Churchill acht Hitler's beste kans voorbij Ki NIEUWS IN 'T KORT. Kallio, de Finsche boerenpresident. MAANDAG 29 JANUARI 1940 HAARLE M'S D A GBEXD Rede te Manchester Zaterdagmiddag heeft Winston Churchill, de Britsche minister van marine, voor een groote vergadering te Manchester zijn aan gekondigde rede gehouden. Wij voeren nu, zoo zeide Churchill, vijf maanden oorlog tegen de grootste militaire mogendheid van de wereld, welke ook het machtigst is in de lucht. Het is onmogelijk te zeggen wat het verloop van den oorlog zal zijn, doch wij zijn er zeker van, dat tenslotte het recht zal zegevieren. Wij zijn vastbesloten ons van onze taak waardig en trouw tot het einde toe te kwijten. Ka herinnerd te hebben aan de pogingen, die de vijand onderneemt om „den overzeeschen handel, waarvan wij leven" te vernietigen, vervolgde spre ker: Geen ontzag, noch menschelijkheid, noch eerbied voor de regels van den oorlog, geen on recht aan neutralen, hebben Hitier en zijn mede plichtigen ervan afgehouden hun haat tot het uiterste op ons te koelen. Geleerd door de harde ervaring, pas ik er steeds zorgvuldig voor op, overmatig optimistisch te zijn of overdreven voor spellingen omtrent succes te doen. Doch ik denk, dat u het met mij eens zult zijn, dat de marine de natie tot dusver niet in den steek heeft gela ten. Wij moeten een meedoogenlooze tol betalen voor de beheersching der zeeën. Tot dusver is onze strijd ter zee onmisken baar met succes bekroond. De Duitsche handel en scheepvaart zijn van de zeeën verdreven. Ten minste de helft van de duikbooten, waax-mede de vijand den oox-log is begonnen, is vernietigd, en de nieuwe aanbouw is achtergebleven bij wat wij mrspronkelijk hadden geschat. De dreiging van de mijnen is ernstig, maar wij zien geen reden vaarom het mijnengevaar niet even doeltreffend under de knie kan worden gekregen als in den rorigen oorlog. Laat daarom niemand den moed •erliezen als hij leest van de dagelijksche verlie ten. Laat ieder bedenken, dat na vijf maanden ran verwoeden-zee-oorlog de kansen 500 tegen 1 staan tegen het zinken van een schip dat zich loudt aan de insti-ucties van de Admiraliteit en ich bij de Britsche convooien aansluit. Zeer belangrijke versterkingen zijn in aantocht, oowel voor onze marine als voor onze koopvaar- iij, ten einde aan nieuwe gevaren en nieuwe aan lagen, waaraan wij in de toekomst zouden kun- ien blootstaan, het hoofd te bieden. Dit niet, om- lat hongersnood dreigt, wij rantsoeneeren ons elf, omdat wij elke ton import wenschen te be varen, omdat wij onze wapenproductie witten ver- rooten en omdat wij onzen export op peil willen louden. Incident. Churchill werd hierop onderbroken door een man achter in de zaal, die enkele malen riep „Wij willen Mosley". (Mosley is de leider der Britsche fascisten). Na nog enkele oogen- blikken vervolgde Churchill zijn rede met de woorden „In ons nationale streven hebben wij behoefte aan alle soorten activiteit", waarop het gehoor in luid gelach uitbarstte. ihurchill vervolgde: Ik twijfel er niet aan of gij raagt u soms af waarom wij nog niet uit de lucht ijn aangevallen. Eén ding is zeker: het is niet lit een valsch gevoel van kieschheid dat Duitsch- and zich tot dusver hiervan onthouden heeft, loch dan doet zich de vraag voor of wij niet zelf ladden moeten beginnen. Zouden wij niet, in ilaats van over geheel Duitschland pamfletten lit te werpen, bommen moeten hebben laten val- en? Doch in dit opzicht bestaat er voor mij geen wijfel, dat onze politiek juist is geweest. De eer ie periode van geringe activiteit heeft Engeland a staat gesteld de verdedigingsmiddelen van elke oort te versterken. Wij gebruiken nog niet al mze hulpbronnen, anders zouden er niet nog .300.000 werkloozen zijn. Doch het proces breidt ich iederen dag uit en het tempo wordt sneller. )aarom twijfel ik er niet aan, dat deze extra- laanden van voorbereiding tot den oorlog een neevaller voor ons zijn en dat, wat ook in de