Churchill over de aspecten van den oorlog De positie der neutralen Ruwe, pijnlijke lippen Brand op Italiaansch passagiersschip. Aan het eens gestelde doel wordt vastgehouden. Engelsche torpedojager verloren Noodlottig weekeinde voor de scheepvaart. A A N D A G 22 JANUARI 1940 H X X R E E M'S DAGEEXD De eerste Lord van de Britsehe Admiraliteit Winston Churchill, heeft Zaterdagavond een ra dioredevoering gehouden over den oorlogstoe stand. „Iedereen vraagt zich met verbazing- af wat er met den oorlog aan de hand is", zoo begon hij. „Gedurende verscheidene maanden hebben de nazis woedende dreigingen geuit ten aanzien van hetgeen zij zullen doen met de Westersche demo cratieën en met het Britsehe en Fransche rijk, wanneer zij eenmaal tot den aanval overgaan. Maar tot dusver zijn het de kleine neutrale lan den, die het 't ergst te verduren hebben. Neutrale schepen worden naar willekeur tot zinken ge bracht, niet alleen door mijnen, maar door koel bloedig overwogen en welbewust gerichte torpe do's. De Nederlanders, de Belgen, de Denen, de Zweden en vooral de Noren zien hoe hun schepen vernietigd worden, telkens wanneer zij in open zee kunnen worden gepakt. Alleen in Britsehe en Fransche convooien kan veiligheid gevonden worden. Eiken dag voelen wij ons vertrouwen toenemen en achten wij ons steeds meer bekwaam controle ui.t te oefenen op de zeeën en de oceanen en de zeewegen open te houden, krachtens welke wij leven en langs wel ke wij den weg naar de overwinning zullen vin den. Het schijnt thans vrijwel zeker te zijn dat de helft van de duikbooten waarmede Duitschland den oorlog is begonnen, tot zin ken is gebracht en da6 de nieuwe Duitsche aanbouw verre ten achter is gebleven bij dat gene wat wij verwacht hadden. Ik twijfel er niet aan of wij zullen zoowel hun kracht als hun voornemen weten te breken. De magnetische en andere mijnen vormen geen vraagstuk, dat voor ons onoplosbaar is. Na bijna vijf maanden oorlog is de eerste duikbootactie voorloopig volkomen gebroken, is de dreiging der mijnen onder goede controle, is onze scheepvaart feitelijk niet verminderd en zijn alle oceanen der wereld bevrijd van aanvallers aan de oppervlakte. Ik ben er zeker van, dat ons nog vele verliezen en tegenslagen te wachten staan in den oorlog ter zee. Niettemin voel ik mij in staat te verkla ren dat de zaken, alles wel beschouwd, nog niet zoo slecht gaan. Inderdaad, de zaken gingen in geen enkelen zeeoorlog, nog nooit, zoo goed als thans. Wij streven er naar de zee in zoodanige mate te beveiligen, dat de handel van alle volken, welker schepen ons' geleide aanvaarden, niet al leen kan leven maar ook kan sparen. Heel anders is het lot der onfortuinlijke neu trale landen. Zoowel op zee als te land zijn zij de slachtoffers, waarop Hitler's haat en kwaadaar digheid neerdaalt. Richten wij het oog op de groep van kleine, maar oude historische landen, gelegen in het noorden, of de andere groep be zorgde volken op den Balkan of in het Donaubek- ken, achter wie de vastberaden Turk staat. Alle vragen zich heden af wie het volgende slachtof fer zal zijn tegen wie Berlijn een slag wil slaan. Een Duitsch officier maakt een noodlanding in België, met plannen voor een invasie in dat land, welks neutraliteit Duitschland nog onlangs ge waarborgd heeft. In Roemenië bestaat vrees, of wellicht door eenige afspraak tusschen Moskou en Berlijn dit land het volgende voorwerp van agressie zal worden. De Duitsche kuiperijen stre ven ernaar de pas versterkte solidariteit der Sla vische volken te ondermijnen. De stoere Zwitsers bewapenen hun bergpassen en legeren er hun manschappen. De Nederlanders, wier diensten aan de Europeeache vrijheid herinnerd zullen wor den lang nadat de smet van