. Gerkestraat 48 rood. Getrouwd: A. Bogaart en A. Bissmann, Haarlem, Bataviastraat 11. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREENIGING. Donderdag 25 Januari houdt de Z.H.V. een alge- meene vergadering in Bodega Mustert. Op deze vergadering zal wederom de cursus in lakschrijven ter sprake komen. Ook zal een bespreking worden gehouden over de evacuatie. ALGEMEENE VERGADERING V. V. V. Op de agenda van de jaarvergadering van de vereenïging voor Vreemdelingenverkeer, die Dins dagavond in Bodega Mustert wordt gehouden, komt op de agenda voor: verkiezing van drie bestuurs leden wegens vertrek van den heer Gunters en pe riodiek aftreden van de heeren G. Kiefer en J. v Raalte. Door de Zandv. Handelsvereeniging werden can- didaat gesteld de heeren G. Kief f er, M. Heidoorn en Joh. C. Jung. ONS TOONEEL. De tooneelvereeniging „Ons Tooneel" geeft Zon dag. 4 Februari een uitvoering in Groot-Radh ji? Opgevoerd wordt: Huwelijk uit ae krant, blijspe. in drie bedrijven van Versteege, BELLAMY. Donderdag 25 Januari belegt het districtsbestuur der Internationale Vereeniging Bellamy, in samen werking met de afdeeling Zandvoort een openbare vergadering in de groote zaal van pension X. aan de Groote Krocht, waar de voorzitter van den dis- trictsraad een lezing zal houden over het onder werp: De kortste weg naar maatschappelijke wel vaart. SPAARNDAM LAST VAN DE SNEEUW. De dikke sneeuwlaag brengt voor het verkeer te Spaarndam weer groote moeilijkheden mee. De bus van Stormvogels, die den dienst tusschen Haar lem en Assendelft onderhoudt, kan slechts lang zaam langs den Slaperdijk rijden. Spaarndam is door de nieuwe vacht sneeuw gedupeerd. Het zal wel weer eenige dagen duren voor de wegen goed begaanbaar zijn geworden. De vogels, die hongerig worden, wagen zich steeds dichter bij huis. De meeuwen doen zich te goed aan het gestrooide brood. Nu door de nieuwe sneeuw de vaargeul niet meer zichtbaar is, schijnen de vogels heelemaal de kluts kwijt te zijn. Men ziet ze in groote troepen ineengedoken in de sneeuw zitten. HAARLEMMERMEER RUITERAVOND. „De Venneper Ruiters" organiseert voor 31 Jan. haar jaarlijkschen ruiteravond in hotel „De Gouden Leeuw". Een gevarieerd programma is samenge steld. Verkeersongeval te Abbenes. Twee gewonden. Zondagavond heeft op den Hoofdweg te Abbenes een ernstig verkeersongeval plaats gehad. C. H. wonende aldaar, reed met een onverlichte tractor over den Hoofdweg, waaraan gekoppeld was een sneeuwploeg van het Polderbestuur. Achter de ploeg «liepen de gebroeders F. en J. S. beiden in dienst van genoemd Polderbestuur, om de ploeg door middel van een boom te sturen. Achter hen naderde een auto, bestuurd door G R„ die, de onverlichte tractor en Sneeuwploeg niet zag en tegen de ploeg opreed. De gebroeders S. werden tusschen de auto en de sneeuwploeg bekneld. J. S. brak daarbij zijn linker been, terwijl F. S. zijn rechterbeen kneusde. Dokter van Haeringen te Nieuw-Vennep verleen de geneeskundige hulp, waarna beide slachtoffers naar hun woning werden vervoerd ter verdere be handeling. De politie stejt een onderzoek in naar de schuld vraag. AAN STALEN DRADEN BLIJVEN HANGEN. Zaterdag hebben de stalen draden van de afras tering van een viaduct over den Rijksweg Amster damLisse onder de gemeente Haarlemmermeer wederom een menschenleven gered. Een zware truck met oplegger, die bij het afrij den van het viaduct over den Schipholweg in den rijksweg AmsterdamDen Haag door de gladheid van den weg aan.het glijden geraakte, schoof