toe- omst moge gebeuren en mits wij' onze waak- aamheid niet laten verslappen. Hitier zijn beste ans reeds voorbij heeft laten gaan. Churchill deed vervolgens een beroep op de ar- «iders. Millioenen nieuwe ax-beiders zullen noo- ig zijn en meer dan een millioen vrouwen moe- en kloekmoedig haar intrede doen in onze oor- •gsindustrie. Als de vakvereenigingsleden om va derlandslievende of internationale redenen spe- iale regels, zooals zij deze zoo zorgvuldig in het iven hebben geroepen, voor den duur van den orlog terzijde stellen, behoeven zij niet bevreesd e zijn dat deze niet ten volle in eere hersteld allen worden, nadat de oorlog is gewonnen. Na er aan te hebben herinnerd, dat Engeland e laatste 250 jaar verscheidene Europeesche oor- gen heeft gevoerd en ze alle tot een goed einde ebracht heeft, zeide Churchill: In dezen oorlog vechten wij niet slechts voor ns zelf, doch voor de parlementaire instellingen, aar zij ook zijn ingevoerd. Eén der dingen, welke eze oorlog zal doen blijken, is of in den tegen- oordigen tijd de volle sterkte van naties bereikt an worden onder totalitaire stelsels, die door liddel van Gepeoe of Gestapo werken. Datgene at wij van het optreden der Russen tegen de eidhaftige Finnen (langdurig applaus) hebben ezien, moet zeker aan de Britsche en Fransche emocratieën en parlementen nieuwen moed ge en in hun eigen strijd tegen het nazi-despotisme. Churchill wees nog eens op het gevaar van onderschatting van het „formidabele karak ter van den vijand, welken wij te bevechten hebben". Toch, zeide hij, heb ik het gevoel, dat het keizerlijke Duitschland van 1914 een sterkere gemeenschap was dan het nazi- Duitschland, waar wij thans tegenover staan. Ihurchill sprak vervolgens over de toestanden n de door Duitschland bezette gebieden. Hitier ncht, aldus Churchill, dat hij tachtig millioen lenschen onder zich heeft, doch bijna twintig liUioen daarvan moeten door de anderen met Veertien opvarenden van de „Graf Spee" worden in Uruguay geïnterneerd. De regeering van Uruquay heeft bij decreet lepaald dat de veertien leden van de „Graf ipee", die zich nog steeds in Uruquay bevinden, uilen worden geïnterneerd. De Duitsche legatie had gevraagd de tot deze eertien behoorende officieren te beschouwen Is hulp-vlootattachés. Bij de geïnterneerden zijn ook de vier mannen, lie de ..Graf Spee" in de lucht hebben laten liegen en aan boord van de „Tacoma" werden Sarresteerd. Zij zijn allen gewond en bevinden ich thans in een ziekenhuis. geweld onder worden gehouden. Churchill noem de o.a. cijfers betreffende executies in Polen. Hieruit, zoo zeide Churchill, mogen we conclu- deeren hoe het ons zal vergaan als we in hun handen vallen. Churchill besloot met een vurig pleidooi voor een nationale krachtsinspanning. De Duitsch-Roemeensche onder handelingen. Duitsche gezant te Boekarest teruggekeerd. De Duitsche gezant te Boekarest, Fabricius, is per vliegtuig uit Berlijn, waar hij een conferentie heeft bijgewoond, te Boekarest teruggekeerd. Hij is onmiddellijk in. contact getreden met de Duitsche industrieele en economische deskundigen, die op het oogenlbl'ik in Boekarest vertoeven, Hertzog's motie verworpen. Met 81 tegen 59 stemmen. De motie van Hertzog, waarin gezegd werd dat het oogerablik was gekomen om den oor log tegen Duitschland te staken, is door het parlement der Unie van Zuid-Afrik a vexwor- peri met 81 tegen 59 stemmen. Oppositie vereenigd. De parlementsfracties, die onder leiding staan van Hertzog en den leider der Nationalistische Partij, Malan, zijn tot een overeenkomst gekomen over onderlinge samenwerking. Deze overeenkomst zal nog moeten worden goedgekeurd door de con gressen van beide groepen. Er is een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat beide partijen „ei-van overtuigd zijn, dat de republikeinsche re- geeringsvorm, gescheiden van de Britsche kroon, het best past bij de tradities en het streven van het Zuid-Afrikaansche volk". Voortgaande