DE SCHADUW. AGENDA. N.V. De Kennemer Bankvereeniging Vijftien opcenten op de Winstbelasting. Nieuwe maatregelen Echte WALES-Anthraciet WITTOP KONING MABKT ElilCUTIN MAANDAG 29 JANUARI 1940 HAASJE M'S DAGBJAD 2 HET TOONEEL. HET MASKER. ELSE MAUHS IN EEN NIEUWE ROL. Else Mauhs in een nieuwe rol,dat is altijd weer in de laatste jaren een evenement. Onze Stadsschouwburg is dan stampvol en wij be leven de sensatie van een grooten tooneelavond. Zoo was het ook Zaterdag, toen Else Mauhs hier voor het eerst Berthe Tregnier in „De Schaduw'' van Dario Niccodemi speelde. Wij kenden dit tooneelspel van vroegere voorstellin gen o.a. met Alida Tartaud en later in een on vergetelijke opvoering met Tille Durieux in de hoofdrol en herinneren ons dat het zwaar van dramatiek was, maar ook. dat de rol van Berthe Tregnier de vrouw, die na zes jaar door een verlamming .aan den ziekenstoel ge kluisterd te zijn geweest, haar gezondheid te rugkrijgt, om dan tot de ontstellende ontdekking te komen, dat haar man haar al jarenlang be drogen heeft een actrice de gelegenheid biedt tot groot spel. De rol is feitelijk belangrijker dan het stuk. dat naar onzen smaak wat al te veel in tranen gedrenkt is. en het is geen won der, dat tragediennes van beteekenis zich tot het spelen van deze tragische rol aangetrokken gevoelen. Zij biedt alle mogelijkheden van sterk virtuooze spelactie zooals in de scène aan het slot van I. wanneer Berthe Tregnier zich be wust wordt van haar verlamming genezen te zijn tot diep menschelijk spel, als zij al haar pas herkregen geluk wreed ziet ineenstorten en zij kan alle gamma's van de grootste verruk king tot de hevigste smart uitspelen. Berthe Tregnier zij is bijna geheel den avond op het tooneel is feitelijk één groote 6olorol en zij wordt het nog meer in de opvoering van Het Masker, door de vele coupures, die er in het stuk zijn aangebracht. Hierdoor wordt de aandacht ten nadeele van de andere personen bijna geheel op de hoofdrol geconcentreerd. Zuiver artistiek is dit niet. maar doordat Else Mauhs deze opvoering zoo geheel beheerscht. hindert het weinig. Want wij komen toch im mers, wanneer zij speelt, in de voornaamste plaats om onze eerste tragedienne en zijn blijde haar in een rol te zien. welke haar uitzonderlijk groot talent zoo veel kansen biedt. Het werd een avond van grootsch spel, zooais wij van Else Mauhs in deze rol konden verwach ten. Het meeste indruk heeft op mij het begin gemaakt, waarin Berthe de haar geheel be- heerschende liefde .voor haar man zoo innig en ontroerend telkens liet voelen. In de daarop volgende tooneelen. krijgen wij alles meer m groot formaat en het is altijd bewonderens waardig. hoe onze eerste tragedienne dat aldocr in opperste schoonheid geeft. Want het blijft steeds een genot om haar te zien spelen, ook door haar uitzonderlijk mooie plastiek. Elk ge baar is verantwoord en toch tegelijk plastisch schoon. Hoe prachtig bijvoorbeeld is altijd het spel van haar handen. Else Mauhs beheerscht haar spel steeds volkomen, ook in de meest dra matische momenten er zijn er heel wat in dit stuk en zij speelt de tragiek toch geheel en al uit. Voor de anderen is er naast zoon domi- neerende rol weinig te doen over; zij blijven allen in „de schaduw". John Gobau, die ook de re<rie had gevoerd, komt er .als de man nog het meest, aan te pas, maar erg dankbaar is deze rol toch niet. Ook Willy Haak zal Helene Treville de vrouw, die de rivale van Berthe blijkt te zijn —wel 'niet met veel genoegen spelen. Wanneer ik mij de rol van vroegere opvoeringen herinner —o.a.' van Vera Bondam lijkt het mij toe, dat hierin vooral veel is geschrapt. Zoo ook in die van den dokter, die feitelijk beneden het formaat van een speler als Cruys