De (hiesche Elfstedentocht Dotuve Egberts Vijf winnaars tegelijk door de finish! HEEREN-BAAI WOENSDAG 31 JANUARI 1940 HAAREEM'S DAGBTJAÖ 7, DE ELFSTEDENTOCHT IN FRIESLAND DOKKUM i^Birdaard 'Bartlehiem irlikum, HARL1NGE! HNDELOOBËNI LEEUWARBgN FRANEKER *[d3IEB jKIniswBrd DArum \Witmarsum f/ 3OLSWAR0 SNEEK^ ®ULST^ ,U $=5^ odOURE^ Sneeker m Tjeuke meer HEERENVEEN (4004)* Groote verwarring. De verwaring was inderdaad groot. Het publiek stroomde nog vóór de rijders binnen waren, het ijs op. Het was een dringen en duwen van belang. Het was jammer, dat dit een minder aangenaam slot beteekende van een overigens goed georgani- seerden tocht. Zooals te verwachten was, kon het niet al te sterke ijs dezen massalen druk niet houden; er verscheen water op de baan en de politie moest met den knuppel het publiek uiteen drijven om verdere ongelukken te voorkomen. Een betere organisatie van de aankomst kan ze ker aan het centraal bestuur van de vereeniging worden aanbevolen. Het land van de elfstedentocht en van D.E. Echte Friesche Heeren-Baai. Beide zijn beroemd; de elfstedentocht als een zeer bijzondere sportprestatie. D.E. echte Friesche Heeren-Baai door haar bijzondere melange die „Wolken van genot" geeft. SCHA A TSENRIJDEN. ten onaangenaam einde uan den tocht. gevonden en niet meer losgelaten op het verdere deel van den tocht. Zoo kon het gebeuren, dat zij ook te Dokkum, op 23 K.M. van de finish, nog bij een waren. Jongerl stelde toen voor, nu men het zwaarste stuk achter den rug had. tegelijk door de finish te Leeuwarden te gaan. waar ook De Vries en Casteleyn dat in 1933 hadden gedaan. Overeenstemming werd bereikt, mede door het feit, dat door de smalle baan haast niet mogelijk was te passeeren. Zoo bereikte het vijftal schouder aan schouder de stad. Waar de finish was, wist men niet precies. Het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en toen Adema de finish zóó dicht bij wist, trok hij er harder van voren aan, zóó hard, dat de andere vier niet direct konden volgen. Ten slotte wist Keyzer vlak vóór de finish hem te pakken en als wij in de groote wanorde, welke er bij den eind strijd heerschte, goed gezien hebben, dan is Keyzer als eerste door de finish gegaan, met 0,9 sec. voor sprong op Adema, gevolgd door Westra en Van der Duim, die nota bene een andere baan op de gracht hadden genomen, en ten slotte Jongert. "f9\£SLAND V, •JOURE GOUDEN KRUIS AAN PRINS BERNHARD. Groot aantal uitvallers. LEEUWARDEN, Dinsdagavond. Op het uur, dat wij dit schrijven, warm en behaaglijk in een ge riefelijke hotelkamer van Leeuwarden, rijden daar buiten in den guren en straffen Noord-Oostenwind, in volkomen duisternis, nog enkele honderden deelnemers aan den vijfden elfstedentocht. In den naöht van Maandag op Dinsdag zijn ze vertrokken; sommigen zouden eerst in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de hoofdstad van Friesland terugkeeren. Velen voelden zich geroepen, doch slechts een klein percentage was uitverkoren om den tocht tot een goed einde te brengen. Velen vertrokken uit Leeuwarden op de schaats, enkelen kwamen maar op de smalle ijzers terug. Groot was het aantal uitvallers; hoe groot precies zouden wij nog niet kunnen opgeven. Want Dinsdagavond kon men ons te Leeuwarden nog niet eens zeggen hoe veel rijders er eigenlijk des morgens vertrokken waren, zoo moeilijk was de controle voor de defi nitieve cijfers. De indrukken, welke wij tijdens een rondrit langs het traject hebben opgedaan, zijn talrijk ge weest; het spreekt wel van zelf, dat wij ons moe iten beperken tot enkele hoofdpunten. In de eerste plaats willen wij vaststellen, dat Ide vijfde elfstedentocht zwaar is geweest; zóó zwaar, dat de beruchte rit van 1929 waarschijn lijk in moeilijkheden is overtroffen. Dat vernamen wij althans van verscheidene organisatoren en dat kregen wij bevestigd van de zijde der rijders, die ook aan den tocht van elf jaar geleden hebben deelgenomen. Zooals men zich