Beroep van Daladier op de Fransche burgerij RUSSISCHE BOMBARDEMENTEN eischen vele slachtoffers. Zelfde energie als die der soldaten is noodig Ware verkeerschaos in Engeland. NIEUWS IN 'T KORT. Groote sympathie voor Finland in Hongarije. pINSDAG 30 JANUARI 1940 HAAREEM'S DAGBEAD ^Vlaggen van Duitschland en Rusland zijn één." „Meer en meer komt het vast te staan dat Duitschland de wereld wil overheerschen op een Wijze, die geheel verschilt van die, welke de ge schiedenis reeds kende De nazi's streven naai de stelselmatige en algeheele vernietiging der overwonnenen Temidden van de beklemming der vrij gebleven kleine volken vormt zich een we reld van heeren en slaven, die de weerspiegeling is van Duitschland zelf", aldus begon Daladier Maandagavond zijn rede voor de Fransche genders. Daladier „Evenals zijn bondgenoot Engeland", vervolgde Daladier, „kent Franrijk geen angst, want het fienkt aan zijn toekomst. Het is zeker van zijn overwinning. Ik heb reeds hulde gebracht aan onze strijders, een hulde, die hun toekomt. Ik denk voortdurend aan hen. Doch thans wil ik Spreken tot het Frankrijk van achter het front. Ik verzoek onzen strijders naar mij te luisteren. Ik zou hier hun tolk willen zijn. Ik zou openlijk ^villen zeggen wat zij wellicht in het verborgen denken en ieder in naam van het landsbelang Willen vragen, wat iedere soldaat het recht heeft te vragen in naam van het offer, dat hij heeft Willen brengen. Wat de Fransche soldaat van de Franschen verlangt is zich bewust te zijn van den ernst en de veiligheid van den toestand, Eiet dezelfde energie als zij, die strijden en te egrijpen dat, zoo de totale oorlog nog niet is Sosgebroken, zij die daarginds zijn daarom niet e minder de lasten ervan dragen en iederen lag hun leven in de waagschaal stellen. leder in dienst der gemeenschap. Het is noodig, dat zij die achter zijn gebleven fen die noch dezelfde lasten, noch dezelfde ge baren hebben te dragen, eveneens bereid zijn, bun leven anders in te richten. Het is vooral boodig dat zij al hun streven, al hun activiteit in Iflienst stellen van de Fransche gemeenschap, Bonder welke zij niets zouden zijn. Het open- pare welzijn vereischt gelijkheid van offers. De totale oorlog die spoedig zou kunnen uitbre ken eisoht een geweldige hoeveelheid wapens pn munitie. De activiteit onzer wapenfabrieken is een on misbare voorwaarde voor de overwinning. Ook is bet noodig dat het land en de bosschen datgene produceeren wat voor het leven van het leger en van het land noodig is. Daarentegen is het beslist noodzakelijk dat de aanwezigheid van hen, die achter zijn gebléven, ten volle gerecht vaardigd is. Het is noodig, dat ieder op de plaats is, waar hij het nuttigst is, doch tevens is het noodig dat alle Franschen bereid zijn thans te leven zooals onze soldaten leven, in een geest yan toewijding en opofferingsgezindheid. Gezien de vastberadenheid onzer legers rekent Duitschland steeds op onze zwakten en even- tueele weifelingen om ons te kunnen verslaan. Onze vijanden hadden gemeend stroomannen te kunnen verzamelen onder de roode hakenkruis- vlag en arbeiders onder de roode sikkel- en hamervlag. Doch in September, toen Duitschland Po len overweldigde, is het masker gevallen. De beide vlaggen zijn tot één geworden. Die van den stormloop der barbaren op alle landen, waar goederen te halen en menschen te knechten zijn. Deze Machiavellistische combinatie is door het bewijs der feiten ineengestort Ons vaderland is niet verdeeld. Mijn regeering is reeds tegen de agenten van het buitenland opgetreden en zal den strijd tegen