„%)e (mg-eCuksvageC" VALDA PASTILLES M* Ay TJA G 29 JANUARI 1940 HAAR CRM'S D AGB C A15 Een menuet in <le moderne danszaal. Het jaarlijksche Martin-bal. Een brokje cultuur uit den tijd van Lodewijk de 16de herleefde Zaterdagavond in de moderne danszaal, waarin de fraaie ruimte van het Haar- lemsche Gemeentelijke Concertgebouw herscha pen was voor het jaarlijksche bal van de Dans- academie J. G. Martin Zonen; ten aanschouwe van talrijke dames en meisjes in kleurige avond toiletten en heeren en jongelui in zwart-en-wit werd een menuet gedanst door lieftallige gedaan ten in hoepelrokjes en hun cavaliers met witte gekrulde befjes voor en uitgedost in costumes, die ten tijde van Lodewijk de zestiende in zwang waren. Natuurlijk klopte menig hart, dat gevoel heef; voor den romantischen verfijnden opschik, waarmee zoo'n oude dans tot uitvoering wordt ge bracht, sneller, en menige moeder of vader, die op dezen bij zonderen avond hun kinderen bege leidden, zullen bij zichzelf gezegd hebben „zoo- iets zie ik toch liever dan die dansen van tegen woordig''. Maar zij zullen dit compliment aan den goeden ouden lijd (hoe modern wij ook zullen worden, er zal altijd een of andere goede oude tijd zijn, waarin wij onze luchtkasteelen van niet te verwerkelijken romantische neigingen kunnen bouwen!) niet hebben omgezet in ene verwijt aan het adres van 1940. Want dat zou onbillijk zijn. Ook al zouden we op een avond als dezen, door een plotselinge romantische opflikkering bekeerd, allemaal een menuet willen dansen, de poging hiertoe zou onmiddellijk gesmoord worden in een gebrek aan plaatsruimte. Ge herinnert u die dei nende menschenzee in de danszaal Zaterdag avond, waar niemand meer bij kon of die zee zou overstroomen? Welnu alleen op de hoofden van anderen zou een menuet uit te voeren zijn! Toch, die herinnering alleen reeds aan vervlo gen dagen, waarin minder menschen dansten en meer ruimte was, waarin de dans, elk gebaar van de hand, iedere schrede der voeten, werd gecul- ticeerd tot een verfijnde uiting van menschelijke bewogenheid, in menig schilderij of prent ver stild tot eeuwige schoonheid, die herinnering al leen reeds daaraan gaf een bijzonder cachet aan dezen modernen dansavond, het jaarlijksche bal van de dansacademie J. G. Martin Zonen, en ze demonstreerde de verbondenheid van deze voor aanstaande dansacademie met den dans van vroeger. Eigenlijk hóuden deze woorden reeds een com pliment in voor de uitvoerenden, allen leerlingen van de heeren Martin, want wanneer ze niet zoo uiterst fijntjes en beheerscht de menuet hadden gedanst was de herinnering aan dien vroegeren tijd, dien we kennen van de boeken en de platen, niet in ons opgekomen. De heer Martin, die de mienuet had ingestudeerd, kreeg mooie bloemen. Doch niet alleen deze herinnering, ook het bal zelf was een gebeurtenis op dansgebied. Door fraaie schijnwerpers werden tijdens het dansen lichteffecten bereikt, die soms het visioen oprie pen aan en dat is een tegenwoordige maatstaf voor dansromantiek een Hollywoodbal, zooals we dat van de films kennen. Op het tooneel, op het balcon, in de tuinzaal en natuurlijk in de zaal zelf was geen plaats onbezet. De „Merrymakers" en „The Wanderers" ver zorgden de dansmuziek op lofwaardige wijze. Eenige promenades en andere attracties vormden een afwisseling, welke zeer op prijs werd gesteld. Het werd een bal