Hitier zal zijn weggevaagd van het pad der menschheid, staan langs hun dijken zooals zij dit deden tegen de tyrannen van weleer. Geheel Scandinavië staat onder de bedreiging van nazi's en bolsjewisten. De Finnen, die zich in den greep van het gevaar bevinden, laten zien, waartoe vrije mannen in staat zijn. De diensten, welke Finland het menschdom bereidt, zijn pr^.ch- Hiermede wordt aan de geheele wereld ge toond de onbekwaamheid van het Roode leger en van de Roode luchtmacht. Een advies aan de neutralen. Maar wat zou er gebeuren, indien al deze neu trale landen, die ik opnoemde en eenige andere, die ik niet opnoemde, in een spontaan gebaar hun plicht zouden doen overeenkomstig het Volken bondshandvest en zich aaneen zouden sluiten met het Britsehe en Fransche rijk tegen de agressie en tegen het kwaad? Op het oogenblik is hun toe stand betreurenswaardig en deze zal nog erger worden. Zij buigen nederig en vreesachtig voor het Duitsche dreigement met geweld, zich troos tende met de gedachte, dat Engeland en Frank rijk den oorlog zullen winnen, dat zij alle wetten en overeenkomsten strikt zullen naleven en dat Inbreuken alleen van Duitsche zijde verwacht Spoedig een onderhoud van Gandhi met den onderkoning? Gandhi verklaart vertrouwen in Engeland te hebben. Mahatma Gandhi, Gandhi heeft in zijn weekblad geschreven dat hij zijn best doet iedere twist met de Britsehe regeering te vermijden en tot overeenstemming le komen, wanneer hij dit met eere kan doen. De mahatma verklaarde dat hij vertrouwen heeft in Engeland Het bestuur van het Pan-Indisch Congres heeft Zaterdag eenstemmig besloten, dat Sandhi op sommige punten een verdere ophel dering zal trachten te verkrijgen van de jongste verklaringen van den onderkoning, teneinde te zien of een einde gemaakt kan worden aan het huidige politieke doode punt. Naar men gelooft zaj binnenkort een onderhoud tusschen den on derkoning en Gandhi plaats hebben. kunnen worden. Alle hopen dat de storm zal voorbijtrekken voordat het hun beurt is verslon den te worden. Maar ik vrees dat de storm niet za] voorbijtrekken. Hij zal steeds luider en steeds verder woeden. Hij zal zich uitbreiden naar het zuiden, hij zal zich uitbreiden naar het noorden. Er bestaat geen kans op een spoedig einde, be halve door een gezamenlijke actie en indien ooit Engeland en Frankrijk den strijd moede zouden worden en een schandelijken vrede zouden slui ten, zal er voor de kleine landen van Europa met hun scheepvaart en hun bezittingen niets anders overblijven dan verdeeld te worden tusschen de tegenovergestelde doch gelijkstaande bavbaarsch- heden van nationaal socialisme en bolsjewisme. Deze kleine landen zijn verontrust over het feit dat de Duitsche legers talrijker zijn en dat hun luchtmacht nog talrijker is en dat beide dichter bij hen zijn dan de strijdmacht van Groot-Brit- tannië en Frankrijk. Stellig is het waar dat wij numeriek voor ongelijkheden staan, doch zeer weinig oorlogen zijn gewonnen door getallen al leen. De kwaliteit, de wil, de kracht, de aard rijkskundige voordeelen, de natuurlijke en finan- cieele hulpbronnen, de controle ter zee en boven al een zaak, welke de spontane gevoelens van den menschelïjken geest opwekt, dat zijn de beslis sende factoren gebleken in de geschiedenis, der menschheid. Getallen verontrusten ons niet. Maar wij hebben geen reden eraan te twijfelen dat de snel toenemende kracht van het Britsehe rijk zal worden opgevoerd tot daar waar zij wezen moet en volkomen aangepast zal worden aan de prach tige inspanningen van de Fransche republiek. Wanneer wij achter de schermen van het na- tionaal-socialisme kijken wij hebben vele ma nieren om dat te doen bemerken wij opvallende teekenen van psychologische