Sneeuwpcefr in Haarlem en Omgeving Echte WALES-Anlhraciet WITTOP KONING AGENDA. N.V. De Kennemer Bankvereeniging IJSBAAN IJSBAAN MAANDAG 22 JANUARI 1940 HAARDE M'S D'AG BEAD Hef ijs in slechte conditie Verkeer stagneerde door nieuwen sneeuwval Een ideale schaats-Zondag is het niet ge weest. Maar voor hen, die prijs stellen op sneeuwpret, viel er heel wat te genieten. Te meer omdat de natuur het blijkbaar noodig vond om de zwakke plekken in het witte front op aarde met het vlokkenleger te versterken. De belletjes van de arreslee klonken door Haarlem's straten, en dit voertuig, dat toch zoo uit den tijd is volgens velen, nam het in de sneeuw met eere op tegen de moderne auto's. Op het ijs ruimde men de sneeuw op en zette een baan uit, doch vooral toen het opnieuw lang durig begon te sneeuwen, was dit een karweitje „om aan den gang te blijven" Het is door de gril len van het weer bovendien niet mooi geworden. Neen, het zwaartepunt van de winterpret lag Zon dag wel op de sneeuwgenoegens. „Die hoe, die hoed, Die staat u niet goed", en meer zulke versregels waren bij de Haarlemsche jeugd in zwang. En kort nadat ze uitgesproken wa ren volgde de tenuitvoerlegging van het uitgespro ken vonnis. Sneeuwballen kletsten tegen het hoofd deksel, en jongens en meisjes hadden een pret voor lien. Ook sneeuwbalgevechten tusschen twee par tijen, dus zonder dat de aanval zich concentreerde op één voorwerp, waren aan de orde van den dag. De nieuwe sneeuwval bracht voor het verkeer, met name voor de tram, weer moeilijkheden. De wagens reden zwaar en het verstoppen van de wis sels veroorzaakte uiteraard vertraging. Zondagmiddag was er een kabeldefect in de electriciteitsleiding van de N.Z.H.T.M. op de lijnen tusschen Katwijk-Noordwijk en Leiden. Dit leidde tot een ernstige storing, die ongeveer twee uur op onthoud veroorzaakte. Gelukkig was het aantal passagiers voor de tram In Haarlem en omgeving Zondag niet zoo groot als op werkdagen, en van spitsuren was uiteraard geen sprake. Anders waren de vertragingen, die zich toch reeds over het geheele net verspreidden, wel ern stiger geworden. Door het groote aantal menschen, dat het heden, Maandagmorgen blijkbaar opgege ven had met de fiets of te voet naar den dagelijk- schen arbeid te gaan, waren de' trams tjokvol; deze moesten verscheidene haltes overslaan, omdat geen passagiers meer opgenomen konden worden. Velen moesten derhalve lang wachten voordat ze een plaatsje konden veroveren. Er zullen vanmorgen daarom wel veel laatkomers geweest zijn! De sneeuwopruimingrsploegen in actie! Zaterdagavond te tien uur.zijn te Haarlem ter opruiming van den nieuwen sneeuwval 6 motor strooiers uitgerukt. Doordat de sneeuwlaag te dik werd baatte pekelen niet meer. Om 2 uur des nachts trokken 10 motorploegen er op uit om de Wegen zooveel mogelijk sneeuwvrij te maken. Zondagochtend zijn deze werklieden afgelost door anderen, die den geheelen Zondag tot des avonds 7 uur geploegd hebben. Heden morgen zijn 250 losse werklieden in dienst genomen en zijn 10 paarden en wagens en pl.m. 120 handkarren gehuurd, terwijl het door d'e vorst en sneeuw over tollige materieel en personeel van Openbare Wer ken ook bij het sneeuwruimen ingeschakeld is. Veel wandelaars genoten. Veel wandelaars hébben Zondag van de natuur genoten, in den Haarlemmerhout, en in Groenen- daal was het ook gezellig druk. Er werd hier ge skied en gebobsleed naar hartelust. De hellingen van het duinterrein in Zandvoort boden den skiërs een prachtige gelegenheid om hun schade, geleden doordat