Haarlems Dagblad JMewatiwude Ax&eid 'ui dm 9taaq) Hoe verging de P.K.-A.F.O. Winston Churchill. De gevallen ton KEIP Geheel sneeuwvrij Weer gladde wegen verwacht! Ttlen tast nog- in tiet duistec. De krimpende wind Willen de Russen deMannerheimlinie forceeren? „Dooden bij den vijand in hel gebied van Pirmasens" Prolesten Ie Berlijn en Londen. Het Belangrijkste Sfe Jaargang No. 17360 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- Öienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 23 Januari 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. j De Engelsche minister van Marine, Winston Churchill, is in een radio-redevoering aan het uitpakken geweest over de kleine neutralen op een wijze, die in die landen algemeene verbazing en ergernis gewekt heeft. In dit blad hebt u gis teren die rede kunnen lezen. Churchill sprak over „de groep kleine, maar oude historische landen, gelegen in het Noorden of de andere groep zich bezorgd voelende volken op den Bal kan en in het Donaubekken". Hij duidde er een aantal nog eens bij name aan, o.a. Nederland, België, Zwitserland en de Scandinavische lan den. En hij zeide; „Maar wat zou er gebeuren, indien al deze neutrale landen, die ik opnoemde en eenige andere, die ik niet opnoemde, in een spon taan gebaar hun plicht zouden doen over eenkomstig het Volkenbondshandvest en zich aaneen zouden sluiten met het Britsche en Fransche rijk tegen de agressie en tegen het kwaad? Op het oogenblik is hun toe stand betreurenswaardig en deze zal nog erger worden. Zij buigen nederig en vrees achtig voor het Duitsche geweld-dreigement, zich troostende met de gedachte, dat Enge land en Frankrijk den oorlog zullen winnen, dat zij alle wetten en overeenkomsten strikt naleven en dat inbreuken alleen van Duit sche zijde verwacht kunnen worden. Alle hopen, dat de storm zal voorbijtrekken voor dat het hun beurt is verslonden te worden. Maar ik vrees, dat de storm niet zal voorbij trekken. Hij zal steeds luider en steeds verder woe- den. Hij zal zich uitbreiden naar het Zui den, hij zal zich uitbreiden naar het Noor den. Er bestaat geen kans op een spoedig einde, behalve door een gezamenlijke actie, en indien ooit Engeland en Frankrijk den strijd moede zouden worden en een schan delijken vrede zouden sluiten, zal er voor de kleine landen van Europa, met hun scheep vaart en hun bezittingen niets anders over blijven dan verdeeld te worden tusschen de tegenovergestelde doch gelijkstaande bar- baarschheden van natiönaal-socialisme en bolsjewisme". De insinuatie „als zij hun plicht zouden doen volgens het Volkenbondshandvest" is er volko men naast. Men behoeft de treurige geschiedenis van de Volkenbonds-mislukkingen niet te gaan ophalen om te kunnen zeggen dat het een vol komen onrechtvaardigheid is, daarvan den klei nen staten nu de schuld te gaan geven. Wij her inneren ons den loop van zaken allen zeer goed. Ook den Abessinischen oorlog en de ineenstor ting van het stelsel van collectieve veiligheid. Het is den kleinen staten eenvoudig onmogelijk gemaakt zich langer te verplichten tot naleving van een stelsel, op welks toepassing door de groote zij niet konden rekenen. Zij hebben dat ook tijdig doen weten, lang voor deze oorlog begon. Nu zouden zij zich, volgens Churchill, bij Enge land en Frankrijk moeten verbinden om Duitsch- land te bestrijden. En de Britsche minister van Marine veroorlooft zich, enkele dagen nadat zijn premier, Chamberlain, in het Lagerhuis hul'de heeft gebracht aan de wijze waarop met name Nederland en België hun neutraliteit nakomen, hen te gaan hoonen en van lafheid te betichten. Kennelijk voelt deze minister, ook blijkens zijn verdere uitlatingen, voor een uitbreiding van de strijdterreinen, voor nieuwe „bewegingsfronten" waarop dan de kleine staten het voorrecht zou den hebben, de slagen te mogen opvangen. Als dit zijn opvatting is van het zoo vaak te