en physische ont wrichting. Wij zien tekorten aan grondstoffen, waardoor reeds de kwaliteit en de kwantiteit van hun oorlogsindustrie wordt belemmerd. Wij be merken aarzeling en twijfel waardoor diegenen aan het wankelen worden gebracht die rekenen op geweld en geweld alleen". Churchill besloot aldus: „Laten de groote ste den als Warschau, Praag en Weenen, zelfs te midden van hun ellende niet wanhopen. Hun be vrijding is zeker. De dag zal komen, waarop de vreugdeklokken weer door Europa zullen klinken en waarop de overwinnende landen, die dan niet alleen meester zijn over hun vijanden maar ook over zichzelf, plannen zullen maken in ge rechtigheid, in traditie en in vrijheid en uitvoe ring zullen geven aan het bouwen van een huis, waarin plaats zal zijn voor iedereen". In korten tijd weer PUROL zacht en soepel door (Adv. ingez. Med.) De parlementaire redacteur van Press Asso ciation brengt het volgende commentaar op de rede van Churchill: „De oproeping van Chur chill tot de neutrale landen, waarin hij uitnoo- digt zich bij ons te scharen ten einde een eind te maken aan den oorlog, is belangwekkend maar het is duidelijk dat hierin geen enkele wij ziging gezien moet worden in de politiek van de Britsehe regeering. Evenmin beteekent die oproeping dat er eenige wijziging is gekomen in de algemeene situatie, voor zoover deze die lan den betreft. De Britsehe regeering heeft altijd gaarne gezien dat vrije landen zich zouden ver eenigen in den strijd, die dient om hun vrijheid te handhaven en die moet verhinderen dat zij geraken onder het juk der nazi-tyrannie". Belgisch commentaar. Het Belgische blad „Nation Beige" zegt in een commentaar: „België heeft nooit een vreemde stem noodig, zelfs niet een vriendschappelijke, die met de beste bedoelingen spreekt om het tot zijn plicht te roepen, neen, mijnheer Chur chill, België geeft zich niet over aan vrees. België voedt geen krokodil, het is bereid zijn gebied te verdedigen tegen iederen buitenlandschen aan val". Ontstemming in Italië. United Press meldt uit Rome: De radio rede van Churchill is in Italië blij kens den toon in de pers zeer ongunstig ont vangen. Duidelijk blijkt dat Italië's gevoel van waardigheid be-leedigd is door de woorden van den Britschen minister. Churchill's bewering, dat alle neutrale landen in Europa de bescher ming van Engeland en Frankrijk behoeven te gen de bedreiging van Duitsche en Russische agressie wordt in Italië weerlegd met de opvat ting dat Italië zeer wel in staat is zichzelf te verdedigen en dat het de hulp van de geallieer den hierbij niet van noode heeft. De woorden van Churchill worden hier dan ook opgevat als een open dreigement tegenover de neutralen. In gezaghebbende Romeinsche kringen wijst men er op, dat niet vaststaat welk land verantwoor delijk is voor de spanning in de lage landen en in Scandinavië. Indien Engeland in een openbare rede zelfs zoover durft te gaan, dan moet het langs diplomatieken weg nog sterkere dreige menten hebben geuit. De „Popoio di Roma" publiceert de rede onder den kop: „De eerste Lord der Admiraliteit tracht de neutralen te terroriseeren om ze ertoe te bren gen aan den kant van Frankrijk en Engeland te gaan staan". De „Regime Fascista" zegt in een opschrift: „Churchill doet openlijk een beroep op de neu tralen en belooft hun een paradijs op aarde". Ih italiaansche politieke kringen ziet men volgens een Reuterbericht uit Rome in de rede een rechtvaardiging voor de veelvuldig in de Italiaansche bladen geuite beschuldigingen dat Engeland en Frankrijk al eenigen tijd hun uiterste best doen om het slagveld uit te breiden tot geheel Europa. De besprekingen tussclien Gafencoe en Markowilsj. Officieel wordt uit Boekarest medegedeeld, dat