hen genadeloos voortzetten, doch zij wil niet een regeering der wrake of van politieke tendenties zijn, doch onder de huidige omstandigheden zou het misdaad zijn, zich te blijven richten naar de bevelen van Berlijn en Moskou. „Fluistercampagne". De vijand, zoo vervolgde Daladier, neemt thans zijn toevlucht tot andere middelen. Nu eens tracht hij ons van Engeland te scheiden, dan weer tracht hij ons vertrouwen en onze vastberadenheid te vernietigen. Deze propagan da, die de technici van het Derde Rijk fluister- propaganda noemen, wordt gevoerd naar aan leiding van alle gebeurtenissen en van alle oor logsvoorvallen. Zij spoort de huisvrouwen aan zich over de beperkingen te beklagen, zij tracht al onze handelingen, al onze leiders, al onze mannen, die verantwoordelijkheid dragen, in een kwaad daglicht te stellen. Zij overdrijft onze tekortkomingen. Zij verzwijgt de vruchten onzer krachtsinspanningen. De nationaal socialistische propaganda is geheel gebaseerd op het uitbuiten van de zwakten van het mensehelijke hart. Zij richt zich niet tot de helden, doch tot hem, dien deze held beschermt. Doch na het mislukken van dezen moreelen slag. waarmede de Nazi's ons dachten te kunnen knechten en dien zij bezig zijn te verliezen, blijft nog de materieele kracht van Duitschland. Deze kracht is een der geweldigste van de wereld. Alle i ontberingen, die het Duitsche volk sedert ver- j scheidene jaren heeft moeten doorstaan, dien- I den slechts om het te versterken. Daar verplet terden de dwang en de ontberingen ieder mensch, doch ieder mensch leeft slechts om de kracht der agressie, die Hitler over de wereld heeft ontketend, te doen toenemen. Om haar te breken, moeten wij sterk zijn. Daarom is het noodig. dat zij. die achter het front zijn in een geest van algeheele ontzegging en opoffering, zich wijden aan den arbeid zooals degenen aan het front zich aan den strijd wijden. Dank zij onzen arbeid, onze discipline en ons vertrouwen, eijn wij als overwinnaars getreden uit dezen ge weldigen strijd, die niet alleen het bestaan der naties doch geheel onze levensopvatting in het geding brengt. Wij moeten namelijk den oorlog winnen en wij zullen hem winnen, doch wij moe ten ook een overwinning behalen, die de over winning der wapens verre te boven gaat. Tegen over de wereld van heeren en slaven, die de dwazen, die te Berlijn regeeren, wilden scheppen, moeten wij de mensehelijke vrijheid en waardig heid redden." Strenge winter veroorzaakt stagnatie allerwegen. Treinverkeer gedeeltelijk stilgelegd. Uit alle deelen van Engeland zijn berichten ont- angen over chaotische toestanden op de wegen en spoorwegen als gevolg van de slechte weersomstan digheden. Men kan zich zoo meldt Reuter niet herinneren dat het verkeer zoo in de war is geweest als dit jaar. Vooral in Noord-Engeland en Schotland zijn de toestanden bijzonder ernstig. Het treinverkeer tusschen zekere centra moest geheel worden gestaakt. Vele treinen zijn in Schotland op hun traject blijven steken. Een ambtenaar in Schotland zeide, dat „de toe standen heel erg slecht zijn", doch dat men „in staat zal zijn de sneltreinen te laten loopen." Sneltreinen uit Noord-Engeland zijn met twaalf uur vertraging te Londen aangekomen en enkele nachttreinen uit het noorden kwamen des ochtends niet op hun bestemming te Londen aan. Ook Londen en de voorsteden hebben ernstig te lijden. Enkele voorsteden waren volkomen van de stad geisoleerd voor auto en trein. De verbindingen met voorsteden, die volgens de dienstregeling een half uur vergen, zijn nu slechts in een paar uur mogelijk. Over