Voorbergh is. Ko Ar- noldi speelde den trouwen vriend Michel Delon met sympathieke hartelijkheid. De.' stamipoHe zaal heeft staande Else Mauhs aan het slot een minuten-lange ovatie gebracht Telkens en telkens weer moest het doek omhoog en het was duidelijk aan d* actrice aan wie ook eenige bloemstukken waren aangeboden te zien. dat die golf van bewondering en liefde haar goed deed. Het Masker zal na dit groote succes zeker nog wel eenige keeren met „De Schaduw" in Haarlem terugkomen. J. B. SCHUIL. Bloemcndaalsche dienstbode ging naar Zeist. Maar ze durfde haar mevrouw geen vrij te vragen. Een dame uit Bloemendaal waarschuwde de politie van die gemeente, dat haar dienstbode verdwenen was. In de keuken had meneen briefje gevonden waarop het meisje geschreven had, dat ze „door twee kerels was overvallen en meegenomen". De politie had echter reeds onmiddellijk het vermoeden gekregen dat het meisje zich naar Zeist had begeven waar familie van haar woonde. Inderdaad bleek dit vermoeden juist te zijn Het kwam nu ook uit. dat het meisje met aan haar mevrouw had durven vragen of ze een dag vrij had kunnen krijgen en daarom had» het verhaal van den overval verzonnen. Er be staan minder ingewikkelde manieren om een dagje vrij af te vragen! HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 LIJNEN) VERHUUR VAN SAF E - LOKETTEN IN ONDERGRONDSCHE LIPS' KLUIS (Adv. ingez. Med.) Heden: MAANDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Het Residentie Tooneel met *n Kalme Bruiloft". 8.15 uur. Volksuniversiteit: Dr. ir. J. H. Plantenga en H. C. Verkruvsen over een reis naar het Zuiden. Frans Hals Theater:: „Een vrouw wist te veel 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: .Goodbye Mr. Chips, (geprolon geerd). 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Le coupable (de schuldige) en „De geheimzinnige luchtdienst". 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Marthe Richard, de spionne Op het tooneel Charley Wood, jongleur. 2.30, 7 en 9.15 uur. t Moviac: „De winkelchef" (geprolongeerd), Non- Btopprogramma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van Heemstede: Opening Bridgeclub „De Beet hoven-hof', Bronsteeweg 41, 8 uur. DINSDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Het Centraal Too neel met „De verstoorde bruidsnacht", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend behalve Vrijdags, eiken werkdag van 35 en van 7—9 uur. H a a r 1 e m m e r 1 i e d e: Verg; Vcmg van den (gemeenteraad, v.m. 10 uur. Ten behoeve van de gemeenten. Ingediend Is een wetsontwerp tot heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op winstbelasting. Wij ontleenen aan de toelichting: Het onderhavige ontwerp strekt tot het heffen van opcenten op de winstbelasting ten bate van de gemeenten, en wel op denzelfden voet als thans op de dividend- en tantièmebelasting op centen worden geheven krachtens de wet van 26 Juli 1918, gewijzigd bij de wetten van 17 April 1925. en van 27 December 1926. Beoogd is, ten behoeve van de gemeenten in de toekomst eenzelfde opbrengst wegens opcenten op de winstbelasting te verkrijgen, als thans ver kregen wordt ter zake van opcenten op de divi dend- en tantièmebelasting. Wegens de onzeker heid van de totale opbrengst der belasting, en ook daar de mogelijkheid bestaat, dat in het pro fijt der opcentenheffing zich eenige verschuiving tusschen de gemeenten zal voordoen, is het wen- schelijk, het aantal opcenten na een jaar erva ring opnieuw vast te stellen. De verschillen tusschen het ontwerp en de be staande wet zijn alle van ondergeschikten aard. In beginsel heeft de gemeente van aanslag, aan gewezen door artikel 11 van het ontwerp „wet op de winstbelasting 1940" steeds aanspraak op