de Roemeensche minister van buiten- landsche zaken Gafencoe Zaterdagmorgen een ontmoeting heeft gehad met den Joego- Slavischen minister van buitenl. zaken Markowitsj, nabij de Joego-Slavische grens in de Roemeensche stad Timisoara (Tedesvar), ten einde de agenda te regelen van de bijeenkomst van den permanenten raad der Balkanentente, die in begin Fe bruari in Belgrado gehouden zal worden. Stefani verneemt dat ook de algemeene in ternationale politieke toestand is bestudeerd, waarbij vooral de aandacht gewijd werd aan den toestand in het Donaubekken en den Balkan in het licht van de besprekingen van Csaky met Ciano en van het Roemeensch-Joegoslavische bondgenootschap. In politieke kringen gelooft men dat de beide ministers van buitenlandsche zaken het op alle punten eens zijn geworden. Waarschijnlijk alle opvarenden gered. Fransche torpedojagers schoten te hulp. Het Italiaansche stoomschip „Orazio" metende 11.669 ton was onderweg van Genua naar Barcelona, toen Zondagmorgen het schip bevond zich op dat oogenblik op 60 mijl van Barcelona brand uitbrak. Het schip had 600 passagiers aan boord. Er wer den SOS-seinen uitgezonden aan alle in de nabijheid varende schepen, waarin medegedeeld werd. dat de reddingbooten met de passagiers waren neergelaten. Havas melde nader dat onmiddellijk na ont vangst van de noodseinen twee Fransche tor pedoboot jagers naar de plaats des onheils zijn gezonden om de schipbreukelingen op te pikken. In verschillende ziekenhuizen en klinieken te Toulon werden alle maatregelen getroffen om de schipbreukelingen op te nemen. Een later ontvangen bericht meldde nog, dat ook een Italiaansch stoomschip de SOS-seinen had opgevangen en zich eveneens naar de plaats des onheils begaf. Hedenmorgen vroeg werd vernomen dat de beide torpedojagers een deel der passa giers aan boord hadden genomen. De ove rige opvarenden werden door te hulp gesnelde vrachtschepen gered. Waarschijnlijk zijn alle opvarenden in veiligheid. Het bericht van den brand heeft te Rome een diepen indruk gemaakt. Het schip was Zaterdag uit Genua vertrokken naar Barcelona, de eerste haven, die het op weg naar Valparaiso zou aan doen. Er waren onder de passagiers Italianen enZuid-Amerikanen, o.m. leden van een Ita liaansche luchtvaartmissie, die zich naar Boli via begaf. Volgens United Press bevonden zich onder de passagiers ook de nieuwe Italiaansche gezant voor Panama, Renato Silenci, en de Zwitser- sche consul-generaal in Ecuador, Gsterwalder. MARSEILLE 22 Januari (Havas). Vanochtend tc half negen zijn hier aan boord van de „Ville Ajaccio" 47 passagiers van de „Orazio" aange komen. Optimistische uitlating van den Finschen premier. STOCKHOLM 21 Januari (Havas). De Finsche premier Ryti heeft den Zweedschen industrieelen een telegram gezonden, waarin hij hun dank zegt voor de 62000 kronen, die zij Finland hebben geschonken. Hieraan voegt hij toe: „Wij hebben de hoop tot een gunstige oplossing van het huidige conflict te komen. Diep getroffen nemen wij uw gave in ont vangst." Suikerdistributie in Italië. Ingaande 1 Februari. Van 1 Februari af zal de verkoop van suiker aan de particuliere verbruikers in geheel Italië nog slechts geschieden op een bon van de reeds aan de bevolking uitgereikte distributiekaart. Het rantsoen is per hoofd vastgesteld op 500 gram per maand. De vastgestelde prijs blijft gehand haafd. Tot 1 Februari zullen winkeliers alleen aan vaste klanten suitor mogen verkoopen en niet meer dan 100 gram per hoofd voor dien tijd. Warme instemming van den Paus met Roosevelt's Kerstboodschap. Antwoordnota gepubliceerd. Zaterdag is de boodschap gepubliceerd, die de Paus aan Roosevelt heeft gezonden als antwoord op diens Kerstvredesboodschap. In dit