JlaaisU BuiMen f Uit de Oatstieken BURGERLIJKE STAND Bronchitis MAANDAG 29 JANUARI 1940 HAARDE M'S D A G B E A D 9 Vijfduizend Decnsche gezinnen nemen Finsche kinderen op. KOPENHAGEN, 29 Januari. (Havas). De be sprekingen tusschen den Finschen minister van Sociale Zaken, Fagerholm, en den burgemeester van Kopenhagen over de evacuatie van Finsche vrouwen en kinderen zijn geëindigd. Men is over een gekomen, dat slechts de geëvacueerden, voor wie in Zweden en Noorwegen geen plaats meer is, naar Denemarken zullen worden gebracht. Vijf duizend Deensche gezinnen, waarvan de helft op het platteland, hebben zich bereid verklaard Fin sche kinderen op te nemen. Fagerholm heeft verklaard dat binnen een maand de eerste honderd kinderen in Denemarken zou den aankomen. Naar gelang van de ontwikkeling in den toestand zouden later verscheidene duizen den kinderen van de Deensche gastvrijheid ge bruik moeten maken. JOEGO-SLAVISCHE MINISTERS AAN GEVAAR ONTSNAPT. i Verscheidene ministers, die terugkeerden uit Zagreb, zijn gisteravond aan een groot gevaar ont komen. De express, waarmede zij reisden, kwam nl. in botsing met een goederentrein op een klein station, niet ver van Rouma. Gelukkig waren de gevolgen niet ernstig. Volgens de eerste berichten zijn de premier, Tsvetkowitsj, en de minister van Financiën, Choutey, licht gewond. GOUDEN JUBILEUM Heden, Maandag, herdacht de heer L. v. d. Oord het heuglijk feit, dat hij vijftig jaar geleden zijn bedrijf, een groothandel in aardappelen, geves tigd Koudenhorn 88, oprichtte. Als kleinhandelaar in aardappelen en groenten begonnen breidde de heer v. d. Oord zijn zaken al spoedig uit, met het gevolg dat eenigen tijd later zijn bedrijf zich geheel aan den groothandel in aardappelen wijdde en thans onder de voor naamste in Haarlem gerekend mag worden. De zaak geniet een uitstekende reputatie, waartoe het goede voorbeeld en de stoere werkkracht van den eigenaar ongetwijfeld het hunne hebben bij gedragen. Sedert tien jaar heeft de heer v. d. Oord zich uit de zaken teruggetrokken en de leiding over gelaten aan zijn zoon, den heer J. J. v. d. Oord. Reeds Zaterdag j.l. werd de heer v. d. Oord Sr. door de collega's groothandelaren in aardappelen gecomplimenteerd, waarbij hem een gecalligra- feerde oorkonde werd aangeboden. Vandaag ontving hij een groot aantal schrifte lijke en mondelinge gelukwenschen en een groot aantal bloemstukken. In den namiddag zou hij voorts officieel worden gelukgewenscht door de afgevaardigden van verschillende organisatiebe- sturen van den kleinhandel in zijn branche. Vorst en rioolgassen. Riooldampen in woningen. Een abonné vraagt ons, welke gemeentelijke instantie gewaarschuwd moet worden, als men in zijn woning rioolgassen bespeurt. Veroorzaakt de vorst het optreden van riool gassen in de woningen? Wij hebben hiernaar eens geïnformeerd, omdat, behalve de onaangename geur, deze gassen bovendien niet ongevaarlijk zijn. Rioolgassen kunnen in de woning komen door een gebrek aan den afvoer naar het riool, bijvoor beeld doordat de loos-inrtiching van een w.c. dooi de vorst onklaar raakt. Zoolang de vorst duurt bestaat er intusschen weinig gevaar, want het ijs sluit den afvoer hermetisch af. Uit het loodgietersbedrijf kon men ons dan ook mededeelen, dat uit deze oorzaak tot dusver zoo goed als nergens riooilucht in de huizen is waar genomen. Uit andere oorzaak dan wel? Ja, verklaarde onze zegsman, wij zijn de laatste dagen meermalen geroepen omdat men gaslucht in huis rook. Dat bleek bijna altijd riool- gas te zijn. Vooral in het Leidsche kwartier doet dat euvel zich voor. De verklaring is vermoedelijk deze: de rioleering is daar ter plaatse het oudst en zal hier en daar wel scheurtjes vertoonen, waardoor rioolgassen kunnen ontsnappen. Nu