herinnert, was het in 1929 bar koud; er stond een felle ijzige wind, die door alles heen ging. Maar het ijs was toen goed. De wind mocht ditmaal minder sterk worden genoemd, de bries- was stijf en vinnig en het ijs was op de meeste trajecten verre van fraai, waarmede wij ons nog zeer voorzichtig uitdrukken, want op som mige plaatsen was het ijs zeer hobbelig; hier en daar lagen er schotsen; de meester hinder werd ondervonden van de stuifsneeuw, welke als poe der over de smalle baan woei en op vele punten bleef liggen, zoodat de deelnemers niet meer kon den rijden, doch door de sneeuw moestenstap pen om verder te komen! Wij hebben per auto de meeste parcoursen af gereden en konden ons overtuigen van de enorme moeilijkheden, waarmede de rijders te kampen hebben gehad. In de sneeuwwoestenij van Bols- ward lag het witte poeder soms tot een meter hoog te langs of op den weg en eenmaal zakte onze wagen zelfs zóó diep weg, dat hij op eigen kracht niet meer verder kon komen. Een boerenpaard moest er aan te pas komen om den wagen weer in het goede spoor te brengen. Tusschen Franeker en Dokkum, een afstand van 48 K.M. door de Bildtdorpen. was het ijs op vele plaatsen bar slecht. Het werd kruipen, vallen en opstaan; krabbelen en zoeken naar een beetje goed ijs, zoodat de gemiddelde snelheid een flink stuk zakte en de beste hardrijders met aanzienlijke ver traging te Dokkum aankwamen. Dat waren dan zij, die te half vijf door de finish te Leeuwarden gingen. Die kwamen er nog betrekkelijk goed af. „Bij Vrouwbuurstermolen was het vanavond", aldus de heer Huizinga Bruins, „niet meer te doen. De sneeuw woei op de baan en men kon eigenlijk niet meer met de schaatsen vooruit komen. Ten slotte ben ik maar een stuk gaan loopen, totdat ik 12 K.M. verder bij Finkum op den weg tereent kwam. Ik had den strijd dus gestaakt; met een vrachtauto bereikte ik ten slotte Leeuwarden. U kunt zich mijn blijdschap voorstellen, toen ik hier vernam, dat alle rijders, die Vrouwbuurstermolen hadden gehaald dat had ik toch! geacht werden den tocht te hebben volbracht." Zoo zal de heer Huizinga Bruins de eenige deel nemer zijn, die er in geslaagd is vijf maal den tocht te volbrengen, een bijzondere prestatie, welke toch wel atzonderlijk mag worden genoemd. Steeds meer uitvallers! Wil men nog andere bewijzen hebben voor het feit, dat de tocht van dit jaar zoo buitengewoon moeilijk is geweest? Te zeven uur des avonds, dus twee-en-een-half uur nadat de eerste rijders te Leeuwarden ai-riveer- den, hadden zich nog slechts 65 rijders bij de eind controle gemeld. En dat op een aantal van ruim 3000, dat gestart was! Enkele honderdtallen waren vóór Harlingen al uitgevallen. Het begon in Sloten, in Stavoren groeide het aantal uitvallers reeds aan en in Worlcum bond een honderdtal de schaatsen af. Zoo dunden de gelederen snel en sterk. Men moet bewondering hebben voor het moreel van hen, die den moed hebben gehad den tocht tot het einde te volbrengen. Soms moesten zij kilome ter na kilometer alleen rijden, in een temperatuur, welke bij voorbaat elk enthousiasme moest doen bevriezen. Menigmaal had men pech; het hout van een schaats brak, een met sneeuw gevulde scheur veroorzaakte een valpartij, waarbij blessures niet uitbleven. Een vriend, een kennis, die tientallen kilometers in de buurt was gebleven, staakte d,en strijd, zoodat ook deze steun, de nabijheid van een vertrouwd iemand, den eenzamen rijder ontviel. De groote moeilijkheden kwamen pas, toen ook de physieke krachten slonken, de enkels moe wer den, de teenen bevroren en de spieren op het punt stonden den dienst te weigeren. Maar de vele hulp vaardigheid onderweg en de medewerking van de toeschouwers waren voortreffelijk. Een bemoedi gend woord, een grapje, een tik op den schouder, een kop warme koffie van de eerste de beste onbe kende, en voort ging het weer, kilometer na kilo meter door de sneeuw woestijn van Friesland! Zoo kunnen wij dezen elfstedentocht