Öwnipiofte qzaaaat iet veldleger oefent in sneeuw en ijs. slaat door huis heen &qw toeck wacdt êepcoefxi ■M 48596 Projectiel van eigen afweergeschut 7hg diep in den gcend gedrongen- INSDAG 23 JANUARI 194Ö HAARLEM'S DAGBLAD 3 èrdediging blijkt Jerker dan de aanval. hu •- Een van de afdoende middelen, om zoo noodig den vijand op het laatste oogenblik onverwachts den overtocht over het ijs te beletten, toont bovenstaande foto, gemaakt tijdens de dezer dagen bij het Nederlandsche Veldleger gehouden oefeningen. Een ijsmijn springt. irgens bij het veldleger was er dezer dagen een ening in grooter verband, onder het oog van commandant veldleger, luitenant-generaal J. J. baron van Voorst tot Voorst. !en onzer verslaggevers was in de gelegenheid oefening mee te maken. Het was een bar koude schrijft hij, een van de kouderecord-dagen het einde der vorige week. Bij een tempera als toen heerschte, zou in vollen vredestijd oefening zijn afgelast. Doch in mobilisatietijd ;effen zoowel aanvoerders als soldaten, dat men een onverhoopten oorlog het weer ook niet voor kiezen heeft. De oefening ging dus door, het- voor de verst gelegerde onderdeelen betee- ide, dat zij te vijf uur 's morgens moesten aan- den. Natuurlijk was het koud, maar zij kunnen wel tegen, onze soldaten. Bij het einde der oefe waren de wangen rood geworden, doch de en vroolijk gebleven. nfanterie en artillerie uit de betrokken streek rkten bij de oefening samen. De „veronderstel- ig" was eenigszins tegenstrijdig: verondersteld rd namelijk, dat de troepen zouden optrekken i de linie, die zij in maanden moeizamen ar- zelf hadden aangelegd. Toch lag daar de les de oefening in. Officieren en manschappen on- vonden: een aanval zou niet meevallen, ook over bevroren slooten. Iet tooneel van den strijd was een 400 Meter ede strook polderland, rechts en links door aaaties beschermd, doch niet in het front. Een dus zooals de naam is voor strooken droog d, die als het ware verbindingsdammen vormen schen de beide „oevers" van een geïnundeerde e. Het spreekt van zelf, dat het betrokken ac- evenals alle andere in ons verdedigingsstelsel, «lege van versterkingen was voorzien. De ver- rkingen waren door een klein aantal verdedi- bezet, die er vuur markeerden. Het gros der enende troepen streed als aanvallende roode tij. Natuurlijk drongen zij door tot de lijnen, Ike te voren op papier waren bepaald, dat ge it zoo bij elke aan valsoefening. Het voornaam- was, dat iedere deelnemer met een beetje ver- Idingskracht zich kon indenken in hetgeen zijn zou zijn geweest, als de verdedigers eens niet losse patronen, maar een echt vuur hadden fgeven. Als die boerderij daar, dat kazematje fis, dat mitrailleurnest, dat fort. die artillerie rachter, als zij eens een echte volle laag zouden 3. dan waren de aanvallers niet te benijden, kan aannemen, dat de aanvallers van deze ming aangewezen om in oorlogstijd in dit ter- de verdedigers te zijn. bemerkt hebben, dat verdediging in de werkelijkheid de beste kansen hebben. Het terrein immers is door de verde- ingzou bestudeerd, dat elk punt, waar de vijand vast zou kunnen krijgen, bestreken wordt door vuur van enkele kazematten, mitrailleurnesten batterijen; dat juist, waar de doortocht gemak- ijk lijkt, mijnenvelden of hindernissen liggen, vijand moet improviseeren en veel menschen an, de verdediger laat zijn wapenen systema- 'net terrein bestrijken volgens vooruit vastge- 3e plannen. De aanvaller is kwetsbaar en onge- De verdediger houdt zich schuil in stevige n en betonnen kunstwerken, at de