tegen den steenen opstand aan den kant van den weg, waarop het gevaarte kantelde en tegen de afraste ring van het viaduct botste. Deze slag was zoo hevig, dat niet minder dan acht betonnen paaltjes uit den grond werden ge rukt en zeker zou de vrachtauto naar geneden zijn gestort, als niet de stalen draden dit hadden belet. Nu werd de auto slechts licht beschadigd, terwijl ook de bestuurder ongedeerd bleef. DUITSCHE BALLON DAALDE. Zondagmorgen is door den slager S. aan den Spaarnwouderweg in de nabijheid van zijn woning gevonden een ballon waaraan een voorwerp was gehangen, hetwelk geleek op een instrument, waarmee opnemingen betreffende weersgesteldheid op verschillende hoogte kunnen worden gemaakt. De vinder deed aangifte bij de politie, die op haar beurt de militaire autoriteiten verwittigde. Bij onderzoek bleek namelijk dat de ballon voor mili taire doeleinden werd gebruikt. De ballon is vermoedelijk afkomstig uit Duitsch- land. LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst deelt mede, dat er nog behoefte bestaat aan vrijwilligers bij den Geneeskundigen dienst (Ziekendragers) in alle vakken en bij den Waar- schuwings-, alarmeerings- en verbindingsdienst (W-A.V.-dienst in de vakken III (Zwanenburg) en V (het zuidelijk gedeelte der gemeente, Nieuw-Vennep en omgeving). Voor laatstgenoemden dienst komen in de eer ste plaats in aanmerking jongelui van 14 tot 18 jaar en ouder die voor den militairen dienst zijn afgekeurd. CONCORDIA. De derde avond van Concordia, die door de Re derijkerskamer „Helmers" jl. Dinsdag door om standigheden niet kon plaats vinden, zal nu Dins dag 23 Januari worden gehouden. BLOEMENDAAL Reidansen onder leiding van Henk v. d. Wateren. Zaterdagavond gaf Henk v. d. Wateren met zijn club een demonstratie in de groote zaal van Vreeburg. Wij konden tot ons genoegen constateeren dat het de omstandigheden ten spijt niet aan belangstelling in volksdansen ontbreekt. De heer v. d. Wateren is den vorigen zomer met een groep van 25 jongelui naar Zweden ge weest om Holland te vertegenwoordigen op het 3e Internationale Volksdansfeest, welk festijn om de 4 jaar wordt gehouden. De Hollandsche groep was de eenige. die ook buitenlandsche dansen kende. Alle andere -be perkten zich tot dansen uit eigen land. Door deze studiereis was de heer v. d. Wateren in staat, allerlei nieuwigheden te demonstree- ren. Wij noemen de Ost Götha uit Zweden; de Turn around me uit het vroegere Tsjecho Slo wakije; de Noorsche bergmarsch uit Noorwegen en de Phoenix uit Engeland. De avond werd geopend met de Burgemeester- dans en verder zagen we bekende dansen als Rijen in een wagentje, de zakdoekendans, de Sschwedisch-Schottisch. de Annen Polka enz. Het publiek kon zijn krachten beproeven met de Jingle Bells, de Jagersmarsch, de „Toover- cirkel" en de Münchener Polka. En viel de dans der clubgenooten te roemen alle eer voor de nieuwelingen, die wel niet fout loos rondhuppelen, maar het er niettemin goed afbrachten. Muziek en zang onder leiding van Hans Koppe bracht de noodige afwisseling en het publiek zong lustig de refreintjes. Mej. Nel Ai-is begeleidde verdienstelijk op de piano bloemen vertolkten de dankbaarheid en 'v heersch 1 c een vroohjkp «temming. Henk v. d. Wateren heeft succes met zijn avond gehad HEEMSTEDE De begrooting voor 1940 Heffing van meer opcenten op de belastingen was noodig om het tekort van f 43.000 te dekken. De begrooting voor Heemstede voor 1940 sluit met een totaal bedrag van f 1.816.355. B. en