Haarlem's Dagblad Voertuigen- Moderne Heerenhuizen Toespitsing. Mijven oCaMif 3iaa%tem Ui de sueeuia steken- Op den Rijksweg naarVelsen moesten enkele wagens worden uitgegraven Groen. Deensche eilanden geïsoleerd. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17367 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93. bijkantoor Soendapiein 37. Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Administratie 10724, 14825 Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 31 Januari 1910 Abonnementen per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek- De drie redevoeringen, in de laatste dagen door Churchill, Daladier en Hitier gehouden, zullen door velen met bezorgdheid zijn gelezen. Het ware zelfbedrog er iets anders uit te lezen dan een toe spitsing in den toestand. Daar wil ik niet mee zeggen dat wij er nu wel zeker van kunnen zijn dat binnenkort een hevig offensief ter eene of andere zijde zal losbarsten. Want die zekerheid ontbreekt nog even volkomen als eenige weken of maanden geleden. Het blijft nog even onwaar schijnlijk dat een massa-aanval hetzij op de Siegfried-, hetzij op de Maginotlinie zou ingezet worden. En de groote risico's, verbonden aan een strijd op andere fronten, zijn in den loop van vijf maanden, oorlog eerder duidelijker geworden dan het tegendeel. Niet alleen door diplomatieke gebeurtenissen en door deskundige uiteenzet tingen, maar ook en vooral doordat zoowel de oorlogvoerenden als de in onzekerheid geplaatste neutralen allen die vijf maanden te baat geno men hebben om zich geweldig te versterken. Maar wat de toespitsing in de verhoudingen wel en onloochenbaar beduidt is, dat op dit oogenblik de kans op een vrede-door-overleg voorloopig geheel schijnt te zijn verdwenen. Al meermalen is hier betoogd dat in die richting de hoop op den opbouw van een betere Europeesche samenleving ligt. En toen kort geleden door Roo sevelt, door den Paus, door den Koning van Italië ook een streven werd getoond dat sterk in die richting ging en de oorlogvoerende regeeringen zelf zich in hun uitingen nogal rustig toonden, steeg die hoop ten zeerste. Het is weer eens te vroeg geweest. De drie redevoeringen, van de laatste dagen dragen alle drie, ondanks de onderlinge verschil len in toon en inhoud, het kenmerk van den „totalen oorlog", waarbij niet alleen het militaire apparaat maar ook de gansche burgerbevolking wordt ingeschakeld en alles aan één doel: de overwinning, wordt dienstbaar gemaakt. Wij hebben dat alles al eerder uit dezelfde monden gehoord. Geen der drie redevoeringen bevat iets nieuws. Wij wisten al dat de voorbereidingen in die vijf maanden tot steeds grootêr intensiviteit waren opgezweept, dat de organisaties steeds meer waren vertakt en uitgebreid, dat de produc tie der oorlogsindustrieën alsmaar steeg. En wij kunnen allen begrijpen dat in belangrijke mate die redevoeringen tot de eigen bevolkingen waren gericht, ja, vooral tot de eigen bevolkingen, om hun spanning en toewijding vooral onverminderd te houden terwijl het uitblijven van eenig groo*" offensief er natuurlijkerwijze bij zeer velen toe moet leiden, dat die spanning en toewijding ver slappen. Maar het hoog opgeven van geweldige eigen kracht zoowel als het opzweepen der eigen volken tot de. uiterste activiteit en zelfopoffering doen niet alleen binnenslands hun invloed gelden maar prikkelen ook over en weer den tegenstan der. De antwoorden, van weerszijden, worden steeds feller van toon. Dit is wel vooral het geval geweest in de rede die Hitier gisterenavond in het Berlijnsche Sport- palast uitsprak, en waarin hij zich weer eens op zijn heftigst toonde en zelfs in zijn opwinding zulke merkwaardige dingen zei als: „Op militair gebied is er in Duitschland in de afgeloopen vijf maanden meer verricht dan in de daarvoor liggende zeven jaar". Wie rustig leest en nadenkt begrijpt dat dit, wat men dan ook in de vijf af geloopen maanden in Duitschland gedaan moge hebben en niemand kan eraan twijfelen dat dat zeer veel is een sterke overdrijving inhoudt. Hitler's redevoeringen hebben in den regel veel meer zelfbeheersching in de keuze van de ge bruikte termen getoond dan deze. Hij liet zich ook op andere punten uit in zeer krasse bewoor dingen, die den indruk gaven van groote geprik