op centen. In den regel zal deze gemeente (de ge meente van vestiging, of, zoo hier te lande een bedrijf wordt uitgeoefend de gemeente waar dit geschiedt) zelfs de eenige gemeente zijn, die aan spraak op de opcenten heeft. In die aanspraak kunnen echter andere gemeenten deelen. In zulk een andere gemeente moeten dan twee vereisch- ten vervuld zijn: het aldaar gebezigd worden van een „vaste inrichting" en een zekere personeels sterkte als kenmerk van de belangrijkheid van de vaste inrichting en) op het grondgebied van de gemeente. Het ontwerp legt dan ook verband tusschen de inrichting en het personeel, in dier voege, dat in de gemeente geregeld meer dan 10 personen aan de vaste inrichting (en verbonden en werkzaam waren. Door deze .formuleering ver valt tevens de noodzakelijkheid van een afzonder lijke personeelslimiet voor het spoorwegbedrijf (in de bestaande wet: meer dan 40 personen). Het rijdend personeel immers kan niet geacht worden aan een station „verbonden en werkzaam" te zijn, tenzij het uitsluitend dienst doet op het em placement. tegen miltvuurbesmetting. De in- en doorvoer van buitenslands van: vee, hoornen, Mauwen, hoeven, borstels, haar, wol. beenderen, waaronder ook te verstaan gebroken of gemalen beenderen, mest, waaronder ook ver staan wordt kunstmest, voor zooverre deze be staat geheel of gedeeltelijk uit diermeel, been dermeel of bloedmeel en veevoeder, voor zoover dit bestaat, uit diermeel, beendermeel of bloed meel, zijn verboden. Wanneer bijzondere redenen en afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, kan de minister van Economische Zaken zoodanige afwijking toe staan onder de noodige voorzorgen tegen over brenging van besmetting. Dit besluit treedt in w«rking 1 Februari 1940, met dien verstande, dat het verbod ten aanzien van wol in werking zal treden op een nader te bepalen tijdstip. Toewijzing van thee weer op 22 Februari. AMSTERDAM, 29 Januari. Naar ons door de vereeniging van theeimporteurs wordt medege deeld. is te verwachten, dat na de toewijzing op 1 Februari a.s. met een aanbod van ruim 15.000 kisten wederom een toewijzing zal plaats hebben op 22 Februari. Het aanbod daarin zal ruim 11.800 kisten be dragen. TE VLIJTIGE DIENSTBODE. De Haarlemsche politie heeft een 23-jarige dienstbode aangehouden, die in het pension waar ze in betrekking was ten nadeele van enkele pen siongasten verschillende goederen heeft ontvreemd. Zoo wist ze zich twee vulpenhouders, 1 japon, een portemonnaie met f 2, een paar sokken en drie stuivers uit een spaarpot toe te eigenen. Het meisje heeft bekend en is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Tegen haar is proces-ver baal opgemaakt. Een deel van het ontvreemde is inmiddels weer gevonden. HET AFSCHEID VAN RAADSHEER MR. J. WIARDA. AMSTERDAM, 29 Januari. Vandaag heeft mr. J. Wiarda, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam wegens het bereiken van de leef tijdsgrens, zijn ambt neergelegd en in de zitting van hedenmorgen op plechtige wijze en onder zeer groote belangstelling afscheid genomen. Nadat mr. dr. J. G. Meilink mr. Wiarda had toegesproken deelde de president van het ge rechtshof mr. Jon. M. Jolles mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd mr. Wiarda te be noemen tot ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 10.15 uur. Londen 7.50 3/4 Berlijn 75.57)4 Parijs 4.25)4 Brussel 31.91 1/2 Zwitserland 42.24 New-York 1.88 3/8 Amsterdam 12.uur. Londen 7.51 Berlijn 75.57 V Parijs 4.25 3/4 Brussel 31.91 Zwitserland 42.24 Kopenhagen 36.37)4 Stockholm 44.87)4 Oslo 42.77)4 New-York 1.88 3/8 Italië: a Vrije lire 9.57 b. reislire 8.60 c bankpapier 6.20 Verwachting geldig van hedenavond lot mor genavond ongeveer19 uur: Matige tot