berde ge brachte motief „bescherming d'er kleine naties", dan begrijpt hij blijkbaar niets van de stemming onder de kleine volken. Wij zijn niet vergeten hoe de kleine volken in den vorigen oorlog onder den voet geloopen werden. Wij hebben opnieuw ge zien hoe in dezen tijd kleine volken onder den voet geloopen zijn, al gebeurde dat dan niet door Engeland en Frankrijk. Maar die landen hielpen hen militair niet. En wij zien thans het kleine Finland zich als een wanhopige verdedigen en begrijpen allen wat het droevige einde tenslotte toch zal moeten zijn. tenzij een wonder gebeurt of het Russische régime ineenstort. Wij zitten als kleine volken middenin een dol geworden wereld en wenschen niets liever dan een vrede-door- overleg tusschen de strijdende grootmachten. Wij zijn bereid om alles te doen wat in ons vermogen Ls om die te bevorderen. Onze staatshoofden heb ben dat reeds bewezen door hun daden. Tot dus ver is dat helaas niet geslaagd. In afwachting vertrouwen wij op onszelf. Wij zullen ons tegen een aanvaller verweren, en dat is ons progtttm. En de bedreiging, die in den toestand schuilt voor onze bevolking, voor onze vrouwen en kin deren, is grooter dan die welke de Engelsche bur- gerbevolkinj boven het hoofd hangt. Want een invasie in Engeland is onmogelijk. De positie van de kleine neutrale volken is bit ter, tergend, moeilijk te dragen. Zij bezorgt hun geweldige economische verliezen, houdt hen in voortdurende zorg en spanning, tergt hen met tallooze moeilijkheden. Ook komt zij hun op ver lies van menschenlevens te staan. Maar zij heb ben dezen oorlog niet gewild. En zij zijn niet ge kend in de besprekingen en onderhandelingen die er aan voorafgingen. Is dat soms „Volken- bondsch"? Vandaag Wijkt, dat men in Engeland met de rede van den minister van Marine nogal in zijn Riaag zit. Men noemt dit fraaie betoog nu „een praatje bij den haard", gericht tot het Engel sche volk alleen en geen officieele uiting van de meening der regeering, maar een persoonlijk woord van minister Churchill. Nu, dat noteeren we dan. Het zou evenwel nuttig zijn als de eerst volgende officiëele woordvoerder der Engelsche tegeering het tegensprak. Het zou niet vreemd fcijn als de kleine neutrale staten dit verwacht ten. Intusschen heeft mr. Churchill, blijkens de Uitlatingen van een deel der Engelsche pers. bij de massa al het succes behaald dat met een éénzijdige wijze van voorstellen, gericht (De ton in de Staatsloterij is ge vallen op no. 9617.) De ton is maar weer eens gevallen, Als altijd grijpt dit feit me aan. Ik kan welhaast de vuisten ballen, Dat ik weer niet heb meegedaan. 'k Had hem misschien toch niet gekregen. Dat 's waar, u zegt dat zeer gevat, Maar op dien gulden gulden regen, Heb 'k nu zelfs niet de kans gehad. Verdenk mij echter niet van mokken, Ik lach een bittren lach, en zwijg. Ik heb niet meegedaan aan 't gokken Dus heb 'k geen recht dat ik 'm krijg Hij is intusschen weer gevallen, Voor enklen is 't een vreugdedag, Maar voor zeer vele duizendtallen, Klinkt in zijn val een harde slag. Zoo'n ton die valt, valt licht in duigen, In twintig vaak, nog meer wellicht. Een rekensom kan overtuigen: Dan nog heeft elke duig gewicht. Hij is (zei ik het al?) gevallen, Die veel gezochte vette ton. En ik verklaar, dat 'k namens allen Het stel gelukwensch, dat hem won. Al zie ik niets van al die duiten. Toch ben ik niet teleurgesteld, 'k Heb ook geen niet, want 'k bleef er buiten, *k Ben er dus uit „met eigen geld". Al gaat die ton voor mij verloren, Er is nog ander lot per slot. Al was geen staatslot mij beschoren, Ik heb 't zoo kwaad niet met mijn lot. P. GASUS. nut duutdei Een fótil van GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. ingez Med.) IJSBANEN BREDERODE EN EINDENHOUT DOORLOOPEND GEOPEND. (Adv. ingez Mea./ anderen, voor een ervaren volksredenaar altijd te behalen Ls. Wat zijn naargeestige voorspellingen be treftlaat u daar door niet verschrikken. Hoe de toekomst zal zijn weet minister Churchill evenmin met zekerheid te zeggen als anderen. Hij heeft zich weer eens onberaden versproken. Hij is nu vijfenzestig jaar oud en toch houdt hij een dergelijke rede. R. P. Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede: Het is te verwachten, dat tengevolge van opvriezen bij helderen hemel in den avond en den nacht de weg plaatselijk zeer glad zal worden. Een waardevolle poging tot internationalen arbeid op breeden grondslag Onze Haagsche correspondent schrijft: Het bericht, dat op 7 Februari aanstaande het organisatie-comité dat zich nader zal hebben bezig te houden met de voorbereiding van wat, naar te hopen valt, een hoogst waardevolle organisatie voor internationale samenwerking op economisch en sociaal gebied kan worden, te 's Gravenhage bijeen zal komen, stemt tot vreugde. Dit om meer dan een reden. In de eerste plaats bestaat er alle reden om het voor heel de samenleving een geluk te achten, dat men iets van dien aard wil gaan ondernemen, on danks den oorlog. En voorts mogen wij Neder landers het nog als een bijzender voorrecht be schouwen, dat dergelijke werkzaamheden plaats zullen vinden binnen de grenzen van ons land, waar ongetwijfeld de overgroote meerderheid der burgerij van ganscher harte kan instemmen met al wat bevorderlijk zou kunnen zijn voor samen werking tusschen de volken, juist ook na afloop van den droeven en wreeden wapenstrijd. De papieren van den Volkenbond, dit zij ronduit erkend, staan op de beurs der interna tionale openbare meening op het oogenblik laag genoteerd. Toch zal men moeten toegeven, dat de jongste Vdkenbondsvergadering in elk geval in één opzicht een besluit heeft genomen, dat metter tijd van heilzame beteekenis vcor heel de samen leving zou kunnen blijken te zijn. Ik denk hier aan de op 14 December jj. ge vallen beslissing, die tot strekking had den weg te banen, welke kan leiden naar het tot stand komen van een organisme, dat zich belast zal zien met de leiding van en het toezicht op de werkzaamheden van de comités, die zich bezig houden met economische en sociale vraagstuk ken. De bedoeling is onder meer, aldus het toezicht op den economischen en socialen arbeid aan den Volkenbondsraad te onttrekken. Dit aange zien de Raadszittingen gewoonlijk zoozeer be dolven gaan onder allerhande politieke vragen, dat er niet voldoende tijd en aandacht over blijft om de hier genoemde aangelegenheden naar behooren te behandelen. Maar^er zit nog meer aan vast. Men wil op deze wijze ook niet-leden van den Volkenbond, zooals bijv. Amerika, nader in dit werk betrek ken. De bedoeling is dus, de practische uitwer king dezer internationale samenwerking op economisch en sociaal gebied belangrijk te ver- grooten. En dit nu zou tevens een stap zijn in de richting van de vestiging van die nationale en internationale orde, welke noodzakelijk is voor den werkelijken vrede. Zoodoende zou men wat meer het ideaal van de universiteit kunnen benaderen dan toch ze ker van den beginne af ten grondslag heeft ge legen aan hetgeen men te Genève opbouwde. Het is nog verre van zijn verwezenlijking. Een zeer goed ding kan ook zijn, dat het te scheppen Centrale Comité niet alleen uit ver tegenwoordigers van staten zal bestaan, Want behalve 24 staten-vertegenwoordigers (let wel, ook niet tot den Volkenbond behoorende Staten kunnen deel uitmaken van het Comité), zullen deze 24 zelf nog ten hoogste 8 leden er bij kunnen kiezen, die dan benoemd zullen worden op grond van hun persoonlijke bijzondere be kwaamheid en gezag. Ter verdere voorbereiding van een en ander zal op 7 Februari in Den Haag een Organisatie- Comité, waarin ook Nederland zitting heeft, bij een komen. Dan zullen dus de deuren van het Vredespaleis opengaan voor hen, die aldus den verderen grondslag zullen leggen voor een werk, dat van zeer groot nut kan zijn met het oog op een eenmaal toch te bereiken internationale Toestel ter hoogte van het noodluik door gebroken. Mecanicien weet zich niets te herinneren. BATAVIA 23 Januari (Aneta/A. N. P.) Om trent de ramp van het K. N. L L. M.