slooten stijf bevroren waren, was 'n factor, bet voorwaarts dringen bij deze oefening ver zakelijkte. Maar alleen bij deze oefening, want' kerkelijkheid zouden de verdedigers de slooten veel mogelijk door verandering van den water- si als dekkingsplaatsen bedorven hebben. Dat ankgracht, een werk der laatste maanden :e het acces over de volle breedte doorsneed, in agstijd ijs zou hebben, is ondenkbaar. Reeds nu zij opengehouden, doordat er met man en macht gezaagd en gehakt was. In oorlogstijd gaat dat 3er omslachtig: dynamietpatronen, op het juiste snblik tot ontploffing gebracht, vergruizelen dan ijs, hetgeen ons op een enkel punt gedemon- öd werd. De verraderlijkheid van een mijnen- en van een tankval worden aldus in één mid- vereenigd. Als dan het voordeel van de gemakkelijke over tocht over waterhindernissen grootendeels weg valt, dan blijven daartegenover de nadeelen staan, welke de winter den aanvaller veroorzaakt. Probeer maar eens tegen een bevroren dijk, waar een sneeuwlaag over ligt, op te klimmen, De voet kan zich geen trede drukken, want de grond is hard en glad. Maar nu een soldaat, die een versterkte linie aanvalt. Zwaar bewapend en gehaast trekt hij over sneeuwvelden, waar hij als een zwarte stip op staat afgeteekend. Dekken kan hij zich alleen in de sneeuwlaag, want het is onmogelijk zich in den be vroren bodem in te hakken. Tijdens de hierbedoelde oefening was bij de aanvallende groepen weinig animo voor dit soort dekken te bespeuren en gaven de jongens er kennnelijk de voorkeur aan in gebo gen houding aan den loop te blijven, vermoedelijk zou het herhaalde sneeuwbad man en wapen slecht bekomen zijn. Maar in de werkelijkheid zou het toch moeten. Want de schootsvelden ter plaatse zijn voorbereid: verstoppen kan de aanvaller zich noch in huizen, noch in boomgaarden, want zij zullen in oorlogstijd daar niet njper zijn. Lange vorstperioden brengen allicht sneeuwval met zich mee. Bij deze oefening kon het effect van deze terreinfactor goed bestudeerd worden want er lag ongeveer 40 c.m. sneeuw. De gevolgtrekking, die bij den eersten oogopslag gemaakt kon worden, is, dat het sneeuwdek verreweg het gunstigst is voor den verdediger. Wel steken de steile wanden van zijn kunstwerken en zijn pantserkoepels duidelijker af, maar zij zijn met eenige hoopen sneeuw op witte lakens zeer gemakkelijk te camoufleeren. Alles, wat stil staat, kan met sneeuw gecamoufleerd worden, Wat beweegt, kan zich wel in witte lakens of witte jassen hullen, maar daarvan geldt meestal: „Ik dacht dat ze wit waren, tot ik ze tegen de sneeuw zag". In ieder geval, onze troepen hebben de witte jassen ook. Ze zijn niet tailor-made, maar ze zijn er. We zagen ze dragen bij deze oefening, die in het algemeen voor het thema sneeuw-camouflage alle mogelijkheden bood. Deze en andere punten zijn ook bij de officiers bespreking na afloop van de oefening ter sprake ge komen. Intusschen was voor den leek het interessantste element de wijze, waarop het acces in de afgeloopen maanden van versterkingen was voorzien. Het enor me werk, daarvoor verzet, is een beschrijving in een volgend artikel waard. Huwelijkszwendelaar voor den rechter gesleept. Meisje 375.afhandig gemaakt. De politie van het bureau Overtoom te Am sterdam heeft een 29-jarigen slagersknecht aangehouden, die eenigen tijd geleden met een Duitsch dienstmeisje omgang heeft gehad. Hij had het meisje trouwbeloften gedaan. De be loften zijn geen werkelijkheid geworden. Hij heeft wel geld, nu eens kleine bedragen en ook een grootere som, ten bedrage