lichte vorst. Halfbewolkt tot be trokken. Plaatselijk eenige lichte sneeuw. Meest matige oostelijke tot noordoostelijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 27 F 22 F 22 Het gebied van hoogen luchtdruk over Scandi navië is sinds Zaterdag nog in beteekenis toege nomen, zoodat thans in de kern barometerstanden van 1040 mbar zijn bereikt. De stijgingen van den luchtdruk zijn in Scandinavië nu vrijwel tot staan gekomen, maar het hoogedrukgebied breidt zich thans oostwaarts over de randstaten uit. Uit deze omgeving wordt overal matige tot strenge vorst gemeLü, alleen aan het noordelijk gedeelte van de Noorsche kust is de temperatuur boven het vriespunt. In de randstaten is hier en daar nog een weinig sneeuw gevallen. Ons land blijft onder invloed van den kouden oos telijken luchtstroom. De minimum-temperaturen van de afgeloopen nacht zijn over het algemeen weer iets lager dan dit in de vorige dagen het ge val was. Schiphol -11. de Bilt -9 graden. Over Noordduitschland ligt een minimum, dat zich naar het westen schijnt te bewegen. Onder in vloed hiervan komt in de Oostzee stormachtige noordoosten wind voor. gepaard met sneeuw. De depressie-activiteit op den Oceaan is niet groot. Voortdurend stroomen maritieme lucht- massa's in noordelijke richting. Deze veroorzaken vrij hooge temperaturen op IJsland en tot binnen den Poolcirkel. Het hoogedrukgebied over het Iberisch schier eiland neemt in beteekenis af. Ten westen van de Golf van Biscaye schijnt een depressie te liggen, die in Portugal nogal wat regen veroorzaakte. In het oostelijk Middellaindsche Zeegebied ligt een depressie van 998 mbar. Aan de westkust van de Zwarte Zee valt sneeuw bij lichte tot matige vorst. In den Balkan en Hongarije vriest het ma tig. BAROMETERSTAND Stand van gister 755 m.M. Stand van hedenmorgen 10 uur: 766 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van CAREL v. HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13. Tel. 14112. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht 14141. Brandweer 15333. HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en wandelaars Dinsdag v.m. 6.41 uur; n.m. 19.12 uur. Strand berijdbaar van 11.30—17.00 uur. o.a. f 1.85, afm 8-15 m.m. 2.45, afm 15-22 m.m f 2.80, afm. 22-35 mm FRANCO HllIS - PER 70 E.G. HARMENJANSWEG 67 a TELEFOON 16100 (Adv. ingez. Med.j Economische samenwerking met België en Luxemburg. Permanente commissie gevormd. 's-GRAVENHAGE, 29 Januari. Zaterdag j.l. heeft in Den Haag vergaderd de perma nente economische Nederlandsch-Belgisch- Luxemburgsche commissie. De Belgisch-Lu- xemburgsche en de Nederlandsche delegatie stonden onder leiding van hun voorzitters: de oud-ministers Ph. van Isacker en dr. F. E. Posthuma. In deze vergadering werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over de noodzakelijkheid en de mogelijkheden van een zoo nauw mogelijke economische samenwerking tusschen België- Luxemburg en Nederland onder de huidige inter nationaal zeer zorgvolle tijden. De permanente commissie besloot te dien einde te onderzoeken welke concrete voorstellen dienaangaande bij de respectieve regeeringen kunnen worden voor gebracht. Asch van Fokker op Westerveld. Bijzetting Zaterdag 3 Februari. AMSTERDAM, 29 Januari. De asch van wij len den heer A. H. G. Fokker, in leven directeur van de N.V. Nederlandsche vliegtuigen fabriek Fokker te Amsterdam, die met het s.s. „Volen- dam" naai' Nederland werd vervoerd (men zie pag. 3), is heden, in overeenstemming met den wensch der familie, in alle stilte naar Wester veld overgebracht. De plechtige bijzetting zal geschieden op Za terdag 3 Februari a.s. op de begraafplaats „Wes terveld", na aankomst van trein 10.40 uur. De salarissen bij de Politie te Haarlem. Op verbetering aangedrongen. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Politiebond heeft een adres aan den gemeenteraad van Haarlem gezonden om aan te dringen op een verbetering van de salarissen van het politie personeel. Nieuw anti-kominternverdrag voorgesteld? Daitschland zou er buiten vallen TOKIO, 29 Januari (Havas)De „Asahi" zegt uit Boedapest te hebben vernomen dat Ciano bij een belangrijk onderhoud met den Japanschen ambassadeur te Rome de vor ming van een nieuw anti-kominternblok met uitsluiting van Duitschland zou hebben voor gesteld. Te Tokio hieromtrent niets officieel bekend. TOKIO, 29 Januari. (Domei). De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft ten aanzien van de geruchten over de vor ming van een nieuw anti-kominterblok met uit sluiting van Duitschland medegedeeld dat hem hiervan officieel niets bekend is. Wij koesteren geen voornemen, zoo zeide hij, een nieuw anti- kominterpact te sluiten, en evenmin ligt dit in de bedoeling van de Japansche ambassadeurs in Europa. De bijeenkomst te Boedapest van de Ja pansche ambassadeurs in Europa. De bijeenkomst te Boedapest van de Japansche diplomatieke ver tegenwoordigers in Zuid-Oost-Europa betrof uit sluitend het uitwisselen van inlichtingen over de situatie in Europa. Sprekende over geval van de „Asama Maroe" zende de woordvoerder op eer, spoedige minnelijke regeling te hopen. Over eenige dagen komt er wel licht een nieuwe Japansche nota in den vorm van een tegenantwoord op de Britsche nota. De geruchten over de Westelijke Oekraïne. Aanwezigheid van Duitsche troepen wordt tegengesproken. Verantwoordelijke kringen te Moskou hebben Tass gemachtigd de berichten van buitenlandsche zijde tegen te spreken over de aanwezigheid van Duitsche troepen in Oost Galieië en de Westelijke Oekraïne, vooral daar de betrekkingen van goede nabuurschap tusschen de Sovjet Unie en Duitsch land de mogelijkheid uitsluiten van het station- neeren van legereenheden van het eene land op gebied, dat aan het andere land toebehoort. De Ainerikaansche hulp voor Finland. Dagbladen brachten 300.000 dollar bijeen. NEW-YORK, 29 Januari (A.N.P.). Herbert Hoover, voorzitter van het Finsche Ondersteu ningsfonds, heeft gisteren meegedeeld, dat ruim 300.000 dollar is bijeengebracht door de dagbladen in het geheele land voor hulpverleening aan Fin land. Dit bedrag omvat alleen geld dat recht streeks door de dagbladen tot 27 Januari naar het centraal bureau is opgezonden en niet de dui zenden dollars, welke zijn toegestuurd aan plaat selijke comités. Optreden der Russische luchtmacht. Luchtalarm te Helsinki. HELSINKI, 29 Januari. (Reuter). Vanmorgen even voor tien uur - klonk in Helsinki luchtalarm. De menschen rendem naar de schuilplaatsen en de wit geverfde taxis bleven in de straat staan. Gisteren hebben twee kleine groepen Russische vliegtuigen twee kustplaatsen in Zuid-Finland ge bombardeerd. Een persoon werd gedood. De aan gerichte schade is onbeteekenemd. Tijdens den aanval op een deze. plaatsen zoch ten de bewoners beschutting in een naburig bosch, waar zij ongedeerd zijn gebleven. Boven een dorp hebben de Russen pamfletten laten vallen. Engelsch-Frarische parlementaire samenwerking. Minister Delbos te Londen. LONDEN, 28 Januari (Reuter). De Fransche minister van onderwijs, Delbos, heeft Zondag avond in het Fransch een radiorede uitgesproken. Delbos was met elf Fransche Kamerleden naar Londen gekomen om overleg te plegen met het Engelsch-Fransche parlementaire comité in Lon den. In zijn radiorede deelde hij mede dat be sloten is de beide Engelsch-Fransche parlemen taire groepen samen te smelten in een enkele or ganisatie die met regelmatige tusschenpoozen vergaderingen zal houden. „Wij