Kinderpolitie en Vreemdelingendienst. Ochtendbeurs Amsterdam De verstoorde Bruidsnacht. De Dokter Privé. FOENSDAG ,11 JANUARI 1940 HAAKJEM'S DA'GBCAEi 11 Tien jaar in afzonderlijk gebouw gevestigd. 'Commissaris Tenckinck over de taak der kinderpolitie. Ofschoon er geen sprake is van een jubileum in den eigenlijke zin des woords en dus ook niet van een viering, is het; toch vermeldens waard, dat 2 belangrijke takken van de politïoneelen dienst namelijk die van de kinderpolitie en den vreemdelingendienst tien jaar geleden in het ge bouw aan de Lange Wijngaardstraat werden ondergebracht. Commissaris E. H. Tenckinck heeft ons in een onderhoud een en ander over de taak der kinderpolitie verteld. Na de aanstelling van Mej. Braat als kinder- inspectrice, nu tien jaar geleden, bleek al spoe dig, dat voor haar een belangrijke taak was weggelegd. Zooals men weet is zij 'ruim vier jaar geleden door Mej. Mr. C. J. Krim als leidster van den dienst opgevolgd. Bij dezen dienst is thans verder nog werkzaam rechercheur Dijkstra, die den om gezondheidsredenen eervol ontslagen rechercheur Wedekind vervangt. De kinderpolitie heeft in den loop der jaren bp sociaal gebied veel en nuttig werk verricht. De werkzaamheden breiden zich nog uit, mede omdat steeds meer ouders gaan inzien van hoeveel be lang het is, dat zij bij de kinderpolitie advies vragen wanneer zich ernstige moeilijkheden met de kinderen voordoen. Deze preventieve taak van de kinderpolitie is zeer belangrijk. Menigmaal ge lukt het moeilijke en lastige kinderen, die dreigen het rechte spoor bijster te worden weer in goede banen te leiden. Natuurlijk zit hier veel aan vast. Ook het milieu en het gedrag der ouders vormen factoren, die op den verderen levensloop dei- kinderen vaak een beslissenden invloed hebben. Vooral de toestanden op zedelijk gebied maken het soms noodig, dat de kinderpolitie krachtdadig ingrijpt. Volgens de ruim 1V2 geleden gewijzigde Algemeene Politieverordening oefent de kinder politie ook controle uit op gezinnen waarin pleeg kinderen zijn opgenomen. Te Haarlem zijn dit pngeveer vijftig gezinnen. Ook tegen het misbruiken van kinderen voor bedelpartijen wordt streng gewaakt. Er bestaat yoorts een nauwe samenwerking met den voogdij raad en den kinderrechter, kortom met al die in stanties, die met kinderzaken te maken hebben. De wijze waarop de kinderpolitie haar taak ver vult werkt er zeker toe mede, dat het vertrouwen, dat men in steeds breeder kring in dezen politio- peelen dienst stelt, nog toeneemt. Daarbij is het natuurlijk van groot belang, dat Se ouders tijdig advies gaan inwinnen wanneer ze bevreesd ziin. dat het met de opvoeding van hun kinderen misloopt. Veel leed en narigheid kan daardoor worden voorkomen. Zij die bij dezen dienst werkzaam zijn verdienen dat vertrouwen ten volle. Vreemdelingendienst. Ook de vreemdelingendienst is dus reeds 10 Haar in een afzonderlijk gebouw ondergebracht. J3n ook deze dienst heeft in den loop der jaren heel wat werk verzet. Het aantal vreemdelingen, dat thans bij den dienst geregistreerd is bedraagt bijna driedui zend. Daaronder zijn ook 16 Chineezen en 70 Duitsche vluchtelingen begrepen. Sommigen van he^ moeten zich eens per week melden doch overigens bestaat de taak van den vreemdelingen dienst voor een belangrijk deel uit het contro leeren van den geldigheidsduur van de paspoor ten of verblijfsvergunningen. Na den uittocht van Duitsche dienstboden, nu ongeveer een jaar geleden, is deze controle natuurlijk min der omvangrijk geworden. Rechercheur Vis werkt thans reeds tien jaar !bij dezen dienst, die aanvankelijk onder leiding stond van den thans overleden inspecteur Swart Zijn opvolger was inspecteur Verschoor, die in middels