Betere jeugdregistratie. Aspirin H.A.L. keert 8 procent dividend uit. Ik ontdek Amerika. ÖINSDAG 30 JANUARI 1940 HAÏRÏEM'S D'A'GBEA'D Minister van den Tempel richt zich tot een aantal gemeentebesturen. De minister van Sociale Zaken heeft aan 45 ge meenten, waar een arbeidsbeurs gevestigd is en nog geen bureau voor jeugdregistratie, een schrij ven gezonden, waaraan wij het volgende ontlee- nen: „Hoewel de omvang van de werkloosheid onder de jonge mannen van 14 tot en met 21 jaar den laatsten tijd is verminderd, is deze toch nog van zoodanigen aard, dat de overheid verplicht is er volle aandacht aan te schenken. Juist thans, nu alle krachten moeten worden ingespannen om de toekomst zoo sterk mogelijk tegemoet te kunnen treden, dient in het bijzonder op de belangen van de werklooze jeugd te worden gelet. Het bureau voor de jeugdregistratie moet worden gezien als het centrale punt in een gemeente, waar de belangen van de niet-schoolgaande jeugd wor den behartigd, in het bijzonder voor het geval deze jeugd met werkloosheid heeft te kampen. Door goede kennis omtrent iederen jongen man, die bij het bureau staat ingeschreven, zal het mogelijk zijn, mede door zoo mogelijk gebruik te maken van voorzieningen op het gebied van voorlichting bij beroepskeuze, dat de leiding van het bureau den jongen man met raad en daad ter zijide staat, hem o.a. bij werkloosheid aanraadt aan cursussen, kampwerk e.d. deel te nemen. Hierdoor wordt be reikt, dat betrokkene niet alleen in tijd van werk loosheid aan zinvollen arbeid deelneemt, maar bo vendien dat zijn geschiktheid om in het vrije be- Idrijf te worden geplaatst, wordt vergroot. Door een goede samenwerking van het plaatse lijke bureau voor jeugdregistratie met de afdee- ling cultureele zorg en sociale jeugdzorg van mijn departement kan bereikt worden dat deze afdee- ling over het materiaal de beschikking krijgt, het welk noodig is om landelijk die voorzieningen te treffen, welke het meeste effect voor de jonge werkloozen kunnen sorteeren. Geleidelijk zal dan tevens een vorm van samenwerking, ook voor de verwerking van het verzamelde materiaal, kunnen worden verkregen, welke aan het gestelde doel zoo goed mogelijk beantwoordt. Een belangrijk uitvloeisel van een goed georga niseerd bureau voor jeugdregistratie is, dat de mogelijkheid tot plaatsing in het vrije bedrijf wordt vergroot. Zulks is in de practijk reeds bewezen. Teneinde ook hier een zoo groot mogelijk resultaat Werkloosheidspercentage neemt toe. Als gevolg van de vorstperiode. Op 13 Januari 1940 waren bij de organen der öpenbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 362.985 werkzoekenden (347.438 mannen en 15.547 vrou wen). Hiervan waren 287.861 (277.128 mannen en 10.733 vrouwen) werkloos en waren 58.971 perso nen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuur technische en administratief daarmede gelijkge stelde wei'ken. Blijkbaar waren er dus 16.153 per sonen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 8 t.m. 13 Januari 1940 warén bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten, 593.303 personen, waaronder 75.304 (landarbeiders. Van de 517.999 verzekerden buiten de landarbei ders was het werkloosheidspercentage 27,5 (in de vorige verslagweek van 27 t.m. 30 December 1939 was dit percentage 24.1). Voor de 593.303 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloosheidspercentage 80.0 (vorige verslagweek 26,5). In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verze kerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haak jes zijn vermeld de percentages, indien de landar beiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932 