willen onze op vattingen over op den voorgrond tredende pro blemen vergelijken en aanpassen, wij willen na gaan of er hoe wij elk een voorbeeld zouden kun nen vormen voor den ander en tezamen de beste middelen vinden om den oorlog te winnen en den komenden vrede te organiseeren. Bovenal willen wij onder ons een sfeer van volstrekte openhartigheid handhaven,en aldus misverstan den uitsluiten, die het onderlinge vertrouwen ondermijnen." Kwijtschelding van straffen in Spanje. Naar hervorming van de militaire rechtspraak, MADRID 29 Jan. In de kabinetszitting die Za terdagavond heeft plaats gehad is besloten alle gevangenen, die door de militaire rechtbanken voor misdaden tegen de nationalistische bewe ging tot minder dan 12 jaar veroordeeld zijn, in vrijheid te stellen. Aan dit besluit wordt veel gewicht toegekend, ook omdat het op denzelfden dag bekend ge maakt wordt, waarop in het officieele bulletin een gedetailleerd decreet werd gepubliceerd, waarbij orders zijn gegeven om de militaire vonnissen te heraien en deze te reduceeren. Dit is een eerste stap in de richting van de hervorming van de mi litaire rechtspraak. Beide maatregelen zullen een grooten terugslag teweeg brengen in het sociale leven van het na tionalistische Spanje. Vooral in militaire kringen zal de clementie zeer op prijs gesteld worden, omdat de voordeelen daarvan ten goede zullen komen vooral aan ver scheiden duizenden officieren, die in het repu- blikeinsche leger hoofdzakelijk bij de infanterie hebben gediend en deze over het algemeen tot straffen, varieerende van 6 tot 30 jaar, veroordeeld zijn. Terwijl dus een deel van de gevangenen in vrij heid zal worden gesteld zal van een ander deel de straf verminderd worden. Sommige particuliere inlichtingen zouden erop wijzen dat in den loop van dit jaar meer dan de Russische duikboot op een mijn helft van het aantal gevangenen in vrijheid zal I worden gesteld, hetgeen tevens een besparing geloopen. voor ^en staat van verscheiden millioenen pesetas per maand zal beteekenen. Bovendien zal door HELSINKI, 27 Januari (Havas). Een Russi- dezen maatregel een normalere atmosfeer gescha- sche duikboot is ln het Finsche mijnenveld op I pen worden, die zeer zeker zal bijdragen tot een een mijn geloopen en gezonken. I spoediger verzoening onderling. (United Press)., - M HEEL NEDERLAND gebruikt óf JOZO öf NEZO. De enthousiaste opmerkingen luiden over het algemeen: Blank als sneeuw Volkomen droog Hygiënische ver pakking Hoogste zuiverheid Gegarandeerde kwaliteitZout uit eigen bodem (Adv. ingez. Med.) Luchtalarm aan de Engelsché Noordkust. Engelsche luchtmacht en afweergeschut kwam in actie. LONDEN. 29 Januari. Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat in de kuststreek van het uiterste noorden van 9 tot 10 uur hedenoch tend een toestand van luchtalarm bestaan heeft. Een aantal gevechtsvliegtuigen van de Royal Airforce is in het gebied van de Tyne opgestegen, en luchtdoelgeschut opende het vuur. Geen enkel vijandelijk vliegtuig kon de kust overschrijden. Zweedsch schip vermist. Vermoedelijk op mijn geloopen of getorpedeerd. STOCKHOLM. 29 Januari. De maatschappij ..Sylvia", de eigenares van de Zweedsche stoom boot „Sylvia" metende 2300 ton en afkomstig uit Göteborg, vreest dat genoemd schip op een mijn is geloopen of getorpedeerd in de Noordzee. He| schip verliet Huil op 9 Januari met een lading kolen en stukgoederen bestemd voor Göteborg. Op 12 Januari heeft het Aberdeen aangedaan, waar de kapitein den loods mededeelde dat hij va^\ plan was direct op de Noorsche kust aan i, sturen. Sindsdien werd niets meer van het sc£fl5 vernomen. Men weet niets omtrent het lot van de bemanning van twintig koppen. (United Press) (Adv. Ingez. Med.) De