„Tie aageiuksmgei" "AKKERTJES Voor hen, die lijden URODONAL INGEZONDEN #TGKKIN JHLD„« Hi DINSDAG 23 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD De werkloosheid te Haarlem. Ongunstige invloed van de vorst. De vorst had ook in de afgeloopen week een ongunstigen invloed op den stand der werkloos heid te Haarlem. Het aantal ging nu 30 omhoog, terwijl dezelfde week van 1939 een daling te zien gaf van 53. Een verschil dus van 83. Er zijn thans 5320 werkloozen. Dit zijn er min der dan in 1939: 951, 1938: 1312, 1937: 1367. 1936: 1723, 1935: 893, 1933: 445. Er zijn er evenwel nu 254 meer dan in 1934 en zelfs 1079 meer dan in 1932. Als de dooi in het land komt verwacht men evenwel een vrij sterke daling van het aantal werkloozen omdat door het voortduren van de vorst verschillende werken niet in uitvoering zijn gekomen. HARALD KREUTZBERG IN HAARLEM. Op 14 Februari zal de beroemde danser Harald Kreutaberg in den Stadsschouwburg te Haarlem optreden. Verkouden? Neem een "AKKERTJE" en kruip vroeg onder de wol. Dan slaapl U rustig en tien tegen één zijl ge morgen beter 1 direct (Adv. Ingez. Med.) MAILNIEUWS. Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch Indië, zeepost: 27 Jan. per s.s. Sa- leier van Amsterdam; 2 Febr. per s.s. Kedoe van Rotterdam; mail: 27 Jan. per m.s. M. v. St. Alde gonde van Genua; 4 Febr. per jm.s. Dempo van Genua; luchtpost 27 Jan. per trein tot Napels. Suriname, zeepost en mail: 31 Jan. per s.s. Crijns- sen van Amsterdam; luchtpost: per transatlanti- schen luchtdienst 1); 28 Jan. per ld. ItaliëZuid Amerika; 2 Febr. per ld. van New York; 25 Jan. per ld. FrankrijkZ. Amerika. Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail: 31 Jan. per s.s. Crijnssen van Amsterdam luchtpost: als Suriname. Amerika (V. S. v.), Canada, Mexico, Cuba Ecua dor, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 2 Febr. per s.s. Noordam van Rotterdam; luchtpost: per transatlan- tischen luchtdienst 1); 2e Febr. per ld. van New York. Luchtpostcorrespondentie voor Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica en Peru wordt bovendien ver zonden 25 Jan. per ld. FrankrijkZ. Amerika; luchtpoststukken voor Cuba, Ecuador, Columbia en Peru kunnen eveneens op 28 Jan. worden verzon den per ld. ItaliëZ. Amerika. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 25 Jan. per s.s. Aludra van Rotterdam; 27 Jan. per s.s. West- land van Amsterdam; 9 Febr. per s.s. Montferland van Amsterdam; luchtpost: 28 Jan. per ld. Italië Z. Amerika; 2 Febr. per ld. van New York; 25 Jan, per ld. FrankrijkZ. Amerika. Barbados, Trinidad, mail: 31 Jan. per s.s. Crijns sen van Amsterdam; luchtpost: per transatlanti- schen luchtdienst 1); 2 Febr. per ld. van New York; 25 Jan. per ld. FrankrrijkZ. Amerika. Venezuela, mail: 31 Jan; per s.s. Crijnssen van Amsterdam: luchtpost: als Suriname. China, Philippijnsche Statenbond, Japan x), Jehol x), Mantsjoerije x), mail: 25, 29 Jan. via Siberië; luchtpost: China per 'Engelschen lucht dienst 3); Philippijnsche Statenbond; 2 Febr. per ld. van New York of per transatlantischen lucht-, dienst 1). x) Naar deze landen kan geen luchtpostcorres pondentie worden verzonden. Egypte, Cyprus, Palestina, Oost-Afrika, mail: 27 Jan. per ms. M. v. St. Aldegonde van Genua; 4 Febr. per m.s. Dempo van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Br. Indië, Birma, Austalië, mail: 24, 27 Jan. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Ceylon, mail: 24; 27 Jan. via Engeland van Rot terdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Siam (Thailand) x), Malaya, mail: 27 Jan. per m.s. M. v. St. Aldegonde van Genua; 4 Febr. per m.s Dempo van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bo vendien verzonden per ld. NapelsBandoeng. Saoedi (Arabisch Koninkrijk), mail: 27 Jan. per m.s. M. v. St. Aldegonde van Genua; 4 Febr. per m.s. Dempo van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Hongkong, mail: 24, 27 Jan. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: p. Engelschen luchtdienst 3). Syrië x), Irak, mail: 27 Jan. per m.s. M. v: St. Aldegonde van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Syrië wordt eveneens per Franschen luchtdienst verzonden 2). Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail: voorloopig als Spanje. Senegal, Ivoorkust, mail: voorloopig als Frank rijk; luchtpost: per ld. FrankrijkZ. Amerika 2). Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: per Franschen luchtdienst 2). Sierra, Leone, Liberia, Goudkust x), mail: voorloo pig als Engeland; luchtpost: per ld. FrankrijkZ. Amerika 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Goudkust wordt eveneens per Engelschen luchtdienst ver zonden 3). Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Unie van Z. Afrika, Mozambique, mail: 24, 27 Jan. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Nieuw-Zeeland, mail: 2 Febr. per s.s. Noordam van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht-wordt er noch tans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korten termijn scheepsgelegenheid naar overzeesche lan den wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig pu bliciteit kan worden gegeven. In verband hiermede wordt verzocht voorhanden correspondentie regel matig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voorbe houden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met een be paald schip post te vervoeren, zoodat aanduidingen als per s.s. (naam van het schip)" achterwege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders op hun stukken naar buiten-Europeesche bestemmingen, waarmede geheel of gedeeltelijke rechtsstreeksche verbinding met onder Nederlandsche vlag varende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Ne derlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduiding niet draagt wordt met de eerstvolgende beschikbare ge legenheid verzonden. Buslichting voor nachtposttreinen geeft aan sluiting. 1) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Portugal. 2) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Frankrijk. 3) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Engeland. U kunt op goeden Voet Per pak van 1 Kg.: 20 et. - met Per pak van 3 Kg. (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER Het lastige rijtijdenbesluit. Voor velen schijnt het rijtijdenbesluit moeilijk heden met zich te brengen, die ze niet kunnen of willen oplossen. De directeur van een Haar- lemsch expeditiebedrijf, die Maandagmorgen terecht moest staan, hield er a.1 een zeer vreemde manier op na om deze moeilijke kwestie afdoen de te regelen. Een chauffeur, die in zijn dienst te lang had gewerkt, vertelde namelijk, dat het de gewoonte van zijn patroon was, iedere chauffeur die veroordeeld werd wegens overtreding van het rijtijdenbesluit te ontslaan. Ook de betrokken chauffeur had een week na de bekeuring wegens „slapte in het bedrijf" zijn congé gekregen. Op een vraag van de kanton rechter of het bedrijf inderdaad niet zoo goed ging