jtaaisU BuiM&t )u rrico-meh& op &cucdL, De Friesche Elfstedentocht. DINSDAG 30 JANUARI 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 7 ee*i uxuthibtfuj. wat AwoÊitext (Adv. Mgez Mei.) Millioeiieii dollars schade tengevolge van de koude. CHICAGO, 30 Januari (A.N.P.) De boeren en kweekers in de Zuidelijke Staten der V.S. hebben gisteren de schade welke de huidige koudegolf de hevigste van het laatste decemium aan hun boomgaarden en tuinen heeft aangericht, op verscheidene millioenen dollars geraamd. In de graandistricten daarentegen hebben de boeren met genoegen den zwaren sneeuwval verwel komd, welke een beschermend dek uitstrekte over het voorjaarsgewas en 't eerste vocht bracht aan de velden, welke sedert het najaar verdroogd waren. DE FILANTROOP HARKNESS OVERLEDEN. NEW YORQ, Edward Harkness, de bekende millionair en filantroop,, is op 66-jarigen leef tijd overleden. In het geheel heeft Harkness aan weldadig heid meer dan honderd millioen dollar wegge schonken. o.a. gaf hij destijds tien millioen aan het werk der Engelsche en Iersohe liefdadig heidsinstellingen, waaronder tweehonderdduizend voor den herbouw van het Stratford gedenk- teeken.(United Press). Nederlandsche schepen in aanvaring. Het stoomschip „Berkel" loopt lichte schade op. AMSTERDAM, 30 Januari. Van het Ne derlandsche stoomschip „Berkel" dat op weg is van Huelva naar Amsterdam, is tijdens een op onthoud in Duins het anker gaan slepen, waar door het schip tegen de „Montferland" van de Koninklijke Hollandsche Lloyd is aangedre ven en lichte schade aan den boeg heeft opge- loopen. Of de „Montferland" beschadigd is, is niet bekend. De „Montferland" bevindt zich eveneens op de thuisreis. Het stoomschip .Ber kel" behoort toe aan de N.V. Houtvaart te Rot terdam. Vervolging tegen Anierika's „radio-priester". Op aanklacht van Joodsche zijde. NEW YORK. 30 Januari (A.N.P.) Naar gis teren vernomen werd zal het departement van justitie een onderzoek instellen naar de gedra gingen van den rev. Charles E. Coughlin, den be kenden „radio-priester", als gevolg van formeele klachten, welke tegen hem door het „Joodsche volkscomité" zijn ingediend. Johns Rogge, de as sistant United States attorney-general weigerde den aard van de aanklacht te onthullen, doch zeide dat deze'te zijner tijd zou worden onder zocht. In zijn geregelde radiotoespraak te Detroit j.1. Zondag, heeft Father Coughlin gezegd zulk een onderzoek rustig tegemoet te zien. Rogge is naar New-York gekqmen uit Louisiana, toen 17 aanhangers van het „Christian* Front" gearres teerd waren op een aanklacht van een samen zwering om de regeering omver te werpen. Twee auto's staan in de sneeuw te wachten op dooi. Polderbestuur Iaat den weg niet sneeuwvrij maken. De sneeuwval van Vrijdag op Zaterdag heeft Op verschillende onbeschutte wegen in ons land verkeersstremmingen veroorzaakt, doordat de wind zorg droeg dat de witte massa op hoopen werd gedeponeerd. Ook de Vinkeveensche Zuwe, de eenige verbindingsweg tusschen het dorp Ter Aa, en het dorp Vinkeveen is dientengevolge onbegaanbaar geworden. De sneeuw ligt daar op sommige plaatsen zeventig centimeter dik. Zondagmiddag werd deze dikke laag een Utrechtsche taxi en een particuliere auto uit Loenen noodlottig Zij bleven in de sneeuw steken en konden zelfs niet meer achteruit. Po fingen om de auto's met een kraanwagen te be vrijden mislukten. De kraanwagen kon ze niet bereiken. De weg behoort aan het polderbestuur, dat den weg niet sneeuwvrij laat maken. Naar verluidt