zegt de verklaring dat dit de eenige doeltreffende waarborg is, dat Zuid-Afrika niet weer „meegesleept zal worden in de oorlogen van Groot-Britta-nnië". Het feit dat de Nationalistische Partij vasthield aan het „republikanisme"' heeft de beide groepen verdeeld gehouden bij de ondei-handelingen, die sedert November jl. hebben geduurd. De nieuwe partij (die den naam „Hervereenigde Nationalisti sche" of „Volkspartij" zal dragen) zal er naar stre ven alle hinderpalen uit den weg te ruimen, die de bereikinb va ndit doel het „republikanisme" belemmeren. De verklaring zegt nog dat de repu bliek alleen bereikt kan worden op den breeden grondslag van den nationalen wil en met behoor lijk rekening houden met de gelijke taal- en cul- tureele rechten van beide deelen der blanke be volking. „Dit kan alleen tot stand gebracht worden als een speciaal, bepaald mandaat van de kiezers en niet als resultaat van alleen maar een parle mentaire meerderheid. Het lidmaatschap der partij zal niet ontzegd worden aan een nationaal gezinden Afrikaner, die bereid is de partij verplichtingen te onderschrijven, maar die niet overtuigd is van de wenschelijkheid der instelling van een republiek in de huidige omstandigheden". Engelsche trawler op de rotsen vergaan. De twaalf leden der bemanning omgekomen. De Britsche trawler „Merisia" is in den nacht op Zondag op de rotsen van het eiland Man geloopen. De uit twaalf leden bestaande bemanning is verdronken. De bemanning had nog pas Donderdag hon derd. pond sterling ontvangen wegens redding van de overlevenden van de „Sliedrecht". Blokkade te Tientsin opnieuw verscherpt. Prikkeldraadversperring onder stroom. Het Britsche consulaat te Tientsin is er officieel van in kennis gesteld dat de Ja- pansche blokkade tegen de Britsche en Fran sche concessies te Tientsin op drastische wijze verscherpt wordt. De controle aan de afzettingen zal intensiever worden, terwijl de pi-ik>keldraadafscheiding weer onder stroom staan. Drie mijnwerkers, die na een xnijngasont- ploffing in de mijnen van Ressaix (België) wer den vermist, zijn teruggevonden. Een" hunner was overleden, terwijl de beide anderen gewond zijn. - De autoriteiten van de Falestijnsche stad Haifa, hebben het sedert 10 September gel dende verbod zich tusschen 1 en 5 uur des nachts te Haifa op straat te bevinden, opgeheven. Uit Boedapest: De leider van het z.g, In ternationale Fi'ont Sallo, heeft op de sabel ge duelleerd met een voormalig leider van deze be weging, De aanleiding was een verschil van in zicht over de partij. Sallo werd met ernstige won den aan het hoofd buiten gevecht gesteld. - De algemeene verkiezingen in Canada zul len 26 Maart a.s. worden gehouden. - Het Amerikaansche s.s. „City of Flint", dat vier maanden geleden door het vestzakslag- schip „Deutschland", werd buitgemaakt, en na vele avonturen door toedoen van de Noorsche autoriteiten werd vrijgelaten, is na een reis van 113 dagen te Baltimore aangekomen. De leden der bemanning werden volgens Reuter als hel den verwelkomd. Dr. Paul van Zeeland heeft Zondag eenige uren te Madrid vertoefd. Hij is thans op weg naar Lissabon, waar hij zich zal inschepen naar Amerika. Hedenavond; 8.20 Ned. Tijd zal Daladier een radiorede uitspreken. In een communiqué van de Britsche am bassade te Parijs wordt melding gemaakt ran de oprichting van een Engelsch recrutenbui-eau in de Fransche hoofdstad. Uit Istanboel wordt vernomen dat de Fran sche en Engelsche reeders den Turkscïien ree- derijen voorstellen zouden hebben gedaan be treffende chartering harer schepen"tegen een, hooge vergoeding. Filmactrices overvallen en beroofd. Chauffeur werd door gewapende mannen gedwongen te stoppen. CHICAGO. 28 Januari. De filmactrices Constance Bennett en Anita Louise hebben de politie medegedeeld, dat vijf gewapende man nen haar chauffeur gedwongen hebben de auto. waarin zij reden, bij het trottoir stil te zetten, waarna de bandieten de beide vrou wen van haar sieraden, samen ter waarde van 31.595 dollar, beroofden. De chauffeur heeft verklaard dat vijf gemaskerde mannen op de tx-eeplank sprongen en hem dwongen te stoppen. Na de berooving vluchtten de mannen in hun eigen wagen. 