is dat onder normale omstandigheden niet bezwaar lijk. Die gassen vinden hun weg wel door den po- reuzen grond en niemand heeft er last van. Nu echter is de grond hard bevroren en het gas zoekt dus een uitweg daar, waar de grond niet bevroren is, te weten onder de huizen. Op verschillende plaatsen is dat voorgekomen. Wat wordt daartegen gedaan? Omdat het dikwijls niet uit te maken is of het lichtgas dan wel rioolgas is. wordt in voorkomen de gevallen het Gasbedrijf gewaarschuwd. Deze dienst heeft dan, als het rioolgas bleek te zijn, een opening in den grond buitenshuis gemaakt, waardoor het gas kon ontsnappen en meestal werkt dat afdoende. Aan het Gemeentelijk Gasbedrijf kon men deze inzichten wel deelen. Inderdaad heeft men de hulp als hierboven omschreven, den laatsten tijd meer dan eens verleend, niet alleen in het Leid sche kwartier, maar ook elders. Intusschen blijft men bij ieder geval de mogelijkheid behouden, dat lichtgas de oorzaak is. De strenge vorst toch kan een enkele maal het springen van een gas leiding veroorzaken. Overigens geloofde de direc teur van het Gasbedrijf wel, dat rioolgas voor het meerendeel de schuldige is. Verontrustend is de toestand niet. Niettemin is het natuurlijk gera den,, wanneer men gaslucht of rioolstank in huis waarneemt, den gasfitter-loodgieter te waarschu wen, die beoordeelen kan of het Gasbedrijf te hulp moet worden geroepen. HAARLEM 29 Januari Bevallen: 24 Januari: N. E. IJ. Feibelmann-Hof- mann, z. M. N. de Reus-van Dijck, z. 25 Jan.: E. M. Kok-Möszner, d. C. A. M. Siemers-van den Brink, d. C. A. L. Drost-Felix, d. B. H. Verdonk-van Wijlen, d. 26 Jan.: A. Kessens- Polak, d. K. A. Kleinhout-Knol, d. 27 Jan.: C. M. van Diessen-de Wit, d. A. M. J. Haack- Nijhuis, d. C. A. M. Verbeem-de Groot, z. H. de Goede-Cop, d. C. J. M. Smits-Koopman, z. J. H. Engel-van Delft, d. A. C. Verweij-Tempe laars, d. A. A. Kollaard-Westrik, d. 28 Jan.: B. Wijtkamp-van Kleef, z. M. M. Seggelink- Kienjet, d. G. de Vries-Meijer, d. L. C. de Vries-van der Ploeg, z. 29 Jan.: W. Bos-de Klerk, d. Overleden: 26 Jan.: E. E. Martens, 79 j., Kouden horn, 27 Jan.: M. C. van Halen. 47 j.. Gasthuis straat, H. 14 j.. d. van P. Th. de Winter. Thorbecke- straat, D. de VriesCorver, 71 j., Rijksstraatweg, M. H., 1 m.. z. van H. J. Jansen, Kamperlaan, B. Hoitingh, 63 j.. Ternatestraat. 28 Jan.: M. G. Aalde- rink, 86 j.. Badelochstraat. N. Kluijver, 68 j„ Voor helmstraat. E. Haven. 65 j.. Burgwal. Gehuwd: 27 Jan.: R. H. Uijtenbogaart en M. J. D. H. van der Kuij. Zweedsche handelsvloot verloor in totaal 29 schepen. Tweehonderd zeelieden kwamen daarbij om het leven. STOCKHOLM. 28 Januai. (D.N.B.) „Nya Dag- ligt Allehanda" schrijft dat tot dusver 29 Zweed sche schepen, tezamen rond 60.000 bruto register- ton, door den oorlog verloren zijn gegaan. Onge veer 200 Zweedsche zeelieden zijn daarbij om het leven gekomen. In de eerste vijf maanden van den wereldoorlog verloor de Zweedsche koopvaardij vloot slechts 16 schepen'met een inhoud van 18.778 bruto registerton. MAILNIEUWS Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch Indië, zeepost: 2 Febr per s.s. Kedoe van Rotterdam; 17 Febr. per s.s. Saparoea van Amsterdam; mail: 4 Febr. per m.s. Dempo van Genua; 19 Febr. per m.s. Chr. Huygens van Genua; luchtpost: 30 Jan., 3 Febr. per trein tot Napels. Suriname, zeepost en mail: 7 Febr. per s.s. Crijns- sen van Amsterdam; luchtpost: per transatlanti- schen luchtdienst 1); 4 Febr. per ld. ItaliëZuid Amerika; 1 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika: 10 Febr. per l.d. van New York. Aruba, Bonaire, Curacao, Saba, St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail: 5 Febr. per s.s. Breda van Amsterdam; 7 Febr. per s.s. Crijnssen van Amster dam; luchtpost: als Suriname. Amerika (V. S. v.), Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 10 Febr. per s.s. Noordam van Rotterdam; luchtpost: per transatlantischen luchtdienst 1); 10 Febr. per Id van New York. Luchtpostcorrespondentie voor Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica en Peru wordt bovendien ver zonden 1 Febr. per ld. FrankrijkZ. Amerika; luchtpoststukken voor Cuba, Ecuador, Columbia en Peru kunnen eveneens op 4 Febr. worden verzonden per ld. ItaliëZ. Amerika. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 3 Febr. per s.s. Westland van Amsterdam; luchtpost: 4 Febr per ld. ItaliëZ. Amerika; 1 Febr. per ld. Frankrijk Z. Amerika; 10 Febr. per ld. van New York. Barbados, Trinidad, mail: 7 Febr. per s.s. Crijns- sen van Amsterdam: luchtpost: per transatlantischen luchtdienst 1); 10 Febr. per ld. FrankrijkZuid Amerika; 10 Febr. per ld. van New York. Venezuela, mail: 7 Febr. s.s. Crijnssen van Am sterdam; luchtpost: als Suriname. China, Philippijnsche Statenbond, Japan x). Jehol x), Mantsjoerije x), mail: 1, 5 Febr. via Sibe rië; luchtpost: China per Engelschen luchtdienst 3); Philippijnsche Statenbond; 10 Febr. per ld. van New Yoi'k of per transatlantischen luchtdienst 1). x) Naar deze landen kan geen luchtpostcorres pondentie worden verzonden. Egypte, Cyprus, Palestina, Oost-Afrika. mail: 4 Febr. per m.s. Dempo van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Br. Indië, Birma, Australië, mail: 31 Jan., 3 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engel schen luchtdienst 3). Ceylon, mail: 31 Jan., 3 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: p. Engelschen luchtdienst 3). Siam (Thailand) x), Malaya, mail: 4 Febr. per m.s. Dempo van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien vei-zonden per ld. NapelsBandoeng. Saoedi (Arabisch. Koninkrijk), mail: 4 Febr. per m.s. Dempo van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Hongkong, mail: 31 Jan., 3 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). Syrië x), Irak, mail: 4 Febr. per m.s. Dempo van Genua; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcox'respondentie voor Syrië wordt eveneens per Franschen luchtdienst vei-zonden 2). Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail: voorloopig als Spanje. Senegal, Ivoorkust, mail: voorloopig als Frank rijk; luchtpost per ld. FrankrijkZ. Amerika 2). Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: per Franschen luchtdienst 2). Sierra Leone, Liberia, Goudkust x), mail: voor loopig als Engeland; luchtpost: per ld. Frankrijk— Z. Amerika 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Ivoorkust wordt per Engelsche luchtdienst verzonden 3). Nigeria, mail:' voorloopig als Engeland; luchtpost: pei Engelschen luchtdienst 3). Unie van Z. Afrika, Mozambique, mail: 31 Jan., 3 Febr. via Engeland van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Nieuw Zeeland, mail: 10 Febr. per s.s. Noordam van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht woi'dt er noch tans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korten termijn scheepsgelegenheid naar overzeesche landen wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig publici teit kan worden gegeven. In verband hiermede wordt verzocht voorhanden correspondentie regel matig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voor behouden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met een be paald schip post te vervoeren, zoodat aanduidingen als per s.s. (naam van het schip)" achter wege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders op him stukken naar buiten-Europeesche bestemmin gen, waarmede geheel of gedeeltelijk rechtstreek- sche verbinding met onder Nederlandsche vlag va rende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Nederlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduiding niet draagt wordt met de eerstvolgende beschikbare gelegenheid verzonden Buslichting voor nachtposttreinen geven aan sluiting. 1) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Portugal. 2) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Frankrijk. 3) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Engeland. ju» imi#7 ZANDVOORT J. SCHIPPERS OVERLEDEN. Zaterdag is, alhier, een bekend middenstan der, de heer J. Schippers in den ouderdom van 63 jaar plotseling overleden. De heer Schippers, wien de belangen der mid denstanders steeds zeer ter harte gingen, was een van de oprichters van de Zandvoortsche Handels vereniging. waarvan hij ruim 29 jaar penning meester was. Wrijf deze aangename zalf op keel, borst en rug. Zij werkt als pappleistcr en door de geneeskrachtige dampen, die U vele uren inademt. Verwijdert slijm en congestie en de ademhaling wordt rustig. (Adv. Mgez Med.i BEVERWIJK Verhooging van statiegeld voor veilingkisten. Prijsstijging van hout de oorzaak. In verband met de belangrijke prijsstijging van de nieuwe veilingkisten hebben het bestuur van de Vereenigde Veilingen en de directie van de B.E.T.-veiling besloten het statiegeld te verhoo- gen, met ingang van 2 Februari a.s. Aan alle aanvoerders is een circulaire uitgereikt, waarin de tuinders worden verzocht alle kisten uiterlijk 30 Januari te doen veilen of ledig in te leveren, omdat deze voor 2 Februari moeten wor den voorzien van een stempelmerk. Vanaf dien datum wordt het statiegeld voor de kisten ge bracht op tenminste 60 cent. Het is den tuinders ten strengste verboden na 2 Februari kisten aan te voeren, die niet opnieuw gestempeld zijn. De directies van de veilingen hebben in gezamenlijk overleg besloten dit als bedrog tegenover de koopers te beschouwen en daartegen strenge maatregelen te nemen Zoo zullen de koopers en de schippers het recht heb ben zulke kisten eenvoudig als niet-geleverd van de rekening te laten afschrijven, zoodat niet al leen de kist, maar ook het daarin verpakte pro duet niet behoeft te worden betaald. HAARLEMMERMEER UITSLAG AANBESTEDING. Bij de gehouden openbare aanbesteding van het bouwen van een dubbel en een enkel woon huis aan den Schipholdijk alhier voor rekening van den heer C. J. Voordewind te Amsterdam werd ingeschreven als volgt: Perc. I Grond-, be ton-, metsël-, timmer- en ijzerwerk; C. v. d. Beek te Haarlem voor f 16619, C. v. Dijk en Zn., Nieuw- veen f 15614, G. Roosloot te Bergen fN.H.) f 15435, Gebrs. v. Keulen te Halfweg f 14887. H. C. Albers, Amsterdam f 14565, G. Roos, Badhoevedorp f 14440; Perc. II Lood- en zinkwerk en leidingen: A. Harmsen, Amsterdam f 1695; Perc. I en II te zamen: E. Koning, Amsterdam f 19030; Perc. III Schilder-, glas- en behangwerk: E. Koning f 1123, A. Greuter, Volendam f 1110, E. Veerman. Amster dam f 869, Zoet en Leeghwater, Amsterdam f 864; Massa: J. Smit Jzn.. Haarlem f20450. E. Koning f 20153. C. v. Dijk en Zn.' f 18293. J. Hoeksel, Gou da f 17260, H. C. Albers. Amsterdam f 17165, Gebrs. Akerboom, Rijpwetering f 15843; Gunning aan gehouden. OUD-RAADSLID L. v. REEUWIJK OVERLEDEN. Op 68 jarigen leeftijd is overleden een bekend ingezetene dezer gemeente, de heer Leendert van Reeuwijk, wonende aan den Hoofdweg bij den Vijfhuizerweg nabij Hoofddorp, die de ontwikke ling van den hem lief geworden Haarlemmer meerpolder gedurende tal van jaren heeft mee gemaakt en daaraan, zoowel op landbouwgebied als ander terrein, heeft medegewerkt. Ook als lid van den gemeenteraad van Haar lemmermeer heeft de heer v. Reeuwijk die be hoorde tot de liberale partij en deze op uitnemen de wijze heeft voorgestaan en behartigd des tijds vele goede diensten bewezen. GEMEENTERAAD Vergadering van den raad der gemeente op Woensdag 31 Januari 1940 des namiddags om twee uur. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school nummer 3 te Vijfhuizen. Voorgedragen worden de dames: 1. J. Baldor, tij delijk onderwijzeres aan de openbare lagere school nummer 1 te Hoofddorp; 2. W. Mienis, kweekelinge met akte aan de openbare lagere school nummer 9 te Zwanenburg: 3. A. C. van Vuure, tijdelijk onderwijzeres te Nieuwer Am^tel. 3. Verzoeken inzake artikel 13 der lager onder wijswet 1920. 4. Voorschot krachtens de landarbeiderswet. 5. Voorstel inzake de toepassing van artikel 22bis van de lager onderwijswet 1920. 6. Overdracht van een perceel gemeentegrond aan het bestuur van de vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den bijbel te Hoofddorp. 7. Uitgifte in opstal van een perceel gemeente grond, gelegen langs den Aalsmeerderweg nabij -ie openbare school nummer 7. 8. Instelling van een commissie van bijstand voor de plantsoenen. 9. Benoeming van vijf leden in de commissie voor de plantsoenen. 10. Vaststelling van de 9e suppletoire begrooting dienst 1939. 11. Nadere vaststelling van de verordening, re gelende het beheer van het gasdistributiebedrijf 12. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwbenoemde raadslid P. J. F. Ligthart, wo nende te Zwanenburg, 13. Rondvraag. AFVALRACES OP DE IJSBAAN. Het bestuur der ijsclub Haarlemmermeer orga niseerde Zaterdagmiddag afvalwedstrijden op de ongeveer 500 M. lange baan. Na iedere ronde viel de laatste man af. Om gedurende de race de spanning er in te brengen, werden klassementspremies uitgeloofd. De uitslagen luiden als volgt: Ouderen: 1. W. Tromp, 2. F. Mulders (bui ten mededinging), 3. A. Reynders. Jongeren: 1. R. v. Kalmthout, 2. G. Karreman; 3. G. Thuis. De heer C. Meeuwig reikte de prijzen uit. Hij bracht dank uit aan de gevers, waartoe ook sla gers uit Hoofddorp behoorden. IJMUIDEN BESOMMINGEN Loggers: KW 114 f2270; KW 35 f2295. Zweedsche kotter: GG 69 f 310 Hollandsche kotters: IJM 210 f 1400; HD 108 f2290; KW 10 f620. Manden. Trawlers: 825 Viking Bank IJM 183 f 8990 550 Petten IJM 49 f 5700 NAAR DE YTSSCHERIJ. De trawler Bergen IJM 16 is hedenmorgen na de defecte dynamo gerepareerd te hebben, naar Jr visscberij vertrokken. Vandaag zouden ook vertrekken de Delft IJM 17 Adelante IJ Ml9. Morgen vertrekt vermoedelijk de Knikker IJM 4 en Woensdag as. de Protin us IJM 85. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 29 Januari 1940 Tarbot 120107 cent per K.G. Tong 16095 cent per K.G. Heilbot 133106 cent per K.G. Groote schol f 18—f 17.50 per 50 K.G. Middel schol f 18—f 17,50 per 50 K.G. Zetschol f 25—f 20,50 per 50 K.G. Kleinschol f 25f 16,50 per 50 K.G. Bot f 11—f 9 per 50 K.G. Schar f 18—f 4,90 per 50 K.G. Groote schelvisch f31f25,50 per 50 K.G. Middel schelvisch f 32—f 26 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 28f 20,50 per 50 K.G. Kleine «schelvisch f23f 15 per 50 K.G. Groote gul f 20,50f 16 per 50 K.G. Wijting f 10,50—f4,50 per 50 K.G. Versche haring £11,50 per 50 K.G. Kabeljauw f80—f45 per 125 K.G. Vleet f 1,65f 0,55 per stuk Leng f 2,25f 0,68 per stuk Koolvisch f 1,25f 0,20 per stuk Rog f 13,50f 9 per koop. ZEEVISSCHERIJ LEVERDE IN 1939 3 MILLIOEN JIINDER OP DAN IN 1938. 