antwoordde de getuige, dat het nog nooit goed was gegaan. De ambtenaar vond hetgeen de directeur deed meer dan ergerlijk. Hij requireerde 25 of 10 dagen. De kantonrechter deed er vijf gulden af. De verdachte was niet verschenen. Gevaarlijke tram. Een jongeman van 24 jaar fietste 16 December op de tramrails in die Groot Houtstraat. Achter hem reed een tram, die herhaaldelijk belde. De fietser, die door dit 'bellen zenuwachtig werd sloeg plotseling links af waardoor een aanrijding ontstond met een auto. De kantonrechter gaf toe, dat de wielrijder zich in een lastige situatie had bevonden. De Ambtenaar was het daarmee ge heel eens en noemde dit een typisch Haaiiemsch tramgeval. De tram is het grootste gevaar voor het. verkeer te Haarleim. U en ik, zoo zeide hij tot den kantonrechter, laten ons niet wegjagen als er een trambestuurder achter ons belt. De Ambtenaar vroeg daarom een lage boete, 2. De kantonrechter maakte er één gulden van. Dronken achter het stuur. Dit stereotiepe zinnetje zal nog wel heel wat keeren gebruikt moeten worden voor elke auto mobilist er van doordrongen is, dat hij tusschen twee dingen moet kiezen of gaan borrelen en met een taxi naar huis gaan en den wagen rustig laten staan of de borrel laten staan en in den wagen naar huis gaan. Een niet verschenen vei- dachite had ecbteT beide: borrel en wagen niet laten staan en die gevolgen waren navenant. Hij reed op 19 December in de verkeerde richting in de Jansstraat en veroorzaakte op den hoek van de Groote Markt een botsing met een andere auto. Veertien dagen hechtenis en 1 jaar ontzegging voor het dronken achter het stuur zitten en 40 boete voor het in de verkeerde richting rijden, zei de Ambtenaar. De kantonrechter was het daarmee eens, alleen verlaagde hij de boete tot 25. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 24 JANUARI 1940. Programma I: Hilversum n. Progr. II: Jaarsveld en Hilversum I. Programma III: 8.00 Keulen. 8.20 Engeland. 9.30 Keulen. 9.50 Dutschlandsender, 10.10 Di versen of gramofoonmuziek. 11.20 Keulen. 11.50 Pauze. 12.00 Keulen. 12.20 Ned. Brussel. 3.35 Keulen. 4.20 Pauze of diversen. 4,30 Keulen. 5.20 Parijs. 5.35 Fransch Brussel. 6.50 Beromunster. 7.00 Pauze. 7.05 Fransch Brussel. 7.20 Parijs Radio. 7.50 Oslo of diversen. 8,50 Ned. Brussel. 11.20 Pauze. 11.30 Deutschlandsender. Progi-amma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Pau ze. 9.30 Engeland. 10.15 Pauze. 10.35 Engeland. 11.20 Danmarks Radio. 12.20 Engeland. 1.20 Fransch Brussel. 2.20 Danmarks Radio. 3.50 Eng,land. 4.20 Pauze of Diversen. 5.55 Engeland 6.20 Boedapest of diversen. 6.35 Parijs Radio. 7.05 Engeland. 7.20 Ned. Brussel. 8.20 Dan-, marks Radio.9.20 Pauze. 9.25 Fransch Brussel. 9.50 Deutschlandseder. 10.20 Engeland. 11.20 Parijs Radio. 11.50 Engeland. Progr. V.: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 ScheveningenBer. Depart, van Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. Opnamen van: Harry Roy en Billy Cotton. Harry Roy: I. Go into your dance; 2. Mammy I'll sing about you; 3. You're a seewtheart, 4. My girl's a rhythm fan; 5. A tisket a tasket; 6. About a quarter to nine. 7. She's a Latin from Manhat tan; 8. Me myself and I. 9. Heart of gold, 10. I'm gonna lock my heart. Billy Cotton II. Red maple leaves; 12. Your heart and mine;, 13. Me and my girl; 14. Why am I blue; 15. T'aint; 16. Music Maestro please; 17. Keep t twinkle in your eye. 18. Lambeth Walk; 19. Ean from Harlem. 20. This town's too quist. 