het gebruikelijke uit stapje naar Zwitserland er dit jaar bij ingeschoten is, in te halen. Vooral bij het bobsleden zijn vele botsingen voorgekomen en de jongelui en ook de ouderen, die zich bezeerd hebben, zullen moeilijk te tellen zijn. Maar wat pijn moet men voor de pret over hebben. Dit hoort zoo bij sneeuwver- maak. Het zand, dat de dienst van Publieke Werken nog Zaterdag over de gladde straten van Zandvoort oa- 1.85, afm. 8-15 m.m. 2.45, afm. 15-22 m.m. 2.80, afm. 22-35 m.m. FRANCO HUIS PER 70 K.G. HARMENJANSWEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Heden: MAANDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Nederlandsch Tooneel met „Mrs. Warren's Bedrijf", 8.15 uur. Wilhelminastraat 51: Dirk v. d. Stam over de 8e Symphonie van Beethoven, 8.30 uur. Frans Hals Theater: „De Kat en de Kanarie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Goodbye Mr. Chips", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Jesse James „De wreker", 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: Gloria Jean in „Pip met va- cantie", 2.39, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Charlie Chaplin in „De Winkel chef", 2.30 en verder van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DINSDAG 23 JANUARI Gemeentelijke Concertzaal: de H. O. V. met „Sam son et Dalila", 8.15 uur. Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Pianorecital Mo nique Haass voor de vereeniging „Voor de Kunst" 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen: 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 3—5 en van 79 uur. strooide werd Zaterdagnacht en Zondagmorgen met een smettelooze sneeuwlaag overdekt. Voor de jeugd was dit een extra buitenkansje. In den kortst mogelijken tijd werd iedere helling in een sledebaan veranderd. Zelfs van de vrij smalle schuine afgangen naar het strand, die toch aan beide zijden door prikkeldraad worden begrensd, ging het in snelle vaart naar beneden. Verscheidene auto's hadden een min of meer lange sleep van sleetjes en soms van een of meer skiërs achter zich. In de duinen lag de sneeuw haast te dik voor de lage Zandvoortsche sleetjes. Met hoogere rodelsleetjes ging 't evenwel uitstekend. Voor de skiërs was de sneeuw in de duinen ideaal. In snelle vaart en met bewonderenswaardige han digheid ging het heuvel op en heuvel af. De schaatsenrijders voelden zich Zondag in Zand voort het meest aangetrokken tot de baan op het Zeemeeuwenterrein. Zoowel 's middags als 's avonds genoten honderden op deze baan. Voor de vele Zeemeeuwenleden, die him werkkracht be langeloos gaven om deze baan in prima conditie te brengen was dit wel een voldoening. Ook het ijs op de Rinkobaan is uitstekend; beter dan op de vijver in Plan Noord. In de laatste dooi- periode en de daaropvolgende sneeuw heeft het ijs hier geleden en is wat hobbelig geworden. Vooral in de bochten is dit hinderlijk. De nieuwe sneeuw van Zaterdagavond heeft in Heemstede weer heel wat last veroorzaakt. Nadat de wegen weer eenigszins begaanbaar ge maakt waren, werd al dit werk weer teniet ge daan, en was de sneeuwlaag weer even hoog als Vrijdagavond. Den geheelen Zondag heeft „Openbare Werken" met 2 gemotoriseerde sneeuwschuivers gewerkt om den weg eenigszins begaanbaar te maken, terwijl een ploeg van 160 man uitrukte om wat opruiming te houden. Met de ijsbanen is het hopeloos gesteld. Was de ijsvereeniging „De Volharding" Zaterdagmiddag reeds druk in de weer met spuiten, om voor Zon dag tenminste een goede ijsvlakte te hebben, de sneeuw van Zaterdagavond