61.2 millioen K.G. lager. DE NOORDZEE ALS HARINGVIJVER. Ofschoon officieele cijfers omtrent de op brengst der Nederlandsche zeevisscherij in 1939 nog niet zijn gepubliceerd, stellen de voorioopige cijfers van de maandoverzichten van de afdeeling Visscherijen van het De partement van Economische Zaken ons na eenige optel-sommetjes in staat, deze op brengst nauwkeurig te berekenen. Een ver gelijking van het resultaat van 1939 met dat van 1938 toont aan, dat de oorlog van zeer grooten invloed op de uitkomst is geweest, waarmee we trouwens niets nieuws vertel len. Leverden de ?erste acht maanden van beide jaren een vrijwel gelijk resultaat op, zoowel wat de gevangen hoeveelheid, als was de opbrengst betreft, een heel ander beeld toonen de cijfers van de laatste vier maanden, de maanden, waarop de oorlog zijn invloed heeft doen gelden In deze maanden toch was de aanvoer in 1939 meer dan 50 mill. KG. minder dan in 1938, n.l. 26.9 mill. KG. tegen 87.7 mill. K.G Daar staat echter tegen over, dat door de veel hoogere prijzen, die in de oorlogsperiode werden betaald dan in de periode van vóór den oorlog, eei\ deel van de schade kan worden ingehaald: voor de nog geen 27 mill K.G.. gevangen in de vier oorlogsmaanden be taalde de handel bijna 5 millioen gld.. terwijl de 87.7 millioen K.G. van ditzelfde tijdvak van 1938 ruim 7.8 mill. gul. opbrachten. Vooral de haring. De oorlogsconjunctuur deed zich vooral gelden bij de haring, bij de pekel- en steurharlng zoowel als bij de versche haring Driemaal zoo groot was de aanvoer van pekel- en steurharing In de laatste vier maanden van 1938 dan in de laatste vier van 1939. Maar de opbrengst? Deze was slechts 1/3 meer, n.l. resp. ruim 3.4 mill, gld en ruim 45 mill. Aan versche haring leverden de oorlogsmaanden van 1938 ca. 4 mill K.G. op en de laatste vier maanden van 1938 bijna 182 mill. K.G. Hiervoor werd betaald resp. 641.401 en 1.095.962. Wanneer men er rekening mee houdt, dat. nadat begin September de geheele drijf net visscherij kwam stil te liggen en daarna eerst op 14 October de visscherij geleidelijk werd hervat om in November en December met een beperkt aantal schepen (331 reizen in 1939 tegen 1090 in 1938), te worden uitgeoefend, springt dui delijk in het oog, dat de resultatèn per reis stuk ken beter waren Vele haringreederijen hebbeu het dan ook aan de visscherij in de oorlogs maanden te danken, dat 1939 nog. tegen alle verwachting in een goed jaar is geworden Het is bekend, dat tal van haringloggers in deze maanden een veelvoud van -een normale jaar teelt hebben opgebracht. Vóór en na den oorlog. Om duidelijk te kunnen aantoonen, welke de gevolgen van den oorlog voor de visscherij zijn geweest, hebben we de cijfers voor 1939 gesplits- in die van acht maanden vóór en vier maanden na den oorlog. In de maanden Januari tot en met Augustu: bedroeg de aanvoer 41.690.690 K.G. met een op brengst van 6.379 312 tegen resp. 42.219.914 K.G. en 6.448.403 in hetzelfde tijdvak van 1938.. De aanvoer in de maanden September tot er. met December 1939 bedroeg 26.951.401 K G met een opbrengst van 4.944.184 en voor dit tijd vak van 1938: 87.705.071 K.G. en 7.876.468. De totale opbrengst der Nederlandsche zeevisscherij bedroeg in 1939 dus 68 642.091 K.G. met een waarde van 11.323.496. tegen in 1938: 129.925 885 K.G en een waarde van 14.324.871 De algeheele aanvoer van zeevlsch in ons land was echter grooter. want ook buitenlandsche schepen voerden nog een flinke hoeveelheid aan ni. in 1939: 1.330.861 K.G. ter waarde van 206.694 tegen in 1938 1.391.927 K.G. ter waardn van 188.491. Vergeleken bij den aanvoer van eigen schepen was die van de buitenlanders echte: van weinig beteekenis. Haring het hoofdproduct Ofschoon de haringopbrengst In 1939 veej minder was dan in 1938 was ook in het ver slagjaar de haring het hoofdproduct der Ne derlandsche visscherij. Zoowel naar hét gewicht als naar de waarde gerekend, maakte de haring meer dan de helft uit de totale productie, n.l. 38.063.282 K.G. ter waarde van 6.024 886 tegen 90.166.132 K.G. met een waarde van f 6.024.886 tegen 90.166.132 K.G. met een waarde van 7.636.444 ln 1938! Hiervan bestond 28.334.725 K.G met een waarde van 4 951.244 (in 1938: 69 243.001 K.G. en 6.386.177) uit