8.00—12.00 Diversen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Chicago. Het was 6 December. Op het Spaarne liep in de donkerte van den avond een eerzaam burger huis waarts. Voor hem liepen twee medeburgers, zij waren ver van huis, want de eene had een glaasje op. In de Spaarnwouderstraat verdween het tweetal in een automatiek, waar de eerzame burger langs moest, op zijn rustigen weg naar zijn huis. Maar toen hij niets vermoedende de automatiek passeerde schoot daar een hand uit. En een stem zei.... „Geef me een croquetje". De burger vervolgde zijn weg, want hij vond het niet op zijn weg liggen croquetjes te gaan schenken. Dat begreep de man in de automatiek niet, en hij volgde den eerzamen burger. Op de brug hield hij hem staande, in de Leliestraat viel hij hem nog eens lastig. Zijn metgezel probeerde hem tot beda ren te brengen, maar in de Fabriciusstraat sloeg de drinkebroer den burger een blauw oog, schopte hem, en ging boven op 'm zitten. Met het gevolg dat hij gisterochtend in het verdachtenbankje van den politierechter kwam te zitten. De politierechter zei: „Het is wat moois. Het lijkt ,wel Chicago". De Officier vond het een schandalig geval en eischte een maand gevangenisstraf. „Wat men dronken doet wordt nuchter geboet" merkte de rechter op en het vonnis luidde: 1 maand gevangenisstraf. Een eerzaam burger moet huiswaarts kunnen gaan. Haarlem is geen Chicago. LUCHTBESCHERMINGPSROPAGANDA HEEFT GOEDE RESULTATEN. „Luchtgevaar." Met ingang van het nieuwe jaar is .Luchtge vaar", het orgaan van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming, in koperdiep druk verschenen. Het Januari-nummer begint met een hoofdartikel, gewijd aan den arbeid die door de N. V. L. werd verricht gedurende het tijdvak 1 November 193830 November 1939. Uit dit overzicht blijkt, dat de Vereeniging op tal van terreinen met succes werkzaam is ge weest en dat de bevolking zoo langzamerhand 1 uchtbescherrningsrijp begint te worden. Van daar, dat de propaganda niet meer de eerste plaats inneemt en de aandacht speciaal wordt gewijd aan de instructie. „Practicus" begint een nieuwe rubriek „Uit de practijk", waarin ant woord wordt gegeven op vragen, die de propa gandisten der N.V.L. bij hun arbeid ontmoeten. M. W. H. de Gorter wijdt een beschouwing aan lichtdoovingsoefeningen voor winkelbedrijven. De middenpagina wordt ingenomen door een instructief geïllustreerd verhaal door H. Pool man: „De eerste luchtaanval". OPMERKINGEN VAN LEZERS. ZORG OOK VOOR DE WATERHOENTJES! Een lezer, die er mee sympathiseert, om in deze dagen vooral de vogels niet te vergeten, vraagt in een ons toegezonden stukje ook de speciale aan dacht voor de waterhoentjes. Er wordt aan deze diertjes, die soms half bevroren op het ijs zitten, wel voedsel toegeworpen, maar de vlugge meeu wen pikken het weg. De inzender meent, dat het op den weg van het gemeentebestuur ligt, voor deze waterhoentjes te zorgen, door wat stroo on der de brug te laten neerleggen, wat voor deze diertjes een goede schuilplaats kan zijn. Vooral acht hij dit wenschelijk bij de Lange- en de Gravesteenenbrug. Hier moet volgens hem snel gehandeld worden. Welk-deel van Uw organisme ook door rheumatische pijnen wordt ge kweld, de genezing kan niet definitief zijn, wanneer men niet de werkelijke oorzaak van het kwaad aantast, nl. net urinezuur. Om dit resultaat te bereiken neme men eerst Rexvrol-cachets, die de pijnen stillen en aoet daarna een kuur met Urodonal, dat het urinezuur oplost en de giftige afvalproducten uit Uw organisme verwijdert. Bij apothekers en drogisten. Bestrijdt rheumatiok Het is een product Chatelain tActt, ingez Med.j Minder nieuwe miltvuurgevallen. Naar wij vernemen, hebben zich in de af geloopen week in het district Noord-Holland en N.