Haarlem's Dagblad Jm Siavmen- Thmd-Oostet tegeiv- Felle luchtaanvallen op de Engelsche scheepvaart. Elfstedentocht kxegen lifdeis feCCeti Eerste trajecten sneller afgelegd dan verwacht werd Broodprijsverhooging Woensdag. KEIP Tal van schepen aangevallen s te 57e Jaargang No. 17366 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij. Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 30 Januari 194Ö Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Zocht èeqm met snetloop dooc duistec £eeuuxwide Jongert onder de eersten (Van onzen eigen verslaggever.) Leeuwarden, Dinsdagmorgen half 5. De groofce zaal van de Harmonie, waar in de prille en kille ochtenduren 700 deelnemers voor den wedstrijd zijn samengekomen is vol stem- mingsrumoer. De deelnemers treffen de aller laatste voorbereidingen. De een smeert zijn ge zicht met crème in opdat het beter tegen de koude weerstand kan bieden, de ander nuttigt nog een warm kopje koffie of een glas bouillon. Uiteraard is het aantal rijders, die alleen rijden, niet zoo groot. Velen rijden in groepjes van twee of meer. De een geeft zijn makker nog een goed advies, de ander sjort zijn kleeding nog wat vaster aan en het stemmenrumoer verstomt, wanneer het lid van het centraal bestuur J. M. Kingma den deelnemers zijn laatste raadge vingen en tevens zijn beste wenschen meegeeft. Dan is de klokslag van vijf uur genaderd en op dat moment, wanneer het sein tot den start gegeven is, verlaten de deelnemers ijlings de Harmonie, om in een zoo snel mogelijk tempo naar het begin van de Sneeker Vaart, waar op gebonden moet worden, te loopen. Deze snelloop door Leeuwarden in deze nachtelijke duisternis en onder de belangstelling van de honderden samengestroomde inwoners geeft aan het begin van den tocht een origineel karakter. Sneek, Dinsdag-morgen 6.45 uur. Sneek, de eerste controlepost, is gereed om de eerste deelnemers te ontvangen. Onder leiding van den Commissaris van Politie, den heer W. v. d. Berg. zijn hier 30 dames en heeren met de controle belast. Precies 0 uur 4 minuten komt de eerste deelnemer Jan Dijkstra uit Kornjum binnen om zijn kaart te laten afstempelen. Al spoedig volgen anderen, waaronder C. Jongert. Er waait buiten een flinke Noordoostenwind en de deelnemers hebben het eerste traject in een vlugger temj-o afgelegd dan aanvankelijk ver wacht werd. Honderden waren vroeg uit de voeren ge komen om de rijders te zien passeeren. In den donkeren Januarinacht was het in het oude stadje een drukte van belang. De rijders moesten hun kaart laten afstempelen in een groote ga rage. Stroo was op den vloer gelegd ter bescher ming van de ijzers. Over den bijna 24 k.m. langen rit hadden Jongert en Dijkstra nog geen drie kwartier ge daan. Successievelijk kwamen ook de andere wed strijdrijders zich melden. Alles verliep in volko men orde. Snel stonden de deelnemers weer op het ijs, voort in de richting Sloten. Het was tegen het ochtendgloren, dat wij in dit plaatsje arriveerden. In de knusse stadsherberg meldde D. van der Duin uit Warga zich om 1 mi nuut over 7 als eerste aan, onmiddellijk gevolgd door Van der Heide uit Leeuwarden en Keizer van De Lier. Veel verschil in tijd was er niet tusschen hen en de volgende rijders Westra, Jongert en Dijk stra. Steeds met den wind in den rug ging het via Balk naar Stavoren over het Slotermeer, door het wijde Friesche landschap dat dik onder de sneeuw lag en waar alleen het bruine riet een aandui ding vormde waar de meren lagen en waar het land. Zoo bereikten de rijders het belangrijke keer punt Stavoren, want hier moesten zij naar het Noorden. Het eerst kwam te Stavoren een groep van vier rijders, bestaande uit L. Geveke uit Leeuwarden, A Adema uit Franeker. D. van der Tuin uit Warga en Sj. Westra uit Warmenhuizen. Twee minuten later C. Jongert en P Keizer. Op drie minuten van de leiders kwamen H. Vriezema uit Harlingen en S. Dijkstra. Op zes minuten meldde zich