keldheid. Toch, al sprak hij van een tweede phase in den oorlog, die thans ingeleid wordt maar hij zei erbij: „door Churchill, die er al op gebrand is" was bij alle heftigheid zijn rede geen aankondiging van een grooten Duitschen aanval. En toch zei hij: „Het is duidelijk dat het Duitsche volk geen haat koestert tegen de Engel- schen en de Franschen. Het Duitsche volk wenschte slechts in vrede te leven". Dat is ongetwijfeld juist. Dat is wel gebleken uit het uitblijven van alle geestdrift voor den oorlog. Anderzijds is hetzelfde gebleken ten aanzien van de Engelsche en Fransche volken, die evenmin het Duitsche volk haten en slechts in vrede wenschten te leven. Dit is vooral en bovenal een strijd tusschen regeeringen. Niemand kan beweren dat de volken dezen oorlog gewild of ernaar verlangd hebben. Integendeel hebben zij ernaar gesnakt dat hij vermeden zou worden. Nimmer tevoren is dit beeld zoo duidelijk en onmiskenbaar in de wereld aan den dag getreden. En als men dan, in de huidige toespitsing van het verschrikkelijke con flict, de mogelijkheid weer moet erkennen dat die volken ondanks alles toch meegesleept kun nen worden, en bij millioenen vernietigd, in de hel van een ongebreidelden, niets ontzienden strijd, is dat dan niet een kwellende en bittere gedachte, voor ieder die houdt van zijn mede- menschen," en hoopt men niet innig dat God dit verhoeden moge? Er is op dit oogenblik geen kans op vrede-door- overleg. Maar de kans kan weer keeren. R. P. Verandering van weer lijkt niet uitgesloten. Er is in het weer bericht van De Bilt slechts sprake van matige tot lichte vorst en de lucht zal betrokken tot zwaarbewolkt zijn. Eenige regen of sneeuw wordt verwacht. Maar de wind blijft toch nog Oostelijk. Ook deel van autoweg A'dam- den Haag niet te berijden De buitenwegen om Haarlem bezorgen het ver keer menig obstakel. Niet alleen vormt de gladheid bezwaren, doch de stuifsneeuw bedekt de wegen op de open plekken met zooveel sneeuw, dat .cmenig voertuig er nauwelijks doorheen kan komen, zelfs steken blijft Vooral de Rijksweg VelsenHaarlem heeft van de stuifsneeuw te lijden, met het gevolg, dat de laatste dagen een paar maal eenige voertuigen for meel moesten worden uitgegraven. De Rijkswaterstaat is nu te hulp gesneld. Van daag zijn op dezen weg ongeveer 35 man te werk gesteld om den weg vrij van stuifsneeuw te maken. Het ergst bleken eenige gedeelten onder Santpoort en in de gemeente Velsen er aan toe te zijn. Een militaire colonne is daar gisteren vaslgeloopen en ook een zware auto van Van Gelder's papierfabrie ken kon het niet klaren. De sneeuwscheppers vin den daar dus werk. Bovendien zullen een aantal militairen assisteeren, zoodat men mag aannemen, dat morgen het grootste leed geleden zal zijn. Ook de Rijksweg AmsterdamDen Haag bleek den kant van Amsterdam uit niet te berijden te zijn. Men heeft daarom de Oostelijke baan tijdelijk buiten dienst gesteld, zoodat het verkeer over het Westelijk gedeelte der baan in beide richtingen plaats heeft. De autodiensten van de G. A. D. O., D. A. B. O. en E. D. S. in Drente en Noord-Overijsel zijn vrijwel niet uit te oeren, daar zeer veel wegen bijna onbe- ;aanbaar zijn. Ook in Zeeland wordt het verkeer door de opge waaide sneeuw in ernstige mate belemmerd. Naar reeds op pag. 3 is gemeld, ondervindt in Friesland het verkeer tengevolge van den sneeuw val eveneens groote vertraging. Vooral de tramlijnen ondervinden zeer veel hin der. Op de lijn HeerenveenDrachten bijv. wordt het verkeer door de sneeuwverstuiving geweldig bemoeilijkt, zoodat groote stagnatie ontstaat. Op de tramlijn LemmerJoure is gisteravond bij St. Nicolaasga een tram ingesneeuwd. Op de lijn JoureSneek was dit eveneen: het geval. De weg Lemmer—-Heerenveen via Oosterzee en Echten is Wel vrienden, hebt u dat gelezen Van onzen Nederlandschen Groen, En is de vraag bij u gefezen Zou ik ook zoo doortastend doen? Ik heb mij, onder ons gesproken Toch heusch wel even afgevraagd: Zou ik, als 'k zoo had lont geroken, Mijn veege lijf hebben gewaagd? Alleen een auto aan te houden, Met meer dan een persoon erin, Des avonds in de felle koude, Is als prestatie al niet min. Maar als je bovendien kunt weten Dat een er met een karabijn In het gezelschap is gezeten. Dan moet je niet schroomvallig