antwoord wordt gezegd: „De onmiddellijke kansen op vrede zijn verminderd tot een geringe waarschijnlijkheid ten gevolge van de hardnekkige hinderpalen, die het moeilijker wordt om te boven te komen." De Paus noemt Roosevelt's Kerstboodschap „een voorbeeldige daad van broederlijke, hartelijke soli dariteit tusschen de nieuwe en de oude wereld in de verdediging tegen den killen adem der agressieve, anti-Christelijke tenden ties." Sprekende over den tijd, waarin „een ware, gezonde vrede, opgelegd door beginselen van rechtvaardigheid en billijk heid" tot stand zou kunnen worden gebracht zegt de Paus: „Alleen mannen met groote politieke macht en duidelijk begrip zullen in staat zijn een vrede in het leven te roepen, die een vergoeding vormt voor de onberekenbare offers van dezen oorlog en den weg te banen voor een internationale erkenning van wederzij dsche wetten en gebruiken der volken, billijk voor allen, doeltreffend en ge steund door wederzijdsch vertrouwen." De bood schap voegt hieraan toe: „De vrienden van den vrede moeten zich duidelijk den ernst der hinder palen voor oogen stellen." Lord Halifax: Duitschland voor belangrijk deel aan den aanval op Finland schuldig geacht. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken,. Lord Halifax, heeft in Leeds een rede voering uitgesproken. Hij zeide: Wij onderschatten de kracht van den vijand niet. Wij zijn er ons van bewust, dat de wor steling heel onze energie en vastberadenheid eischt, maar de eenheid der moreele oogmer ken van de democratieën welke Hitier zoo laag aanslaat, zal de voornaamste oorzaak worden van zijn nederlaag. Wanneer het Britsehe volk gelijk had, zoo als dit tevoren het geval was, door weerstand te bieden tegen overheersching door een mo gendheid, welke ook. in Europa, dan heeft het thans dubbel gelijk. Zelfs wanneer wij in staat geweest waren tot overeenstemming te komen met Duitschland is het duidelijk dat de nationaal socialistische regeering geen enkele scrupule, welke ook, had om haar vrienden in den steek te iaten voor ieder politiek doel, dat Hitier wellicht belang rijk acht De onafhankelijkheid van Finland wordt bedreigd, door een volkomen onuitge lokte agressie, waarvoor Duitschland een zeer belangrijk deel van de schuld moet dragen. Het zou niet in het algemeen belang zijn bekendheid te geven aan de maatregelen, die de regeering neemt om bijstand te ver- leenen aan Finland. Onze belofte om dit land te helpen zal echter geen ijdele uit drukking van academische of formeele sympathie blijven. Duitsehland's eenige kans om dezen oorlog te winnen lag er in den oorlog snel te winnen, toch aarzelde het, niet om eenigerlei teedere gevoelens maar om dezelfde redenen, waarom een bulderaar aarzelt om iemand te slaan, die wellicht een klap terug zal geven. Onze vredesüoelen zijn duidelijk gedefinieerd. Wij moeten vasthouden aan een herstel der vrijheid voor de kleine naties, die Duitschland daarvan beroofd heeft en wij zullen ons best doen om Europa te beveiligen tegen een her haling van dezen rampspoed. Wij zoeken niets voor ons zelf. Wanneer wij wederom de zekerheid zouden gevoelen dat de Duitsche regeering beloften zou eerbiedigen, zouden wij niet streven naar eenigerlei wraak- kierigen vrede of naar een vrede, die Duitsch land de plaats zou ontzeggen onder de naties, waar het recht op heeft. De eenige reden, waarom morgen geen vrede kan worden gesloten is dat de Duitsche regeering tot dusverre geen bewijs of bereidheid heeft getoond om de schade te herstellen, die zijn naburen is toe gebracht of de wereld er van te overtuigen, dat een door haar gegeven belofte meer waard is dan het papier, waarop die geschreven staat. Op mijn geloopen of getorpedeerd 81 opvarenden