'United Press). Engeland en Japan handhaven hun standpunt ten opzichte van de „Asama Maroe". Britsche ambassadeur le Tokio bij Arita. De Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie heeft Zaterdag een oxxderhoud gehad met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken. Arita. Na afloop is het volgende communiqué gepubliceerd. „De Britsche ambassadeur heeft den Japanschen minister van buitenlandsche zaken een nota overhandigd, die het ant woord der Britsche regeering op het Japan- sche protest in verband met de kwestie der „Asama Maroe" bevatte. De geheele kwestie werd besproken, waarbij beide partijen haar standpunt handhaafden. Men is overeengekomen dat de gedachtenwis- seling de volgende week zal worden voortgezet en dat de tekst van de Britsche nota binnen enkele dagen tegelijkertijd te Tokio en Londen zal worden gepubliceerd. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard dat het Britsche antwoord, hoewel het omvangrijk is, slechts eexi juridische uiteenzetting van het Engelsche standpunt inhoudt. Ax-ita heeft dexi ambassadeur aan de positie van Japan herinnerd en gevraag»! dat de Britsche regeering haar op vatting zal herzien. Felle koude heersclite in Engeland. De Theems zat tot 12 K.M. boven Londen vast. Reuter meldt uit Londen: De Britsche censor heeft thans de berichten over de felle koude in Engeland vrijgegeven. Deze koude is de hevigste sedert 46 jaar. In het centrum van Londen werd 14 graden vorst geconstateerd. Te Kingston bij Londen was de Theems dicht ge vroren. Tot 12 Kilometer boven Londen heeft de rivier dicht gezeten. De ijsgang beneden Kingston was zoo groot als sedert 1894 niet meer is gezien. Tengevolge van het bevriezen van de waterlei dingen waren duizenden huizen in de groote ste den zonder water. Portugeesch schip twee maal aangehouden. Duitschers van boord gehaald. Het Portugeesche stoomschip „Quaxxza", dat, komende uit Afrika, te Lissabon is gearriveerd: werd tijdens zijn laatste reis twee keeren aaix- gehouden door geallieerde oorlogsbodems. Den eersten keer had dé bemanning van een Engelsch ooxiogsschip aan boord van de „Quanza' vier Duitschers gearresteerd, terwijl het den tweeden keer een Fransch oorlogsschip was ge weest dat het Portugeesche stoomschip had aangehouden. De Fransche oorlogsbodem haal de twee Duitschers van boord. De andere Duit schers. die zich aan boord bevonden, waren niet van den dienstplichtigen leeftijd en werden on gemoeid gelaten. Groote bedrijvigheid in Haparanda. Vrachtwagens met voorraden en ambulances dreunen af en aan. De speciale correspondent van Reuter seint uit Haparanda, in Zweden, nabij de Finsche grens Deze kleine stad, op 40 km. afstand van den Poolcirkel, is vol Zweedsche troepen en schild wachten met stalen bajonetteix bewaken alle openbare gebouwen. Overal worden witgeschil derde vrachtwagens en ambulances gebruikt voor het vervoeren van voorraden en medische behoef ten van het Zweedsche hulpfonds. De wagens dreunen af en aan naar en van de grens. De trein naar Haparanda was vol Zweedsche vrijwil ligers, die zich naar Finland begaven. Allen waren in gewone kleeren gestoken. Zij droegen een knoopje, dat bestaat uit vier ineengeslagen han den, zinnebeeld voor de vier Scandinavische lan den. In hun vroolijk gekleurde truien en skibroe- ken zagen zij er uit als padvinders, die met va- cantie gingen skiën in plaats van naar de Finsche slagvelden te gaan. Onderweg pikten wij aan tus- schenstations nog meer vrijwilligers op. In Haparanda zijn al vele vluchtelingen aange komen. Reeds omstreeks 3000 geëvacueerden, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zijn de grensbrug gepasseerd. Zij zijn naar verschillen de deelen van Zweden gezonden. Ik zag