was spelbreker en dien avond gaf men dan ook even den moed op. Maar toen Zondagmiddag het sneeuwen ophield, trokken de ploegen er weer op uit, zoodat Zondag avond nog gereden kon worden, en als er nu geen sneeuw meer bijkomt, kan men hedenavond weer van de ijssport genieten. Zooals het bij „De Volharding" was, was het ook op de andere baantjes, die door enkele baanvegers worden onderhouden. Nacht en dag wordt gezwoegd, om er tenminste nog iets van te maken. Slee-sport viert hoogtij in Bloemendaal. Op de vijvers en slooten kan in Bloemendaal door den groolen sneeuwval niet geschaatst worden. Alleen op de ijsbaan „Duin en Daal" en op het meertje van Caprera was men er Zaterdag in ge slaagd de baan sneeuwvrij te maken. De belangstel ling was echter maar matig; het ijs verkeerde in slechte conditie. Toen het 's avonds weer begon te sneeuwen, waren de menschen spoedig van de banen verdwenen. Drukker was het op „Kijkduin". In dichte rijen stond het publiek langs de kanten en drong telkens zoo ver op, dat men maar weinig ruimte voor de slederijders, open liet. Honderden sleden vlogen in pijlsnelle vaart naar omlaag. De sneeuw was van de baan afgesleten, zoadat men over een laag ijs gleed. Hierdoor wa ren de sleden niet te besturen, waardoor bijna iedere slee uit de bocht vloog. Wee de slee die op de baan „strandde". De sleden die er achter kwa men, vlogen er op en een chaos ontstond. De din gen die hierna gebeurden zijn niet na te vertel len! Het publiek mocht dit wel en de lachsalvo's waren dan niet van de lucht. Maar ook voor de toeschouwers was het oppassen; keek men even niet, dan liep men groote kans gegrepen te worden. Dit had vaak minder prettige gevolgen. Zoo zagen wij een dame die door een slee gegrepen werd met haar achterhoofd op de straatsteenen vallen. 'Bewusteloos bleef zij liggen; onmiddellijk waren E.H.B.O.-leden present om de dame voorzichtig te vervoeren. Er zijn Zaterdagmiddag nog meer ongelukken gebeurd. Wij zagen zelfs de ziekenauto op de baan verschijnen In den loop van den middag kwam de trottoir band te voorschijn. Als men toen uit de bocht vloog, kwam men op minder aangename wijze in aanra king met dezen steenen kant. Maar men liet zich hierdoor niet van de wijs brengen. Zoo ging het den ganschen Zaterdag voort. De een na de andere slee vloog voorbij, bemand met lieden in kleurige kleedij, die uitbundig schreeuw den, gilden, joelden en lachten. De Zondag brak aan. Er was weer een pak sneeuw gevallen. Op „Duin en Daal" trachtte men de baan weer van het witte kleed te ontdoen. Maar het was vech ten tegen de bierkaai. De baan bleef gesloten. Het werd een ideale winterdag; het vroor niet te hard. Is het te verwonderen dat vele wandelaars naar Bloemendaal trokken om een wandeling door de prachtige witte natuur te maken? Wij zagen ze gewapend met film- en fototoe stellen Achter auto's zwierden lange rijen sleed- jes. Men liet zich op ski's op deze manier ook voorttrekken. Wij hebben in geen jaren zooveel kijkers op „Kijkduin" gezien als dezen Zondagmiddag. Het waren er duizenden en duizenden. Van den start af tot aan het einde stonden de menschen aan weerszijden drie. vier rijen dik. En tusschen deze menschenmassa bewogen zich in groote snelheid de lage sleedjes. Spoedig was de sneeuwlaag er weer afgesleten en gleed men weer op het ijs. Er ge beurden toen weer dingen, die het voor het publiek zoo aantrekkelijk maakten. En eerlijk gezegd, kon men beter langs den kant staan, dan op een stuur- bob of een gewone slee te zitten. Ondanks de groote