vermoedelijk omgekomen Officieel wordt tc Londen medegedeeld, dat de Britsehe torpedojager „Grenvile" in de Noordzee is gezonken doordat hij op een mijn geloopen of getorpedeerd is. Van de opvarenden zün 118 offieieren en minderen aan land gebracht. Van acht man weet men, dat zij om het leven zijn gekomen en 73 man wórden vermist. Men neemt aan, dat zij als verloren moeten worden beschouwd. Nader wordt vernomen, dat de overlevenden van de „Grenville" aan land gebracht zijn in een haven aan de oostkust van Engeland, waar reeds dokters en ambulances gereed stonden. Van de overlevenden zijn verscheidenen ernstig gewond. De „Grenville" was een flottieljeleider van 1485 ton, die in 1935 te water was gelaten. De beman ning bestond onder normale omstandigheden uit 175 officieren en minderen. Het schip was bewapend met vijf 4.7 inch kanon nen, acht 2,1 inch torpedo-lanceerbuizen en zes kleinere kanonnen. De „Grenville" was een zusterschip van de „Gipsy", die eenigen tijd geleden op een mijn is geloopen en gezonken. Het is de vierde torpedoboot- jager, die Engeland sedert het begin van den oorlog heeft verloren. De anderen waren de „Gipsy", de „Duchess" en de „Blanche". Verscheidene neutrale en Engelsche schepen vergaan. OSLO Een van Haugesund komend Noorsch stoomschip heeft een opvarende van het Zweed- sche schip „Foxen" (1304 ton), dat op de Noordzee is gezonken, aan boord genomen. De kapitein van het Noorsche schip heeft geseind, dat hem niet be kend is, waar de „Foxen" is gezonken en wat het lot van de rest der bemanning is. LONDEN. Het Deensch s.s. „Tekla" (1.215 ton) is Zondag voor de Noord-Oost kust van Schot land gezonken. Naar men gelooft tengevolge van het loopen op een mijn. Negen opvarenden zijn gered door een Noorsch stoomschip, negen anderen worden vermist. Zaterdag is de „Nautic" (12050 ton), een Est- landsch schip buiten de Shetlandeilanden gezon ken. De bemanning is opgepikt door een onbekend stoomschip. De bemanning van het Noorsche s.s. „Notos", die in een Britsehe haven is aangekomen, heeft gemeld, dat een duikboot Zaterdag buiten St. Hilda is aangevallen. Een luide ontploffing werd gehoord en men zag een dikke rook opstijgen van de duikboot, die daarop verdween. Men had den indruk, dat de onderzeeër wellicht gezonken is. Nader wordt nog vernomen, dat de opvarenden van de „Notos" onmiddellijk nadat een rookzuil uit de richting van de duikboot opgestegen was, een torpedo dicht langs hun schip zagen gaan. De duik boot werd niet weergezien. De uit-30 koppen be staande bemanning zette de reddingboot uit, maar keerde naar het schip terug, toen zij constateerde, dat de duikboot verdwenen was. Het in Aberdeen thuisbehoorende 1086 ton metende Britsehe stoomschip „Ferryhill" is op een mijn geloopen en binnen enkele minuten buiten de Engelsche Noord-Oostkust gezonken. De ontplof fing kon aan de kust gehoord worden. Men ge looft, dat twaalf leden der bemanning verloren zijn. Twee overlevenden zijn aan land gekomen. De laatstgenoemden zijn in een ziekenhuis op genomen. De Ferryhill bevond zich op een half uur afstand van de haven toen het schip op een mijn liep. Een kustwachter verklaarde: „Het schip leek onmiddellijk na de ontploffing te breken. Het zonk zoo vlug, dat de bemanning geen tijd had in de booten te gaan". Het Engelsche tankschip „Caroni River" (7.807 ton), dat na vernieuwd te zijn een proef tocht maakte, is Zaterdag voor de Zuid-West kust tengevolge van een ontploffing gezonken. De op varenden konden allen door een kustvaartuig aan boord worden genomen Sommigen hunner zjjn echter gewond. Het Engelsche s.s. „Protesilaus" groot 9577 ton, is Zondag buiten de Westkust van Engeland op een mijn geloopen. De uit 60 koppen bestaande