spioimage-affaire te Batavia. Wij meldden eenigen tijd geleden ddt te Bata via een spionnagezaak was ontdekt, als gevolg waarvan een Duitscher aldaar in arrest werd ge steld. Het betrof voor zoover was na te gaan uitsluitend inlichtingen op handelsgebied, aldus het „Nieuws van den Dag voor Nederlandsch- Indië". Wij kunnen thans hieraan toevoegen, dat het onderzoek in deze affaire kort geleden geheel werd beëindigd, zoo gaat het blad verder. Het is niet gebleken, dat de betrokken Duitscher, de heer Max. Augner (zich noemende „Handelsver- treter") een schakel was in een organisatie hier te lande, hoewel dit natuurlijk wel voor de hand ligt. Hij kon zijn inlichtingen hier niet moederziel alleen verzamelen. Aangenomen wordt, dat hij alleen werkte tegen de geallieerde landen. Dat hij ook tegen Neder land werkte is niet komen vast te staan. Er be staat wel een vermoeden hiervan. Besloten is nu, Nederlandsch-Indië ten snelste te bevrijden van dezen ongewenschten vreemde ling. Onder de gegeven omstandigheden leek dit beter dan een vervolging wegens in gevaar brengen van onze neutraliteit. Het besluit tot uitzetting is dezer dagen getee- kend door den gouverneur van West-Java, en Augner zal hoogstwaarschijnlijk met een Ita- liaansch schip naar Europa worden gezonden. De politie heeft dusdanig bewijsmateriaal te gen hem in handen gekregen dat zijn schuld on middellijk vast stond. Zij wist zijn schuilnamen, de plaatsen waar hij zijn mededeelingen afgaf, zijn opdrachtgevers en de route waarlangs hij werkte. Dit gebeurde n.l. via Japan en Rusland. ESTLANDSCHE DOKTOREN VAN DAGö EN OESEL VERTROKKEN. Uit Tallin wordt vernomen dat alle artsen met inbegrip van de districtsdokters die staats ambtenaar zijn welke op de eilanden Dagö en Oesel hun practljk uitoefenden, vertrokken zijn van deze eilanden, waar de Russen thans bases gevestigd hebben. De regeering was verplicht eenigen dokters bevel te geven derwaarts te gaan. Aan het Westelijk Front. Dool belemmert de krijgsverrichtingen. Reuter meldt uit Parijs: De ingetreden dooi en de hiermede gepaard gaande modder blijven de krijgsverrichtingen aan het Westelijk front be lemmeren. De zwaarbewolkte lucht en de drei gende regenbuien hebben bovendien all» activi teit in de lucht tijdelijk stilgelegd. Op zee hebben Fransche en Britsche patrouilles de laatste dagen eenige aanvallen ondernomen tegen Duitsche onderzeebooten, welke sinds eeni gen tijd een verhoogde activiteit aan den dag leggen. De laatste Fransche en Duitsche legerberichten brachten geen nieuws. Het Zondagavond uitgegeven Fransche leger- bericht luidt: „De bedrijvigheid der vooruitgeschoven elemen ten is vandaag hervat op eenige punten aan het front." AMSTEKDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 29 Januari 1940 Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 320 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 8090 ct., 3e kwaliteit 5464 ct per K.G. slacht- gewicht. 70 melk- en kalfkoeien f 180f 260 per stuk. 24 vette kalveren: 2e kwaliteit 6874 ct, 3e kwaliteit 6066 ct. per K.G. levendgewicht. 93 nuchtere kalveren f 7f 12 per stuk, 99 schapen f 13f 26 per stuk. 459 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G, 7174 ct, zware var kens 7174 ct., vette varkens 7174 ct per K.G. sladhtgewicht Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht Runderen matige aanvoer, handel stug met on veranderde prijzen. Vette kalveren weinig aanvoer, handel sleepend, prijzen lager. Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel kalm zelfde prijzen. Schapen korte aanvoer, handel goed, vaste prij zen. Varkens weinig aanvoer- handel gedrukt, moei lijk prijshoudend.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2