zijn. Maar dat deed Groen zelfs niet verkleuren, Hij is een Nederlandsch soldaat En wat ei* dan ook mocht gebeuren, Hij zag iets raars en was paraat. Ik wil vriend Groen hier gaarne eeren, Zijn durf en kalmte zijn niet mis, Eén ding wou ik wel constateeren, Hij heet veel groener dan hij is. P. GASUS. geheel onbegaanbaa;Daar zijn verscheidene vrachtauto's ingesneeuwd. Op den weg Lemmer Kuinre is het verkeer onmogelijk. De sneeuw ligt hier een meter hoog. De particuliere busdiensten rijden niet of met zeer veel vertraging. De A. T. O. heeft ook heden alle diensten over den afsluitdijk stopgezet Het verkeer op Ameland ligt stil. De verbinding tusschen de dorpen op het eiland Ameland is weer verbroken. De samengestoven sneeuwhoopen, door de lage temperatuur in ijsheu- vels herschapen, zijn oorzaak van dezen toestand. Sneeuwruimers kunnen niets uitrichten. De melk van de boeren te Hollum kan niet naar de fabriek worden vervoerd, ofschoon de melkfabriek slechts weinige minuten van Hollum verwijderd is. Als het weer niet verandert, zullen morgen maat regelen genomen moeten worden en met houweelen de wegen moeten worden vrijgemaakt. (Voor nadere bijzonderheden over de stagnatie in het verkeer zie men pag. 3). Veer-verkeer over den Grooten Beit stilgelegd Ook de Sont raakt dicht. Het D. N. B. verneemt uit Kopenhagen: Met het stopzetten van het veer-verkeer over den Grooten Belt, hetgeen Dinsdag door de ijsvorming noodzakelijk is geworden, is een der belangrijkste verbindingen tusschen Kopenhagen en de Weste lijke deelen des lands afgesneden. Het goederenver keer tusschen Seeland en Fünen-Jutland, is daar mede geheel stilgelegd. Het aantal goederenwagens, dat wacht op vervov: over den Grooten Belt, be droeg gisteravond ongeveer 500. Men verwacht dat in de eerstvolgende dagen een zekere schaarschte en prijsstijging voor levensmiddelen in de hoofd stand zal optreden. Dé 600 passagiers, welke het veer bij zijn laatste poging om over te steken ver voerde, zijn met een ijsbi'bker van het in het ijs vastgeloopen vaartuig gehaald en naar land ge bracht. Post en passagiers, die haast hebben, wor den nu met vliegtuigen van Kopenhagen naar elders vervoerd. Door den zuidoostenwind en de aanhoudende vorst raken ook de andere waterwegen van Dene marken steeds meer dicht, zooals de reede van Ko penhagen, De Sont en de Bocht van Aarhus. Voor den Sont is thans eveneens een vliegdienst voor' post en passagiers ingesteld. Moeilijke dagen voor Zweedsche eilandbewoners. STOCKHOLM 31 Januari (D. N. B.) Het Zweedsche eiland Oeland in de Oostzee maakt op het oogenblik den zwaarsten winter door sinds twintig jaar. Als gevolg van drie sneeuwstormen zijn alle wegen en paden volkomen onderge sneeuwd, ook de motorsneeuwploegen kunnen zich niet meer door de sneeuw heenwerken. De verbindingen met het vasteland zijn gestaakt, de postverbinding uitgezonderd. De Kalmar Sont (tusschen het eiland en het vasteland) is dichtge vroren, maar de eilandbewoners kunnen er toch niet met sleden overheen, omdat in het midden de Zweedsche neutraliteitsvaargeul door ijsbrekers wordt opengehouden. Daardoor is het eiland vol komen geïsoleerd. De brandstofkwestie is een bij zonder kritiek punt, want er is op het eiland niet voldoende steenkool voorradig. Mr. W. M. Paardekooper Overman tot Officier van Justitie te Haarlem benoemd. Wij vernemen dat tot Officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem benoemd is de heer Mr. W. M. Paardekooper Overman, substituut-officier bij deze Rechtbank. Hij volgt thans den heer Mr. L. H. Roeters van Lennep op, die onlangs aftrad wegens het bereiken van de leeftijdsgrens. De benoeming van mr. Overman zal zoowel in den kring van zijn beroep als door velen daarbuiten, die hem persoonlijk kennen, met groote voldoening en instemming worden vernomen. Zijn bekwaam heid en hooge opvatting van zijn taak, zijn mensche- lijk inzicht en begrip bij de vervulling daarvan heb ben hem ia de jaren, waarin hij zijn arbeid te Haarlem verricht, veler sympathie en vriendschap doen verwerven. Het zou hun allen leed hebben ge daan als zijn promotie tot zijn vertrek uit Haar lem had geleid. Omtrent zijn carrière volgen hier eenige bijzon derheden. Mr. Paardekooper Overman werd 23 November 1884 te 's