drukte zijn er geen ernstige ongelukken gebeurd. Maar dat men met geschaaf de lichaamsdeelen en blauwe plekken thuis is ge komen, wil men zeker wel gelooven. De politie zorgde er voor dat men met niet meer dan twee personen naar omlaag ging en dat niet te veel sleden achter elkaar gingen. Iedere agent was in het bezit van een verbandtrommel. Zondagavond was het, vergeleken met den mid dag, erg stil. Zoolang er sneeuw ligt viert de slee-sport in Bloemendaal hoogtij! SLEDE-ONGEVALLEN. Zaterdagmiddag drie uur kwam de 12-jarig' jongen M. M. wonende te Haarlem per slede tegen 't hek van de buitenplaats Lindenheuvel te Bl.daal terecht, waarbij hij een ernstige hoofdwond op liep Hij werd door de politie verbonden. Omstreeks viei uur werd de 14-jarige jongen H. V. wonende te Haarlem door een achter hem aan komende slede geraakt; hij viel daarbij zoo ernstig dat hij bewuste loos bleef liggen. Hij werd in de villa Beau-Regard i binnengedragen. Dr. Immink, die inmiddels ont- HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 LIJNEN) VERHUUR VAN SAF E - LOKETTEN IN ONDERGRONDSCHE LIPS' KLUIS lAdv. ingez Med.) „BR EDERODE" IS SNEEUWVRIJ EN HEEFT SCHITTEREND IJS. TOEGANGSPRIJS 20 ct. Vanuit de stad bereikbaar met de „Storm- vogels"-bus. Vertrekt ieder half uur vanaf het Kennemerplein achter het Station, en stopt vóór de baan. RIJWIELSTALLING GRATIS. (Adv. Ingez. Med.) Verwachting, geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Aanvankelijk plaatselijk zeer strenge, la ter tot matig of licht afnemende vorst. Half- bewolkt tot betrokken, nu en dan sneeuw. Zwakke tot matige, in het noorden tijdelijk krachtige noordoostelijke tot noordelijke of noordwestelijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 28 F 16 F 16 De algemeene luchtdrukverdeeling is in de af- geloopen dagen sterk gewijzigd. Minima trekken van het Iberisch schiereiland over 'de Middelland- sche Zee naar den Balkan, buigen van daar om naar NoorcL-Duitschland en dringen dan in wes telijke richting tot onze omgeving door. Zij bren gen sneeuw op de Spaansche hoogvlakten, in Noord-Italië, op den Balkan en over onze om geving. Het eerste minimum van deze serie bereikte ons gisteren in den loop van den dag met plaatselijk zware sneeuw. Na passeering van zijn storings front klaarde de lucht in de oostelijke provincies tijdelijk op. In den avond passeerde opnieuw een zwakke storing met sneeuw. Deze werd in den na nacht gevolgd door een opklaring in het noord oosten, waarbij de temperatuur boven het sneeuw dek zeer snel daalde. Vliegveld Twente had van morgen 18 graden vorst en in den loop van den ochtend nam deze nog toe tot -19 graden om 10 uur. Over de Oostzee nadert de volgende depressie, onder haar invloed dalen de barometers in Dene marken en neemt ook het maximum over Scan dinavië vooral in het zuiden in beteekenis af. Op het eilandje Bornholm in de Oostzee heerscht een zware storm uit noordoost. Over de Azoren steeg de luchtdruk tijdelijk tot 1025 mhar. BAROMETERSTAND Stand van gisteren 755 m.M, Stand van hedenmorgen 10 uur 757 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS' Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. Duitsche reactie op Churchill's rede. De „Diplo" waarschuwt tegen „de kwade voornemens van Engeland". BlERLIJiN, 22 Januari (D.NJ3.) De Zater dagavond door den Britschen minister van marine, Churchill, gehouden radiorede (men zie pag. 5) wordt door de Deutsch Diplomatisch- Politische Korrespondenz beoordeeld als „een ondubbelzinnige poging, de neutralen met alle