-toestel PK- AFO wordt nog nader vernomen dat deze plaats greep op 2 a 2\2 kilometer ten zuiden van de grens van het vliegveld Zuid-Bali. Bij het neerkomen is het toestel achter raam vier, ter hoogte van het noodluik, doorgebroken. De moto ren zijn van den vleugel gebroken en de rechter vleugel is van het toestel afgerukt. Bij raam 4 bevindt zich momenteel nog post. Het grootste deel van het toestel is op het strand getrokken. Thans wordt nog gewerkt om de overige wrak stukken aan wal te brengen. Voor de verdere ber gingswerkzaamheden, o.a. van de nog in het water liggende motoren, is de hulp van de marine aan gevraagd. In het wrak bevindt zich nog 1200 liter benzine, die uiteraard onbruikbaar is geworden. Waarschijnlijk zal, na afloop van het onderzoek, het wrak ter plaatse worden verbrand. Het vliegtuig,e dat in 10 meter diep water was terechtgekomen, is thans geheel geborgen. De post is gered, doch het is nog niet zeker of deze met het vervangend toestel, dat heden van den Pasar vertrok, naar Australië is doorgezonden. In den af geloopen nacht zijn nog de stoffelijke overschotten van den tweeden piloot Janzee en den passagier Johnston aangespoeld, terwijl van morgen dat van den heer Kanji werd geborgen. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van den marconist v. d. Ende aangespoeld. De toestand van den macanieien van 't Riet is goed. lij is nog heel erg moe, doch kan reeds ge sprekken voeren met den behandelenden genees heer dr. Eykman en met zijn inmiddels aangeko men echgenoote. Dr. Eykman riep consult in van dr. Jacobs. De heer Van 't Riet herinnert zich momenteel niets van de toedracht van het ge beurde. Waarschijnlijk zal hij over een week mo gen worden vervoerd. Wat de verwonding aan zijn rug aangaat, zal pas over een paar dagen zeker heid kunnen worden gegeven. Het toestel was gisteren normaal van het vliegveld den Pasar vertrokken, en nam de gebruikelijke hoogte van 200 meter en de ver- eischte koers. Kort daarna zagen de toe schouwers plotseling het toestel zakken en de lichten Verdwijnen. Het toestel bleek op 500 nieter van het strand, op het water terecht te zijn gekomen. Bij het neerkomen is het toestel openge broken, waarbij, zooals reeds gemeld, de heer Van 't Riet op een zandplaat werd geslingerd, waar hij door inlanders werd gered. De PK—AFO had juist een algeheele revisie ondergaan. Commodore Schott was pas goedge keurd. Voor den tweeden piloot Janzee betrof het hier zijn eerste vlucht naar Australië. Mevrouw Mijnlieff keerde terug van een Nieuwjaars-bezoek aan haar zcon op Java. De commissie van onderzoek zet inmiddels haar uitgebreiden arbeid voort. BATAVIA, 22 Jan. (Aneta-ANP) Vanmiddag zijn. onder groote belangstelling, op het kerkhof te den Pasar de stoffelijke overschotten van den gezagvoer der van het K. N. I. L. M.-vliegtuig, commodore Schott, en twee der passagiers, mevrouw Mijnlieff en de Engelschman Learayd, ter aarde besteld. Zoowel in het ziekenhuis als op het kerkhof werd gesproken door ds. Grimberg. De resident, die ziek is, werd vertegenwoordigd door den assistent-resident, die eveneens het woord voerde. De inspecteur van de luchtvaart hield eveneens een korte toespraak, terwijl namens de K. N. I. L. M het woord werd gevoerd door den heer Bertsch. Langs den weg en op het kerkhof bestond zoowel .an Europeesche als van inheemsche zijde een enorme belangstelling, van welke belangstelling ook de vele bloemen bljjk gaven. Dr. Colijn op hef internafionale pad samenwerking op breeden grondslag. Vandaar, dat zij, die straks dezen voorbereidenden arbeid op Nederland's grondgebied zullen gaan onder nemen, hier van