ook be schouwen als een krachtproef van den mensch om de natuurkrachten te overwinnen en innerlijk ge sterkt, zegevierend uit den strijd naar voren te komen Met z'n vijven! Vijf rijders hebben hun stempel op den wedstrijd gedrukt. Keyzer (de Lier, Westland), Adema (Fra neker), die als eerste in zijn woonplaats aan de controle kwam, Van der Duim (Warga), Jongert (Alkmaar), die niet voor de eerste maal zijn kun nen in den elfstedentocht bewees, en ten slotte Sjoerd Westra (Warmerhuizen) een van de vele Westra's, bekend om hun rijvaardigheid. In Stavoren heeft dit vijftal elkaar ten slotte Er moest worden ingegrepen. Heel wat erger verging het den tochtrijders. Zij, die niet in de eerste plaats voor een race waren gestart, maar den elfstedentocht beschouwden als een uithoudingspi-oef ten aanzien van hun rij-ca- paciteit, legden het lootje, want in de avonduren wakkerde de wind nog aan, het vroor hard en wat het. meest onaangenaam kas, de banen in en bij de Bildtdorpen sneeuwden onder. Op sommige plaatsen was er van een baan zelfs niets meer te bespeuren! Toen het centraal bestuur hiervan kennis kreeg, werd besloten om den tocht voor alle deelnemers, die des avonds nog onderweg waren, verder te sta ken. Dit ingrijpen getuigt van het groote verant woordelijkheidsgevoel der organisatoren, want de gezondheid van een groot aantal rijders stond hier bij op het spel. Alle rijders, die Vrouwbuurstermolen hadden gehaald, een dorp. dat op ongeveer 25 K.M. van Dokkum ligt. werden geacht den tocht te hebben volbracht: zij kwamen in aanmerking voor het her- inneringskruis. Met speciale bussen werden zij ver volgens van Vrouwbuurstermolen naar Leeuwar den overgebracht. Het vertellen van het wedervaren der rijders zou ons te ver voeren. Hier en daar zullen wij nog gelegenheid krijgen, een persoonlijke meening van een vooraanstaand rijder weer te geven. Maar voor één deelnemer willen wij een uitzondering maken en dat is voor den heer Douwe Huizinga Bruins, het oudste bestuurslid van den Kon. Ned. Voetbal bond. die alle vier malen den toch heeft volbracht en die voor den vijfden keer aan den start was jersch enen- Omstreeks acht uur passeerden de eerste deelnemers aan den dltsled intocht de conti ö.eposl te Staveren, waarmede het traject vanaf Leeuwarden in drie uur tijd was afgelegd TENTOONSTELLING HAARL. AMST. KWARTIER. De postduivenvereeniging Haarlem's Amst. Kwartier hield, zooals we reeds meldden, haar jaarlijksche tentoonstelling van postduiven in het lokaal van den heer C. H. Vrugt, aan de Barre- voetestraat te Haarlem. Als derde prijswinnaar werd abusievelijk genoemd A. Pr Ink; dit moet zijn A. Piers. Tevens behaalde hij nog een eereprijs voor de mooiste jonge duif. SCHAKEN DE VIERKAMP TE DELFT. Naar wij vernemen zal de vierkamp tusschen dr. M. Euwe. S. Landau. H. Kmoch en Jhr. J. H. O. van den Bosch te Delft worden gespeeld. De wed strijd wordt georganiseerd door de Delftsche Stu dentenschaakclub „Paris", ter gelegenheid van haar tiende lustrum. Een partij zal Zaterdagmiddag 10 Februari worden gespeeld; de twee overige partijen worden des Zondags gespeeld. Het lustrum van „Paris" zal Vrijdagavond 9 Februari worden geopend met een simultaan seance van Landau tegen leden der club. H. S. G. 4—SANTPOORT 3. In het clublokaal van het Haarlemsch Schaak gezelschap had een ontmoeting plaats tusschen H. S. G. 4 en Santpoort 3. Het resultaat was, dat H. S. G. 4 met 9],aVi .van .j ^ert won- De uitslag. Over den uitslag bestond uiteraard veel verwarring. Maar in den loop van den avond nam het centraal bestuur een wijs besluit: alle vijf rij ders, Keyzer, Adema, Westra, Van der Duim en Jongert werden tot winaars van den elfstedentocht 1940 verklaard! Hun tijd was 11 uur 30 min. over 199 K.M. De verdere voorloopige uitslag is als volgt: 6 J. van der Bij (Alina Paulowna) 12 uur 4 min.; 7 S. Dijkstra (Cornjum) zelfde tijd; 8 L. Geveke (Leeuwarden) zelfde tijd; 9 A. de Vries (Giet