groepen Finsche vrouwen en jonge kinderen, van hoofd tot voeten gehuld in bont, wachtende in een ijziT ge koude bij de douane-autoriteiten op verlof om Zweden te mogen binnengaan, waar de sympathie voor de Finnen niet bij woorden blijft. Op het station van Haparanda is een volledige organisatie gevestigd voor de behandeling van dit probleem. Onder controle van drie dames uit Stockholm biedt hier een volledige staf van Zweedsche meisjes, voor het meerendeel studen ten. vrijwillig zijn diensten aan. Dag en nacht werkt deze groep aan het verstrekken van voed sel en kleeding aan de geëvacueerden. Verkiezingssiicces der Bulgaarsche regeering. Meerderheid versterkt. Havas xneld-t. uit Sofia: De politiek der re geering Kiosseivanof, de meest strikte neutrali teit, heeft deze regeering een toeneming der meei-derheid bezorgd. Zondag is n.l. het vierde en laatste dèel der algemeene verkiezingen voor de 25ste nationale vergadering gehouden. De uitslag dezer verkiezingen werd met gi-oote be langstelling verwacht in verband met "de positie van Bulgarije op den Balkan. Het resultaat wordt hier beschouwd als een overweldigend succes voor de politiek, die Koning Boris en de regeering hebben gevoerd, d.w.z. niet alleen handhaving van de meest stiikte neutraliteit ten aanzien vair het huidige conflict, maar tevens hand- haring van de Bulgaarsche onafhankelijkheid buiten ieder blok. Door de verkiezingen van Zon dag heeft de oppositie weliswaar zeven zetels ge wonnen in de gemeente Sofia, maar in de meeste andere plaatsen der 44 kieskringen, waar ge stemd is, heeft de regeering de overhand be-. haai£ Het paleis van den Finschen president te Helsinki. ALLIO was natuurlijk niet de president der Boeren, zooals Kruger, maar hij was zelf een boer, op en top. Kallio was een man, die in het boerenbedrijf opging. Op zijn uitgestrekte farm is het een lust rond te kij ken, alles is er even keurig. Zijn vrouw, die de koeien molk en de pap kookte voor de meiden en knechts, rijdt nu in de presidentieele auto rond zonder zich erover te verbazen of er nerveus van te worden. Toch was Kallio ï'eeds eerder bekend in de po litieke wereld, al was het niet in die mate, zooals anderen bekendheid hadden. Hij was de ontwer per van de Lex-Kallio, een wet die de boeren vele voordeelen verschafte. Later was hij ook werkzaam op de Bank van Finland en zat hij aan de zelfde lessenaar, jaren lang, ais de tegenwoor dige premier Ryti. Toch legde hij het boerenbe drijf nooit terzijde, zijn vrouw bleef op het land. zijn kinderen bleven er eveneens. Een dochter slechts was een uitzondering. Zij kwam naar de stad om te studeeren, ging naar Zweden en trok verder het buitenland in. De verkiezing van Kallio is op merkwaardige wijze gegaan en om dit goed te kunnen begrijpen zal ik eerst in het kort vertellen hoe de president in Finland gekozen wordt. Men moet dan weten dat eerst de kiezers 300 kiesmannen kiezen. Deze 300 kiesmannen komen in het parlementsgebouw samen en stemmen op de candidaten voor het presidentschap. Bij de laatste verkiezingen was Svinhufvud de afgetreden president, die echter ook op de nieuwe candidatenlijst stond. Ook stond daarop Stahlberg, die x*eeds vroeger de hooge functie vervuld had. Daarbij kwamen de „minde re goden", waaronder ook Kallio, die door eexx kleine minderheid vaix boeren candidaat gesteld was. De kiesmannen moeten of liever mogen maar drie maal stemmen en dan moet er een pre sident gekozen zijn. De vereischte meerderheid moet er zijn en de éérste twee keeren was die er niet. De vooxmaamste twee candidaten behaalden beide malen vrijwel evenveel stemmen. Hoe nu ook, iedereen dacht waarschijnlijk dat, als zij op Kallio stemden, hij weliswaar meer stemmen zou krijgen, doch dat dan de meerderheid op één dei- twee anderen zou komen. Maar aangezien juist allen zoo schijnen gedacht te hebben, kreeg Kal lio zulk een oixgelooflijke meerderheid der stem men, dat hij gekozen was. Niettemin heeft Kal lio gedurende zijn presidentschap bewezen dat hij den gulden middenweg kon bewandelen en het Unity Mitford in ziekenhuis opgenomen. LONDEN. 