middelen aan de zijde van Engeland in den oorlog te brengen". De Korrespondenz schrijft c.a.: De EngeLsche poging, nog andere landen voor zich in dezen oorlog te betrekken, is tot dusver nog nauwelijks met zoo groote duidelijk heid in het licht getreden als de laatste dagen Eerst werden van Engelsche zijde, in nauwe samenwerking met Fransche propaganda- bureaux, stelselmatig fantastische berichten uitgestrooid, die tot doel hadden de buiten het conflict staande landen te verontrusten. Op dezen goed gemesten grond moest eenige dagen later de rede van Churchill haar vruch ten dragen. Openlijk sprak hij uit, dat „alle neutrale landen spontaan met het Britsche en Fransche rijk in het teeken van den Volken bond gemeene zaak zouden maken tegen de agressie". Daar elkeen weet, dat Duitschland de neu tralen noch openlijk noch verkapt bij dezen oorlog wenscht te betrekken, kunnen de uiteen zettingen van Churchill slechts beschouwd wor den als teeken van naïveteit of verlegenheid, in elk geval echter als teeken van kwade voor nemens. Elkeen moet heden weten dat het in de Engelsche politiek geen groote stap is tusschen praten over het goede en dwanguitoefening. Duitschland echter, daar kan de wereld zeker van zijn, zal heel zorgvuldig letten, reeds om redenen van eigen veiligheid, op dit weerzin wekkende spel vreemden voor zijn doeleinden in het verderf te storten. r» „EINDENHOUT HEEFT WEER PRACHT-IJS. SNEEUWVRIJ. TOEGANGSPRIJS 25 ct. Vanuit de stad bereikbaar met bus A. Uitstappen bij de kwakel en Eindenhoutstraat uitloopen. Nog geen 5 minuten gaans. RIJWIELSTALLING GRATIS. (Adv. ingez. Med.) boden was, constateerde een hersenschudding; op zijn advies werd de jongen per ziekenauto van de firma Mathot naar zijn woning vervoerd. Verdei kwamen Zaterdag in den avond nog tal van onge vallen voor welke door leden der Bloemendaalsche Reddingsbrigade en politie werden behandeld. Zondagavond negen uur kwam mejuffrouw N. P. uit Santpoort met slede te vallen, zij kreeg een ernstige wond aan het achterhoofd welke door Dr. Immink werd verbonden. Later werd zij per auto naar haar woning vervoerd. Zondag kwam den heer J. L. v. W. uit Heemstede op zijn slede met een andere slede in botsing waar door hij een hersenschudding kreeg. Door een lid der E. H. B. O. van Bloemendaal werd hij verbon den en naar zijn woning vervoerd. SCHAATSENRIJDEN VOOR SCHOOLKINDEREN. De IJsvereeniging „De Volharding" te Heem stede organiseert Dinsdagmiddag, op haar banen aan de Wagnerkade schaatswedstrijden voor leerlingen van alle Heemsteedsche scholen.. Het is de bedoeling, dat elke school vijf of zes meisjes of jongens laat deelnemen. Zoowel voor de beste school als voor de beste meisjes en jongens zijn prijzen beschikbaar. Duitschers van Japansch schip gehaald. Tokio ontsticht over Engclsch optreden. Eenheden van de Britsche vloot in China hebben de Duitsche passagiers van het Japansche „Asama Maroe", wier leeftijd hen voor den mili tairen dienst in aanmerking deed komen, van boord gehaald. De kapitein van de „Asama Maroe" heeft volgens een D. N. B.