28,2 (26.5); 1933 35.4 (34.0); 1934 35.4 (31.3) 1935 35.7 (34.7); 1936 38.0 (36,6); 1937 35,7 (32.9); 1938 35,3 (32,5); 1939 31,7 (29,3); 1940 30,0 (27,5). De stijging der werkloosheidspercentages, welke in het najaar een normaal verschijnsel is, is in 1939 niet voorgekomen (in December is er een sterke stijging in verband met de ingevallen vorst). Een overeenkomstig beeld geven de cijfers be treffende het aantal geheel werkloozen onder de als werkzoekende ingeschrevenen bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling. In de afgeloopen 7 jaren werd geregeld een aanzienlijke toeneming van dit aantal geconstateerd, zelfs van 82.000 van Juli tot einde November. In 1939 bepaalde zich de tóe neming in dit tijdvak tot 2000. Men zou hierin een aanwijzing kunnen zien, dat de normale seizoens stijging door de mobilisatie vrijwel is opgevangen. Zware brand richt groote schade aan. Door onbekende oorzaak ontstond Maandag avond brand in een oud fabriekspand aan het Heuvelplein te Tilburg, waarin verschillende firma's zijn gevestigd. Het vuur woedde in een opslagplaats van kunstwol van de firma de B. en B. Spoedig deelden de vlammen zich mede aan de belendende ruimten, waarin een fabriek van gramofoononderdeelen van den heer M. is geves tigd. De overige belendende perceelen liepen mede groot gevaar De brandweer bestreed met 15 stralen den vuurpoel, waardoor na eenige uren het vuur kon worden gelocaliseerd. Het wolmagazijn en de gramofoononderdeelenfabriek gingen verloren. De aangrenzende fabrieksruimte en eenige par ticuliere woningen liepen veel waterschade op. De schade, welke de brand veroorzaakte is aan zienlijk. Het civiel personeel van opgelegde mailschepen. Roulecringsregeling Ingesteld. Het Soerabajaasch Handelsblad meldt: Na het opleggen van booten en het instellen van een maildienst naar Genua en terug stonden de be trokken maatschappi jen voor de noodzaak een rege ling te treffen, waardoor het personeel dezer sche pen en in het bijzonder het civiele personeel, wier- inkomsten voor een belangrijk deel worden gevormd uit fooien der passagiers een gelegenheid te geven tot periodiek actief dienen en naar huis toe te gaan. Wij vernemen, dat inmiddels een rouleerings- systeem voor het civiele personeel is opgesteld, dat voor de Mij. „Nederland" in werking is getreden met de „Christiaan Huygens". 'n Deel van 't civiele personeel van de opgelegde „Oranje" ging over naar de „Huygens" en omgekeerd komt een equivalent op de „Oranje", dit personeel vaart mede tot Ge nua en gaat vandaar met den boottrein naar Ne derland. terwijl uit Nederland versche krachten fcomen. Op deze wijze zal het civiele personeel on- ▼eer eens in het half jaar kunnen varen en naar huis gaan. De zeer moeilijke kwestie van de inkomsten is hiermede echter niet opgelost: dit punt vormt thans een onderwerp van nauwkeurige overweging van éa betrokken directies. 1 te kunnen bereiken is het noodig, dat het bureau voor de jeugdregistratie ingeschakeld wordt bij de arbeidsbeurs, waardoor tevens de mogelijkheid bestaat om een bijzondere bemiddeling voor jon geren in het leven te roepen. Hierdoor wordt ook bereikt, dat voor aangelegenheden de arbeidsbe middeling betreffende, weer nauw kan worden sa mengewerkt met den rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsverzekering en arbeidsbe middeling. Een bureau voor jeugdregistratie bestaat uit een leider, tevens voor zooveel noodig uit een of meer assistenten. Het aantal hangt, voor de hand liggend, af van de grootte van de gemeente. Wanneer het bureau gaat werken, worden de namen van alle jongens van 14 tot en met 21 jaar uit de