28 Januari. Unity Mitford zou. zoo wordt gemeld, in zeer ernstigen lichamelij- ken toestand verkeeren. Zij verblijft thans in het Radcliffe ziekenhuis te Oxford. De beroem de hersenspecialist Hugh Cairns behandelt haar. Unity's moeder. Lady Redesdale en haar zus ters bevinden zich in genoemd ziekenhuis, maar zij weigeren eenige verklaring af te leggen om trent haar gezondheidstoestand. Unity ligt in den nieuwen vleugel, die naar Lox-q Nuffield is genoemd en die twee jaar ge leden door Lord Nuffield gebouwd werd als een Instituut, een van de modernste inrichtingen van Engeland. In dezen vleugel kunnen 20 patiën ten verpleegd worden. (United Press.) De jongste gebeurtenissen in het Proteetoraat. Wijziging in het ministerie van handel. PRAAG, 28 Januari. Ofschoon het vandaag duidelijk uitkomt dat de vlucht van de beide leden van de Tsjechische regeering de relaties tussehen Tsjechen en Duitschers ernstig zal ver scherpen. is het practisch zeker dat geen vex-- andering naar buiten in de situatie van het pro tectoraat te weeg zal brengen. Een wijziging in de regeering, welke over wogen wox-dt, is die in het ministerie van handel, doch deze verandering houdt geen enkel ver band met bovengenoemde vlucht. Het ministerie van Landbouw, dat tijdelijk overgenomen is door het ministerie van justitie, zal opnieuw aan Tsjechië woi*den toevertrouwd Over de benoeming van een Tsjech hiervoor is reeds gesproken: wie dit zal zijn staat nog niet vast. Of het ambt van controleur op de prijzen opnieuw aan een Tsjech gegeven zal worden is nog niet beslist, ofschoon dit wel mogelijk wordt geacht. Nog steeds is er niets definitiefs bekend om trent de redenen, die de twee ministers er toe bewogen hebben te vluchten. Wel ontkennen goed ingelichte Duitschers al hier dat er voor deze ministers iets dxeigde. Veel eer neemt men aan dat de vlucht reeds lang voorbereid werd en ze wordt door de autoriteiten dan ook beschouwd als een verraad aan het ver trouwen, dat de Duitschers in hen gesteld hebben. In een toespraak, die staatssecretaris Frank Zaterdagavond van het stadhuis af tot het S.S. regiment, dat in Praag uit de alhier gevestigde Duitschers is gevormd en die op het plein ervoor stonden opgesteld, heeft gericht, heeft hij met geen enkel woord de vlucht van de twee Tsje- chiche ministers aangeroerd. Frank herhaalde de scherpe waarschuwing aan de Tsjechen om het Duitsche gouvernement niet tegen te werken. Hij zeide dat Duitschland redenen had „te hopen en te geloovexi dat de overwinning nog dit jaar behaald zal worden". (United Press). vrijwel iedereen meer of minder naar den zin kon maken. Men steunt hem in alle opzichten zooveel men kan. Kailio heeft een groote handicap; hij spreekt geen talen, zelfs de tweede taal des lands, het Zweedsch, kent hij niet. Ik heb het ervaren hoe de ex-president der Vereenigde Staten en groot ste Amerikaansche vriend van Finland, Hoover, hem bezocht. Holsti, de toenmalige minister van buitenlandsche zaken, week niet van hun zijde en werd niet vervangen door Hakkarainen, den chef van het Protocol, omdat er altijd iemand moest zijn, die over exi weer vertaalde. Met dat al geniet de eenvoudige familie Kallio het absolute respect der Finnen en der buiten landers in Finland. De president is een krasse man, die veel voor het land gedaan heeft en nog doet en die ook om zijn sportiviteit hij houdt ervan te zwemmen in ijskoud winterwater ieder's bewondering afdwingt. J. KIRCHNER PKDERAMMA DINSDAG 3D JANUARI 1940. HILVERSUM I 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8.— Berichten A.N.P. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.— Mor genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. 11.— Huishoudelijke wenken. 11.30 Ensemble Jetty Cantor. 12.15 Avro-Amusementsorkest. 12,45 Be richten A.N.P., gramofoonmuziek.. 