-W. Utrecht van de inspectie van den Rijks- veeartsenij kundigen dienst 18 nieuwe gevallen van miltvuur voorgedaan. Dit is een verbetering ten opzichte van de daaraan voorafgaande week, toen 28 gevallen werden gemeld. Bij den dienst bestaat de in druk, dat, hoewel de uitbreiding van de ziekte nog niet tot staan gekomen is, op het oogenblik een lichte verbetering in de situatie is inge treden. Thans is besloten veevoeder, dat wordt aan getroffen bij de boeren bij wier vee miltvuur is geconstateerd en verdacht wordt met milt vuurbacteriën te zijn besmet, is beslag te nemen en te vernietigen. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Donderdag 25 Januari zal in de opwekkirugs- samenkomst in de Begijnhofkapel aan het Be gijnhof te Haarlem de evangelist J. Kits, leider van de Openlucht Evangelisatie te Zeist, als spreker optreden. Het zangkoor „Maranatha" zal eenige liederen ten gehoore brengen. Donderdag 1 Februari spreekt de Jodenzen- deling L. Rosenberg uit Lodz; deze heeft meer dan veertig jaren onder de joden in Rusland en Polen gearbeid. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" werden in de week van 151 tot 201 1940 verstrekt 5202 porties warm eten o.a. in lokaal Rijksstraatweg 1042. Weltevredenstraat 1157, Zoetestraat 1180, Buiten ruisfclaan 922, Teylerplein 709, Voorm. Spaarn- dam 192 De pianiste LILI KRAUS, die op a.s. Donderdag in het Concertgebouw te Haarlem als soliste op het MOZART-FESTIVAL zal optreden. Voo? gen inhoud dezer rubriek stelt de Reductu zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug qer n NOG EENS DE WINKELSLUITING. Geachte Redactie, In uw blad van Vrijdag 18 Januari j.l. komt een mededeeling voor van de organisatie van kantoor en winkelbedienden waarin ze voor stellen de winkels Zaterdagavonds te 8 uur en door de week te 7 uur te sluiten. Dit is mis schien voor de groote zaken, die genoeg om kun nen zetten in de gewone winkeluren. De em- ployé's vergeten echter den kleinen winkelier, die bij zoo'n korten tijd niet zooveel kan ver dienen en al moeite genoeg heeft het hoofd bo ven water te houden. Het is misleidend indien de organisaties suggereeren, dat ook de keine winke liers naar dien korteren winkeltijd verlangen.Dat is niet waar. Misschien, dat ehefs van enkele af- deelingen der groote warenhuizen er anders over denken, maar ze vertegenwoordigen in geen enkel opzicht de meening van den winkelier. Een echten Hollandsche winkelier werkt graag; hij leeft voor zijn bedrijf. Als er niet te hooge lasten op zijn zaak drukken en hij behoorlijk in zijn onderhoud kan voorzien en zijn leveranciers kan betalen, dan is hij tevreden. Daar moet de we reld tenslotte ook van draaien. Ook de wereld van de employés. Een winkel is nu eenmaal geen fabriek waar misschen met 7 a 8 uur werk per Toen Dinges zonder jas weer op z*n beenen stond, had bjj zich wel een klap in z'n gezicht willen geven. Dat hij déór- aan niet gedacht had. Hoe was het mo gelijk In den tijd van één tel lag die kwelgeest van een jas tegen de deur. En wel tien pond lichter veegde Dinges het zweet van zjjn vopxhoofd, Gek, op dat oogenblik dacht hg meteen aan zijn tandem. Zou die nog tegen den boom staan? Hoe kon hg de mooie fiets zoo maar vergeten. Hè, hg was