weer bij den gewonen dienst is terugge keerd en op zijn beurt opgevolgd werd door in specteur de Pouw. Daar deze laatste thans zijn land op andere wijze, namelijk in militair ver band dient, is inspecteur Keesom tijdelijk met de leiding van den vreemdelingendienst belast. Vertraging bij de Post. Sneeuw en vorst de oorzaak. In de laatste weken is er een vrij belangrijke ver traging bij de Post te constateeren. Wij zelf onder vonden dit, maar hoorden ook van andere zijden klachten Op het postkantoor te Haarlem gaf men die feiten j toe, sneeuw en vorst zijn zoo werd verklaard de ooi-zaak. De treinen komen herhaaldelijk over tijd aan en dan mist de post natuurlijk de aanslui tingen. Het is in de laatste weken een zeldzaam heid als de nachttreinen zoo tijdig aankomen, dat de poststukken die daarmee worden aangevoerd, in de eerste bestelling te Haarlem meegenomen kun nen worden. Toch doen wij er nog aan wat moge lijk is, want het is van veel belang, dat die stukken nog 'smorgens meegaan. Er wordt zelfs een auto uit Haarlem naar Amsterdam gestuurd, opdat de post voor Haarlem dadelijk na aankomst van de nachttreinen te Amsterdam in ontvangst genomen kan worden om daarmee met de meeste spoed naar Haarlem te worden gebracht. Maar helaas is het de laatste weken slechts enkele keeren gelukt. Dan moeten de stukken voor de menschen die geen box hebben blijven wachten tót de middagbe stelling. Ook de bestelling van poststukken uit de omstreken Van Haarlem heeft in sommige gevallen van vertra ging te lijden, omdat niet alle vervoermiddelen, waar van de post gebruik maakt, even goed func- tioneeren als anders. Geen wonder dat de Post en de gedupeerde burgerij met verlangen naar wat milder weer Uitzien. Verjaring Prinses Beatrix. In Haarlem veel vlaggen. De wensch van Prinses Juliana en Prins Bern- hard dit jaar, in verband met de tijdsomstandig- I heden, geen feestelijk karakter te geven aan de i herdenking van den tweeden verjaardag van Prin ses Beatrix, is te Haarlem natuurlijk geëerbiedigd. Maar zeer vele ingezetenen hadden evenwel gevolg gegeven aan het verzoek van de „Princevlag" om te vlaggen. Niet alleen van alle officïeele gebouwen maar ook van honderden woningen wapperde de driekleur. i Om 12 uur werd door den heer H. W. Hofmeester een bespeling van het carrillon der Groote Kerk I gegeven waarbij verschillende vaderlandsche liede ren ten gehoore gebracht werden. De Oranjevereeniging Haarlem Zuid-West geeft [hedenmiddag o.m. twee kinderfilmvoorstellingen in het tennisgebouw aan de Pijlslaan. Hedenavond 9 uur bieden zooals wij al gemeld hebben de militaire autoriteiten te Haarlem aan de [burgerij een militaire taptoe aan, die gegeven zal worden dooi het muziekkorps van het 7e Depót Bataljon op de Groote Markt. Het programma daarvan hebben wij in ons vorig Hummer opgenomen. Mr. B. van der Burg. Benoemd tot substituut-officier van Justitie te Haarlem. Elders in dit nummer melden wij, dat Mr. W. M. Paardekooper Overman, thans Substituut-Officier van Justitie bij de Haarlemsche Rechtbank, be noemd is tot Officier bij deze Rechtbank. Bij hetzelfde Koninklijk Besluit is benoemd tot Substituut-Officier van Justitie bij de Haarlem sche Rechtbank Mr. B. van der Burg, thans Sub stituut-Officier bij de rechtbank te 's-Hertogen- bosch. Mr. B. van der Burg. De heer van der Burg werd geboren in Fries land, in Bozum, gemeente Baarderadeel. Hij be zocht het Gymnasium te Leeuwarden en studeer de daarna te Leiden. Na zijn promotie was hij eenigen tijd werkzaam bij de Kamer van Koop handel te Haarlem en kwam daarna als volontair op het Parket te Haarlem. Vervolgens werd hij benoemd tot Ambtenaar van het Openbaar Mini sterie bij het Kantongerecht te Winschoten. In 1931 werd hij in gelijke functie overgeplaatst naar het Parket te Haarlem. Op 30 December 1935 werd de heer v. d. Burg benoemd tot Substituut-Officier bij de Recht bank in den Bosch. Mr. v. d. Burg is thans 48 jaar. Haarlemsche Rechtbank. Lijst van aanbeveling voor de benoeming van een Rechter. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem is, ter vervulling van een vacature van rechter in haar college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbeveling: mr. H W. W. Andreae, rechter in de arrondisse ments-rechtbank te Breda; mr. H. J. Ferwerda, rechter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Haarlem; mr. C. E. Muller, rechter in de arrondissements-rechtbank te Middelburg. Mr. N. Reeling Brouwer, subst. griffier bij de arrondissementsrechtbank te Haarlem, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemde can- didaten. SCHAATSENRIJDEN. Wedstrijden leerlingen 2e H. B. S. 1). Hedenmorgen hebben op de banen van de IJs club voor Haarlem en Omstreken aan de Klever laan te Haarlem wedstrijden op de schaats voor leerlingen van de tweede H.B.S. b plaats gehad. Deze wedstrijden hadden een vlot en sportief ver loop. De uitslagen waren als volgt: Hinderniswedstrijd voor meisjes boven 14 jaar: 1 Mientje van Zon, 2 Alie Felix. Blokjesrapen voor meisjes tot en met 14 jaar: 1 Ineke Kneepkens, 2 Anky Jonkman. 100 M.. hardrijden voor jongens tot en met 15 jaar: 1 Ant. Kloots in 13 2/10 sec.; 2 Piet Altena in 13 6'10 sec.; 3 Dick Bak in 13 8/10 sec. Hardrijden 160 M. voor jongens boven 15 jaar: 1 Henk Kroon in 18 sec.; 2 Bob Dootjes in 19 sec.; 3 Kourt Flemming in 19 5/10 sec. Puck-drijven voor jongens: 1 Henk Jonkman, 2 Henk Kroon. Blokjesrapen voor jongens tot en met 15 jaar: 1 Johan Swart, 2 Anth. Kloots, 3 Meindert Stapel. Tenslotte werd er een ijshockeywedstrijd ge speeld tusschen een oranje en een witte ploeg, die door eerstgenoemde met 21 gewonnen werd. Na afloop reikte de directeur, Dr J Thie, de uit sportartikelen bestaande prijzen uit, waarbij hij dank bracht aan het bestuur der IJsclub voor het belangeloos beschikbaar stellen van de banen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 tot 11.25 uur. AKU. 37 Republic Steel 15 9/16. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.52. Berlijn 75.55. Parijs 4.26 J/2 Brussel 31.95 Zwitserland 42.24. New York 1.88 3/8 12^— uur. Londen 7.517/8. Berlijn 75.55. Parijs 4.26. Brussel 31.94. Zwitserland 42.24. Kopenhagen 36.37y2 Stockholm 44.90 Oslo 42.80 New York 1.88 3/8 Italië: Vl-ije lire 9.57. Reislire 8.60. Bankpapier 6.20. „Hitier geprikkeld door het sucees der blokkade." Fransche en Engelsche persstemmen over de rede. PARIJS, 31 Januari (Havas). De „Petit Pa- risien" schrijft dat Hitler een buitengewoon hef tige rede heeft gehouden. Het was, aldus het blad, een onafgebroken uitbarsting van grove belee- digingen, vooral aan het adres van Engeland en zijn staatslieden. De rede getuigde van een groote geprikkeldheid, ongetwijfeld veroorzaakt door het succes der geallieerde blokkade en het besef van hetgevaar, dat Duitschland steeds meer loopt door de machtige militaire voorbereidingen van Engeland en Frankrijk. De „Excelsior" zegt: „In zijn peroratie heeft Hitier verklaard, dat Duitschland. als het moet. zal ondergaan, doch zich nooit zal overgeven Derhalve zal Hitier voor geen slachting terug deinzen. Wij zijn gewaarschuwd. Hij moet weten, dat ook de geallieerden niet slapen". De „Oeuvre" schrijft: „Indien de rede door iemand anders zou zijn uitgesproken, zou zij een rede aan den vooravond van 'n offensief kunnen zijn. Men beschouwt Hitler's rede als een nieuwe chantage aan den vooravond van de conferentie der Balkan-Entente". Uit Londen: De diplomatieke redacteur van de „Times" schrijft, dat de rede van Hitler .nau welijks commentaar waard is. Hitier," aldus ver volgt hij, heeft het record aa'n holle frazen en leugenachtige verklaringen geslagen. Hij maakte gebruik van zijn repertoire verouderde argumenten. Hij heeft opnieuw beweerd dat de geallieerden Duitschland den oorlog hebben op gelegd, doch hij vergat wederom tq zeggen, waar om de geallieerden Duitschland niet hebben aangevallen, voordat de Duitsche wapening de perfectie, waarop Hitier prat gaat, had bereikt. Men zou zich zeer vergissen, als men geloofde, dat Hitler's aanhangers thans een lauwheid jegens hem laten blijken. Te oordeelen naar de reactie van zijn toehoorders is hij nog steeds de leider en de onweersproken profeet van het Duitsoh rijk. In zijn omgeving bestaat ongetwij feld verschil van meening ten aanzien van het verbond met Rusland, doch de absolute gehoor zaamheid aan den Führer, de grondslag der nationaal-socialistische beweging, is over het algemeen nog intact. „Compromis niet mogelijk." BERLIJN, 31 Januari. De gisteravond door Hitier uitgesproken rede vormt uiteraard het hoofdonderwerp van de Duitsche pers. De „Völkischer Beobachter" schrijft: „Het Duitsche volk is vastbesloten zoodanig schoon schip te maken dat deze strijd om zijn recht in geen omstandigheid binnen enkele jaren opnieuw kan ontbranden. Elk woord in de rede van Hitier was gedragen en doordrongen van het rotsvaste bewustzijn in de Duitsche overwinning". De Berlijnsche correspondent van het „Ham burger Fremdenblatt" schrijft: „Deze strijd kent geen compromis, omdat niet Duitschland het Westen heeft aangevallen en omdat het Duitsche oorlogsdoel, zonder het Westen te benadeelen, rechtvaardig is. Een accoord tusschen Duitsch land en de Westelijke mogendheden zal in de toe komst slechts mogelijk zijn, wanneer op alle pun ten volkomen genoegdoening verschaft is aan het recht van het Duitsche volk. De Duitsche eischen moeten vervuld worden, opdat niet over vijf jaar een nieuwe oorlog uitbreekt." De Duitsche aanvallen op de Engelselie scheepvaart. Mededeeling van het Duitsche opperbevel (Men zie ook pag 5). BERLIJN, 31 Januari (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „In het Westen slechts geringe militaire be drijvigheid. De marine heeft den laatsten tijd haar duikbootafweer in de Duitsche Bocht ver sterkt door van mere anti-duikbootstrijdkrachten en andere afweermiddelen gebruik te maken. Ook op 30 Januari hebben Duitsche vliegtuigen verkenningsvluchten boven de Noordzee en de Engelsche kust, van de Orkaden tc«t in den mond van de Theems, ondernomen, zooals reeds in een speciaal bericht is medegedeeld, zijn daarbij weder zeven gewapende koopvaardijschepen tot zinken gebracht, een achtste werd zwaar- en verscheidene schepen lichtbeschadigd. Boven dien zijn twee Britsche patrouillevaartuigen tot zinken gebracht. Hoewel alle aangevallen sche pen een zeer hevig afwervuur openden en tal rijke vijandelijke jagers in het vuur werden ge bracht, wordt slechts één eigen vliegtuig ver mist". Britsche tegenspraak. LONDEN, 31 Januari (Reuter). In welinge lichte kringen verklaart men hier te Londen geen enkele bevestiging te hebben van de Duit sche mededeeling als zouden bij den Duitschen luchtaanval van Dinsdag zeven gewapende Brit sche schepen en twee patrouillevaartuigen tot. zinken zijn gebracht en een ander schip zwaar beschadigd zijn. Byrd's Poolexpeditie. In onbekende baai aangeland. WASHINGTON, 31 Januari. Byrd heeft aan het Anierikaansche departement van Marine ge seind dat de expeditie zich thans in een groote on bekende b*ai .bevindt in de omgeving van Mary Byrdland. Na een week in deze buitengewone om geving doorgebracht