van twee honderd gulden onder allerlei voorwendsels van haar geleend. Nadat hij het bedrag tot f 375 had volgemaakt, heeft zij nimmer meer iets van haar „verloofde" gehoord. Voor den rechter zul len zij elkaar weerzien. Van Lemmer met een auto naar Urk. Maandagavond omstreeks half elf is de ga: gehouder J. Schimp uit Lemmer met een auto over het ijs te Urk aangekomen. Dit is de eerste auto welke dezen winter op Urk arriveerde. De reis had een vlot verloop. Men moet tot 1929 te rug gaan om zich den vorigen autotocht naar Urk te herinneren. ONTSLAG BIJ VAN LEER TE VREELAND. In verband met de aanhoudende exportmoeilijk heden alsmede wegens het feit, dat er geen vol doende materiaal kan worden aangevoerd, heeft de directie der N.V. van Leer's vatenfabriek te Vreeland een honderdtal arbeiders ontslag aan gezegd. Zoodra de Vecht weer bevaren zal kunnen wor den hoopt men enkele tientallen arbeiders weer aan den arbeid te kunnen stellen. Twee spionnen aangehouden? De Rijkspolitie heeft dezer dagen te 's-Gra- venhage aangehouden den Duitscher H. M„ ver dacht betrokken te zijn geweest bij handelin gen van anderen, waardoor onze neutraliteit in gevaar zou kunnen worden gebracht. De heer M. was hier te lande als journalist werkzaam voor den West-Deutschen Pressedienst. Zijn kantoor was gevestigd in de Heulstraat te 's-Gravenhage. Volgens de Tel. is ook een Nederlander, B. ge naamd, gearresteerd, die in connectie zou staan met den journalist M. en verschillende op drachten voor hem zou hebben uitgevoerd. Controle op overbrenging van nieuwsberichten. Naar wij vernemen heeft de chef van den re- geéringspersdienst de volgende circulaire aan de correspondenten van buitenlandsche bladen in ons land gezonden: Ter voorkoming van stoornis of vertraging in de verzending van nieuwsberichten per telegraaf- of per telefoon aan uwe redacties, heb ik de eer u, namens het hoofd der controle van het militair ge zag op het telegraaf- en telefoonverkeer, hierbij mededeeling te doen van de voornaamste richtlij nen, welke gevolgd worden bij de uitoefening van de controle op genoemde berichten. Onverminderd de bepalingen ten aanzien van de toegelaten talen en van geheimschrift, zijn niet voor verzending toegelaten: Mededeelingen, plan nen, vermoedens, geruchten enz. over de Neder landsche defensie; mededeélinge nenz., welke gevaar kunnen ople veren voor de handhaving van Nedecland's on zijdigheid, dan wel omtrent deze onzijdigheid twij fel kunnen opwekken; mededeelingen enz. welke in het buitenland vijandige gevoelens ten opzichte van Nederland kunnen opwekken; mededeelingen enz., welke beleedigend zijn voor een met Nederland bevriende mogendheid; mededeelingen over daden, maatregelen en plan nen van de Nederlandsche regeering dan wel van een andere mogendheid jegens Nederland, wan neer deze niet vanwege de Nederlandsche regee ring officieel zijn bevestigd. Hieruit blijkt, dat de correspondent, die nauw keurig rekening houdt met de belangen van Ne derlands neutraliteit en van Nederlands veiligheid, daarmede de ongestoorde en onvertraagde verzen ding van zijn telegrafische en telefonische berich ten bevordert. Dat de Groentjes in Haarlem's Dagblad succes hebber) wordt bewezen door der /oortdurenden groei >ran het aantal, in 1939 werd het ongekende totaal van bereikt Maandagmiddag omstreeks half twee, het tijdstip waarop vreemde vliegtuigen boven onze Westkust vlogen en onze luchtdoelartillerie daarop vuurde, is Katwijk opgeschrokken door een enormen klap. Een projectiel van een der luchtafweerkanonnen