dat men zich nog lang zal her inneren. „Ik leed jaren aan Brandend Maag zuur; nu kan ik weer alles eten - dank zij Renniehet gebruik van Rennie pastilles, waar ik een proef mee genomen en waar ik mij goed bij bevonden hebdurfde haast niets meer gebruikentotdat ik Rennie probeerde. Ik zou er nu niet meer buiten kunnen en durf nu 'alles te eten en heb na het gebruik van Rennie nergens hinder meer van." Aldus schrijft Mej. J. de K. te R. Duizenden menschen lijden jaar en dag aan brandend maagzuur en alle gevolgen van dien. Omdat ze hun maag willen ontzien, gaan ze zich alles ontzeggen, óók het voedsel dat hun lichaam noode missen kan. Maar daarmede spant ge juist het paard achter den wagen. Er is toch een verlossend middel tegen deze tergende kwaal van brandend maagzuur! Rennie Pastilles! Deze helpen onmiddellijk. Eén enkele Rennie gewoon laten smelten in den mond, en de branderige pijn van maagzuur wordt op staanden voet gebluscht. Rennie is 'n heerlijk middel, smakelijk, gemakke lijk in te nemen, zonder water of wat ook. Geen wonder dat lijders aan brandend maagzuur ver rukt zijn. Nooit meer indigestie! Alles eten waar ge trek in hebt en wat de pot schaftIedere pastille is apart verpakt; ge kunt. ze dus los. in tasch of vestzak, bij U steken. Vraag vandaag nog een pakje Rennie bij Uw apotheker of drogist. Proefpakje 40 cent. Groot pak 1.25. (Adv ingez Wed.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 30 JANUARI 1940. Progr. I Hilversum II. Progr. H Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III: Keulen, 8.Parijs Radio 8.20, Engeland 8.35. Pauze 9.20, Keulen 9.30, Deutschlandsender 9.50. Pauze of diversen 10.10, Keulen 11.20, Pauze 11.50 Keulen pl.m. 12.00, Ned. Brussel 12.20, Deutsch landsender 2.20, Pauze 4.20 Deutschlandsender 4.35, Ned. Brussel 5.20, Fransch Brussel 6.50 Ned. Brussel 7.20, Fr. Brussel 8.20, Danmarks Radio pl.m. 8.30, Parijs Radio pl.m. 9.10, Engeland 10.05 Deutschlandsender 10.35, Pauze 11.20, Deutsch landsender pl.m. 11.30. Programma IV: Nederlandsch Brussel 8.00 Engeland 9.20, Danmarks Radio 11.20, Enge land 12.20, Fr. Brussel 1.20, Danmarks Radio 2.20, Pauze of Diversen 3.50, Engeland 4.35, Mo- tala 5.20, Engeland 5.50, Beromünster 6.20, Fr Brussel 6.35, Beromünster 6.50, Motala of Diver sen pl.m. 7.03, Pauze 7.50, Keulen pl.m. 7.35, Deutschlandsender 8.35, Beromünster 9.20, Dan marks Radio 9.50, Ned. Brussel 10.20, Pauze 11.20 Engeland 11.35. Progr. V: 8.005.00 Diversen. 5.005.09 Scheveningen-Ber. Dep. v. Justitie. 5.097.00 Diversen. 7.C08.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Opnamen van Concertgebouw-orkest, Parijs' 6ymphanie-orkest, Berliner Philharmoniker. Concertgebouw-orkest 1. Hongaarsche Marsch uit Faust's Verdamnas Van Berlioz. 2. Perpetuum Mobile van Joh. Strauss. 3. Alceste Ouverture van' Von Gluck. 4. Tanz der Sylphiden uit Faust's Verdamnis van Berlioz. 5. Cossack Dance van Tschaikowsky. Parijs' Symphonieorkest: 6. Morgenstimmung uit Peer Gyynt van Grieg. 7. Capriccio Espagnol van Rimsky Korsakoff 8. Ases Tod uit Peer Gynt van Grieg. Berliner Philharmoniker: 9. Voorspel tot ,,Die Meistersinger von Nürn- berg,. van Wagner. 10. Ouverture Oberon van C. M. von Weber. 11. Ouverture La Princesse Jaune van Saint- Saëns. 