een verbinding, welke anders drie minuten duurt, heeft men in een geval zelfs 37 mi nuten noodig gehad. De vertraging is ook groot langs de hoofdwegen naar de steden aan de zuidkust, in het bijzonder Hastings, Eastbourne, Bognor en Portsmouth. De spoorwegen hebben het publiek aan geraden met de moeilijkheden rekening te houden en ook met de mogelijkheid van een staking der diensten. De luchtlijnen der K.L.M. tusschen Engeland, Ne derland en de Scandinavische landen ondervinden tamelijk weinig hinder. In beide richtingen wordt regelmatig gevlogen. Hetzelfde is het geval met de diensten van Sabena en de Deensche luchtvaartmaatschappij De vliegtuigen vertrekken evenwel met vertra ging, daar de passagiers te laat op de vliegvelden aankomen. Maandagavond meldde Reuter nog: Honderden reizigers, die het weekeinde- in treinen hebben doorgebracht, zijn nog steeds niet op hun bestemming aangekomen. Zij brengen den avond door in de stations en restaurants. De spoorwegdiensten naar van Schotland en Noord Ierland zijn thans volkomen stopgezet. In sommige gevallen zijn levensmiddelen ge zonden naar passagiers, die in vastgeloopen trei nen zitten en niet weg kunnen. Onder de hon derden, die vertraging hebben, bevindt zich een aantal personen, cm. de Finsche gezant Gri- penberg en zijn vrouw, die Zondagavond uit Londen naar Glasgow vertrokken waren en die nog steeds niet verder zijn gekomen dan Car lisle. Het ministerie voor de voedselvoorziening heeft Maandagavond bekend gemaakt dat het publiek in verband met de weersomstandigheden met meer schapenvleesch en minder rundvleesch genoegen moet nemen. Er is ook tijdelijk een tekort aan varkensvleesch Deel der Belgische reserve-officieren naar huis. De vaders van zes kinderen. Naar volgens Belga vernomen wordt heeft de Belgische regeering besloten binnenkort alle reserve-officieren, die vader zijn van zes kinderen, te demobiliseeren. De opperbevelhebber der Duitsche oorlogs marine heeft de eilanden Borkum, Juist, Norder- ney, Langeoog, Spiekeroog, Wangeroog en Sylt voor den duur van den oorlog tot militair gebied verklaard. Bijna 400 personen zijn tot nu toe als ge volg van de koudegolf in de Vereenigde Staten bezweken. Maandag heeft een brand gewoed in het familieslot der Esterhazys te Papa (Hongarije). Door het optreden van militairen kon het vuur worden beperkt. Toch is groote schade aange richt aan den linkervleugel. Alle kunstschat ten konden worden gered. De American Federation of Labor verklaart dat het aantal werkloozen in de Vereenigde Sta ten in December 1939 9.379.000 heeft bedra gen, d.i. 1.357.000 minder dan in December 1938. Uit Ankara wordt gemeld dat de Turksche minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe Woensdag naar Belgrado zal vertrekken en Don derdag te Sofia zal aankomen, waar hij met den Bulgaarschen minister-president een onderhoud zal hebben. Naar verluidt, wordt te Sofia een Roemeen- sche handelsdelegatie verwacht voor het voe ren van besprekingen over een nieuw handels verdrag tusschen Roemenië en Joego-SIavië. Naar uit Jeruzalem wordt gemeld is tus schen Palestina en Turkije een handelsverdrag gesloten. Uit Brussel: Tengevolge van het slecht functionneeren van een wissel Is op het station van Luttre een personentrein tegen eenige stil staande wagons opgereden. Vijftien reizigers werden gewond. De materieele schade Is aan zienlijk. De Sovjet ijsbreker Sedoff, die 812 dagen in 't Poolijs heeft rondgedreven en de ijsbreker „Josef Stalin" zijn Maandag in de haven van Moer- mansk aangekomen. WOENSDAG 31 JANUARI 1940. HILVERSUM L 1875 en 414.4 M. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Ber. ANP., gram.muziek, 8.15 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwyding. 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.30 Voor de vrouw. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Sylvia-amusements-orkest en solist. 12.45 Berichten A.N.P., gramofoon muziek. 1.001.45 Orgelspel. 2.00 Causerie .Haakwerk". 2.303.10 Sjouwerman-kwintet en gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest en solisten. 6.30 Cyclus .Motieven in den hedendaagschen religieuzen strijd". 7.00 VARA-kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-be- richten. 8.03 Berichten ANP., 8.15 De Ramblers. 8.45 Radiotooneel. 9.30 Jagerkapel „Prins Bern- hard", tamboers, hoornblazers en trampetters. 10.00 VARA-Varia. 10.05 Rosian-orkest. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP., 11.10- 12.00 VARA-orkest. HILVERSUM n, 301,5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Ber.ANP., 8.05 Schriftlezing, meditatie, 8.20 Gramofoonmuziek. (9.30—9.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek (Om 12.30 Berichten ANP.,) 1.002.55 Amsterdamsch salonorkest en gra mofoonmuziek. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Carillonbespeling. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramo foonmuziek. 6.30 Taalles en technisch onder richt. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.50 Toespraak. 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 NCRV-symphonie- en Har monie-orkest. vocaal ensemble en spreker. 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur. 10.30 Viool en orgel. 11.15 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. ENGELAND, 391 en 449 M. (Na 6.20 nam. ook 342 M.) 12.20 Orgelspel. 12,50 Altviool en piano. 1.20 Berichten. 1.30 Henry Hall en zijn orkest. 2.05 2.20 Declamatie. 3.20 BBC-Northern-orkest en soliste. 4.05 Causerie. 4.20 Berichten. 4.35 BBC Harmonie-orkest. 5.20 Kinderhalf uur. 5,50 Zang en piano 6.20 Berichten. 6.35 „The World goes by", actueele uitzending. 7.05 Variété 7.20 Mededeelingen. 7.40 Radiotooneel. 8.20 BBC-symphonie-orkest. 9.20 Berichten. 9.35 Ac tueele causerie. 950 Reportage. 10.20 Populair programma. 10.50 Literair-muzikaal program ma. 11.20 BBC-Theater-orkest en koor. 12.00 Or gelspel. 12.2012.35 Berichten. RADIO-PARIS, 1648 M. 12.05 Cembalovoordracht. 12.20 Felix Raugel- koor. 1.05 Zang. 1.35 Trio Jean Manuel. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.05 Trio Jean Manuel 2.30 Hoornvoordracht. 3.20 Viool en piano. 3.50 Ra diotooneel. 4.50 Cellevoordracht. 5.20 Radio tooneel. 5.35 Kamermuziek. 6.35 Cello en piano, 7.20 Het Giordino-orkest. 7.50 Radiotooneel. 9.05 ,Le Pardon de Ploërmel", opera. 10.20 Cellovoor dracht. 10.35 Zang. 11.20 Instrumentaal trio. 12.05—12.20 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 7.40 Omroeporkest. 9.309.50 Quatre-mains. 10.50 Gramofoonmu ziek. 11.20 Concert. 12.20 Weermachtconcert. 1.15 Muzikaal tusschenspel. 1.35 Populair con cert. 2.45 Muzikaal tusschenspel. 3.20 Voor de soldaten. 4.50 Folkloristisch programma. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Radiotooneel. 7.35-slui- ting: Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,51 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.20, 5.15 en 5.55 Gramofoon muziek. 6.20 en 6.50 Zang. 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Kamerorkest en solist. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Omroepdansorkest. 12.50 Gramofoon muziek. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gra mofoonmuziek. 