kwam uit de lucht vallen en boorde zich door alle verdiepingen van een huis heen diep in den grond. Gelukkig is er niemand gekwetst. In het kantoor van de visscherij maatschappij „Kennemerland". Tramstraat 20, Katwijk, zat op de eerste verdieping, waar een kantoor gevestigd is. een meisje op de schrijfmachine te tikken. Zij is wel het allerergst geschrokken, want het projectiel, of wat het dan ook geweest is, sloeg vlak langs haar heen door plafond en zoldering. Aan de gaten in het huis kon men nagaan welken weg het voorwerp heeft genomen. Het heeft eerst het dak doorboord, daarna den zoldervloer, daarna den vloer van 'n kan toor, ging daar dwars door een balie van een dikte van 18 bij 28 c.M. en sloeg vervolgens in de bestrate vloer, waarna het een heel eind in den grond drong. In den balk liet het een gat na van ongeveer 25 bij 10 c.M., een mooi glad gat, waar men zijn arm door heen kon steken. Uit het onderzoek is gebleken, dat het een 7 cm. TL-projectïel was, dat door ons eigen luchtafweer geschut op de vreemde vliegtuigen afgeschoten was on dat door onverklaarbare redenen in de lucht niet tot explosie gekomen is. De betrokken legerautoriteiten hebben onmiddel lijk de munitiewerkplaatsen aan de Hembrug van het gebeurde in kennis gesteld. B. en W. waren spoedig op de plaats van den inslag aanwezig, de po litie stelde een uitgebreid onderzoek in. Het projec tiel, dat nog geheel intact was, leverde intusschen een niet gering gevaar op. Er werden enkele wachten uitgezet en ieder werd op een afstand gehouden. Om acht uur 's avonds ;tvas -men van de Hembrug aanwezig voor het ne men van maatregelen. Met groote omzichtigheid Breskens aan groot gevaar ontsnapt. Mijn dreef midden in de haven. Breskens is Maandagmiddag aan een groot ge vaar ontsnapt. Een mijn, welke hoogst waarschijn lijk 's morgens de haven was binnengedreven. be vond zich te midden van het drijfijs, toen zij des middags omstreeks half vier werd opgemerkt door reizigers van de veerboot Vlissingen-Breskens. Zij rapporteerden hun bevinding, waarna terstpnd de marine te Vlissingen werd verwittigd. Deze zond een demontageploeg, welke de mijn onschadelijk maakte. De veerdienst, welke na de ontdekking van de mijn meteen was gestaakt werd hierna om acht uur hervat. In witte omhulsels gestoken, rukken de groepen van den aanvaller voorwaarts, door het besneeuwde terrein tijdens de jongste oefeningen bij het Nederlandsche Veldleger. heeft men het projectiel uit den grond gehaald en naai- de munitiewerkplaatsen overgebracht, waar een onderzoek ingesteld zal worden naar de oorzaak van het niet-explodeeren in de lucht. Ook te Kwintsheul schade aangericht. Maandagmiddag omstreeks kwart voor twee is, terwijl vreemde vliegtuigen boven het Westland vlo gen, op het gebouw van de Groenten- en fruitveiling van de afdeeling Kwintsheul van den bond Westland een gedeelte van een projectiel neergekomen op het afdak, dat het geheele gebouw omgeeft. Het voor werp sloeg door het dak heen en kwam op de straatsteenen terecht. Bij onderzoek bleek, dat het voorwerp van me taal was en aan de onderzijde uitliep in een tamelijk spitse punt. Aan de bovenzijde bevond zich een schroefdraad. Op grond van verschillende feiten acht men het zeer waarschijnlijk, dat men met een ge deelte van een granaat van een stuk luchtdoelge schut te doen heeft. Het gewicht van het voorwerp bedroeg ongeveer anderhalf ons. Regeling voor liet scheepvaart verkeer. Bepalingen van den opperbevelhebber inzaVwJ het telegraaf- en telefoonverkeer. De