W. schrijven in hun toelichting o.a. ..Het was voor ons reeds van den aanvang af duidelijk, dat het sluitend maken van deze begrooting bij zondere voorzieningen noodig zou maken." Het batig saldo over 1938 bleek slechts f72.912 te zijn, of f62.000 lager dan het saldo over 1937, waardoor de begrooting voor 1940 dus ongunstiger begon. Daar kwam bij, dat ook de winst van het gas bedrijf aanzienlijk lager moest worden geraamd, o.m. als een gevolg van de sterke stijging van den kclenprijs. Verder is het bekend, dat verschillende posten hooger geraamd moeten worden als een gevolg van den groei der gemeente. Uit een en an der vloeide voort, dat de ontwerp-begrooting (zoo als het college van B. en W. die had opgemaakt) aanvankelijk een tekort vertoonde. Door eenerzijds verschillende ontvangstposten die daarvoor in aanmerking kwamen hooger te ramen en anderzijds verschillende bezuinigingen toe te passen, zijn B. en W. er in geslaagd genoemd tekort aanzienlijk te doen dalen. Het is echter niet mogen gelukken het geheele tekort op te heffen. Voor dek king op andere wijze bleef over een bedrag van ror.d f 43.000. Bij de overweging van de toe te passen maat regelen voor dekking van het tekort hebben B. en W. zeer ernstig de vraag onder oogen gezien, of daarbij een aantasting van het restant van het reservefonds voor bijzondere doeleinden, hetzij ge deeltelijk, toelaatbaar moest worden geacht De middelen van dit fonds hebben Heemstede zoo merken B. en W. op op gelukkige wijze door moeilijke jaren heen geholpen. Niemand weet echter wat uit de huidige omstandigheden nog voor de ge meente kan voortvloeien. Hoewel het restant slechts ruim f37.000 uitmaakt, en daarmede dus geen groote schokken kunnen worden opgevangen, mee- nen B. en W. toch, dat aantasting thans allerminst raadzaam moet worden geacht. Het is bekend, dat het streven van B. en W. er op gericht is, om, zoo eenigszins mogelijk, belasting- verhooging te voorkomen. Het college meent dit echter thans niet te kunnen volhouden en is van oordeel, dat daartoe behoort te worden overgegaan. Op de Vermogensbelasting worden thans 20 op centen geheven. B. en W. zouden dit getal op 30 willen brengen. De opbrengst van 1 opcent ramen zij'op f 1100. Hiervan komt 85 pet. of f 935 ten goede aan 1940. Een verhooging met 10 opcenten levert dus voor 1940 op f9350. Voorts zijn zij van oordeel dat het aantal opcenten op de gemeentefondsbe- lasting van 35 op 45 gebracht behoort te worden. De opbrengst van 1 opcent ramen zij op f 5100 (voor 1939—1940 raamden zij die bij de begrooting op f4720). Van deze opbrengst komt 2/3 ten goede aan 1940 of f3400 per opcent. 10 opcenten doen de inkomsten voor laatst genoemd jaar dus toenemen met f 34.000, hetwelk met genoemde f 9350 uit maakt ruim f 43.000. Met deze maatregelen is de ontwerp-begrooting dus sluitend, waarbij de post van onvoorziene uit gaven ruim f 24.000 bedraagt. B. en W. merken nog op. „Het ware ons aange namer geweest wanneer wij door toepassing van bezuinigingsmaatregelen voldoende middelen be schikbaar hadden kunnen krijgen om het restee- rende tekort te dekken. Dit is ons echter niet mo gelijk gebleken, zonder daarmede vitale belangen te schaden, zoodat wij, hoewel ongaarne, het mid del van belastingverhooging meenen te moeten aanwenden." Zooals dat bij de behandeling van de ontwerp- begrooting steeds de gewoonte is, hebben B. en W. ook nu overwogen of wijziging in de tarieven van de bedrijven behoort te worden gebracht. Waar dit thans niet