bevolkingsregis ters gelicht en voor zoover zij niet schoolgaande zijn, of dit om andere redenen niet noodig is, per soon voor persoon naar het bureau geroepen, waar de leider of een van zijn assistenten niet van ach ter een loket, doch aan een tafel in het bureau, met ieder van de jongens praat. Van alle jongens wordt een z.g. „staat van dienst" gemaakt. Deze gegevens komen in een boekje te staan, dat den jonigen wordt uitgereikt, terwijl de gegevens ook op het bureau voor de jeugdregistratie worden bewaard. In het boekje wordt, ik moge hierop met nadruk wijzen, volstaan met zakelijke gegevens, terwijl een beoordeeling omtrent de jonge mannen er niet in wordt ver meld. Er moet verder voortdurend worden samenge werkt met de werkgevers, teneinde na te gaan, welke jonge mannen nog bij hen werken. Dit is noodig, omdat telkens per 2 maanden moet vast staan of een jongeman werkt en zoo ja waar, dan wel of hij niet werkt. Het resultaat van een dergelijk systeem leidt er ■toe, dat wordt verkregen: a. een volledig overzicht va nde arbeidsmarkt van de jongeren van 14 tot en met 21 jaar; b. dat de werkgevers beter in de gelegenheid zijn betrouwbare inlichtingen te krijgen bij sollicitaties van jonge mannen; c. dat aan de jonge arbeiders voorlichting wordt gegeven bij de keuze van een beroep, in verband met hun persoonlijken aanleg, doch ook in ver band met de kansen op de arbeidsmarkt; d. dat de jongeren voortdurend worden herin nerd aan de mogelijkheden, welke voor hen be staan om door het volgen van cursussen e.d. hun vakbekwaamheid te vergrooten; e. dat werklooze jongens worden gewezen op de verschillende mogelijkheden, welke er voor hen zijn om in perioden van werkloosheid niet doelloos rond te loopen; f. dat de jongeren er in sterkere mate toe wor den gebracht zich bij de arbeidsbeurs te laten in schrijven, waardoor, indien tevens een speciale af- deeling voor arbeidsbemiddeling voor hen bestaat, de plaatsingmogelijkheid wordt vergroot. Ik meen mij op grond van vorenstaande uiteen zetting tot uw college te mogen richten met het dringende verzoek medewerking te willen verlee- nen, opdat ook in uw gemeente bij de arbeids beurs een bureau in het leven wordt geroepen als hierboven is geschetst. In de kosten van een en ander voor zoover deze door mij kunnen worden goedgekeurd, draagt het rijk bij naar het objectief percentage van het werkloosheidssubsidiefonds, met dien verstande, dat ten minste 50 procent van de kosten zullen worden vergoed. Voorwaarde voor het verstrek ken van deze bijdrage is, dat regelmatig, behalve de gegevens ter zake van de arbeidsbemiddeling aan den dienst van werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, gegevens betreffende de jeugdregistratie en de jeugdwerkloosheid, volgens een daartoe nader te verstrekken schema, zullen worden ingezonden aan de afdeeling cultureele zorg en jeugdwerkloozenzorg van mijn departe ment. Uiteraard zal het op prijs worden gesteld wanneer de opzet zoo eenvoudig mogelijk wordt gehouden en de kosten zooveel mogelijk worden beperkt. De minister heeft zich thans ter zake nog niet schriftelijk gewend tot de besturen van Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. Het ligt in zijn bedoeling, omdat in de grootste gemeenten bijzondere problemen aan de orde zijn, zich ter zake binennkort met deze gemeentebesturen in verbinding te stellen. -/teoté: Ih^uuS.' (Adv. ingez. Med.) In historisch gebouw op Texel woedde brand. Bluschwater richt aanzienlijke schade aan. Maandagmiddag om zes uur is brand uitgebro ken op de bovenverdieping van het Algemeen Weeshuis in den Burg (Texel). Het vuur ont stond bij een