5.35 Het Brusselsche Instru mentale kwintet. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.35 Orgelconcert. 7.05 Zang. 8.20 Voor de soldaten. 8.50 Omroepsymphonïe-orkest en omroepkoor. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30—11.20 Omroep dansorkest en soliste. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Wapendaden van Posense regimenten. 9.20 Berichten: hoorberichten. 9.50 W. Krü- ger's orkest. 10.20 Politiek overzicht. Hierna: Omroeporkest. 11.20 Berichten, hierna tot 12.20 Nachtconcert. Te Aabo 30 dooden en 50 gewonden. Officieel wordt uit Helsinki vernomen dat de Sovjet Russische luchtmacht in den loop van den afgeloopen dag opnieuw bij zonder actief is opgetreden tegen de Fin sche bevolking. Deze activiteit is overigens den Russen vrij doiur te staan gekomen, aangezien volgens sommige berichten twaalf vliegtuigen, waarvan de plaats van neer storten gecontroleerd kon worden, neerge haald werden. Het totaal aantal neergehaalde Russische vliegtuigen zou zelfs 17 bedragen. De Russische toestellen hebben een zieken huis gebombardeerd in Oost Finland, waarbij twintig dooden vielen. Ook Aabo is het voor werp geworden van een feilen aanval, waarbij 30 personen wei-den gedood en 50 gewond. Bovendien werden 15 huizen ver nield. In de streek van Porgo vielen 4 dooden en 10 gewonden. Het groote aantal slacht offers schrijft men volgens United Press toe aan het feit, dat het alarm pas gegeven werd toen de vliegtuigen reeds in zicht waren. Te Helsinki is gisterochtend twee keer lucht alarm gemaakt, en des middags eveneens twee keer. Incidenten deden zich hier evenwel niet voor. Vier Sovjet Russische toestellen vlogen boven de plaats, waar zich thans de meeste bui tenlandsche legaties bevinden op 20 K.M. afstand van Helsinki. De toestellen vlogen zoo laag dat het personeel van de Fransche legatie duidelijk de herkennings teekenen kon zien. In de nabijheid van de hoofdstad werd een Russisch vliegtuig door de Finsche luchtdoel- mitrailleurs omlaag geschoten. De Inzittenden, drie Russische officieren werden gedood. Uit Helsinki wordt nog aan United Press be richt dat verschillende Zuid-Finsche steden, waar onder ook Ekeness tusschen Hangö en Helsinki, vroeg in den middag werden gebom bardeerd. Een jongen, die niet op tijd een schuil plaats wist te bereiken, werd gedood. Het is nog niet bekend of hier meer slachtoffers zijn ge vallen. De materieele schade schijnt zeer groot te zijn. Sovjetaanvallen afgeslagen. Het Finsche legerbericht van Maandag meldt: „Te land: Van de landengte van Karelië valt niets bijzonders te melden. Ten Noord-Oosten van het L-adogameer ls op 28 Januari op ver scheidene punten fel gestreden. Alle aanvallen van de Russen werden afgeslagen en de Finnen hebben zich meester gemaakt van enkele steun punten van den vijand. Achthonderd Russen zijn gesneuveld, 160 gevangen genomen. Bovendien hebben de Finnen vier tanks vernield, alsmede een pantserauto. Vier stukken geschut, vijftien mitrailleurs en vele andere wapens werden buit gemaakt. Ook is een transportcolonne van de Russen met honderd paarden vernield. Te Aittojoki zijn detachementen van de Rus sen, die poogden een omtrekkende beweging te maken, teruggedreven, de Russen lieten 450 dooden op het slag-veld achter. Van de andere sectoren valt niets te melden. Ter zee: Niets belangrijks te melden. In de lucht: Zondag hebben Sovjet-Russische vliegtuigen aanvallen gedaan op Kotka, Lovisa,. Hangö, Röma en op plaatsen in Noord Finland Te Hyrynsalmi en Kuirumoniemi zijn branden ontstaan. De