toch ook een echte pechvogel. Samen met den boschwachter ging hij op zoek naar het kostbare bezit. Maar#Lt was spoor- lopja ver&Wénefti De boschwachter stelde Dinges voor, met zgn motor den omtrek te gaan ver kennen. Wellicht zou hij den dief of de dieven nog achterhalen. Nu wist Dinges heelemaal niet, hoe hij met een motor om moest gaan, maar dat zei hij niet, En dus vertrok hg, zij het ook met bon- zend hart. dag kan worden volstaan om voldoende te pi duceeren. Neen, een winkel is een levend drijf waar men dienen moet. De klant is konl dat weet men. Helaas mankeert er in onze si nog wel eens iets aan de „service". Men m< niet tegen moeite op zien als men een klant dient. Bedient men hem niet goed dan g; de klant naar de grootere steden waar n alles doet om het den klanten aangenaam te ken. Het gebrek aan „service" heeft reeds klanten naar Amsterdam, Rotterdam en D Haag gedreven. In dit licht moet ook de e ployé deze zaak bekijken. Kan hij dit niet doet hij beter een ander vak te kiezen waar arbeider beter gereglementeerd kan worden. De echte Hollandsche gezelligheid he plaats moeten maken voor „nieuwe zakelijkhei De straten in vele Hollandsche steden zijn d wijls reeds vroeg uitgestorven. En dat. willen employés nog erger maken omdat ze geen v stand hebben van zaken doen. „Holland loopt krukken". De gezonde manier van zaken doer, verdwenen. De eigenaars zijn dikwijls al e: lauw als de bedienden. Nederland let op saeck! Als het zoo doorgaat kunnen we gt aanspraak meer maken op een gezond eco: misch leven. Daarom: de eigenaar van een zaak moet b; in eigen bedrijf zijn. Hij heeft de zaak or bouwd dus weet hij het ook het beste. Bedii den blijven bedienden zoolang ze zelf geen zs hebben of zelf niet denzelfden zakengeest in hebben als de baas. Hebben ze dien handelsge dan eischen ze geen 8- of 7 uur sluiting me maar dan doen ze zaken. Zoo zal ons land vo: uit gaan. Anders nooit, Minder persoonl egoïsme en meer zakengeest zal ons land plaats die het in de Gouden Eeuw bekleed weer doen innemen. Werken zij ons Werken zonder krukken. Zoo gaat ons land va uit. Met dank voor de plaatsing. EEN WINKELIER Maandag ochtei door ABLOVA. ET was Maandagochtend. In zijn prit kantoor zat de Baas en bezag met veelden blik de stapel post die voor op zijn bureau lag. Het gewone ,gezar over een partij die nog niet aangekomen was, e agent die voorschot op zijn provisie wilde hebb en honderd van die vervelende zeurbrieven mi waar hij zich direct doorheen zou moeten wt stelen, De baas keek naar buiten. Op de gracht het rumoerig van booten die gelost werden, denhoeven klotsten op de keien en een onzicl bare auto toeterde hard en aanhoudend. Als' zijn blik iets omhoog liet dwalen keek hij in; groen van de boomen waardoor het zonlicht sp& de en dacht aan gisteren. Prachtdag gewet Prachttocht met de nieuwe auto naar de Hot Veluwe, gepicknickt in zijn hemdsmouwen den rand van het bosch, onconventioneel, heer! uit. Liggen braden in het zonnetje, geen gezai aan je hoofd van: mijnheer, wilt u even teekem of, mijnheer, daar is iemand van de firma Jam óm offerte te maken. Met een zucht keek de baas weer naar stapel paperassen voor hem. Vervelende Maa dagmorgen. Eens even in de agenda kijken a hem deze week weer voor leuks te wachten v Verveeld sloeg hij langzaam blad voor blad tot een notitie opeens zijn aandacht trok. Ja, is waar ook, goed dat ik het zie., wacht et even. En op de boekhouding klonk het belletje was mee de baas te kennen gaf dat hij