8.0012.00 Diversen. MAATSCHAPPELIJKE ZORG VOOR Z TEKEN. Er wordt een Schouwburg-avond te Haarlem gegeven ten bate van „Maatschappelijke Zorg voor Zieken" op Zaterdag 3 Februari. Het Resi dentie Toor.ee! geeft dan de première te Haar lem van ..Toontje heeft een paard geteekend", waarin optreden Fie Carelsen, Jan C. de Vos, Piet Bron, Mimi Boesnach en Joeke Broedelet. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dag blad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op-voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd. De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid f 2000, over lijden 400, verlies van een hand, voet of oog 200. beide leden van een duim f 100 één lid van een duim 50, alle leden van een wijsvinger f 60, één of twee leden van een wijsvinger 25. alle leden van een ande ren vinger 15. één of twee leden van een anderen vinger f 5, arm- of beenbreuk f 30. enkelbreuk ƒ15, polsbreuk f 15. Alles Indien het gevolg van een ongeval. Voor de abon nés van het Geïllustreerde Zondagsblad be staat nog een afzonderlijke verzekering, De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar Het 16e jaarfeest van (le dansschool W. Fortgens. Zaterdagavond werd door de dansschool W. Fortgens in restau raait „Dreefzicht" te Haarlem het 16de jaarfeest georganiseei-d voor leerlingen en oud-leerlingen. Er heerschte een geanimeerde stemming in de zaal. In het vierkant om den dansvloer heen waren de tafeltjes met stoelen opgesteld en er bleef geen plaatsje onbezet. De dansmuziek, welke zeer vlot door „The Four Swingers" onder leiding van Bas Meegdes ten gehoore werd gebracht, werd afgewisseld dooi de conference en de liedjes van een humorist, terwijl ook nog op het gebied van goochelen en acrobatiek kunsten werd vertoond. Fleurig bal-masqué van dansschool Schroder. De leuze: doe gewoon, koop gewoon, dan gaat alles ook gewoon, zou men kunnen uitbreiden met feest ook gewoon. Een raad, die vooral in den carnavalstijd wel opgevolgd zal worden. En dat is maar goed ook. Indien iedereen begon met alle pretjes maar af te gelasten, zou het een akelige en saaie boel worden. Daarom was het zeer juist ge zien van den bekenden dansleeraar, den heer W. Schroder, het jaarlijksche bal-masqué zijner dansschool, (naar we meenen het eerste bal-masqué van het jaar te Haarlem) gewoon te laten door gaan. Dat hij het bij het rechte eind had, bleek wel uit de groote schare gecostumeerden, die Zater dagavond de fleurige zaal van den H.K.B. vulde. Opmerkelijk was het groote aantal zwervers, dat met opgelapte broeken en gescheurde jasjes valsch grinnikend over den dansvloer slenterde. Is dat misschien een uiting van den drang, die in ons allen leeft de wijde wereld in te trekken en het stijve, schoone boordje en de sleur vaarwel te zeg gen? Er waren voorts eenige bekoorlijke meisjes, die een vredesgroep vormden en ze dansten vroolijk met stroopers, tirolers, Uncle Sam en ik weet niet wie, zoodat de internationale verbroedering ten minste ergens tot stand is gekomen. .Breng uw vacantie door in eigen land" was de propaganda-leus, die opgewekte meisjes in kamp kleed op hun rug hadden gespeld en als ze er alleen nog maar bij hadden geschreven in welk deel van Nederland ze hun tent wilden opslaan dan had men van te voren.... Doch genoeg. De stemming was dus uitmuntend en werd nog ver hoogd doordat een der leden van een Geldersche bruiloft een voordracht hield, die zeer droevig be gon maai- nog vroolijker eindigde. „The