te hebben, zoo seint hij, „be grijp ik nu waarom wij door slecht weer werden tegengewerkttijdens de 11 pogingen, welke wij in vroegere jaren deden om per vliegtuig of schip er in door te dringen. Ik bemerk dat men om deze onbekende kustlijn te ontdekken niets anders te doen heèft dan in deze omgeving te blijven en te wachten op de weinige veranderingen in den weerstoestand". Hij verklaarde dat het ijs blijk baar den doorgang voor het schip blokkeerde, ter wijl het vliegtuig alleen bij gunstige weersgesteld heid gebruikt kan worden. (United Press). Bommen op Estlandsch gebied. Acht onbekende vliegtuigen waargenomen. Het Estlandsche Telegraaf Agentschap deelt mede dat Maandagmiddag acht vliegtuigen, die op groote hoogte vlogen, 34 bommen hebben gewor pen op de velden en bosschen rondom de neder zetting Konuvëre in het district Hapsal. De ruiten van een drooghuïs en twee stallen werden ver nield. Verder werd geen schade aangericht. De autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de nationaliteit van de vliegtuigen. Duitsche zomertijd gaat 1 April in. BERLIJN, 31 Januari (D. N. B.). Volgens een in het staatsblad gepubliceerde verordening van den ministerraad voor de rijksverdediging zal dit jaar in het Groot Duitsche Rijk de zomertijd be ginnen op 1 April om twee uur In den voormiddag en eindigen op 6 October om drie uur in den voormiddag. De Fransche legerbericliten. Dinsdagavond: „Ten Westen van de Saar opmerkelijke activi teit van contactelementen. Gedurende een groot deel van den dag wederzijdsch optreden der ar tillerie in hetzelfde gebied." Wo ensdagmorgen* „Niets te melden" Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede dat het met het oog op het voortduren van de gevolgen van den strengen winter in Engeland nog wel enkele dagen zal duren voor weer in het Britsche expeditieleger verloven zullen worden verleend. Wanneer de verloven weer ingaan, zal dit 24 uur van tevoren bekend worden gemaakt. Seeds terug; naar Moskou. Waarschijnlijk in den loop van de volgende maand. Reuter verneemt dat de Britsche ambassadeur te Moskou. Sir William Seeds, waarschijnlijk in den loop van de volgende maand naar Moskou zal terugkeeren. Seeds vertoeft sinds begin Januari in Engeland. Ir. VAN DER SCHEER START TE HOOFDDORr. Aan de nationale schaatswedstrijden, die morgen op de ijsbaan te Hoofddorp 'zullen worden gehou den, zullen de bekende rijders .Ir, A, F. van der Scheer en B. H. Blaisse deelnemen. HET TOONEEL. HET CENTRAAL TOONEEL Vaudevilles worden tegenwoordig niet veel meer gespeeld. Jammer eigenlijk, zou je zeggen na de voortreffelijke opvoering van „De Verstoorde Bruidsnacht" door Het Centraal Tooneel. Want dat is een voorbeeld van de vaudeville, zooals ze in den tijd van Labiche men denke aan zijn hier ook indertijd gespeelde „Hoedje van Florence" zoo veel in Frankrijk geschreven werden. Heel die jacht van Fernande op den schenker van den ring. die haar huwelijksgeluk dreigt te vernietigen, her innert aan de avonturen met dat hoedje en nog meer aan het in dit soort bijna klassieke Katte belletje Pattes de Mouche van Victorien Sardou. Is het niet opwekkend en gezond een heelen avond te lachen om... ja, feitelijk om niets, en je tcch voor dien lach geen moment te schamen? Dit stuk van Andreas Holt en Stefan Bekefii doet den ken aan een vastenavondgrap en heel den avond zijn wij vooral op het feest in carnavalsstem ming. Daar hoort muziek bij, heeft Laseur terecht gedacht, en hij heeft Hans Beuker en Wouter Denys expres er voor geëngageerd om het muzikaal te illustreeren. Zoo wordt het in de opvoering na verwant aan de operette. En het stuk krijgt een groote charme door de figuur van de argelooze, onschuldige Fernande, die