hoorn) zelfde tijd; 10 Sietse Koen (Bovenknijpe) zelfde tijd; 11 Reinder Algra (Franeker) 12 uur 14 min.; 12 en 13 G. Duiker (Groningen) en K. Korst (Bedum) beiden 12 uur 27 min.; 14, 15 en 16 M. Stienstra (Leeuwarden), F. van der Heide (Leeuwarden) en P Bolkesteyn (Maasland, West- land) allen in 12 uur 29 min.; 17 en 18 J. Harkema (Leeuwarden) en H. de Boer (Wartena), beiden 12 uur 39 min. Men kan de vraag stellen of de afspraak der vijf rijders sportief mocht worden genoemd. De elfste dentocht bestaat immers uit een wedstrijd en een tocht: het verschil is, dat de wedstrijd een zui vere kamp moet zijn om den snelsten tijd en door iederen deelnemer alleen moet worden gereden, terwijl de tochtrijders gezamenlijk mogen rijden. De winnaar van 1912 en 1917, de Koning, was hoogst verontwaardigd, toen hij hoorde, dat deze afspraak was gemaakt. „Men had er voor moeten vechten; het gaat er om, wie het snelste is!", zoo luidde zijn meening. De rijders zelf meenden, dat door de smalle baan passeeren niet mogelijk was, zoodat van een zui veren strijd op de laatste 20 K.M. practisch geen sprake zou zijn geweest. Geheel bevredigend kunnen wij dezen gang van zaken edhter ook niet vinden, maar wij geven toe, dat het moeilijk is hier een objectief en juist stand punt te bepalen. Het bezoek van Prins Bernhard. Z.K.H. Prins Bernhard heeft op het Prinsenhof te Leeuwarden de vijf winnaars na afloop ontvan gen. Wij vernamen, dat Adema daarbij uitvoerig verteld heeft hoe het op de laatste tientallen kilo meters is toegegaan. De afspraak werd erkend; „eigenlijk", zoo moet Adema het gezegd ht^ben, „zijn w allen tegelijk binnengekomen;!" Maar op het laatste stukje had hij zich niet meer kunnen inhouden en is hij er harder aan gaan trekken. Prins Bernhard is na het avondmaal bij den Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland te hebben gebruikt, uit Leeuwarden ver trokken. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez. Med.) POSTDUIVEN CcHtsi FRIESCHE Een Haarlemmer volbrengt den tocht. Het is aan den heer A. Baard, Laurierstraat 7 te Haarlem-Noord, mogen gelukken den geheelen tocht te volbrengen. Bij aankomst te Leeuwarden was bij zeer vermoeid, maar na een flinke nacht rust voelde hij zich vanmorgen weer geheel frisch. Onze complimenten! Enkele officiecle gegevens. LEEUWARDEN, Dinsdagavond. In de late avonduren werden nog enkele officieele gegevens van den Vijfden Fricschen Elfstedentocht bekend. De volgorde van de vijf eerst aankomenden werd officieel bepaald op: Keyzer, Adema, Jongert, Var. der Duim en Westra. De namen van al deze vijf rijders zullen op den beker worden gegrift, terwijl officieel zal worden vastgesteld dat deze vijf rij ders als winnaars worden beschouwd. De groote gouden medaille van den Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond zal voor Jongert zijn, omdat hij in de afgeloopen jaren de beste plaatsen in de verschillende tochten heeft bezet. Behalve de heer Huizinga Bruins heeft ook dt heer R. Zandstra (Leeuwarden) den tocht volbracht, zoodat hij even eens in aanmerking komt voor het gouden kruis der Elfsteden Vereeniging, omdat hij vijfmaal den rit heeft volbracht. De heer Zandstra bracht het tot Wiers bij Dokkum, maar in verband met de bepa ling, dat alle rijders, die Vrouwbierstermolen had den bereikt, beschouwd werden als deelnemers die den rit hadden volbracht, kwam ook dus de heer Zandstra voor het gouden kruis in aanmerking. Wij vernamen, dat tijdens het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard het bestuur van de Elfsteden Ver eeniging aan Zijne Koninklijke Hoogheid een gou den kruis heeft aangeboden. tocht deel te nemen. Hij vroeg zjjn vader om toe stemming, die nuchter antwoordde: „ik vind het wel goed, maar denk er om, ik heb liever, dat de men- schen je zien staan, dan zien liggen!" Piet ging Maandagmiddag naar Naaldwijk om uit te komen in kortebaanwedstrijden, welke daar zou den worden gehouden en de