-bericht uit Tokio bij aankomst te Yokohama verklaard dat zijn schip op den Stillen Oceaan door een Britschen kruiser was aangehou den. De Engelschen hadden het schip doorzocht en 21 Duitsche zeelieden van boord gehaald. Een woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken verklaarde: „Wij be schouwen dit als een zeer onaangename aange legenheid. Zoodra meer inlichtingen ontvangen zijn, zal de regeering beslissen over de stappen, welke genomen moeten worden. Waarschijnlijk zal een protest worden ingediend." Auto van den wal op het ijs gevallen. Geen persoonlijke ongelukken. De bestuurder van een personenauto, die Zater dagavond acht uur den schuinen oprit van den Stadsschouwburg te Haarlem wilde verlaten, kon wegens de gladheid van den weg zijn slippenden wagen niet houden. De auto gleed heelemaal naar den water kant en viel toen op het ijs van den Raarnsingel. De wagen kwam op den rechter zij kant terecht en werd daar eenigszins beschadigd. De bestuurder, die alleen in den wagen zat, bleef ongedeerd. Door middel van een kraanwagen kon de auto weer op den wal worden getrokken, waar na die op eigen kracht naar een garage kon rijden, Op bezoek bij de Marinekustwacbt. Men schrijft ons: In den dienst aan grenzen en kust wordt onge twijfeld het meest gevergd van het moreel onzer militairen. Zij kennen daar reeds hun dagelijksch gevecht, nl dat tegen de eenzaamheid en de ver veling. Het feit, dat de eenheden betrekkelijk klein zijn en verspreid liggen, maakt het voor O. en O. onmogelijk hen met een der talrijke voor deze in stantie werkende groote gezelschappen ontspan ning te komen brengen. Toen dan ook het bestuur der Chr.-Historische Jongeren Groep van Haar lem en Omstreken verleden jaar vernam van dit gebrek aan ontspanning voor onze ruim twaalfhon derd trouwe wachters aan de kust, stelde zij zich aanstonds in verbinding met hun commandant. Deze, de kapitein-luitenant ter zee Hetterschij (de bekende vroegere commandant van de K XVIII, wiens wereldreis zooveel opzien baarde) was on middellijk vol geestdrift voor het plan der C. H. J. G. om, „gewapend met een kienspel en vele door winkeliers en fabrikanten ter beschikking gestelde prijzen, achtereenvolgens een aantal der vijftig posten tusschen Cadzand en Delfzijl te gaan bezoe ken. Aan dit plan is dan ook met de volledige me dewerking van de commandant uitvoering gege ven. Ook laatstleden Zaterdag was de door hem getroffen regeling weer voortreffelijk. Ditmaal ging de reis naar een barak, in de duinen bij Noordwijk.. De voorzitter der C.H.J.G., de heer Smit, had er als kienspelleider al spoedig de juiste stemming in. En als antwoord op zijn kwinkslagen lieten ook de Jantjes zich in een „moppentap-wedstrijd" niet on betuigd. Aan het einde van den avond werd na mens alle manschappen door luitenant Harkema een woord van dank gesproken, dat vergezeld ging van een prachtige bos seringen voor het aanwe zige vrouwelijke bestuurslid. KOUDE KINDEREN EN BUS-MISèRE. Een inzender klaagt er over, dat de Brockway- bus, die de leerlingen op de school voor Buiten gewoon Lager Onderwijs van Haarlem-Noord naar school vervoert, de laatste dagen nogal eens op 't appèl ontbreekt, met het gevolg, dat de kinderen lang staan wachten, kou lijden, ten slotte maar naar huis terugkeeren en de onderwijzer een aan tal absenten heeft. We informeerden hiernaar bij de Brockway. In derdaad, zoo deelde men ons mede, is deze dienst een paar maal moeten uitvallen. De zeer zware eischen, die het weer der laatste dagen aan het bedrijf stelt, maakten dat noodzakelijk, hoe on aangenaam het voor de betrokkenen ook is. Doch, voegde men hier aan toe, lang wachten is niet noodig. Is de bus langer dan 10 minuten over tijd, dan kan men aannemen, dat de dienst is uitgevallen. Dit wordt altijd den kinderen voor gehouden. Laten de ouders daar ook rekening mee houden, totdat milder weersomstandigheden weer regelmatig rijden veroorloven! HEEMSTEDE ARMENZORG EN WERKLOOZENSTEUN. Op pag. 7 van dit nummer