schoorsteen en in zeer korten tijd sloegen de vlammen reeds naar buiten. De inwo- nenden van het huis, de vader, de moeder en vijftien weezen, konden zich tijdig in veiligheid stellen. Om kwart voor zeven liet het zich aan zien. dat men den brand meester kon worden. Om half acht was men het vuur meester. Het gebouw bestaat uit een gelijkvloersch gedeelte met een verdieping er op. De kamers, welke zich op deze verdieping bevinden, zijn geheel uitge brand. Naar de zolders in de vleugels is het vuur evenwel doodgeslagen Aangezien het vuur zich tusschen den vloer van de verdieping en het plafond van het gelijk- vloersche gedeelte nestelde, gebruikte de brandweer groote hoeveelheden water en dit bluschwater heeft aanzienlijke schade aange richt. Deze wordt echter door verzekering ge dekt. Alle voorwerpen van historische beteekenis zijn in veiligheid. Voor de weezen werd bij par ticulieren onderdak gevonden. Het gebouw van het Algemeen Weeshuis staat op de lijst van Monumentenzorg. Het is voor de Reformatie een Agnietenklooster geweest waar in in het begin van de dertiende eeuw gravin Ada van Holland gevangen gezeten heeft. Verschillende antieke voorwerpen hebben mi litairen onder leiding van den secretaris van het algemeen weeshuisbestuur naar buiten gebracht hieronder bevindt zich ook een antiek schilderij van Ada van Holland. De haven van Texel weer dicht. De haven van Texel is geheel dicht. Er kan geen schip meer uilvaren. De stoomboot „Dokter Wa- gemaker" zit in het ijs, evenals vele visschers- schepen. Bejaarde vrouw in brand geraakt. Maandagmiddag om half vijf is in de woning Jacob van Lennepstraat 293 te Amsterdam, waarvan de eerste etage bewoond wordt door èen 62-jarige vrouw, een ernstig ongeluk ge beurd. Zij kwam toen n.l. in aanraking met een brandend petroleumtoestel, waardoor haar kleeren vlam vatten. Op haar hulpgeroep kwa men de buren toesnellen, die de vlammen doof den en onmiddellijk de brandweer alarmeerden. Deze was spoedig ter plaatse doch behoefde geen water te geven. De oude vrouw, die ernstige brandwonden had opgeloopen, is ter plaatse ver bonden en vervolgens door den G. G. en G. D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De begrafenis van wijlen den Zwitserschen staatsman Bondsraad Motta. De rouwstoet trekt door de straten "van Bern Naar wij vernemen is op de Maandag middag gehouden vergadering van commis sarissen en directie der Holland-Amerika Lijn besloten aan de algemeene vergadering van aandeelhouders der maatschappij voor te stellen over 1939 een dividend van 8 pCt. uit te keeren. Over historische klok wordt geprocedeerd. Slooper van verduistering verdacht. De afbraak van de St. Jacobuskerk te Vlissin- gen, welks toren (de beroemde toren, waarin Michiel de Ruijter geklommen is) in 1911 ls af gebrand, was gegund aan den slooper J. B. van H. aldaar, doch met den pastoor was een af' spraak gemaakt, dat het volledige torenuurwerk aan de parochie zou blijven. Na eenigen tijd kwam de pastoor evenwel tot de ontdekking, dat de groote luiklok, die de heele en halve uren aankondigde, er niet meer bij was, hetgeen voor den pastoor aanleiding was den slooper ter ver antwoording te roepen. Deze deelde mede, dat hij de klok aan een op- kooper in Middelburg had verkocht, daar deze klok volgens hem niet tot het uurwerk be hoorde. De pastoor was het daar allerminst mee eens en zoo kwam er een rechtszaak van, die in eerste instantie voor den Middelburgschen politierechter werd behandeld. De slooper werd vervolgd wegens verduistering, maar de politie rechter sprak hem vrij. De officier van justitie te Middelburg teekende hooger beroep aan en