pekel- en steur haring en 9.728.557 K.G. ter waarde van f 1.073.642 (in 1938 20.923.125 K.G. en f 1.250.267) uit versche haring. De pekel- en steurharlng was in hoofd zaak afkomstig van de drijfnetvisscherij. de versche haring van de trawlvisscherij Als bijzonderheid teekenen wij hierbij ten slotte nog aan, dat in de vier oorlogsmaanden van 1939 werd aangevoerd een hoeveelheid van 3.9 mill. K.G. versche haring met een opbrengst, van 641.401 tegen in de laatste 4 maanden van 1938: 18.2 mill. K.G. en l.l mill. Voor de pekel- en steurharlng waren de cijfers voor 1939 18.5 mill, met een waarde van 3.43 mill en voor 1938: 55.6 mill. K.G. en 4.58 mill. Een belang rijk verschil tusschen de opbrengst per eenheid in deze beide tijdvakken. EEN KOUD BAD. Een roeibootje met twee employés van de N.V Adriaan Volker's Mij. tot uitvoering van Open bare Werken liet men Zaterdagmiddag meeslee- pen maar schepte water door het vele drijfijs zoodat het kantelde en de beide mannen, C. v. P en J. D. in het ijskoude water van de buitenhaven terecht kwamen. Geheel verkleumd werden zij door de motor- boot van het bedryf uit het water gehaald en aan boord van het batterijschip gebracht, waar zij van warme kleeren werden voorzien en weer op verhaal kwamen. OPBRENGST COLLECTE ROODE KRUIS. De opbrengst van de jl. Zaterdag gehouden col lecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis bedraagt f 410. Sluizen spuien ijs en water. Felle Oostenwind helpt een handje mee. Aan het raam op de semaphore, waar het diepteseïn wordt gegeven, hangen twee kegels en meer niet. Dit beteekent een diepte van 74 d.M. De laagste waterstand, die aangege ven wordt is één kegel of 72 d.M. Het water is dus zeer laag en er is een stevige Oosten wind voor noodig geweest, om den stand zoo laag te krijgen. Het binnenwater staat misschien wel 1 M. hoo- ger. Wagenwijd staan de poorten open, die het binnen- en het buitenwater van elkaar scheiden. En het natuurlijk gevolg is, dat door deze poorten, de spuisluis en de kleine kolk in de Zuidersluis, massa's water zich een weg zoeken naar buiten. In een ontembare vaart, bruisende en kolkende stroomt het door de nauwe openingen, uren en uren achtereen, totdat de vloed weer opkomt en er weer evenwicht komt in den waterstand bin nen en buiten. Dan gaan de deuren weer dicht tot dat het buitenwater weer zoover gezakt is, dat opnieuw de spuivlag geheschen kan worden. De laatste dagen is het niet alleen het overtol lige water, dat gespuid wordt. Door de langdurige vorstperiode zit het Noordzeekanaal vol ijs, drijfijs noemt men het, niet omdat het drijft want dat doet al het ijs, misschien behalve het roomijs la vanille ,maar omdat het onopzettelijk door de ge wone scheepvaart, opzettelijk door ijsbrekers en sleepbootjes in stukken wordt gevaren, die door wind en stroom opgejaagd van de eene plaats naar de andere drijven Zoo was het Zondagmorgen een prachtige gele genheid om veel water en veel ijs kwijt te raken. Vóór de Zuidersluis had zich een massa drijfijs op eengehoopt, dat door den stroom en den feilen Oostenwind daarheen was gedreven Er had zich een flinke ijsbarrière gevormd, maar kans om zich vast te zetten kreeg deze barrière niet, want een sleepbootje voer voortdurend voor de ge opende sluizen heen en weer om stukken van de barrière los te werken, die zich dan met geweld in de sluizen stortten. Groote en kleine schotsen werpen zich in den gapenden muil en in een oogen- blik stortten ze zich uit in het buitenkanaal. Daar vliegen in snelle vlucht duizenden zee meeuwen vlak over het water. Het is een geflad der en een gekrijsch van je-welste. Nu en dan werpt een vogel zich in een pijlsnelle duikvlucht op een openplekje tusschen de door elkaar war relende schotsen. Zijn prooi