Rhythm Collegians" en Engel Paap met zijn Zandvoortsche visschers zorgden voor de dansmuziek en ook dat was dus in vertrouwde handen. Mej. C. Dingerdis en de heeren Bennik en van Leeuwen vormden de jury en zij verdeelden de prijzen als volgt: Groépen: Vredesvlag, Boerenbruiloft, Vacantie- gangers, Trekkers. Paren: Uitverkoop, Veldbouquet, Russische Boe rinnen, Bridge-dames, Geldersch Boerenpaar, Ker misklanten, Matrozen, Vliegeniers, Blauwbaard en zijn vrouw, Komisch paar, Robert en Bertram. Mooiste dame: Anjermeisje, Klok, Hongaarsch meisje, Kamerkatje. Actueel: Laatste nieuws, Distributie, Colporteur, Strooper met hond, Lappenkoning, Marketentster, Koetsier, SOIRéE-DANSANTE H. H. V. Men schrijft ons: Omitrent de door de H.H.V. Vereeniging van oud-leerlingen der Hoogere Handelsschool OH. B. S.-a) op Zaterdag 3. Februari in het Gem. Concertgebouw te houden soirée-dansante, kan worden vermeld, dat, behalve door de origineele „Ramblers" onder leiding van Teo Uden Masman medewerking zal worden verleend door Roy King en zijn band. Aan de versieringen en verlichting zal bijzon dere zorg worden besteed, terwijl voorts een af zonderlijke champagne-bar met passende stem mingsvolle muziek er toe zal bijdragen om dezen avond, hoewel geen bal-masqué zijnde, tot een hoogtepunt in den carnavalstijd voor Haarlem en omgeving te maken. LEZING OVER DE GOUDSCHE GLAZEN UITGESTELD. Wegens de slechte weersgesteldheid wordt de aangekondigde lezing van mr. Ryksen uit Gouda over de beroemde Goudsche Kerkramen voor de O.R.G. te Haarlem tot nader datum uitgesteld HOWELL BRIDGECOMPETITIE „LUCKY SEVEN' Dezer dagen werd een begin gemaakt met het verwerken van een bridge-competitie volgens het Howell-Systeem in het Bridge Home ,X.uoky Seven" aan de Alb. Thijmlaan te Heemstede. Hieraan wordt deelgenomen door acht paren sterke spelers. Na de eerste ronde is de stand: 1. de heeren Schayker en Zimmer 50' punten. 2. Mevr. en de heer Visser 49, 3. Mevr. Lohnis en de heer Schultsz 42, 4. Mevr. Wafelaar en de heer Hel leman 41 Vs», 5. Mevr. en de heer Göbel 41. 6. Mevr. Min en Mevr. Hoolwerf 34, 7. Mevr. en de heer Weenink 331? en 8. Mej. Proper en de heer Hoolwerf 32 V2 p. Dinsdag a.s. wordt de strijd voorgezet. PERSONALIA. B. en W. van Haarlem stellen aan den Raad voor aan de Meisjesschool voor M. O. te benoemen: mej. D. Geldof te Bus3um als tijdelijk leerares in de wiskunde en den heer J. van Ravenswaay te Haarlem als tijdelijk leeraar in het boekacuden. Verder stellen B. en W. voor den heer C. Lovrier die sinds 1 Januari jl. op wachtgeld gesteld was, te benoemen tot onderwijzer aan de Wouwer- mansschool. 60ste OPVOERING „SCHIJN EN WERKELIJKHEID". Het Nederlandsch Tooneel (directeur Cor van der Lugt Melsert, artistieke leiding: Cor van der Lugt Melsert., Albert van Dalsum. A. Defresne zal op Donderdag 1 Februari in den Stads schouwburg te Haarlem de 60e opvoering geven van het tooneelspel Schijn en Werkelijkheid (Shadow and Substance) in 4 bedrijven door Paul Vincent Carroll, welk stuk na de première in het einde van het vorig seizoen een ware zegetocht door het geheele land gemaakt heeft. Medewerkenden zijn: Charlotte Kohier, Mies Elout, Aline Markus, May Vollenga, Albert van Dalsum. Eduard Palmers, Johan Schmitz, Jacques Snoek, Guus Oster en Han Bentz van den Berg. De décors zijn ontworpen door Jacques Snoek. EEN GOUDEN FEEST. De