resultaten af te wachten. Glansrijk ging Piet met den eersten prijs strijken. Op aandringen van zijn vrienden besloot hij te half vijf nog naar Leeuwarden te vertrekken. Het heugelijke nieuws van zijn prachtige presta tie bracht Dinsdagmiddag heel De Lier in op schudding. Iedereen was blij en trosch Een delegatie van de IJsclub, bestaande uit bur gemeester C. J. van der Hoeven, eere-voorzitter, dr. Schepman, voorzitter, B. Buitelaar, penningmeester en C. Disselkoen, brachten direct een bloemenhulde aan de ouders van den kranigen rijder. Ook vele inwoners kwamen hen complimenteeren. Vader Keyzer vertelde nog, dat zijn zoon in 1929 op sportgebied niets anders deed dan sleetje rijden en geen belangstelling voor schaatsenrijden had. Keyzer geen belangstelling over den te gehou den elfstedentocht. Op aandringen van zijn vader heeft Piet de ijzers ten slotte onder gebonden. Hy oefende zich eerst voornamelijk op ronde schaat sen, doch sinds 't vorige jaar reed hij op Noren. Dit jaar het ijs was nauwelijks berijdbaar maakte Piet als eerste den traditioneelen tocht van het Westland naar Vlaardingen. Hij kwam dan ook met natte voeten thuis. Zijn zorgzame ouders hadden hem bij zijn ver trek op het hart gedrukt om genoeg brood voor on derweg mee te nemen, maar Piet's antwoord was: „Ik altijd gehoord, dat de Friezen alleen een stuk worst meenemen en dat doe ik ook". Heden zou hij in De Lier met muziek worden in gehaald. Ook een dame volbrengt den tocht! WATERPOLO K 102 De eerste dame, die Leeuwarden heeft bereikt, was mej. D. Faber (Warga). Zij kwam te ruim 6 uur aan de finish te Leeuwarden, vol enthousias me en in uitstekende stemming. Het 25-jarige meis je, zeer sportief overigens, had een uitstekenden rit achter den rug. Het was voor den eersten keer, dat zij aan den Elfstedentocht deelnam! De winnaar van 1929, Karst Leemburg, bereikte te 6 uur Dokkum: toen moest hij den strijd staken: bij wilde met de bus van Dokkum naar Leeuwar den terug keeren, maar de bus is op den weg tus schen Dokkum en Leeuwarden ingesneeuwd. Het duurde versöheidene uren, voor dat de passagiers eindelijk de Friesche hoofdstad konden bereiken. Koen ce Koning, die aan den tocht deelnam, en winnaar van den wedstrijd in 1912 en 1917, moest in verband met een blessure te Workum uitschei den. Vreugde in De Lier. Het plaatsje De Lier in het Westland was Dins dagavond zich zelf niet meer. Een van de inwoners behoorde tot de eerstaankomenden van den Frie- schen Elfstedentocht. En dan nog geheel toevallig De 21-jarige Piet Keyzer is een landbouwerszoon en verzorgt in zijn dagelijksch leven de koeien. Maandag was hij nog niet van plan om aan den H.P.C.—POELMEER (5—1). Voor de wintercompetitie ontmoette HP.C. de Leidsche vereeniging Poelmeer in het Sport- fondsenibad te Haarlem Als scheidsrechter Zwa- nenveld laat beginnen blijken beide vereenigin- gen slechts zeer langzaam op het vereischte tempo te kunnen komen. Braam speelt ditmaal op de middenvoorplaata. Snelheidsgebrek bij Poelmeer is oorzaak dat Mauritz onophoudelijk vrij komt, doch door so- lospel worden deze kansen niet benut. Keeper Ydens van Poelmeer weet door zijn lengte ver scheidene malen te redden. Braam scoort niet temin tweemaal; de scheidsrechter keurt echter deze doelpunten af. Van Poelmeer blijken de beide voorspelers een gevaarlijk schot te bezitten. Leyenaar en Van Groningen weten hun evenwel het scoren te be letten. Eindelijk heeft Braam succes (10). Na de hervatting komt HP.C. er beter in. Braam scoort een tweede doelpunt (20). Mooi samen spel tusschen Mauritz, Braam en Kolderie geeft laatstgenoemden speler een kans om de score te verhoogen (30). Mauritz onderneemt een ren; hij geeft den bal aan Kolderie. deze speelt terug en onhoud baar kogelt Mauritz in (40). Tenslotte maakt Braam er 50 van. waarna Poelmeer een tegenpunt scoort als een speler van H.P.C. het water moet verlaten (51).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11