F. van der Heide uit Leeuwarden. De andere wedstrijdrijders waren op dat mo ment tien minuten of meer achter. Maar in Stavoren begonnen de moeilijkheden pas. Nu moest via Workum en Hindeloopen naar Bolsward tegen den scherpen wind worden op getornd enhet ijs in deze omgeving was bo vendien niet zoo fraai. Om kwart over elf is een groep wedstrijdrijders Harlimgew gepasseerd. Te 12.03 uur kwam de kop groep te Franeker aan, bestaande uit Adema, Jon gert, van der Duim. Westra en Keizer. Zij zijn thans op weig naar Dokkum. Tot dusver zijn geen groote ongelukken ge beurd. Vóór 3 uur in Leeuwarden terug. Tusschen half drie en drie uur verwacht men de eerste rij'ders in Leeuwarden terug. Uit Leeuwarden: De Friesche hoofdstad stond Maandagavond in het middelpunt van de be langstelling der Nederlandsche sportwereld. Een paar duizend deelnemers men schat het aantal rijders voor wedstrijd en tocht op meer dan 3500 kwamen hun opwachting maken bij het centraal bestuur van de Friesche Elfsteden- tocht-Vereeniging voor het verkrijgen van de laatste inlichtingen omtrent start, controleposten ysconditie, finish en alles, wat zoo bij de voor- C. Jongert kwam als een der eersten aan den eersten controlepost te Sneek. bereiding van den 200 K-M.-tocht op de schaats behoort. Het Beursgebouw was versierd met de natio nale en Friesche vlaggen. Tientallen helpers van Mi-. Hepkema c.s. stonden klaar om de deel nemers te ontvangen, hun als voorlichting te dienen. Van acht uur des avonds tot één uur in den nacht kwamen zij opdagen. Dank zij de uit stekende organisatie verliep alles vlot; geen moment kregen wij den indruk, dat het met de werkzaamheden stokte. Leeuwarden was Maandagavond inderdaad het verzamelpunt van sportief Nederland. Niet alleen zagen wij alle winnaars van de vorige tochten, die zich natuurlijk ook voor den vijfden tocht hadden aangemeld, maar ook be kende vertegenwoordigers van andere takken van sport zooals den oud-athleet Jan Zeegers en den voetballer Pienter. Wij ontdekten ock den trainer van het Nederlandsch elftal, Bob Glen- denning, die te zamen met den secretaris van de technische commissie van den K.N.V.B. den heer Boel jon, den tocht per auto zal volgen om het oud-lid van de T. C., den heer D. D. Huizinga Bruins, die alle elfstedentocht-en medegemaakt heeft, to verzorgen. En al die deelnemers waren optimistisch ge stemd, grappen en grollen werden overal ge hoord. Zoo mopperde een militair één van de zeer velen! of er nu geen mogelijkheid bestond om vóór donker te Leeuwarden terug te zijn. En prompt luidde het antwoord van zijn vrien den: „dat kan best hoor, als je maar hard ge noeg rijdt!" Het vroor Maandag tien graden, zoodat dit maal geen sprake van uitstel kan zijn. Eindelijk zou de tocht dus doorgaan! Maar wat een werk er niet vcoraf is gegaan! Zoo vertelde Mr. Hepkema, de voorzitter van het Centraal bestuur ons nog, dat in Slooten en IJlst in den nacht van Maandag op Dinsdag zou worden doorgewerkt om de banen te vegen. Vooral te IJlst, waar men veel last heeft van stuifsneeuw, was men met man en macht bezig om alles in orde te brengen. Laat in den avond kwamen van de burge meesters der steden en dorpen, die aan de route van den elfstedentocht liggen, telegrammen bin nen omtrent de genomen maatregelen, die voor een goed verloop noodig zouden zijn, Men meld de, dat de organisatie in orde was, dat er op sommige plaatsen lantaarns zouden branden om den deelnemers den weg te wijzen; op andere stukken zouden borden staan om aan te wijzen dat daar gevaarlijke plekken lagen. Prins Bernhard te Leeuwarden. Vanmorgen is Z.K.H. Prins Bernhard om streeks half twaalf met den trein te Leeuwarden aangekomen ter gelegenheid van den Frieschen elfstedentocht. Voor dit bezoek was een speciale Dieseltrein ingelegd. Ter verwelkoming van den Prins waren de Commissaris van de Koningin in Friesland, mr. P. A. V. baron van Harinxma Thoe Slooten en