Haarl. Slagers Patroons Vereeniging zal Dinsdag 30 Januari haar 50-jarig bestaan her denken. Op dien dag zal receptie gehouden worden in Hotel De Leeuwerik, Kruisstraat 's middags van 3.30 tot 4.30 uur. HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Om het zwemmen en het zwemmend redden onder de gemobiliseerden te propageeren waren de heeren A. J. Meijerink en Joh. M. Schmidt door een fortcommandairt uitgenoodigd om voor de militairen een voordracht te houden en de Bondsfilm te vertoonen. Het was het fort, waar Prins Bernhard bij een bezoek twee poppen voor de Prinsesjes waren aangeboden. De Prins heeft deze aardige attentie beloond door het persoon lijk aanbieden van eenige mooie foto's van de Prinsessen. Dat deze foto's in de cantine van „De Trekpleister" een oude, opgesierde paardenstal, de eereplaats kregen is te begrijpen. De heer Meijerink besprak het nut en de hy giënische beteekenis van het zwemmen en daar na het zwemmend redden. De heer Schmidt ver toonde de film „Nederland is een waterland" en gaf een verklarende explicatie. De ongeveer 250 officieren en manschappen toonden veel belangstelling voor de voordracht en voor de film. Als toegift verscheen nog op het witte doek de film: „Het zwemmen van Haarlem- sche blinden". Aan de twee heeren werd door den kapitein dank gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Doos inh. vleesch, Webbe, Begijnhof, Bestelhuis 2 Distributiekaarten; Bureau van Politie Smede- straat Etui met vulpen en potlood: Oudolf, Boog- straat 10. Bouvier, Fransche Bulldog, Kat, Katje Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt 24; Jekker, Hemperman, Pleiadenstraat 100; 5 Loten, Maker Van 't Hoffstraat 65; Portemonnaie m. inh., De Boer, Reitzstraat 68: Pak m.i„ Traksel, Gen. Bothastraat 67; Ringetje, Conpiët, Javastraat 7. Gymnastiekschoen, Mooy, Haarlemmeriiedestr 8; Slede, Klitsie, Houtmankade 23; Melkbus sleutel, Fennis, N. Raamstraat 15; Combinatie tang. Schouten, Ruysdaelstraat 18rood; Vulpot lood, Delhez, Aelbertsbergstraat 81 ^KIN/T IN UTTlRIN^j HET TOONEEL. „KUNST NA ARBEID" ,,DE SCHADUW VAN HET VERLEDEN" „De schaduw van het verleden" rust nog niet op de tooneelvereeniging „Kumst na Arbeid" want die bestaat nog geen jaar. Het gelijknamige too- neelstuk van Jaap van der Poll dat Zaterdagavond in hotel „De Leeuwerik" door deze jonge vereeni ging werd opgevoerd kan dus niet vergeleken wor den met andere opvoeringen van deze vereeniging. Het stuk speelt in de Zwitsersche bergen. Dat is de eenige frischheid waar het op kan bogen, want het behwndelt een dramatisch thema zóó, dat de sentimentaliteit er aan alle kanten afdruipt. Het geluk van een Zwitsersch boerenechtpaar wordt wreed verstoord doordat de ontaarde broer van den man, die vroeger een verhouding gehad heeft met de vrouw, weer terug keert en dreigt alles aan den echtgenoot te vertellen als de vrouw er niet in toe wil stemmen de oude betrekkingen weer aan te knoopen. De arme vrouw wordt drie bedrijven lang gekweld door het dilemma: mijn man alles vertellen en mijn huwelijk verwoesten óf het voorstel van zijn broer aannemen en mijn geluk opofferen. Ze kiest het laatste. De broer zal haar op een eenzamen tocht naar een hut in de bergen ver gezellen. Onderweg duwt de door smart half krank zinnige vrouw hem echter in een afgrond. Dat is dus niet bepaald een opwekkende ge schiedenis