zouden beide autobezitters het polderbestuur hebben laten weten, dat zij een Civiele procedure tegen dit bestuur zullen instel len, wanneer hun wagens niet zeer spoedig de reis kunpen voortzetten. Zij hebben geen lust te wachten op den dooi. De sneeuwval op dezen weg brengt voor het dorp Ter Aa een groot ongerief mee. De autobus dienst Vinkeveen—ter Aa—Utrecht moet '"u over Abcoude worden geleid. Wil men uit Ter Aa weg, aan moet men naar Nieuwersluis loopen •n daar den trein nemen. Vijfling in Egypte geboren. KA'iRO, 30 Januari. In een gezin, dat reeds uit zes jongens en een meisje bestond, is een vijfling geboren. De jonggeborenen" zijn allen meisjes. Zij maken het, evenals de moe der, goed. (United Press). EZ3EE5EH2EO en slechte spijsvertering veroorzaken hoofdpijn, lusteloosheid, gemelijkheid1, r hartwater, maagpijn enz. Foster's Maagpillen i zijn het probate laxeermiddel en dragen Zorg voor een volkomen normale ondastim», doordat zij zoo zacht werken. Prijs f 0.65 FOSTER'^ MAAGPILLEN (Adv. ingez Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 30 Januari. Bevallen 27 Januari: A. C. Hoogeboom—Ken nis. z.; S. L. Heek—Spaan, z.; G. Rooijers—Dui venvoorden, d.: '29 Januari: J KoekOfficier, d.; 30 Januari: Chr Gigengack—de Wilde, z. Overleden 29 Januari: J. van Heerden, 62 j.. Pijlslaan; D. D. Cohen, 63 j„ van Riebeecklaan: A. JantzVerYOoren, 84 j., Jan Nieuwenhuijzen- straat. Hitier houdt vanavond een radiorede. BERLIJN, 30 Januari. (D. N. B.) Rijkskanselier Hitier zal vanavond om 8 uur (7 uur 20 Amsterd. tijd) een toespraak tot het Duitsche volk houden. De redevoering zal door alle Duitsche zenders worden uitgezonden. Twintig opvarenden van Deensche kolenboot omgekomen. (Men zie ook pag. 5) KOPENHAGEN, 30 Januari (D.N.B.) De vereeniging van Deensche steenkoolimpor teurs bevestigt, dat haar stoomschip „En geland" (2319 ton) voor de Schotsche kust gezonken is. Van de 21 leden der beman ning zou alleen de tweede stuurman gered zijn. Duitsche locomotieven en wagons naar Roemenië. BOEKAREST, 30 Januari (Havas). De Duit sche spoorwegen hebben dezer dagen 120 locomo tieven en 2000 wagons naar Roemenië gezonden, ter bespoediging van het transport van Roemeen- sche petroleum naar Duitschland. Dit was noodig geworden, doordat de Roemeensche spoorwegen niet meer in staat waren spoorwegmateriaal aan Duitschland voor deze transporten te leenen, aangezien het Roemeensche tankwagenpark on voldoende is om tegelijkertijd te voorzien in de binnenlandsche transporten en die naar het bui tenland. Het Roemeensche tankwagenpark omvat slechts 10.200 wagens. DOOR KOUDE BEVANGEN EN OVERLEDEN. MEPPEL, 30 Januari. De 64-jarige spoorweg arbeider A. Nymeyer te Meppel, die Zaterdagoch- tènd in verkleumden toestand en met drie ge kneusde ribben langs de lijn Meppel-Groningen gevonden werd, is vannacht overleden. Nymeyer was 's morgens om half vijf uit zijn woning vertrokken. Hij moet door de koude be vangen zijn en in de sneeuw zijn neergevallen. Pas na eenige uren werd hij gevonden. Sabotage op nieuw Amerikaansch schip. PHILADELPHIA, 30 Jan. De „Philadelphia Record" meldt dat een poging gedaan is om het vrachtschip van de Moore MacCormack lijn, de „Mormacmail" bij de te waterlating op 11 Ja nuari te doen zinken. Men zou ontdekt hebben dat de buitenboordkranen geopend waren, „Mormacmail" zou eventueel verbouwd kunnen worden voor militaire transporten indien noodig. (United Press) B. P. M. schenkt 20.000 aan Finland. 