de waarnemend commissaris van politie, de heer D. J. Schilderman, aanwezig. Zoowel op het perron als vcor het stations gebouw hadden vele belangstellenden zich ver zameld om den Prins hartelijk toe te juichen. De prijzen. Zooals we reeds eerder hebben medegedeeld is voor den rijder, die als No. 1 van den wed strijd aankomt, een zilveren beker beschikbaar gesteld. De deelnemers aan den tocht ontvangen een herinneringsmedaille. Geheimzinnige geschiedenis Nieuw geval van uniformensmokkelarij Moedig optreden van militair chauffeur Naar eerst thans bekend is geworden heeft zich Zaterdagavond omstreeks elf uur op den weg naar de Moerdijksche brug een voorval af gespeeld, dat nog niet is opgehelderd. Een mi litair chauffeur, die met een vrachtwagen uit de richting Breda in de richting van genoemde brug reed bemerkte op eenigen afstand van hem een stilstaande luxe-auto, waarnaast een burger stond, gewapend met een karabijn. Toen deze den militairen wagen bemerkte stapte hij vlug in de auto, die dadelijk wegreed in de richting van de brug. Enkele honderden meters verder stopte de auto weer. terwijl ook de militair zijn vrachtwagen tot stilstand bracht. Hij begaf zich naar de luxe-auto en rukte het portier open en eischte de karabijn op. Als antwoord werd met een mes naar hem gestoken, dat door zijn kleeren heendrong en afstuitte op een tabaks doos, welke de militair in zijn tuniek droeg. Het. gelukte den militair den man, die gestoken had het mes te ontrukken. Daarna rukte hij de ka rabijn uit de handen van een ander der drie inzittenden, waarna de luxe-auto op gang werd gebracht en in volle vaart verdween. Direct ach tervolgde de militair den gevluchten wagen en het mocht hem nog gelukken het autonummer op te nemen. Hij deed aangifte voor het voorval bij de Marechaussee te Moerdijk. Later werden langs den weg diverse mili taire uitrustingsstukken gevonden welke vermoe delijk uit de gevluchte auto waren geworpen. Het onderzoek is nog in vollen gang. EEN ESTLANDSCHE TEGENSPRAAK. TALLIN, 29 Januari (Havas). Officieel spreekt men het bericht tegen, volgens hetwelk Estlandsche dokters de eilanden Dagö en Oesel zouden hebben verlaten, alsmede, dat de Rus sische troepen in de gepachte gebieden nieuwe huiszoekingen zouden hebben verricht. Eveneens wordt het bericht tegengesproken dat de Sovjet-Unie aan Estland wagons zou heb ben verhuurd voor het vervoeren van levens middelen naar Leningrad. voor Haarlem en Omstreken. Ingaande 1 Februari a.s. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 Fe bruari de broodprijs verhoogd worden met 1 cent per brood van 8 H.G. Dit geldt voor het geheele gebied, dat in dezen tijd onder controle staat van de z.g. Plaatselijke Bakkerij Commissie, die on derdeel is van de landelijke Bakkerij Commissie, die onder leiding van oud-minister De Wilde werkt. Deze verhooging is een gevolg van de stijging van den kostprijs van het brood. Vrijwel alle grondstoffen zijn dermate gestegen, dat de ver hooging door de Regeering gemotiveerd werd geacht. Overigens moe~t in het oog worden ge houden, dat broodprijsverlagingen op 30 Mei 1938 en 30 Januari 1939 zijn mgevoei'd. De broodprijs is dus nog niet hooger dan anderhalf jaar geleden. Het gebied dat de plaatselijke Commissie con troleert beslaat Haarlem en omstreken. Het loopt van het Zuidelijk gedeelte van Santpoort tot en met Bemiebroek. Voor alle gemeenten uit haar gebied zal deze prijsverhooging gelden. In Rotterdam en Den Haag is door de federa ties van bakkerijen verklaard, dat de moeilijkhe den die de sneeuw het bedrijf in den weg legt. zoo zwaar drukken, dat men vreest, dat brood prijsverhooging daar ter stede niet te vermijden s. Natuurlijk staat deze overweging buiten de verhooging van den broodprijs hier ter stede. Men aanvaardt het ongemak en de schade die de sneeuwval veroorzaakt als een. uit den aard der zaak onaangenaam bedrijfsrisico. Verhooging van den prijs