harte welkom zijn, aangezien men hier te lande niets vuriger verlangt dan alles te bevorderen, wat aan een voor de wereld zegenrijken wederopbouw van de internationale samenleving ten goede zal komen. Ofschoon er op dit punt nog geen volstrekte zekerheid bestaat, schijnt de kans toch groot te wezen dat Dr. Colijn, die nog steeds tot ver buiten de grenzen groot gezag en aanzien geniet, het verzoek zal ontvangen aan de vergadering in het Vredespaleis deel te nemen en zulks dan vermoedelijk zelfs als voorzitter. Nu, dat is hem toevertrouwd, want al eerder heeft men. te Genève en elders, kunnen vaststellen, dat Dr. Colijn een voortreffelijk President van inter nationale besprekingen kan zijn. Het is overigens een feit, dat hij in vele landen goede relaties bezit en zoo mag men ook wel aannemen, dat toen hij onlangs in Italië was. zijn invloed van nut geweest kan zijn o.a. in ver band met een eventueel mettertijd meedoen van Italië aan het nieuwe organisme. Als bindende figuur heeft hij niet gering te schatten waarde. Vandaar, dat heden ten dage meer dan ooit een man als Dr. Colijn, op het internationale pad er op uit trekkend, hoogst nuttig werk kan doen. E. v. R. die De Bilt voorspelt, wekt de verwach ting, dat de vanmorgen ingezette dooi zal aanhouden. Maar heelemaal zijn we van de vorst nog niet af en van een enkele sneeuwbui moeten we nog maar niet schrikken. De correspondent van United Press te Helsinki verneemt dat de Russen het plan zouden hebben door de Zuidelijke verdedi gingslinie heen te breken. Zij zouden of een doorbraak willen forceeren, of om de Mannerheimlinie heen willen trekken. Door middel van een afleidingsmanoeuvre aan het front van Taipale zou het Roode Leger wil len pogen te verhinderen dat Finsche verster kingen uit het Noord-Oosten naar het Zuiden zouden worden gezonden.. Er wordt in de Finsche hoofdstad nog herin nerd aan het feit dat de Russen aan het front door middel van luidsprekers den val van Wi- bore binnen twee dagen hebben aangekondigd, hetgeen een aanwijzing voor de juistheid der verwachting wordt geacht. De correspondent voegt hieraan toe dat de Finnen deze tactiek echter hebben dorzien. Belgische politie verricht huiszoekingen. Documenten te Eupen in beslag genomen. EUPEN, 23 Januari (Havas). Op bevel van het parket heeft de politie te Eupen huiszoe kingen verricht in de bureaux van de bladen „Eupener Zeitung" en „Eupener Nachrichten". zoomede in de woningen van den afgezetten wethouder Gierets en van een vroegeren agent van politie. Deze huiszoekingen vloeiden voort uit de arrestatie van een zekeren Vanderbergen Verscheidene documenten zijn in beslag geno men. Duitsch legerbericht: BERLIJN, 23 Januari (D.N.B.) Hét opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het grensgebied ten zuidoosten van Pirma sens maakte een verkenningsafdeeling zonder eigen verliezen eenige gevangenen. De vijand had bovendien verscheidene dooden. De marine heeft ook de laatste weken in de Noordzee, den Atlantischen Oceaan en de Oostzee met succes handelsoorlog gevoerd. De activiteit der mijnenvegers en voorpostbooten werd even eens stelselmatig voortgezet". De Fransche legerbericliten. Maandagavond .Een dag zonder incident". Dinsdagmorgen „Ten Westen van de Vogezen is een vijande lijke overval met verliezen voor den vijand ver ijdeld" Het woord is aan De Zakenwereld: Streef naar kennis, maar bid om ge zond verstand. Tegen schending onzer neutraliteit. De rcgecringspersdienst meldt: Uit nadere rapporten omtrent de overvlie ging van ons land op Maandagmiddag is geble ken. dat niet verschillende, doch slechts één vreemd vliegtuig zich aan deze schending van onze neutraliteit heeft schuldig gemaakt. Het vliegtuig, dat op verschillende plaatsen van ons land werd beschoten, is als een Duitsch vlieg tuig herkend. Te Berlijn zal naar aanleiding van dit geval een protest worden ingediend. Nader