en men kan zich voorstellen, dat dit drama aan de spelers zware eischen stelt. „Kunst na Arbeid" had er misschien verstandiger aan ge daan eerst eens haar krachten op het lichtere genre te beproeven doch aan den anderen kant bleek herhaaldelijk, dat het publiek door „De schaduw van het verleden" uitermate werd ge boeid. „Spaart uw critiek niet", zei de voorzitter der vereeniging in zijn openingswoord tot de re censenten. Als de aanwezigen dus de leden der vereeniging echter kennelijk zeer ingenomen zijn met een opvoering is de verslaggever geen lid der vereeniging die misschien niet zoo ge noten heeft, dan niet bijna verplicht te spreken van een „geslaagden" avond? En dit te meer daar er in deze opvoering veel te waardeeren viel. Daar was allereerst een uitste kende vertolking van mej. Bep de Mon, die in de rol van de ongelukkige vrouw al haar talent dat ze zeker heeft kon ontplooien. Vooral haar dui delijke uitspraak en losse manier van bewegen vielen op. Zij was ook de eenige, die in de drama tische scènes er waren er heel wat, ten volle tegen haar rol was opgewassen. Haar man, de heer J. J. H. Koelemeyer had vele verdienstelijke momenten doch zijn spel was te vaak onderhevig aan inzinkingen en schoot, al weer in die dramatische scènes, in kracht tekort. De schurkachtige broer werd met overtuiging ge speeld door den heer J. Orschots. Zijn samenspel met Bep de Mon in het tweede bedrijf was wel het hoogtepunt van den avond. De heer A. v. d. Haak was een waardige Pater Clemens, terwijl de heer P. J. C. van Kleef van den rondborsten veekoopman Babesepp een koste lijk type maakte. Jammer was het dat mevr. Koe lemeyer als de oude mevrouw Renner wel zeer zwak speelde. Zij was bovendien achter in de zaal niet te verstaan. Mej. Cor de Mon was een aar dige dienstbode en mevr. Paap een hartelijke, mee levende buurvrouw. Mevrouw J. de Mon-Lugtig had de regie voor haar rekening genomen. De rol vastheid was over het algemeen zeer goed. Alleen deed het in het eerste bedrijf eenigszins komisch aan Pater Clemens te hooren beweren „het is jam mer, dat mijn handen na mijn laatste ziekte zoo beven", terwijl zijn hand zoo vast als een rots zijm wijnglas in de lucht hield. Dat zijn van die ern stige oogenblikken waarop het publiek begint te lachen. Overigens heeft men daar Zaterdagavond niet veel gelegenheid voor gehad. B. K. Haarlemsche Orkest Vereeniging ZONDAGNAMIDDAGCONCERT. Het programma van Zondagnamiddag voerde ons in zijn eerste helft heen en terug of, beter gezegd, terug en heen door de muziekgeschie denis. Van het eind der 18de eeuw gingen we naar het midden der 17de, om dan een snelvlucht in de richting van onzen tijd te maken, waarbij een tijdruimte van 2V2 eeuw in een paar minu ten werd afgelegd. Zoo was de reis van Cimarosa over Cesti naar PiernéDuparc. In de Ouverture van Cimarosa's Opera „H Matrimonio segreto" („Het geheime Huwelijk") vindt men den stijl terug, die haast kenmerkend voor de muziek van het laatst der 18e eeuw ge noemd zou mogen worden en waarvan Mozart wel de meest typische en meest geniale verte genwoordiger was. De aanvangsaccoorden van Dinges gaf z'n oogen goed den kost. En zoowaar, bij een oud-roest-koopman, zag hq iemand staan onderhandelen over den verkoop van een gloednieuwe twee-per- soons fiets. Dinges zag direct dat het zijn tandem was en luid begon hij: „Houdt den