Finsche luchtmacht heeft verken ningsvluchten uitgevoerd en heeft troepencon centraties van de Russen gebombardeerd. Op 28 Januari hebben de Russen twee vliegtuigen en een kabelballon verloren". In een officieele Finsche mededeellng worden de Russen van „brutaal geweld" beschuldigd. Zij zcoxden op vele plaatsen de civiele bevolking, die in verband met den Zondag de kerken ver lieten of zich daarheen begaven, met machine geweervuur beschoten hebben. In een rapport van generaal Sihvo wordt ver klaard dat Rusland explosieve kogels zou gebrui ken yoor zijn mitrailleurs, hetgeeen een schen den van de internationale regels beteekent. Het Russische legerbericht van Maandag deelt mede: ..Op 29 Januari heeft zich niets belangrijks voorgedaan aan het front. De Sovjet-luchtmacht maakte verkennings- en bombardementsvluchten Zeven vijandelijke vliegtuigen werden neerge haald in verschillende districten". Het bombardement op het Finsche ziekenhuis. De correspondent van United Press Web Miller, meldt over het bombardement op het hospitaal, waarvan hierboven melding is gemaakt; Hoewel het hospitaal duidelijk de teekenen van het Roode Kruis vertoonde vlogen de Sovjetvlieg tuigen heel laag. Zij lieten bommen vallen op het hoofdgebouw en binnen enkele minuten stond drt geheel in brand. Zeven der slachtoffers lagen in bed teneinde te herstellen van de aan het front opgeloopen wonden. Twee der vier gedoode vrou wen behoorden tot de de Lotta-organisatie, de beide anderen waren verpleegsters. Daarmee is het aantal der gevallen Lotta's tot vijf gestegen. Ik bereikte het terrein van de ramp kort nadat deze was geschied. Het gebouw dat een lengte had van ongeveer tweehonderd voet geleek een gloeiende oven, waaruit de vlammen lekten en de wegspattende vonken de omgeving tot ver in den. omtrek verlichtten. Pogingen om de lijken te bergen, waren vruchteloos, alleen het stoffelijk overschot van vermoedelijk een der Lotta's dat nauwelijks herkenbaar was als menschelijk over blijfsel, kon uit het brandende gebouw worden gehaald. De officier naast mij stond in de hou ding toen de overblijfselen in dekens werden ge wikkeld. Het hospitaal stond in de omgeving van een klein dorp niet ver achter de frontlinie. In den omtrek was geen enkel militair doel te ont dekken. Het dorpje was niet veel meer dan een gehucht met een enkele kerk. Het hospitaal was gevestigd in een groot heerenhuis. De kracht der explosies deed de stukken steen honderden me ters verder neerkomen. Zelfs in de boomen zag men gedeelten van het houtwerk en ijzer hangen. Twee der zeven geredden waren verpleegsters, de vijf anderen gewonde soldaten, die op wonder baarlijke wijze het leven hadden weten te red den. Ik sprak met een der geredden, die nu lag in een der in de nabijheid gelegen gebouwen. Hij vertelde mij, dat hij in een tweede verdieping lag toen de aanval begon en dat enkele seconden la ter alles in vlammen opging. De man was reeds op drie plaatsen gewond, maar hij slaagde erin zijn krukken te grijpen en met twee vrienden strompelden zij de trap af. Hij kon zich niet alles meer herinneren, maar twee hunner slaagden erin buiten te komen, waar hij door een dokter naar een eerste hulppost werd gebracht. Finsche officieren verklaren dat dit het zesde hospitaal is door Russische bommen getroffen cn dat er niet den minsten twijfel aan behoeft te be staan dat deze bombardementen met opzet ge schieden. Terwijl wij het verbrande hospitaal be zochten klonk er aan het front kanonvuur op en kele kilometers afstand. Regeering-Kuusinen geeft schatkist biljetten uit. De