's-GRAVENHAGE, 30 Januari. Naar wij ver nemen heeft de Bataafsche Petroleum Maat schappij een bedrag van 20.000 beschikbaar ge steld voqr de hulp aan Finland. De jongste bombardementen op Finland. HELSINKI, 30 Januari. Volgens de laatste berichten zijn bij de bombardementen op Zuid-West Finland gisteren 75 personen omge komen en 150 gewond. De slachtoffers be- hooren voor het grootste deel tot de burger bevolking. Te Turku alleen vielen 30 dooden en 50 gewon den. Ooggetuigen vertellen dat de vliegtuigen laag over de stad vlogen en de bevolking met machine geweren beschoten. Elders is geconstateerd dat de Russen dum-dum kogels gebruiken. De getroffenen vertoonden diepe, vreeselijk vleeschwonden, welke zeer moeilijk ge nezen. Bij een bombardement op een ziekenhuis zijn verscheidene doktoren, verpleegsters en patiënten omgekomen. (United Press). Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet ge plaatst. wordt de kopij den inzender niet terug- qer-'-n. Nog iets over tie winkelsluiting. Geachte Redactie, In uw blad van Dinsdag 23 Januari j.l. stond een stuk van een winkelier over de winkelsluiting Deze winkelier schreef, dat hij bij een vroegere winkelsluiting niet zooveel kan verdienen. Dat bestrijd ik ten sterkste daar 't voor de koopers 't zelfde blijft, of zij de boodschappen voor 7 uur of voor 8 uur halen. Maar de koopers zijn ge makkelijk hetgeen ook wel te begrijpen is daar het hun gemakkelijk wordt gemaakt omdat de- winkels nu toch lang genoeg open zijn. Toch ge beurt het dat zij soms nog na sluitingstijd ko men. Als het geheeie winkelbedrijf door de week om 7 uur sluit en Zaterdags om 8 uur dan behoeft de winkelier niet bang te zijn dat de koopers die anders bij hem in den winkel komen hem nu voorbij zullen loopen. Maar voor het personeel is het toe te juichen als de winkels om 7 uur en 's Zaterdags om 8 uur sluiten daar zij dan nog iets aan hun avond hebben. Naar mijn idee heeft een winkelier bij een algeheele winkelsluiting geen nadeelige gevolgen in zijn omzet te vree zen. Ik hoop dat de organisatie van kantoor- en winkelpersoneel niet den moed zal opgeven en dat zij onvermoeid door zal strijden om de win kelsluiting van 7 en 8 uur van kracht te doen worden. Ik hoop verder dat de koopers ook mede zullen werken „al is de klant koning". Wij zijn ook menschen en verlangen ook naar vrije avon den. Met dank voor de plaatsing, EEN WINKELBEDIENDE. Tot dusver zijn, zooals reeds op pag. 1 is ge meld, geen ongevallen van beteekenis voorgeko men. Het ijs is dan ook over het algemeen in goe de conditie. Slechts hebben hier en daar enkele scheuren den deelnemers parten gespeeld, doch met enkele valpartijen was het leed geleden. Algemeen treft het hoog opgevoerde tempo. In weerwil van den straffen Oostenwind komt de kopgroep vóór de geschatte tijden aan. Intus- schen, het zwaarste deel staat, op het oogenblik waarop wij dit schrijven, nog voor den boeg, n.l. Franeker-Dokkum. Na Dokkum krijgen de rijders den wind weer in den rug. Wordt het tot dusver gevolgde tempo volgehouden dan verwacht men de eerste rijders tusschen drie uur en half vier aan de finish, dus later dan de tijd op pag. 1 genoemd. Te kwart voor twee vernamen we, dat te Ber- likum ook reeds eenige wedstrijdrijders gepas seerd waren. Te kwart over twee hedenmiddag was er nog geen rijder te Dokkum gearriveerd. Niettegen staande de snijdende Oostenwind staan daar vele menschen te wachten in de overtuiging dat daar spoedig een rijder zal komen. Om vijf minuten over half drie is een rijder