de zaak diende Maandag voor het Haagsche gerechtshof. De klokkenmaker, die het uurwerk geregeld onderhield, gaf als zijn meening te kennen, dat uurwerk en klok niet bij elkaar hoorden. Het was een gewone lui-klok, maar door een paar ijzer draadjes had men haar met het uurwerk ver bonden. De officier van justitie was het- daarmee niet eens. Spr. vorderde een geldboete van f 100 subs. 50 dagen hecht in is. Uitspraak 12 Februari a.s. Beperking van liet internationaal verkeer. Op met douane-afsluitboomen af te sluiten wegen. In aansluiting op de publicatie in dc Nederland- sche Staatscourant van 6 November 1939. no. 217, wordt in de staatscourant van Maandag het volgende bekend gemaakt. In verband met de sluiting van Duitsche zjjde van het verkeer te lande over de Duitsch-Nederlandsche grens van 8 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens (Mid- den-Europeesche Tijd) uitgezonderd wat betreft het spoorwegverkeer, worden de Nederlandsche grenskantoren der invoerrechten aan die grens voor in- en uitvoer langs landwegen, met ingang van 12 Februari a.s. tot nader order gesloten van 20 tot 6 uur (Amsterdamsche tijd) en gedurende den slui tingstijd, welke volgens de thans geldende regeling buiten dit tijdvak valt. Ten aanzien van de openstelling en sluiting van de grenskantoren der invoerrechten aan de Neder landsen-Belgische grens gelegen, blijven de be staande regelingen van kracht. De op verschillende wegen in het grensgebied in gevolge art. 195 bis van de gewijzigde algemeene wet van 26 Augustus 1822 (Staatsblad no. 38) aan gebrachte of nog aan te brengen douanc-slagboomen worden gedurende de tijdstippen, dat de grenskan toren dér invoerrechten zijn gesloten, niet geopend behoudens de hierna bedoelde afwijkingen. Tijdens de sluiting van de slagboomen zal het binnenkomen en uitgaan langs de over de Neder- landsch-Duitsche of de Nederlandsch-Belgische grens voerende landwegen, met alle goederen, ge bezigde vervoermiddelen hieronder begrepen, krach tens de artikelen 135 en 143 van genoemde alge meene wet zijn verboden, met dien verstande, dat het verkeer blijft toegelaten met goederen en ver voermiddelen, welke langs de gesloten boomen kun nen passeeren, voor zoover daarvoor geen douane formaliteiten vervuld behoeven te worden. De slagboomen bij de grenskantoren Oud-Vroen- hoven en Ittervoort worden dag en nacht bediend. De slagboom te Baarle-Nassau wordt bediend van 1 April tot en met 30 September van 6.30 tot 20.30 uur, en van 1 October tot en met 31 Maart van 8 tot 20.30 uur. De te Goirle geplaatste slagboom wordt in het tijdvak 1 April tot en met 30 September van 6.30 tot 24 uur, en van 1 October tot en met 31 Maart van tot 24 uur bediend. De slagboom te Bergeijksche Barrière wordt dag nacht, en die te Reusel in het tijdvak 4 Nov ember tot en met 31 Maart van 8 tot 21.30 uur bediend. De te Putten en te Nispen geplaatste slagboomen worden bediend van 6.30 tot 24 uur. De te Eede geplaatste slagboom wordt bediend van 7 tot 23 uur, die te Kapellebrug van 6.30 tot 1 uur "s nachts, te Sas van Gent dag en nacht, en te Sluis in het tijdvak van 4 November tot en met 31 Maart van 7 tot 21.30 uur, en van 1 April tot en met 3 November van 7 tot 0.30 uur 's nachts. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bediening an alle slagboomen op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen, zal plaats hebben als op werkdagen en dat buiten de gewone kantooruren, het bedienen der slagboomen uitsluitend geschiedt ten behoeve van het verkeer, waarbij geen douane formaliteiten behoeven te worden vervuld. De inspecteurs der invoerrechten en accijnzen zijn gemachtigd om voor gevallen, waarin dit door hen noodig wordt geacht, doorloopende of bijzondere af wijkingen voor het passeeren der grenzen, onder door hen te stellen voorwaarden toe te staan, met dien verstande evenwel, dat indien het passeeren buiten de gewone kantooruren plaats heeft tusschen zonsondergang en zonsopgang, behalve wanneer het postvervoer of vervoer door andere rijksdiensten betreft, kosten zijn verschuldigd. Meer goedkoope margarine en goedkoop vet. De ministers van economische en van sociale za ken hebben met het oog op den lang aanhoudenden winter besloten goed te keuren, dat aan alle onder steunde gezinnen gedurende drie weken boven de vastgestelde kwanta één pakje heffingvrije mar garine en één pakje heffingsvrij bak- en braadvet per week extra worden verstrekt. De gemeentebesturen zullen hieromtrent zoo spoe dig mogelijk nader worden ingelicht. MENAGEGELD. De heer Wijnkoop heeft de volgende vragen ge richt tot den minister van defensie: Is het waar, dat bij verlof geen menagegeld (ver goeding wegens gemis van levensmiddelen) uit betaald wordt aan hen, die voor eerste oefening zijn opgekomen, en tevens dat in het algemeen eerst van 1 December af menagegeld wordt uit betaald? Wil de minister maatregelen nemen, opdat me nagegeld ook aan hen, die voor eerste oefening opkomen, wordt verstrekt en dat het in elk geval met terugwerkende kracht van den eersten dag der mobilisatie af wordt berekend? Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1890. 30 Januari: Blijkens achterstaande advertentie is dr. J. B. Wijnhof f, alhier, wegens zijn over drukke praktijk genoodzaakt zijn werk kring gedeeltelijk in te korten. Ook vooral met het oog op de leden van het Zieken fonds bevelen wij een aandachtige lezing van deze advertentie ten zeerste bij de belanghebbenden aan. Het schoone uiterlijk. Het schoone oppervlak beheerscht Amerika en daarin is Amerika oppervlakkig. Wanneer een spons of een stofdoek of een waschhandje moet verkocht worden moet het prachtig verpakt zijn. En wanneer een meisje een baantje moet heb ben moet het óók prachtig verpakt worden. Voor de sponsen, de stofdoeken en de wasch- handjes zorgt het cellophaan. En voor de lieve meisjes zorgen de beauty-sa lons. In alle winkels glamst en glimt het cellophaan. In alle straten glimmen en glanzen de beauty salons. Ge kunt hier zes handdoeken koopen die, ge- cellophaneerd, als een ruiker bloemen in een mandje gevlijd liggen. En een paar zijden kousen voor uw vrouw, die kunstig opgerold zijn in een cellophaan bloem potje, waaruit een lief roosje ontspruit. Overhemden, parfums, sigaren, chocoladereepen en vulpenhouders in cellophaan. Sccretaresjes, verkoopsters, diensters en veilig- gehuwrie dames in crème, in rouge, in lippenstift en in poeder. Honderdduizend maal cellophaan. honderd dui zend maal Hollywood op zijden kousebeenen, hon derdduizend maal honderdduizend maal het schoone uiterlijk. Het cellophaan is met zijn glanzen en kleuren, onschuldig. Het maakt een onooglijk waschhandje tot een exotische kostbaarheid, een prozaïsche handdoek tot een lief gedicht en een nuchtere da meskous tot een glinsterend sprookje. Een drie centssigaar wordt ln en door het cellophaan een kostelijke delicatesse. Een reep chocola een pre cieuze streeling van het gehemelte. Een spons of een doosje sigaretten of een pakje ansichtkaarten krijgen de streeling en het begeerlijke van het precieuze. Het cellophaan maakt net als het celluloid van Hollywood volwassen menschen tot droo- mende kinderen. Maar de mooie verpakking van de mooie meis jes is gevaarlijker. Ze heeft een groot gedeelte van de Amerikaansche