regeering Kuusinen heeft naar het Zweed- sche blad „Nya Dagligt AUehanda" bericht, schatkistbiljetten uitgegeven, welke betaalbaar zullen zijn, wanneer de regeering Kuusinen het bewind over Finland zal hebben aanvaard. Met deze biljetten hebben de Russische troepen tot nu toe het vee, dat zij bij de Finsche boeren gevorderd hebben, betaald. De Russen verspreiden verder drie soorten pamfletten in Finland. In een van deze pam fletten, zoo zegt het blad, sporen de zoogenaam de Finsche gevangenen hun kameraden aan over te loopen naar de Russen. Andere hebben betrekking op de overeenkomsten tusschen Kuusinen en het Kremlin. Het derde spoort de Finnen aan hun officieren te vermoorden op de eerste plaats „den opperbeul" waarmee maar schalk Mannerheim bedoeld wordt. Eveneens van Zweedsche zijde wordt gemeld dat deskundigen de totale verliezen van de Rus sen op 80.000 man aan dooden en gewonden ra men, hierbij inbegrepen zij, die zijn omgekomen door de koude of die bevroren ledematen hebben. Bovendien zouden sommige comman do's reeds drie keer een wijziging hebben onder gaan. H.B.S.ers verdienen met sneeuwruimen het geld voor hun bijdrage. Zestienduizend vrijwilligers hebben zich aangemeld. (Van onzen correspondent) BOEDAPEST, 24 Januari. In Hongarije gevoelt men, zooals trouwens bijna in de geheele wereld, een warme sympathie voor het arme en zich thans zoo dapper gedragende Finsche volk. En het is zelfs méér dan sympathie alleen. Wanneer men den naam van Finland noemt, trilt er iets in de ziel van iederen Hongaar, want de Finnen en de Hongaren zijn met elkaar ver want. Heel lang geleden behoorden zij tot den zelfden stam, die in Azië woonachtig was. Er heb ben sedert de oorlog tusschen Finland en Rusland is uitgebroken al heel veel betoogingen voor het Finsche gezantschapsgebouw plaats gehad, adt idyl lisch op een thans geheel besneeuwden heuvel te Boeda achter het bekende St. Gelert-hotel ligt. Ook werden en worden nog steeds collectes ge houden, die al heel wat geld in het laadje hebben gebracht, hetwelk gedeeltelijk voor den Finschen staat en gedeeltelijk voor het Finsche Roode Kruis bestemd is. Van een vereeniging van bankinstitu ten mocht men een bedrag van 10.000 pengö (een pengö is pl.m. 28 cent) ontvangen. De gemeente Boedapest heeft 50.000 pengö voor het Finsche Roode Kruis geschonken. Tal van particulieren hebben hulp aangeboden. Het grootste bedrag dat men van een particulier gekregen heeft, bestond uit 30.000 pengÖ's. Er worden voortdurend collec tes in kerken gehouden, zoowel in Protestantsche als in Roomsch-Katholieke. Ook hebben tal van Hongaren van beiderlei kunne gouden sieraden ter beschikking van de Finsche broeders gesteld. Het was ontroerend om te zien hoe oude vrouwen in schamele kleeding met haar trouwringen kwamen aanzetten, het éénige voorwerp van waarde, dat zij bezaten. Een van de beroemdste Hongaarsche geleerden, prof dr. A. Szent-Györgyi, die als hoogleeraar aan de universiteit te Szeged vertoonden is en die in 1937 den Nobelprijs gewonnen heeft wegens zijn groote verdiensten op het gebied van de genees kunde" en de biologie, heeft de tot dien prijs be- hoorende groote zware gouden medaille aan het Fmsche gezantschap gestuurd. Ook hebben zich tal van jongelingen en man nen als vrijwilligers aangemeld om aan de zijde van de Finnen tegen de Russen te strijden. Het zijn met minder dan zestienduizend personen waaronder zich veel studenten bevinden. O.a heb ben zich alle studenten van de land- en bosch- bouwhoogeschool te Sopron (Oedenburg) opgege- bij' dLC eeni§en geleden voor