men als in een sprookje zoo van harte aan het slot haar jongen baron inplaats van den pedan ten zelfgenoegzamen apotheker gunt. Toch vroeg ik mij af, of dit stuk bij een ander gezelschap wel hetzelfde groote succes zou hebben gehad. .Laseur heeft er den juisten toon en den juisten stijl voor gevonden: licht, luchtig en amu sant. Precïè's zoo, met zoo'n brio en volkomen als een kostelijke grap, moet het worden gespeeld. De acteurs en actrices hebben er zelf blijkbaai pleizier m. Laseur maakt iets prachtigs van den burgerlijk-verwaten apotheker, die glimt van zelf genoegzaamheid. En hoe vermakelijk is hij ook in zijn doublure, als de dwaze baron, die dubbel gro tesk wordt in de uniform van Napoleon. Hoe volkomen past dat tooneeltje van den in hun nachtrust gestoorden juwelier en zijn vrouw in deze vaudeville, zooals het gespeeld wordt door Cor Her mus en Sophie Stein. Welk een kostelijk carnavals figuur is Chris Baay in zijn vermomming als de Negus van Abessynië, hoe werkt Elly Weller met haar huilbuien niet telkens weer op onze lachspie ren. Joan Remmelts is uitstekend op dreef als de jonge baron, dien hij zeer geestig en met veel fan tasie speelt. Maar het beste spel van den avond gal toch Rie Gilhuys als het bruidje, dat zij met een charmeerende frischheid en aldoor onbevangen na tuurlijkheid speelt. Zij bleef tusschen al die dwaas heid een levend persoontje, lief, rein en onbe dorven. Ook hier had dit vroolijke stuk een daverend succes. De stampvolle zaal heeft zich gisteravond uitbundig met deze vaudeville vermaakt. J. B. SCHUIL. HET RUYS-ENSEMBLE. Hoeveel tooneelstukken zou Sacha Gultry al op zijn naam hebben staan? Het zal zoo onge veer wel tegen de henderd loopen. Hij Ls een veelschrijver, waar geen ander auteur tegen op kan. Er gaat geen seizoen voorbij, zonder dat er eenige nieuwe Guitry's te Parijs op de planken verschijnen. Het is hoe kan het anders? alles zeer lichte kost; voor zwaarwichtige pro blemen of karakteruitbeelding moet men bij Guitry niet komen. Hij is dikwijls al tevreden met één aardige vondst, waaromheen hij met wat luchtig, geestig gepraat een heel blijspel bouwt. Met het eigenlijke leven heeft dit alles weinig of niets te maken; hij schept geen men schen, maar rollen en zorgt er steeds voor, dat één er van Sacha Gultry zelf op het lijf is ge schreven. Zoo is het ook met „Le Nouveau Testament het blijspel dat eenige jaren geleden door Het Masker werd gespeeld en thans door Het Ruys- Ensemble op het repertoire is genomen en in het Centraal Theater te Amsterdam wordt ge geven, onder den titel „De Dokter privé". Heel dit stuk is gemaakt om één enkele scene, die dan ook allergeestigst en voortreffelijk tooneel is. Jean Marcelin, een dokter, die de veertig al gepasserd is, komt tot de ontdek king, dat zijn vrouw hem bedriegt met een jonge man, den zoon van zijn vriend Worms en dat is voor hem reden genoeg om een nieuw testament te maken. Mevrouw Marcelin krijgt dit testament in handen, doordat mijnheer het per abuis in zijn jasje bij de kleermaker heeft laten zitten, welk jasje door den correcten tail leur bij mevrouw thuis wordt bezorgd. Mevrouw Marcelin, in de meening. dat haar man zich in de Seine verdronken heeft want hoe komt men er anders toe haar zijn colbertje i.e sturen? opent het document, waaruit heel duidelijk blijkt, dat mijnheer Marcelin volkomen op de hoogte is van de uitstapjes van zijn vrouw. De voorlezing van dat testament is een groteske tooneelscène. want dat officieele stuk is niet alleen compromittant voor mevrouw, maar voor den heelen vriendenkring, die bij de lezing tegen woordig is. Het is voor allen een zeer pénibele situatie, die des te pijnlijker wordt, wanneer het blijkt, dat