geven wij bijzonder heden uit de Heemsteedsche gemeentebegrooting voor 1940. Voor steun aan werkloozen (waaraan het rijks- werkloosheidssubsidiefonds niet bijdraagt) is uit getrokken 136.500 (tegen 130.000 voor 1939) Verder is 25000 uitgetrokken voor kosten van werkverschaffing. Dit bedrag is gelijk aan dat voor 1939. Ook hierin draagt het rijk niet bij. Voor toeslagen aan werkloozen is nog 8250 noodig. Voor het eerst is een bedrag van 2000 uitge trokken om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van omscholing van werklooze bloe mist arbeiders. Voor steun aan kleine tuinbouwers is 1 250 uit getrokken. De kosten van den dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon zijn geraamd op 108.177 (1939: ƒ110.250). OVERVEEN LAF. Zondag werd een wielrijder op den. Bloem en- daalscheweg nabij de Dompvloedslaan aangereden door een aantal sleden die achter een auto waren vastgebonden. In plaats van zich te vergewissen van de schade, die zij hadden aangericht gaven de jongelui den bestuurder vaii de auto een wenk om door te rijden, roepende: „Wij hebben brokken ge maakt!" inmiddels hadden zij een kleed over het atuonummer gegooid, zoodat dit niet kon worden enoteerd. De wielrijder kwam er zelf goed af, maar zijn fiets was beschadigd. IJMUIDEN CONCERT „EUPHONIE". Uitstekend geslaagde uitvoering met mede werking der gezusters Hessels. Nu het symphonieorkest „Euphonie" onder leiding van zijn muzikalen leider Karei H. Kerk- hoff eenige maanden van hard studeeren achter den rug heeft, heeft het ons weer eens verrast met een goed geslaagde uitvoering, die Zater dagavond in een vrij goed bezette Patronaatszaal gegeven werd. „Euphonie kwam wederom met een gedis tingeerd programma voor den dag, dat er even eens qua uitvoering wezen mocht. Na het openingswoord van vorzitter F, Bras- singa liet Kerkhof! de eerste maten van de zevende Londener symphonie (D-groot, nr. 104) van Joseph Haydn inzetten, waarvan het Adagio stralend van klank voorgedragen werd. Vooral de strijkers met aan het hoofd de eerste violen- groep, waren uitstekend van kleur; het laatste jaar heeft dit degïster veal ean toon gewon nen. Het is Kerkhof wel toevertrouwd het boeiende klassieke werk nieuw leven in te gieten. Pakkend waren de dynamische scha keeringen. Het hout en het koper secondeerden de andere registers op een wijze, welke verried, dat er op gewerkt was en dat men de noten beheerschte: een eerste vereischte voor een goede uitvoe ring. Het koper, bezet door vex*trouwde krach ten was van voornaam gehalte; de hobo was wel eens minder gell-u'kkig (temperatuur), maar is in het symphonie-orkest nog „versch". Dat zal mettertijd wel beter worden; orkestroutine en toon zijn aanwezig; nu het gehoor nog. Met de levendigheid hem eigen, liet de dirigent de pittige 3-deelige Fransche suite van Grétry weergeven, een dankbare opdracht voor zijn muzikanten, die zich in stevig cirkestver- band van deze aangename taak kweten, maar er meer van hadden kunnen maken. Jammer dat in het ragfijne menuetto de blazers minder gelukkig stemden (fluit, hobo, trompet) en ongelijkheidjes van klarinet en fluit in hun samenspel niet voorkomen werden. Met de ouverture Silvio Pellico schiep de componist Zerco ex werk, dat te weinig be kendheid geniet en dat toch zulke momenten van groote spanning en muzikale waarde be zit. Het orkest gaf een reproductie, die we gaarne nog eens zullen mogen hooren en waar in Kerkhoff de vele facetten dezer knappe par- titie duidelijk en met waar entrain belichtte, zoodat dit knappe