dief!" te schreeuwen. Niet zoodra zag de laatste, dat hq ontdekt was, of hij sfirpng <g> do fiets ea vloog steg» Dinges zag tusschen het oud-roest een paai- rolschaatsen liggen. Hij gooide een gulden naar den koopman, bond de rol schaatsen onder en vloog den dief achter na. Op de markt verwekte één en ander groot opzien. Wat was er nu weer aan de hand? De menschen keken lachend naar den dikkerd op rolschaatsen, die de gekste qgprioleji maakte. Links, rechtsDinges zwoegde voort. Bij het einde van de markt moest hq echter omzwenken en dat ging niet, zoo als hij dat wel gewenscht had. Dinges struikelde, kwam weer overeind, strui kelde opnieuw, waarna hij, met z'n 200 pond gewicht, in een mand met eieren van een koopvrouw vieL Van de eieren bleef niet xeel o_v,er.o.»M Wapen U tegen hei ^EVAAR -ar KOUVATTEN- Bescherm Uw keel. luchtpijpen en longen met antiseptische tegen koude vochtigheid en infectie (Adv. Inges Mei Cimarosa's Ouverture schijnen een transpos Vs toon omlaag van die van Mozart's „Z berflöte"-ouverture; het vervolg toont geest: wantschap met de ouverture „Figaro's Ho zeit". Die dient toch ook als voorspel voor huwelijkscomedie, zou men kunnen opmerka De opgewekt vertolkte ouverture vormde zonnige inleiding van den middag en ben j nige stemming vonden we terug in de bi; ductie van het 2de deel van Pierné's On rium „La Croisade des Enfants", subtiele ziek, bij welker verklanking de solo-hobo en solo-viool zich onderscheidden. Maar wat tusschen en na deze beide weri kwam, was een en al droefgeestigheid. Die sp zoowel uit de in klassieken eenvoud geschrc Aria „Tu mancavi" van Marco Antonio C als uit de voorname weelde van Dups „Chanson triste" en „La Vic antérieure". mezzosopraan Bodi Rapp droeg ze voor, met geleiding van het orkest. Nu kon haar g( geschoolde stem, waarvan het timbre in de tonen naar dat eener alt zweemt, voorzeker bekoring schenken, een bekoring die slecht! en toe door een lichte neiging tot te hooge ir natie iets verminderd werd. Maar door haar grammakeuze kregen we niet meer dan een zijdigen indruk van haar artistiek vermogen ook deze had. vooral in Duparc's Liederen, der tegenstellingen kunnen verdragen. Er eenige terughoudendheid of bedeestheid in hi misschien door het ongewende van het met- kest-zingen.Gaarne hadden we echter ook eena varen wat zij in een blijder genre vermag geven. Wellicht blijft dit voor een eventueel f gend optreden bewaard. De zangeres oogsttei warmen bijval. De tweede programmahelft werd ingenoi door Tschaikowsky's Vijfde Symphonie, lievelingswerk zoowel van Marinus Adam als het publiek. Daar deze symphonie nog kort leden op een ledenconcert gespeeld is, kunm we met de vermelding volstaan. K. DE JONG. De Ned. Herv. Kerk te Spaarndai Wordt weer hersteld. Toen eenige jaren geleden bleek, dat de to van de Nèd. Hervormde kerk in voormalig Spaa dam scheef was gezakt en daardoor gevaar oj verde voor de omgeving, is deze aan de gemee Haarlem in eigendom toebehoorende toren, we niet meer kon worden hersteld, na overleg met Rijksbureau voor Monumentenzorg gesloopt, afgekomen deelen zijn gemerkt, opgemeten en waard. De ontstane opening is waterdicht, afgei ten, terwijl voorts de spantpooten, welke vei waren, zijn hersteld. Daarbij is voorts gebleS dat ook het kerkgebouw noodzakelijk diende worden hersteld. Aangezien B. en W. het voor de landelijke ore ving van groot belang achten dat het silhouet dit kerkje zoo spoedig mogelijk in zijn ouden stand wordt teruggebracht, hebben zij zich wend tot den Minister van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen, Gedeputeerde Staten van Noo hollan;d, de Synode der Ned. Hervormde Kerk Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Spas dam. Het resultaat van een en ander is, dat de nanciering van de herstellingskosten (onderscl denlijk f 2.600.