wat op hart had en met datzelfde belletje begon het. „Misschien heeft hij het je zelf al verteld, ms over drie weken is Muller hier vijfentwintig ja Natuurlijk zijn de tijdsomstandigheden niet om er veel drukte van te maken, maar we kunn het toch ook niet heelemaal zonder iets vooi laten gaan. Wij zouden er een gezelligen dag kunnen maken, misschien fabriek jij een toep; selijk gedicht, dan laten wij hem en zijn vro met een tax van huis halen, plakken ze hier een versierden stoel, schenken een glaasje p? enfin, je weet wel. Misschien kunnen jullie bi een aardigheidje geven, een nieuwe lamp of luien stoel. Kijk maar 'es, als jullie allemaal kleinigheidje van je salaris afstaan kom je al heel eind. Bespreek het vast eens met je lega's". Punt, de procuratiehouder knikte instemme en dacht ondertusschen aan die aardige brunet waarvoor hij vanochtend in de tram opj was. Een snuitje meneer.Zou ie d'r morgf ochtend weer treffen? O, ja, wat had de baas weer over vijfentwintig jaar en salaris? Zien, hij morgen naast haar komt te zitten. „Juist u neer, komt in orde, meneer". Een half uurtje later schoot Punt zijn collf Brul van de correspondentie-afdeeling aan en het volgende: „Je moet de groeten van den baas hebben en krijgt binnenkort salarisverlaging want er moei nieuwe lampen en stoelen op het kantoor kom O ja, en over drie weken bestaat de zaak vijf jaar en dan worden we allemaal met taxi's f huis gehaaid en krijgen post en sigaren en of, voor de gelegenheid een toepasselijk gedicht v maken. Niet op die salarisverlaging natuurli maar op den baas. En doorgeven. Saluut". „Juist", zei Brul. Wat was het vannacht iï beestachtig laat geworden; dat die Karei nou^ persé dien robber uit wilde maken. Natuuil niks dan down; den volgenden keer wil ik Mies niet meer ais partner hebben, dan mi trekken. Om vier uur pas naar bed en dan koi nu weer die Punt aan je kop zanikken. Nee, Karei vannacht, kwart voor vier nog drie scho pen down gedoubleerd. Jasses, wat een maf. B: die Maandagmorgen. Om twaalf uur moest Brul beneden zijn. liep over den gang waar hij Draaf den loopjong tegen kwam. Juist, hij moest nog wat doorgevi bedacht hij zich. „Hé, slaapkop, luister eens even goed, want dl zal ik probeeren je wat in je hersens te stampf Er komen vandaag vijftig nieuwe lampen en a zul je vanmiddag nog moeten ophangen. Ais niet gebracht worden moet je je luie lichaam een taxi hijschen en ze gaan halen. Als je I goed doet krijg je vanavond port te drinken en de baas een gedicht voorlezen en krijg je oi drie weken salarisverhooging, Gesnapt?" „Jawel, mijnheer", zei Draaf en dacht aan off-side-goaltje van gistermiddag, vlak voor eind. Snert scheidsrechter. En dan dat stelle! sof-backs. Nee, die van Dellen, als die een rënni langs het lijntje nam, nou zeg„Jawel mi! heer Brul, komt in orde mijnheer Brul". En om vijf uur zit de baas in zijn privé-lö toor en kijkt naar buiten. De eerste dag van week is om en dat is de beroerdste dag. Die Maai dag.Maar daar wordt geklopt en komt Dra met de post naar binnen. Dat is het slot van d( dag. Terwijl hij de post teekent vraagt hij Drai die slungelig voor zijn bureau staat: „En wilde het nogal vlotten, vandaag?" „Nou meneer", zegt Draaf, „wat sal ik U 0j. De lampe benne niet gekome, maare.... ik zoo vrij mag zijn, sou u die salarisverhoogil niet deze week in kunnen laten gaan inplaa van over drie?" (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehoud®

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6