werk een weloverwogen climax van het optreden van het orkest werd, dat zich hier weer eens deed kennen als een uitstekend arbeidend amateur-ensemble. Medewerking verleenden, wederom als aan het vorige concert, de gezusters Hendrica en Catha- rina Hessels, resp. als cello- en als zangsoliste (alt) Aan het vorige optreden dezer ras-artisten hebben we de meest aangename hex-innerin- gen en het stemt ons prettig, dat deze ook nu weer niet beschaamd werden. De zangeres ontpopte zich in haar Ah Ren- dimi van Francesco Rossi als een alt, die gehoord mag worden. Een dergelijk volume en stenxomvang hadden we niet bij haar gezocht: een fraai, warm getimbreerd geluid, dat in alle registers uitstekend klinkt en draagt. Van de celliste behoeven we eigenlijk niets te schrijven, waxit zij heeft haar reputatie reeds gevestigd. Het was wederom subliem en wij heb ben met de anderen genoten van haar boeiende vertolking van Haydn en Cassado, die mede door geraffineerde techniek exi fraaien toon alles zins slaagden. Voor het artistieke duo was het een welverdiend succes, dat namens het ox-kest nog eens met fraaie bloemen onderstreept werd. De heer P. Zalm speelde 2 gedeelten uit Mozart's derde hoornconcert, dat in het allegro zeker slaagde, de temperatuur in de koele zaal in aanmerking genomen. Maatvast, welbestu deerd met goeden klank, droeg de hoornist de prachtige Mozartpartituur voor. De strijkers (violen) namen het af en toe niet zoo nauw in het allegro; in de Romanze sloot daarentegen het samenspel beter en maakte het ox*kest een goede beurt. „Euphonie" mag met voldoening op dit in vele opzichten zeer geslaagde concert terugzien. Een voornaam deel in het welslagen er van heeft het te danken aan de leiding van hem, die in deze gemeente reeds zoovelen hoogstaande uitvoerin gen geschonken heeft en waarin het orkest zulk een muzikalen dirigent heeft gevonden. Moge „Euphonie" Karei H. Kerkhoff nog lang als aan voerder behouden, DE HEER E. WIJKER BENOEMD TOT O.K. PASTOOR TE KROMMENIE. Met ingang van 1 April 1940 is onze plaatsge noot, de weleerw. heer E. Wijker door den Oud- Katholieken Bisschop van Haarlem, Mgr. H. T. J. van Vlijmen, benoemd tot pastoor te Krommenie, welke gemeente sedert het emeritaat van pastoor B. J. Jans op 1 Juli 1931 zonder eigen pastoor is geweest. Sedertdien geschiedde de bediening door den pastoor te Zaandam. Deze benoeming valt samen met het gereed komen met de x'estauratie van het reeds zeer oude kerkgebouw, welke restauratie voor een groot deel geschiedde door de Vereeniging van Rij ksmonumenterxzorg. HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Dukel en Ligthart zijn van de partij. Het tournooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland zal begin Februari een aanvang nemen. Wat de deelnemers uit Haarlem en omstreken betreft, kunnen wij melden, dat voor IJmuiden meesters Dukel en Ligthart zullen deelnemen, terwijl over de toela ting van Suijk, die zich ter elfder ure nog heelt opgegeven, wordt beraadslaagd. Voor Haarlem zal deelnemen meester P. J. van Dartelen. WERKEN NOORDZEEKANAAL. Het onderhoud der werken van het Noordzee kanaal gedurende het jaar 1940 is opgedragen aan den heer J. v. d. Vlies te Sliedrecht in massa voor f 98.400. SCHEEPVAARTBEWEGING. Naar de directie der papierfabriek ons mee deelt, zijn er na 1 Augustus voor de fabriek 9 zeeschepen met gasaax'de aangekomen. Zoodoen de bedraagt het totaal der aangekomen zee* 1 schepen voor de fabriek niet 56, doch 65.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2