— en f 6.000.—) geregeld zijn, gemeente Haarlem zal daarbij een bedrag f 1995 voor haar rekening nemen. B. en W. stellen den raad voor thans tot hen te besluiten. CURSUSSEN VAN DE VOLK SUNI VER SITE In verband met de tijdsomstandigheden heeft bestuur van de Volksuniversiteit gemeend het' mende programma waarvan de avonden voor militairen toegankelijk zijn een zoo tiekkelijk mogelijk karakter te geven. De Greshoffcursussen een aantal lezingen lichtbeelden en filmvertooningen waarvoor in leg met het bestuur v. d. Dr. Greshoffstich! onderwijzers en onderwijzeressen vrijen toe? hebebn heet ditmaal: Een reis naar het Zuid Een film over België en Parijs wordt vertoond, er komt een avond van Ir. J. H. Plantenga, dii d. Acad. voor Beeldende Kunsten te 's Gravenhi gewijd aan het eeuwenoude kasteel van sailles. Van beteekenis is de leergang van Prof. Dr. Pos over Inleiding tot de Wijsbegeerte. Prof. Pc hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam docent. Men weet uit ervaring, hoe verruimend verrijkend een cursus in de wijsbegeerte kan Een godsdienstige cursus „De bedreiging^ onze beschaving" wordt gehouden door Ds. Waardenburg. Van de werkcursussen waaronder de v« gezette Engelsche taal door Dr. P. J. v. d. Vooi die ditmaal geheel op de praktijk is ingesteld noemen wij nog: „Latijn lezen" door Dr. Spoek NA HET FEEST. Naar wij vernemen heeft de commissie uit Spoorwegpersoneel, die zich had gevormd, ten tei gelegenheid van het eeuwfeest der Nederla sche Spoorwegen het Haarlemsche station te sieren het batig saldo verdeeld en wel onder de herstellingsoorden der Ned. Spoorwegen, de eeniging tot bestrijding der Tuberculose onder Spoorwegpersoneel en het Algemeen Steuncon Haarlemsche Kano-Vereeniging. In café-restaurant Brinkmann aan de Gr: Markt te Haarlem hield de Haarlemsche Kano eeniging Zaterdag haar feestavond ter gelegen) van het 10-jarig' bestaan. Deze feestavond had e; lijk in September van het vorig jaar plaats moe hebben, maar hij is toen door den toestand ui; steld. Nadat de voorzitter, de heer W. van Baren, kort openingswoord gesproken had, werd eerst poosje gedanst, waarna de conferencier Huib Meurs op het tooneel kwam met zijn sprekende en eenigen tijd later als Peter Pech. Zijn numn vielen goed in den smaak. De slagwerker Jan C ritse bracht een paar xylopoonnummers ten hoore. Hij kreeg een luid applaus. Opgevoerd werd door de H. K. V.-leden tooneelstukje „Jochem Pezel wat ben je voor ezel". Ook dit had veel succes. Aan den voorzitter werd een bureaulampje feboden, waarna de prijsuitreiking van de onö nge wedstrijden volgde. Huib van Meurs trad nog een keer op om toespraak te houden als afgevaardigde van dames uit de zaal. Hierna volgde de verloting. Ook werd nog een sinaasappeldans gehouó Tusschen de nummers door werd eveneens geda De muzikale begeleiding werd verzorgd door de VogeL

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6