vrouwen zulk een schoon uiter lijk gegeven en zóó'n verblindend oppervlak dat vele Amerikaansche mannen het leelijke inner lijk de mooi verpakte leegte niet zien totdat zij door het snoezige niks-in-cellophaan voor den rechter worden gesleept om te scheiden en te be talen. Waschlapjes, sloffen en koek in cellophaan zijn handelswaar. De liefde, het huwelijk en de schoonheid in beauty-salon-verpakking zijn het in vele gevallen óók. Dit klinkt onwaardig. Dit klinkt zelfs cynisch Maar onaardiger en cynischer dan vele mooie meisjes in Amerika haar „liefde" en haar schoon heid als handelswaar hanteeren doen het de mooie meisjes nergens anders ter wereld. Er is een akelig, muf, bedompt en huichelachtig woord, dat gij in Nederland niet gaarne uit spreekt en dat hier een tooverwoord is dat op aller lippen ligt en dat in tweeduizend kranten twee duizend maal per dag is afgedrukt: „Sex- appeal". Cellophaan en sex-appeal zijn dc mooie ver pakkingen, waarin een heel leelijk stuk Amcri- kaansch leven begeerlijk moet worden gemaakt voor Amerikaansche koopers. Cellophaan is onschuldig. Het is voor zeep, voor dassen en voor chocolade. Sex-appeal is niet onschuldig. Het is voor huichelachtigheid, voor liefde en voor huwelij ken. Dóór het cellophaan en dóór het sex-appeal heen staat wolkenkrabberhoog de almach tige dollar. Cellophaan verkoopt zeep en waschhandjes. Sex-appeal verkoopt tiksterbaantjes, verkoop sterposities en echtscheidingsuitkeeringen. Ge moet niet densen dat ik scherts. Cellophaan kan scherts verdragen. Maar het sex-appeal niet. Het schreeuwt van de daken en de muren, van de bioscoopaffiches en de magazine-omslagen, van prentbriefkaarten en kalenders; het schreeuwt uit millioenen rood en paars en vio let aangestreken monden; uit duizenden echt- scheidingsvonnissen; uit moord en doodslag en chantage: het schreeuwt uit de krantenkoppen en de rechtbankverslagen, uit de filmstudio's en de beauty-shops, uit de dancings, de nachtclubs en de bars van Reno. Amerika is een prachtig, jong en idealistisch land. Maar Amerika is óók een leelijk, oud en ma terialistisch land. Zijn litteratuur, zijn menschheidsidealen, zijn vrijheid, zijn werkkracht, zijn vindingrijkheid, zijn prachtig en jong en idealistisch. Maar zijn huichelachtige sex-appeal is leelijk, seniel en materialistisch. Wie Amerika wil ontdekken, moet het eerlijk ontdekken. Wie Amerika wil schetsen moet het eerlijk schetsen. Er is zóóveel moois en goeds en verheffends in Amerika dat zijn sex-appeal in glanzend cellophaan als iets heel leelijks aan den kaak mag worden gesteld. Dit land is sterk en krachtig. Maar wanneer er iets is dat zijn sterkte en zijn kracht zal kunnen ondermijnen dan is het dit sex-appeal-als-handelswaar: ontwrichter van menschelïjke verhoudingen, rhantageplcger, geldafperser en huichelaar in cellophaan. Mag ik dat aardige waschlapje, miss America? MR, E. ELIAS. Hoeveel winsl maakt de 4kkerl»ouweentraIe De heer Amelink heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de Nederlandsche Akkerbouw- certrale Zeeuwsche bruine boonen en Mansholt- capucijners van de producenten koopt voor den prijs van respectievelijk f 17 en f 18,50 per 100 K.G. en deze beide producten aan den handel levert voor 23,30 per 100 K.G., zoodat een bruto winst gemaakt wordt van respectievelijk f 6.30 en f 4.80 per 100 K.G." Is het voorts juist, dat de bruto winst, die do Akkerbouwcentrale maakt op het artikel witte boo nen, f 7,80 per 100 K.G. bedraagt Indien dit juist is. wil de ministc: 1an maatrege len nemen teneinde deze sterke prijs verhooging tegen te gaan?

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5