is een spiering of een zoetwatervischje, die. met den sterken stroom mee gesleurd in het zoute water een gemakkelijke prooi van de hongerige vogels worden. Een echt wintergezicht, aan den binnenkant die haast eindelooze ijsmassa, die zich uitstrekt van de sluizen tot de spoorbrug en misschien nog ver der. aan den buitenkant dat leger van rusteloos heen en weer vliegende vogels, dat zich in zulke dichte gelederen op zijn prooi werpt, dat wan neer men er steenen in zou werpen, elke steen worp zeker een treffer zou zijn. Een echt IJmuidensch wintergezicht, en menig een, wiens weg langs de haven voert, trotseert eenige miuten den feilen kouden Oostenwind om van het interessante schouwspel te genieten. HEEMSTEDE VOOR HET ALGEMEEN STElJNCOMITé. De collecte, die Zaterdag te Heemstede gehou den werd ten bate van het Algemeen Steuncomité heeft opgebracht f 1085, terwijl er een gift van f 100 en een giro-storting van f 9.50 is ingekomen en voorts nog een toezegging van f 200 is gedaan. OVERVEEN ONGELUKKEN BIJ HET SLEDEN. Zondag werden door de leden der Bloemendaal- sche Redding Brigade ongeveer vijftig personen verbonden, die lichte blessures hadden opgeloo- pen bij het sleden op het Kopje. Bij drie personen werd een heupbeen-ontwrichting geconstateerd; een had een lichte hersenschudding en een derde brak zijn tanden. Zondagmiddag vier uur kwam het veertienjarig meisje E. S. uit Haarlem bij het sleden te Aerden- hout tegen een ijzeren paal terecht waarbij zij haar rechter dijbeen brak. Zij werd aldaar in een woning binnengebracht en door een lid van de Bloemen- dsalsche Reddingbrigade verbonden. Daarna is zij per taxi naar het Diaconessenhuis te Haarlem over gebracht. SANTPOORT HULP AAN FINLAND. Alhier heeft zich een comité tot steun aan Finland gevormd. Het bestaat uit: Herbert Cremer. eere voorzitter; J. Drijver, voorzitter; T. F. Roos, secre taris: Joh. Th. N. v, Beem. penningmeester; L. Bangma: W. A. Dolleman: mej. J. L. Enschedé; mevr. Fokker—Kessler; A. de Groot Lz.. lid van den gemeenteraad: mej. M. G. de Jong; G. de Jonge; mevr. M. M. C. Moojen—Beekman; J. P. Nijssen, wethouder van Velsen; luitenant-kolonel G. Sturm, kantonnementscommandant: Fred. O. Touber; Mr. J. J P. Tonino, lid van den gemeenteraad: R. Ver beek, idem; J. Verschoor Jr.: Mr L. Vorstman. Het comité heeft van Dr. A. J. Th. v. d. Vlugt, consul van Finland te Den Haag, de toezegging ont vangen. dat hij bereid is alhier een voordracht te komen houden over Finland, welke voordracht ver duidelijkt zal worden door lichtbeelden en een film. Deze voordracht zal gehouden worden op Woens dag 7 Februari in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk. Zij, die eventueel op een andere wijze Finland willen steunen, kunnen bijdragen storten op de giro-rekening van den penningmeester, No. 70862. „VOX HUMANA". In verband met het feit, dat de heer Joh. Brands wegens ziekte niet in staat is de repetities van „Vox Humana" te leiden, is Henk Arisz bereid ge vonden tijdelijk de leiding van het koor op zich te nemen. BLOEMENDAAL SNEEUWVERMAAK. De groote drukte, het opdringende publiek, de lange sneeuwperiode, de vele ongelukken, hebben ingrijpende maatregelen noodig gemaakt op Kijk duin, welke in ons nummer van Zaterdag zbn ge publiceerd. Deze maatregelen hebben goed gewerkt en Zon dag zijn er ondanks de overstelpende drukte geen ernstige ongelukken gebeurd; Door militairen was aan dc buitenbocht een hooge sneeuwwal opgeworpen en van gemeentewege wer den touwen gespannen, die de nieuwsgierigen od veiligen afstand hielden. Zaterdag al kwamen vele auto's met sleden aan. tot zelfs uit Gelderland. De baan was uitstekend. Zondag hebben duizen den weer een kijkje genomen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7