Staatscourant bevat een algemeene bekend making (no. 19) van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, waarbij wordt bepaald, dat de telegraaf- en telefoonregeling van den opperbevel hebber niet geldt voor schepen, waar ook zich be vindende binnen de territoriale wateren des rijks, noch voor de Nederlandsche schepen, waar ook zich bevindende buiten die territoriale wateren. Voor deze schepen stejt de opperbevelhebber de volgende regelen vast: Artikel 1. Behoudens het bepaalde in de navolgende arti kelen verleent het militair gezag, voor zoover het niet nader anders zal beslissen, ontheffing van de schorsing van het verkeer door middel van radio- telegrafen en -telefonen ,al dan niet voor het open baar verkeer bestemd, en van de schorsing van het gebruik van de inrichtingen in art. 3 ter van de Te legraaf- en Telefoonwei 1904. Artikel 2. Geen ontheffing wordt verleend, voor zoover het miltair gezag niet nader anders zal beslissen, voor wat betreft de telegrafische en telefonische uitzen ding vanaf schepen binnen de territoriale wateren. Artikel 3. Voor wat betreft de telegrafische en telefonische uitzending vanaf schepen buiten de territoriale wa teren, alsmede voor wal betreft de telegrafische en telefonische ontvangst aan boord van schepen, waar ook zich bevindende, wordt, voor zoover het militair gezag niet naders anders zal beslissen, geen ontheffing verleend voor: a. telegrammen, gesteld in geheimschrift (over eengekomen taal- en cijferschrift); b. telegrammen en telefoongesprekken zonder in houd, of waarvan de inhoud geen algemeen ver- staanbaren of aannemelijken zin oplevert; c. telegrammen, welke zijn gesteld, of gesprek ken. welke worden gevoerd in een andere taal dan Nederlandsch, Duitsch, Engelsch of Fransch, tenzij, wat telegrammen betreft, een vertaling van den in houd in een dezer toegelaten talen wordt overge legd; d. telegrammen, welke geheel of gedeeltelijk zijn gesteld in cijfer- of lettergroepen zonder geheime beteekenis; e telegrammen, bij welker aanbieding niet wor den opgegeven de volledige naam en het adres van den afzender; f. telegrammen en telefoongesprekken, welker inhoud in strijd moet worden geacht met de be langen van den staat of de openbare orde. Artikel 5. Deze regeling treedt in werking op 1 Februari 1940. Militairen stalen haver, maar werden gesnapt. Tegen verschillende burgers procesverbaal opgemaakt wegens heling. Na een uitgebreid onderzoek, waarbij in verschil lende gevallen de hulp van de gemeentepolitie werd ingeroepen, is de militaire politie er in geslaagd klaarheid te brengen in diefstallen van groote par tijen aan het rijk toebehoorenden haver, welke werd ontvreemd bij een legeronderdeel te Amers foort. Onder Nieuw Loosdrecht werd een huiszoeking verricht bij den veehouder V., en daar trof men een groote hoeveelheid haver aan. V. werd aan een verhoor onderworpen en bekende daarbij den ha ver tegen een zacht prijsje van militairen te heb ben gekocht. De gestolen haver werd uit Amers foort naar verschillende plaatsen in ae provincie Utrecht overgebracht met militaire vrachtauto's. V. bekende, dat hij verschillende kleine partijen haver hier en daar had verkocht. De man werd, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt, voorloopïg op vrije voeten gesteld. Tc Amersfoort bevinden zich op het oogenblik eenige militairen in anrest verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van haver. Tegen verschillende burgers is proces-vermaal wegen* heling opgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5