van het z.g. kleine brood, luxe broodjes e.d. ligt voorloopig voor Haarlem en omstreken niet in de bedoeling. Weinig verandering is voorloopig te wachten: Vannacht zal 't weer flink vriezen en morgen staat matige tot lichte vorst op 't programma. Bovendien blijft de wind in het Oosten zitten. Maar 't zonnetje zal wel weer schijnen. Dit is geen tijd voor feestlijkheden, In stad en dorp door heel het land, Naar ouden nationalen trant, Daarvoor wordt teveel nood geleden. Wij moeten allen zorgen dragen, En doer dat rustig en met moed, Wat beter of wat minder goed, Geduldig zwijgend zonder klagen. Wie in de toekomst tracht te schouwen, Vindt weinig dat hem daarbij leidt, Dan drukkende onzekerheid, Die geen houvast geeft tot vertrouwen. Neen, ook al zullen wij het missen, Zoo'n feest van nationaal jolijt, Er is geen plaats in dezen tijd, Voor zulke vreugdgetuigenissen. Maar Woensdag zal 'k de vlag uitsteken En velen doen dat zeker mee, Want kleine Beatrix wordt twee. En als het feest al moet ontbreken, De driekleur moge voor ons spreken. P. GASUS. EEN HAARSCHERP BEELD. DOOR EEN GOEDE BRIL, EEN KEIP BRIL I GR. HOUTSTRAAT naasl Luxor (Adv. Ingez. Medj Oekraïnsche vrijwilligers in het Finsche leger. DUITSCHE GRENS, 29 Januari (Havas). Naar van Oekraïnsche zijde wordt medegedeeld is de voorzitter van het nationale Oekraïnsche comité en oud-minister van buitenlandsche za ken der Oekraïnsche regeering-Petljoera, prof. Szulgyn, te Helsinki aangekomen voor het orga- niseeren van een legerafdeeling van Oekraïnsche vrijwilligers, die bij het Finsche leger zal worden ingedeeld. Szulgyn heeft een oproeping gericht tot de Oekrainsche soldaten die deel uitmaken van het Sovjetleger, en hen aangespoord, niet tegen Finland te vechten. Het woord is aan J. J. Rousseau: De sterkste is nooit sterk genoeg om altijd de baas te blijven, als hij zijn kracht niet in recht verandert en de ge hoorzaamheid in plicht. De Nederlandsche ambulance voor Finland. 's GRAVENHAGE, 30 Januari. Tot de com missie van voorbereiding voor de uitzending van een ambulance van het Nederlandsche Roode Kruis naar Finland, bestaande uit de heeren generaal-majoor N. A. A. van de Roemer, voorzitter; mr. dr. F. W. Donker Curtius, dr. H. K. Offerhaus, dr. H. H. Maas en dr. Ch. W. F. Winckel, zijn als adviseurs toegetreden twee vertegenwoordigers der Finsch-Nederlandsche Vereeniging, te weten haar voorzitter, de heer A. J. Th. van der Vlugt, en een hai-er bestuurs leden, de heer W. de Ruyter. De commissie heeft besloten om haar lid, den voormalig leider der ambulance naar Ethiopië, dr. Winckel, naar Finland af te vaardigen teneinde aldaar met de autori teiten en met het Finsche Roode Kruis in verbinding te treden om de uitzending der ambulance voor te bereiden. President Lebrun reikte het Grootkruis van het Legioen van Eer uit aan admiraal Jean de Laborde ter gelegen heid van zijn bezoek aan Brest Een geheele trein van rijdende cantines, welke door het Engelsche Leger des Heils beschikbaar werd gesteld voor het expeditieleger, wachtend op transport naar Frankrijk- Het A. N. P. verneemt uit Londen: Duitsche vliegtuigen hebben Maandag krach tiger aanvallen op de Britsche scheepvaart ge daan dan ooit tevoren. De aanvallen waren ver deeld over een 650 K.M. lange kuststrook van de monding van de Tay in het noorden tot de kust van Kent in het zuiden. Zij begonnen even na 9 uur en eindigden tegen het middaguur. Niettegenstaande het slechte weer en het ge ringe zicht, konden Britsche vliegtuigen den vijand op vele punten verdrijven. Een der aanvallende vliegtuigen heeft, naar ge meld is, zeven bommen laten vallen nabij het s.s. „Llan Wern" in het gebied van de Tyne, zonder het schip echter te treffen. Een ander vliegtuig viel het .s. „Imperial Monarch" aan ter hoogte van de Schot- sche kust, doch bij het verschijnen van Britsche ge- •echtstoestellen verdween het in de wolken. Boven het gebied van