mijnheer Marcelin nog in het rijk der levenden is. Het testament verdwijnt bij de on verwachte verschijning van Marcelin in de cor sage van mevrouw en „la Séance continue", zoo als de Franschen zeggen, alsof er niets gebeurd is. Deze scène is voortreffelijk cn zeer geestig door Guitry geschreven, alleramusante'. tooneel. Maar men begrijpt dat het louter „tooneel" is, want het pubiiek heeft uitbundig plezier om een situatie, die in werkelijkheid eer tragisch dan dol-komisch zou zijn. Omdat die scène niet vol doende is voor een heelen avond, heeft Guitry er nog wat omheen geborduurd, voornamelijk dialoog, al is er dan ook een knap en teer scène tje in waarin meneer Marcelin aan Juliette Cour- tois bekent dat hij haar vader is. - Cor Ruys heeft voor zich zelf de rol v.i,n Dr. Marcelin, die Guitry zelf heeft gecreëerd, gekozen. Hij speelt hem in den zuiveren comedie-toon, geestig en zonder nadrukkelijkheid. Het geheel zou door de verschillende dames en heeren nog wat lichter gespeeld kunnen worden, Tilly Périn-Bouwmeester is mevrouw Marcelin, een dame op den gevaarlijken leeftijd. Guitry geeft haar het meeste gelegenheid tot spel in ae voorlezing van het testament, waarvan zij dan ook dankbaar gebruik maakt. Louise Kooiman, Anton Ruys en Ben Aerden assisteeren haar in die scène met entrain, maar krijgen verder waar de auteur al zijn aandacht had voor Dr. Marcelin. niet veel te doen. Van het rolletje van Julotte en vooral van het teere scènetje met Marcelin aan het slot van III is zooals wij ons herinneren van Ank van der Moer meer te maken dan Ans van Merlevoort deed. Zij zag er voor een Parisien- ne ook wel wat al te provinciaal uit. Wij vernamen, dat het Ruys-Ensemble dit blij spel op een „invitatie-voorstelling" op 13 Februari in Haarlem zal spelen. Een avond dus van licht, pretentieloos amusement. J. B. SCHUIL. Den 3en Februari hopen onze geliefde Ouders JOHANNES DAMS en CORNELIA ELISABETH PETERSON hun 25-jarige echtvereeniging te herdenken. HUN DANKBARE KINDEREN. Heden overleed te Schie dam, in vollen vrede, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Margaretha van der Ham geboren Klinkert in den ouderdom van 8fi jaar. Namens de Familie: Schiedam: M. HOP- VAN DER HAM G. HOP Haarlem: M. LAMS— VAN DER HAM E. A. H. LAMS en de Kleinkinderen De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 2 Februari a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraaf plaats te Haarlem aan de Kleverlaan. In plaats van kaarten. Heden overleed in de Ma- riasti'chting te Haarlem, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, onze lieve Vrouw en zorgzame Moe der Violet Bennett geb. Oxley. JULES BENNETT LESLIE OLIVE Haarlem, 31 Jan. 1940 Saenredamstraat 108. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. t Heden overleed tot onze groote droefheid, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze lieve vader-, be huwd- en grootvader Hendricus Wilhelmus Sonnemans weduwnaar van Anna Wilhelmina Hamers, in den ouderdom van 72 Jaar. Haarlem, 31 Jan. 1940. Koudenhorn 16 rd. Schiedam: H. P. G. SONNEMANS A. L. M. SONNEMANS— PIETERS en kinderen Haarlem: G. E. BUIS— SONNEMANS A. J. BUIS en kind Haarlem: P J. SONNEMANS A. A. SONNEMANS— V. d. PAVERT en kinderen De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden in de parochiekerk van den H. Joseph, Jansstraat, op Zaterdag 3 Februari a-s. om 7. 7.30. 8 en 9.30 u„ waarvan om 9.30 uur dc gezongen Requiem, daar na teraardebestelling op het R.K. Kerkhof „St.Bar- bara". Geen rouwbeklag. ENGELSCH Opl. voor de practijk-examens aangeb. door ervaren Gedipl. Handelscorrespondent. Cond. 6— p. mnd. Br. no. 3098 bur. yan dit blad

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3