Dokkum gepasseerd. K. L. M. naar Urk en de Wadden. AMSTERDAM, 30 Januari. Vanochtend om kwart over negen is rarmentier met de „Tapuit" van Schiphol naar Schiermonnikoog en Ameland vertrokken voor het overbrengen van passagiers en post. Ook nu ging de tocht weer via Eelde Een kwartier later steeg de Fokker „C.T." op met Bax als bestuurder voor een retourvlucht- naar Urk. Op de heenreis werd alleen post mede genomen. De Fokkermachine is om half twaalf met zes passagiers, o.w. een kind, van den tocht naar Urk op Schiphol teruggekeerd. Vrachtauto van Kampen naar Urk. URK, 30 Januari. Behalve door het Kl.M - vliegtuig werd vandaag door een met duizend kilogram goederen beladen vrachtauto, welke om half negen uit Kampen was vertrokken, com municatie met den vasten wai tot stand bracht. De tocht was niet gemakkelijk, omdat het ijs met veel sneeuw was bedekt en men bovendien tegen den harden wind in moest rijden, zoodat de wagen pas om twaalf uur op Urk aankwam. EEN DUITSCH VLIEGTUIG AAN DE OOSTKUST VAN ENGELAND? LONDEN, 30 Januari (Havas) Een vliegtuig, ver moedelijk een vijandelijk toestel, werd vanochtend ter hoogte van de oostkust van Engeland waarge nomen. Direct stegen Britsche toestellen op. Men gelooft het genetter van machinegeweervuur te hebben ge hoord. Er werd geen alarm gemaakt. JU" "«Hit Vit de Omstreken j ;i;iii.ai:i ,:i..gm||I^ HAARLEMMERMEER HARDRIJDERIJ VOOR PAREN. Onder groote belangstelling hadden Maandag hardrijderijen plaats voor paren. De uitslagen luiden als volgt: 1. Mej. N. Joore met W. Tromp. 2. Mej. G. Tromp met G. Veenstra, 3. Mej. J. Bootsman met A. Reijnders. In het clubgebouw werden de prijzen luxe voorwerpen uitgereikt. ZANDVOORT JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK. In verband met de weersomstandigheden is de kampperiode, welke op 8 Januari j.l. zou be ginnen voor onbepaaiden tijd uitgesteld. De jon gelui, die staan ingeschreven krijgen na het ein de van de vorstperiode een nieuwe oproeping. Verder is er ook nog kans op plaatsing voor en kele nieuwe gegadigden. Het ligt in het voornemen der Centrale in den loop van de maand Februari een zes-maande- lijkschen schipperscursus te openen. FEESTELIJKE BIJEENKOMST. Maandagavond organiseerde de tooneelver- eeniging Phoenix een feestelijke bijeenkomst in de Loefhoeck aan de Boul. de Favauge. Bij deze gelegenheid werd het bruidspaar J. Weber en L. Roukens, dat gedurende vele jaren zoo'n groot- aandeel had in de successen van Phoenix, ge huldigd. SCHAATSWEDSTRIJDEN. IJs en weder dienende organiseert de IJsclub Zandvoort- op den vijver in Plan Noord op Woens dag 31 Januaxi 's middags half drie schaats wedstrijden voor mannen boven de 18 jaar om geldprijzen van f 10, 7.50, f 5 en f 2.50. Aan melding bij den heer D. Vader. Kerkstraat 38. HUWELIJK IN DE SPORTWERELD. Maandagmorgen werd onder groote belang stelling te Zandvoort het huwelijk voltrokken tusschen mej. L. Rukens en den heer J. Weber. Dat zeer vele sportvrienden en supporters van „Zandvoort" hun belangstelling toonden ver wonderde ons niet daar Jan Weber reeds ja- renlang aanvoerder is van zijn club en als rechtsback haar kleuren steeds op faire wijze verdedigde. Een eere-haag van Zandvoort-ad- spiiranten in costuum was langs de hooge trap van het Raadhuis opgesteld TOENEMENDE WERKLOOSHEID. Waarschijnlijk in verband met de langdurige vorstperiode is het aantal werkloozen thans ge stegen tot 448. Hiervan zijn 348 hoofd van een gezin. Het vorig jaar om dezen tijd was het aantal nog 77 