meldt de regeeringspersdienst datMaandag middag om 12.45 uur een Engelsch vliegtuig bo ven Gorkum en omstreken is waargenomen. Ook dit vliegtuig is beschoten. Te Londen zal een protest tegen deze schen ding van onze neutraliteit worden ingediend. Engeland spreekt tegen. Het Engelsche ministerie van Luchtvaart heeft ln verband met deze laatste mededeeling het vol gende bericht gepubliceerd: Gisteravond is in Nederland officieel ver klaard, dat een vliegtuig van de Royal Air Force des middags over het zuiden van Nederland had gevlogen en dat het vuur op dit toestel was geopend. Een volledig onderzoek is ingesteld, waarbij werd vastgesteld, dat het bewuste vlieg tuig geen Britsch toestel kon geweest zijn. Ainerikaansche rapporten over de positie van Finland. NEW-YORK, 23 Januari. Dr. Nicholas Murray Butler heeft uittreksels uit de vertrouwelijke vre- desrapporten van de Europeesche agenten van de Camegie-stichting voor publicatie vrijgegeven. Hij verklaarde „dat Finland het zonder hulp niet lan ger meer dan tien weken zal kunnen uithouden". Bovendien constateeren de rapporten dat de Scan dinavische landen een voor een voor de agressie zullen bezwijken tenzij de Ver. Staten Finland hel pen. Indien Finland mocht bezwijken dan zal „Zweden bijna zeker onder Duitsche controle val len". „Engeland" zoo gaan de genoemde rappor ten verder „is niet in staat Finland veel hulp te bieden, aangezien het ongeveer alle munitie, die het fabriceert, zelf noodig heeft, maar wat nog belangrijker in deze is, is dat indien Engeland mocht intei-venieeren en Finland helpen, het, bijna zeker is dat daardoor directe interventie van Duitschland in alle Scandinavische landen zal worden verhaast". Voor Duitschland zou het veel voordeel ople veren als het daar tot het oorlogstooneel toegang zou krijgen, want dat land zou dan van die gele genheid gebruik maken om de Zweedsche ijzer mijnen te controleeren. „Bovendien", zoo vermel den de rapporten „zou een Engelsche interventie in Scandinavië een gezamenlijke actie van Duit- schers en Russen mogelijk verhaasten in dat deel van Europa". Met het oog op de ligging van de Ver. Staten en het feit dat dit land-hict direct betrokken is bij het Engelsch-Fransch-Duitsch conflict, is men in Europa van meening aldus genoemde rappor ten dat Amerika meer effectieve hulp aan Fin land kan geven dan welke natie ook. „Mocht Ame rika echter besluiten om niets te doen dan ver wacht men hier dat de Scandinavische landen een voor een ten onder zullen gaan". Verder wijzen de rapporten er op dat de geest onder het Amerikaan- sche volk ten gunste van het Finsche volk is het geen een belangrijke factor beteekent". (United Press). HEDEN: 12 PAGINA'S. BINNENLAND pag. Dc bemanning van de „Arendskerk" is weer thuis 3 Omtrent de oorzaak van den ramp der P.K.- A.F.O. is nog niets bekend. 1 De tuinbouw krijgt bijna f 4.8 millioen steun. Het veldleger oefent in sneeuw en ijs. 3 Een onontploftc granaat is tc Katwijk door een huis geslagen. 3 BUITENLAND Volgens mededeeling van de reedcrij zijn alle opvarenden van het Italiaansche sehip „Ora- zio" gered. 5 De Russen doen nieuwe aanvallen in het gebied van het Ladogameer. 5 Japan protesteert te Londen tegen het gebeurde met de „Asama Maroe". 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Winston Churchill. j Van onzen Ilaagschen correspondent: Internatio nale arbeid in den Haag. 1 .1. B. Schuil over Mevrouw Warren's Bedrijf. 2 II. D. Vertelling: Maandagochtend. 4 J. Kirchner: Kuusamo, het toeristenoord der Finsche wildernis. 5 Van onzen militairen medewerker: Strijd in het Westen of strijd in de neven-operatic-too- neelen? g Van een bijzonderen medewerker: Ex-Sovjet-dl- plomaat over Stalin's politiek. g W. S.: De koude winter van 1740. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g LAATSTE BERICHTEN g

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1