bemanning is aan land gebracht, Dertien hunner, voor het meerendeel Chineezen, hebben verwondingen opgeloopen. Twee hunner, beiden Chineezen, moesten in een z^kenhuis blijven. Eenige leden der bemanning zijn tweemaal nadat zij het schip verlaten hadden, na de verschrikkelijke explosie, die zich had voorge daan, naar het schip teruggekeerd, de eerste maal om persoonlijke bezittingen van boord te halen en de tweede maal om een kanarievogel te redden, die levend in zijn kooi was achtergebleven tus schen de brokstukken De 10.786 nietende Engelsche stoomboot „Llan- daff Castle" van de Union Castle Line, welk schip was uitgevaren naar Zuid-Afrika met 170 passagiers,, aan boord, is Zaterdagavond een haven aan de En gelsche zuidkust blnnengeloopen met lichte schad® aan het voorschip. Deze schade zou zijn opgeloopen tijdens een aanvaring. De passagiers zijn naar huis teruggekeerd. Men verwacht, dat het schip spoedig hersteld zal zijn zoodat het binnen een week zijn reis zou kunnen hervatten. Het was twee dagen ge leden uit Londen vertrokken. Overlevenden van het in Londen thuisbehoo rende stoomschip Mile End (859 ton) zijn in een ha ven aan de noordoost kust aan land gebracht. Zij waven opgepikt door een trawler en later aan boord van een torpedojager genomen. Zij verklaarden, dat hun schip in botsing was gekomen met een trawler en binnen enkele minuten was gezonken. Vijf leden der bemanning worden vermist. Het in Thorshavn op de Farör thuisbehoorende stoomschip „Isafold" (871 ton) is Vrijdag in een Schotsche haven door brand vernield. De bemanning wist zich aan land in veiligheid te brengen. MADRID. Een Spaansche trawler heeft in La Coruna 26 opvarenden aan land gezet van het Cana- deesche vrachtschip „Refeer". die opgepikt werden ter hoogte van Kaap Finistere. Volgens de verklarin gen der schipbreukelingen kwam de „Refeer" van Haifa. Het schip was op weg naar Glasgow. In den Atlantischen Oceaan werd het aangehouden door een Duitschen onderzeeër en werd de lading onderzocht. De bemanning en de passagiers kregen bevel het >>crup te verlaten, dat onmiddellijk daarna tot zinken werd gebracht door de duikboot. Alle schipbreukelingen zijn Denen, behalve een Braziliaan en een Engelschman. Duitsche duikboot getroffen? Engelsch oorlogsschip viel na de torpedeering der „Pajala" den Duitschen onderzeeër aan. Overlevenden van het Zweedsche stoom schip „Pajala" dat Vrijdag j.l ter hoogte van de Hebriden door een duikboot zonder waarschuwing tot zinken is gebracht ver klaren volgens Reuter dat een Britsch oor logsschip twee granaten op de duikboot heeft afgeschoten en zeggen ervan overtuigd te zyn dat de tweede granaat den onder zeeër getroffen heeft. De kapitein en de uit 35 koppen bestaande bemanning van de „Pajala" zijn inmiddels in een Schotsche haven aan land gebracht. Zy waren gered door een Britsch oorlogsschip na bijna twee uren in de reddingbooten te hebben doorgebracht. De kapitein vertelde, dat zijn schip zich aan den noordwestkust van Schotland bevond, toen een duikboot aan de oppervlakte der zee verscheen. De onderzeeër bevond zich op eenigen afstand, maar de Zweedsche vlag welke aan den zijkant was geschilderd was ver licht en duidelijk zichtbaar. De onderzeeër dook onder en zonder eenige waarschuwine werd da „Pajala" eenige minuten later door een torpedo getroffen. Het schip zonk in 35 minuten. Do duikboot verscheen weer aan de oppervlakte maar gaf zich in het geheel geen moeite do bemanning te hulp te komen, die echter in staal was zich in de reddingbooten in veiligheid U brengen. Een lid der bemanning werd w bij hel verlaten van het schip gekwetst. De kapitein zei*- de nog dat het oorlogsschip de duikboot reeda eerder op den dag had waargenomen en aaiv* gevallen. PROGRAMMA DINSDAG 23 JANUARI 1940. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8.Berichten A.N.P. 8.10 Gra-mofoonmuziek. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester 11.Voor de vrouw. 11.30 Ensemble Rentmees ter. 12.15 Gevarieerd concert, (apn.) 12.45 Be richten A.N.P., gramofonmuzLek. 1.De Ro mancers en soliste. 2.Voor de vrouw 2.10 Om roeporkest en solisten (opn.) 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5. Kinderhalfuiur. 5.30 Omroeporkest, soliste en gramofoonmuziek. 6.40 Gramofoonmuziek. 7. Voor de kinderen. 7.05 Tipica-orkest. 7.30 Engelsche les. 8 Berichten A.N.P,, mededeelin- gen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Omroep orkest en soliste. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 Bonte Mobilisatietrein. 10.45 AVRO-Dansorkest. 11.Berichten A.N.P. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.3512.00 Ensemble Pali. HILVERSUM II 301.5 M. KRO-Uitzending. 8.— Berichten A.N.P. 8.05—9.15 en 10.— Gra mofoonmuziek.. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12— Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (12.451.10 Berichten A.N.P. en gramofooii- miuziek). 2.— Vrouwenuur. 3.— Modecursus. 4. KRO-orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.KRO- orkest en solist. 5.45 Felicitaties. 6.05 Musiquette. 6.35 Sportpraatje. 7.Berichten. 7.15 Cyclus: „Naar de nieuwe Gemeenschap". 7.35 Militaire muziek. 7.50 Reportage. 8.— Berichten A.N.P. mededeelingen. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en soliste. (9.009.20 Voor de jeugd). 10.— Gramo foonmuziek. 10.05 Rococo-cctet. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.50 Bertus van Dinteren's orkest. 11.1512.00 Gramofoonmu ziek. ENGELAND 391 EN 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 Dansorkest. 12.50 Orgelconcert. 1.20 Be richten. 1.30 Orgelspel. 1.50—2.20 BBC-Theater- orkest. 3.20 BBC-Northern orkest. 3.50 Gramo faonmuziek met conférence. é.20 Berichten. 4.35 Causerie „What I'm reading now". 4.50 Phil Cardew en zijn Band. 5.20 Kinderhalfuur. 5.50 Uit Turkije: ichte muziek. 6.20 Berichten. 6.35 Test voor RA .F.-Piloten. 6.50 Kampconcert. 7.20 Radiotooneel. 7.50 Revue-programma. 8.20 Uit Rome: le Acte van de opera ..La Bohème". 8.55 Orgelspel 9.20 Berichten. 9.35 „The voice or the Nazi", causerie. 9.50 Radiotooneel met muziek 10.35 Avondwijding 10.50 Rob Crosby's orkest (opn.) 11.20 BBC-Schots orkest. 12— Frank Biffo's koperkwintet. 12.20—12.35 Berichten. RADIO PARIS 1648 M 12.05 Pianovordracht. 12.35 Viooivcordarcht. 1.05 en 1.35 Vccaal concert. 2.Gramofoon muziek. 2.05 Pianovoordracht. 2.30 Hobovoor dracht. 3.20 en 3.50 Radiotoonele. 4.50 Zang. 5.35 Kamermuziek. Hierna: Zang. 6.35 Cellovoor dracht. 7.20 Orkestconcert. 7.50 Symphoniecon- cert. 9.05 „La damnation de Faust", opera. 10.20 Radiotooneel. 10.35 Altvioolvoordracht. 11.05 Raymond Legrand's jazzorkest. 12.0512.20 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.20. 1.30—2.20 5 20—6.05. 6.50 en 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.20 Voor soldaten. 8.50 en 9.35 Omroeporkest, soliste en het gemengde Omroep koor. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Radio orkest. l.oO2.20 en 6.35 Gramofoonmuziek 6 45 Orgelconcert met toelichting. 7.15 Gramofoon muziek. 7 35 Li terair-muzikaal programma. 8.20 Voor soldaten. 8.50 en 10.Omroepsymphonie- orkest en solist. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Otto Dobrindt's orkest. 8.30 Januari- overzicht. 9.20 Berichten. 9.50 Bont programma 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Populair con cert. 11.20 Berichten. Hierna tot 12.20 Nachtcon cert.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9