hooger. Toen bedroeg het aantal inge schreven wex'kloozen 525. HILLECOM ZWEM VEREENIGING 12'/s JAAR. Op eenvoudige, maar opgewekte wijze heeft de Hillegomsche Zwèmvereeniging in „Flora" te Hil- legom Maandagavond haar 12'/2-jarig jubileum ge vierd. Wegens afwezigheid van den voorzitter, dr Schreuder te Nieuw Vennep, hield de oud-voorzit ter de heer L. Burggraaf de herdenkingsrede. De H. Z. V. heeft het nooit gemakkelijk gehad; er waren vele moeilijkheden, maar gelukkig waren er steeds personen die zorgden dat deze werden over wonnen. Hierbij memoreerde hij met dankbaarheid de heeren H. Kijne en J. Carlot voor hun groote medewerking en den heer E. Wiedijk, zwemmees ter der gemeentelijke inrichting. Aan hem is de eeniging veel verschuldigd. Gelukkig is er de laat ste jaren een kentering gekomen; vol moed en vertrouwen gaat de H. Z. V verder. Namens den kring Haarlem van den K. N. Z. B sprak de voorzitter, de heer L. Brunt woorden van gelukwer.sch, welke woorden vergezeld gingen van een fraaie bloemenmand. Bij de aanbieding van zijn gelukwenschen over handigde de heer Heerkens Thijssen als voorzitter van H. P. C. te Heemstede een zilveren plaquette. Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld met de opvoering van de twee tooneelstukjes „De dolle" en „,De aardschok" door de leden, commu- nity-singing door de aanwezigen, een dansje, enz. HEEMSTEDE IJSCLUB „DE VOLHARDING.". Dank zij de aanhoudende vorst wordt op de baan van de IJsclub ..De Volharding" te Heem stede druk gereden. Het bestuur heeft, nu er geen sneeuw meer bijgekomen is, ook succes gehad met het besproeien van het ijs met heet water. Niet alleen worden hierdoor de scheuren dicht gemaakt, maar er wordt ook een spiegel gladde baan verkregen. Het ligt in de bedoeling om, zoo noodig, met deze besproeiing door te gaan. In verband met den vei-jaardag van Prinses Beatrix op a.s. Woensdag bestaat het voorne men, om 's avonds kwart voor tien precies een bijzondere attractie te doen plaats hebben, waarvoor exti-a prijzen beschikbaar worden ge steld. BEVERWIJK Waarheen met de tuinbouw producten? In het veilinggebouw „Kennemerland" heeft gisteravond de plaatselijke afdeeling van den Ne- derlandschen Tuindersbond haar jaarvergadering gehouden, waarvoor gezien de weersomstandighe den nog vrij veel belangstelling bestond. De voorzitter, de heer P. Bruins, uitte ln zijn welkomstwoord den wensch, dat 1940 een beter jaar voor den tuinbouw zou zijn dan het vooraf gaande jaar. Hoe slecht het afgeloopen jaar voor den tuin bouw is geweest bleek nog uit het jaarverslag van den secretaris, den heer D. van den Outenaar. Het ledental liep met twee terug en bedraagt thans 93. Uit het financieele verslag bleek dat de ontvang sten f 328.29 hadden bedragen en de uitgaven f 296,02. Een batig saldo dus van f 32.07. Na behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering en de ingekomen stuk ken werden de aftredende bestuursleden de hee ren J. Muys en J. Davidson bij acclamatie herko zen. Voor het kringbestuur van den kring Kenne merland werd het aftredende lid, de heer J. Da vidson, eveneens herkozen. Vervolgens deelde de heer W. van Dok op een vraag mede, dat wanneer de vorst uit den grond is waarschijnlijk al met de diepspitregeling begon nen kan worden. Het drogen van groenten. Hierna kreeg de heer W. van Dok gelegenheid tot het houden van een lezing over het onderwerp: „De beteekenis van Cultuur-technische werken voor land- en tuinbouw". Spr. begon met iets te zeggen over de