de Tyne vloog een uit de wolken ko mende Heinkel-bommenwerper recht op een groep Britsche gevechtsvliegtuigen. Toen hij het gevaar zag, klom hij steil naar de wolken en vluchtte, doch niet nadat de Engelsche machines het vuur hadden geopend. Voorts zijn vijandelijke vliegtuigen verdre- en terwijl zij aanvallen deden op schepen voor de kust van Yorkshire. Twee der aangevallen schepen waren onverdedigde lichtschepen. Later in den och- :end ondernamen Duitsche vliegtuigen aanvallen op ;chepen voor de kust van Kent. De schepen „Miriam", „British Officer", „Atholl Monarch", „Danny Bryn", „Stanburn", „Otterpool' Knitsley" en „Well Park" hebben gemeld, dat zij zijn aangevallen. Volgens Havas zouden bij de luchtaanvallen op de ei-schillende schepen zeven man gedood zijn. Op de Noordzee is bovendien het Letsche s.s. ,Tautmila" aangevallen door een vliegtuig, dat tien bommen liet vallen. Vijftien mail en de vrouw van den kapitein konden zich in veiligheid brengen. Volgens een ander Havas-bericht hebben Duitsche vliegtuigen, die Maandag boven de Shetland-eilan- den hebben gevlogen, een aantal bommen van klein kaliber laten vallen. Voor zoover tot nu toe is ge meld, is daar geen schade aangericht. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Binnen het kader van de verkenningsvluchten van het luchtwapen boven de Noordzee zijn op 29 Ja nuari vijandelijke convooien, gewapende koopvaar dijschepen en voorpostenschepen aangevallen. Ondanks zeer kachtig vijandelijk afweervuur en ondanks het optreden van groepen jachtvliegtuigen zijn vernietigd: zeven vijandelijke, gewapende koop vaardijschepen en twee voorpostenschepen. Een vij andelijk jachttoestel werd bij Hartlepool neerge schoten. Alle eigen vliegtuigen zijn behouden terug gekeerd. Reddingboot aangekomen LONDEN, 30 Januari (Reuter). De redding boot van een schip, waarop als naam te lezen stond „Riga" en naar men gelooft, afkomstig is van het Letlandsche stoomschip „Tautmila", dat gisteren werd gebombardeerd, is in den afgeloo- pen nacht aan de kust van Norfolk aangekomen. De geredden van de „Tautmila". die van een an dere reddingboot gebruik hebben gemaakt, zeiden dat zij meenen gezien te hebben dat een man, die in de tweede boot had plaats genomen, nog in leven is. Deze boot was bij de ontploffing van een bom door een hevigen druk in het water terecht gekomen. Kustwachters hebben de boot onderzocht en geen spoor aangetroffen van een lichaam. Ook waren er geen roeiriemen aan boord. HEDEN: 10 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING P Broodprijsverhooging voor Haarlem en om streken. Verhooging van het credict voor den aanleg van het haven- en industrieterrein aan het N. B. Spaarne te Haarlem. De Haarlemsehe gemeentekas heeft f 175.000 per jaar schade van de mobilisatie door uitkcerin- gen aan het gemobiliseerde personeel. Hoc B. en W. dit bedrag willen beperken. Tegen een dreigend tekort aan woningen te Haarlem moet gewaakt worden. BINNENLAND Het Nederlandsche motorschip Nora Is op een mijn geloopen. Door asbrcuk is op het Spoortraject Bussum Hilversum groote vertraging ontstaan. BUITENLAND Dc Duitsche luchtmacht liceft felle aanvallen gedaan op de Engelsche scheepvaart. Daladier deed in zijn radiorede ccn beroep op de „Franschen achter de linies". Russische bombardementen in Finland eischtcn tal van slachtoffers. De strenge winter veroorzaakt in Engeland een ware verkeerschaos. SPORT. De wedstrijdrijders hebben er in den Elfsteden tocht terstond een zeer snel tempo ingezet. 1 ARTIKELEN, enz. Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 De H. A. L. keert 8 procent dividend uit. 3 Van onzen correspondent te Boedapest: Groote sympathie voor Finland in Hongarije. 5 J. B. Schuil: Friesche hardrijders. 4 J. B. Schuil: Dc zaak des Konings. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op LAATSTE BERICHTEN f

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1