anders uit te voeren zou zijn dan door een sterkere belastingverhooging, meenen zij daarvan echter thans te moeten afzien. Voor rente van geldleeningen is dit jaar noodig f 184.222, voor aflossingen f 264.050. Voor salarissen der politie is f 56.100 uitgetrok ken, tegen f53.000 voor 1939. Dit wordt veroor zaakt door de bevordering van den heer A. Berent- sen tot hoofdinspecteur, voor een inspecteur is f 2600 op de begrooting uitgetrokken. De post voor luchtbescherming is van £2500 op 3500 gebracht. Voor onderhoud van straten en pleinen ia f 44.600 uitgetrokken, tegen f 43.850 voor 1939. De opbrengst der belastingen wordt alsvolgt ge raamd: Hoofdsom grondbelasting f 40.400, opcenten grondbelasting f 88.760, 20 pet. van de hoofdsom der Personeele belasting f 35.800, 120 opcenten op de Personeele belasting f231.600, 2030 opcenten op de Vermogensbelasting f 33.000, hondenbelasting f 8000, vermakelijkheidsbelasting f 4000. De winst van het electriciteitsbedrijf wordt ge raamd op f 137.741 (1939: f 139.156), van het gas bedrijf op f33.335 (1939: f 60.138) en van het wa terleidingbedrijf f37.319 (1939: £35.323). WERKLOOZEN EN STEUNTREKKENDEN. Aan een vergelijkend overzicht over de laatste drie jaren van het aantal werkloozen en steun- trekkenden in Heemstede is ontleend, dat het ge middeld aantal werkloozen maandelijks 326 be droeg. Het kleinste aantal werd genoteerd in Juli, nl. 231, het grootste in December nl. 417. Het cijfer 326 ligt beneden het gemiddelde der beide voorgaande jaren, dat voor 1938: 346, en voor 1937: 380 bedroeg. Het aantal steuntrekkenden beliep in 1939 ge middeld per maand: 219, met een minimum van 142 in Juli en een maximum van 280 in December. Ook dit gemiddelde toont een lichte verbetering in vergelijking met de jaren 1937 en 1938. In 1937 toch bedroeg het aantal steuntrekkenden gemid deld per maand 240 en in 1938: 228. HET LEVEN TE WATER EN DE HERVORMDE SCHIPPER SR A AD. Donderdagavond 25 Januari a.s. zal in „Irene'' op op Meer en Bosch vertoond worden de actueele en interessante film „Het leven te water en de Her vormde Schippersraad". Deze film geeft een kijk" op de maatschappelijke en kerkelijke problemen van den schipper en laat zien, hoe men zich voor stelt het probleem van de huisvesting der schip perskinderen op te lossen. De collecte zal worden bestemd voor het „Sup pletiefonds voor schoolgaande schipperskinderen", dat den minder kapitaalkrachtigen schipper in staat moet stellen zijn kinderen te huisvesten in goede omgeving en hen te doen opvoeden in den door hem gewenschten geest EEN AANRIJDING. Op Zondag had op de Heemstcedsche Dreef een aanrijding plaats tusschen een autobus van de fa. M. K. en een sneeuwschuiver van de gemeente. Nabij de Blauwebrug wilde de sneeuwschuiver van de Oost- naar de Westzijde oversteken en aangezien aldaar 'n hoop sneeuw lag die opgeruimd moest wor den nam de sneeuwschuiver de binnenbocht. Juist op dit oogenblik naderde de autobus, waarvan de bestuurder niet had gezien dat er een richting wijzer was uitgestoken, waardoor beide voertuigen met elkaar in aanraking kwamen. De autobus werd aan de voorzijde beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. VERGADERING KATH. VOLKSBOND. Woensdagavond vergadert de afd. Heemstede van den R.K. Volksbond in het jeugdhuis, Heerenweg. De agenda bevat o.a. de behandeling der begroo ting over 1940. Kapelaan H. J. Kooijman houdt eei| rede over „Het lied yan den arbeid",

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11