1— Piano voordracht. 1.15 De Twilight Serenaders en solist 2.Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Kni-p- en naaicursus. 3.45 Lyra-trlo. 4.30 Kinderkoor. 5.— Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek. 6.45 Toespraak „De nationale collecte van het Nederlandsche Roode Kruis op 31 Januari a.s.". 7.— Voor de Kinderen. 7.05 Avro-Dansnxuziek. 7.30 Engelsche les. 8.— Berich ten A.N.P. 8.10 Toespraak „Het twee-jarig bestaan van het Prinses Beati-ix-fonds". 8.20 Internatio naal ovei-zicht. 8.40 Bonte Mobilisatietrein. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.30 Avro-Dansorkest. 11. Berichten A.N.P. 11.1012.00 Gi-amofoonmuziek. HILVERSUM II 301.5 M KRO-L'itzending. 8.00 Berichten A.N.P. 8.05—9.15 en 10.— Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Berichten. A.N.P., gramofoonmuziek. 1.10 Rococo-octet. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.40 Rococo-octet. 2. Vrouwenuurtje. 3.Modecursus. 4.— Gramo foonmuziek. 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO-Melodisten en solist. 6.35 Sporthalf- uur. 7.00 Berichten. 7.15 Lezing „Naar ce nieuwe Gemeenschap". 7.35 Militaire muziek. 7.50 Re portage. 8.— Berichten A.N.P.. mededeelingen. 8.15 Toespraak „Het twee-jarig bestaan van het Prinses Beatrix-fonds". 8.30 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste. 9.Voor de jeugd. 9.20 De .Meesterzangers", de KRO-New Style Artists en solisten. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Willy Lewis en zijn ensemble (opn.) 11.— Gramofoon muziek. 11.10 Bachmann en zijn solistenoi-kest 11.4012.00 Gramofoonmuziek ENGELAND 391 EN 449 M. (Na 6.20 n.m. ook 342 M.) 12.20 Henry Tall en zijn orkest. 12.50 Lichte muziek uit Italië. 1.20 Berichten. 1.30—2.20 Cello en piano. 3.20 Het Gershom Parkingtonkwinte.t 3 45 Causerie „The Coutryman in Wartime". 4.20 Berichten. 4.35 BBC-Theaterorkest. 5.20 Kin- derhalfuur. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 Berlch' ten. 6.35 BBC-Harmonie-orkest. 7.05 BBC-Schots orkest en solist. 7.50 Vroolijke voordracht. 8.20 Radiotooneel. 8.50 "It's that man again", revue programma. 9.20 Berichten 9.35 Nieuws uit de Dominions. 9.50 Programma gewijd aan George Gershwin. 10.35 Avondwijding. 10.50 Het Strat- ton-kwartet. 11.25 Declamatie. 11.35 Het Gros- venor House-Daxxsorkest. 12.20—72.35 Berichten. RADIO PARIS 1648 M. 12.05 Zang. 12.35 Vioolvoordracht. 1.05 Piano voordracht. 1.35 Zang. 2— Gramofoonmuziek. 2.05 en 2.30 Fluit, altviool en piano. 3.20 Viool en piano, 3.50 Radiotooneel. 4.50 Pianovordracht 5.20 Chansons. 5.35 Kamermuziek. 6.35 „La So- ciét-é des instruments anciens". 7.20 Het Deiweaux orkest. 7.50 en 9.05 Nationaal-orkest. 10.20 Radio- toonel. 10.35 Zang. 11.05 Raymond Legrand en zijn jazzorkest. 12.05—12.20 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.408.50 Leo Eysoldt's orkest. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroep koor en -orkest. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Pupulair concert. 2.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Zang. 4.50 Folkloristisch programma. 5.45 Gra mofoonmuziek. 6.30 Otto Dobrindt's orkest. 7.35 tot sluiting: iZe Deutschlandsender. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepransorkest. en soliste. 1.50—2.20. 5.20, 6.50. en 7.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Voor de soldaten. 8.50 Revue-uitzending. 10.3011.20 Gramofoonmuziek.. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 130 Radic-orkest. 1.50—2.20 en 6.35 Gramofoon muziek. 6.50 Orgelconcert met toelichting. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Radiotooneie. 10.30—11 20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Soldatenliederen. 8.35 Barnabas von Géczy's orkest. 9.20 Berichten. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Populair concert. 11.20 Berich ten. Hierna tot 12.20 Nachtconcert.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9