noodza kelijkheid van het drogen van groenten. Weinigen zullen er nu nog zijn, die het vernietigen van groenten onder de tegenwoordige omstandigheden kunnen toiereeren. In de tien crisisjaren, die ach ter ons liggen, is nooit evenwicht in aanvoer en afzet verkregen. Steeds wex-den groote kwantums groenten vernietigd. In de allernaaste toekomst, aldus, spr., bestaat de kans, dat de toestand nog chaotischer wordt. Want het is nu al gebleken, dat de toestand niet zoo is als in 1914. Veel is ver anderd, waardoor de algemeene toestand veel aan stabiliteit heeft ingeboet. De afzet van de produc ten is veel ongewisser geworden, hoewel in de heele wereld toch behoefte is aan alle producten. We hebben te verwachten, aldus spr., dat een veel grooter kwantum groenten aan de markt zal ko men. Spr. had van een veilingdirecteur gehoord, dat hij in 1940 ongeveer 250.000 kisten producten meer aanvoer verwachtte dan in andere jaren. Dit komt in de eerste plaats door de inkrimping van de bollencultuur, waardoor meer groenten geteeld zullen worden. Doch hier staat tegenover, dat de regeering eindelijk na 8 jaar den akkerbouw van meer dan 10 H.A. den tuinbouw heeft afgenomen. Hier is echter niet veel van te verwachten, want de groep „K-tuinders'' (vermoedelijk bloemisten en tuinbouwers met meer dan 10 H.A.) kunnen koolrapen, zaai-uien, breekpeen. asperges, sjalot ten en witlof vrij telen. Ook het streven van den tuinder om zooveel mogelijk te produceeren houdt hiermede verband. Alles zal tot gevolg hebben, dat een geweldige stroom van groenten in de naaste toekomst aan de markt te vewachten zal zijn. die grooter is dan ooit te voren, terwijl de afzetmogelijkheid minder gun stig is. Zal de conservenindustrie naar gelang de capaciteit dezen overvloed kunnen overnemen en inblikken? Nu staat het zoo. aldus spr., dat vrij ze ker blik niet meer aanwezig zal zijn, waardoor de fabrieken niet kunnen conserveeren. De blikprij- zen zijn reeds gestegen met 100 pet. Weer een an dere factor vormen de vaten, die ook al moeilijk te krijgen zijn en in prijs belangrijk zijn gestegen. Men zou dan ook niet meer in dezelfde mate kun nen inzouten. Het inzouten in cementen putten is een redmiddel, doch daar zijn reeds stroppen mee gehaald. Een mogelijkheid om aan deze dreigende geva ren te ontkomen is volgens spr. het drogen van groenten. De moderne wijze is zoo, dat de vitamine, rijkdom, kleur en kwaliteit behouden blijven. Ook het transport van gedroogde groenten is voordee- lig door de groote gewichtsbesparing. De verpak king is gemakkelijk en niet afhankelijk van blik- of vatenvoorraad. De heer Van Dok deelde mede. dat de regeering zelfs reeds een circulaire aan de fabrikanten had gericht om naar een ander middel van verpakking dan blik uit te zien. Als hiervoor niet tijdig een oplossing gevonden wordt zal in het komende oogstjaar een groote hoeveelheid groente doordraaien. Het is onverantwoordelijk het hier op aan te laten komen. Voor de outillage van droogmachines hebben de veilingen geen geld en het particulier initiatief wacht, totdat de winst er boven op ligt. De regeering kan den tuinbouw nu niet op betere wijze steunen dan door in elk tuin bouwcentrum eenige goede droogmachines te plaat sen. De kosten van een moderne machine met een capaciteit van 10.000 Kilogram groente per etmaal zijn f 10.000. Ieder centrum heeft be hoefte aan eenige van deze machines, voor Bever wijk met een totaal capaciteit van 40.000 K.G. per etmaal. Nogmaals betoogde spr., dat het plaatsen van dergelijke machines de meest effectieve steun zou zijn- In Nederland kennen wij nog geen wetenschap pelijke teeltregeling, wat spr. hard noodig achtte, want steeds draaien dezelfde groenten door, die vrijwel alle steun opsoupeeren. De aanvoer van deze producten daalt echter niet, maar stijgt! Wanneer het niet gelukt om aan den aanvoer een plaats te geven, kan het volgens spr. gebeuren dat de koudegrondscultuur evenals de cultuur van bloembollen gehalveerd moet worden. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat gedroogde groenten jaren en jaren bewaard kunnen worden. BLOEMENDAAL Koninklijke onderscheiding voor den Burgemeester. Bij Koninklijk Besluit van 24 Januari is be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau: jhr. mr. C. J. A. den Tex, voorzitter van den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten, wonende te Bloemendaal. SANTPOORT HERV. SCHIPPERSRAAD. Ten einde het suppletiefonds van den Hen-orm- der Schippersraad voor schoolgaande schippers kinderen te versterken, wordt Dinsdagavond 6 Fe bruari a.s. in de kapel der Ned. Herv. Evangelisatie aan den Pastorieweg een film vertoond, „Het leven te water en de Herv. Schippersraad". De hulpprediker bij den raad, Ds. F. D. Emous zal een korte inleiding houden. IJMUIDEN „De economische zijde van het visscherijbedrijf." De heer J. A. Brandsteder voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling In het gebouw van de Vereeniging voor Vrijzin nig Hervormden heeft de heer J. A. Brandsteder bestuurslid van den Centralen Bond van Transport arbeiders te Rotterdam voor de afdeeling Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling gis teravond een lezing gehouden over „De economi sche zijde van het visscherijbedrijf'. De heer Brandsteder noemde het in deze omge ving een gewaagde onderneming, over het vissche rijbedrijf te spreken. Spreker zal zich echter niet beperken tot het Nederlandsche visscherijbedrijf maar zal ook de voornaamste landen de revue laten passeeren. De stoomtrawler bracht een revolutie in de vis scherij te weeg. In 1897 kwam de eerste Nederland sche stoomtrawler in bedrijf en daarmee is de versch-vïsscherij de haringvisscherij over het hoofd gesprongen. Met de geraffineerde netten kreeg de trawlvisscherij haar echte roofbouwkarakter. De opbrengst der trawlvisscherij ging met sprongen omhoog en naar de opbrengst gerekend groeide de trawlvisscherij de haringvisscherij over het hoofd. In 1930 begon het verval der trawlvisscherij, dat niet alleen het gevolg was van de algemeene crisis, maar ook van de fouten van het bedrijf zelf. Wanneer dit bedrijf beter was georganiseerd geweest en geleid door menschen met een ver- zienden blik, die niet in bekrompen egoisme alleen eigen belang zagen, zou het lang zoo'n vaart niet geloopen zijn. Het werd op het laatst zoo. dat iedereen van de nevenbedrijven op zijn geld zat te wachten. De nevenbedrijven waren parasieten van het visscherijbedrijf. Het eerste wat noodig is, is dat dc nevenbedrijven van heerschend weer dienend worden gemaakt. Wanneer er een betere samenwerking was ge weest, ook met den handel, had het visscherijbe drijf nummer één kunnen blijven. Verder wee3 spreker er op, dat ook de distributie van visch schuld heeft aan de crisis. Het werd op het laatst zoo, dat wanneer het bedrijf niet uit kon, de ree- ders steeds gingen tornen aan de loonen van de arbeiders. Maar ondanks alles is het visscherijbedrijf een bedrijf, waarop we grootsch kunnen zijn, en is