Gravenpolder in Zeeland geboren. Hij studeerde te Leiden en promoveerde aldaar 13 De cember 1911. Van 1912 tot 1915 was hij advocaat én procureur te Middelburg, daarna van 1915 tot 1922 ambtenaar van het O. M. bij de Kantonge rechten in het arrondissement Assen en van 1922 tot 1926 substituut-officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch. In 1926 werd Mr. Paardekooper Overman in de zelfde functie bij de Haarlemsche rechtbank be noemd. Hij is geen voorstander van lange juridische betoogen; hij spreekt meestal kort maar komt dan ook meteen tot de kern van de zaak. Tegen jon gere verdachten knoopt hij nog vaak een vaderlijke vermaning aan zijn requisitoir vast. Mr. W. M. Paardekooper Overman. Tal van belang; ijke zaken zijn ui de jaren dat mr. Paardekooper Overman te Haarlem als substi tuut-officier optrad door hem behandeld. Eerst onder mr. Hoyer met als mede-substituut mr. An- dringa en ook later toen mr. Hoyer werd opge volgd door mr. Roeters van Lennep nam mr. Paar dekooper Overman een belangrijk aandeel in de verrichtingen var. hei O.M. Eenige jaren geleden werd mr. Andringa benoemd tot Officier van Justi tie te Rotterdam. In zijn plaats kwam toen als substituut-officier mr. Sikkel naar Haarlem. Bij zijn afscheid heeft mr. Andringa er nog op gewezen, dat hij er van overtuigd was, dat binnen niet al te langen tijd ook mr. Paardekooper Over man tot Officier zou worden benoemd. En thans is dan deze voorspelling in vervulling gegaan. Mr. Paardekooper Overman is Officier van Justitie te Haarlem geworden, de standplaats, die hem zoo zeer vertrouwd is en waar hij zich, zoo vele vrienden heeft verworven. EEN Groentjë in Haarlem's Dagblad is een dier zeer zeldzame dingen die alles voor hebben. Goedkoop, snel. eenvou dig, zeker. Vandaar dat er bijna 50.000 per jaar worden geplaatst. afloop van den Elfstedentocht-1940 feliciteert de vroegere winnaar C. J. de Koning de rijders Jongert (midden) en Adema (rechts) met hun fraaie prestatie Ons Prinsesje Beatrix viert heden haar tweeden verjaardag. XE KOOP nog enkele prachtige HEERENHUIZEN, voor zien van modern comfort, gelegen aan de Lod. van Deyssellaan, vlak bij station Bloemendaal. Ook aldaar nog eenige XE HUUR met centr. verw.. ad 630.— per jaar. Te bevr.: S. VELDKAMP, Van Dortstraat 90, Telef 16373. (Adv. ingez. Med.) De spionnage-affaire. Preventieve hechtenis verlengd 's-GRAVENIIAGE. 31 Januari. Gisteren heeft de rechtbank in raadkamer beslist over de ver lenging van de gevangenhouding van den heer en mevrouw van H. en mr. B., clie gearresteerd zijn onder verdenking van spionnage. De raadkamer heeft de gevangenhouding van alle drie personen met dertig dagen verlengd. Het woord is aan Pascal: Deze brief is wat lang uitgevallen om dat ilc geen tijd had om hem korter te maken. HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag- Mr. W. M. Paardekooper Overman is tot officier van Justitie te Haarlem benoemd. 1 Het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden zal niet aftreden. 2 Is belastingverhooging in Heemstede nog te voorkomen? 9 Mr. B. v. d. Burg uit den Bosch benoemd tot substituut-officier van Justitie te Haarlem. 11 Een aanbeveling voor de benoeming van een rechter te Haarlem. 11 BINNENLAND Het verkeer is door de sneeuw in vele plaatsen van oAs land ontredderd. 1 en 3 De Rottgrdamsche Bankvereeniging keert over 1939 vijf procent dividend uit. 2 Voor vrijgekomen bollengrond is een tuinbouw teeltvergunning te krijgen. 6 BUITENLAND De strijd in den Ladóga-sector duurt voort. t Hitier heeft in zijn Dinsdag gehouden rede zijn vertrouwen in de Duitsche overwinning uit gesproken. 5 Duitsche bommenwerpers hebben Dinsdag nieuwe aanvallen aan de Engelsclie kust on dernomen. 5 SPORT. Volgens de jury hebben bij de Elfstedentocht vijf rijders tegelijk de finish gepasseerd. 7 ARTIKELEN, enx. R. P.: Toespitsing. j J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuitep 3 W. v. d. T.: Het Amsterdamschc Begijnhof in zomer en winter. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Britsche oorlogsorganisatie. 5 Van een specialen medewerker: Noorwegen leeft met Finland mede. g J. B. Schuil: „De verstoorde bruidsnacht" en „De dokter privé" jj LAATSTE BERICHTEN

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1