studiedoeleinden een bezoek aan het boschrijke Finland gebracht hebben en land en menschen dus zelf hebben leeren kennen. i-iH8u f natuurlijk voor de meesten uiterst moei lijk het land te verlaten, daar velen hunner hier militair dienstplichtig zijn, maar toch schijnt het, dat er wel een mouw aangepast zal worden. Het heet, dat ettelijke honderden dezer dagen op weg zullen gaan. b Tal van Hongaarsche en in Hongarije wonende ïmsche dames hebben groepen gevormd, die ge zamenlijk enkele avonden in de week warme sok ken en handschoenen en shawls voor de Finsche soldaten breien. Een van die groepen staat onder de leiding van de echtgenoote van een Protestant- schen bisschop. Ook tal van H.B.S.-leerlingen hebben gemeend iets voor de goede zaak te moeten doen. Zij heb ben niet veel zakgeld en kunnen dus geen groote bijdragen geven zonder dat zij trachten er op de een of andere manier wat bij te verdienen. En nu kon men gedurende enkele dagen te Boedapest het vreemde schouwspel zien dat goed-gekleede jon gens, waarvan er verscheidenen winterjassen met bontkraagjes aan hadden en velen ook bonte schoolpetjes op het hoofd droegen, druk in de straten van de stad bezig waren de sneeuw weg te ruimen, net als de dichte drommen werkloozen dit doen. Het geld. dat zij hiermede verdienen, is voor de Finnen bestemd. De jongens werkten bij een koude van veertien graden met een hoogroode kleur op het gezicht en men kon goed zien dat zij het met plezier deden. Zoo draagt dus ieder een steentje bij. W. M. BEKAAR. Straatgevechten te Lwow. Op den dag der onafhankelijkheidsvicring. Naar volgens Havas te Cernauti vernomen wordt hebben zich op Zondag 20 Januari te Lwow (Lemberg) ernstige ongeregeldheden voor gedaan ter gelegenheid van godsdienstplechtig heden. die in de kathedraal zouden worden ge houden In verband met de herdenking van den 21sten verjaardag van de onafhankelijkheidsver klaring der Oekraïne., die elk jaar doer de Oekraïnsche bevolking wordt gevierd. In den ochtend stroomde de groote menigte naar de in het centrum der stad gelegen kathedraal. Sovjet- Russische politie-agenten. die meenden met een politieke betooging te doen te hebben, verspreid den de menigte. Er ontstond een straatgevecht, waarbij van vuurwapens gebruik werd gemaakt en verscheidene personen werden gewond. Tal van personen werden gearresteerd. Tsjechen weigerden <le Duitsche vlag te groeten. 24 arrestaties PRAAG, 30 Januari. Naar verluidt zijn gisteren vier en twintig Tsjechen gearresteerd op het Wenceslausplein te Praag toen zij wei gerden de Duitsche vlag te groeten. Zij maak ten deel uit van een menigte, die keek naar het voorbijmarcheeren van tweeduizend SS- troepen,, samengesteld uit Dultschers van het protectoraat. Eveneens wordt bericht dat de vroegere chef van den generalen staf van het Tsjechische leger, generaal Neumann, naar Frankrijk is gevlucht in gezelschap van den directeur van het prijzencontrolebureau Necas. Sinds het begin van den oorlog zijn meer dan twintig meer of minder vooraanstaande Tsjechi sche persoonlijkheden, waarvan het meerendeel officieren, het land ontvlucht. (United Press) A W, T. SCH OEVERS OVERLEDEN. Men schrijft ons: De heer A. W. T. Sch oevers, redacteur van „De Kampioen" en den „Toeristen-kampioen", uitga ven van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., is den nacht van Zondag op Maandag, plotseling overleden. Eenige dagen geleden overkwam hem een verkeersongeval, doch niets deed toen ver moeden, dat de dood hem zoo kort daarna zou ver rassen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7