het van groote economische beteekenis voor ons land. Met eenige cijfers toonde spreker dit aan. Neder land heeft thans een vloot, die voor 90 pet. geme chaniseerd is. Tn 1938 was de opbrengst der visscherij 219 millioen K.G. met een waarde van 19 millioen gulden. Thans bestaan zeker nog 20.000 menschen van visscherij en nevenbedrijven. De heer Brandsteder besprak daarna de vissche rij van eenige andere landen, allereerst van Engeland, dat ongeveer 1500 trawlers bezat en waar zeker 72.000 arbeiders van de visscherij leefden. De distributie van visch is daar veel beter. De vïschhandel bestaat daar in hoofdzaak uit kapi taalkrachtige firma's. Het vischgebruik in Engeland is 25 K.G, per jaar per hoofd, in ons land slechts 4 K.G. Een fout van den Nederlandschen hande! is, dat deze zich specialiseerde op den uitvoer en de bin nenlandsche handel verwaarloosd werd. De Fransche vloot telde in 1939 413 stoom- en motortrawlers, de Duitsche trawlervloot telt 400 schepen; deze vloot heeft een moderne ontwikke ling meegemaakt en 70 pet der schepen is jonger dan 20 jaar In 1934 was van de ongeveer 200 Ne derlandsche trawlers 90 pet. ouder dan 30 jaar. De meeste zijn thans gesloopt, maar als dit niet was geschied, zouden we misschien ook op de trawlers een „Op Hoop van Zegen "-geschiedenis gekregen hebben. De Duitsche vloot telt thans een beman ning van meer dan 24.000 koppen. Ook van het Duitsche bedrijf gaf de heer Brandsteder eenige cijfers, waarmee de enorme ontwikkeling gede- monsterd werd. Voor een dergelijken opbouw dienen we respect te hebben, zeide spreker. Een groot deel der snelle ontwikkeling van het Duitsche visscherijbedrijf is het veelvuldig gebruik van ma chines; als haringkop-machines enz. In Duitschland is een fabriek, waar 5500 haringen per uur gekopt en gefileerd worden. Ook voor groote visschen maakt men gebruik van fileermachines. Ons land mist een bedrijf, dat de groote vangsten van de moderne trawlers kan opvangen, terwijl men ook het middel mist om de enorme vangsten aan boord tijdig te verwerken. We moeten ons klaar maken, om in het visscherijbedrijf te gaan zoeken naar een betere techniek. De economische noodzaak dwingt de reeders hiertoe. Dit is niet alleen in het voordeel dei werkgevers, maar ook in dat der werknemers, ai lijkt het soms niet zoo. In Duitschland wordt thans 70 pet. van de visch gefileerd in den handel gebracht. Spreker meent, dat de visch in ons land stief moederlijk wordt bedeeld. De slager wijdt de groot ste zorg aan zijn product, maar dc visch krijgt men dikwijls met de ingewanden er in thuis. De heer Brandsteder vertelde daarna nog het een en ander over de visscherij van IJsland en Japan, hei land dat de grootste visscherij van de wei-eld heeft. De productie der Japansche visscherij be draagt ruim 5000 millioen K.G. per jaar. Dit is 40 pet. van de productie der wereld. Het land telt 360.000 visschersschepen waaxwan echter 320.000 van minder dan 5 ton. Een merkwaardig bewijs van de macht van het kleine. Het land heeft echter 200 stoomtrawlers. Het vischgebruik in Japan be draagt 50 K.G. per hoofd en 6 millioen arbeiders leven direct en indirect van de visscherij. MARKTBERICHT. Geconsigneerde visch uit Denemarken: Versehe haring (groot f 13.50; (klein) f 8.50— 3.20. Sardien f 5.20—f 4.70. Alles per 50 K.G. Bot f 6.70—f 5.50. Gul f 9.80—f 9, Wijting 4.40—f 4.10. Alles per 25 K.G. Tong f 1.38—fl.32 pe rK.G. Levende Snoek baars 52 ct. per K.G.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9